Back To Top
AK Parti’yi kuşatan gecekondu zihniyeti yeni partilere hayat verecek

AK Parti’yi kuşatan gecekondu zihniyeti yeni partilere hayat verecek

 - Son Güncelleme: 16.12.2019 Pazartesi 07:11
- A +

Özellikle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte Türkiye’deki siyasi atmosferin fevkalade oksijen sıkıntısı çektiğini, dolayısıyla siyasetin hiçbir cazibesinin kalmadığını artık hepimiz biliyoruz. Çünkü bu sistem doğası gereği tek merkeze endeksli olduğu için hiçbir partinin, hatta parlamentonun siyasi faaliyet yürütmesine imkan bırakmamaktadır.

Evet şu anda fiilen var olan sistem bu, ancak sadece politik değil, apolitik insanlar dahil herkesin bu yapının sürdürülebilir olmadığını gördükçe yeni siyasi arayışlara ve beklentilere girmeleri de kaçınılmaz hale gelmiş bulunuyor.

Ancak 31 Mart-23 Haziran seçimleriyle görüldü ki güçlü beklentilerle kurulan ve mükemmel olduğu savunulan yeni sistemin surları, sanıldığı gibi hiç de o kadar mükemmel değilmiş. Seçimlerin ortaya çıkardığı fotoğraf, yeni sistemin tekçi-tekelci görüntüsü yüzünden korkan, sütre gerisine çekilen insanlara adata hayat verdi ve herkes açık açık beklentilerini dillendirmeye başladı.

Dolayısıyla bu yeni iklimle birlikte siyasette de bir bahar havası beklentisi başlamış oldu. Kuşkusuz siyaset dahil, bütün özgürlüklerin önünü bir bakıma kapatan sistemin kapılarının bahara açılması hiç de o kadar kolay değil. Ama denemeden, mücadele etmeden baharın gelmesi de mümkün değil.

İşte Ahmet Davutoğlu “Gelecek Partisi” ile yola çıkmış bulunuyor. Davutoğlu Cuma günü partisinin kuruluş töreninde yaptığı konuşmada “Ortak akıl, liyakat, hukuk, şeffaflık, kamuda hesap verebilirlik, çoğulculuk, hukuk, ehliyet, bilim, farklılıklara saygı” gibi temel kavramlarla güçlü bir perspektif sundu ve siyaset için yeni bir kanal açtı.

Önümüzdeki günlerde Ali Babacan ve arkadaşlarının kurmaları beklenen parti de sahneye çıkacak ve siyaset yeniden kendi asli mecrasına geri dönecektir. Kurulan partilerin her birinin Türkiye siyasetine nefes aldıracağı, daha da önemlisi korkup sinen kitlelerin umutlarını tazeleyeceği kesin. Doğrusu demokrasiye olan umutların hala kesilmemiş olması, ülkenin geleceği açısından hayati bir önem taşıyor.

Bütün bu siyasi gelişmelere AK Parti penceresinden baktığımızda, fevkalade sıkıntılı bir sürecin başladığını görmek gerekiyor. Aslında AK Parti’nin 23 Haziran seçiminden sonra hiç zaman kaybetmeden esaslı bir iç muhasebe yapması gerekiyordu, ama ne yazık ki bu konuda hiçbir ciddi adım atılmadı, hatta tam aksine büyük parti olmanın gururuyla “Neden İstanbul’da böyle bir hezimet tablosuyla karşılaştık?” sorusunu sorma gereği bile duyulmadı.

Maalesef AK Parti’nin etrafını kuşatan bir gecekondu zihniyeti var, buna kelimenin tam anlamıyla trol medyasına dönüşen yandaş yayın organlarını da katabilirsiniz. Eğer dışarıdan yabancı bir gözle Türkiye’deki yandaş gazete ve televizyonların gazetecilik anlayışını değerlendirseniz, kesinlikle bunların AK Parti’yi yok etmek için özel bir gayret sarf ettikleri kanaatine rahatlıkla varabilirsiniz.

Bu trol medyasının AK Parti’yi millet nezdinde nasıl itibarsızlaştırdığını görmek için 31 Mart seçimleri ve 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçimine bakmanız yeterli olacaktır. Ama talihsizlik o ki AK Parti bu yapılanlardan hiç rahatsız olmuş gibi görünmüyor.

Öyle anlaşılıyor ki yeni partilere karşı malum ekip, son yerel seçimlerde ezberlediği aynı iftira kampanyalarıyla yoluna devam edecek. Ali Babacan’ın Batılı finans çevrelerinin adamı oluğu masalını, Ahmet Davutoğlu’nun bir proje olduğunu televizyonlarda, köşe yazılarında dillendirmeye başladılar bile... Demek ki AK Parti’nin son seçimlerdeki başarısızlık hikayesinden hiç ders alan olmamış. Ama bilinmeli ki, insanlar memlekette nelerin olup bittiğini artık düne göre daha iyi görüyorlar. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; AK Parti’nin etrafını kuşatan bu gecekondu zihniyeti yeni partilere hayat verecek. Belki de hayırlısı budur...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Aralık 2019 17:26
Bir zamanlar starınız parlakken: “partili cumhurbaskani dugumu cozebilir.” ”gibi” yazılar kaleme alıp güzellemeler yaparken... Enteresan!
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 21:23
6 ay öncesine kadar yorumlarımız anında vize alırdı? Demek ki tüm yorumcularınız, yani kendi kendinize Güzin Abla'cılık oynuyorsunuz. Nede olsa sazan çok.
Gariban düşünür 16 Aralık 2019 21:13
Ben geçen gün bir yorumda varoş demek istemiştim siz gecekondu demişsiniz... Demek ki yavaş yavaş aklın yolu bir yerde buluşuyor. Ben düşünebidiysem herkes düşünür artık...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:48
Editör şekerlemen bittiyse yorumu ekle!. Aklıma bir şeylerin gelmesini engelliyorum, benim dilimin de kemiği yok?
Şakir 16 Aralık 2019 20:45
Yeni partiler de popülizm uğruna dindarlık yada milliyetçilik yaparlarsa, hukuk ve demokrasi tüzüklerde kalır.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:37
Dilin kemiği yok demiş atalar!. Bu coğrafyada vaatler yol Kenarına? atılacak sigara kağıtlarına yazılır, okumayız onları, çünkü dinledik, kulak pasımız silindi, neyimize yetmez ki.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:16
Yorumlara bakınca ne yiyp ne içiyorsunuz merak ediyorum Kalbi kararmış, kin, nefret Mehmet bey gibi davutoğlu hocanın kongrede ki son konusmasinida dinleyin hani belki düzelirsiniz
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:15
Problem muktedir olmayla başladı bence. Muktedir olunca zübük tipliler türedi etrafta. Sonrası malum... Güç, insanı sarhoş ediyor işte.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 19:05
Erken hayal görmeyin! Adamalar RTE ye 1990 dan beri yatırım yaptı. Resmi sıfatı yokken Beyaz Saray da Mazlum Kobani gibi karşılanmadı mı! BOP eşbaşkanı, yahudi madalyalı biri.Şu an ABD için RTE dan daha elverişli kimse yok. Teröre yardım, Halk Bankası olayı,Damatın Irak petrol hırsızlığı suçları var.CASS cezaları VS.. İstediği her türlü tavizi alıyorlar. Hani Suriye ye girecektik. PYD askerleri şehit ediyor.Saray Medyası sansür oyguluyor.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 18:59
Dört bir yandan kuşatmaya almaya çalışıyor, düşmanlarımız. Sizin yaptığınıza bakın.
karar okuru 16 Aralık 2019 17:19
Halk olarak çok yorulduk.Göz önünde olanlar,söz sahibi olanlar ,çözümün sahipleri,sorumluluk yüklenip söz verenler(550 mv)kırılanları,dökülenleri görmeli köyünü,şehirini kucaklamalı,halk kendini koruyanı,kollayanı yüceltir.Sahip çıkana,sahip çıkar.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:44
Ver mehteri al oyları(!) Denizi tükettiler... Vatandaş uyandı eline aldığı doğalgaz ve elektrik faturasını görünce... Anladı... Biraz geç oldu ama oldu.... Allah Allah Artık umut arıyor insanlar... Umut veren kazanır...İspat arayanlar Milli piyango yılbaşı ikramiyesi kuyruğuna baksın...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:25
Ülkede şehirli parti vardı da halk peşine mi düşmedi?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:52
Sadece hedefe kilitli bir insan modeli yetişiyor memleketimizde.Hedefe giden her yol hepimiz için mübah.Simitçiye verirken milyonları ekonomiyi kurtarır,üniversiteye yedirmez mesela.Anket gönderir Tüik,önümde şuan doldurmama cezası üçbin küsür tl notuyla beraber.Bütün planları devlete kazandırmak için yapılır.Bizlerin bir değeri harbiyesi olmadı olmayacak.İstatistiklerden başka bir yerde yokuz.Bizler marabayız.
Bir Türk 16 Aralık 2019 11:32
Seçimden bir kaç gün önce yıllardır hapiste tuttuğu, devletin terörist başı ilan ettiği kişiden de medet uman bir iktidarın bir ilkesi, ülkenin geleceği ile ilgili kaygısı ve bu ülkeye verebileceği bir şeyi olamaz...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:15
Bende verdim 2 dönem elim kirilsaydida vermeseydim burnunuzdan getirdi .gezi olaylarına kadar çaktırmadı gerçek yüzünü gizledi Oy verme sebebimde maduru oynadı muhafazakar bir parti istikrar da yoktu buna sebep verdim Bunlar sayesinde dinden soğudum Allah nasi biliyorsa öyle yapsin
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:11
5
Yesil butona basan arkadaşlar sizdemi dinden soğudunuz hayırdır
Takipci 16 Aralık 2019 11:07
Komur-Makarna Sistemi ile buraya kadar. Artik bu sistem ise yaramiyor, zira (diplomali, diplomasiz)issizlik rekor uzerine rekor kiriyor, adeta bir Milli Felaket halini aldi. Sirtimiza yuklenen Suriyeli Kamburu da herseyin uzerine tuy dikti...
.....bakış..... 16 Aralık 2019 10:56
bu zihniyetten beslenen siyasetin ardında sadece akp orta ve alt kadrosu yoktur. zaten üst kadro siyasi varlıklarını ve yaşam standartlarını sonuna kadar sn. erdoğana borçludur. bu partiden türev olan yeni parti mensupları, geçen 17 yılda hiç yokmuşlar gibi yapıp, dış ve iç politika , ekonomi , anayasa yazılması, laiklik, milli eğitim gibi kurumların bugünkü durumunu eleştirme hakkına sahip değildir. eleleydiniz ve hepiniz oradaydınız, % 49.4 oy alıp, in oradan denince inenler, bu topluma neyi ne kadar anlatabilir?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:24
2
harika yazı tebrikler. 9 satırla herşeyin özetini yapmışsın.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 18:44
3
Sen olay ve olguları birbirine karistirmissin...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:33
Sizi kuşatan ; adam yerine konulmama ve tekrar milletvekili olamamaya duyduğunuz nefret ve ve kin. Bakalım ne zaman kataraktınız açılır(mı)!
bir zamanlar... 16 Aralık 2019 11:13
0
Mehmet beyin yazdıklarında yanlış yok, evet önceden durduğu yeri eleştirelim, vekil iken lük(ü)s hayat oh ne rahat(C. ve E.R. rey kardeşlere rahmet olsun) , reis ne derse doğru o dur vaziyetlerine, kaldır parmak indir parmak durumlarına ,yılların ardından çok kızalım, ama yazdıklarındaki doğrularıda onaylamak gerekir. saygılar...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 15:11
0
Belki de Mehmet bey bu yanlış gidişi gördüğü için bir daha AKP den aday olmak istememiştir. Böyle de düşünülemez mi...
misafir 16 Aralık 2019 10:29
partinin adı gelecek ama felsefesi geçmişle hesaplaşmaksa göle maya çalmaya benzer bu iş.ya tutarsa.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:23
Dünyanın neresinde Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteme gibi bir sistem var? Bu sistemle niyet belli. Devleti bütün kurum ve kuruluşları ile ele geçirmek (bunu başardılar) evrensel hukuku,yargıyı.,güvenlik teşkilatlarını sadece siyasi çıkarlarına göre kullanıp korku imparatorluğunu kurdular. Neticede devletin bütün imkanlarını kendi keyiflerine göre kullanmaya başladılar Şu medyaya bakar mısınız, baskıyla,çalışanlarını işten attırarak, tümünü iktidarın sesi durumuna getirdiler. Yandaş medyanın yaptığı en önemli şey gerçekleri ters yüz etmek,aykırı seslere saldırmak ve sindirmeye çalışmak.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:10
Mehmet ocaktan seni aday yapsalardı ne diyecektin çok merak ediyorum. Madem durum anlattığın gibi niye böyle heyecanla hergün bölüyorsun bu milleti.işiniz gücünüz eyyamcılık. Hiçte bahsettiğin gibi değil durum öyle heyecan falan yaratmadı toplumda
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 15:15
1
Belki de adaylık teklifini reddedecekti. Ya da Sn Yeneroğlu gibi eleştirilerini AKP çatısı altında sürdürecekti.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:08
Ya biz akp varoş partisi deyince bize kızıyordunuz.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:08
0
Dürüstlük her zaman kazanır, er ya da geç.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:35
AKP’yi çöküş noktasına getiren zihniyet hala suçu ona buna yüklüyor. Onlar zannediyorlar ki halkın hiçbir şeyden haberi yok.En yakın seçimde halkın herşeyden nasıl haberdar olduğunu görecekler.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:47
Akp şuan uzatmaları oynuyor. Cumhurbaşkanlığı denen sistemi ! Gücün şehvetine bir türlü doymayan bir anlayışla getirdiler. Tv lerde çirkeflik yapan sözde gazeteciler de bu uzatmaların daha da kısalmasına yardımcı oluyorlar.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:03
0
Tv.de ki gazeteciler cirkeflik falan değil, pekçogu tam bir leşler leş. ..
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:43
akp etrafı duvar alemi kör zannediyor kimse bişey bilmiyor zannediyor herkes her şeyi görüyor ve biliyor
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:36
Parti arkasındaki kitleyi makam ve ihaleler yoluyla beslediği sürece iktidarda kalacaktır. Muhalefet partileri de halka güven vermiyor. Diğer taraftan halkımız gerçekten liyakat mi arıyor yoksa torpil mi?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 15:09
0
Onu tam anlamak için muhalefet partilerini iktidara getirmek gerek. AKP de iktidara gelmeden güven veriyordu ya şimdi. Sürekli bir parti iktidarda kalırsa sonuç böyle oluyor. Hiçbir şey yapmasam da seçilirim diye. Partileri iş başında denemek gerek.Olmazsa diğer parti.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:36
Anlamadigim sey su: Referandumda tek adam rejimine oy verenlerden bir kismi simdi sikayet ediyor. Peki siz ne umuyordunuz? Dunyada demokrasiye, insan haklarina ve hukuka saygili bir tek adam rejimi var mi? Davutoglu, Babacan, vs parti kuracak demokrasi, hukuk geri gelecek diye de umutlanmayin bosuna. Bugun MHP ile ittifak kurdu, yarin iYi Partiyi de ittifaka dahil eder, koltugu birakmaz.
demir 16 Aralık 2019 12:59
1
İşte en gerçekci tespit.Şuan ki muhalefet maalesef yetersiz.Halkında hala önemli bir bölümü umursamasız biçimde desteklemeye devam ediyor düzeni.Eeee..sonuçta fazla birşey değişmeyecek gibi görünüyor.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:23
Milletin verdiği vergi iç ediliyor, hak ve özgürlükleri yok sayılıyor ama hala hesabını sormayı düşünmekten aciz. Başkasının dinlediği müziğe bile katlanamayanlar var. Katlanabilsin diye işi gücü bırakıp tarihten örnekler verenler, ‘reis’ten yardım bile isteyenler var. Eğitim sistemi vatandaşına hakkını istemeyi bile öğretemiyorsa isterse arşa çıksın diploma sayısı? ‘Başımız büyüğümüz ne derse o olur’ zihniyetiyle nereye varılır? Diliyorum yeni partiler başarılı olur ve şu, muhafazakarlara hissettirilen utancı onura dönüştürür.
Metin 16 Aralık 2019 07:49
Borçlanmayla,sıcak parayla bir yere kadar.Şimdi yeni şeyler söylemek yapmak lazım.konjektür degişti.Bakalım hangi parti yapar.Belki Ak parti belki digerleri
evin 16 Aralık 2019 04:58
suriyelilere ülkenin esas sahibiymiş gibi davranıp kendi vatandaşlarını aşağılayan bir zihniyetin bir daha hilesiz bir seçimi kazanması mümkün değil...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 03:48
türkiyenin temel sorunu KÖYLÜLÜKTÜR.monşerlerin halkı ve kültürünü yok sayması ayrı bir sorun.bu ikisi arasında sıkıştık kaldık.islamcı milliyetçilerin seçkinlerinden en aşağısına köylülükten kurtulma gibi bir dertleri olmamıştır.M.Ş.EYGİ türk delikanlıların zekileri yurt dışında okusun ve avrupalı kızlarla evlensin demişti.köylülük yüzünden en modern gözüken monşer adayı orta sınıf ve üstü bile her türlü davranışı ile ...çöp,trafik,apartman hayatı v.s v.s.köylüyüm diye bağırıyor.parayı gören islamcı milliyetçinin görgüsüzlükleri köylülükten kurtulma çabaları.AMA DÜŞÜNCEDE KÖYLÜSÜNÜZ SORUN BU
külyutmaz 16 Aralık 2019 01:24
“Ortak akıl, liyakat, hukuk, şeffaflık, kamuda hesap verebilirlik, çoğulculuk, hukuk, ehliyet, bilim, farklılıklara saygı.” Bunların hiç birine Türk halkı oy vermez.Siyasetçiden cevabını beklediği soru şudur: Devlet malından bana ne düşecek? Örneğin Menderes çok farklı niyetle "köylüye traktör vereceğiz" demişti.Köylü de " ulan traktör veremezse el arabası verir,taş attım kolum mu yoruldu" diye düşündü ve oy verdi. Keza Uzan için " adam iktidara gelmeden pilav dağıtıyor, başa geçse ne dağıtmaz ki" diye düşündü.
Baybora Gürgen 16 Aralık 2019 05:02
0
Ben de benzer şeyleri yazacaktım ama siz güzel özetlemişsiniz. Güzel yazı, elinize sağlık.
Kamil 16 Aralık 2019 09:38
1
Bu yargı belki 10 sene öncesine kadar doğruydu ama dijital çağ için geçerli değil. Çünkü bir like atarken bile çekinen insanlar için özgürlük ekmek gibi oluyor.
demir 16 Aralık 2019 13:02
0
Aynen doğru tespit..
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:16
0
Haklısın birader. Kamyon üzerine çıkıp bedava bilmem ne dağıtan adamın başında millet izdiham oluşturuyor. Sırf beleş diye. Kafasına çay kutusu atılıyor yaşşa padişahım diye zıplıyor. İki paket makarnaya vicdanını satabiliyor. Babamın tabiriyle poşet içinde b.k dağıtsan bu millet seni baş tacı edecek, yeter ki bedava olsun.Çekeceğimiz varmış, çekiyoruz.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:22
AKP trolleri bu milletin içine sızmış kanserli virüslerdir. Milletin enerjisini tüketen parazitler. AKP zayıflasın hemen başka bir bünye içine girer orada kendine bir yaşam alanı bulurlar. İnsanlığa en büyük zararı bu karakteri bozuklar veriyor. Bu virüsün kaynağı AKP tedavi olmadıkça ya da bünyeden uzaklaştırılmadıkça devletimiz de geleceğimiz de tehlike altındadır.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:02
Sayin Ocaktan bugün Milliet adina bizi boyle YONETIYORSA yarin ALLAH KORUSUN ALLAH ADINA BIZI YONETMEYA BASLARSA ??
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:25
0
Allah’ın gölgesi sıfatıyla da yönetildik ama o, o zamandı. Bu yüzyılda olur mu?
Bi VATANDAŞ 16 Aralık 2019 00:59
Muthis bir adlandirma. Ne zamandir dusunuyordum fakat siz ustune bastiniz. GECE KONDU ZIYHNIYETI
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 15:27
2
14:38, diyelim ki günah çıkarıyor, diyet ödemiyor. Geçmişi yazıp durmak, sürekli suçlamak ne işe yarayacak? Ben de en ağır şekilde suçladım bu gazete yazarlarını geçmişte.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:38
1
8.28, Yazarak diyet ödüyormuş. Ne diyeti?... Bırak bu işleri...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 00:45
Sayin OcaktanTurkiyenin bu duruma gelmesinde SIZIN HICMI KATKINIZ OLMADI Simdi günah cikarma zamani mi?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:28
0
Diyetini her gün yazarak veriyor işte. Kolunu mu kessin?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:34
0
Herkesin katkısı var sadece yazarın değil. Kolaycılık yapıyorsunuz hepsi bu.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:09
0
Türkiye'nin bu hale gelmesine Türkiye'yi 2001 krizine götüren kemalist-devletçi- milliyetçi yağma kabilesi sebep oldu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN