Back To Top
Bir deccalın ya da ‘Sıkıyönetici Buhran’ın hikayesi

Bir deccalın ya da ‘Sıkıyönetici Buhran’ın hikayesi

 - Son Güncelleme: 07.07.2019 Pazar 09:07
- A +

Önümde Akif Beki’nin yeni çıkan “Sıkıyönetici Buhran” adlı kitabı var. Kitabın sayfalarını çevirmeye başladığınızda şiirsel bir metinle karşılaşıyorsunuz, ama bu bildiğimiz anlamda bir şiir kitabı değil. Daha ilk sayfadan itibaren farklı çağların bütün istasyonlarında gücü temsil eden ve bir bakıma kötülük simgesi olan kahramanla iyiliğin sürekli mücadele ettiği bir modern zaman hikayesinin içinde buluyorsunuz kendinizi…

Belki de bir ahir zaman deccalının hikayesidir bu… Ya da kudret ve ganimete üşüşen kerkenezleriyle yalnız uyarıcılar arasında sürgit yaşanagelen çağlar üstü bir mücadelenin hikayesi…

Kitabın sayfaları arasında okumayı daha içsel hale getirdikçe görüyorsunuz ki, alegorik ve ironik bir manzum hikaye bu. İroni bakımından bilindik şiirleri alaya çeviren hezel kıvamında denebilir. Manzum hikaye vodvil taşlamaları içerdiği için de kelimenin tam anlamıyla hicviye tadı veriyor.

Kısacası “Sıkıyönetici Buhran”, farklı anlatım tarzı ve formlarıyla yazılmış, gümbür gümbür akan çok katmanlı bir eser. Yani ne niyetine isterseniz öyle okunabilir.

Güç ve ganimetle kendisini tahkim eden ve bir bakıma kötülüğün simgesi olan “Sıkıyönetici Buhran”la ona karşı iyiliğin safında duranlar arasındaki mücadelenin çağlar boyu süren hikayesini daha iyi anlayabilmek için galiba öncelikle kitabın şifrelerini özetlemekte yarar var.

Kudret ve etrafında toplaşan kerkenezleri,  popülizme tav olmuş kalabalıklara sırtını dayayan Popçu metaforuyla temsil ediliyor.

Apartman Çavuşu Buhran ya da namıdiğer Sıkıyönetici Buhran, tam bir Popçu karakteri. Kendi çapında bir Kudret o da. Hükmetmeyi, yasaklamayı, itaat ettirmeyi seviyor. Gücünü, emri altındaki kurşun askerlerden alıyor.

İstenmeyen, sürgüne zorlanan ya da hicrete mecbur kalan yalnız uyarıcılar ise Anti-Popçu olarak sembolize ediliyor.

Ve taraftar, cemaat, ümmet toplayamayan tribünsüz uyarıcılar, Yunus Peygamber’de simgeleştiriliyor.

Anti-Popçuların, tarih boyunca Popçuların şerrinden kaçmak için kullandıkları kapalı, dolaylı, metaforik anlatım yani apokaliptik edebiyat da Hz. Yunus’un içine düştüğü gecenin, denizin ve balığın karanlık karnından konuşmasına benzetiliyor.

Anti-Popçunun sürgün yerinden rap sözleri gibi protest ama şakrak bir şiirsel anlatı çıkarıyor Akif Beki karşımıza.

Ayrıca içeride ve kapakta sanatçı Ahmet Güneştekin’in anlatıyı tasvir eden kitaba özgü desenleri ve görselleri var ki, bunlar kitaba ayrı bir renk ve boyut katıyor…

 

/Alavere dalaveresiyle

Deccal bir kahramanken Popçu

Olay mahallinde zuhur etti anti-Deccal

Koptu kıyamet en fitnelisinden şehirde

Ebabil kuşları taş yağdırmazdan önce

Madrabaz pelerini giymezken her sahte kurtarıcı

Oyunbaz bir mecal manyetizma gözlerinde

Haşmeti esrik, gürlemesi Kudret

Pembe hülyalara hapsolunca cümle şehla

Bu illüzyon matinesinde sezon sonu

Alargadan seyre daldı beklenen anti-Popçu/

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 07 Temmuz 2019 23:46
Deccal'ı temsil eden ve cok yakisan Feto'dur .Deccal İnsanlara Spirituel Mativasyonla yaklasacak aynen Fetos gibi.! .sözüm ona İnanç vaat edecek. İman edene Etli tencere, koltuk, rütbe, kadın vb ne istenirse tabi ki Kullanıma bağlı. !..çok yönlü kullanıma musait kişilere herşey beleş. ! ..Fırıldak gibi dönenlere bişey diyemeyiz. Cunku Yüzünü göremeyiz donmekten. !..Elbet bu Gecelerin Sabahı da var.vardır. Biri bizi, hepimizı gözetliyor. :)..Tahtalı Köyde Soracaklar. .!..
Mehmet Bey Merhum Nurettin Topçu'nun İslâm ve Insan (1969)adlı eserini yeni okudum. Çok geç kalmışım. Bugünün din bezirganı kindar ve dindar insanlarina nalına mıhına vuruyor. İslamın özünün ahlâk olduğunu bu olmazsa yapilan ibadetlerin boş hareketlerden ibaret olduğunu, merhamet, aşk(sevgi), menfaatsizlik, samimiyet, hörmet(saygi) ve hizmet temelli islâm anlayışını savunuyor. Topcuyu anlamaya çok ihtiyaci var bu milletin. Lütfen yazin onu.
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 12:33
Mehmet Bey; Akif Bey dün yazdıkları ve bugün yazdıklarını hatırlayınca inanın ŞAŞIRMIYORUM. Çünkü MODA Güçlünün yanında olmak işte böyle bir şey. Mehmet Bey; AKP iktidara ilk geleceği yılda 2001 - 2002 de, Halkı DİNLEYEN - HALKIN DUYMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEYEN di. Şimdi TEK Tayip beyi dinleyen - Tayyip Beyin DUYMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEYEN olarak 180 derece geriye gitti. AKP 2002 de "ADİL DÜZEN DİYE İKTİDARA GELDİ, ADİ (Siyasi Anlamda) DÜZEN YARATTI". ŞAŞIRDIM mı? HAYIR. Saygılarımla
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 12:18
Harika bir anlatım tarzı. Anlatımınızdan kitap, bugünkü siyasal ve sosyal ortamı hicveden bir özellik taşıyor. Keşke yayınevini de yazsaydınız. Neyse bulmak zor değil. Teşekkürler.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 15:27
0
Elips yayınevi. Bu da benden olsun.
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 12:04
Mehmet Bey; Ülkemiz artık yazmak ve çizmekten bıktı. Eylem istiyor. Eylem dediysem, Kavga - gürültü - yakmak - yıkmak değil. KRAL ÇIPLAK DİYEBİLMEKTİR. Diyemiyorsan, korkmadan "KRAL ÇIPLAK DİYENLERİN" Yanında Olmaktır. İstanbul lu Kral Çıplak Demekle Kalmadı, İstanbullu "KRAL ÇIP ÇIPLAK" Dedi ve Her şey Çok Daha Güzel Oldu. Unutmayın, TÜRK Milleti 82 Milyon. İstanbullular kadar gelemeyenler UTANSIN. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 11:55
Mehmet Bey; Keşke birçok yazar - çizer - politikacı - düşünür - vb. 10 - 15 - 20 yıl önce yazdıklarını ve düşündüklerini bir tarafa, bugün yazdıklarını ve düşündüklerini diğer tarafa koyup bir baksa; Ağrı Dağından daha büyük fark olduğunu görür. Mehmet Bey; Eski Bakanlardan N. Cevheri' nin 1993 yılı Başbakanlık Bütçesini TBMM de sunarken söylediği "İKTİDARLAR KABİLE DEVLETİNDE BİLE VAR, ANCAK MUHALEFET DEMOKRATİK ÜLKELER DE VAR." demişti. Demokrasinin kıymetini, elimizdeyken bilelim. Kaybettikten sonra söylenen ve yapılanların kıymeti yoktur. Saygılarımla
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 09:56
Bey efendi ne anlattın analmadım ne demek istiyorum.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 12:31
0
Kısaca özetleyeyim: Güç, bir tür silahtır.Yerinde kullanıldığında faydaya, keyfi kullanıldığında ziyana sebep olur.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 08:47
Karar müslümanların onuru oldu yoksa parayla satınalanınan satılık medyaya kalacaktık
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 12:12
3
Nasıl bir MANTIK. Karar MÜSLÜMANLARIN ONURU olmuş. Ne Demek MÜSLÜMAN olmayanlar Karar Okumasınlar mı? Karar sadece Dini Bir Gazete mi? Karar Sadece MÜSLÜMANLARA mı, Hitap Ediyor? ALLAH Aşkına, Müslümansan Müslümanlığını yaşa, gerisine ve anlamadığın işlere karışma. ALLAH' ım Sen Bizleri bu ve benzeri kafalardan korur musun? Bu ve Benzeri Kafalar bizlerin 17 Yılını YOK ETTİLER. Saygılarımla
....... 07 Temmuz 2019 20:56
0
Yukarıdaki cümlede kararı sadece müslümanlara hasreden bir vurgu yok..asabiyet bırakıp okuyun lütfen..
Musto 07 Temmuz 2019 08:01
Akif beki baldan tatlı yazılar yazmaya başladı umarım başına bir çorap örmeye kalkmazlar.
Karar okuru 07 Temmuz 2019 07:54
Bu kitabı okuyacağız....
? 07 Temmuz 2019 01:43
Güç olmadan başarı olmaz.Adaleti tesis etmek,zulmetmekte güçle olur. Güç ün kimin elinde olduğuna bakmak gerekir.O güç adaleti tesis edicinin elinde olursa yeryüzü cennet,zulmedici nin elinde olursa yeryüzü cehennem olur.ABD nin elindeki güç,Suriyede,Irakta,Afganistanda,Vietnamda,Japonyada zulüm oldu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN