Back To Top
Böyle bir Türkiye hayali kurmamıştık

Böyle bir Türkiye hayali kurmamıştık

 - Son Güncelleme: 26.04.2019 Cuma 08:58
- A +

Yıllarca Türkiye’de adalet sisteminin iyi işlemediğini, yargıya olan güvenin zayıfladığını eleştirip bağımsız ve tarafsız bir yargı hayali kurduk.

Her on yılda bir gerçekleşen darbelerle siyasetin zemininin tahrip edildiğini, bu yüzden de Türkiye’nin yarı askeri bir rejim görüntüsü verdiğini eleştirip ‘vesayetsiz’ bir Türkiye hayaline inandık.

Ara rejim hükümetleri dahil siyasi iktidarların basiretsizliği yüzünden Türkiye anlamsız yasaklara mahkum edildi ve kendi ülkelerinin üniversitelerinin kapılarından kovulan başörtülü genç kızlar eğitimlerini Avrupa ülkelerinde tamamlamak zorunda kaldılar. Hepimiz yasaklar ülkesi olmaktan dolayı yıllarca mahcubiyet içinde yaşadık.

Yıllarca dindar insanların inançları yüzünden ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kalması, Kürtlerin asimilasyona tabi tutulması ve Kürt demenin bile yasak olduğu bir Türkiye utancıyla yüzümüz kızardı.

***

Her köşe başını mafyanın, çetelerin tuttuğu, işkencenin sıradanlaştığı, faili meçhullerin aydınlatılamadığı bir ülkede yaşamaktan dolayı yıllarca yüzümüzü yere eğerek dolaştık.

Her yıl uluslararası insan hakları kuruluşları ve Avrupa Birliği’nin hazırladığı raporlarda insan hakları ve özgürlüklerle ilgili ayıplarımız yüzümüze vurulduğu için çaresizlikler içinde çıkış yolları aradık ve bir türlü demokrasi liginde geri sıralardan kurtulamadık.

Evet yıllarca inatla ve ısrarla insanların inançları, düşünceleri, etnik kimlikleri, mezhepleri ve meşrepleri yüzünden ayrımcılığa tabi tutulmasına, hukuksuzluklara, özgürlük fukaralığına karşı çıktık ve daha demokratik bir Türkiye için haklı ve güzel hayallere inandık.

Sonra bir gün, yeni Türkiye rüyasına inanan bir ekip yani AK Parti ortaya çıktı ve herkese yeni hayaller kurduracak bir yolculuk başlattı. Ve yola çıkarken dedi ki:

• Temel hak ve özgürlükleri ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde, özellikle Kopenhag Kriterleri’nde belirtilen seviyeye yükseltmek için Anayasa ve yasalarda gerekli değişikliği yapacaktır.

• Temel hak ve özgürlüklerin, sadece anayasal ve yasal güvenceye alınması ile yetinmeyip, fiilen uygulanması v e siyasal kültürüm üzün yerleşik bir boyutu olarak güçlenmesi yönünde çaba sarf edecektir.

• Toplumumuzda kısır çekişmelere yol açan, din, mezhep, cinsiyet, etnik ayırımcılık konularındaki tartışmalı uygulamaların temelinde, hak ve özgürlükler konusundaki eksiklikler yatmaktadır. Demokrasimizi evrensel düzeye taşıyacak “insan haklarına dayanan” devlet anlayışının yerleşmesiyle bu kısır çekişmeler sona erecektir.

• İşkence, kayıp, gözaltında ölüm, faili meçhul cinayet gibi demokratik hukuk devletinde kabul edilemez insan hakları ihlallerinin üzerine ciddiyetle gidecektir.

• Yaşama ve mülkiyet hakkını, düşünce, ifade, inanç, teşebbüs ve örgütlenme özgürlüğünü sınırlayan hükümler, evrensel hukuk ve özgürlük anlayışı dikkate alınarak yeniden düzenleyecektir.

• Mevzuatımızdaki yasakçı hükümler nedeniyle, ülkemiz hukuk devletinden çok kanun devleti görüntüsü vermektedir. Türkiye, kanunlarını hukuka, hukukunu evrensel adalet ve insan hakları esaslarına dayandırarak ve temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasını sınırlayan yasakçı hukuk sistemini değiştirerek gerçek anlamda hukuk devleti olacak ve uluslararası camiada saygın bir yer kazanacaktır.

***

Ancak devran döndü ve sonunda, başladığımız noktanın bile gerisinde sislerle kaplı bir iklime geldik.

Artık haktan, hukuktan, adaletten, kuvvetler ayrılığından bahsetmiyoruz, dahası bu kavramları dillendirenlere vebalı muamelesi uyguluyoruz.

Türkiye’yi özgürlükler ve insan haklarında bir üst lige taşıma hayalini çoktan unuttuk, demokratik değerleri buzdolabına kaldırdık, bununla da yetinmeyip evrensel değerleri dillendirenleri ihanetle suçlar hale geldik.

Her türlü ayrımcılığı, ötekileştirmeyi, kutuplaşmayı ve gerilim politikalarını reddederek yola çıktık. Üstelik bunları büyük ölçüde hayata geçirerek kardeşliği ve barış iklimini tesis etmemize rağmen, şimdi muhalefet liderine linç girişiminde bulunanları neredeyse kahraman ilan etme noktasına geldik.

Ve en acısı da bütün iddialarımızı, söylemlerimizi AK Parti’nin genleriyle asla uyuşmayan ‘şoven’ bir dolaba kilitleyip anahtarı da başkalarına teslim ettik.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kurtuluş Özdemir 28 Nisan 2019 09:58
Sayın yazar, Önce iğneyi kendinize bir batırdınız mı? Acaba ben neredeydim şimdi neredeyim dediniz mi? yoksa vekillik elden gidince mi ayrı düştünüz ? şahsi beklentilerinize mi karşılık bulamadınız ? acaba söylemleriniz bir nifak tohumumu oluşturuyor ? Madem bu kadar dertlisiniz bunları hangi ak parti kurumları ile paylaştınız ? Biline bir sözü tekrar hatırlatayım isterseniz. "önce sözü söyleyene bakılır adam mı diye ?
Semsur 29 Nisan 2019 01:07
0
Bunlari hangi ak parti kurumlariyla paylaştiniz 'diye bir cumle tuhaf veya hayal . Ak parti kurumlarina diyecez ve onlarda tamam diyecek.. Ayrica ocakdan hocaya eskiden vekildin simdi degilsin ondan akp yi elestiriyorsun eleştirisi cok geliyor. Kendileri buna bir deginseydi.
Son üç yıldır adalet arayan bir KHK lı olarak şunu söylemek isterim ki FETÖ 15 temmuz 2016 menfur darbesi sonucunda ülkemizde artık hukukun üstünlüğünden , barıştan söz etmek mümkün değil. Bazen diyorum ki FETÖ yoksa amacına ulaştı mı? Emperyalistler amacına ulaştı mı ? Çünkü bu günün Türkiye'sinde artık adaletten / üretimden / kalkınmadan / bilimden / sanattan / demokrasiden bahsetmek mümkün değil. Aslında burada hem liberallerin hem , İslami ve sosyal demokrat kökenli aydınların feraset yoksunu günü kurtarma çalışmalarının payı b
Ertan Yağlu 26 Nisan 2019 20:59
AKP nin evet çok fazla yanlışları olabilir.Ama en büyük yanlışları Gül ve Davutoğlu dur.Ne kadar kamuoyu oluşturun.Her kes lider olur Ama Davutoğlu ve arkadaşları olamaz.Karşılıkları bu millette yok. Memur olan Kılıçdaroğlu bile risk alıp bir şeyler yaparken.Bu iki devtlet adamı nerede.Başkanlı seçiminde Açık açık meydanları gezerek konuşmadılar.Türkiye mi önemli yoksa puslu havadan siyasi gelecek mi. Lider doğulur sonradan olunmaz
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 22:24
0
En büyük yanlış tek adamlık olmuştur. Dikkat edin RTE demiyorum, tek adamlık yanlıştır. Bir de ihale sistemi.
Son silgi bükücü 26 Nisan 2019 22:46
0
Başbakan olarak doğan yada doğduğunda cumhurbaşkanı olan bir bebek görmedim ben. Çokta afaki laflar söyleyip garaip fikirlerinle ahkam kesmen kolay. Halkın teveccühünü kazanan her siyasetçi tabi ki lider olabilir. İdeoloji pompalanmış fikriyatının bir takım yerlerinden herniasyon olması sana çok acı veriyor olabilir. Sakın ol ve takma içi boş kafana!!!
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 07:22
0
Halen ayni adamlari ariyorsunuz, zihniyetde baska kimse olmaz, bilinenlerde yok sayiliyor. Yeni insanlarimizi gelismeyecek ve yeni 'olusumlara imkan vermiyorsunuz' gibi isimler üzerine hayal kuruyoryorsun yada kuruluyor.
İsmail BAŞTUĞ 26 Nisan 2019 20:05
Haklı olduğunuz noktalar elbette var ancak hırsızın hiç mi suçu yok. Acaba şehit cenazesine gidenler de provokasyon için mi gidiyor? Temel hak ve özgürlükleri kısıtlatmak için uğraşan unsurları da göz ardı etmemek lazım
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 22:23
0
Kuvvetler ayrılığı?
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 18:04
Her Cuma namazını kılıp orucumu tutmaya çalışırdım. Ama dini o kadar sahiplendilerki. Kendi yanlışları da dine yansıyor. Bu düzen değişene kadar Allah affetsin ibadet etmemeye başladım
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 20:59
7
Kardeşim, herkes kendinden mesul. Başkası yanlış yapıyorsa vebali ona. Bence sen kendi vazifemi yap. Yanlış yapanları da düzeltemiyorsak Allah a havale et.
Mehmet 26 Nisan 2019 17:00
Sayın yazar normal bir er yeni sistemde general olabilecek.Ordu nereye gidiyor.Memleketin zeki çocukları avrupada mi asker olacak.Yani devlet kurumları bağımsızlığını yitirdi,kurumlar zil çalıyor.
Abdullah GARİB 26 Nisan 2019 16:36
S.A Sayın Mehmet OCAKTAN Beyefendiye Bende ülkemize barış,güvenlik, dünyanın en demokaratik, en adaletli ve en huzurlu, ne devlet vatandaşı eziyor ne de vatandaş devleti aldatıyor, ülkesinin aynı zamanda samimi dindar bir ülke ve Bunun liderinin de Sayın Tayyib Erdoğan olacağını hesap ediyordum. Gelinen nokta hayal kırıklığı maalesef.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 16:28
Gelinen nokta askeri darbelerden kotu, cunku bugun Turkiye kurumlarini ve kurallarini kaybetti. Buradan cikis ve toparlanmak cook cok zaman alacak. 2023, 2050, 2071 palavralariyla iktidar surdurenler Turkiye' ye yuzyili kaybettirecek bu gidisle. Bu durumdan kurtulup kapsayici isleyen bir sistem kurmak icin ne yapmamiz gerektigini tartisalim.
Davut 27 Nisan 2019 05:44
0
Bu gidişle ve bu insan kalitesiyle en az 20-30 yıl kendimize gelemeyiz...
Mahmut Cumbul 26 Nisan 2019 15:27
Mehmet Bey; bir 12 Eylül "gazisi", bir demokrasi hayali yolcusu olarak, sizinle tamamen aynı nedenlerle ve arkadaşlarımın , çevremin hatta ailemin suçlamalarına rağmen, dışlanmama rağmen,AKP 'nin bu amaca yönelik her hareketini destekledim; yetmez ama evet diyerek alay konusu da oldum.Şimdi, beni suçlayanlar " haklı çıkmanın gururu" ile bana alaycı alaycı bakıyorlar.Ben Parti'nin adının ne , liderinin kim olduğuna bakmadan, fikirleri Türkiye'nin ihtiyacı, kadim sorunlara neşter olarak bakmıştım, bazı aydın, demokrat, solcu gibi...Yalnız değilsiniz demokrasi a
Karar Okuru 26 Nisan 2019 20:21
3
“Yetmez ama evet” bu halkın aydın geçinen kesiminin dahi ünlü masaldaki ahmak karganın ağzındaki peyniri tilkiye kaptırması gibi kanmasıdır. Aklı yerine kuyruk acısı ile hareket eden tipik ortadoğulu okumuşlar
İYİ PARTİ HARUN 26 Nisan 2019 14:54
son 1 yılda AKP ilçe başkanlarından ve AKP üyelerinden Savcı hakim avukat yaptılar torpille kendi yandaşlarını atadılar mahkemeler artık Adalet dağıtmaktan çok haksızlık dağıtıyor zulüm dağıtıyor en ufak bir eleştiride en ufak bir muhalefette de insanların enselerinde boza pişirilip hapislere gönderiliyor Türkiye cezaevleri ağzına kadar binlerce muhalif ile dolu AKP ve siyasal islamcılar kendileri gibi düşünmeyen herkese zulmediyorlar aşağılıyorlar ve cezaevlerinde süründürüyor lar
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 14:18
Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş, hakikatleri çok güzel özetlemişsiniz.
Menderes YILDIRIM 26 Nisan 2019 13:25
Mehmet Bey, Dün yazdıklarınız, düşündükleriniz le gerçekten samimi idiyseniz ve MENFAAT almadan inandığınızı yazıp söylediyseniz adı sadece HATA dır. Dün yazdığınız, düşündüğünüz, yaptıklarınız ile MENFAAT için yaptıysanız, inandıysanız, söylediyseniz yaptıklarınız KASIT tır. ALLAH' a mutlaka hesap vereceğiz. Ben şahsım olarak bugün yazılarında, dün sizin yaptığınız kişilere MEHMET OCAKTAN ile konuşmalarını isterim. Yanılıyor muyum? Siz 10 yıl gecikmeli - rötarla doğruya gelmişsiniz umarım SAMİMİSİNİZ dir. Saygılarımla
Bende bu hayalle AKP Milletvekili oldum. Ancak iki yıl sonra bu kadrolarla bu hayallerin örtüşmediğini anlayarak AKP den ayrıldım. Av hakaret görmedim ama bugün keşke haklı çıkmasaydım diyorum.Sayın yazar siz bu tespiti çok geç yaptınız. Perşembenin gelişi çarşambadan belli idi. Türkiye kurumlarını ve kurallarını kaybetti. En az 30 yılı etkileyecek bir nesli de perişan etti. Yazık oldu vesselam.
Menderes YILDIRIM 26 Nisan 2019 13:16
Mehmet Bey; Demokrasi KARNE ile alınan ve satılan bir meta olmadığını geç te olsa anlamışsınız. Mehmet bey, Arkanıza yaslanıp, eski söylemlerinizi, eylemlerinizi, duruşunuzu şimdi bir daha DÜŞÜNÜRMÜSÜNÜZ. Dün düşünceleriniz de masum şekilde HAPİS yatanlar, Sınav Şaibelerinde Hakları Yenen, KPSS sınavlarında ekmeklerini kaybedenler, hakkını ararken HAKKINI ARAYAYANLARA ŞAHSINIZ ne hissetmişti HATIRLAYINIZ. Mehmet Bey, Umarım DÜN faklı düşünen sizler bizlerin çektiğini hiç ÇEKMEZSİNİZ. Bizlerin durumu çok zor. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 26 Nisan 2019 13:10
Mehmet Bey; Bugünkü yazınızın başlığı "Böyle Bir Türkiye Hayali Kurmamıştık". Şahsım olarak sizin birçok kez canlı yayınlarda YORUMLARINIZI dinledim. Dinlediğimde inanın "ŞAŞIRIYORDUM" o cümleleri nasıl kuruyorsunuz, hangi Türkiye de yaşıyorsunuz diye içimden hep sorguladım. Keşke ESKİ "açık oturumlarda" yaptığınız konuşmaların sadece birisini izleseniz sizde bunları söyleyen NASIL BİR TÜRKİYE' de YAŞIYOR diye sorgular ve ŞAŞIRIRSINIZ. Aramıza 10 Yıl gecikme ile GELDİNİZ. Umarım Eleştirimi yayınlarsınız. Saygılarımla
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 12:47
HEPİNİZ ORADAYDINIZ... sn. ocaktan günah çıkartma yollarına girmeyiniz. uzun süredir zatıaliniz bu yoldadır...gün doğdu devran döndü, şimdi böyle mi oldu...eleştirdiğiniz ,yerden yere vurduğunuz bu günlerin neyini göremediniz sn. ocaktan. saygılar.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 21:08
1
Yanlış yapmak pişman olmak da suç oldu. Sadece eskiden destek vermiş olması o insanı kötü yapmaz. Daha önce destek verdiği AKP bugunki AKP değil.
21.08 e, 26 Nisan 2019 22:16
6
bugünkü ak parti, evvelki ak partiden çok daha iyidir. çünkü benim işime bu geliyor, kendimi düşünürüm alemden bana ne.. işlerim açıldı. emekli oldum, özel bir mektepte iş buldum, evin taksiti bitti, kendi evimde samsun atakumdayım. oğlum evlendi, arabayı yeniledim 2. el pejo ama olsun, 43000 tl saydım, tiko. ben son yıllardır çok rahatım. soğan 10 liraysa bana ne.. bugünkü ak partiyi çok ararsınız valla, bak diyeyim sana kardeşim. selam ve dua ile.
Hakki Tas 26 Nisan 2019 12:23
“Hak, hukuk, adalet ve kuvvetler ayrılığı” artik reisin hak, hukuk, adalett ve, kuvvet ayrılığı”na yerini birakmistir. Siar “be, ben ve gene ben” olmustur.
E.K 26 Nisan 2019 12:22
Sn yazarin fikirlerine katilmamak mumkun degil. Akp'nin yola cikarken belirledigi idealler shovanistlere teslim olmustur. Baslangicta bir halk hareketi olan Akp, maalesef tek kisiye teslim edilmis, mesveret yerine, Reis'in iki dudagi arasindan cikacak sozler gelmistir....Milli iradeye ipotek konulmustur.. Sorunlara reel cozumler uretmek yerine, icte ve dista hayali dusmanlar yaratilarak, sorunlar ort bas edilmektedir. Kutsal degerler kullanilarak insanlar kandirilmaktadir...Yazar, onceki yazilarinin birinde Turkiye'nin bir ust lige tasindigini soylesede, bu yazida belirttigi uzre geri gittik.
Karar Okuru 26 Nisan 2019 12:21
Demek ki sizin hayalinizin bile otesine gecmis. Ne guzel iste. Niye sevinmiyorsunuz? Katkiniz var, ovunun. Hepiniz oradaydiniz.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 21:21
3
Dün öyle düşünmüş olması hiç sorun değil. Siz belki hep muhalefette idiniz.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 12:09
Bizim demokratlığımız gücü ele geçirinceye kadarmış galiba...demokrasiyi yalniz kendimiz için istiyormuşuz anlaşılan..
Şakir 26 Nisan 2019 11:35
Akp dönemi dindarlığın ne olduğunun anlaşılması açısından faydalı oldu. Diyanetin adaletten, caminin imandan, başörtüsünün liyakatten, vakıf ve cemaatlerin ahlaktan önemli olduğunu gösterdi halkımıza.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 21:25
3
Genellemeler yanlış. Bu kadar güç herkesi köreltir. Sadece dindari değil. Milletin mayası kalitesi ortalamasi maalesef bu. Bütün bunlara karşı olan ben dahil bir sürü dindar tanıyorum.
musto 26 Nisan 2019 11:23
Dindar bir ailenin çocuğu olarak dindarların zulüm gördüğü söylemi yalan kafanıza göre ülkeyi Darul harp ilan et vergi verme siyasi bir simgeyi başına tak her gün 5 vakit bangır bangır ezanların okunduğu ramazanlarda çoğu illerde seferi veya gayri müslüm insanların yemek yiyeceği yer bulamadığı maaşları devlet tarafından ödenen din görevlilerinin olduğu bir ülkede müslümanlar zulüm gördü demek akla ve vicdana sığmaz.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 13:18
17
Ateist ve vicdanli bir ailenin çocuğu olarak söyleyeyim bu ülkede sırf başörtüsünden dolayı kız çocukları üniversiteye ALINMAMIŞTIR. tanıdığım çok insan vardı ve o insanlar siyasi simge olarak değil gerçekten inançtan giyiniyorlardı. Ordudan atılanlar için İskendar Pala'yı oku, cehaletini kapat ve yalan atma. Yalan kötüdür, üniversite önlerinde başı kapalılar taciz edilirken hepiniz ordaydanız be... Biraz vidanlı olun... Yazık ne hale geldi ülke...
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 13:19
15
Ateist ve vicdanli bir ailenin çocuğu olarak söyleyeyim bu ülkede sırf başörtüsünden dolayı kız çocukları üniversiteye ALINMAMIŞTIR. tanıdığım çok insan vardı ve o insanlar siyasi simge olarak değil gerçekten inançtan giyiniyorlardı. Ordudan atılanlar için İskendar Pala'yı oku, cehaletini kapat ve yalan atma. Yalan kötüdür, üniversite önlerinde başı kapalılar taciz edilirken hepiniz ordaydanız be... Biraz vidanlı olun... Yazık ne hale geldi ülke..
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 13:25
13
Ateist ve vicdanli bir ailenin çocuğu olarak söyleyeyim bu ülkede sırf başörtüsünden dolayı kız çocukları üniversiteye ALINMAMIŞTIR. tanıdığım çok insan vardı ve o insanlar siyasi simge olarak değil gerçekten inançtan giyiniyorlardı. Ordudan atılanlar için İskendar Pala'yı oku, cehaletini kapat ve yalan atma. Yalan kötüdür, üniversite önlerinde başı kapalılar taciz edilirken hepiniz ordaydanız be... Biraz vidanlı olun... Yazık ne hale geldi ülke..
musto 26 Nisan 2019 16:28
6
Kızım o dönem Boğaziçi ünüversitesinde 5 yıl okudu dindarı dinsizi başörtülü başörtüsüz kimsenin şikayetini duymadık takii din bezirganları ticarete başlayana kadar.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 20:13
5
tamam musto şikayet duymadıysa sorun yok demektir. Biz herhalde halüsinasyon gördük. İkna odaları aslında yoktu, İstanbul Ü. önünde başörtülü öğrenciler tartaklanmadı (videoları da vardı halbuki ama demek ki yanlış görmüşüz). MHP'nin başörtülü milletvekili meclise girmek için başını açmak durumunda kalmadı. Hepsi aslında bir oyundu. Musto'ya haklısın diyelim susalım bence... Nasılsa bir açıkhava tımarhanesinde yaşıyoruz...
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 21:25
3
Benim kiz kardeslerim başörtüsü üzerine peruk giydiler. Sen ne anlatiyorsun?
a.dağıtanlı 26 Nisan 2019 11:03
parti misyonunu doldurdu davutoğlu hoca partisini kurmalı akpnin yerine geçmelidir yoksa bay bahçeli akpnin yerini kapar dikkat şu anda akpnin aklı yok ne yapacağını bilmiyor politika boşluk kaldırmaz
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 10:59
Keser döner sap döner.Bir gün hesap döner.Kim zerre miktarı hayır işlerse karşılığını görür.Kim de zerre miktarı şer işlerse o da karşılığını görür.Belki bu âlemde belki de öbür âlemde.Eğer inancınız varsa!
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 10:51
Dindar biri olarak diyorum ki...Kimse dinin arkasına sığınarak hiç bir şey yapmasın! İnsanlık adına herkese aynı muamele yapılsın.Oy vermekten vazgeçtim sayelerinde.Onlardan sanilmakta ayrı bir utanç.yaziklar olsun onlara ve zamanında konusmayip susanlara. şimdi şövalyelik yapıyorlar.
Şahin 26 Nisan 2019 15:42
2
@10:51: Şövalyelik (atlı savaşcı) değil şövenist demek istediniz
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 26 Nisan 2019 16:58
1
10.51 BEN DE BU DEFA OY KULLANMADIM,İLK OYUMU 1982 ANAYASA REFERANDUMUNDA ''HAYIR'' OLARAK KULLANMIŞTIM.BEN DE AYNI ŞEKİLDE YİM AMA UTANÇ DUYMUYORUM ÇÜNKÜ EFENDİMİZ'İN YAHUDİ BİR CENAZE GEÇERKENKİ TAVRINI ÖNEMSİYORUM DİĞERLERİNİN BİR CENAEDE NASIL DAVRANDIKLARIYLA PEK İLGLENMİYORUM ÖRNEĞİM EFENDİMİZ'DIR DİYORUM.
Özkan 26 Nisan 2019 10:38
Bunu siz yarattınız konuşmanız gereken yerde susarak eserinizle gurur duyun ey aydınlar
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 21:33
1
Yanlış bir düşünce. İnsanlar risk alırlar gönül verirler destek verirler. Her zaman istedikleri gibi olmaz. Önemli olan samimiyet ve tutarlılık. Bu sizin için de geçerli.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 09:11
tarihe bak İslamcı devlette başkası mümkün değil
Murat Gedik 26 Nisan 2019 19:52
1
Egemenligin "yukarda" olduguna inanan her sosyoloji ilk firsatta desbotluk uretir. Dun bugun, tarihde istisnasi yoktur. Demokrasi, hukuk, esitlik, evrensel degerler vb kavramlar rasyonel sosyolojide hayat bulur... ["Yukarda" sozcugu hem ruhani hem de fiziki manada...]
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 09:01
Ülkenin en güzel günleri cumhurbaşkanının Sezer,başbakanın Erdoğan olduğu günlerdi. Öyle yada böyle bize lazım olan güçler ayrılığı ilkesi.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 23:56
0
IMF yi de unutma...
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 08:53
Komşu komşu - Hu hu. AKP geldi mi? - Geldi - Ne getirdi? - Demokrasi, Özgürlük - Kime kime? - Sana bana - Başka kime? - Herkese? - Herkes nerede? İltica kuyruğunda.
Kartal Vakur 26 Nisan 2019 08:46
Kurduğunuz kanun devleti ile atadığınız evrensel hukuk kurallarını yok sayan HAKİM ve SAVCILARINIZLA; İstiklal mahkemelerini, yassı ada mahkemelerini, 12 eylül mahkemelerini, 28 şubat mahkemelerini aratır hale geldiniz. Eserinizle şimdi övünç duyabilirsiniz ama gün gelecek utancınızdan sokağa çıkamayacaksınız.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 21:41
2
İşte bu kafa varya, eskinin militan kafası. Sizden bir halt olmaz. Başkalarının yanlışlarıyla kendinizi doğru sanıyorsunuz. Niye sokağa cıkamasın? AKP den sonra zulüm çarklarını mı işleteceksiniz? Adam vaktinde inandığı için destek verdi diye hapse mi tıkacaksınız? O zaman sizin de bugün eleştirdiğinizden farkiniz yok.
İbrahim Ada 26 Nisan 2019 08:41
Sizi ve sizin gibi düşünen açık fikirli, düşen, düşündüğünü yazabilen konuşabilen akıl sahiplerini tebrik ediyor, her zaman yanınızda aynı açıdan bakan insanların olduğunu bilmenizi istiyorum. Allah’a emanet olun.
Mahsuni 26 Nisan 2019 08:38
Yoh yoh sayin yazar tam istenilen tükiye hayali buydu göz göre göre buralara gelindi , aslinda güzel yerdeyiz sayin yazar yollar köprüler gökdelenler tanzim satislari .....
HACI MURAT 26 Nisan 2019 06:18
Türkiye şu anda sayın Ocaktan'ın bir zamanlar hayalini kurduğu noktanın çook çok ilerisinde bulunmaktadır.Bizi o eski günlerin sıkıntılarından kurtaran Allah'a çok şükretme makamındayız. Hem maddi hem manevi açıdan.Yeni kurulacak partiye destek vermeye hazırlanan gazetecilerin fikirleri sadece kendilerini bağlar.Görüşlerden bir görüştür.Objektif bir tespit olmaktan uzaktır;kişisel hissiyatı yansıtmaktadır. Halkın yarısından fazlasının görüşlerine de,realiteye de uymamaktadır.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 08:41
4
Realitenin ne oldugunu goruyor, yasiyoruz. Hukuk yok, insan haklari yok. Kuvvetler ayriligi, bagimsiz ve tarafsiz yargi sistemi yok. Basin ozgurlugunde 147. siradayiz. Hapisteki gazetecilerde dunya sampiyonuyuz. Yolsuzluk almis basini gitmis. Insanlar dinden sogumaya baslamis. Egitim sisteminin hali huzun verici. Lira hergun deger kaybediyor...Liste uzayip gider.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 09:25
2
Filmlerdeki hacı tiplemesini haklı çıkarma.
Gazete okuru 26 Nisan 2019 09:59
3
Değerli kardeşim inşallah sizi de günün birinde hak, hukuk, adalet arayışı içinde olmamanızı temenni ederim. Her şeyi siyasi olarak değilde biraz da insani bakabilmeniz dileği ile...
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 10:54
2
08.41 , Hacı beye bunları anlatamassiniz
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 12:43
2
Demekki haci ve onun gibilerin ozledigi ulke buymus.Her alanda dunya ulkelerinden geri her gecen gun daha fasizan sovenci dinci bir ulke.İste bu ulkenin gercek bekasi haci ve onun zihniyetinde olanlardir.
HACI MURAT 26 Nisan 2019 14:34
1
09.25 HACI MURAT ile filmler arasında bir ilişki kuracaksanız HACI MURAT GELİYOR filmine bakmanız gerekiyor:)
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 14:35
1
Hacı sen ciddi misin? Yoksa şaka olsun mu diye yazıyorsun? Çok merak ettim.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 06:02
Bu güne kadar okuduğum AK Parti dönemini en doğru ve güzel özetliyen bir yazı. İnşallah bir danışman bu yazıyı reisin önüne koymaya cesaret edebilir ve o da bundan ders çıkararak doğru yolu görür.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 11:34
2
Ders çıkarmak mı? Güldürmeyin beni, adamların zaten gelmek istedikleri yer burasıydı. Gerisi amaca ulaşana kadar yapılan takiyyedir...
yüksel dinçer 26 Nisan 2019 05:28
Tiren demokrasi istasyonuna ulaşamadan bozuldu tamiri mümkün görünmüyor ya yeni bir tiren vagonlarıyla beraber yada yeni bir yol
Turkkartal 26 Nisan 2019 03:31
Tehlikeli olan zihniyette dahada gerilere gittik.Ülke ileri demokrasi de hızını alamadı uçuruma yuvarlanmak üzere.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 02:56
Her şeyin özeti... Şoven dolap cuk oturmuş
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 02:18
Yazdığın gazete Cumhuriyet gazetesi yazarlarının yeniden içeri alındığını manşet yapmıyor.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 02:14
Getirilen,mevcut sistem ülkeyi çıkmaza soktu. Partili Cumhurbaşkanı,partisinin Cumhurbaşkanı dır. Hangi partiden olursa olsun; Cumhurbaşkanı'nın 2 şapkası olamaz. Yok ! Olur denilirse...İşte böyle olur. Ne birlik olur.Ne beraberlik.
Şahin 26 Nisan 2019 15:45
0
Daha dün "Birlike ve Beraberlik, Türkiye Ittifakından" bahseden Erdoğan aynı gün "Kılıçdaroğlunu niye arıyem ki" dedi.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 00:47
AK Parti’nin genleri nedir allah askina yapmayin gucu kazandiginizda nasil davradiginizi gorduk!
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 00:46
Cumhuriyet gazetesi davasında yargılanan gazeteciler dün yeniden içeri girdi. Hiç yollarımız kesişmemişti, gazetelerini hiç okumadım ama haklarındaki suçlamalardan Yıldıray Oğur'un vasıtasıyla haberdarım. Bu kadar aleni zulmü yapma cesaretini nereden buluyorlar. Muhtemelen o gazeteciler hala ülkelerini seviyorlardır ama ben sevemiyorum artık, çok çirkin bir ülke olduk.
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 00:01
0
Ona hukuk diyorlar, sahibi 'yeminli' hukukçular...
ferhat özdemir 26 Nisan 2019 00:39
selamlar -aynen cok sevinmiştik inanclı insanlar ,peygamberimizin barışçıl ve yumuşak kelimelerini kullanacaklar - "sizi hz ömerin adaletiyle idare edeceğiz " demişlerdi -büyük hayal kırıklığına uğradık - dinden resmen soğudum -akp yüzünden bir cok dostlarımı kaybettim - sabahlara kadar feceden akp yi müdafa ettim daa 2013 kadar- ne zamanki 4 yolsuzluk yapan bakanları adalete teslim etmedi - işte ozaman akp benim için öldüler
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 13:47
1
Ferhat bey dört yolsuzluk yaptığı iddasında bulunan bakanlar mahkum edilmediklerine göre ? yani suçsuzlar....sadece akp li kardeşlerimizin yüzünü kızarttılar...kendilerini görmedim görsel medyada gördüğümde yüzlerinin rengi pek belli olmamaktaydı. saygılar size.
KARAR OKURU 27 Nisan 2019 07:39
0
Bunu akli selim olanlar anladi ve siyasal islamin zarari olur diyenleri zamaninda dinlenmedi, simdi gerceklesti ozamanki ikazlar. Iyi niyet ve söylemler yetmiyor. Bilmek ve planlari istisareden sonra yazili yapki herkes bilsin.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 00:22
Ocaktan, şöyle veya böyle sizin bir Türkiye hayali kurduğunuzu düşünmüyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN