Back To Top
Hukuku, adaleti konuşmayı ne çok özlemişiz

Hukuku, adaleti konuşmayı ne çok özlemişiz

 - Son Güncelleme: 03.06.2019 Pazartesi 08:21
- A +

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Yargı 2019 Reform Strateji Belgesi’ni açıklaması, hepimizin Türkiye’ye ilişkin umutlarını yeniden tazeledi. Meğer hukuku, adaleti yeniden konuşmayı ne kadar çok özlemişiz. Aslında AK Parti bu kavramların hiç yabancısı olan bir parti değil.

Zira 2002 yılında yola çıkarken, ‘hukukun üstünlüğü’ konusunda Türkiye’nin önüne öylesine sağlam hedefler koymuştu ki, hepimiz artık Türkiye’yi evrensel hukuk normları hedefinden kimsenin döndüremeyeceğine canı gönülden inanmıştık. Çünkü AK Parti 2002 Türkiye’sinde hiçbirimizin hayal bile edemeyeceği ve adeta manifesto niteliği taşıyan bir hukuk devleti hedefiyle yola çıkmıştı: “Partimiz hukuku, korkutmanın ve cezalandırmanın değil, adaleti sağlamanın aracı olarak görmektedir. Mevzuatımızdaki yasakçı hükümler nedeniyle, ülkemiz hukuk devletinden çok kanun devleti görüntüsü vermektedir. Türkiye, kanunlarını hukuka, hukukunu evrensel adalet ve insan hakları esaslarına dayandırarak ve temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasını sınırlayan yasakçı hukuk sistemini değiştirerek gerçek anlamda hukuk devleti olacak ve uluslararası camiada saygın bir yer kazanacaktır.”

Aslında o günün şartlarında bu söylemler uzak bir hayal gibi görünüyordu, ama AK Parti iktidarı 2011 yılına kadar bu ‘hukuk devleti’ hedeflerinin önemli bir bölümünü hayata geçirmiştir. Ancak şu da bir gerçek ki, Türkiye özellikle son beş yılda ‘hukukun üstünlüğü’ anlamında çok kıymetli zamanlarını kaybetmiştir. Ve bugün hepimizin bizzat yaşayarak gördüğü gibi Türkiye hukuk konusunda pozitif haberler duymaya hasret kalmıştır.

Düşünün ki Cumhurbaşkanı Erdoğan Strateji belgesini açıklar açıklamaz, döviz kuru bile düşüş trendine giriyor. Oysa bugün açıklanan Strateji Belgesi, geçmişte yine AK Parti iktidarı tarafından açıklanan, hatta açıklanmakla kalmayıp uygulanan hedeflerden farklı değil. Dolayısıyla, bu reform stratejileri konusunda çok da fazla iyimserlik havasına girmeye gerek olmadığını düşünenler olabilir. Kuşkusuz bu tür itirazlarda bir haklılık payı olduğu muhakkak, ama son beş yılda hukuk alanında yaşadığımız fukaralıktan sonra iyi şeyler duymayı o kadar özlemişiz ki...

Evet yargının bağımsızlığı-tarafsızlığı ve hukukun üstünlüğü konusunda ciddi sıkıntılarımız var, bizzat AK Parti iktidarı tarafından gerçekleştirilen hukuksal zihniyet değişiminin bile çok gerisine düştük. Dolayısıyla, reform stratejisi ile geriye doğru gittiğimiz yolları bugün tekrar yürüyecek olsak bile hiç dert değil, yeter ki belgede ortaya konulan reform hedeflerinin arkasına samimi bir irade konulabilsin.

Galiba bugün gelinen noktada şöyle bir tespit yapmakta yarar var; strateji belgesindeki yargısal reformlarının gerçekleşebilmesi için öncelikle bir zihniyet değişimine ihtiyacımız olduğu kesin. Zira son dönemde hukukun üstünlüğünden, adaletten, daha fazla özgürlükten bahseden, tutuklu yargılamanın rutin hale dönüşmemesi gerektiğini dile getiren herkes neredeyse bölücülükle itham edilir hale gelmiş bulunuyor. Bu yüzden de reform stratejisini ete kemiğe büründürecek yasalar çıkar mı, ya da çıkarsa ne ölçüde hayata geçirilebilir doğrusu şu aşamada onu düşünecek durumda değiliz. Er azından hukuksal reformları konuşuyor olmak bile bir kazanımdır.

Ayrıca unutmayalım ki, eğer siyasi iradeden yargıda sorumluluk taşıyanlara kadar herkes güçlü bir hukuk devleti ve reform duygusuna sahip değilse, sağlam hukuk metinleri ve çıkarılan yasalar çoğu zaman istenen pozitif sonucu üretmeyebilir.

Evet yargı strateji belgeleri ve yasalar önemlidir, ama uygulama konusundaki irade hepsinden daha önemlidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:15
17 yıldır zaten tatlı sözlerle uyuttular neyin hasreti bu anlamadim ki. Güzel sözler duymaya hasret kalmış sayın yazar. Dünyanın ilk 10 ekonomisi olacaktik kişi başı milli hasıla 25 dolar olacaktı. tamam olda neden seka mtü gibi stratejik yatırımları satıyorsun diyene, sen anlamazsin deniyordu. 3 y ile mucadele ediliyordu. Terör bitecekti , yenisi türedi adi fetö kondu. Daha örnek vereyim mi söylenen, güzel sözlerden, hasretinize deva olabildik mi?
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 14:24
Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum uygulama önemli Bu söylenenler derhal uygulanmaya başlarsa ancak o zaman inandırıcı olur
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 20:15
Sizi once okumuyordum. Cunku tarafsiz yazmadiginizi dusunuyordum. Karar gazetesinde yazmaya basladiginizdan beri yazilarinizi zevkle okuyorum. Tesekkurler.
Almanyadan 03 Haziran 2019 20:08
Hukuku katledenlerin hukuk diye meleklesmesini midem kaldirmiyor artik...
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 19:52
Bir 'DURUŞ' öküsü anlatılıp, sonunda şu cümle dökülür; 'Ulaşamazsamda yolunda ölürüm ya' Sn.Ocaktan.Bir dönem vekil- lik yaptınız mı ? Yaptınız. Şimdi köşenizden 'uzunhava' çekeceğinize; direnseniz, mü- cadele etseniz daha iyi olmaz mıydı? Yani girişteki hikayede olduğu gibi 'o yolda ölseniz' yankılanan 'uzunhava' daha değerli, daha özel olmaz mıydı? Direnmediniz.Bir sonraki liste- de adım olmaz diye direneme- diniz. Kahır sizden değil bizden Ekmek de aziz su da bizden Umut çok yazsak ne çıkar Sazda,mızrap da nağme de bizden.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 19:00
İslam=islam, müslüman=müslüman önüne arkasına ekleyeceginiz her sıfat (siyasal, demokrat vb.) insanlari dünya hedefine götüren aractan başka bir ise yaramiyor.
musto 03 Haziran 2019 15:23
Havucu sallamış ağzımıza değmeden ağzımız sulanıyor ne lezetli havuçmuş diye methiyeler düzüyoruz.Ülkenin tüm kurumlarının nerdeyse tamamı Alaylılarca yönetiliyor Ülkeyi geleceğe taşıyacak kurmay yetişmiyor farkındamısınız.Çocuklarına düzgün eğitim vermek için uğraşan çaresiz ailelere içimiz acıyor.
İbrahim Erdoğan 03 Haziran 2019 14:47
AK parti akp olalı (yani yaklaşık 7-8 yıldır bu kavramlara yabancılaştı!.. Kritik İstanbul seçimi olmasaydı bu kavramların adı bile anılmazdı...
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 14:00
buradan size söyleyeyim. bundan böyle akp ve ona benzeyen ondan çıkacak fırkaların hiç şansı yok. marjinal fayda bitmiştir. düşüş kaçınılmazdır.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 13:42
Mevcut kanunda suc olmayan fiiller normal vatandaş için suç teşkil ederken akp vekilleri bakanlari zenginleri için suc kabul edilmiyor. Insanların gözünü boyamak için reform yalanları ile boş sözler yayınlıyirsunuz. Mevcut kanunları uygulasanız yeter. Tam bir algi aldatma operasyonu
hazal kul 03 Haziran 2019 13:35
Hukukun üstünlüğünü inanmayanın, yargı reformunda bahsetmesi pek inandırıcı gelmiyor.Sıkıştıklarında hukuk diyorlar.
musto 03 Haziran 2019 12:54
Hocam devamlı soruyorum şu dava dediğinizin açılımı nedir kime sorsam bir cevap alamıyoruz. Bizim ülkede bildiğimiz Şener şenin ve Müjde arın oynamış olduğu bir şalvar davası var.
E.K 03 Haziran 2019 12:20
Sn yazara ve okuyuculara iyi bayramlar diliyorum...Sn Ocaktan'in yazilarini hep severek okuyorum. Pazar yazilari haric...Ufkumuzu genisletiyor..Yazarin da soyledigi gibi her isin basi IRADE dir...Mevcut Akp lider kadrosunun basta bulundugu surece hukukun tarafsizca uygulanabilecegine inancimiz yoktur...Yazarinda soyledigi gibi Akp' hukuk sistemimizi basladiklarindaki konumununda gerisine goturmustur...Ilk donemde yapilan reformlarda kendi siyasi egemenliklerini genistletmek icinmis..Bu oldu, her sey tersine dondu..Bos laflara karnimiz tok..Yeni vizyon ve liderlik gerek.
Volkan 03 Haziran 2019 12:02
Geçen zamandan bu yana bizzat yok etmek için uğraştığımız (az da olsa var olan) hak ve adalet anlayışını şimdi hatırlıyor olmamız ne büyük bir ironi. Üstellik yalnızca söylemden ibaret bu yaklaşımın günübirlik ve pragmatist diğer yaklaşımlarda da farklı olmadığı açıkça görülmekte. Tümüyle günü kurtarma ve mevcudun devamını sağlamaya dönük bu tarz eğilimler sürdükçe toplumun bu işten göreceği zarar daha da büyüyecek. Nihayet belirtmek gerekir ki eğri ağacın doğru gölgesi olmaz vesselam.
Mevlüt 03 Haziran 2019 11:30
Hocam, Bu ülkede hukuk yok. Hukuk olsa idi, KPSS sınavından 50 bile alamayan binlerce kişi valilik kadrolarında, belediye şirketlerinde işe girimezdi. Adamın 4 çocuğu ünv.mezunu işsiz. AKP il meclis üyesinin 4 çocuğu 2 gelini belediye şirketlerinde çalışıyor. Ne adaletin sen bahsediyoruz. Dağa içerdeki Osman Kavala, Demirtaş ve gazetecileri saymadım bile.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 11:22
Gelinen nokta her bakımdan ülkenin geri gittiğinin ilanıdır
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 09:50
Hedefe varmada her yol mübah mantığıyla hareket ettiğimiz müddetçe bir arpa boyu yol alamayız.
KARAR OKURUfransa 03 Haziran 2019 04:59
Slm yola cikilirken kollektif suurdan adaletden kalkinmadan cikildi ozlenilen kavramlar iyi de gitti tatli dil guler yuzluyduler hos gelinen nokta bu kavramlarin taban tabana zit bi tabloyla karsi karsiyiz bu ifadem muhalefetin tesbiti gorulmesin ayni ifadeleri kend ilerinden ve sevilen sayilan yazarlardn hocalardnda okuyoruz dinliyoruz umariz ne ummasi yaa cok iyi niyette asik usandiriyo allah izan vere dua edelim ulkemizin selametine su mubarek ramazan arefesinde hurmetler
ismail saymaz 03 Haziran 2019 04:06
Cübbeli, Yıldırım'ın ziyaretine ilişkin "İsmâilağa’nın desteğine şaşanlara şaşılır!" diyor. "Hala seçimlere hîle karıştığından şüphe edenler var" diye ekliyor. Bir din adamının değil, bir partizanın sözleri bu. Cübbeli, neden fotoğraflarda Yıldırım ile görünmediğini açıklamıyor?
KARAR OKURU Ahmedâ 03 Haziran 2019 03:57
Sayın yazar galiba farkında değilsiniz maksat göz boyama, Avrupa'yı oyalama taktiği. Aynı "ohal komisyonu" gibi. Bu ülkede kimseyi daha tanıyamamışsınız galiba?
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 03:49
Bırakın hukuk devleti olmayı kanun devleti bile olmaya tahammülleri yok. Kurumlardaki kanunlara açıkça uygulamaların eleştirilmesine, aykırılıkların dile getirilmesine tahammülleri yok. Önce eleştiriye tahammül ve doğruysa eleştirileni düzeltme ahlakı gerekiyor.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 03:45
Erdoğan diyanete emir veriyor, Diyanet 300.000 kişiyi teravih namazı kılacağız diye Yenikapı’ya topluyor, namazdan sonra Erdoğan miting yapıyor, dini siyasete alet etmekten başka bir şey değil bu yapılan.Gün gelecek din de kurtarmayacak sizleri. akp artık oy için dini alanen sömürmeye başladı
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 03:20
Muhalefet liderini yumruklayanın,gazetecileri dövenlerin, trafik kazalarında insanları ezip bir gün bile yatmayanların, kul hakkı yiyenlerin doğru söyleyenin dokuz köyden kovulduğu her alanda hukuksuzluğun bu derece yaygınlaştığı bir memlekette yargı reformu elbette şart ama Rahmetli Erbakanın bir sözü vardı 'Mikroptan doktor olmaaaaz'. Hükümet edenler sadece olanı uygulasalar reforma bile gerek yok ama içerinin zaten gözünü boyuyoruz belki dışarıyıda kandırırız çabaları bunlar... inşallah yanılan ben olurum.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 01:10
Kuruluş ilkelerini terk eden AKP'den ümit beslemek boşa vakit kaybı. Kendini Bahçeli’ye mahkum eden Erdoğan, devleti bataklığa gömdü, milleti uçurumun önüne koydu. Buradan çıkartabilecek manevra yeteneğine de sahip değil. Tarihimizin en karanlık dönemlerinden birindeyiz. Ama, daha dün küllerinden yeniden doğan bu milletten ümit kesilmez. Şu anda yapacağımız şey yeni bir kurtuluş savaşı motivasyonuna girmek. Başka yol yok. Davutoğlu’nun dün Konya’da ifade ettiği gibi : YA YENİ HAL, YA İZMİHLAL !
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 07:46
0
İlke falan hikaye asıl öz bu
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 00:37
İslamı anlama kavrama yaşama ve zihnimizdeki islam anlayışında sorun vardır.Bu bakış açısı bizim adalete hukuka bakış açımızı da etkiliyor
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 00:31
İnsani değerlerin,demokrasi ve hukukun canına okudukça sefaletten kurtulamayız
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 00:28
Bü gün kim hangi müslüman ülkesinde yaşamak ister ? Kime sorsan batının herhangi bir üniversitesinde okumak ya da ülkesinde yaşamak istiyor .Neden ?Çünkü hukuk ve adalet yok
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 02:52
21
Ben batının hiç bir ülkesinde yaşamak itemem. Benim ülkem Türkiye.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 07:45
0
Ne kadar eminsin
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 00:17
Hukukun üstünlüğünün sağlanması kanaatimce Cumhurbaşkanlığı sisteminin doğasına ters. Hukuk, cumhurbaşkanının izin verdiği ve lütfettiği kadar üstün olabilir bu sistemde. Konjoktüre göre bazan üstünmüş gibi görünür, ama özünde cumhurbaşkanının üstünlüğü esastır. O hukuka ne rol biçerse hukuk o kadar olur. O yüzden yersiz heyecanlara kapılmamak gerekir.
musto 03 Haziran 2019 00:13
Kusura bakma sn yazar akp hukuğu daima çıkarı için kullandı. Kendilerine lazım oldukça hukuğa sığındılar. İşleri bitince hukuğu çiğnediler olur olmaz ellere teslim ettiler. Onlarda işlerini bitirene kadar savcı oldular. Bumerang dönüp kendilerini vurmaya kalktığında kökten katlettiler.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, seçimden 3 gün sonra Cübbeli Ahmet in damadının şirketine 1.8 milyon liralık maraton ihalesi verdiği ortaya çıktı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN