Back To Top
‘Ben yaptım oldu’ siyasetinin müşterisi azalıyor

‘Ben yaptım oldu’ siyasetinin müşterisi azalıyor

 - Son Güncelleme: 13.01.2020 Pazartesi 07:23
- A +

Demokratik sistemlerin en kırılgan tarafı, halkın oylarıyla iktidara gelen yönetimlerin belli bir süre sonra sandıkla gelen başarıları kutsallaştırmalarıdır. Çünkü bu kutsallaştırma, yönetim erkini giderek “sandık her şeydir” anlayışına götürmekte ve esas tehlike de o noktadan itibaren başlamaktadır.

Elbette sandık önemlidir, ama bu siyasal iktidarların sorgulanamaz, denetlenemez olduğu anlamına gelmemektedir. Eğer bir demokraside kuvvetler ayrılığı ve denge-denetleme prensipleri işlemez hale gelmişse, o toplumda demokrasinin sağlıklı işlemesi mümkün değildir. Zira bu tür toplumlarda siyasal iktidarlar “millet iradesi”nin, yani sandığın kutsallığı arkasına saklanarak kendilerini hiçbir yasal ve anayasal sınıra uymakla yükümlü görmezler.

İşte “millet iradesi”ni sınırsız bir güç kaynağı olarak gören iktidarların düşüş süreci de tam bu noktada başlamaktadır. Çünkü onlar artık layüseldirler, ülkeyi canları nasıl isterse öyle yönetme anlayışındadırlar ve kendi iktidarları açısından bile en tehlikelisi, “ben yaptım oldu” siyasetidir.

Meseleye Türkiye özelinden baktığımızda, AK Parti iktidarının bugün itibariyle geldiği nokta çok ibret verici bir örnek oluşturmaktadır. AK Parti kuruluş ilkeleriyle, siyaset etme anlayışıyla Türk siyasetinde müstesna bir örnek oluşturmuştu. Bugünden geriye dönüp baktığımızda, hukukun üstünlüğünü vazgeçilmez bir ilke olarak ortaya koyduğunu, özgürlükçü politikaları en üstte tuttuğunu, ‘ortak akıl’ siyasetiyle ülkedeki bütün farklı sesleri dikkate alarak 70 milyonu kucaklamayı hedeflediğini görürüz. Herkesin bildiği bir gerçek var ki AK Parti ilk iki döneminde gerçekleştirdiği bütün icraatlarında bütün toplum kesimlerinin hassasiyetlerini dikkate almış ve asla millete rağmen bir adım atmamıştır. Ve daha da önemlisi, asla popülist uygulamalara itibar etmemiştir.

Hangi gerekçelerin ve de bahanelerin arkasına sığınılırsa sığınılsın, bugün gelinen nokta AK Parti’nin vadettiği Türkiye hayaliyle de, kuruluş ilkeleriyle de örtüşen bir durum değildir. Zira artık AK Parti ‘hukukun üstünlüğü’ konusunda aynı hassasiyet içinde değil, özgürlükleri başka türlü tarif ediyor ve en önemlisi de icraatları konusunda toplumun hassasiyetleri doğrultusunda değil, “ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket ediyor. Mesela bildiğimiz AK Parti, Kanal İstanbul gibi büyük bir proje konusunda tüm toplum kesimlerini dinler, her türlü eleştiriyi, itirazı dikkate alır, artılarını ve eksilerini tüm yönleriyle ortaya koyarak halkı ikna etmeye çalışırdı.

Oysa bugünkü AK Parti artık güç bende anlayışıyla “İsteseniz de istemeseniz de Kanal İstanbul yapılacaktır” diyerek kendi genlerine de yabancı bir politik söylemle hareket ediyor. Son dönemde yaşanan tecrübeler göstermiştir ki, toplumla inatlaşma politikalarının sonunda kazanan hiç olmamıştır. Çünkü insanların yüreğine dokunmadan yürütülen siyaset etme anlayışları, ne yazık ki toplumdaki kutuplaşmayı derinleştirmekten başka bir işe yaramamaktadır. Ayrıca, nihai olarak kutuplaşma siyasetinin iktidar sahiplerini de mutlu etmesi mümkün değildir. Nitekim AK Parti “ben ne istersem o olur” duygusuyla tekrarlattığı 23 Haziran İstanbul seçiminden zaferle değil, hezimetle çıkmıştır.

Özellikle siyasetçilerin görmesi gereken bir gerçek var ki, artık “ben yaptım oldu” siyasetinin müşterisi azalmıştır. Bilelim ki millet, sadece gerilim ve kutuplaşma üreten bu siyasetten yorgun düşmüş durumdadır ve sadece huzur istemektedir. Şuna yürekten inanıyorum ki, AK Parti bizzat teşkilatlarının ve kendisine gönül veren insanların samimi kanaatlerini gerçekten öğrenebilse yarın çok daha farklı bir Türkiye’ye uyanacağımızdan eminim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 22:58
Sayın yazar yapım itibarıyla kendime muhalif yazarları okurum sizi ve kararı ibretle takıp ediyorum Suna eminim ki şahsınızi en mutlu edecek sey AKP iktidarının ksybeesidir bu onlar rdemiyecehginiz bir hal ve siz AKP yi ikaz ediyor modunuz tamamen yalan yaşlanmayı kim ister ben istiyorum sırf bugün kendinizi göster meye çalıştığınız kisiler olmadiginizinn ispatı ve her zaman olduğu gibi Erdoğan'ın haklılığını ekrarlanmasi Bunun için onyilimin yarın öne alınmasına raziyim
HASAN DİNÇ 14 Ocak 2020 10:25
DİNİN bü. za.içiçin geçerli yöntem olurmu. yazınızıı okudum zırvalamışınız,lütfen bilmediğiniz mevzular için ahkam kesmeyin. İSLAM DİNİ mensuplarının maddi manevi bütün ihtiyaçlarını her zaman her yerde karşılar.Eksik bir taraf varsa bizdedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:00
Bunca hasar, bunca zarar uyaninca telafi olur mu? . Ranta kurban verildi her sey! Haydi geriye al bu zararlari. Yasamsal sorunlar, egitim , saglik yekten piyasaya terkedilmis, issizlik, borç batagi..dis politikanin önümüzdeki 50 yillik faturasi millete kesildi. Hadi pardon deyip geri alsinlar, mümkün mü? Aci bir fatura boyunumuza asili!
Kamil Adam 13 Ocak 2020 23:46
Siyasi Partiler Yasası değişmeden bu ülkede hiç bir şey değişmez , partilerin içinde bile demokrasi yokken,bu ülkeye de demokrasi layıkıyla gelmez. Her şeyi mış gibi yapan hükümet, muhalefet, bürokrasi, vatandaş olduğu müddetçe bir yere varabileceğimize inanmıyorum.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 23:13
Evet şu anda güzel ülkemizde uygulanan metot "ben yaptım oldu, ben ne dersem o olur" mantığı tüm şiddetiyle hüküm sürmektedir. Devlet kurumlarını tarafsız ve adil bir şekilde dürüstçe denetleyen bir kurum var mı acaba? Merak ediyorum. Demokratik bir yönetimde her kurum, her yönetim, yetki ve sorumluluk sahibi olanlar, hesap verebilir olmalı değil mi?
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 16:18
Sayın yazar, seçimi AKP kazansın, devleti muhalefet yönetsin istiyorsunuz ama çok mantıklı değil.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 21:53
0
Muhalafetin yonetmesi gunah zaten! Oyle sey demokraside hic olur mu? Iktidar olmak icin muhalafet yapmak da neymis?
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 22:21
0
Ne alaka
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 15:21
Bursa'da yaşıyorum.Hocamız "Kanal Yapılırsa İst. erkekler hadım olacakmış" İstifamımdır Bursaya etkisi araştırılsın, seçim bölgeniz de HADIM olmak istemiyoruz. Bir de, Almanya da KANAL çokluğundan, yıllardır nüfus artış hızı sıfırmış.Alman erkekler toptan HADIM olmuş olabilir mi? Lütfen bu sorunun çözümü için de TBMM'de komisyon kurul- sun.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 16:50
6
Muhalefeti hadım etme ihtimali var bilader!Muhalif değilsen korkma, bişeycik olmaz.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 22:24
0
Yalakalata bişey olmuyormuş.
Mehmet 13 Ocak 2020 15:12
Yalan dolanla siyaset olmuyor. Altay tankını koçtan almak hataydı şimdi zamanı geldiği halde bmc üretime geçmemiş. Acaba tank uretilmeyecek mi.Motor yapamayan bir kuruluş nasıl araba üretecek
Uçuyoruz 13 Ocak 2020 17:51
3
Ülke uçuyor hainler görmüyor. Yahu ülkede her şey toplama montaj. Allahtan sanayide matkap elmas üreten yok. Sağlıkta ilaç vermeseler ülke bir ay gitmez kırılır gider. Ama biz motorsuz tank yapmışuzdır belki
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 21:55
0
Millete motor degil boru yapiyorlar, pardon dosuyorlar...
Demokrasi'lerde secmen,iktidarin kölesi degil,efendisidir.Gercek demokrasi demek isterim,Türkiye'de demokrasi oldugunu iddia edebilirmiyiz?..Hayir..
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 15:57
1
ÜSTAD, "HAYIR" YANITINI BİZİM VERMEMİZ GEREKMİYOR MU? LÜTFEN DİKKAT.
Süheyl CALISKANOGLU 13 Ocak 2020 19:57
1
Üstad, anlamamissin,ne demek istedigimi.!.
Cilgin Proje,"Istanbul Kanalizasyonu (!)bir ucu Istanbul'da,diger ucu Katar'da ,para akisini kolaylastirmak icin iyi bir yöntem olur,burada transfer olacak $ ve Euro olacak,TL'nin adi bile gecmeyecek bu büyük Proje'de (!)Hangi rakamlar kimlere ulasacak bunun kontrolü imkansizlasacak..Istanbul'a ihanet ettik diyenlerin,aklinda $ ve Euro kaldi sadece!..
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 21:58
0
Ucu katar'da degil. Aha tam arkamiz da!
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 13:32
Dediğiniz doğru Ak parti ben yaptım havasıyla gidiyor fakat halk bu kabul etmiyor.Örneği son İstanbul seçimleridir. Bu kafayla en yakın seçimde daha büyük hezimete uğrayacağını tahmin ediyorum.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 22:01
0
Halk islami soslu herseyi kabul eder. Insan yakmak icin bile yuzbinler toplamak sorun degil. Bu halk dincidir. Amerikan gemilerini bile kible yapar. Benim umudum yok.
turgut ertav 13 Ocak 2020 13:23
Demokrasilerde uzun süre iktidar olanların, her zaman başvurdukları yöntem:Ben yaptım oldu.Bilinçli seçmen,demokrasiyi güçlendirir;cahil seçmen yok eder.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 13:13
"Ben yaptırmam" siyasetinden iyidir.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 22:15
0
Catlayin-patlayin siyaseti en iyisidir!
aciz bir Kul... 13 Ocak 2020 12:57
"Kanal İstanbul ihanettir,asla yaptırmam" gibi laflar eden siyasi yapıya ne demeli.ilk olarak 2011 de açıklanan,geçen 8 senede her türlü ilmi çalışması yapılan,90 defa kanal boyunca sondaj yapılarak oluşturulan Raporlar,200 üzerinde bilim adamı ter dökmüş ,çalışma yapmış.Daha ne yapılacaktı?Daha ayrıntılı bilgi isteyen araştırsın.Gerçekleri görecektir. Bazılarının dediği gibi "asla yaptırmam diyen,ihanettir diyen,müteahhitleri tehdit edenler mı daha Demokrat?
Ey aciz kul 13 Ocak 2020 20:46
1
Her turlu ilmi calismasi yapilmis lafa gel a haberdemi veriyorlar bunlari. Dsinin raporu bile yok ortada olumsuz diye. Demokratlik istiyorsak koyalim istanbulda referanduma neden çekiyorlar? Anlat yararlarını koy oylamaya hodri meydan
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 22:03
0
Bir sey deme . bence agizlarina aci biber sur. Akillanmazlarsa fizan'a surun gitsin keratalari. Mehdi geliyor, mu ne hadsizlik. Muhalafet de ne ola.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 12:41
Ağzına yüreğine sağlık . Güzel bir yazı.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 12:31
her Şey palavra gerçek olan RANT
AKP nin gerilemesinde İstanbul Sözleşmesi ve Kanalİstanbul dayatması başfaktör olacak diye düşünüyorum.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 11:55
Milletin iradesi değil talimat verenin iradesi gibi meclise yansıyan. Milletin vekili gibi değiller oylamaları talimat verilen şekilde yapacak makinalar gibi oldular. Gönderilen kanunu elektronik oylama yapıp bir tuşa basarak çıkaran vekillerimiz var. Yerlerine robot koysak maliyeti bize daha düşük olur...
31 Mart 2019 İstanbul Büyükşehir seçimlerini iptal ettiren zihniyet neyse Kanal İstanbul'da ısrar eden zihniyette odur. İstanbul halkı 31 Mart'ı iptal ettiren o kibir dolu zihniyete gereken cevabı 23 Haziran'da misliyle vermişti. Ülkede işsizlik almış başını gitmişken, yoksulluk ve gelir adaletsizliği bu kadar artmışken Kanal İstanbul ısrarına ve dayatmasına da gereken cevabı ilk seçimde verecektir bu toplum kimsenin şüphesi olmasın.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 11:47
Sıra "ben yaptırmam" siyasetinde.
MOLLA 13 Ocak 2020 11:47
Millet vekili yapılmış bir insanın ,bu derece bazen suçlayıcı,bazen hafife alan yazıları ibretlik yazık vallahi. Türkiye nereye gitsin istiyorsunuz,anlayan var mı? Hadi geldi %1 lik partiler, ne yapacaklar CHP ekmeğine yağ sürmekten başka?
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 12:49
5
AKP’nin yağlı ekmeğinin üstüne bal dökmeye devam etse ne iyi olurdu değil mi?
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 11:44
Sarayı sordu mu ki kanalı sorsun. Devlet malı deniz.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 13:22
14
CHP yaptığı işleri millete mi danıştı.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 22:13
0
Chp millete mi sordu? Hangi chp. 1950den beri islamcilar basta. Sana katiliyorum. CHaPe sormazsa, AKaPe de sormasin. Dise dis, goze goz, kor oluncaya kadar devam. Hem dinimizde de kisas vardir.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 11:24
Simdiki iktidar alenen milleti borclandirip proje yaptiriyor kendi adamlarina. Ve milletten ses cikmiyor
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 13:23
12
Sizin adamlara yaptırsa sorun kalmayacak...
HACI MURAT 13 Ocak 2020 10:55
Türkiye'de 1950 yılından beri CHP'nin itiraz etmediği bir tek büyük yatırım gösteremezsiniz.Türkiye'de ne kadar önemli proje gerçekleşmişse tamamı istemezükçükere rağmen gerçekleşmiştir.Demokrasilerde halkın yönetme yetkisi verdiği bir iktidarın,bir projeyi,bir yatırımı yapıp yapmamasına izin verecek,ya da vermeyecek olan Anayasadır,yasalardır.Kanunî bir engel yoksa iktidar,muhalefetin istemediği icraatları da yapar.Türkiye'de her zaman böyle olmuştur,bundan sonra da böyle olacaktır.CHP iktidar olsa,Ak Parti'den izin mi alacak bir şey yapacağında? Katsayı uygulamasını millete mi sordular?
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 12:37
5
Türkiye bugün kanun devleti olduğundan iktidar kendi çıkardığı kanunlara göre istediğini yapmaktadır. Ancak Türkiye bir hukuk devleti olursa iktidar muhalefeti ikna etmeden iş yapamayacaktır. Bundan dolayı "Ben yaptım oldu" diyenler Türkiye'nin hukuk devleti olmasını istememektedirler. Bugünkü düşünce yapımızla, muhalefet iktidar olsa aynı kanun devleti mantığını o da yürütecektir. Sorun kanun nedir, hukuk nedir sorusunu sormayan ve cevabını vermek istemeyen insanlardadır.
ÜLKESİNİ SEVEN VATANDAŞ 13 Ocak 2020 18:57
2
Merhaba hacı kardeş gene sana itirazım var.Rabbim şahittir itiraz etmek için itiraz etmiyorum bunu iyi bil.Demokrasilerde sandık çok şeydir amma her şey değildir.İstedğin kadar sandık kur %99 oy al eğer sistemde denge denetim mekanizmaları çalışmıyorsa o sandıktan çıkan sonuç yõnetimi diktatoryal bir yapıya götürür.Aynı şimdi yaşadığımız gibi anlatabiliyormuyum...
ÖTÜKENLİKURT 13 Ocak 2020 10:53
Sayın yazar bir konuda yanılıyorsunuz; AKP'nin "güç bende, isteseniz de istemeseniz de yaparım" sözleri genlerine aykırı demişsiniz, aksine genlerinin gereğidir. Siz genetik olarak AKP'ne çok yakınsınız da o yüzden gerçekleri göremiyorsunuz! AKP İslamcı bir kimlik taşımaktadır! Aslında İslamcılıkla uzaktan yakından ilgisi yok ama topluma kendini böyle takdim ediyor! Dünkü İsmailağa cemaati ziyareti de önemlidir! İslamcı partilerde halkın görüşü, muhalefetin görüşü yoktur. Çünkü iktidar dünyevi değil ilahidir. Eleştirenler kafirdir, haindir, katli vaciptir! AKP artık raydan çıktı devrilecek!
ÜLKESİNİ SEVEN VATANDAŞ 13 Ocak 2020 19:08
0
İktidarı eleştirememe muaviye dõnemiyle başlayan bir uygulamadır.Peygamber Allahın elçisidir,halife peygamberin vekilidir dolayısıyla halifeyi eleştirdinizmi peygamberi eleştirmiş dolayısıyla Allaha karşı çıkmış olursunuz, birde fetvayla bu düşünce desteklenince o gün yõnetimde başlayan otoriterlik tüm islam coğrafyasında günümüze kadar devam etti.O günden beri müslümanların yönetiminde adalet kavramı yok oldu.
engineer 13 Ocak 2020 10:25
Milletin torunlarının geleceğini ipotek altına aldılar, siz yiyin torununuz ödesin lokantasına çevirdiler Ülkeyi, borç hırtlahta ödeyebilirsen öde, yedi sülalemiz borç ödeyecek, haramiler ise yedi sülalesine yetecek mal biriktirdiler, oysa komşusu açken tok yatan olmak iyi birşey değil, bence akp tüm hedeflerini tutturdu, gerekli serveti biriktirdi, bundan sonrası tufan, yeni gelecek olanlar düşünsün, enkaz devraldık deyip icrai faaliyetlerine başlarlar artık, akp devri kapanmıştır bence, son barutu atıp gidecekler gibi görünüyor,
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 10:12
''Sandık her şeydir." değil de nedir. Gidin, kumda oynayın.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 09:37
Adam zaten böyle yönetiyor en başından beri.Hayt huyt yapiyor begenmedigi düşünceyi konusani uzaklaştırıyor. Ona buna telefon açıp Tv lerde konuşulanlara müdahale eden bir şef kendisi. Ekonomi iyiken bayıliyordunuz bu adama. Ona buna capulcu derken anani al git derken siyasetin ustasi diyordunuz. Guclu lider ister oper ister döver diyordunuz. Yani hoca ucmaz muridleri olarak siz ucurdunuz bu adami bu kadar şimdi tutamiyorsunuz. Balonu sisirdiniz elinizden kaçtı. Simdi atmosferde eriyecek. Yapacak bisey yok
ERKAN DOĞAN 13 Ocak 2020 09:10
Sayın Ocaktan Söyledikleriniz doğru.Ama AKP ve MHP diye bir parti olduğu külliyen yalan.İki adam ve onların yanında üç-beş adam var hepsi bu.MHP zaten hiç bir zaman bir siyasi parti değildi.Devlette kim varsa onunla iş tutan yandaş bodygard. Hepsi bu.
Hasan Fevzi 13 Ocak 2020 08:03
Çok zorlama bir iyi niyet yazısı bu sayın yazar "şaptan olmaz şeker herşey cinsine çeker " bence beceriksizliğin resitalini yapıyorlar kime neye kulak verirlerse versinler bir kere emaneti ehline vermemişler ki düzeltebilsinler
Aliş 13 Ocak 2020 06:53
Mehmet bey uzun yıllar geçti. Ecevit'in son hali ile 1974 yılı ile aynımıydı! İnsanlar zaman içinde bedenen ve zihnen çöker, hasta olabilirler. Yanlış karşılaştırma ve analiz yapıyorsunuz. AKP ve Recep bey yıllar içinde olumlu değil olumsuz yönde değişti.Bu gerçeği kabul etmiyorlar.İlaçlarla ayakta duruyor.Varlığı ve karizması ile içerde çıkar sağlayan çevresi var. Bulaştırıldığı suçlar üzerinden Şantaj yapan devletler var. Cem Küçük ve Mehmet Metiner Reis giderse biz bittik olum diyorlar. Etrafındaki parazitler ve harici odaklar RTE iktidarda tutmak zorunda.İşlerine yarıyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 06:28
Uygarlıkların Batışı kitabında Amin Maalouf MISIR'ın Reisi Abdulnasır'ı anlatır.Mısır ve Arap aleminin kralı, beklenen Mahdi'dir. Sonuç ibretlik, acı ve komik. Adam Birleşik Arap Cumhuriyeti dahi kurmuş biri.Recep bey ve Akepe klanı okumalı! Bizim Mehdi Recep ve klanı uçuyor.Putin ve Trump'u görünce Hz. Recep 180 derece çark ediyor. Firavunları, unutulma korkusu devasa anıt eserler yapmaya iter. Piramit ve Devasa sfenskler bu duygu ile yapıldı. Kanal İstanbul, Çamlıca Cami ve Kulesi,3.Havalanı vs Firavun Sünnetidir.Kanal İstanbul yapma ısrarı motivasyonu sadece rantla ilişkili değil.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 05:42
Sandık namustur asolan millet iradesidir.. bu sözler Doğuda geçerli değildir sanırım ...akp artık yokuş aşağı yavaş yuvarlanacak ve tarihten silinip gidecektir gelecek seçimlerle....Söylenecek yeni sözleri yapılacak bir hizmetleri açılacak bir fabrika yok yapamiyorlar..yaptıkları şey toplumu germek adaletsizlikleri artırmak ...
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 05:09
Ne yani,sandıktan çıkanlar yönetmeyecek te sen mi yöneteceksin.Eskiden içindeydin görüşünü soruyorlardı.Şimdi dışardasın sana niye sorsunlar.Suriyede sınır güvenliğimiz tehlikedeydi. 8 bin km kare alanı pkk ve deaş tan temizlediler.Ak denizde, libya ile anlaşma sonucu geniş bir alan kazandık.Bunu garanti altına alabilmek için libyaya asker gönderiyoruz vs.Heralde bunlar tek bir aklın eseri olamaz.Size danışılmıyor diye kimseye danışılmıyor sonuçunu nasıl çıkarabiliyorsunuz
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 12:30
0
Pkk ve deaş ın faaliyetine son verecek olan dünyaya yön veren devletlerdir. Türkiye'nin böyle bir gücü şimdilik yok. Terör sorunu sadece ötelenmiştir. Ötede ne olduğunu, ne olacağını gelecek gösterecek. Libya anlaşması ile de şimdilik herhangi bir alan kazanmadık. Çünkü bu anlaşmanın sonuçlarını henüz görmedik. Sonuçları gelecek gösterecek.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 16:15
0
Ama Putin fotoğraflarını gördük...
Karar Okuru 13 Ocak 2020 03:25
Ortadoğulu zihniyet acınacak ölçüde ezik bir ruh taşıyor günümüzde. Son yaşanan İran gerilimi şuursuz hamasetin nasıl boş, utanç ve zarar verici olabileceğini gösterdi. Ama aynı hamaseti yürütmekten başka umarı ve yapacağı bir şey yok. Bizde esas destek bu ezik ruhtan geliyor ve o ruh “isteseniz de istemeseniz de” anlayışından çok hoşlanıyor. Bu da sahici olmasa da yüreğe hoş geliyor. Ama görülenin rüya olduğu anlaşılmasın diyerek gerçekler de hasır altı edilir. Birinci dünya savaşında halk Sarıkamış felaketini savaş bittikten sonra öğrenmişti. Şimdi mesela Ege’de bazı küçük adalar gitmiş mi?
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 16:17
0
Dimyat’a prince giderken evdeki bulgurdan olmuşuz galiba. Yunan o adalara tesis falan kurmuş, fotoğrafları dolaşıyor internette.
Yaşar Akbaş 13 Ocak 2020 02:49
Sayın yazara katılıyorum......İştişaresiz iş yapılmazdı.... Sayın cumhurbaşkanının "isteseniz de istemeseniz de" diye başlayan ve biten sözleri bardağı taşırdı....Halbu ki hemşerilerimize soralım dense idi....Hani önemsiz konularda bile "referandum " diyen irademiz ne oldu.....
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 02:42
Sayın yazar, demokrasilerde seçilenler vekildir, seçmen sayıca çok, doğrudan ve asaleten görevini yapamadığından asil olmakla birlikte asli görevini, anayasa ve yasalardan doğan hakkını vekaleten seçtiklerine verir. Hatırınız için asil müşteri olsun desek bile bizim seçtiklerimiz müşterilerine ki velinimettir bizim kültürümüzde, velinimet gibi bile davranmıyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 02:34
AKP 18 Yıldır ilk kez bir kaç şehirde belediye kaybetti, her kes AKP seçim kaybetme uzmanı kesildi...
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 05:49
5
Kullanılan toplam oy sayısı 48 milyon 340 bin. AKP nin aldığı oy sayısı ise 20.584 bin. Başarımı yoksa başarısızlık mı bunu değerlendirmek önemli olan.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 06:15
5
Saçmalardan seçmeler dinlediniz.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 02:30
"AK Parti ilk iki döneminde gerçekleştirdiği bütün icraatlarında bütün toplum kesimlerinin hassasiyetlerini dikkate almış" tezi pek dogru degil. Dikkate almadi, kandirdi. Gerekirse papaz elbisesi giyerim donemiydi. Yada trenin duraga gelmeyi bekleme donemi.
Kiras 13 Ocak 2020 02:03
20 yıldır kentsel dönüşüm alanında -laf ve şov dışında- hiçbir şey yapılmamış, deprem vergileri bütçe açığına yama olmuş, deprem toplanma alanları yapılaşmaya açılıp yağmalanmış bir ülkenin insanları yaklaşan felakete karşı dua etmek dışında ne yapabilir?
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 02:02
Akpartiye oy veriyorum ama güzelim trakyamız parçalanmasın ben öyle bakıyorum, kıta parçaçıklara dönüşmesin, yazar arkadaş güzel anlatmış
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 09:08
1
Oy vermezsen parçalayamaz.
evin 13 Ocak 2020 02:00
rte istanbula ihanet ettik demişti bir konuşmasında... bu itiraftan sonra bile hala durup düşünmeyenlere ne desek boş...
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 05:17
28
O ihanet edenlerin başında mütaahhit İmam oğlu da yok mu?
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 09:07
3
05.17, yok. İhanet eden (hain denir bunlara) karşısında dimdik duran bir halk yiğidi var. Zamanı gelince anlarsın.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 01:30
O dediģin akpartiden ve zihniyetinden ne ķöy olur nede kasaba sayin ocaktan,boşuna ısrar etme bitti bunlarin işi,gölge etmesin biran önce gitsin bu ülkede kurtulsun.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 01:21
İslamcı ve demokrasi. zıt kutuplar
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 01:19
Sayın onlar seçimleri kazandıkları sürece “sandık her şey” dediler. İBB seçimlerinde sandıktan istedikleri çıkmayınca sandığa da tekme vurabileceklerini hepimiz gördük.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 01:14
Reis demokrasinin bir araç olduğunu söylüyordu ama başta kimse inanmadı. Tren son durağa geldiğinde Reis trenden inerken yanında yolculuğa beraber çıktığı kimse kalmamış, onların yerine “evet efendimciler” doldurulmuştu. Şimdi o eski yolcular tekrar bir demokrasi treni başlatmaya çalışıyorlar.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 01:07
Demokrasiye inandıklarınıda sanmıyorum.Zihniyet olarak çok gerilere düştük.
ülkesini seven vatandaş 13 Ocak 2020 12:05
0
O trene binmek için can verecek milyonlar var malesef.Ama o kadar kolay olmayacak can vermek ! Rabbim ilgili ayetlerde diyorki yaptıklarınızın bedelini önce bu dünyada vereceksiniz.O Bedel ödeyecekler yanlızca çalanlar olmayacak ,diğer bir ayette Rabbim diyorki;Siz sadece yaptıklarınızdan değil! yapmadıklarınızdan da hesaba çekileceksiniz.Bunca hırsızlık, hukusuzluklar yapılırken ,özgürlükler askıya alınırken üç kuruç para bir koltuk için sessiz kaldın diye .İnşallah böylelerinin tövbeside kabul olmaz
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 01:03
Öyle kibir içindeler ki duymuyorlar görmüyorlar.Sırça köşkten halkın içinde bulunduğu durumu göremiyorlar.Ayrı dünyalarda yaşıyorlar adeta.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 10:41
1
Baştan TBMM lojmanlarında oturmayarak pek güzel hava atmışlardı ama. Meğer beğenmedikleri içinmiş.
Kartal Vakur 13 Ocak 2020 00:40
Kanal yapmak için niye Türk halkına sorulsun onlar ikna edilsin ki, Kanal bizim arazilerin üzerine yapılmıyor, Katarlılara ait arazinin üzerine yapılıyor, Katarlılar ikna olmuşsa bize yalnızca yapılışını seyretmek düşer.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 09:04
7
Arazime raylar döşensin, tren geçsin ben de seyredeyim diyorsun yani.
Karar Okuru 13 Ocak 2020 00:39
Bu iktidardan baska ne bekliyordunuz ki? Cok naifsiniz.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 00:30
İlk zamanlar böyle değildi çünkü herşeyi tek elde toplayamamıştı. Şimdi bütün güç elinde. Dolayısıyla rol yapmaya gerek kalmadı. Cumhurbaşkanının gerçekten demokrasiyi özümsediğini düşünerek siz hata yapmışsınız. Kendisi demokrasinin bir tren olduğunu ve uygun durakta inileceğini söylemişti. O durağa geldi ve şimdi ben ne dersem o olacak diyor. Mesele bu kadar basit.
Ak parti kurulduğunda da oportinisti! bu günde oportinisdir.Bir siyasal hareketin birbirine zıt fikirleri bukadar kolaylıkla savunabilmesi,bu kadar çabuk müttefik değiştirmesi,yoldaşlarını satıp eski düşmanlarını müttefik edinebilmesinin başka izahı yok.Hani yeni kurulurken bu parti birkişinin partisi olmayacak diyorlardı ya!bu oryantalistler hep mi haklı çıkar arkadaş,adamlar bizi bizden iyi tanıyorlar.
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 00:19
Milletin iradesi nasıl oluşuyor, iradeyi sakatlayan nedenler var mı önce ona bakmak lazım... Ak parti o gerçekleştirdiği icraatların çok gerisine gitti. ‘Çatlasanız da patlasanız da Kanal İstanbul’u yapacağız’ ne demek, kim neden çatlasın ki? Bu nasıl bir siyaset dili? Üstelik bu ve benzerlerini söyleyenler yaşını başını almış insanlar. İnsanın aklı hayali almıyor ve çok üzücü...
wishful thinking 13 Ocak 2020 00:13
Bunca olup bitenden sonra hala AKPnin duzelebilecegini ummak ve AKPden medet ummak hic ama hic gercekci degil! Ustelik cozumu geciktirici...
KARAR OKURU 13 Ocak 2020 00:11
Sıra vatandaşın ben yaptım oldusunda. Bir muhafazakar seçmen olarak CHP ye oy verip muhafazakar siyasetçileri içinde bulundukları bu zavallı kendini inkar etmiş pozisyonundan kurtarcam mesela. Uyuşturucuya alışmış insanlar gibi oldu şimdiki muhafazakar siyasetçiler. Buradan yardım almadan çıkamıyorlar. Ben yaptım oldu en yakın seçimde diye görüyorum
KARAR OKURUyy 14 Ocak 2020 23:27
1
İktidarı begenmeyenler çok çalışın iktidarı değiştirin İstanbul değişti demek ki çalışırsanız ülke iktidarida değişir zirlayacagiiza seçime hazitrlanin hadi ankara İzmir İstanbul sizde Tayyip İstanbul'da dört sene çalıştı başkan oldu sizide görelim niyetinin hizmeti yoksa hezimet mi hodri meydan.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN