Back To Top
Dindarlar değişimi ve yeni gençliği keşfedebilir mi?

Dindarlar değişimi ve yeni gençliği keşfedebilir mi?

 - Son Güncelleme: 20.05.2019 Pazartesi 08:12
- A +

İnsanlar yüzyıllar boyunca fikirlerin ve malların dolaşımını kısıtlayan baskıcı rejimler altında yaşadılar. Ama zaman içinde özgürlükleri için savaştılar ve vahşi diktatörlüklerin yerini demokratik rejimler aldı. Kısacası efendilerine körü körüne itaat etmeyi bırakıp kendi yüreklerinin sesini dinlemeyi öğrendiler. 

Modern demokrasiye geçişi kabaca böyle tanımlamak mümkün. 1990 ve 2000’li yıllarda adeta bir özgürlük baharına dönüşen liberal anlatı küresel bir düstur haline geldi. Her ne kadar 2008’lerde yaşanan küresel finans kriziyle birlikte liberal anlatı kan kaybetmeye başlamış olsa da, Yuval Noah Harari’nin ifadesiyle “Sonuçta insanlık liberal anlatıyı bir kenara atmayacak, çünkü elinde başka bir seçenek yok. İnsanlar hiddete kapılıp sistemin karnına tekmeyi atabilir ama gidecek başka yerleri olmadığından eninde sonunda geri dönecekler.” (21. Yüzyıl için 21 ders, s:30) 

Ancak bir gerçek var ki biyoteknoloji ve bilişim teknolojilerindeki devrimler, siyasal sistemleri yeni bir değişim iklimine doğru götürüyor. Öyle ki biyoteknoloji alanındaki devrimler insanın iç dünyasının kontrolünü sağlayacak ve bir bakıma insan hayatı üzerinde ‘mühendislik’ yapabilme imkanına kavuşacak bir boyuta taşınıyor. 

Dünyadaki yeni bilimsel ve teknolojik devrimlerin penceresinden Türkiye’yi okumaya çalıştığımızda, içinde bulunduğumuz durumun ne kadar trajik bir görüntü oluşturduğunu sanırım daha iyi kavrayabiliriz. Takdir edilecektir ki, hala doğru dürüst bir seçim yapmayı bile başaramayan bir ülke olarak dünyadaki yeni değişim dalgasını yakalamak mümkün değildir. 

Küresel ölçekteki değişimden vazgeçtik, ülke içinde yaşanan değişimi bile yeterince okuyamadığımız dikkate alındığında, on yıl sonra bizi nasıl bir Türkiye’nin beklediğini şimdiden görebilmek bile ne yazık ki pek mümkün gözükmüyor. Çünkü her gün farklı bir dünyayı keşfeden, özellikle siyaset yapıcılara göre dünyadaki değişimi daha iyi okuyan yeni bir gençlik geliyor. Bu dinamizmi fark edemeyen ve bu konuda yeni politikalar üretemeyen siyasal yapıların Türkiye’nin geleceğinde olması mümkün değildir. 

Bu açıdan bakıldığında, Türkiye’nin son 17 yılında iktidarda bulunan AK Parti’nin yeni gençlik dalgasıyla arasındaki mesafenin giderek açıldığını söylemek mümkün. Çünkü genç kuşakları artık ‘itaat kültürü’nün dar kalıpları içinde tutmanın imkan ve ihtimali yoktur. Günümüzün genç kuşakları kendisine dayatılan dünyayı değil, bizzat kendisinin keşfettiği daha özgürlükçü bir dünyayı talep etmektedir. Sorgulayan, hukukun üstünlüğüne inanan, kalitesi yükselmiş bir demokrasi isteyen yeni bir gençlik geliyor, ama ne yazık ki AK Parti bu yeni dünyaya pencerelerini kapatmış bulunuyor. 

Oysa 2011 yılına kadar AK Parti’yi dünya ölçeğinde pırıltılı hale getiren de, milletin teveccühüne mazhar kılan da evrensel demokratik değerlerdir, hukukun üstünlüğüdür, özgürlük kalitesinin yükselmesidir. Aslında demokratik hukuk devleti içinde tanımladığımız bütün bu değerler, zaten AK Parti’nin kuruluşunda içselleştirdiği hedeflerdir. Ancak ne yazık ki AK Parti artık bu değerlerle aynı dalga boyutunda ilerlemiyor. Bu yüzden de özellikle genç kuşaklarla arasındaki bağ giderek zayıflamaktadır. Kabul etmek gerekiyor ki artık üniversitelerde, stadyumlarda başka bir şarkı söyleniyor, ama bu şarkıda AK Parti yok. 

Dindar kesimlerin her vesileyle dillendirdiği “dindar gençlik” sadece dillerde bir slogan olarak anlam ifade etmektedir, o kadar... Bilelim ki sağlam bir demokrasi kültürü oluşturmadan, hukukun üstünlüğüne olan inancı güçlendirmeden, özgürlükleri ve insan haklarını bir amentü gibi belletmeden bu yeni gençlikle bağ kurmak mümkün değildir. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:54
Ne zaman Lorca, Baudelaire den alıntı yapsanız usta çevirmen Sabahattin Eyüboğlunu unutuyorsunuz. İÇE KAPANIŞ Derdim: yeter, sakin ol, dinlen biraz artık; Akşam olsa diyordun, işte oldu akşam, Siyah örtülere sardı şehri karanlık; Kimine huzur iner gökten, kimine gam. Bırak, şehrin iğrenç kalabalığı gitsin, Yesin kamçısını hazzın sefil cümbüşte; Toplasın acı meyvesini nedametin Sen gel, derdim, ver elini bana, gel şöyle. Bak göğün balkonlarından, geçmiş seneler Eski zaman esvaplariyle eğilmişler; Hüzün yükseliyor, güleryüzle,
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 23:32
Harika bir yazı.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 22:38
Siyasal islam bitti, can çekişiyor. Bakalım sonrasında ne gelecek.
Bir okurunuz 20 Mayıs 2019 22:20
Sn.Yazar, emin olunuz ki usandık siyasi yazılardan ve bir gün bu kaostan bir düzen mutlaka çıkacaktır, çıkmak zorundadır. Vaktiniz elverirse eğer matematiğin seçmeli ders olması konusunda ne düşünüyorsunuz paylaşırsanız bir takipçiniz olarak çok memnun olacağım. Selamlarımla
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 22:14
Dindarlar once dinlerini ögrensin.
.....bakış..... 20 Mayıs 2019 23:17
0
öğrenmek gibi bir dertleri yok... anlatılanlara inanmak gibi büyük bir sorunları var. maalesef sonuç işte böyle oluyor...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 17:47
Gençlik kültürel iktidarın pazarından alışveriş ediyor. Pazardaki mal ya ithal ya da kötü taklit.
Fatih 20 Mayıs 2019 16:58
İçinden çıktığınız çevreye yönelik yapılan eleştirileri paylaşıyorsunuz. Herhalde bu fütursuz elestiriler çok hoşunuza gidiyor. Ama unutmayın bu eleştirileri yapanlar sizi de sevmezler. Bu eleştiriler doğru ise bunda sizin de payınızın olduğunu unutmayın.
serkan aydogdu 20 Mayıs 2019 15:33
yanmaz kefen ticareti yapan Cübbeli Ahmet delinen kişi seçimlerden önce aynen şöyle dedi oyunuzu AKP verin ehlisünnet kazansın müminleri kazansın dedi ve dua etti sonra gördük ki öğrendik ki Cübbeli Ahmet bu duayı boşuna yatmamış Çünkü ucunda çıkar var ördük ki Cübbeli Ahmet'in damadı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin otobüs ihalesini kazanmış işte görüyorsunuz dinleri imanları para bunların
E.K 20 Mayıs 2019 15:20
Siyasal Islamin hem dindarlara, samimi muslumanlara, hem de gunluk siyasete zarari var...Dini siyasetine alet eden herkesten uzak durun....Hamaset gelecigin dili degil. ...Gencligin dili degil....
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 17:26
7
Hamasetin kralını yapıyorsun...
göktürk börü 20 Mayıs 2019 15:20
Öncelikle dini AKP lilerin elinden bir an önce Kurtarmak lazım akp nin imamları AKP nin mollaları durmadan dini kullanıp AKP propagandası yapıyorlar Cuma namazlarında vaazlarında Cami imamı AKP ye oy vermeyen kafirdir demeye getiriyor AKP il belediye başkanları milletvekilleri camilere masa sandalye koyup programda yapıyorlar AKP liler şöyle zannediyorlar Bu din Allah tarafından sadece AKP lilere indirildi zannediyorlar ve bu yüzden durmadan sömüürüyorlar.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 14:56
Gençlik neden iktidarin yanında degil?Çünkü gençlik degisim ıstiyor. Genclik annesine babasına acı çektiren iktidarı sevmiyor.
Köroğlu 20 Mayıs 2019 11:58
Ben ateistim ama dine karşı özel bir gıcıklığım yok. Beni zorla dine maruz bırakmadığı sürece herkesin hayatı kendine. Yöneticilere de dindar mı değil mi diye bakmıyorum. Vergi veren bir seçmen olarak bana iyi hizmet eder mi, hayat standardımı yükseltir mi diye bakıyorum. Yalnız bir şey dikkatimi çekiyor: İslamcılar da en az Kemalistler kadar yalancı. Su içer gibi yalan söyleyebiliyorlar. Dindar daha ahlaklı değil yani. Hatta tersi.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 15:22
11
Köroğlu, bizde bir çok düşünce gibi ateistlik de Batıdan ithaldir. Batılı ateist dine değil münhasıran İslam'a düşmandır. Folklorik olarak Hristiyanlıktan hoşlanır. "İslamcılar da en az Kemalistler kadar yalancı." sözünü gözden geçir. Bir Batılı ateist gibi İslam'a karşı önyargılısın...
Köroğlu 20 Mayıs 2019 16:55
1
15:22 Ateizm daha çok şehirlilikle ilgili bence. Batıda türlü çeşit ateist var. Senin bahsettiğim gibi olan da var. Olmayan da var. Aktif antidinci Dawkins mesala İslam’dan çok Hristiyanlık ile uğraşıyor. Bu arada fikrin batı ya da doğudan olması farketmez. İslamcılık da tamamen batı kültürüne, batı kodlarına ait bir akım. Sembolleri farklı sadece.
Nermin Öztürk 20 Mayıs 2019 17:43
1
Karar okuru, Köroğlu'nun mesajına cevap vermişsin ama ben Müslüman kimliğimi önemserim. Ben de onunla aynı düşüncedeyim. Müslümanlar özellikle siyasetçi kimliği olanlar çok yalan söylüyorlar.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 19:41
6
16.55, Maksadım hakaret değil. Tanrısızlık ilkelliktir. Ateist şehirli olmaz. Bütün şehirleri iman sahipleri kurmuştur. Daha doğrusu ateistlik sürdürülebilir bir düşünce değildir. Bu gün emperyalizm, inanç köklerinden koparılmış bireyleri daha kolay sömürebildiği için ateizmi körüklüyor... Emperyalizm, Marx'ın ekonomik görüşlerini Kapitalizm karşısında perişan ederken, kültürel boyutunu ayakta tutuyor... Ve netice Kapitalizmden razı olan inançsız sosyalistler... Güdülebilen bireyler sürüsü...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 11:49
Fetö nün Türkçe olimpiyatları için 1 TL para bastırmışlardı, daha sonra bu hain Dinci örgütün katlettiği 15 Temmuz şehitlerimiz için 1 TL para basıldı. Bu iki para da aynı iktidar tarafından bastırıldı.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 11:45
Sayın yazar öncelikle dünya İslamilik endeksinde ilk 40'da bir tane bile Müslüman ülke yok. Bu tespiti yaptıktan sonra hangi dindar nesil; üç kuruş para için her şey vazgeçecek kadar yozlaşmış dindar nesil mi? Aday olamayıp da başını açan, ya da yeterinde mama bulamayıp tesettürden çıkan dindar nesil mi? Samimiyetten çok materyalist ve jakoben tavırlarla gurur abidesi haline gelmiş, lüks şatafat makyaj içinde boğulan dindar nesil mi? Adalet, özgürlük, eşitlik nedir bilmeyen bedevi kültüründeki kin öfke intikam duygularından beslenen dindar nesil mi?
Ben 20 Mayıs 2019 11:29
Korkutmalar, dış düşmanlar, gulyabaniler, payitaht dizilerinde atılan tokatlar ile milleti kandıramayacaklarını herhalde anlamaya başladılar. Ellerinde malzeme de kalmadı gibi çünkü 'beka' malzemesi son malzemeydi. Şimdi önceden dediklerini yutup tersini söylemekle ve karşı tarafa iftira atıp biz mağdur olduk ayaklarına yatmakla meşguller.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 12:10
1
Keşke "ellerinde malzeme de kalmadı" öngörüsü doğru olabilse. Sanmıyorum. Yalancının algı sermayesi tükenmez.
demircan 20 Mayıs 2019 11:05
dindarlar gençliği keşfetti keşfetmesine de nasıl dindarlarsa o gençliğe öyle bir örnek oldular ki gençlik şimdi deistliğin ateistliğin kıyılarında dolaşıyorlar.kendi saflarına katılanlar ise kindarlık ve kolay yoldan zengin olma peşindeler.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 10:52
18.yy sonunda ortaya çıkan özgürlük, eşitlik, kardeşlik (liberte, egalite, fraternite) kavramları bize biraz geç gelmiştir. CHP belediyeleri şu anda kendilerini destekleyen sendikalara geçmeyen işçileri, hızla işten atmaktadır. Hani özgürlük? Bu, dindarlarla beraber muhaliflerin de bir sorunudur.Önce egalite ve fraternite'yi anlayıp sizden olmayanların da haklarını savunacaksınız. Maalesef ülkenin Kemalist geçmişi burada çok kötü bir sınav verdi. Son 17 yılda eksiklerine rağmen AKP daha başarılı oldu.
Köroğlu 20 Mayıs 2019 12:00
0
O kavramlar daha bize henüz gelmedi. Kapitalizme dayalı burjuva kültürünün kavramları onlar. Türkiye henüz kapitalist bir toplum olamadı. Hala asker kontrolünde asyagil üretim tarzı toplumuyuz. Gerçi Özal ile değişim başladı ama çocuklarımız sonunu göremeyecek gibi duruyor. Küresel ısınma ile git gide hızlanan Akdeniz havzasındaki çölleşme ve Büyük İstanbul Depremi, Türkiye'yi tabuta koyacak gibi.
Köroğlu 20 Mayıs 2019 12:05
1
Yani gerçekten de beka sorunumuz var. Bir değil iki tane: 1) küresel ısınmanın getirdiği çölleşme 2) Büyük İstanbul Depremi
hamza akyol 20 Mayıs 2019 13:43
2
demokrasi için 2 şart daha! kuvvetler ayrılığı olmayan bir yerde demokrasi olmaz. bu nedenle kuvvetler ayrılığının da mutlaka tesis edilmesi lazım. ve en önemli şartlardan 4.sü: biz'den ben'e, tebadan vatandaşa, cemaat üyesinden bireye geçebilmiş bir toplum olmak gerekiyor. Yani, "ilmi hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyler" olmadan demokrasi olmuyor. zaten atatürk de bunu görüp "cumhuriyet, ilmi hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyler ister" diye demokrasinin bu gerekliliğine işaret etmiş.
külyutmaz 20 Mayıs 2019 15:31
0
@Köroğlu.Küresel ısınmanın Akdeniz havzasına kuraklık getireceği tahmini doğru olmayabilir."Roma ısınması" denen bir deneyim var.Sıcaklık nem demektir.Sıcaklık farkları Muson yağmurlarını Toroslar'a taşımış v.s.
Köroğlu 20 Mayıs 2019 16:44
0
@külyutmaz umarım doğrudur. Benim denk geldiğim kaynaklarda (new scientist, SA) Akdeniz havzası gidik diyordu. Roma ısınmasına bir bakayım. Sevindim bak. Bir umut...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 10:46
Hocam kaleminize sağlık ,devam edin bunları yazmaya.Çok güzel tespitler.Elbet bir gün birileri sesinizi duyacaktır.
Kartal Vakur 20 Mayıs 2019 10:47
Gençler okuyor ve kafası çalışıyor. Eğitim seviyesi yüksek olan gençler Ak partiye oy vermiyor. Onun içindir ki Ak parti eğitimli insanları sevmiyor onlar yalnızca parasızlık nedeniyle yaşadığı sokaktan çıkamayan okur yazar, ilkokul yada orta/lise mezunu insanları seviyor. Çünkü onların büyük hayalleri yok bekçi olsam zabıta olsam diyr hayal kuruyorlar.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 10:46
Okumus genclik neyin ne oldugunu goruyor. Bu ulkenin donusumu bu Akp yikimindan sonra 20 yil surer diyorlar. Buralarla ugrasip, asagilanip , enerjisini harcayacagina . Giderim gavurdan gelen teklife diyorlar. Ulke coktu . yeni gencler ulkemizden kacmaya calisiyor. Giderler Almanlara motor falan yaparlar artik.. biz de bedevi anlayisina teslim oluruz. Akp bunu istiyor. Okumus insanin ferasetinden korkuyor.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 10:45
Iktidarin “dindar gençlik” ten kastı sıvılaştırılmış/sürüleştirilmiş gencliktir...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 10:31
Dindar olarak öbür dünya için çalışılır. Ama gördüğüm dindarların derdi kupon arazi, tank fabrikası, Tusaş'ın yaptığı İHA teknolojisini elinden almak, makam aracı, denizcilik sektörü. Hep bu dünya :) Hem de yetim hakkı yiyerek bu dünya.
külyutmaz 20 Mayıs 2019 10:24
Yeni eğitim programı açıklanıyor.Dersler azaltılıyor ve zorunlu din dersi sabit kalıyor.Ey Muhafazakar elit ! Bu hinliği ve cinliği gördüğün halde gıkın çıkmıyor.Bu durumda nasıl ortak paydadan söz edebiliriz.Türkiye eliti, okulları çocukların beyinlerini yıkama aracı olarak kullanmayacağı üzerine zımnen anlaşmadığı sürece bu ülkede kavga bitmez.Parsayı toplayanlar da popülist yankesiciler olur.
Köroğlu 20 Mayıs 2019 11:52
1
Kabileci zihniyetten kurtulmak için ekonomik altyapının değişmesi lazım. Parayı piyasadan kazanmak gerekli. Böylece bilgi ve sorgulama önemli olur. Burada öteden beri para devlet yağmasından kazanıldığı için bilgi ve sorgulama becerisi teorik bir hoşluk olarak kalıyor. Kabilecilik daha önemli. Dolayısı ile eğitimin işlevi çocuğumuzu hayata hazırlamak değil konjonktürel olarak devlete hakim olan kabileye insan devşirmek. Çok geriyiz. Fark da hızla açılıyor.
külyutmaz 20 Mayıs 2019 13:35
2
Maalesef sana katılıyorum."Parayı piyasadan kazanmak gerek". FED'in politikalarıyla çoğalan paradan bize düşen pay sonuçta devlet kontrolündeki ihaleler aracılığı ile topluma dağıtıldı.Bu mekanizma da tıpkı Venezuella ya da Rusya,Azeri petrolü etkisi yaptı; satın alınmış alt tabakayla alabildiğine varoş siyaseti ve ilahi güçler atfedilmiş tek adam...Türkiye ortalaması da bu değil hani...
hamza akyol 20 Mayıs 2019 13:36
0
köroğlu merhaba! yıllardır söylüyorum. türkiye çarpık kapitalizmi düzeltmeden demokrasiye geçemez. normal kapitalizm tesis edilip, devletin servet dağıtıcı konumdan çıkması gerekiyor. ilk defa bir başka kişinin de aynı düşüncede olduğunu gördüm. sevindim.
hamza akyol 20 Mayıs 2019 13:37
0
İlave! ayrıca, siyasi partilerde demokrasiyi kurmadan ülkede demokrasi kurulamaz. siyasi partilerde adayları parti lideri seçiyor. böyle bir partinin bir ülkeye demokrasi getirmesi mümkün değil. demokrasi gelecekse, önce siyasi partilerin demokrasinin kurallarına göre yapılanması, çalışması gerekiyor.
Köroğlu 20 Mayıs 2019 16:50
0
@ hamza akyol parti içi demokrasi konusunda da aynı fikirdeyiz. Selam!
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 10:00
Kinden beslenen dindar olurmu? Kastettiginiz kesimin tek besin kaynağı kin. Ama sorarsanız yaşadıkları şey din.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:58
Bir partiden milletvekili adayi olduğunda umrelere koşan eşleri hemencecik kapaniveren örnekler var mı? Aday olamayınca ne yaptı mesala.Sayın yazar sizin dindar olarak gördüğünüz kesim varya onlar kadar hizli değişebilen başka bir topluluk yoktur.Bu günün dindarlari o kadar hızlı degisirki en değme solcudan daha solcu, komünist ten daha komünist liberal dan daha liberal olabilir. Bunların dindarliklari sahte yani .Konjekturel ve pragmatist. Şu an siyasal İslam güçlü,onlar da dindar. Siyasal İslam bunları oy deposu yapmış ,onlarda siyasal İslami ekmek kapıs
METİN P. 20 Mayıs 2019 09:35
ACABA DİYORUM;MEHMET OCAKTANIN FİKİRLERİNİ TEMSİL EDEN PARTİ HANGİSİDİR?AK PARTİYİ ARAKAYA ATTIĞINA GÖRE VE CHPLİ DE OLMADIĞINA GÖRE İYİ PARTİLİ OLABİLİR Mİ?RADİKAL ÖRGÜTLER GİBİ VUR ABALIYA AMA BİR ALTERNATİF DE GÖSTERME?OKURLARI BOŞLUĞA DÜŞÜRÜYORSUN MEHMET OCAKTAN.YAZILARINI OKUDUĞUMDA BİR FİKİR KAOSUNA GİRİYORUM.İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ TERANELERİNİ CHDPKK DA 7_24 TEKRAR EDİYOR.ANCAK ONLARDA DEMOKRASİNİN ZERRESİ YOKTUR.HERKES TARAFINDAN BİLİNDİĞİ GİBİ.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 08:02
"Aslında demokratik hukuk devleti içinde tanımladığımız bütün bu değerler, zaten AK Parti’nin kuruluşunda içselleştirdiği hedeflerdir." AKP yönetiminde vitrin için kullanılan kimileri bunu içselleştirmiş olabilir, ancak partinin patronu, o zaman da içselleştirmemişti; takıyye yapıyordu. Eksiklik Müslümanlarda; basiretleri kurumuş.
Neyzen 20 Mayıs 2019 05:38
Mehmet bey Dindar gençlik diye ürettikleri tip ,dindar değil KİNDAR GENÇLİK.Yazık bu insanlar ziyan edidi.Siyasi otoritenin sağladığı hayali,yapay dünyada,arkatip,gerçek dünyadan kopuk,mekan,zaman algısı saptırılmış ve inandırılmış binlece İmama Hatip genci. AK Trol prototiplerin sözlü ve fiili tepkilerine lütfen dikkat.Çok yakında inandırıldıkları dünyanın olmadığını anladıklarında yaşayacakları travmayı göreceğiz.Bir siyasi- ekonomik iktidar ve sağlayacağı imtiyaz için,her kes için yararlı ve iyi olacak ülke yerine bir kısmına zinda
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 04:34
Reisin kuvvetler ayrılığını övdüğünü duydunuz mu? Devleti şirket gibi etkin yöneteceğini söyledi. Şirketlerde kuvvetler ayrılığı olmaz.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:45
14
Şirket nedir bir öğrensen iyi olur
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 14:49
0
Siz de kuvvetler ayrılığı nedir ogrenirseniz, "şirketler nasıl yönetilir" aradaki farkı umarım farkederdiniz
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:47
Bizim topraklarda halk liberal demokrasi ve kendi özgürlükleri için hiç savaşmadı. Dış güçlere karşı bağımsızlık savaşı verildi ama yönetenlere karşı bir özgürlük mücadelesi olmadı. Tanzimatta, meşrutiyette, cumhuriyette, çok partili hayatta ülkenin idealist seçkinleri tarafından ülke için iyi olacağı düşünülerek uygulandı. Yeni neslin o son paragrafta söylediğin idealleri istediği ve genel olarak bağı ne kadar var şüpheliyim. 17 senedir AkP gençliğin zihnini doldurdu. Gerek okulda, gerek televizyonlarda.
İmanın şartı... 20 Mayıs 2019 03:36
Ocaktan'a göre İmanın şartı altı olmuş. Biri de demomrasi...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 04:24
0
Biz yine altı biliyorduk onu.Demokrasiyi sen gene de ihmal etme kardeş, gün gelir sana da lazım olur.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 08:23
1
Ocaktan'ın savunduğu, kastettiği demokrasi, "LA" demeyi bilen insanı yani dinin gerçek muhatabı özgür iradeli insanı yetiştiren, besleyen sistemin adıdır. Buradan bakarsan, evet, imanın şartıdır !.. Kölenin dini yarımdır !!!
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:36
8
8.33, İmanın beş şartndan biri sadece la ilahe illallah deyip Hz. Muhammedi elçisi bilmektir.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:53
0
Klasik amentüye göre imanın şartı, ZATEN altı. Senin beş sandığın İSLAMIN ŞARTI, sayın "demomrasi" düşmanı. :))
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 12:24
3
9.53, Klasik olarak İslamın şartı...
Ccc 20 Mayıs 2019 03:17
Geçersiz oyu geçerli sayarsin fark iner bütün sandıklar sayıldı belli ilçelerde sonuç sıfır Allah kimseyi yalan i savunmak zorunda bırakmasın
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:07
Malesef dindar nesilden kastedilen, sorgulamayan itaat eden ve sinirlari kuran sünnet degil devlet güdümündeki diyanet tarafindan cizilmis güdük kitledir. Iletisim caginda bilginin herkein parmaginin ucunda oldugu zamanda gencleri bu kaliba sokmak zor. Bu genclerin bir cogu kendinden daha az egitimli dünya görüsü dar bir imam yada seyhe saygi duymaz, pesinde gözü kapali yürümez. Buna erdogan ve cevreside inanmiyorki cocuklarini abd avrupa da okuttu.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:05
Ne istedilerse verdik toplum olarak. Birseyler duzelecek sandik ama hastane siralarai haric hersey ama hersey 17 yil oncesinden daha kotuye gitti. Biz de nankor oilan edildik bugunlerde . Herseyini Veren de biz degerleriyle birlikte malini , alim gucunu , yasam kalitesini , cocuklarinin gelecegini kaybeden de biz.
Has Parti 20 Mayıs 2019 02:53
Dindaarlar anlar, dinciler anlamaz sayın yazar. Çünkü dinciler anlamak için değil anlam vermek için seçilmiş insanlar olduğunu düşünürler. Bir dindar yanmayan kefen satmaz, bunu ancak dinci yapar. Bir dindar canlı yayında 13 yaşındaki çocuğu müslüman yapmaya çalışmaz, dinci yapar.Dindar elinde Kur'an ile seçim konuşması yapmaz, dinci yapar bunu. Dinci, elektrikçi, siyasetçi, tamirci gibi bir meslektir,. Pek iyi bir meslek değil galiba.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:49
9
Dindarıda dinciside aynı din kökünden geliyor. Boşuna vakit kaybetmeyin.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:52
2
02.53, Bırak bu bayat ağızları, bir dilbilgisi kitabı al bak, Türkçe'deki ci,cu eklerinin taraf olmak manısana geldiğini öğrenirsin.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 10:30
0
3.49, Aslında dinin kendisine diyorsun...
Rubil GÖKDEMİR 20 Mayıs 2019 02:40
İşte özeti...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 02:35
akp geldi türkiye ye küme düşürdü
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 15:19
2
AKP geldi PKK ve Fetö küme düştü...
musto 20 Mayıs 2019 00:53
Dün 100 kişilik bir iftar yemeğine katıldım söz İstanbul seçimlerinden açıldı söz birliği etmişlercesine oylar çalındı dilimiz döndüğünce anlatsakda koro halinde koskoca Cumhur başkanımız Başbakanımız yalanmı söylüyor. Yahu dedim size eksik pusula verdilermi yok peki Binali bey diyorku tipine baktılar bu akp seçmeni diye bunlara büyük şehir pusulası vermediler. bu gün açıklandı Büyük şehire atılan oylar meclis üyeliğine atılan oylardan 27.000 oy fazla atılmış. Hani uzaya dört şeritli yol yapsak inanırlar tezi doğrulandı.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 01:20
35
musto, kendini üzüm kurusu ile kandırmışsın. 29 bin fark 13 bine indi. İkinci sayım da CHP'li yetkililerin gözlerinin önünde yapıldı. Aynı durum Ekerem Beyin başına gelse...
musto 20 Mayıs 2019 02:01
0
Saat 11 den sabaha kadar televizyon başında sonuç bekledik ysk bilgisayarlarına kim hakimse ona soracaksın bak daha gerekçe açıklayamıyorlar.Binali bey dün yeni bir gerekçe buldu seçmenin yüzünde akp yazıyormuş onlara büyük şehir oy pusulası verilmemiş.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 02:07
3
01,20 birader. 29 bin değil 20 bin, bu birinci yalan. Aradaki fark 7 bin oy ki tüm geçersiz oylar tekrar tekrar sayıldı. Ampule bas kavramını doğru anlayanlar logoya bastığı için o da. yüz bin defa söyledik. Yetmedi itiraz edilen ama geçerli oylar da sayıldı belli yerlerde, oralarda sıkıntı çıkmadı. Kısıtlı dediniz yalan çıktı. Taşıma dediniz yalan çıktı. Fetö dediniz yalan çıktı. Hiçbir şey olmasa bile yine bir şey vardır sahtekarlığı geldi sonra. Olmadı sandık başkanları sahte demeye getirdiniz. Yani bu kadar yalan söyleyenlerin " oyla
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 02:55
2
Asil siz kendinizi kandirin bakalim. 23000 den 13000 e indiyse demekki bir umut bir dahaki secimde daha assagi iner mantigiyla bu is zor. Bak yazar anlatmis yeni dünya diyor, düsünen diyor. Bu dünyada sizin gibiler kaybetmeye mahkum, ama bu secimde veya sonrakinde.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 00:31
Beraber söylenen bu şarkı bitti. Yazık ettiler hem kendilerine hem gençliğe..………...
hasan 20 Mayıs 2019 00:18
15 TEMMUZDAN once de bu genclikten bir sey olmaz dusuncesi yaygindi siz de din le sorunu olanlarda şu nu bir anlayin artik mesele din ve vatan olunca verilen tepkilere şok olursunuz....bu işin demokrasiyle falan alakasi yok dindarlar sizin zannettiginizden cok daha basiretli ve ferasetlidir
Brahma 20 Mayıs 2019 09:41
2
Basiret ve ferasetten anladığınıza göre değişir. "Her söylediğime amenna" kültürünü basiret ve feraset diye algılıyorsanız bahsettiğiniz kesim gerçekten takdire şayandır. Bunu tekrar ve tekrar kanıtlamıştır.
Mehmet Ocaktan gercekten son zamanlarda olaganüstü bir mesafe kaydederek Müslüman demokrat nedir sorusunun cevabini bizzat kendi kisiligindeki gelismeyle verdi... Su anda basinda en deger verdigim yazar o diyebilirim, helal olsun...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN