Back To Top
Hem Beethooven hem de Dede Efendi dinleyemez miyiz?

Hem Beethooven hem de Dede Efendi dinleyemez miyiz?

 - Son Güncelleme: 01.09.2019 Pazar 09:39
- A +

Zaman zaman memleketin gidişatından, insan ilişkilerindeki riyakarlıktan ve insanların ahlaki anlamdaki duruşlarından şikayet ederiz. Elbette şikayetlerimizde haklı da olabiliriz. Ancak bunu yaparken çoğu kez kendimizi bu parantezin dışına çıkarmaya da özen gösteririz. Oysa hepimiz aynı toplumsal atmosferde yaşıyoruz ve benzer zaaflarla mamul durumdayız. Bu yüzden kendimize ayna tutmaktan, gerektiğinde zaaflarımızla yüzleşmekten çekinmemeliyiz, çünkü bu aynı zamanda insan olmanın bir erdemidir. Unutmayalım ki dünya bizden bağımsız değil ve bizimle birlikte dönüyor.

Niyetim kimseye ahlak dersi vermek değil, kendimi de dahil ederek her birimizin ne kadar sahici bir hayat isteyip istemediğini anlamaya çalışmak... Biliyoruz ki kimi zaman mahalle baskısı yüzünden, kimi zaman da saygınlığımıza halel gelir endişesiyle sahici tavırlar sergilemekten kaçınıyoruz, daha doğrusu herkese numara çekiyoruz.

Zaman zaman okurlar ve bazı dostlarım, caz dinlediğim ve de caz yazıları yazdığım için sitem ediyorlar: “Hafız adama caz yakışıyor mu, haydi dinliyorsun bunu yazarak herkese duyurmanın ne alemi var?” Yani benim numara çekerek, mürailik yapmamı istiyorlar. Ayrıca hafızlar neden caz dinlemesin ki... Bildiğim kadarıyla caz dinlemeyi yasaklayan bir ayet ya da hadis yok...

Eğer insanların benimle ilgili olumsuz kanaatlere sahip olacakları endişesiyle müzik (caz) dinlediğimi gizlersem, bu erdemlilik değil, ahlaki bir zaaf göstergesi olur.

Şunu açık yüreklilikle ifade edeyim, ben müziği hayatımın vazgeçilmez bir parçası olarak görüyorum. Bu yüzden de yine müzik diyorum ve bu kez caz değil, klasik müzik yolculuğuna çıkıyorum. Evet bir cazkoliğim ama, aynı zamanda klasik müzik hayranıyım. Benim için Beethooven de, Dede efendi de bir dehadır ve insanlık ruhunu terennüm eden zirve sanatçılardır.

Yahya Kemal’in “Ölünce ülkede muhteşem bir güneş battı” dediği Dede Efendi ya da tam adıyla Hammâmizâde İsmail Dede Efendi’dir. Büyük dâhinin üç yaşındaki oğlunun vefatı üzerine bestelediği Beyati eserinin şu dizeleri hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak ölçüde muhteşemdir.

/Bir gonca –femin yâresi vardır ciğerimde
Âteş dökülürse yeridir âh-ı serimde
Her lâhza hayâli duruyor dîdelerimde
Takdire nedir çâre bu varmış kaderimde/

Aynı şekilde Klasik Batı müziğinin önemli temsilcilerinden birisi olan Ludwing van Beethooven de dahi bir müzisyendir. Beethooven diyor ki: “Tanrı bazı müzisyenlerin kulağına fısıldıyor; ama benim kulağıma bağırıyor ve bu yüzden sağır oldum.”

Bilindiği gibi Beethooven’in hayatının büyük trajedisi onun sağırlığıydı. Büyük müzik eserlerinin bestecisi, bilinmeyen bir hastalık nedeniyle işitme duyusunu yitirdi ve bu nedenle yarattığı dehayı tümüyle takdir edemedi. 9. Senfoniyi tamamen sağır olduğu bir dönemde bestelemiştir. Ve 9. Senfoninin ilk konserini de bizzat kendisi yönetmiştir. Ama ne yazık ki bitişteki o çılgın alkışları hiçbir zaman duyamamıştır...

Zamanla sessizliğe, yalnızlığa gömülen dahi müzisyen bestelediği eserleri kulağı ile değil, artık sadece zihninin deriliklerinde dinleyebiliyordu.

İnsanlığın ortak kültür mirasından hareketle şöyle bir tespitte bulunmak sanırım daha hakkaniyetli olacaktır. Aslında Itri ile Bach, Beethooven’le Dede Efendi, ya da Aşık Veysel’le Mozart farklı dilleri konuşsalar da nihai olarak insanlığın ortak şarkısını söylüyorlardı. Bu konuda Nurettin Topçu’nun “Yarınki Türkiye” kitabındaki şu cümlenin altını özellikle çizmek gerekiyor: “Mimar Sinan’la Michelange arasında, İsmail Dede ile Chopin arasında, Yunus ile St. Jean Delacroix arasında ruh beraberlikleri buluyoruz.”

Kısacası İsmail Dede Efendi’yi dinlerken nasıl bir ruh zenginliği yaşıyorsak, Beethooven’in 9. Senfonisini dinlerken de benzer ruh zenginlikleri yaşayabilir ve iç dünyamızın büyük denizlerine açılabiliriz. Yeter ki zihnimizi hamasetin ve ideolojilerin vesayetine teslim etmeyelim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 01 Eylül 2019 18:07
Musiki olmayan an, yer yoktur. (Kulaklarımızın algiladigi) Buzdolabından. Arı Viziltisina kadar. .Kulağı Musikiye Duyarlı İnsanlar Güzel insanlardır. ..! ..
Kroyçer Sonat... 01 Eylül 2019 15:56
Beethooven'in "Kroyçer Sonat"ı eşliğinde, Tolstoy'un "Kroyçer Sonat"ını okuyun... Körü körüne taklitçiliğin bir toplumu ne hale getirdiğini görün... Çakma Batıcı değiller, ikisi de Batılı...
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 15:52
Dostoyeviski'nin "Batı Çıkmazı" isimli konferansını körü körüne Batıcılık yapan herkes okumalı. Batının sanayi ürünleri ile ahlakını aynı kefeye koyan eblehler çağdaş olmaz... Ahlaki değerlerini dünyevi başarıların belirlediği insanlar hayvanla eşdeğer olur...
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 17:05
2
15:52 Batı’nın ahlak anlayışı yalan söylememektir, işini zamanında gelip gitmektir, rüşvet alıp vermemektir, herkese politik görüşüne bakmadan eşit davranmaktır, kadın-erkek eşitliğine inanmaktır, kanuna hukuka saygılı olmaktır, yakınlarını yandaşlarını kayırmamaktır. Şeffaflık endeksinde senin ve benzeri ülkelerin niye alt sıralarda, Batı ülkelerinin de niye üst sıralarda yer aldığını da bir zahmet incele de sonra başkalarına ahlak dersi ver.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 18:23
3
17.05, Batı dişilikte çok şeffaftır o kadar ki erkekleri de şeffaf olabilmek için .bne oluyor...
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 21:25
0
18:23 işte senin düzeyin, işte senin ahlakın. Bir de kalkıp başkalarına ahlak dersi veriyorsun. Siyasi İslamın ne aciz durumda olduğunu kendin teyit ediyorsun. Cevap veremeyince küfret.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 15:13
Bir gayrimuslumun icat ettigi telefonu kullanirken hic sorgulamazken bir gayrimuslumun olusturdugu muzigi dinlerken niye bu hassasiyet? Muzigin icindeki ruhtan mi korkuyoruz? Kendimize yeterince guvenmiyor muyuz acaba?
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 15:42
8
Biz gayrimüslimlere karşı bir antipatimiz yok. Onlardan hoşumuza giden her şeyi alırız. Padişahlarımızın gayrimüslim çok hatunu vardı... Ama telefonla müziği bir tutan kafa bu zevki anlamaz...
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 16:10
0
15.42 biraz kaba olmus arkadasim ifaden. Bu ifadeye sahip kisiden muzikle ilgili bir hassasiyet beklemek, baskalarinin muzigine saygi duymasini beklemek zor, gerci son derece subjektif standarti koymus arkadas “hosuna giden seyi” alabiliyormus gayrimuslumlerden ornek padisah hatunu
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 18:21
1
16.10, Türklere zevksiz demek Batılı kadınlara hakarettir... Ben de farkındayım ama bazı şeyleri doğrudan anlatmak için bazen kabalık mecbur oluyor.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 14:56
Müslüman önce emin olunan insandır iyiliğe hayra çağırır insanı bunu öğrendim islamdan müzik zevki hakkında bir şey duymadım
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 14:19
Doğuda nota kaydetmek adet olmadığı için eski bestecilerin eserleri bilinmiyor sanırım. Bundan dolayı da klasik müzik meraklıları batılı sanatçıları daha iyi bilirler. Bunda tuhaf olan bir şey yok. İnsanlar istediğini dinler istemediğini dinlemez. Aksini düşünmek hiç düşünmemek olur.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 15:30
0
Türk Müziğinde notanın kullanılmama macerası için Cem Behar'ın Aşk Olmazsa Meşk Olmaz kitabını tavsiye ediyorum.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 13:55
Insanlar nerede nasil dogacaklarina kendileri karar vermiyor, Allah (c.c) karar veriyor. Genellikle de insanin dini inanci dogdugu ve yetistigi cevreye gore sekilleniyor. Allah (c.c.) adil olduguna gore kimse kendini kutsanmis, diger insanlari cezalandirilmis dusunmemeli. Tum insanlari insan olduklari icin sevmek ve onlarin ortaya cikardiklari degerlere saygi duymak Allah inancinin geregi diye dusunuyorum.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:29
Yazarın Fazıl Sayla ilgili yazmasını isteyen yorumcu arkadaş, sayın Ocaktan daha önceki yazılarında Say’la ilgili yazılar yazdı, bilginiz olsun.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:15
Fazıl Say'ın Kaz Dağları ndaki konserinde görmek isterdim sizi. Gelmeseniz de bir yazı yazsaydınız hiç olmazsa....
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:19
Şu halimize bakın. Siz bile bin bir özürle neden caz dinlediğinizi izaha çalışıyorsunuz. Müzik haram, satranç haram, edebiyat boş işler, ahirette her saniyenin hesabını vereceksin, onun yerine nafile namaz kıl, şeyh efendimizin sohbet kitaplarını oku, dünya gurbetinde çok gamlanırsan bir-iki ilahi söyle. Bunaldım yahu. Diskoteğe rastgele elimi attım, Şostakoviç Toplu Senfoniler geldi. Şimdi 15. senfoniyi dinliyorum. Öğle sonu da udla Nikolaki'nin Buselik Peşrevini çalışacağım.
musto 01 Eylül 2019 10:51
Müzik ruhun gıdasıdır kimi büyük acılarını feryad ederek kelimelere döker kimi ufacık bir mutluluğu kimi inancını tef çalar döner kimileri davul zurna eşliğinde halay çekerek kendinden geçer.Hocayı kimse eleştirmesin müzikle ritimle anlık'da olsa insan başka bir aleme geçer.
Emine 01 Eylül 2019 10:49
Yazınız mükemmel .Allah dehaları insanların ruhlarını beslesinler diye yaratmış bence
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 09:42
Mehmet Hoca, senin taifenin hali pür melali aşağıdaki yorumlardaki gibidir, boşuna zorlama ve kanırtma, deveye hendek atlatabilirsin ama bu taifeye laf anlatamazsın. Zor, çok zor; dolarları bankaya istiflerler ama çok sesli müziğe yönelmezler. Hele bu dönemde hiç mümkünatı yok: çünkü avanta başka kapıda ve 'tek' sesli.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 08:40
Cumhurbaskani ne derse o, ben bilmem
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 08:13
İnsanlığın ortak dili olan müziği bile " onun muziği bunun müziği " ya da " dinlenebilir muzik, dinlenemez müzik " diye ayırmayı, ayrıştırmayı becerebilmek de bize ozgü olsa gerek. Üstelik dinimizin birleştiriciliğini her fırsatta vurgulayarak...
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 05:56
"Mimar Sinan’la Michelange arasında, İsmail Dede ile Chopin arasında, Yunus ile St. Jean Delacroix arasında ruh beraberlikleri buluyoruz" diyen Nurettin Topçu yanılmıştır. Ya da ruh kelimesini başka manada kullanmıştır.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 19:27
1
Müzik ruhun değil, ruh müziğin gıdasıdır.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 02:34
Muhafazakar kesimdeki müzik konusunda tutucu anlayışa karşı yazdığınız bu yazınızı alkışlıyorum. Müziğin ırkı yoktur. Her kimse hangi tür bir müzikten haz duyuyorsa o onun eleştirilemez hakkıdır.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 06:34
12
Bize gelince müziğin ırkı olmaz. Herkes Batı müziği dinlemeli... Batı müziği, Batılı olmayanlar arasında yaygınlaşmalı... Ama hiç bir Batılı Dede Efendi dinlemez... Çok aşağılık bir durum... Vay bizim halimize. Ne kötü kertenpereye geldik...
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 10:11
0
Sen niye kendini hep batı ile kıyaslamak ihtiyacı hissediyorsun? kendi başına var olamıyor musun?
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 01:53
Kadın sesi haram, müzik dinimizce caiz dersen, hiçbir şey dinleyemezsin.
Beethooven Efendi... 01 Eylül 2019 00:41
Hammamizade Beethooven Efendi diyeceğiz demesine de adamaların o vakitler hamamları yok... Olsa dükkan senin...
Doğru diyorsun, Batılı bütün entelektüeller de aynı senin gibi hem Beethooven hem Dede Efendi dinliyorlar... Ocaktan şunu bilesin ki: "Batılıdan, sığıntısı olmak yoluyla sağlanabilecek hiçbir himaye mevcut değildir."
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 10:36
0
00:17 Peki Batı’nın bütün nimetlerinden yararlanmayı niye bir sorun etmiyorsunuz?
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 14:36
1
10.36, Sanırsın Batı teknolojisini Allah rızası için dağıtıyor... Bin dolar ödeyip IPhone kullanmak, Batının nimetlerinden yararlanmak mıdır? En tehlikeli kölelik kendini özgür hisseden köleliktir. Günümüzde Batılı olmayıp da, Batı hayranı olan köleler gibi...
Hocam haklısınız Müziğin hele ki enstrümental dediğimiz güftesizin evrensel bir ruh senkronu olduğunu atlıyoruz... Caz ve klasik dinlediğim için benimle alay eden çok
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 06:22
7
Caz ve klasik müziği enstrümantal niyetine dinlersen seninle alay eden çok olur....
KARAR OKURUMehmet atay 01 Eylül 2019 11:06
0
Ne niyetine dinlemeliyim senyor! Yani müzik konusunda herkes dahi olduğu için mi istihzai nazarla bakıyorlar ... İnstrmantly müzik nedir ( caz için) diyorum. .. Yani eleştir ...Sanki görevin...bi git Yobaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN