Back To Top
Hedef terör ama diplomasi olmadan olmaz

Hedef terör ama diplomasi olmadan olmaz

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 08:53
- A +

Suriye konusunda yazı yazmak bile o kadar can sıkıcı bir durum ki, insana gerçekten acı veriyor. Esad’ın zalimliğinin sonuçları bir insanlık dramı olarak hepimizin önünde duruyor. Yüzbinlerce sivilin, çocukların, bebeklerin katledildiği ve milyonların evlerini-barklarını terk ederek muhacir olmak zorunda kaldığı bir dünyada vesayet savaşının patronları kim kazandı, kim kaybetti hesabı yapıyor.

Kuşkusuz Suriye savaşının en büyük acısını bu ülkenin insanları yaşıyor, ancak bu savaşın ülke bazında en büyük mağduru da Türkiye’dir. Vatanlarından koparılan milyonlarca insana kucak açmak öncelikle insani bir görev, ama mesele artık Türkiye’nin de gücünü aşan bir noktaya gelmiş bulunuyor.

***

Maalesef son günlerde Suriye bağlamında yaşananlar, Türkiye açısından derin bir yalnızlığa işaret etmektedir. Türkiye bir taraftan insani anlamda doğru bir tercih yaparak mağdurlara kucak açarken, bir taraftan da Rusya ve Amerika’nın Suriye’de yürüttüğü vekalet savaşlarının en büyük mağduru durumundadır.

En önemlisi de Türkiye’yi Güney sınırı boyunca tehdit eden terör koridorudur. Bu yüzden de belki uzun yıllar diplomatik anlamda yaşayacağı sıkıntılara rağmen, terör unsurlarına karşı bir adım atmak durumundaydı. Nitekim Çarşamba günü bu konuda önemli bir adım attı ve sınırda 30 kilometre derinliğinde askeri harekat başlattı.

“Barış Pınarı” harekatı Suriye topraklarında karadan ve havadan devam ediyor. Harekatın hedefi terör unsurlarına yönelik olduğu için bütün siyasi partilerin ve toplumun desteği tam. Ne kadar süreceğini ve Amerika ile hangi noktalarda mutabık kalındığını bilmiyoruz. Dahası bu harekat siyasi sonuçları itibariyle hepimiz açısından ne tür maliyetler üreteceğini de şimdiden kestirmek mümkün değil.

Ancak bu harekat, dünyanın değerlendirmesi noktasında bizim için derin bir yalnızlığa işaret etmektedir. Bunun en önemli göstergelerinden birisi Amerikan Kongresi’nden gelen küstah mesajlardır. Avrupa Birliği’nden ve Arap dünyasından gelen mesajlar da çok farklı değil. Bu arada Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı Amelie de Montchalin, İngiltere ile birlikte Türkiye’nin Suriye harekatının görüşülmesi için BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağıracaklarını açıklamasını da bir yere not etmekte yarar var.

Öyle anlaşılıyor ki siyasi anlamda bütün yatırımlarımızı Trump’a yapmış durumdayız. Açıkçası bunun diplomatik açıdan ne kadar doğru bir strateji olduğunu kestirmek mümkün değil, hele de son bir kaç gün içinde Trump’ın sergilediği tutarsızlıklar dikkate alındığında...

Zira Trump bir gün çıkıyor “Suriye’den askerlerimizi çekiyoruz, taraf sız kalacağız” diyor, bir gün sonra “Türkiye’nin ekonomisini yok ederiz” tehditleri savuruyor. Ancak çılgın popülistin yanar-döner tavrı bununla da bitmiyor bu kez de “Tayyip Erdoğan’ı 13 Kasım’da bekliyorum” ifadeleriyle zeytin dalı uzatıyor. Tam işler yoluna giriyor derken popülist ihtiyar bombayı bir kez daha patlatıyor ve yeniden tehdit ediyor: “Biz Suriye’yi terk etme aşamasında olabiliriz ama asla, çok iyi savaşçı ve güzel insanlar olan Kürtleri tamamen terk etmiyoruz. Bizim Suriye’nin o bölgesinde sadece 50 askerimizi çekerken Türkiye’nin herhangi bir gereksiz müdahalesi, ekonomilerini tahrip edecektir. Kürtlere silah ve finansal destek veriyoruz!”

***

Karşımızda megaloman duyguları öylesine yüksek bir lider var ki, bir saat sonra nasıl bir tavır sergileyeceğini kestirmek mümkün değil. Kongreden gelen baskılar da dikkate alındığında, yarın “Bu kadar operasyon yeter, Suriye’den hemen çıkın” demeyeceğinin hiçbir garantisi yok. Ayrıca IŞİD canilerini kucağımıza bırakarak kenara çekilmesi de bir başka soru işareti...

Unutmayalım, henüz Rusya ve İran sesini yükseltmiş değil, şimdilik pusuda bekliyorlar. Amerikan politikaları açısından çok gerçekçi olmamakla birlikte, eğer Amerika Suriye’den tümüyle çekilirse, Rusya-İran-Şam üçlüsünün Türkiye üzerindeki baskısı artabilir. Epey bir süredir “Bütün yabancı güçler Suriye topraklarından çekilsin” görüşünü dillendiren Rusya ve Şam rejiminin bize sempati göstermelerini beklemeyelim.

Hasılı, dış politikada yolların bittiği bir noktaya gelmeden, bütün dünyaya tek hedefimizin sadece terörle mücadele olduğunu doğru bir diplomatik dille anlatmak zorundayız, aksi taktirde dünyanın bu tarafında tek başımıza kalabiliriz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 11 Ekim 2019 20:27
Özgür suriye ordusu şu anki yönetimce terör örgütü kabul ediliyor.Biz de bununla birlikte oluyoruz.Yani Eset yönetimine göre terör örgütü kabul edilenle birlikteyiz Ben bu durumdan bir şey anlayamıyorum.Ayrıca Rusya ise Eset yönetimiyle birlikte!
cumhur 11 Ekim 2019 20:00
Önemli olan diplomatik yollardan hakkımızı savunabilmek!Çünkü bizim millet olarak kaderimiz cephede kazanmak,masa başında kaybetmek!Allah kazasız belasız çok insan ölmeden bu işi çözmeyi nasip etsin...
Fatih 11 Ekim 2019 16:14
Devlet buyuklerinin vizyonu kahvehanedeki sahislarin dusncelerine tekabul ediyorsa vay o milletin haline. Akli selim bir dis politikamiz olmadi. 5 yil once evet dediklerimize hayir diyoruz. Devletler arasi siyaseti bir kenara birakip " sabrim tasti, girer yikarim" ile davranip yalniz kalirsaniz cok bedel odersiniz. Bu millet bedel odemeden uyanacak degil.
KARAR OKURUMürsel 11 Ekim 2019 14:43
Bu saatten sonra dua ediyoruz ki sonu hayırla bitsin.Turump tivitlerinin logaritma hesaplı olduğunu düşünüyorum.Yani saçma sapan değil.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 14:03
Hergün yazmayın ne olur.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 13:58
evet bence de çok zor. çünkü gönlündekini yazamıyorsunuz, reel politik davranmak zorunda kalıyorsunuz. daldan budaktan dokundurmalarla da tatmin olamıyorsunuz. en iyisi sayın ocaktan, bir klasik müzik kaseti koy teybe, demokrasi(yükseğinden) şiirleri yaz. bu işler bu psikolojiyle tahlil edilmez...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 13:31
PKK'nın yok edileceğini gören müptezeller "Kürtler katlediliyor" diye viyaklıyor. PKK zulmünden Türkiye'ye sığınan 400 bine yakın Suriyeli Kürt var...
okur 11 Ekim 2019 13:23
Türkiyedeki amerikan üsleri nezaman kapatılacak?.şehirlerde masum insanlar ,katil amerikan fuzeleri ile canlarını verirken aziz Türk milleti olarak izahat bekliyoruz.,bu millet olarak en dogal hakkımızdır.
Köroğlu 11 Ekim 2019 09:50
Karar'da bir ümit ışığı var gibi diyorduk, yokmuş. İnsanlığın ziyan olmuş bölgesinde Anadolu ve çıkamıyor, çıkamayacak. musoların ve muhtefilerin mekanı. Gazetecesi de, siyasetçisi de, askeri de, akademiği de ona göre.
hamza akyol 11 Ekim 2019 13:08
2
bunların yorumlarını okuyunca ben de, senin gibi umutsuzluğa kapılıyorum. vatandaş, yığınla özgürlük, adalet vb yazılar yazdıktan sonra, seçimler öncesi akpnin üç adayını köşesine taşımıştı. o zaman anladım ki, bu aydın demokrat ama türk tipi aydın, yarın en büyük diktatör olabilir. bunların zıddı ile mesafeleri çok yakın.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 15:52
0
9.50, Yani bir terör örgütü ile silahlı mücadeleyi nerelere götürdün be kardeşim. PKK ile mücadeleyi biz bıraksak, PKK bırakmıyor. Çözüm sürecinde bunu gördük. Bu kahpelerin hepsi yok olana kadar bu iş bitmez...
külyutmaz 11 Ekim 2019 09:43
Bu operasyonun neden yapıldığını herkes biliyor.Şu anda 80 milyonun kulağı gelecek anket sonuçlarında.Bakalım bu iş oylara bereket getirmiş mi ?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 15:46
1
9.43, CHP, AKP fark etmez. Bu millet PKK ile dans edeni yok eder.
Adnan Topuz 11 Ekim 2019 09:17
OSO içerisinde ya da benzeri bir yapıda (En azından polis gücü olarak) Türkiye’de yaşayan Suriyelilerden (Uluslararası hukuka uyularak) bir güç oluşturulamaz mı? Mehmetçiğimiz orada savaşırken Suriyelilerden yararlanmamak ve geleceğe hazırlanmamak yanlış değil mi?
Faik Güleçyüz 11 Ekim 2019 08:36
"aksi taktirde dünyanın bu tarafında tek başımıza kalırız" İnsanlığın vicdanında tek başımıza kaldık.Görmüyor musunuz?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:25
Dikkat edin pkk ve versiyonları müslüman kürt ağızı kullanıp kara propoganda yapıyor. Sanki 3 milyon müslüman arap/türk/kürt hatta çerkezi yerinden yurdundan edip bölgeye (sahibinin eliyle) çöreklenen onlar değil.
Fatih 11 Ekim 2019 16:17
0
YPG yi Iraktan alip, sinirlarimizdan gecirip, oraya yerlestiren kimdi? Bu Millet basina gelecek herseye mustehak.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 05:49
Emperyalistlerle anlaşarak anti-emperyalist politika izleyen bir ülkede yaşıyoruz. Ülkeyi Tayyip Erdoğan değil Doğu Perinçek yönetiyor.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:29
4
5.49, Emperyalistlerin lejyonerlerini yok eden birvülkede yaşıyoruz.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:05
3
5.49, Ülkeyi kimin yönetmesi önemli değil, doğru işler yapılyor...
musto 11 Ekim 2019 02:02
Anlaşılan tavşana kaç Tazıya tut deniliyor.Avrupa ülkeleri Türkiyeyi kınamak için güvelik kurulunu topluyor Amerika ve Rusya ikisi birden veto ediyorlar.Demek'ki Suriyedeki belirsizlikten onlarda bezmişler. Harekata izin verdiklerine göre çözüm için sona gelinmiş bize'de mıntıka temizliği yaptırıyorlar.Herkes alacağını aldı İsrail Bekaa vadisine kondu Rusya yüzlerce yıldır inemediği Akdenize indi.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 01:56
esadın zalimliğinin sonucu değil durum. konuyu saptırmayın. esadı zalimliğinden en fazla bin kişi ölürdü. bu kadar insan amerika ve türkiyenin suriyedeki islamcıları silahlandırıp iç savaş çıkarması nedeniyle öldü, sakat kaldı, yerinden yurdundan oldu.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:01
4
01.56,Türkiyedeki Suriyeliler İşdden değil Esedden kaçtı. Esed bir milyondan fazla vatandaşını hunharca katletti. Hala Esed diyenler bu katliamdan sorumludur.
Karar okuru idi 11 Ekim 2019 01:54
Ocaktan bey, ben yıllardır yazilarinizi okuyan bir Kürt olarak sunu söylüyorum: Küfür tek millettir. Kürt düsmanliginda ne kadar kenetlendiginizi görünce sadece "Zalimler icin yaşasın cehennem" diyorum. Yaptiginiz şey, bir kavmi ortadan kaldırmaktır. Bu mesajı çok iyi anladigimizdan kuskunuz olmasın. Laf kalabaligiyla da bizi kandiracaginizi saniyorsaniz yanılıyorsunuz
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:31
7
01.54, Ortadan kaldırılan bir kavim değil, PKK'dır. Laf cambazlığı yapma.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:47
“Türkiye diplomasinin kralını yapıyor” diyen yorumcu arkadaş galiba bu dünyada yaşamıyor, dünyada neredeyse bir tek devlet yanımızda değil, bu nasıl kral diplomasi acaba...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 06:13
4
00.57, Devletler memfaatlerinin yanında olur. Onun için ABD, PKK'ya binlerce TIR silah ve lejyoner gibi maaş veriyor. Türkiye diplomasi yolu ile aleyhine olan işleri berteraf etti.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 11:39
4
Karar okuru arkadaş siz bu yazıyı Kuzey Suriye işgal edilirken PKK oradaki Kürtleri, arapları, Türkmenleri katledip Türkiye sığındırırken bunları yazmalıydınız. Eğer Kürtseniz o örgüte karşı çıkmalıydınız.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:19
Hayırdır Ocaktan, Türkiye diplomasinin kıralını yapıyor... İlle de bir şey konuşmak için makale yazılmaz ki...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN