Back To Top
Evrensel değil sadece bize has kuvvetler ayrılığı...

Evrensel değil sadece bize has kuvvetler ayrılığı...

 - Son Güncelleme: 04.09.2019 Çarşamba 07:51
- A +

Beştepe’deki yeni adli yıl açılış töreninde yapılan konuşmalar, Türkiye’nin yeni sistem kodlarını ve dolayısıyla yargısal fotoğrafını doğru okuyabilmek açısından son derece istikamet verici oldu. Törende konuşan Yargıtay başkanı İsmail Rüştü Cirit, AB’nin Türkiye raporunda yer alan yargı sistemimizle ilgili eleştirilerine o kadar öfkelenmiş ki “AB’nin raporu değersiz bir kağıt parçasıdır” diyerek adeta Avrupa’ya meydan okudu. Açıkçası bu tavır hiç şaşırtıcı değil, zira geçmişte de özgür dünyadan gelen hukuk ve demokrasi eleştirilerine de aynen bu tür tepkilerle karşılık veriyorduk. Yani şimdi de geleneğimizin icaplarını yerine getiriyoruz...

Bana göre Yargıtay Başkanı’nın konuşmasındaki en dikkat çekici cümlesi  şuydu: “Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle birlikte parlamenter sistemden farklı bir kuvvetler ayrılığı gündeme gelmiştir.” Evet meselenin özü budur, aslında başkan da Avrupa’ya meydan okurken mealen demek istiyor ki; bizi evrensel hukuk normlarına göre eleştiremezsiniz, çünkü biz kendi kimliğimize, kültürümüze göre yeni bir sistem inşa ettik ve bu sistemde her şey tıkır tıkır işliyor.

Nitekim Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da yeni sistemde “kuvvetler ayrılığı” ilkesinin nasıl anlaşılması gerektiğini, daha doğrusu bu prensibin hangi kriterlere göre işleyeceğini en net haliyle anlattı: “Her toplum ve devlet, kuvvetler ayrılığı ilkesini, kendi serencamına uygun şekilde hayata geçirmektedir. Dolayısıyla, dünyada tek ve değişmez bir kuvvetler ayrılığı, demokrasi, cumhuriyet, hukuk devleti uygulamasından bahsedilemez.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tanımından çıkarak ifade etmek gerekirse, demokrasiyi de evrensel tanımına göre değil, Türkiye’nin kendi kriterlerine göre anlamamız gerekiyor.

Beştepe’de verilen mesajlar, yargı ve yürütmenin tam bir uyum ve birliktelik içinde nasıl çalışması gerektiğini gösteren çok dikkat çekici bir fotoğrafı ortaya çıkardı. Bir başka deyişle bir bakıma “kuvvetler birliği”ne giden sürecin fotoğrafı da diyebiliriz buna...

Aslında “Türkiye’ye has demokrasi” ve “milli kuvvetler ayrılığı”nın en doğru tarifini Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yaptı: “Bizim için, vatan söz konusu ise gerisi teferruattır.”

Artık şu saatten sonra Türkiye ölçeğinde evrensel normlarda “hukukun üstünlüğü”nden, “kuvvetler ayrılığı”ndan söz etmenin çok da anlamlı olduğu kanaatinde değilim. Çünkü yeni sistem, bu kavramlara göre işleme kabiliyetine sahip değildir. Ayrıca ‘yerli’ ve ‘milli’ reflekslere ayarlı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini’nin, evrensel ölçekte değer ifade eden kavramlarla bir işleyiş mekanizması oluşturmasını beklemek hakkaniyetli bir tutum olmayacaktır. Adli yıl açılışında verilen mesajlar da gösteriyor ki, Türkiye yeni sistemle birlikte evrensel normlara ihtiyaç duymayan kendine has yargısal bir mekanizma oluşturmayı deneyecektir.

Açıkçası, dünyada hiçbir benzeri bulunmayan böylesi bir adalet sistemini oluşturmak ne ölçüde imkan dahilindedir doğrusu şimdiden kestirmek mümkün değil, ancak bu sistemde evrensel hukuk normlarına da zaten ihtiyaç yok.

Muhtemelen işin başında yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini tasarlayanlar, modern hukuk sistemlerine ihtiyaç hissedilmeyecek bir yargısal modeli öngördüler ve şimdi bu model adım adım hayata geçiriliyor. Rasyonel olarak değerlendirildiğinde modern hukuk sistemlerinin böylesine geliştiği, kavramsal ve yapısal anlamda zenginleştiği bir dünyada eşyanın tabiatına aykırı bir şekilde ileriye değil, geriye doğru bir gidişin başarı üretme şansı olamaz.

Ama hemen belirtelim ki bu sisteme inananlar, onu tasarlayanlar belki de dünyanın bugüne kadar keşfedemediği bir bilgiye sahipler ve kim bilir belki de başarırlar!..

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
bundan Birkaç yıl önce Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Tayyip Erdoğan'a yalandan bağırıp çağırıyordu biz o zaman diyorduk ki Metin Feyzioğlu takiye yapıyor çünkü Metin Feyzioğlu el altından sarayla Erdoğan'la anlaşmıştır biz bunun farkındaydık ve şimdi dediklerimiz çıkıyor Biz Barolar Birliği'ne ve tüm Türkiye'deki Barolar Birliği'ne baglı avukatları olarak ilk Barolar seçiminde Metin Feyzioğlu'nun defterinide dürüp onu başkanlıktan atacağız AKP yandaşı bir Barolar başkanı istemiyoruz artık Bizler Çağdaş özgür ve insan haklarına dayalı bir Baro istiyoruz bu sebeple sarayda Erdoğan'a
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 19:53
Reis ne dedi? Kuvvetler kendi içinde bağımsız olacak ama benim altımda birleşecekler. Yani yargı isterse yasamayı, yürütmeyi Reis’in izin verdiği kadar denetleyecek. Halk beni seçti, gerisi teferruat.
Kaan 04 Eylül 2019 17:31
Atalarımız ''Su akar yolunu bulur demişler''aklın yolu birdir.Doğruda birdir.
Efedamat 04 Eylül 2019 17:12
Sn.yargıtay başkanı ab raporu değersiz bir kağıt parçasıdır deyince değersizmi oluyor. Bir hukuk adamının bir hukuk raporu hakkında tasvip etmemesine rağmen daha nezaketli konuşması gerekirdi. İçerde tribünlere ve saraya oynanır ama sınırların ötesinde hukuk normları konuşulur.
Sabahattin 04 Eylül 2019 16:07
İktidarın tek bir merkezde toplanması çok tehlikeli. Kabilelere bölünmüş, demokrasi ve çoğulculuk kültürü olmayan bir toplum olduğumuz için merkezi iktidarı ele geçiren hemen toplum mühendisliğine savunuyor, ahbap-çavuş ekonomisine abanıyor, hukuku takmıyor. Bunu engellemek için kuvvetler ayrılığı yetmez. Federasyon da lazım.
Ali Kumaş 04 Eylül 2019 13:44
Yanlış KARAR verdiniz, yanlış yoldasınız...!
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 13:05
islamcıdan adalet demokrasi çıkmaz
cumhur 05 Eylül 2019 18:15
0
Bence bu sözünüz çok yanlış anlaşmalara sebep olur! Gerçek islam adil ve demokrattır. islamcı değil de islamcı görünenden deseniz daha iyi anlaşılırdı.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:55
"Özgür dünyadan gelen hukuk ve demokrasi eleştirileri" ifadesi sizce de iflah olmaz bir eziklik değil mi? Onlar özgür dünya biz köleler diyarı mıyız? O halde özgür dünyadaki efendilerimizden gelen herşeyi başımızın üstünde tutmalıyız. Haşa özgür dünyadan gelen efendilerimizin değerlerine şirk koşmamalıyız. Sayın Ocaktan, Özgür dünyada house nigger'ler vardı bi zamanlar... Bir araştırın bence, zira onlara çok benziyorsunuz.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 15:51
1
Milyonlarca Müslüman kendi ülkesinden kaçmak zorunda kaldığında nereye gidiyor? Batı'ya mı? yoksa Doğu'ya mı? Hukukun üstünlüğü, hukuk devleti denilince akla neresi geliyor? Türkiye ve İslam ülkeleri mi yoksa misal; Almanya yahut İngiltere'mi? Ezik olmak başka şey, makul ve mantıklı olmak başka şey.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 17:14
9
@15:51 Ah house nigger ah... Senin de işin zor. Türkiye'de, Lübnan'da toplam kaç milyon mülteci var? Katar, BAE'ye gidenler?? Demek herkes özgür Avrupa'ya gitmiyor?? Bir de konu özgürlük mü yoksa refah mı? İstersen şöyle bir kaç akademik database'den mültecilerin sorunlarını bir araştır. Bakalım Avrupa'da ne derece özgürlermiş. Yanlış anlama efendilerine laf atmıyorum onlar özgür ve müreffeh ama biz de o kadar köle değiliz sadece bunu söyledim kızma nolur. Your masters are the best...
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 21:30
0
Tartışmanız teferruattır. Türkiye'de hukuk ve adalet sorunu vardır. Son dönem bu tavan yapmıştır. Ateş düştüğü yeri yakmaktadır. Acılar, ızdıraplar, feryatlar film sahnesinden alıntı değildir (duyanlar var ise onlara söylüyorum). Sorumlusu ise tabii ki iktidardır.
kARAR OKURU 04 Eylül 2019 22:17
0
17:14 azizim, akademik database'den mültecilerin sorunlarını bir araştırsam ne görürüm bilmiyorum. ama benim giden Türklerde gördüğüm; aslında hali vakti yerinde ve bir düzen tutturmuş iken hukuk kaynaklı bir gidiş (tartışma amaçlı değil; benim gördüğüm)
Okur 05 Eylül 2019 08:58
0
“Özgür dünyadan gelen eleştiriler”, bizzat Türkiye Cumhuriyeti devletinin de altına imza attığı anlaşmalardaki ilkelerle, anayasamızda da varolan ilkelerle ilgili. “Batı değeri” diye evrensel ilkelerin varlığını reddetmekse amaç, o zaman yerine ne konacağını da açık söylemeli. Örneğin, insan hakları bağlamında temel bir ilke, “Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler”. Şimdi, buna “Batı değeri” deyip de burnumuzu kıvırıp, tersini mi benimseyelim!
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:54
"Özgür dünyadan gelen hukuk ve demokrasi eleştirileri" ifadesi sizce de iflah olmaz bir eziklik değil mi? Onlar özgür dünya biz köleler diyarı mıyız? O halde özgür dünyadaki efendilerimizden gelen herşeyi başımızın üstünde tutmalıyız. Haşa özgür dünyadan gelen efendilerimizin değerlerine şirk koşmamalıyız. Sayın Ocaktan, Özgür dünyada house nigger'ler vardı bi zamanlar... Bir araştırın bence, zira onlara çok benziyorsunuz.
e.k 04 Eylül 2019 12:25
Barolar baskanın sn Feyzıoglu'ndan her sey adalet ıcın, bızım ıcın gerısı teferuattır gıbı bır cumle beklerdık. Ama olmadı. Adeta o da carkın bır parcası olmus. Bız bıze benzerız, anlı sanlı atalarımız, buyuk Osmanlı vs gıbı haması temelsız soylemlerın yarınımıza bır faydası yok. Neden 300 yıldır bocalıyoruz? Korler sagırlar bır bırını agırlarmıs... Buyuk tarıhcı Demokrat Partınının kurucualrından Prof. Fuad Koprulu'nun dedıgı gıbı 'evrensel olcekler mıhenk tası' olmalıdır. Sn Ocaktan'dan yıne harıka bır yazı. Tesekur edıyoruz.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:21
Hamdolsun yavaş yavaş alışıyoruz. Kayyum vali ve kaymakamlara alıştık, yakında belediye seçimleri kaldırılırsa ona da alışacağız. Meclis zaten bir iş yapmıyor, kapatılsın o parayla şu kadar hastane yapılır dendiğinde destekleyeceğiz. Başkan ömür boyu seçilsin maddesi de getirilebilir. Hele parti üyesi olmayanlar devlet memurluğu yapamaz maddesi mutlaka olmalı. Bütün bu aşamalar geçildikten sonra muhalefet partileri de aykırı konuşup milli birlik ve bütünlüğümüzü bozuyorlar diye kapatılırsa bizi artık kimse tutamaz. Dünya Türkün gücünü görsün.
yurdumun insanı 04 Eylül 2019 11:12
"Ey inananlar, Allah için adaletle hükmedin, bir kavme olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın.Allah'tan korkun.."( Maide /8)Ey inananlar! Adaleti özenle ayakta tutun; kendinizin,ana-babanız,akrabalarınız zararına da olsa!Allah için adaletle şahitlik yapın!Zengin veya fakir de olsa adaletten ayrılmayın...!"(Nisa.135) Ne demek herkesin kendine göre standardı var.ABD,AB devletleri de kendi çıkar ve politikası adına hukuki konularda keyfi, davranınca neden kızıyorsunuz! Anayasamız,Uluslararası hukuki kararları , anayasamız bağlayıcı kabul ediyor.Cirit efendi bunu bilmiyor ve Yalakalık yapıyor!
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:38
Feyzioğlu bir pasaporta sattı davasını. Al, gönlünce gez bakalım.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:31
Kuvvetler ayrılığı gibi belirli bir alana ait terimlerin (terminoloji de diyebiliriz) anlamı bellidir, kafana göre değiştiremezsin. Çünkü bu terimler o alan üzerine çalışanlar tarafından kullanılır, karşındaki sarı dediğinde mavi anlamaman için. Anlamı belli olan kelimelerin altını oymak ülkemizde zaten çok yaygın. Bu şekilde bakın bizde hala kuvvetler ayrılığı var deyip kuvvetler birliğini hayata geçirebiliyorlar. Bu yüzden Türkiye'yi şu an yönetenlerden terim öğrenmemenizi tavsiye ederim, sözlüğe bakın daha faydalı olur.
Okur 05 Eylül 2019 09:03
0
Eski sözlüklere bakılsın. “Milli ve yerli değerler” gerekçesiyle yenileri çıkabilir çünkü!
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 09:59
Millet zor durumda gerçekten..
metn 04 Eylül 2019 09:59
Hukuk,adalet,ahlak gibi değerlerin milliyeti,dini,kişiye özeli olmaz.Bu değerler evrenseldir.Maalesef dünyada da müslüman olduğunu iddia edenler, tersini ispatlamaya çabalıyor.Hatta bu değerlerin varlığından rahatsız oluyorlar.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:02
"Bu sisteme inananlar, onu tasarlayanlar belki de dünyanın bugüne kadar keşfedemediği bir bilgiye sahipler ve kim bilir belki de başarırlar!.." Heee tabi tabi... Pes diyorum Mehmet bey halamı hiçbir şeyi doğru yapamamış ve yapma olasılığı da olmayan bu hükümeti destekliyorsunuz.
Karar Okuru 04 Eylül 2019 12:04
0
Ne desteği yahu, adam dalga geçiyor...
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 13:48
0
Siz anlamamışsınız anlatılmak isteneni. Yazarın yazdığı ile kastettiği farklı şeyler.
Erzincanli 04 Eylül 2019 09:46
Elif hanim Bilmem Avrupa Yakasi dizisinde Dursun tiplemesinî meshur « ne oldi rengin soldi « cumlesini bilirmisiniz ? iste tamda bu durumdasîniz ve elbetteki yalniz degilsiniz. Cozum hic bahanesiz demokrasi mucadelesinde gecer.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 09:28
Demekki oluşturulmak istenen sistem islamiyetten önceki cahiliye dönemdeki kültürlerine uygun bir sistemi uygulayacaklar; bizde müslümanım diyen güya; birilerine oyverdigimizi zannediyordum demekki yanilmişim; Gerçekten islamiyet adaletten , hak hukuktan değilde kültürünüze göremi güce göremi yönetin yönetin diyor; ALLAH adaletle davrananları üstün kılar daima, batıda bugün üstün geliyor düşünun niye; cumhuriyet, kuvvetler ayrılığı, hukuk İslamın emri değilmi ki; Allahtan başka hiç mi ama hiç kimse emir veremez
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 09:15
Türkiye demokrasisinin Osmanlı saltanatından farkı babadan oğula geçen sistemi bırakıp halkın en güçlü parti liderini başa getirme seçeneğine sahip olmasıdır. O kadar. Dün Demirel bugün RTE yarın KK gibi.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 08:39
Batıya karşı önyargılı bakan bir zihniyet hukuk'un üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı prensibine sıcak bakması çok zor. Ortadoğu ülkeleri genleri, kendi coğrafyasında neşet etmeyen değerleri kabullenmekte zorlanan bir yapıya sahip. Doğru nerede olursa olsun alınması gereken kavramdır ama maalesef bu coğrafya bunu hala içşelleştiremedi..
karar Okuru 04 Eylül 2019 08:04
Diyarbakırda Annelerin evlatlarını teröre kurban vermemek için PKK'nın siyasi kolu hükmündeki HDP binası önündeki oturma eylemi gündemin ana maddesi olmalı , gazete manşetleri , yazarlar, Üniversiteler , Hukuçular , siyasiler bu süreci sağlıklı katkı vererek PKK'nın silahı bırakaması sağlanmalı , Karar yazarları bulduğunuz her fırsatta Hükümete laf yetiştireceğinize bu kunuyu ele alıp Hem CHP'ye Hem ortağı HDP'ye söylenecek sözleriniz olmalı.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 11:34
3
hdp ile ortaklık, pkk ile ortaklıktan iyidir. Düne kadar pkk ile kucak kucağa idiniz, insanda utanma olur.
Karar Okuru 04 Eylül 2019 12:11
1
Utanma duvarı çoktan aşılmış...
moshe 04 Eylül 2019 13:52
1
PKK ile yada APO ile olan iliski yerine, HDP ile iliski (yasal bir parti) daha mesru gibime geliyor. Siz ne dersiniz?
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 04 Eylül 2019 14:24
3
OSMAN ÖCALAN'IN TRT'DE SIK SIK PROĞRAMA DAVET EDİLEREK VE ABDULLAH ÖCALAN'DAN SIK SIK MESAJLAR GETİRTİLEREK BİR ÇÖZÜM BULUNABİLİR.BUNU DA EN İYİ DEVLET BAHÇELİ VE DOĞU PERİNÇEK DESTEKLİ SİSTEM YAPABİLİR.
Okur 05 Eylül 2019 09:40
0
Bu Diyarbakır´da evlatlarını bulmak için HDP´ye giden annelerle ilgili haberler çarpıcı tutarsızlıklar içeriyor. Örneğin bir anne oğlunun telefonunda HDP görüyor; “oğlumu dağa kaçırdı” diye HDP´nin kapısına dayanıyor: „bu kapıdan girdi, çıkmadı” diyor. Oğlan ise, bir haber ajansına Diyarbakır´da olduğunu bildirip bir çay bahçesi/ lokantadan da video ile kamuoyuna açıklama yapıyor: “Diyarbakırdayım, zorla evlenmemek için evden kaçtım“. Sonra emniyet oğlanı buluyor- ama nerede, bu söylenmiyor. Ardından, “ana oğlunu kurtardı” diye haberler çıkıyor...
Imar plan tadilatı ile yerin 10 km altındaki fay hattını başka yere taşıyan belediye başkanlarımiz var Bir KHK ile dünyanın yörüngesi neden degistirilemesin
KarAr 04 Eylül 2019 07:48
Birileri de çok meydan okudu Avrupa’ya fakat şimdi onlara yalvarıyor ben ettim siz etmeyin diyor. 18 yılldır dünyaya meydan okuyoruz fakat bir arpa boyu yol alamadık. Esad’ı devirip Şam’da cuma namazı kılacağiz be kardeşim.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:35
Kuvvetler ayni olurmu hiç, Birden fazla kuvvete gerek yok. Bir lider herşeyin çaresine bakar.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:15
AB raporu bence de bir kağıt parçası. Bizi bölmeye çalışıyorlar, teröre destek veriyorlar. Hasas bir dönemden geçiyoruz, köprü geçilirken at değiştirilir mi? Bu kıskanç, fitne ve zalim avrupadan her şey beklenir. Uyanık olmak zaruretindeyiz. Resmin büyüğüne bakalım, teferruatta mesaimizi zayi etmeyelim.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 18:44
0
AB raporunu okudun mu? Tabii ki hayir. O raporu okusaydin her cumlesinin dogru oldugunu gorurdun. Ama gerceklerden korkarak yasadigin icin isine gelmeyen seylere gozlerini kapamayi, kulaklarini tikamayi tercih ediyorsun. Cocukken sana ogrettikleri safsatayi tekrar ederek kendini rahatlatiyorsun. Yok bizi bolmeye calisiyorlar, yok Avrupa kiskanctir, zalimdir, zaten butun dunya bize dusmandir cunku bizden korkuyorlar, aman ha hassas bir donemden geciyoruz, biz iyiyiz onlar kotu, hep biz hakliyiz, onlar hep haksiz, vesaire vesaire. Bayatladi bu nakaratlar artik.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 04:30
Yakında T.C. vatandaşı yerine T.C. tebaası olacağız. Az kaldı.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 11:30
7
Vatanı bölmek isteyene de vatandaş deniyor. Neyin vatandaşı?
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 11:39
4
Tebaa, vatandaş değil uyruk anlamındadır. Tebaa, Arapça "tabi olmak" kelimesinden, uyruk da Türkçe "uy" kelimesinden türetilmiştir. Tabi olmak ile uymak aynı manayı ifade eder. Bir devletin kurallarına tabi olmayı gericilik, uymayı ilericilik sanmak bize mahsus bir eblehliktir...
Okur 05 Eylül 2019 09:54
0
11:39 Kelimelerin kökeni ile günümüzdeki anlamı her zaman bir değildir. Vatandaşlık hak ve görevleri bugün anayasamızda bellidir. Bu da bir kişi ya da grubun iradesine tabi olmaktan, emir kulu olmaktan çok farklı ve ötedir. Burada „tebaa“ derken, temel hak ve hürriyetleri, seçme ve seçilme hakkı da olmayanlardan bahsediliyor.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 02:26
Tanımsız bir hukuk cisim olarak ülkemize yaklaşıyor. Ülkemize çarptıktan sonra felâket bekleniyor. Fatura vatandaşa kesiliyor. Vatandaşta yanlış faturanın hesabını sandıkta soruyor. Bu durum doğa olayı olarak bu ülkede yıllardır tekrarlanıyor.
yeni parti kuruluyor 04 Eylül 2019 01:27
cumhurbaşkanı, ahmet davutoglunu kesin ihraç kararıyla akp den atacakmış karar çıkmış akp artık perinçegi sedat pekeri bahçeliyi üye yapsın akp ye akp nin bitişi başladı akp ve siyasal islamcılık artık tepe aşagı iniyor bu çöküş engellenemez.
musto 04 Eylül 2019 00:27
Anormal bir şeyler oluyor yargıtay, başkanı,baro başkanı ve sn . Erdoğanın bugün İdlip'in, Halep, gibi yok edilerek kaybedileceği Amerika ile olan anlaşmazlık Akarın kendi göbeğimizi kendimizin keseceği Akdenizde yalnız bırakılmamız.Anlaşılan bunlar aralarında konuşulmuş'ki söz konusu vatansa gerisi teferruattır sözü söylendi.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:45
0
O teferruatın kurbanı hep vatandaş oluyor niyeyse. Teferruat şakşakçılarının keyfi yerinde. Biri ejder smoothie takılır, biri pasaport peşinde, öteki makam sefası sürüyor. Konusu insan olan hiç bir şey teferruat değildir. Bu teferruat lafını ağzına almadan önce insanlar o teferruatın aslında kendi anası babası eşi çoluk çocuğu en sevdikleri olduğunu bir düşünsün.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 14:18
0
Çalıştığım iş yerinde, Suriyeli bir arkadaşımız var. Halepli. Sünni. Adı Omer. Geçen sene Kurban Bayramında, Erdoğan'ın, yok oldu, dediği Halep'e gitti. Türkiye'ye gelinle döndü. Bu kurbanda da, karı koca gittiler Halep'e. Yıllık iznini orada geçirdi. Pazartesi günü iş başı yaptı. Selamlaştık, gayet şen şakraktı. Erdoğan'ın "bitti, yok oldu" sözlerini ciddiye almayın. Yeniden, rejimin eline geçen yerler, oralara yerleşme umudunu yitirmesinden dolayı, Erdoğan açısından yok oluyorlar. Üzüntüsünün nedeni bu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN