Back To Top
İktidar eleştirisi ‘dış güçler’in oyunu olabilir mi?

İktidar eleştirisi ‘dış güçler’in oyunu olabilir mi?

 - Son Güncelleme: 10.02.2020 Pazartesi 07:28
- A +

Türkiye gibi demokrasi kültürünün zayıf olduğu toplumlarda iktidar eleştirisi, genellikle dış güçlerle bağlantılı bir az gelişmişlik kültürü olarak tezahür etmektedir. Normal demokratik toplumlarda meşru iktidarlar icraatlarından dolayı zaman zaman bireyler, sivil toplum örgütleri, medya ve siyasi partiler tarafından eleştirilirler. Evet bütün iktidarlar eleştiriden pek hoşlanmazlar, canları sıkılır ama hiçbir zaman kendilerine yönelik sivil eleştirileri asla bir ‘ihanet’ ya da fitne-fesat işi olarak görmezler.

Çünkü demokratik toplumlarda eleştiri mekanizmaları denge-denetlemenin en önemli enstrümanlarıdırlar. Dolayısıyla siyasal iktidarlar her zaman hesap verebilir, denetlenebilir konumda olmak durumundadırlar. Çünkü bilirler ki demokratik meşruiyetin kaynağı sandık olduğu kadar, aynı zamanda hukukun üstünlüğüdür, kuvvetler ayrılığıdır, siyasi partiler ve medya denetimidir.

Ancak son dönemde iktidara yönelik eleştiriler, ‘ihanet’ kapsamı içinde değerlendirilmeye başlanmıştır. Mesela muhalefet partileri, ya da medyadan gelen eleştiriler doğal demokratik bir hakkın kullanımı olarak değil, doğrudan iktidarı yıkmayı hedefleyen, hatta dış güçlerle ortaklaşa kotarılan bir eylem olarak görülmektedir.

Oysa dünyanın bütün demokratik toplumlarında muhalefetin de hedefi iktidar olmaktır, bu hedefe ulaşmak için de iktidarı icraatlarından dolayı eleştirirler. Yani iktidarı değiştirip kendileri iktidar olmak isterler. Demokrasi dışı sistemlerde nasıldır bilemem, ama demokrasilerde bundan daha doğal bir hak olamaz. Eğer demokratik bir sistemden yanaysak, sistemin özünü oluşturan ‘kuvvetler ayrılığı’ ve ‘denge-denetleme’ unsurlarını da kabul etmek zorundayız. Aksi taktirde kafamıza göre takılırız ki, bunun adı başka bir şey olur...

Galiba özellikle Müslüman ülkelerde iktidar eleştirilerinin, doğrudan iktidarı yıkmak, ya da fitne çıkarmak biçiminde anlaşılmasının temelinde tarihsel mirasımızın bulunduğunu kabul etmek gerekiyor. Çünkü dört halife dönemi dahil (Hz. Ebubekir hariç), Müslüman dünyada neredeyse bütün iktidar değişimleri ne yazık ki hep kanlı olmuştur. Mesela Hz. Osman katledilerek iktidardan indirilmiş, Hz. Ali’nin bir harici tarafından şehit edilmesinden sonra, iktidara Muaviye tarafından el konulmuştur. Emevi saltanatı da Abbasiler tarafından yıkılmıştır. Aynı şekilde Osmanlı’da da iktidar mücadelelerinin kanlı olduğunu ve hatta hanedan içinde yürek sızlatıcı şehzade katliamlarının yaşandığını hepimiz biliyoruz.

Kuşkusuz Ortaçağ Avrupa’sında da iktidar mücadeleleri başka bir korku imparatorluğuna işaret etmektedir. Kilise ve imparatorluk adeta bir cehennemin zebanisi olarak işlev görmüştür. İnanç hürriyeti adına insanlara nefes aldırılmamış ve Engizisyon denen kıyım makinesi de Tanrı adına toplu katliamlar gerçekleştirmiştir. Mesela II. Friedrich’in kanlı hükümleri son derece açıktır: “Bütün sapıklar (Kiliseye aykırı hareket edenler) kanun dışı sayılacaktır; bunlardan tövbe etmeyenler ateşte yakılacaktır; tövbe edenler zindana atılacaktır; gene sapıklığa dönenler idam edilecektir; bunların mallarına el konulacak, evleri yıkılacak, ikinci göbeğe kadar çocukları maaşlı hizmetlere alınmayacaktır; ancak babalarının sapıklığını ele verenler ile diğer sapıkları bildirenler hükmün dışında bırakılacaklardır.”

Ancak Avrupa, Rönesans ve aydınlanma dönemiyle birlikte kilise engizisyonunun bu kanlı sayfalarını kapatıp yeni bir dönemi başlatabilmiştir. Müslüman dünyada ise dini kurumlar daha hoşgörülü ve toleranslı bir ufka sahip olmalarına rağmen, bir Müslüman Rönesans’ı gerçekleştirilememiştir.

Maalesef, aklı ve birey özgürlüğünü esas alan İslam’ın evrensel mesajına rağmen, rasyonel akla dayanan köklü bir değişimi gerçekleştiremediğimiz için bugün bile siyasal hafızamız hala ‘iktidar yıkma’ korkusuna ayarlıdır. Bu yüzden de onca demokrasi deneyimimize rağmen, iktidarı elinde bulunduranlar en küçük eleştiri karşısında bile telaşa kapılıp, her türlü muhalefeti “dış güçler”le ittifak yapan hainler olarak görmektedirler.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
HACI MURAT 10 Şubat 2020 20:00
Bir kısım insanlar, kendilerini en yüksek makamlara taşıyan,halen de iktidarda olan partilerini iktitidardan düşürmek için harekete geçmişlerse bunun adı kamil manada ihanettir bana göre.Eğer buna ihanet demeyeceksek ihanet kelimesini tüm lügatlerden çıkarmamız gerekir.Eleştiri mi dediniz?Dünyadan semaya yol olur.20 yılda yapılan eleştirileri kitaplaştırsak,sığdırabilmek için Türkiye'nin en büyük kütüphane binasını inşa etmemiz gerekir.Eleştiri ihanet olarak görülseydi bu böyle olmazdı herhalde.
KARAR OKURUj 10 Şubat 2020 19:16
Genelde az gelişmiş toplumların özelde de bizim ülkemiz için temel yanlış ,demokrasinin içinin doldurulmamasıdır.Çözüm basit ,bütün partilerin,sendikaların ve odaların başkan ve yönetimini delegeler değil üyelerin doğrudan seçmesi ve dönem sınırlaması gelmesidir.Bu iliklenecek gömleğin ilk düğmesidir.Lütfen çenemizi yormalıyım.Daha sonra denetim,şeffaflık ve liyakat nasıl olsa gelir.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 19:07
4 halife dönemi hala devam ediyor orta Doğu'da. Türkiye hariç bütün İslam ülkeleri tek bir lider tarafından 30-40 yıl idare edilmiş, sonra kanlı şekilde indirilmişlerdir. Dış güçler bunu destekliyorlar bence çünkü tek kişiyi kandırmak 30 milyonu kandirmaktan daha kolaydır. Zamanı gelince değiştir yerine yenisini koy.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 15:44
Tamam hep bir lider kültü olmuştur ona diyecek bisey yok. Ama bu kadar taraftarlığı biz bir islamcilarda gördük. Bugüne kadar infial yaratan kararlar vb. televizyonlarda mecliste hep tartsildi, konuşuldu. taki bu tayyip gelene kadar. Allahin bütün sifatlarini tasiyor, dendi adam icin, sustunuz. Bir rezillik oldu mu mansetlerden okurduk eskiden. Falanca bakanin oglunun askerden kactigini duyunca milletce bela okurduk. Banane ben özala oy verdim, ister yesin, ister icsin denmezdi.
KARAR OKURUj 10 Şubat 2020 19:18
7
Böyle güzel ve insaflı görüşleri okudukça ülkemizin geleceğine inancım artıyor.Bahtiyar olun.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 15:33
Yapmayın hocam hangi ülkede iktidar gitsinde isterse ülke yıkılsın iç savaş çıksın diyen bir muhalefet zihniyeti var. Adalet ve adil olmak herkese lazım. El insaffff
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 22:11
6
Bıktık artık! Yok dış güçlermiş, ayaklanmaymış, bizi çekemeyen hainlermiş,beka meselesiymiş, muhalefetin hain kumpasıymış, vss.. Bırakın bu teraneleri, gerçekçi olun. Bir de utanmadan adaletten(!), insaf(!) 'tan bahsediyorsunuz! Dürüst olsanız ne kaybedersiniz? Kimse ayranım ekşi demiyor.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 15:53
29
kim diyor ülke yikilsin iç savaş çıksın diye ? Bilerek yalan soyluyorsun. hangi milletvekili veya kim soylemis bunu. bir deyi ver. ulke yikilsinmis. Sen ülkenin buyuk bir kismini ajite edene sahip cik. Millete trrorist denemesini falan ayiplama komşun hak ararken duyma, gücü elinde bulunduran zorbalik yapsin görmezden gel. sonra da deprem vergilerini soranlar, için bunların amacı ülkeyi bölmek diye iftira at.
cumhur 10 Şubat 2020 14:14
Anlamak istemeyen kişiye laf anlatmak mümkün değildir! Hipnotize olmuş kişi ne yaptığını ne durumda olduğunu bilemez!Hipnotize eden kişinin emrindedir ve derse onu yapar!Allah milletimize yardım eylesin iyiden doğrudan hak ve adaletten ayırmasın!Gelecekten son derece umutsuzum.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 13:39
YER :GENELKURMAY BAŞKANLIĞI BRİFİNG SALONU.DAVETLİLER ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ, YARGITAY, SAYIŞTAY BAŞKANLARI ÜST DÜZEY MAHKEMELERİN HAKİM VE SAVCILARI. HEPSİ CÜBBELİ HEPSİ VAKUR. SAHNENİN ÖNTARAFINDA ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR. HEPSİ ALIMLI HEPSİ EMRE AMADE. SAHNENİN GİRİŞİNDE "MALUM MEDYA" AĞIZLARINDAN SALYA AKITARAK ÇEKİM YAPMA TELÂŞINDALAR. TARİH: AYAZ AYLARINDAN ÖZEL SEÇİM :ŞUBAT. KONU: KUVVETLER AYRILIĞI,DENGE VE DENETLEME. SAHNENİN SAĞ, SOL KÖŞELERİNDE HALKTAN İKİ TEMSİLCİ. 'OYUN' CANLI YAYINLANIYOR. SALON SEVİNÇTEN YIKILIYOR....... THE END 10
aslında ne oluyor? 10 Şubat 2020 18:08
2
hepsi doğru.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 13:24
EY AK TROLLER DİNLEYİN! IŞİD’in,"zekât fonu sorumlusu “Ebu Fatıma” adlı IŞİD'li, yöneticilerine “Ne İslam Devleti, ne hilafeti? Ey aptal oğulları!” yazan bir mektup bıraktıktan sonra 6 militanı ile birlikte 6 milyon doları yanına alarak bilinmeyen bir yere kaçtı.20.07.2015. Hele bir düşünün,size ilerde nasıl mektup bırakacak AKP li siyasi,dini lider ve çocukları! Milletin şeyine koyan adam M.CENGİZ Londra'da bir sokak satın almış!.Fetö cüler nasıl inananlar safları sattı ! Kızılay Bağış sitesine girin bakın alt alta kaç dernek,vakıf var.Allah deyip,şeytan gibi nasıl çarpılıyorsunuz görün!
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 12:50
Batı dünyasında demokrasi ve insan hakları kavramları 18. yüzyılda ortaya çıkarken, Müslüman ülkelerde 21. yüzyılda bile ortaya çıkamamıştır. Bunun nedeni İslam'ın bir hukuk sistemi olarak görülmesidir. Oysa İslam kendi tabiriyle "uyarı" ve "öğüt"tür.
Hukuk, uyarı ve öğütlerin kurallarını belirler... Her medeniyetin bir hukuku vardır. Demokrasi bir hukuk sitemi değildir. Demokrasi tercih edilen hukukun en başarılı biçimde uygulanmasını sağlar. Bu yüzden demokrasiyi İslam hukukunun alternatifi gibi göstermek eblehliktir. İslam hukuku demokrasi ile de uygulanır.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 12:42
SAİNT EXUPERY SAVAŞ PİLOTUDUR. UÇAĞINA ATLAYIP BİNLERCE CEZAYİR'LİNİN KATLİNE SEBEP OLMUŞTUR. SONUNDA DA"ÇAĞIMDAN TİKSİNİYORUM" TANIMLAMASINA, TESBİTİNE... RAM OLMUŞ YAŞADIKLARINA İSYAN EDEREK SONSUZLUĞA "HİCRET" ETMİŞTİR. YAZDIKLARINDAN DOLAYI; FRANSIZ ENTELLEKTÜELİ, FRANSIZ AYDINI "İHANETLE" YAFTALAMAMIŞTIR. EXUPERTY'NİN İSYANI YAŞADIĞI ÇAĞADIR. BİZDE "İHANET" KAVRAMI "YALAMA" OLMUŞTUR.TARAFLAR İSTEMİ, TALEBİ, TAYİNİ ATAMASI OLMAYINCA KARŞI TARAFI "İHANET" LE SUÇLAMIŞTIR. TARAFLARIN İHANET ANLAYIŞININ BASİTLİĞİNE BAKAR MISINIZ? KONUYU "MEDENİYET" BAĞLAMINDA İRDELEMEK
Mehmet 10 Şubat 2020 12:34
Sıkıntı iktidar değil partiler. Basa gelen parti kendini devletin yerine koyuyor.Devlet olan parti eleştiri kabul eder mi, başkasını dinler mi.Dusunun vergi kaçırmak hainlik ama devlet kurumları siyasi partiye çalışırsa mesru
molla 10 Şubat 2020 12:15
Bütün şer güçler bir olmu,ş KTTC başkanı dahil...ha gayret,...yıkamayacaksınız. Allah, basiretinizi bağlamış ve farklı şeyleri görüyorsunuz. Ne yapalım ki bu baltaların sapı bir zamanlar bizim ormanda gelişti.i
KARAR OKURU Mürsel 10 Şubat 2020 11:57
Muhterem Ocaktan; rahmetli Aliya'nın dediği gibi; kıyametten önce büyük bir icat çıkarıp! Doğu'ya özeleştiri ve hesap verme kültürünü yerleştirip, hikmet ve zekanın da şerefini kurtaracağız! Sen yazmaya devam et çoğu gitti azı kaldı! O zaman bizi kim tutar! Tayyı mekan bastı zaman kanunuyla herkesleri geçeceğiz..
Has Parti 10 Şubat 2020 11:53
Bir dışgüç bin ayıp örter. Türk atasözü
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 14:02
8
Evet muhalefet için öyle.
ÖTÜKENLİKURT 10 Şubat 2020 11:32
Sayın yazar tespiti doğru yapalım mı? AKP iktidara gelene kadar, hükümeti devirmek diye bir suç yoktu! Çünkü tüm muhaliflerin amacı hükümeti devirmektir ve silah kullanmazsa bu meşrudur! Siyasi partiler silah kullanamaz ki! Bırakın muhalif partileri, Beşiktaşın Çarşı Grubuna bile hükümeti devirmeye teşebbüsten soruşturma açılmadı mı? BİR İNSAN OTURDUĞU KOLTUKTAN KALKMAKTAN ÇOK KORKUYORSA ALTINI KİRLETMİŞTİR! AKP'de bu kirletilme ayan beyandır! Sorulacak hesabın devasa boyutta olması iktidarın tüylerini diken diken ediyor ve yandaşlarını SİZE VERDİĞİMİZ RANT BİTER diye korkutmaktadır! Olay bu!
leon 10 Şubat 2020 10:33
90 lı yılların kentlileri artık söz sahibi değil. 20 yıldır koyden kente buyuk göç yaşadık. burlardan gelenler sehirlerde baskın grup oldu. akpnin ekmeğine yağ surdu. belki bilerek tarım ve hayvancılık yok edilmek isteniyor. ki bu baskın gruplar akpye oyversin.halbuki ulke içten içe çuruyor.bu guzel ulkemin 5 veya 10 yıl sonrasını merak ediyorum...
karar 10 Şubat 2020 13:36
3
köylerin boşaltılıp şehirlere yığılması özellikle kısa bir sürede bunun yapılması bir projedir.oy meselesinden başka amaçlarıda vardır.bir yerlerde okumuştum,yanlış aklımda kalmadıysa ispanya yine yanılmıyorsam franko döneminde veya hemen sonrasında böyle bir yola girmiş ama daha uzun bir süreç takip etmişler.ve bunun sebep olduğu olumsuz sonuçları giderememiş olmanın acı sonuçlarından yakınılıyordu.biz çok daha kısa bir sürede bu işi yaptık bakalım göreceğiz.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 15:39
1
Evet. Gerçekten büyük sorun. Çünkü göç edenler rol modeli bir kitleyle karşılaşamadılar.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 09:48
Velevki hain,alçak dış güçler var.Biz hepimiz kanarakıllı embesillermiyiz ki ,körmüyüz sağırmıyız hiç akledemezmiyiz.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 12:14
16
Yorumundan dolayı kutlarım. Dış güçlerin oyunu diye, düşünmeyi bırakıp, aptallığımızı arttırdık.
karar okuru 10 Şubat 2020 13:30
10
alnı secdeye değen adamlar algısı yokolmadan kati ve buyuk yolsuzluklar gun yuzune çıkmadan halkın bu tutumu değişmez.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 13:59
2
9.48, Muhalefet aynen dediğin gibi davranıyor.
yurdumun insanı 10 Şubat 2020 08:35
AKP'li A.ihsan Yavuz, kendisine atfedilen HİÇ BİR ŞEY OLMASA BİLE KESİNLİKLE BİRŞEYLER OLDU sözü ile ilgili, Hani bana mal edilen o meşhur bir söz var ya; bunu CHP’liler üretti, ben ses çıkartmıyorum diye bakmayın.AÇIKCA söylüyorum eğer benim böyle bir sözüm varsa, gocunduğum için söylemiyorum çok da hoşuma gidiyor ve gıda da alıyorum açıkçası. Çünkü bunlarla uğraşsınlar yani sakız lazım, biz de işimizi yapalım. Ama bunu kendileri ürettiler, yok böyle bir söz. Bana birisi ispat etsin, ben istifa ederim! demiş.GELDE KAFAYI YEME Yahu Mehmet hocam bu kafadan memlekete fayda gelir mi.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 08:26
Velev ki dış güç ülkemizde bir partiye karşı diğer partiyi destekledi. Meşru bir yol ise buna da ihanet denilemez çünkü aynısını biz de yaptık. Trump'a karşı Hillary Clinton'ın kampanyası devlet kaynaklarından desteklendi.
ülkesini seven vatandaş 10 Şubat 2020 15:31
7
Yurdumun insanı;Ne yani Ali İhsan YAVUZ bey yalanmı söylüyor!.O görüntüleri yayınlayan havuz medyası ve sınırlı sayıdakı diğer kanallar el ele vererek görüntüler üzerinde oynayarak onun söylemediği sözleri ona mal ettiler biraz açıkgöz ol ve her gördüğüne inanma. Bunlar alnı secdeye giden insanlar haram yemezler ,haşa zinhar yalan söylemezler,kesinlikle kimsenin hakkına huhukuna tenezzül etmezler hele liyakat dersen kesinlikle babalarının oğlu dahi olsa kesinlikle hak etmediği koltuğa aturtmazlar kesinlikle ihale vermezler kayırmazlar işe almazlar hele hele yazılılarda 90 ve üzeri alanlara ge
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 05:40
'ıslam dünyasında dini kurumlar daha hoşgörülü bir ufka sahip olmasına rağmen' sıkıntı da burada. Sayın yazar hoşgörü ve geniş ufuk bizim dini kurumlarımızın yanından geçmez. en çok da biribirilerine tahammulleri yoktur. o nedenle de kendileri dışındaki her kurum ve ler kişi fasıktır. Asla huzur olmaz.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 04:45
İktidarı en sert şekilde eleştirelim. Çünkü iktidar korkunç yanlışlar yapıyor. Bu durumda susmak, sorumluluktan kaçmak olur. Vatandaşın çok konuşma hakkı yok. Sesini duyurma şansı da yok. Ancak etkili insanlar, akademisyenler, entellektüeller, yazarlar, sanatçılar daha çok konuşmalı ve yanlışları mümkün olan her platformda eleştirmeliler. İktidar sistemi değiştirerek Türkiye’ye en büyük kötülüğü yaptı. Şimdi ayıkla princin taşını yapıyoruz. Acil olarak parlementer sisteme dönmeli ve düzgün bir anayasaya sahip olmalıyız.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 11:11
5
Asıl vatandaş konuşmalı ki aydınını koruyabilsin.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 04:14
Makul ve yapıcı eleştirileri bari ciddiye alsalar. Herkesin lehine... Dalkavukların her dönemde olduğunu herkes öğrenmiştir herhalde...
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 03:08
çok naifsinizz çook.. yahu artık eski türkiye yok. akp tek güç tek aygıt devlet eşittir akp. muhalefet sistem parlemento yok. eleştiri yapılmasın ülkeyi tek adam yönetsin diye değişti sistem. siz hala ne muhalefetinden bahsediyorsunuz kuzum?
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 03:00
bu ülkede her ideoloji hain edebiyatı ile büyür yaşar.28 şubatta irana der..12 eylülde moskovaya..bugün.....beraber yaşamayı apartmanda yolda trafikte v.s başaramayanlar ülkede nasıl başarsın..işe buralardan başlamazsak ..
musto 10 Şubat 2020 02:42
Sevgili iktidarımız hesap vermeyi sevmiyor.Muaviye misali erkek deveye dişidir dersem dişidir. Siz bilmezsiniz bilseniz zaten beni seçmezdiniz.Yahu anayasayı bir oku iktidar oldum diye ülkenin tapusunu vermedik halkın adına seni denetleyecek yargılayacak kurumlar var.Olmaz diyor onlarda benim gibi seçime girsin seçilsinler sona beni denetlesinler.Feyzo filminde ula muhannetler her şeyinizi ben veriyorum.Ağam kusura bakma ben çalışıyor üretiyor sana vergi olarak veriyorum sen onu marabalarına söyle.Bak Norveçte asgari ücret, bin tl aylık'mı yok ağam günlük.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 01:44
İşler iyi gidince kendileri yapıyor, sorun çıkınca dış güçler devreye giriyor. Bunu yutan cahil bir çoğunluk olduğu sürece de bu böyle gider.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 15:00
4
batılı toplumlar kabahati kendinde ararken doğu da herkes birbirini suçlarmış.Depremde bile kaderi suçlayabiliyoruz.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 01:39
Avrupa’da din eksenli siyaset biteli yüzyıllar olmuş. Müslüman ülkelerde ise din siyasetin hala göbeğinde. Bu ülkelerden biri yüz yıl önce dinin siyaset üzerindeki baskısına son vermiş ve göreceli olarak daha demokrat daha modern bir ülke kurmayı başarmış. 18 yıl önce demokrasiyi daha da ileriye götüreceğini ileri sürerek başa gelen takiyyeci bir kadro ne yazık ki ibreyi tekrar geriye çevirmiştir.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 01:35
Yanlis.. daha once boyle bir telaslari var miydi? Hayir.. bunlarin durumu bayir asagi kayarken kayak takimlari giderek acilan kayakcinin durumu gibi, bastan yanlis zemine kurduklari sistem, dogasi geregi artik ancak baskiyla varligini surdurebiliyor, gerisi sadece bahane.. neyse ki tarihsel veriler, doga kanunlari ve aslinda asil Allah hicbir sistemin baskiyla surdurulemez oldugunu net olarak soyluyor.. butun mesele herkesin hak ettigi yeri kazanacagi bir sinavdan ibaret zaten, 50 yil sonra bugun yasayan herkes ölmüş olacak ve herbirimiz gittigimiz yeri hak etmis olacagiz..
Has Parti 10 Şubat 2020 01:28
Halkının yarısının teröre destek verdiğini iddia eden bir şahısın her eleştiriyi dış güçlere bağlamasından daha doğal ne olabilir. En son araştırmalara göre teröre destek veren ve dış mihrakların maşası olanlar, ülke nüfusunun yüzde yetmişi olmuş.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 07:21
49
Dış güçler AKP'nin varlık sebebi. Onlar olmasa ne yaparlardı acaba.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 11:13
15
Bütün ailesini devlete yerleştirdiği Kasım bakanı Hollanda’ya gönderse ya. Oyu yükselir.
Degisen Normal 10 Şubat 2020 00:49
Turkiye'de mesela 1990larda iktidari elestirmek gayet normaldi, demokratik siyasetin normal bir ozelligi idi, dis guclerin isi falan olarak gorulmuyordu. AKP nnin ilk yillarinda da oyleydi. Ne zaman ki AKP/Erdogan kendi rejimini kurdu, iktidari elestirmeyi dis guclerin oyunu olarak kriminalize ettiler..Bu tabii aslinda bir guc degil, gucsuzluk ve ozguvensizlik gosterisi...
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 07:28
27
00.49, 90'larda iktidarlar zaten dış güçlerin emrindeydi. 28. Şubattaki siyasilerin tavrı ortada. 90'ları överek AKP eleştirilemez...
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 16:41
16
07.28 Allah seni islah etsin.
Degisen normal: EK 10 Şubat 2020 17:33
4
Yorumlara yapilan trol saldirilari yorumlarin hakliliginin bir isareti. Ama ayni zamanda trolcularin ve onlari organize eden rejimin capsizliginin da bir gostergesi. Trolculuk zaten kendine guveni olmayan, ozgur tartismadan kacan capsiz rejimlerin bir kurumudur!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN