Back To Top
Din reytingciliği mi John Coltrane ilahisi mi?

Din reytingciliği mi John Coltrane ilahisi mi?

 - Son Güncelleme: 05.05.2019 Pazar 08:27
- A +

Yarın ramazanın ilk günü... Gönüllerimize göklerin kapısının açıldığı kutlu bir mevsime giriyoruz. Yunus’un söyleyişiyle:

/Açıldı gökler kapısı

Rahmetle doludu hepisi

Sekiz cennetin kapısı

Açar Allah deyü deyü/

Biliyorum, bir diriliş mevsiminin arefesinde ‘caz da nereden çıktı’ diyenler olacaktır. Eğer yüreğinizin sesini dinlerseniz, her müzikte, her şiirde bir hikmet vardır. Özellikle de zihinlerimizi bulandıran ramazan reytingcisi hocalardan ve “Peygamberi rüyaya getirten terlik” pazarlamacısı din tüccarlarından kendinizi korumak için birazcık olsun müziğin ve caz müzisyeni John Coltrane’nin ilahilerine uğramakta sayısız faydalar olabilir. Bu arada Hacı Bayram Veli’den ve Yunus’tan ilahiler dinleyebilirseniz yüreğinizin kapılarını çok daha coşkulu bir dünyaya açabilirsiniz.

Ve cazın büyük ustası John Coltrane...1960’lı yılların cazında ve sonra 70’li, 80’li yıllarda iki önemli isim vardır John Coltrane ve Ornette Coleman...  John Coltrane cazın blues geleneğine sıkı sıkıya bağlı bir sanatçıdır. Kuşkusuz Coltrane için kentin rhythm-blues geleneğine bağlı demek sanırım daha doğru bir ifade olacaktır.

Değişim onun müziğinin değişmez özelliğiydi, adeta değişime programlanmış gibiydi. Doğal olarak plakları bu değişimin, taşkınlık halinin yansıması niteliğindeydi. Coltrane’in 50’li yıllarda Miles Davis ve Thelonious Monk’la yaptığı plaklar çok önemli bir büyüklüğü yansıtsa da, esas itibariyle kendine has gelişimi 1959’da başlamıştır.

Örneğin tüm zamanların en armonik ve zarif parçalarından birisi olan ve adeta bir hit eser haline gelen “My Favorite Things”i plak yaptı. Kuşkusuz büyük bir potansiyele sahipti ama aynı zamanda gelenekçi bir caz müzisyeniydi. Ve özellikle Atlantik sonrası dönemde tüm zamanların en etkileyici caz müzisyenlerinden biri olma yolunda hızla ilerledi.

1959’da Miles Davis’ten ayrıldıktan sonra “Bags and Trane” albümünü yaptı, albümün kayıtlarını Modern Jazz Quartet’in vibrafoncusu Milt Jackson’la birlikte yönetti. Repertuarında çoğunlukla blues parçalarının yanı sıra, Charlie Parker’in hızlı tempolu ve herkesi coşturan “Bebop”u da vardı. Bu o günlerde sisler içindeki bir caz çağının selamlanışı gibiydi adeta...

Bana göre John Coltrane’i çağdaşlarından ayıran en önemli özelliklerinden birisi, müziğindeki dinsel coşkunluk halidir. “Sanırım bir müzisyenin yapmak istediği şeylerin en önemlisi, dinleyiciye evrende tanıdığı ve hissettiği bir çok başka şeyden bir görüntü sunmaktır. Bize armağan edilmiş ve mükemmel bir dünyada yaşadığımızı ifade etmek için bir fırsattır” diyen Coltrane, 1964’te yaptığı “A love Supreme” adlı plağı ile yaratıcılığının doruğundadır... Joachim “E. Berendtile, “A Love Supreme”nin metni  ile ilgili şunları söylüyor: “Metni Coltrane kaleme almıştı: “Tanrı bütün övgülere layık olandır... Oh Tanrım sana layık olmak için her şeyi yapmak istiyorum... Sana şükran doluyum, Tanrım... Sözler, tınılar, konuşmalar, insanlar, anılar, düşünceler, korku, duygular, zaman; hepsi senden gelir Tanrım... “ Duanın sonunda John Coltrane Quartet’in çaldığı müziği en iyi niteleyen üç sözcük yer alır: “Mutluluk, zarafet ve coşku.” (Caz Kitabı, s. 146)

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 20:54
Bizim bildigimiz dinimizde resim ve heykel gunahdir. Müzik te oyle. Kendine islamci diyenler hangi islamdalar acaba.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 19:10
Müzik ruhun gıdası ise doğru gıda almak bu olsa gerek...
Bekri Mustafa 05 Mayıs 2019 16:42
Mehmet bey, maalesef Tr.de her zaman dincilik (dindarlık değil! ) prim yapar. Caz yapmak biraz lüks Sevgili güzel ülkemde. ..Caz yapma yav derler sonra..Afyon çekmek varken kim uğraşır cazla mazla...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 23:51
0
Caz yapanlar afyon çekmez mi diyorsun?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 15:33
Cazcılar boşuna aç kalmayın...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 12:46
Kamil dini pazara çıkaranlara bakın bir de tamamen içsel bir yolculukla içine üflenen öze ulaşanlara. Bir de reytingcilerin üstadı YÖK üyeliğinden sonra üniversite rektörü oldu. Şakaysa hiç komik değil gerçekse çok komik zamanlar yaşıyoruz.
Menderes YILDIRIM 05 Mayıs 2019 09:34
Mehmet Bey; Her insan HATA da yapar, CAZ da yapar. Ama dün söylediklerini, yazdıklarını gördüğüm bazı insanların bugünkü yazdıkları hakikaten tam anlamıyla CAZ yapmak. Ne zaman ben isteyerek, taammüden yaptım derler, o zaman tamam denir. Her şey sıfırdan başlar. Saygılarımla
Karar Okuru 05 Mayıs 2019 09:21
Evet caz müziğinde de, Motzart gibi dehaların müzikteki yollarında da ilahi bir etkiyi görmek mümkün
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 07:38
Ramazan güzel yarısını da tutsak iyidir
EMG 05 Mayıs 2019 07:31
Caz, demokrasi, kuvvetler ayrılığı, hak ve özgürlükler. Ne boş kelimeler, ne boş hedefler ne boş özentiler.
Anatolyan 05 Mayıs 2019 12:29
1
Kelimelerin kendi başına bir varlığı yok. Sen içini doldurursan dolar, boş bırakırsan boş kalır. Hayattan ne beklediğine ve nasıl yaşamak istediğine bağlı.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 16:46
0
Söyleyen ne güzel söylemiş. "Bütün söylenenler; iyidir, güzeldir, hostur hos; doluya dolu, boşa boştur boş"...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 01:22
Mehmet bey bırak artık şu caz yazılarını da memleket nasıl güzel günlere geri döner onları bekliyoruz ahmet hoca nın yeni hareketi millete yeni umut olurmu sizce
Mehmet 05 Mayıs 2019 00:45
"Ramazanda Caz" başlıklı etkinlikleri anımsatan ve neden sonlandırıldığını hayıflanmayla düşündüren bir yazı. Coltrane ise her zaman olağanüstü, ne denebilir ki...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN