Back To Top
Hâlâ demokrasimizi kurtarabiliriz

Hâlâ demokrasimizi kurtarabiliriz

 - Son Güncelleme: 12.04.2019 Cuma 09:06
- A +

Seçimlerin üzerinden neredeyse 15 gün geçti ama hâlâ İstanbul seçimlerini sonuçlandıramadık. Televizyonlarda kelimenin tam anlamıyla bir tiyatro seyrediyoruz. Üç aylık bir meydan ve ekran yorgunluğunun ardından hâlâ siyasetçilerin şovunu seyrediyor olmak doğrusu akıllara zarar bir durum.

Sonuç itibarıyla şehirlerimizi yönetecek belediye başkanlarımızı belirlemek üzere bir seçim yaptık, her parti gücü oranında belediye başkanlıklarını kazandı. İstanbul’da da milletin iradesi tecelli etti ve Ekrem İmamoğlu belediye başkanı seçildi. AK Parti İstanbul sonucuna itiraz etti, geçersiz oylar yeniden sayıldı, olmadı bazı ilçelerin tamamı yeniden sayıldı ve sonuç değişmedi, artık bundan sonra sonucun değişmeyeceği de ortaya çıkmış oldu.

Ama AK Parti hâlâ umudunu kaybetmemiş olmalı ki, bu kez de Büyükçekmece’de ‘yolsuzluk’, ‘usulsüzlük’ iddiasıyla bu ilçede yaşayan vatandaşların evlerine polis göndererek seçmen tespiti yaptırdı ve buradan bir sonuç çıkarmaya çalışıyor. Yolsuzluk iddiaları elbette yapılabilir, hukuki çerçevede buna kimsenin itirazı olamaz. Ancak vatandaşın evine polis göndermek asla şık bir davranış değil.

Bildiğimiz kadarıyla bu ülkenin Yüksek Seçim Kurulu var, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü var. Eğer bir nüfus kaydırma usulsüzlüğü varsa, bu kurumlar onları tespit etmek durumundadır. Bir kere böyle bir iddiada bulunmak, seçim öncesinde devletin görevini yapmadığının açık bir tescilidir, yani sorumlu olan devleti yönetenlerdir. Dolayısıyla vatandaşın bu işlerde hiçbir sorumluluğu olmadığı halde evlerine polis göndermenin ne hukuken, ne de ahlaken savunulabilir bir tarafı yoktur.

***

Unutmayalım, 31 Mart’tan bu yana Türkiye’nin dünyadaki itibarı ve demokrasimizin görünümü açısından son derece hayati öneme sahip bir süreci yaşıyoruz. Artık ne yapacaksak yapalım, ama Türkiye’ye yakışmayan bu ’alaturka’ görüntüye son verelim.

Eğer bu yolun sonu bir ‘seçim iptali’ne çıkarsa, demokrasimiz ve sandığa güven büyük bir yara alır. Denebilir ki, bir usulsüzlük varsa hukukun gereği yapılmasın mı? Elbette hukuk neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Ama 31 Mart gecesinden bu yana yaşadıklarımız, bize başka bir fotoğrafı tarif ediyor sanki... Eğer ilk gün, iddia edildiği gibi Büyükçekmece’deki usulsüzlük kanıtlarıyla birlikte yargıya ve YSK’ya taşınsaydı, toplum tarafından daha anlaşılabilir bir karşılığı olurdu. Ama on gün boyunca sandık sandık geçersiz oy peşinde koşup sonuç değişmeyince, “Ama bir de Büyükçekmece vardı, seçim iptal edilsin” demenin hukuken inandırıcı olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Hele de seçim gecesi 11 saat veri girişi yapılamamışken...

Bütün bunlar ortadayken eğer seçim iptal edilirse, kimse bunu topluma izah edemez. Hiç kuşkusuz her partinin geçersiz oyların ve bazı sandıkların yeniden sayılmasını istemesi son derece makuldür ve de hakkıdır. Ama mutlaka bir partinin kazanması için sonsuza dek sayım hakkı olamaz.

Açıkçası ben, AK Parti’de makul bir aklın İstanbul seçimlerinin yenilenmesine asla izin vermeyeceği kanaatindeyim. Çünkü böyle bir durumda seçmenin nasıl bir tepki vereceğini kimse tahmin edemez. Ve bu demokrasimize büyük zarar verir.

Evet, bütün gelişmelere rağmen ileri bir demokrasiye sahip değiliz, kuvvetler ayrılığı, denge-denetleme gibi ilkelerde çok geri sıralardayız. Ama her şeye rağmen işleyen bir seçim sistemine sahibiz. Eğer bunu da zedelersek, toplumun demokrasiye olan güvenini tümden kaybederiz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 18:41
sen kendini kurtarda demokrasi eksik kalsın. o pembe gözlüklerinizi ne zaman çıkaracaksınız bakalım
Dursun ERDEM 12 Nisan 2019 23:00
Sayın Yazarın hatırlatmaları aklı ve iz'anı olanlar için makul anlaşılabilir bir açıklama ama aklı ve iz'anı olanlar için, memleketin ekonomisi kötüye gidiyormuş, dolar almış başını gitmiş, dışarıda itibarımız zedeleniyor muş, koltuk derdinde olanların umurunda mı sanki ! eğer öyle olsa her şey açık seçik ortada iken hala hukuku adaleti katletmeye devam ederler mi?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 22:47
Demokrasimiz zaten dimdik ayakta. Kurtarılacak birsey yok ki ortada. Seçim sonuçları tecelli etmiştir ve is bitmiştir. Aylardır kurulan kumpas meyvesini vermiştır. Şimdi görelim bakalım Ekrem ve Mansur isimli başkanlar HDP nin direktiflerini ne zaman hayata gecirecekler. Çünkü açık ve net her şey soylendi. Türkiye ye hayırlı olsun bu netice . Birde su var ki yanlis hesap sandıktan geri döner muhakkak.
Vatandaş Adem 12 Nisan 2019 17:45
Bütün öğretmenlere önerimdir;bundan sonra çocuklara oy vermek vatandaşlık görevidir ancaaak vatandaşın oyunu koruyacak kurumumuzda doğru çalışmalıdır şeklinde açıklamada bulunsunlar.Yoksa vatandaş oyunu veriyor görevin yapıyor YSK 1996 da 2014 verdiği kararı veremiyor.Bu ne yaman çelişki anne...
Muhafazakar iyidir 12 Nisan 2019 14:19
Muhafazakarlık her işinde Allah'ın rızasını gözeten Müslümanı tarif eder mi bilmem. Ama kavramlar üzerinden münakaşa etmeden diyelim ki öyle olsun. Yani her işinde Allah'ın rızasını gözeten insana muhafazakar diyelim. İşe böyle bakarsak muhafazakar dediklerimiz muhafazakar değil de belki muhafazakarlığa muhabbet duyanlardır. Bence bu da önemli bir haslettir. Muhafazakarlar hataları olsa bile, Allah'a ve onu sevenlere derin bir garez duyanlardan çok daha evladırlar...
ramazan gün... 12 Nisan 2019 14:19
t24 senden bahsediyor..
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 22:44
0
kiskandin mi?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 14:03
Demokrasinin D'sini tanımayan bu yönetimle mi? Bakıyorız, demokrasiden dem vuran sizler bile KHK ile ihraç edildiği halde seçime girmelerine bilerek göz yuman, böylece mazbatayı kendi partilerine vermenin hilesini bulan bu hakksız, ötekileştirici ve toplumun altına dinamit yerleştiren bu uygulamaya kaçınız karşı çıktınız? Hakkında KHK ve hiç bir sakınca bulunmayanlara bile henüz mazbataları verilmedi.
E.K 12 Nisan 2019 13:50
Her secimde ozelikle, 50 kusur milyon secmenin katildigi buyuk capli secimlerde hatalar olabilir. Insani bir durum. Bunu anlariz. Hatalar giderilir. Olmadi secimde yenilenebilir. Bunuda anlariz. Ancak, Istanbul olayinda mesele hatalardan kaynaklanan bazi kucuk oy kaymalari degil. Akp'nin ikinci adaminin kaybetmesinin soku yasaniyor. Oyle ya, ceyrek yuzyildir yonetemeyip, ranta teslim ettikleri yasanmaz kildiklari kentin ranti gidiyor. Akp'nin yaptigi oyunbozancilik. Kendileri kazanirken sandik karar verici, kaybedince hile var. Yemezler...!
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 17:36
1
Akp gözü kapalı istanbul bizim dyordu şok oldular şaşkın tavuk gibiler vakıflara giden para kesildi havadan para maaş alanlar neyapçaklarını bilemiyorlar ve milleti amma uyutmuşlar ümmet ayağına
Karar Okuru 12 Nisan 2019 13:27
Size iyi sanslar diliyorum. Geriye bir sey kaldiysa kurtariniz.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 13:30
Referandumda bazılarının okuma yazması bile olmayan şirin teyzelerin, sevimli hacı amcaların oylarıyla kıl payı bu ülkenin siyasi rejimi değiştirildi. Yeni sistemde koalisyonlar kalkacak deniyordu ama yerel seçimlerde kimi yerde ittifak olup karşı ittifaka saydıranlar, kimi yerde bizzat ittifak ortağıyla yarıştı. Al sana Türk usulü demokrasi.
TEZAT 12 Nisan 2019 12:15
“Bildiğimiz kadarıyla bu ülkenin Yüksek Seçim Kurulu var, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü var. Eğer bir nüfus kaydırma usulsüzlüğü varsa, bu kurumlar onları tespit etmek durumundadır.” diyor sayın Ocaktan. Bizim sorunumuz daha temelde ve pansuman tedbirlerle çözülemeyecek derinlikte. Bu memlekette çocuğunu daha kaliteli okula kayıt ettirebilmek için sahte ikamet alınıp kayıt yapıldığını nüfus çalışanları, okul idareleri ve veliler dolayısıyla da DEVLET bilmiyor mu?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 14:37
6
12.15, Bu ülkede Mit, Askeri İstihbarat vardı ama Fetö itleri 40 yılda devletin emniyet güçlerini eline geçirmişti... Ocaktan masal anlatıyor...
Okur 12 Nisan 2019 15:49
0
Çocuğun okulu nedeniyle farklı ikametgah gösteren, bunu birkaç yıl için yapmak durumunda; dolayısıyla o yıllarda da seçimlere hep aynı yerden katılır. Ama oy verebilmek için eskiden 3 ay ikamet etmiş olmak gerekirken, bildiğim AKP bunu kaldırdı. Her halükarda, seçmen kütükleri Mart başı itiraz süresi dolup da kesinleştikten, YSK “hayali se
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:57
Ya da sosyal olmayan, cemaatçi bakışımızı sorgular ve hukukun herkes için şart olduğunu, vazgeçilemez olduğunu anlar demokrasi için rasyonel akla sahip çıkılması gerektiğine ikna oluruz. Güçler ayrılığının vazgeçilmezliğini yüzlerce yıllık tecrübe ortaya koymuş. Biz de çok kısa bir dönemde anlamış olduk. Bir nevi ters bir simülasyon gibi. Her şerde bir hayır vardır.
Neyzen 12 Nisan 2019 11:20
TİMBUKTU Filmini izlediniz mi? Ya Mahmud Muhammed TAHA'yı bileniniz var mı! YOK! Şerif TURGUT/Savaş Muhabir kadın.Sudan'lılar, İslam ülkeleri içinde insanları en aydın,sosyal,sevecen kişiler der.Ömer Beşir 30 yılda ne hale getirdi,Sudan'ı? Şeriat ile yönetti!Yobazlık,bayağılık,nobranlık sosyo-politik,ekonomik hayata hakim oldu!Son 10 yılda Türkiye'de bu sürece sokuldu.Tesadüf mü! Afganistan,Sudan,İran,Irak,Cezayir,Pakistan ,Türkiye ,Malezya, Tunus,Libya Müslümanlar iktidara getirilsin diye önce mağdur edildi sonra da iktidar yolu açıldı.Eserlerimiz ort
11.20, Şeytanın herkesi avutacak bir senaryosu vardır. Filistin şeriatla yönetildiği için İsrail topraklarını işgal ediyor. Saddam, Mübarek, Esed şeriatçı oldukları için ülkeleri bu haldedir... Venezuela da şeriat olduğu için ABD müstemleke valisi gibi devlet başkanı atıyor... Meksika sınırına dayanan Latin Amerikalılar şeriatçı oldukları için bu haldeler... Çin şeriatla yönetildiği için Uygur Türklerine zulmediyor... Atatürk şeriatçı olduğu için, demokratik, aydın, hümanist Batı onunla savaştı... Biraz feraset lütfen...
Kararsız okur 12 Nisan 2019 18:12
1
Sn yorumcu Müslümanları küçümsemek sizi ne kadar büyütüyor. Entel olduğunu iddia edenlerin genel duruşu bu ülkemizde. Sorun şu ki küçümsemek yerine hayranlık duyduğunuz kimse birde onların insanlığa kattıklarını bi alsak. Yada saydığınız ulkelerden alınan değerler kim tarafından alındı da yerine sizin gibi kendi köklerini bile kucumseyenler türedi.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 20:38
1
Yorumun bașına iki süslü kelime koy çok bilmiș havası sonra yöneticiler üzerinden islama kin kus böyle ucuz mantıkla devam et sana engüzel cevabı vermiș arkadașın birisi
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:24
Işleyen hukuk sistemi mi? Siz galiba başka bir ülkede yaşıyorsunuz Mehmet Bey. Bir 28 Subat sürgün tayinine ve müfettiş raporuna karşı 2004 te dava acmistim. 14 yıldır dava devam ediyor. Ben emekli oldum dava hala bitmedi. Bu mu işleyen hukuk sistemi?
Bu trajikomik duruma artık bir son verilsin.Onlar adına ben utandım.Yazik iç yüzlerini bu kadar belli etmeselerdi iyiydi.Koltuklari bırakmak mı bu kadar zor yoksa elden giden menfaatleri mı? Hırsız da olsa bizimki olsun...Aman diğerleri gelmesinde...Bu kafayla hak hukuk işlemez.Adil düzen kurulamaz.Bir de bunu Müslümanım diyen de yapıyorsa...
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:09
Alkıslıyorum Harika bir yazı
karar okuru 12 Nisan 2019 10:28
Büyükçekmece'de asılsız seçmen kaydı yapıldığı iddiasıyla ilgili iki noktaya dikkat çekmek isterim. Birincisi bu asılsız seçmen kaydını kimin yaptığı önemlidir. seçimi kazanan CHP yapmışsa seçimlerin iptali hakkaniyetli olur. ama Ak Parti yapmışsa seçimlerin iptali adalet olmaz. ikincisi Büyükçekmece'ye kaydırılan seçmenin asıl ikametgâhı tespit edilmeli. şayet bunlar İstanbul'un diğer ilçelerinden kaydırılmışsa bu durum sadece ilçe seçiminin iptalini gündeme getirir, il seçinin değil. çünkü seçmen hangi semtte oy kullanırsa kullansın b
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 12:28
0
Mevlüt uysal B.çekmece oy kullanmış, geçen yıl Başakşehir. Asıl ikametgah nerde acaba?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 22:51
0
Buyukcekmecede polis evlere girip onceden hazirlanmis tutanaklari imzalasinlar diye vatandaslara baski yapiyor. Rezilligin son perdesi.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 10:29
İstanbul belediyesi, eşe dosta rant dağıtımında , Ulaştırma bakanlığı ve Enerji Bakanlığından sonra 3 ncü sırada geliyor. İhaleler, tahsisler, arazi satışları, imar düzenlemeleri ile her yıl birkaç milyar dolar birilerinin cebine giriyor. Koltuk el değiştirdiğinde belki birkaç yıl, istanbullu, son 8-10 yıldaki rant dağıtımı ile ilgili açıklamaları dinleyecek İmamoğlu'ndan. Mevcut yönetimin böylesine verimli (!) bir koltuğu ellerinden bırakmak istememesi çok normal. Keşke bahaneleri de inandırıcı olsaydı ...
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 10:17
İstanbul belediyesinde tüm ihaleler şeffaf ve sadece kamu yararı gözetilerek yapılıyor olsaydı, sözde hizmet alımları ile milletin parası belediye kasasından bir yerlere aktarılmasaydı, ihalelerde yandaş kayırma gibi şeyler olmasaydı, belediye arazilerinin eşe dosta peşkeş çekilmesi gibi bir durum yaşanmasaydı, inanın bugün yaşadıklarımızın hiç biri olmaz ve İmamoğlu 1 Nisan günü koltuğuna oturmuş olurdu. Yaşadığımız her şey, malum zevatın yıllık 3-4 milyar doları bulan İstanbul rantından vazgeçememeleri yüzünden ...
HACI MURAT 12 Nisan 2019 09:39
Normal seçim süreci işliyor.Seçimler yapılalı 15 gün değil,12 gün oldu. Önceden ilan edilen takvime göre YSK'nın sonuçları 13 Nisan'da açıklaması bekleniyor.Öte yandan yasal olarak seçimlerin iptali başvurusu mazbata verilmeden yapılamıyor. YSK ne şekilde karar verirse versin gerekçesini de açıklayacaktır.Ama bizde herkes hukukçu!YSK kararlarını falan bekleyemeyiz!YSK'nın vereceği kararlardaki gerekçeyi gördükten sonra söylese herkes ne söyleyecekse daha makul davranmış olmaz mı?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 12:01
2
Burada eleştirilen YSK değil siyasi oyunculardır.
Okur 12 Nisan 2019 15:48
0
Mazbataların itirazlar sonuçlanıncaya kadar verilmemesi, sandık başında itiraz edilmemiş, şerh konulmamış geçersiz oyların sayımı, eskiden geçersiz sayılan oyların geçerli sayılması (logoya mühür), ardından kesinleşmiş seçmen kütüklerinin geriye dönerek sorgulanması, 8 Nisan´da bitmiş olan olağanüstü itiraz süresinden sonra YSK´ya itirazlar, bunların hiçbiri “normal seçim süreci”yle, bugüne kadarki uygulamalarla bağdaşmıyor.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 09:02
Demokrasi zaten makineye bağlı yasiyor.doktor kurtulmaz dedi.Bugun cuma piyasalar kapandıktan sonraaaaaa fişi çekilecek . Şimdiden Allah rahmet eylesin.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:49
Bizde demokrasi yok ki kurtaralim Sayin yazar. Vatandaslarin buyuk cogunlugu demokrasinin tarifini bile bilmez bizde. Demokrasiyi secimden ibaret sanir. iktidar da "sandik herseydir" diyordu ama Istanbul'da secimi kaybedince buna bile inanmadiklari ortaya cikti. YSK baskanina bakin, demokrasiye inaniyor bu zat? Her konustugunda kasi gozu oynuyor. Emir kulu olmus, kanuna aykiri is yaptigini bile bile yapiyor. Yapmazsa basi belaya girecek cunku. Bosverin siz, demokrasiyi ruyamizda goruruz ancak.
Vatandaş Adem 12 Nisan 2019 17:54
0
Evet
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:35
Bu senaryo rahmetli Kemal Sunal a yakışır mıydı bilemem ama o bile çok yerine itiraz ederdi çok uçuk diye herhalde
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:32
Bak ocaktan abd avrupa sisi alacağı terörist yahudi ye zalimlere hi ses etmiyor orada kırmızı halı ile karşılıyor sudanada darbe oldu niye kuvvetler ayrılığı kahraman i avrupa ses etmiyor
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:12
0
Sudanda darbe oldu da savunduğunuz Beşir de darbeyle gelmişti, bunu bilip de mi savunuyorsunuz, yoksa bilmediğinizden mi??
musto 12 Nisan 2019 11:56
0
Ne oldu Reisiniz ortalığı ayağa kaldırmadı Mısırdan dersini aldımı mursiyi savunacağım diye ülkemizin tüm yatırımlarını riske attı ticaretimizi bitirdi Mısırı İsrail ile karşı cepheye atarak akdenizdeki çıkarlarımızı tehlikeye attı hayt huyt ile bu işler olmuyor.
Okur 12 Nisan 2019 16:03
0
Neden konuyu saptırıyorsunuz? Sudan´da şu oldu, ABD ya da AB bunu dedi diye, Türkiye´de seçimlere boş mu verelim- bu bu demek istediğiniz! Dünyada hergün bir yerde birşeyler oluyor; günümüzü “onlar kötü, bak bunlar da kötü; o halde biz muhakkak daha iyiyiz” diyerek şişinmekle geçirmenin bize ne yararı var? (Ayrıca AB Sudan´a ses verdi)
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:05
Türkiye'de millet nezdinde demokrasi denilen en görünür şey özgür seçimler ve sandık sonuçlarıyla gelen seçilmişlerin yönetimi devralmasıydı. Maalesef Akp kendisinin de her zaman haklı olarak dile getirdiği ve meşruiyet kaynağı olarak gösterdiği sandık sonuçlarını "şaibeli, sandık darbesi" laflarıyla töhmet altında bırakarak hem kendisine hem de milli iradenin tecellisine haksızlık ediyor. Yapılan haksız ve hukuksuz ysk itirazları 2015 de istikşafi görüşmeler gibi süreci uzatıp seçimi tekrar yaptırmanın 2019 versiyonudur.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 07:43
Ha yani diyorsun ki boşver çalışın hırsızlık etsinler yinede chpkk ye verelim
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:13
0
Kimin hırsızlık yapmaya calıstığı çok net ve acık Taraftarlık gozunuzu kör etmiş
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 07:33
Bir yorumcu arkadaş, “polis Büyükçekmece’de normal konutlara değil, tır garajı ve metruk yerlere gidiyor” diye yazmış, arkadaş önce gözlerini tedavi ettirmeli, televizyonlarda gördük ki gittikleri yerler normal ikamet yerleriydi. Ama siz diyorsanız ki: Onlar polis değil kuştu onu bilemem.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 07:23
Normal orada ikamet eden vatandaşın evine gitmiyor polis TIR garajı metruk bina tavuk kümesi buralara seçmen yazılmış varmı oralarda ikamet eden ona bakmaya gidiyorlar burasını dogru yazın lütfen insanlar yanlış anlıyor
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 07:41
1
Yanlis biliyorsunuz. Ben Buyukcekmece'de yasiyorum. Ekran goruntuleri var normal evlere gidiyorlar
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 07:54
1
Chp, İyi parti ve Saadet partililer seçmen listelerine bu itirazları itiraz sürecinde yaparken neredeydi Akp, polis ve içişleri bakanı? Hani, "hayali, mükkerrer, taşıma seçmen yok" diyordu Akp ve Ysk??? Kazanınca her şey güzel kaybedince "şaibe" mi? Milletin iradesine saygı lütfen!
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:21
0
CHP medyasi bar bar bağırıyordu; Bir eve bilmem 20 kisi 25 kisi secmen yazilmis itiraz ediyor, elinde dilekce geziyorlardi. AKP örgutu o zaman : Hersey yolunda, hayali secmen de yok diyordu. YSK da dahil, şimdi ne oldu?Bu gazeteyi belli bir münevver kesim okur,Bir seyi yazarken , bu okuyucunun düzeyine gore yazmak lazim. Saygılar.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 06:35
Mümkün değil özellikle Ysk verdiği kararlarla milletin iradesinin önüne geçmiş ve çiğnemiştir artık hukuka kalan bir damla inancımız da yok olmuştur. Ysk halk ile oyun oynuyor tuzak koruyor
recep akay 12 Nisan 2019 02:06
mehmet bey gerçekten çok isabetli ve adaletli bir görüş açınız var. teşekkür ederim.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 01:03
C. İslam bugün katıldığı bir programda, bazı bakanların YSK üyelerini aradığına dair duyum aldıklarını söyledi. Ve 'bizim geleneğimizde post üstündeki kadıya selam verilmez, tarafsız bir karara varabilmesi için' dedi.
Karar Okuru 12 Nisan 2019 01:00
Baskanlik sistemi ulkemize uymuyor. Insanlarimizin yarisi bu sistem icinde temsil edilmedigini dusunuyor. Partili cumhurbaskani dogal olarak halkin sadece yarisinin cumhurbaskani oluyor. Parlamenter sisteme donmek ve toplumsal huzuru temin etmek zorundayiz.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:28
0
Evet, cok haklısınız. Bu ülkeye bir de tarafsız Cumhurbaskani lazım.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:37
1
Amin
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 00:56
Keşke iç işleri bakanı seçim öncesi meydan meydan dolaşıp adayları/vatandaşı tehdit edeceğine işini yapsaydı. Bu kadar saçma sapan bir döneme hiç şahit olmadım, Allah sonumuzu hayretsin, daha beterinden saklasın. Seçim öncesi her seferinde burası kuyunun dibi diyordum, büyük konuşmuşum.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 00:50
Batılılar ve Batıcılar Türkiye'de demokrasiyi zor kurtarır... Artık burası Sudan değil...
Okur 12 Nisan 2019 16:09
0
Ne demek bu? Kim “batıcı”? Demokrasiyi biz vatandaşlar yaşatamazsak, kim yaşatacak?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 00:09
Sudan'da demokrasiyi kurtardılar...
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 09:09
2
Sudan'da savunduğunuz adam Beşir darbeyle görev başına geldi, haberin var mı?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 10:00
1
"Sudanda demokrasi" demiş. Bari yazmada seni akıllı sansınlar
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:21
5
Beyler, Sisi Mısırda demokrasiyi kurtarmadı mı? Yoksa ileri demokrat ABD ve AB Sisi ile yağ bal olur muydu?..
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:23
1
Şu Sudan da demorasi, diyenin kime oy verdiği gün gibi belli değil mi arkadaşlar...
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 20:42
0
Bu yorumcular ironidende bihaber
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN