Back To Top
Birileri bu hikâyeyi bize izah edebilir mi?

Birileri bu hikâyeyi bize izah edebilir mi?

 - Son Güncelleme: 23.08.2019 Cuma 08:56
- A +

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmaları sonrasında “millet iradesi”nin önemine vurgu yapanlara karşı özellikle iktidar endeksli medya tarafından başlatılan linç kampanyasını ibretle izliyoruz.

Çok doğaldır ki, demokratik hukuk devletlerinde hiçbir yargısal süreç başlatılmadan halkın oylarıyla seçilen belediye başkanları görevden alınamazlar. Dolayısıyla bu konuda hakka-hukuka, hakkaniyete işaret etmek, hukukun üstünlüğünü savunmak bir suç ve ayıp değildir. Bu demokratik tavrın “terör seviciliği” ile bir ilgisi olmadığı gibi, millet iradesini savunmayı terörle birlikte ifade etmek asla vicdanlı bir davranış değildir.

Bu linç kampanyasını görünce, hafızalarımızı tazelemek için geçtiğimiz birkaç ay içinde yaşananları yeniden hatırlamakta yarar var sanırım. Hatırlayalım, 23 Haziran’da yeniden tekrarlanan İstanbul büyükşehir seçimleri öncesindeydi. İktidar bloğu İstanbul’daki tehlikeyi görmüş ve bir arayış içine girmişti. Ve bir anda ortalığı İmralı hikayeleri kaplamıştı. İşte o günlerde Ali Kemal Özcan adındaki bir Öcalan uzmanı bulunmuş ve Cumhurbaşkanına götürülmüştü. Bu akademisyenin kendi ağzından cümleleri aynen şöyle: “Ben bu örgütü ve Öcalan’ı çalışıyorum ve bu yapıyı çok iyi biliyorum. Başkan Erdoğan’a bir ulaşsam kendisini 15 dakikada ikna edeceğimi düşünüyordum hep. 10 gün kadar önce Bülent Arınç’a ulaştım, kendisine anlattım. Sayın Arınç beni aldı ve Başkan Erdoğan’ın yanına götürdü.”

***

Hikayenin sonunu biliyoruz, İmralı’ya gidiyor ve Öcalan’dan mektup getiriyor. Aslında meselenin bu boyutu çok önemli değil, zira devlet zaman zaman terörü önleme bağlamında bu tür kişilerden yararlanabilir. Meselenin beni ve herkesi ilgilendiren boyutu şu; bu zat Haber Türk televizyonuna bağlanıyor ve aynen şunları söylüyor: “Öcalan yerli ve milli bir şahsiyettir.” Ve sunucu, “Size bu televizyonda bunları söyletmem” diyerek tepkisini ortaya koyuyor...

23 Haziran öncesinin ”yerli” ve “milli” hikayeleri bu kadarla sınırlı değil elbette... O günlerde Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan da kervana katılıyor ve TRT’de Öcalan’dan hikayeler anlatıyor.

Denebilir ki belediye başkanlarının görevden alınmasının bunlarla ne alakası var?

Şöyle bir alakası var; bilindiği gibi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu kayyım atamasına tepki göstermişlerdi. Mesela Abdullah Gül demişti ki: “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının bu şekilde görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.” Son derece demokratik bir tepki...

Kuşkusuz bu açıklamalar normaldir ama, sonrasında başlatılan itibarsızlaştırma kampanyası, Türkiye’nin nasıl bir istikamete yöneldiğini göstermesi açısından ibret verici bir durumdur.

Mesela AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal bu değerlendirmelere “Erdoğan düşmanlığı” gibi talihsiz bir tepki göstermiştir. Ve tabii, Ünal’ın açıklamasındaki,  “Teröre destek çıkarak milletimizin gönlü kazanılmaz” ifadesi linç kampanyasının fitilini ateşlemiştir ki bunu akılla ve mantıkla izah etmek mümkün değildir.

Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa, kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi yayın kurumu olan TRT’ye çıkarılması sonrasında Mahir Ünal’ın hiçbir tepkisini duymadım. Bildiğim kadarıyla o meşhur(!) Öcalan uzmanı akademisyenin Öcalan’ı öven sözlerine de bir itirazı olmamıştı. Ama başkanların görevden alınmalarına demokratik tepki gösterenlere karşı son derece şahin, hiddetli ve de şiddetli...

Şimdi soru şu; millet iradesini savunanlara karşı hiddetli açıklamalar yapan arkadaşlar çıkıp son iki üç ayda yaşanan hikayelerin izahını topluma birazcık olsun izah edebilirler mi acaba?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim kahraman 24 Ağustos 2019 15:46
Güzel bir değerlendirme.birilerine yağ yakmak için bu takla atanlar herşeye yazık ediyorlar... Ellerinize sağlık
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:13
Neden objektif olamıyorsunuz? Bir tane yazınızda bakın belediye başkanları.. halkın parasını terör örgütüne ve/veye yandaşına yedirmeyin haaa yazmadınız. Bir tane yazınızda neden hey milletin vekilleri öyle arabanızda teröriste silah ve/veya ilaç vs. götürmeyin yazmadınız. Bir tane yazınızda bazı bölgelerden teröristlerin bu millete silah çekmişlerin yine bu milletin parasıyla tedavi edildiği kulağımıza geli bunu engelleyin yazmadınız????? Bunları uzatırdımda bu kadarı anlayana yater.
kuddusi 23 Ağustos 2019 22:07
Sayın ocaktan suleyman demirelin 1990li yillardaki dün, dündur, bugün, bugündür siyasetininimi taklit ediyorsunuz, dünkü söylenen yazılan ve yapılan yorumları ve eylemleri unutmayın ki millet size insansın ve güvensiz.
Ali rıza 23 Ağustos 2019 20:57
Çok şakıcısınız sayın hocam ,
Namuslu Hukuk 23 Ağustos 2019 18:57
Hukuk marifetiyle, istediğinize istediğiniz kılıfı biçebilir, istediğiniz sıfata sokabilir, istediğiniz gibi asıp kesebilirsiniz. Bir ülkede Hukuktan önce yerleşmesi gereken en elzem şeyler empati, tahammül, eleştiri kültürü, iletişim, bölüşüm gibi bilinçlerin oluşmasıdır. Yasalarla kanunlarla bunları yapamazsınız. İyi,kaliteli,fırsat eşitliğine dayalı,,samimi,özverili bir eğitimle böyle bir iklim oluşturursanız Özlenen, Kötü Yola Düşmeyecek Namuslu Hukukunda temellerine zemin hazırlanmış olur.
musa yıldız 23 Ağustos 2019 18:36
Sayın yazar siz ne ara bu fikirlere sahip oldunuz nerdeyse teröristleri masum demokrasiyi savunan insanlar olarak göstereceksiniz muhalif olmak hain olmakla eş deyermi
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 22:13
2
Terörü hangi satırda övmüş ben göremedim. Nerenle okudun acaba
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 18:35
akp ve dinciler hakkinda bu memlekette cok uyarilar yapilmistir artik bu uyarilarin ne denli hakli oldugunu yasayarak ogreniyoruz.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:38
Millet iradesi kutsaldır namustur herkes saygı duymalı...kişi suçlu ise bunun suçunu millet çekmemeli...
KARAR OKURUMürsel 23 Ağustos 2019 17:17
70lerde ülkücü harekette yer alırken; yapımcı ve yönetmenin iyi oyuncuları olduğunu da biliyor muydun?Bu oyunun 5bin cana mal olup ülkeyi 10 yıl gerilettiğini de.15 yaşındaki nurcu arkadaşının hep dediği; onların liderlerine küfretmeyin, nefsi müdafa mecburiyetinde kalmadan kavga etmeyin sözünü; merhum Türkeş'in 15 yıl sonra mealen; tekrar ettiğini de hatırlıyor musun?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:45
İstiklal mahkemeleri gibi, Ergenekon ve Balyoz kumpasları gibi, cezası kesilir gerekçe sonradan bulunur. Şu hukukun üstünlüğüne, ileri demokrasi anlayışına bakar mısınız? Öcalan'a yerli ve milli denir ses çıkmaz, kırmızı bültenle araran terörist devletin resmi yayın organına çıkarılır, ama demokratik tepki gösterenler linç edilir. Ne güzel hukuk, ne güzel demokrasi. Çok yaşa demokrasi emi!
ÖTÜKENLİKURT 23 Ağustos 2019 15:25
Sayın yazar, 1970 li yıllarda ülkücü hareketin içinde aktif olarak yer alırken, iki grubun devleti yönetmemesi gerektiğini savundum; 1. Komünistler 2. Dinciler! Neden? Çünkü her ikisi de muhalefete hayat hakkı tanımayan hareketlerdi de ondan! Komünistler çok şükür ülke yönetimini ele geçiremedi! 2002 de dinciler ülke yönetimini ele geçirdiler, bir müddet meşruiyet sorunu yaşadılar ve sessiz kaldılar ama gücü tam ele geçirince ne oldu! Sizin yazdıklarınız oldu! Araplarda iktidar kutsaldır, Allah adına yönetir ülkeyi kral!? İşte Araplaşan mollaların yönettiği ülkemiz!
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 15:21
Memet abi fetocu mankurtlar 40 yıl yalanla dolanla bir yapı kurdular 1 gecede millet kafalarına geçirdi... Abi ne gerek var böyle manipülasyon lara ne olacak bu yöntemle iktidar olsan sürecek mi Allah müsade edermi ayıp degilmi memet abi .
Ehl-i İrfan 23 Ağustos 2019 15:17
HANİ NEREDE BU HDP'NİN ADALETİ" İnsan hakları savunucularına çağrıda bulunan oğlu dağa kaçırılan anne: "Oğlum nişanlı, bayramdan 3 gün sonra nişan yaptık. 20 gün sonra düğünü olacak. Altınlarını aldım, evini döşedim, düğün salonunu kiraladım gelip buraya girmiş. Suyun içine hap koyup vermişler onu bilinçsizleştirip götürmüşler. Eli kınalı damadımı götürdüler. Hani nerede bu HDP'nin adaleti, nerede insan hakları? 20 günlük damat kaçırılır mı? İki çocuğumu daha önce bunlar kaçırıp götürdüler bu üçüncüsü. Her yıl birini götürüyorlar. BU ACILI ANNENİN SÖZCÜSÜ KİMLER OLACAK BAKALIM.. Sayın OCAKTA
süleyman d. 24 Ağustos 2019 22:21
1
cEhl-i irfan arkadaş, sen suç bastırma telaşıyla saldırıya geçerken yazının ana fikrini kaçırmışsın! Yazar: "Teröre karşı isek toptan ve mütemadiyen karşı olalım; işimize gelince öcalanı devlet televizyonuna çıkarıp İmamoğlu'nu karalatma basitliğine düşmeyelim" diyor! Ben de ilave ediyorum. "TERÖR VE BEKA SORUNU VARSA YENİ ASKERLİK YASASIYLA SON İKİ AYDA 300.000 ASKERİ KİM VE NEDEN TERHİS EDİYOR?" Şimdi profesyonel ordu edebiyatı yapma. Nöbetleri de uzmanlar tutacak değil ya?
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 14:35
Particiler hangisi olursa olsun ve dünyanın her tarafında Totemleri Oy'dur :)).her kerameti bunda sanırlar. :))..partizanlarda Holigandir. :))..bahaneleri bitmez, ! Gerçekler farklıdır. Toplum Seviyesi İç politikayı belirler. Sanayi gelisimi, Gelir dağılımı, Ogretim seviyesi vb Faktörler .Is,Güç,Ogretim Sahibi Kürt, Laz.Boşnak, Arab, Arnavut, Çerkez, Zaza, Türk vd Etnik kökenli Türk Vatandaşı arasında *istisna kaideyi bozmaz* problem minimizedir.gözlemleyin gayet açık net. Cehalet bahane bulur cagimizda IRKÇILIK. !
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:23
Edemezler. Ama hatırlatmadan geçemem. Üç beş sene önce de aynı linçler yapılıyordu ve siz de o gruptsydınız. Müslümanlar neden kaybediyor. Evrensel bir ahlak anlayışına sahip olmadıkları için. Ucu kendine dokunmadan zulme karşı çıkmazlar. O zaman da yanlarında dost bulamazlar
Muammer Doğan 23 Ağustos 2019 14:17
ağzına sağlık işte bu
Adamı kefenle karşılamaya gelip sözün bana Allah sözü gibi geliyor derseniz olacağı budur, canı istediğinde sever istemediğinde ezer, isterse kahraman isterse hain, terörist ilan eder... kul olmaya dünden hazırlara herzamam bir rab'cik bulunur!!!
Hacioglu Ensar 23 Ağustos 2019 12:44
Sayin Yazar;neyi duymak istediginizi acik yüreklilikle yazmaz iseniz muhataplarinizda neyi izah edeceklerini bilemezler.Her devrin adami olmak kolay degil elbette mutassip zümrenin ekmegini yiyip,demokrasi nöbeti tutanlar gibisiniz.Anlatmadan bir sey anlansaydi,peygamberin amcasi Ebu Talip anlardi. Demek ki nasip olunmuyormus,birde bu perspektiften bakiniz.Islam Kasigi ile Demokrasi corbasi icilmez.
Takipci 23 Ağustos 2019 12:10
Bir 'kok sebep' var: Samimiyet eksikligi.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:43
İzahı çok basit. "Ben yaptım oldu." "Böyle istiyorum." "Var mı itirazın?" Kabul ederiz ya da etmeyiz başkanlık sistemi bu.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:18
Yahu neden kayyım atanan malum parti hariç başka partilerden yok hukuk hukuk diyosunuzda beşeri hukuk bu istediğiniz yere sokarsınız istediğiniz yere bükersiniz bu kadar basit yeterki işinize gelsin.
Ertuğrul 23 Ağustos 2019 10:17
Gülünç... Eleştirmekte haklı olduğunuzu anlatırken bile eleştirmeye açık olmadığınızı anlatıyorsunuz aslında.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:49
Terör bitirilmelidir.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:49
Topluma neyi neden izah etsinler ki? Kendi tarafları son derece memnun. Heyecanla sıranın diğer HDP'li sonra da CHP'li belediyelere gelmesini bekliyorlar. Yandaş medya desen geç bile kalındı, HDP kapatılsın türü yazılar döşeniyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:41
Ne var bu hikayelerde? Terörist başına belediyelerin imkanları peşkeş mi çekilmiş?...
Kararli 23 Ağustos 2019 10:34
1
Helaldir. Helal!!!!! Helal oldugunu bilin yeter. Belediye imkanlarinin Peskes cekilmesi diyorum. Sadece yandaslara Helaldir gibi anladim da o yüzden. Lütfen kizmayin bana insanlar bazen pot kirabilir. Mevla sayilarinizi artirsin. Cumamiz mübarek olsun.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:32
'.... millet iradesini savunanlara karşı hiddetli açıklamalar yapan arkadaşlar çıkıp son iki üç ayda yaşanan hikayelerin izahını topluma birazcık olsun izah edebilirler mi acaba?'... Şimdi "şey" düşmanlığı yapmanın topluma faydası ne diyeceklerdir...
METİN P. 23 Ağustos 2019 09:25
Annelerin hdp diyarbakır il başkanlığı önündeki eylemi üzerine demirtaş şu açıklamayı yaptı.Bu kadınlar istihbarattan para almış kişilerdir.Yorum sizin.Bu adamın istihbarattan bahsetmesi çok ilginç.Ya kendsi mittir.Bu yüzden haberi vardır.Veya yalan söylüyor ama başaka bir devletin istihbarat örgütüne çalışıyor.BÖYLE DEMOKRASİYLE HAL İRADESİYLE YATIP KALKMAK ONLARI DAHA ÇOK CÜRETLENDİRİYOR.BÖYLECE SİZ BU SÖYLEMLERLE TÜRKİYENİN İSTİKRAR VE GÜVENLİĞİNE HİÇ BİR KATKI SAĞLAMIŞ OLMUYORSUNUZ.HENDEK ZAMANLARINDA BELDİYECİLİKLERİNİ HATIRLAYIN.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:22
Ömer Çelik, Mahir Ünal, Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş, Bülent Turan, Fahrettin Altun, halkın zeka seviyesinin kendilerininki ile aynı düzeyde olduğunu düşünerek hata yapıyorlar.
METİN P. 23 Ağustos 2019 09:15
HALK İRADESİ deyip duruyorsunuz.Bir kere hdpkknın halkın iradesiyle,halkın din kültürüyle bir ilgisi yok.Onların marxist şimdiki hristiyan sempatizanlığı bizzat kürt halkıyla terstir.İşidin,boko haramın(nijerya dilinde eğitim haram demektir ne alakası varsa)görevi neyse hdppkknın görevi de odur.Halkın hiçbir beklentisiyle alakaları yok.Hdpnin halka nasıl baktığını bir kez daha hatırlayalım demirtaşın dilinden.Hdpnin tertiplediği bir piknikte 22 tane çocuk kaçırıldı.15-16 yaşlarında.devamı var.......
METİN P. 23 Ağustos 2019 09:07
MEHMET OCAKTAN;Siyasetin önceliklerin bilmiyorsunuz.Öyle havadan demokrasi havarisi kesilip halk iradesiyle oturup kalkmalar bir şey ifade etmiyor.Sizin bilmediğiniz özellikle bu bölgeyle ilgili çok şeyler vardır.Yaklaşık iki aydır diyarbakırın bazı semtleri bizim ilçemizde su sıkıntısı çekiyoruz.Yeteri kadar su gelmiyor.insanlar bu bölgede dile getirilemeyecek kadar psikolojik baskı var.Özellkle kendilerine oy vermeyenlere bazı hdpliler selamımızı bile almıyorlar.Her gün evimin önüne ayak takımının attığı şişe kırıklarını topluyorum.
Karar Okuru 23 Ağustos 2019 08:49
Milli İradeyi her şeye kılıf yapanların geldiği son nokta...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 05:20
Sütten çıkmış Ak Parti. Onlar kendilerini böyle görüyor. Onlara göre İstanbul CHP'ye teslim edilemez. Sanki CHP Yunan işgal kuvveti. Eskiden iktidar için proje üretirlerdi şimdi düşman üretiyorlar. Hımmm bak biz düşersek Kudüs düşer, Mekke düşer.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:07
1
Adamlar dinin sahipliğine soyunmuş, mekke kudus neki...
Edemezler… Cunku ne halt ettiklerini kendileride bilmiyor artik…
Çerkez Ethem 23 Ağustos 2019 02:19
Bu kolpanın İZAH'ı çok kolay! Güç Kimdeyse t.c.'de,Onlar herzaman doğruyu bilir ve haklıdırlar! Haliyle Millet İradesi ne demek,Bizler bilemeyiz Onlar daha iyi bilir! Kırmızı bültenle osman öcalan aranabilir,Baştakilerin aklında tonla iş var, her aranan kişiyimi bilcekler! Zaten adamlar ağır koşullarda çalışıp,kıt kanaat geçiniyorlar birde öcalan'ımı hatırlıycaklar! İnsaf yane! Kutsal kolpa liderlerimiz asla hata yapmazlar,Elbette muhakkak bildikleri var! Kutsal sandıktan doğru adaylar çıkana kadar kutsal seçimlere devam! Taş attın elinmi yoruldu sanki! Yane !!....
Karar Okuru 23 Ağustos 2019 01:23
Ben Diyarbakır Belediye Başkanı olarak Osman Öcalan'ı getirirler diye düşünmüştüm yine yanıldım.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:33
iktidar yaman celiskiler icinde. icisleri bakani, genel baskan yardimcisi, cumhurbaskanligi iletisim baskani, sozcusu, vs ne zaman bir demec verseler soyledikleri seylerin elle tutulur bir yani yok.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:16
İzahı siz çok güzel yapmış siniz.sayın yazar ! Bir muhafazakar muhalefet üretilmeye çalışılıyor. İktidar da bu tuzaklara düşüyor. Ama unutmayın bu millet herşeyin farkında. Artık verilen verilmek istenen doğru yada yanlış mesajların tamamını anlıyor. Unutmayın ki sizde bu hikayelerin bir parcasisiniz. Bu ülkede malesef yazar çizer iktidar kim varsa bir yerlere gelen tarihi sorumluluk tan uzak görünüyor. Ürkütücü olan da bu gruplar öfke kızgınlık kırgınlık bezginlik üzerine hareket ediyorlar.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 04:25
0
Milleti bilemem ama sen nayagi "farkindasin".
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:18
1
biz iktidarın koltuğu korumak için her yola başvurabileceğinin farkındayız..örnek istanbul seçimleri
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:05
Yöneticilerimizin bu kadar tutarsız olması milleti gerçekten bezdirdi. Turnayı gözünden vurmuşsunuz sayın yazar. Gerçi turnanın gözü nereden baksan 5 yıldır kabak gibi ortadaydı ama olsun.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 04:27
0
Milletin umurunda degil. Cobune dokuma yeter.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:44
0
'Turnayı gözünden vurmak...' deyiminin unutulması gerekir, turna niye vurulur ki, zararı ne? Turnanın bazı kesimlerce kutsandığı bilinmiyor mu? Yerine 'kuşu gözünden vurmak' ikame edilebilir; kuş vurmaya meyilli avcı sayısı mebzul miktarda.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN