Back To Top
İki binli yılların başına geri mi dönüyoruz?

İki binli yılların başına geri mi dönüyoruz?

 - Son Güncelleme: 21.08.2019 Çarşamba 08:37
- A +

Ülkedeki demokrasi kalitesinin yükselmesinde, hukukun üstünlüğüne riayet anlamında ve ekonomide önemli mesafeler alınmasına rağmen, 20 yıl sonra yeniden iki binli yılların başındaki çaresizlik günlerine geri dönmek doğrusu oldukça can sıkıcı bir durum.

O günleri hatırlayalım; ekonomide deniz bitmiş ve IMF’nin kapısında kredi kuyruğunda bekliyorduk.

Haklar ve özgürlükler konusunda perişan haldeydik, üniversite kapılarında “ikna odaları”nın kurulduğu insan hakları ayıpları yaşanıyordu.

Hukuka olan güven azalmıştı, çünkü yargıçlarımız postmodern brifingler için hazırol vaziyetinde bekler duruma düşmüşlerdi.

Siyaset itibar kaybına uğramış, politikacıların milletin iradesini koruyacak mecali kalmamıştı.

Sonra 2001 seçimleriyle birlikte AK Parti sahneye çıkmış ve millet iradesini taçlandıran yeni bir dönem başlamıştı. Artık siyaset ikliminde yeni bir rüzgar esiyordu...

Çünkü AK Parti yola çıkarken “Demokratik rejimlerde, siyası iktidarların ve bürokratik yapıların temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasına müdahale edemeyeceğini, uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerin eksiksiz olarak hayata geçirilmesini” millete taahhüt etmiş ve 2011’e kadar da bu vaatlerini büyük ölçüde hayata geçirmişti.

Ancak AK Parti iktidarı özellikle 2013’ten itibaren başka bir iklimde yol almaya başladı. Önce ‘ortak aklı’ rafa kaldırdı, demokratik ve ekonomik reformların altında imzası bulunan kendi çocuklarını trenden atarak işe başladı. Sonra bizzat kendi iktidarı tarafından gerçekleştirilen demokratik reformlardan feragat ederek yoluna devam etti.

Kuşkusuz bu demokrasi baharının tersine dönmesinde 15 Temmuz FETÖ ihanetinin de önemli bir payının olduğunun  altını çizmek gerekiyor. Ancak her şeye rağmen AK Parti’ye yakışan da, olması gereken de reformist çizginin sürdürülmesiydi. Ama ne yazık ki bu gerçekleştirilemedi ve özellikle de Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle girilen yeni rejim tasarımıyla birlikte adeta demokrasinin içi boşaltıldı. Bu süreçte MHP’nin de yardımıyla, artık demokrasi tekerleği ileriye değil, geriye doğru dönmeye başladı.

Şimdi manzara şu; ekonomide zor günler yaşıyoruz, milletin alım gücü düşmüş, yeni yatırımlar yapılamıyor, iş bulamayanların, işini kaybedenlerin sayısı hızla artıyor. Üstelik yabancı yatırımcı için cazip ülke olmaktan çıkmış durumdayız, çünkü hukuki ve siyasi görünürlüğümüz yabancı yatırımcıya artık güven vermiyor. İçeride ise kimsenin yeni yatırım için mecali yok. Ekonomik anlamda hiçbir derinliği olmayan Bulgaristan’ın bile eksi faizle kredi bulabildiği bir dünyada, biz ancak yüzde 7-8’ler gibi yüksek orandaki faizlerle dış kredi bulabiliyoruz.

Haklar ve özgürlükler anlamında AK Parti iktidarı kendi reformlarının bile gerisine düşmüş durumda. Fikirlerin özgürce ifade edilmesinden basın özgürlüğüne, akademik özgürlükten siyasetin serbestçe yapılabilmesine kadar her alanda kan kaybediyoruz.

“Partimiz hukukun üstünlüğüne dayalı yönetim anlayışının teminatı olacaktır” diyerek yola çıkan AK Parti yerel seçimlerin üzerinden üç ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, milletin özgür iradesiyle seçilmiş belediye başkanlarını hiçbir yargısal süreç işletmeden görevden alabiliyor. Evet terörle mücadele Türkiye’nin en hayati meselelerinden birisidir ve bu ülkede yaşayan herkes bu mücadelenin arkasındadır. Ancak milletin iradesine rağmen belediye başkanlarının görevden alınmasının terörle mücadeleye katkısının olması mümkün değildir, tam aksine terörün alanını genişleten bir durumdur. Vahşi terörün zihinleri ifsat etmesi için öylesine tehlikeli bir adım atıyoruz ki, bunu anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor. “Körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz” gibi bir şey yani...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 21:09
Bu ülkeyi yöneten anlayışa, akla yazıklar olsun...
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 19:22
Herifçioğlu belediyenin dozeri ile bomba kuyusu açacak, teröriste destek olmak dağa çıkmayı özendirmek için arkandayız demek için terörist yakınlarını işe alacak, görevi başında şehit olmuş kişilerin yakınlarını işten çıkaracak.... Demokrasi diyeceğiz Yok öyle.. Hangi demokrasi var öyle..
Süleyman d. 21 Ağustos 2019 19:12
Yaw Kenan Evren bunların yanında "Lütfi Hoca" kaldı yeminle!!!
cumhur 21 Ağustos 2019 17:40
Bırakın ikibinli yılları eğer bir gün öncesini dahi arıyorsak gittiğimiz yol yanlıştır demektir!Gelecekten son derece umutsuzum.Yılların birikimleri bir çırpıda yok ediliyor!Açıkçası akıntıya kürek çekiyoruz!üstelik hep geriye giderek...
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 16:05
Demokrasiye darbe gün olur akp de kayayım atanır
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 15:50
Kürt ne Türk ne... Müslüman ne Yahudi ne... İnsanları hala ölüme sürükleyen tüm bu kimlikleri, tüm kalbimle reddediyorum. Bunlar daha varolmadan da insanlık vardı. Allah akıl fikir versin, ne diyelim.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 15:46
Hamaset hep pirim yapmıştır, yine yapacak. Şunu unutmasın AKP ye oy verenler, onlar saltanat sürerken biz savaşlarda ölmeye devam edeceğiz, hamaset bolsa kıyım bol olur. Biz öldükçe de hamasetin dozajı artacak. Onlar bizim vatan için ölmemizi severler, yaşamamızı değil. Peki bu halk bunu anlayacak mı? Asla. Uzunca bir süre ölmeye devam yani. Yapacak bir şey yok. Allah yaşamı savunanlardan eylesin. Amin.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 15:28
Öğrencilik yıllarım Ülkü Ocaklarında geçti. Orası hukuk ve adalet gibi kavramlara o kadar uzak ki, bu yüzden kendime lanet ediyorum. 60'lı 70'li yaşlardaki arkadaşlarıma bakıyorum hala hukuk nedir haberleri yok. Ben bu nedenle geçen günlerime acıyorum, bu benim itirafım. Sizler niye nedamet etmiyor, pişmanlığınızı dile getirmiyorsunuz "Balyoz, Ergenekon gibi Fetö'nün merkez üssünden tezgahlanan oyunlara alet olduk" diye. Bu milletin yatak odalarına girildi. O günlerdeki yazılarınızı da çok iyi biliyoruz Mehmet bey. Bu ülkeye büyük kötülük ettiniz, Allah iyi ki Cehennemi yaratmış.
Sebahattin yıldırım 21 Ağustos 2019 15:13
Sorumluluk makamında olmayanlar kolaylıkla ;şöyle olmalı böyle olmalı diyorlar. Eleştiri kolay. Barış sürecinde devlet suçlanıyordu.Ancak süreç devam etsin diye devlet-hükümet ses çıkarmıyor, eleştirilere tahammül ediyordu. Sonra noldu. HDP/PKK bunu fırsata çevirdi. Çukur kazdılar. Eee artık devlet buna müsade etmiyor. Daha önce her şey seçim mi? diyenler şimdi her şey seçimdir. diyor Bu tamamen iki yüz yüzlük bir durum...
Okur 21 Ağustos 2019 17:43
0
“Her şey seçim değildir” demek, seçim önemsizdir demek değil- tam tersi: Seçilenlerin yetkilerini anayasal çerçevede kullanması, yani temel hak ve özgürlüklere de saygılı olması, halka hesap verme sorumluluğunu da gereğince yerine getirmeleri gerek demek. Kısadan, demokratik düzende “seçildim, o halde istediğimi yaparım” demek olmaz; anayasal düzenimiz seçilene keyfi davranma yetkisi vermiyor. Anayasa bağımsız yargıyı şart koştuğu gibi, yargı kararı olmadan seçilmişlerin görevden alınmasına da izin vermiyor.
Okur 21 Ağustos 2019 18:10
0
Konuya odaklanın; bugün ortada hendek mendek yok, mesele seçilmişlerin yargı kararı olmadan idari bir kararla görevden alınması. Suç şüphesi varsa, bunu istihbarat, emniyet tespit eder, yargıya sevkeder; suç olup olmadığı kararını bağımsız yargı verir, bakanlar değil. Seçilmişler ortada daha iddianame bile yokken idari kararla görevden alınabilirse, artık seçimlerin bir anlamı yok demektir; seçimle gelen her an kayyımla gidebilir- bugün orada, yarın tüm ülkede. Korunması gereken şu parti, bu parti değil, milli iradenin üstünlüğü, milletin egemenliği
musto 21 Ağustos 2019 13:28
20 yıl önce darbe döneminde hazırol'da duran hakimlerin vermiş oldukları kararların bir istatistiğini incele bakalım adalet ne kadar tecelli etmiş birde bu iktidar ve ortaklarının dönemini incele.Ana muhalefet lideri at inek hırsızlarınca linç ediliyor kahraman ilan ediliyor bir madalya takmadıkları kaldı.Bize bu partinin geçmişini anlatma geçmişide kindarlık ve darul harp üzerine kurulmuştur.
musto 21 Ağustos 2019 16:08
0
Teşbihte hata olmaz orta okulda öğrenciyiz okulumuzun önünde bul karayı al parayı çeşitli hediyelerin olduğu tezgahlar olurdu kimi radyo ve değerli hediyeler kazanır bizlerde harçlığımızı verir çekilişte bizlere daima sakız çıkardı hileyi anlayanlar dayak yer oradan uzaklaştırılırdı.
AHMET FARUK 21 Ağustos 2019 12:08
2016 da hendek kazan, şehrin altına bombalar yerlestıren, sonra özerk yönetim ilan eden hdp li belediyeler değil, uzaylılardı. Hukuken ispatlanamamıştı. hendekleri kaldırmak için mücadele eden 750 asker ve polisimizi pkk şehit etmedi, vadesi geldi ecelleri ile öldü! Bir sonraki makalende bunları yazarsın, Sayın(!) yazar.
KARAR OKURUNA SORUMDUR 21 Ağustos 2019 14:31
1
Pekii,onların o hale gelmesine kim gözyumdu?????Bunu da izah ediver bi zahmet olur mu???
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 11:49
Ben bir Türk milliyetçisiyim ve bu olayın esas nedeninin tamamen rant olduğuna inanıyorum. Ayrıca Süleyman soylunun bu ülkenin kardeşliğine en büyük kötülüğü yapan kişi olarak tarihe geçecektir. Bana göre türk kürt kardeştir. Ama Suriye'de Kürtleri kovuyoruz topraklarına Arapları yerleştiriyoruz. Bundan büyük zulüm olur mu
İnsanoğlu 21 Ağustos 2019 15:23
0
Bu AKP Türkiye'ye de Arapları yerleştiriyor. Resmen demografiyi bozuyor. Tabi Çin'deki Uygurların ölmesi ve kısırlaştırılmasını ise için Çin'in gayet iyi davranışları olarak AKPde değerlendiriliyor.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 11:34
Dert millet ve devlet olursa önce devleti millete hizmetkar yaparsınız yok eğer devlelti kutsar iseniz milleti devletine köle yaparsınız iki bin öncesi hatırlayın bir türbanlı kizimizin ne kadar devlet için tehlikeli olduğunu şimdi de golgeden korkmaya başlayan idareciler gibi ama hangi golgeden ?
Karar 21 Ağustos 2019 11:32
2018 yilinda yapilan secimleri MHP kazanmis ve simdi de AKP destekli MHP iktidarini gorduk ve bu hukumetin biraz daha devam etmesini ve bu milleti biraz soyup sogana cevirmesini arzu ediyorum.
MUHASEBE 21 Ağustos 2019 10:57
Sayın Ocaktan;Ufuk açıcı makalelerinizi okuyorum.Lakin terörist dediklerimiz devletin imkanlarını kullanarak, devleti zayıflatıyor ve terör takımına bir şekilde yol açıp kaynak aktarıyorlarsa ve devletin istihbaratı,yetkili güvenlik sorumluları bunları tespit etmiş ise demi seçilmişler diye hiçbir şey yapılmasın diyorsunuz?
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 11:19
2
Muhasebeci halkın imkanları ile kurulmuş TRT de Osman in söyleşisinide muhasebe etti mi?
Okur 21 Ağustos 2019 17:59
3
Yerlerine kayyım atanan belediye başkanlarının terörü desteklerine dair bir mahkeme kararı ise yok, henüz iddianame bile yok. Yargı kararı olmadan seçilmişlerin idari bir kararla görevden alınması Anayasamızla bağdaşmıyor; bundan sonra sıra seçimlerin toptan iptal edilmesine mi gelecek kaygısı doğuruyor. Öyle ya, seçilenler idari kararla hop diye görevden alınabiliyorlarsa, seçimin ne anlamı kalıyor?
MUHASEBE 23 Ağustos 2019 14:41
0
Sahsen TRT deki söyleşiyide eleştirenlerdenim.Oy kazanmak uğruna herşey mübah değildir.Sizin bu belediye başkanlarına yapılanın aksine devletten daha doğru bilgilere sahip iseniz bunları da paylaşmanızı öneririm.
Erzincanli 21 Ağustos 2019 10:55
Bu duruma bir gunde gelinmedi. Hepiniz oradaydiniz.Hatta yapilan butun kotuluklere canak bile tuttunuz sirf muhafazakar olduklari icin.Inandirici olmaniz icin once ozelestiri yapmaniz gerekir. Aksi durumda en azindan beni samimiyetinize ikna edemezsiniz.
Takipci 21 Ağustos 2019 09:25
17 yillik iktidar ülkeyi; 1) Ekonomide 2000lerin gerisine dusurdu. 2) Demokraside 1946nin gerisine dusurdu. 3) Hukukta mesrutiyetin gerisine dusurdu. 4) Kulturde Afganistan'a yaklastirdi...
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 23:43
0
5) Mimaride sovyetlere götürdü.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 08:44
Erdoğan kesin kararlı. Orta Doğu'da Kürt devleti kurduracak.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 08:20
Davutoğlu,Gül aşkın sönmedi gitti, maaşallah.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 07:46
Ülkeyi nereye teslim etti bu iktidar?. Ülke de demokrasi kalktı. Şu an 1930 da CHP zihniyetinin aynısı iktidarda
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 07:14
Millet iki binlerin başı dediğiniz yılları çoktan arar hâle gelmiş sayın yazar. Bunları yazmak için şöyle böyle 5 yıl geç kaldınız gibime geliyor.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 04:01
AKP öldü, yaşasın MHP! Sokun şunu artık kafanıza. Bugün iktidarda olan parti MHP'dir. AKP geçmişte şöyleydi demeyi de bırakmak lazım, onlardan medet umulamaz, ıslah olması beklenemez. Milliyetçi hamasetle AKP ne kadar bu milleti kandırabilirse kandıracak ama fizik kuralları en nihayet işleyip araç duvara çarpacak. O zaman bile uyanacağını sanmıyorum bu milletin. Ne tür bir afyonla uyuşturulduysa artık. Allah yardımcımız olsun, olacağını hiç sanmıyorum ama.
Süleyman d. 21 Ağustos 2019 19:13
0
Doğu Perinçek 'e haksızlık ediyorsun :)
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 01:26
iki bin olsa iyi asrı saadete dönüyoruz. hadi iyisiniz çok özlediğiniz dönemler geldi.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 01:04
Pelikan benzetmeniz hiç yakışmıyor. Onlarida Allah ıslah etsin.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 00:47
Sayın yazar ikibin değil doksanlı yıllar biz bölgede yaşarken torosları gördük yaşadık bugünün Türkiye sinde siyah transport erla kaçırılıp haber alınamayan kaç tane khklı insan var bilmem haberiniz varmı sadece hdpli ömer faruk dile getirmeye cesaret ediyor İslamcı ve müslüman geçinenler kalem sahipleri suspus yazıkki ne neyazık vesselam
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 00:30
İyide sayın yazar bu özgürlük ve hür irade hdp li lere gelice farklı işliyor. Nedir bu hdp seviciligi. Bizim özgürlügumuz ne olacak.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 00:40
3
Sadece bilgi için söylüyorum. Siyasi olaylarda ‘Sevici’ sıfatını kullanmak bir pelikan alışkanlığıdır. Onlar bunu her kampanyada kullanır. Selamlar saygılar.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 08:47
6
00:30, sen kimsin ? Aidiyetini soruyorum, adını falan değil. Temel insan hakları bağlamında hangi özgürlüğün kuşatma/tehdit altında ?
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 08:51
3
Para ,rant ,makam, çifter çifter maaş seviciler desek de olur du.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 00:23
Çok iyimsersiniz. Toplumun büyük kısmı 1920 lere döndüğümüzü düşünüyor .
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 23:58
Keşke o yıllara dönebilsek, o bile şimdiye göre bir yükseliş sayılacaktır. Çok basit 2 örnek üzerinden anlatayım.1) Üniversitelerde ikna odaları vardı ama gücü yeten yurtdışına gidip okuyabildi, Viyana'ya özellikle. Şimdi üniversiteden atılanların pasaportuna da el konulduğundan ne burada çalışabiliyorlar ne de başka bir ülkeye gidebiliyorlar. 2) Erdoğan'ın belediye başkanlığı elinden alındı ama bunun için bir yargı kararı beklendi, yerine belediye meclisinden biri seçildi. Şimdi yargı kararı olmadan belediye başkanları ATANIYOR.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN