Back To Top
İmam-ı Azam bugün yaşasaydı müebbetle yargılanırdı

İmam-ı Azam bugün yaşasaydı müebbetle yargılanırdı

 - Son Güncelleme: 18.09.2019 Çarşamba 08:52
- A +

Tarihte düşünce suçundan yargılanan ilk insan olan Sokrates mahkemede kendisiyle ilgili ölüm cezası istendiğinde Atinalılara şöyle seslenir: “Sevgim ve saygım vardır sizlere. Ama ben, size değil, Tanrı’ya boyun eğerim daha çok. Son soluğuma değin, elimden geldiğince felsefeyle uğraşmaktan, sizleri buna yöneltmekten, felsefeyi öğretmekten geri durmayacağım. (...) İster dinleyin, ister dinlemeyin Anystos’u. İster salıverin beni, ister salıvermeyin, iyice bilin şunu, bir değil bin kez ölmem gerekse bile, hiç dönmeyeceğim yolumdan.” (1)

Tarihin tanıklığı göstermiştir ki, yüzyıllar boyunca özgür ve bağımsız düşünce her zaman iktidarların korkulu rüyası olmuştur. Çünkü aynı zamanda aklı düşüncenin merkezine yerleştirme faaliyeti olan özgür düşünmeye ve alternatiflere iktidarların tahammülü yoktur. Bu yüzden de bırakın alternatif düşünceyi toleransla karşılamayı, onlara hayat hakkı bile tanımak istemezler. Çoğu zaman hırsları akıllarına galip gelen iktidarların en çok başarılı oldukları alan ise alternatif düşünceleri itibarsızlaştırıp öcü olarak göstermektir.

Andre Maurois’un bu konuda Pascal’dan naklettiği şu cümle son derece manidardır: “Eğer geometri, hırslarımıza politika kadar karşı gelseydi, onun hakkında bu kadar iyi düşünemezdik.” (2)

***

Kısacası, eğer eleştirel düşünce iktidarlarımızı, çıkarlarımızı tehdit ediyorsa tez elden yok edilmelidir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde, günümüzde İslam dünyasının yaşadığı en temel problemlerden birisi ne yazık ki özgürlük meselesidir.

Çünkü İslam tarihi boyunca yaşanan tecrübeler göstermiştir ki, Müslüman dünyanın oluşturduğu hemen bütün devlet yapılarında eleştirel düşünceye iyi gözle bakılmamış ve bireyin özgür düşünceye sahip olması fitne ve fesadın kaynağı olarak görülmüştür.

Kuşkusuz İslam toplumlarında kurulan bu despotik yapılara karşı hayatları pahasına seslerini yükselten, direnen büyük alimler, düşünce insanları da olmuştur. Bu isimlerin en önemlisi İmam-ı Azam Ebu Hanife’dir. Hayatının 50 yılını Emeviler döneminde, 17 yılını da Abbasiler döneminde geçiren Ebu Hanife, hiçbir şekilde devlet erki içinde yer almayı kabul etmemiş, zalim sultanlara ve adaletsizliklere karşı çağının en önemli mücadelesini vermiştir. Ve sonunda bu devrimci duruşunun bedelini canıyla ödemiştir.

Prof. Dr. Adem Çaylak ve Ayşe Ayten Bakacak’ın Ebu Hanife’nin ifade özgürlüğü konusunda Mevdudi’yi kaynak göstererek yaptıkları şu değerlendirme son derece ufuk açıcıdır: “Ebu Hanife ifade özgürlüğünü o denli benimsemiştir ki, yönetici meşru dahi olsa aleyhinde konuşulabileceğini söylemiştir. Hatta bir adım ileri giderek meşru bir yönetici hakkında argoyla bezeli kötü sözler söyleyerek hakaret edenlerin, hatta halifeyi ölümle tehdit edenlerin bile tutuklanmasına cevaz vermez. Sadece sözlerini eyleme döküp silahlı isyana kalkışan veya toplum huzurunu bozanlar, bu hususta cezalandırılabilir.” (3)

Ancak talihsizliğe bakın ki aklı ve eleştirel düşünceyi hayatının mihveri yapan, hukukun üstünlüğünü iktidarların tasallutundan koruyan Ebu Hanife’nin siyasetteki, hukuktaki bu erdemli duruşu, özgür düşünce mücadelesi ve siyasal görüşleri, kendi adıyla anılan Hanefi mezhebinde yer bulamamıştır. Bir başka deyişle, Sünni Müslümanların çoğunda ve Hanefi mezhebine müntesip olduğunu söyleyen İslam dünyasında ve bu arada Türkiye’de de, ne yazık ki Ebu Hanife’nin saray alimi ve dalkavuğu olmayan, zalim yönetimlere karşı vicdana, ahlaka, adalete ve hakkaniyete dayalı karşı duruş gösteren, aklı, sorgulamayı ve özgür iradeyi ön plana alan ‘siyasi fıkhı’ yerine, çoğunluğu Ebu Hanife’nin görüşleri diye kitaplarına sonradan sokulan/giydirilen, ibadet ve siyasi içeriği olmayan fıkıh ve muamelata ilişkin hususları içeren ‘Tabela bir Ebu Hanife portresi’ hakim olmuştur. (3)

Şunu açıkça ifade etmek gerekiyor ki, tarihimizde müstesna bir yere sahip olan Ebu Hanife’nin akla, bilgiye ve eleştirel düşünceye dayanan görüşleri İslam toplumlarının gündeminde hiçbir şekilde yer alamadığı için Müslüman dünyanın yaşanabilir bir devlet modeli oluşturma fırsatları heba edilmiştir. Özgür düşünceye yer açmayan ve de hukuksuzluğun devam ettiği Müslüman dünyanın bağnazlıktan kurtulması ne yazık ki mümkün değildir.

1- Eflatun, Sokrates’in savunması, s. 36-37

2- Yaşama Sanatı, Kaknüs Yayınları, s.25.

3- İslam Siyasi Düşünceler Tarihi, ‘Ebu Hanife’ makalesi

4- a.g.e, Ebu Hanife makalesi

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Takipçi 19 Eylül 2019 21:14
Öyle biri var.Alparslan Kuytul. Şu an Bolu cezaevinde tutuklu.
Abdullah 19 Eylül 2019 15:17
Aklını kiraya veren, taşeron olduğunun bile farkında olmayanların fikirlerini (!) düşünceden sayma yanlışına da düşmeyelim. İslam tarihindeki nice devlet yöneticileri çıkıp "özgür düşünce vardı da biz mi yok ettik" dese yeridir. Özgür düşünce devlette değil medresede vb yok edildi belki de.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 22:24
Peygamberimiz(A.S.M.) ashabından biat almıştır. Biat İslami gelenekte vardır. Müslüman olarak bunu bilmek lazım.Seçimlerde oy kullanıp bizi yönetmesini istediklerimize oy vermeyi biat olarak kabul edebiliriz. Olmaması gereken aklımıza kilit vurup, liderlerin aklına körü körüne tabi olmaktır. Buna evet diyemeyiz. Analiz etmeliyiz. Ondan sonra kabul edebiliriz. Kötü olan doğruya doğru, yanlışa yanlış diyememektir. Doğru ve yanlış ifade edlirken edep ve adap önemlidir. "Edipler edepli olmalı, hem Edeb-i Kur'aniyye ile müteeddip olmalı." (Bediüzzaman)
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 21:35
Cumhurbaskanligi gitli ödenek miktari ödeme sekli ve miktari sinirli sorumlu bir yapiya dönüstürülmelidir. Kafasina gäre hareket eden devlet basi istemiyoruz...
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 20:51
Zaten ozgur dusunce ve adalet İslam'in en temel zemin-degerleri oldugu icin, bunlari kenari iteleyen toplum ve yonetimler aslinda Allah'in hukumlerini, yani Allah'i kenara itelemis oldular.. itelendikleri gibi de itelendiler, bakiniz tarih, bakiniz dunya haritasi.. cozumu, ibret alip bireysel seviyede "biz atalarimizdan gordugumuz gibi yasariz" demekten uzaklasip hayatlarimizin zeminine İslam'i yerlestirmektir.. o zaman gercekten gelismis oluruz.
ramazan gün... 18 Eylül 2019 20:13
(3)buna birde mevcut savaş sonrası YENİLGİ şartlarının getirdiği ve hususen ingiliz umumen galip devletlerin araba türk, türke arap nefreti enjekte eden anlaşmalı anlaşmasız dayatmaları; kemalist kafa, ikinciyi birincinin hem mazereti ve hemde dayanağı olarak kullanırken.. din ne olacaktı?. ilahiyatçı tayfanın emevi abbasi takıntısı TÜRKÇÜ-FAŞİZMDEN ya doğmakta veya yaslanmaktadır!. budur, bu kadardır.. ayrıca kaşar nuri kıvamlı meşrepsizliği, mezhepsizliği özde nesebsizliği üreten profilin hükmü ve hakimiyeti ise cabasıdır ya..
ramazan gün... 18 Eylül 2019 20:06
(2)senden önce.. bu bizdeki 'emevi-abbasi' tekerlemesi yapan zevatın bu derdinin nerden ve neyden kaynaklandığını düşünür bulamazdım, ama hep bir kenarda dururdu; o konuda da 'orjinal' değilsin yani.. sonra. cumhuriyet sonrası 'ilahiyat'ın tarihine bakmaya karar verdiğim günlerde, kuruluş dinamikleri, müfredat, müfredatı üreten kişi ve kafalar, tarihsel süreç vs.. birden FARKETTİM Kİ, mesele en baştan beri önümüzde duran en iptidai haletten doğuyor; KEMALİST -FAŞİST kafanın kendi ürettiği TÜRKÇÜLÜK davasını tahkim gayesi..
ramazan gün... 18 Eylül 2019 19:56
(1)hah! nihayet be arkadaş!.. hafız, bu klişe halinde üzerimize tosladığın kavram-meselelerden biri olarak.. neredeyse 3 senedir 'kulaklarını çınlattığım' (tamam bayağı bir 'acıttığım') emevi-abbasi tekerlemesi ve buna bağlı olarak ya mezhebi, meşrebi belirsiz MAKSATLI zevatın 'ehli sünnet dogmatizmi' yollu zevzekliğini peşine iliştirmen, veya popülerliği nisbetinde dünkü islam sosyalizmine meyyal taife benzeri islam demokrasisi kafasıyla emevi-abbasi meselesine bakan tık nefes taifeden getirdiğin tırnak içi paragraflar..
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 18:06
İmam .ı Azam bugün yaşasaydı size nederdi sayın ocaktan düşünün ve bize yazın olur mu
ÖTÜKENLİKURT 18 Eylül 2019 16:18
Yazınız harika sayın yazar. İslam dünyası şayet Ebu Hanife'yi, Maturidi'yi anlasa, aklı hakim kılan bir dünya inşa etselerdi bugün çok farklı bir konumda olurlardı! O zaman nüfusun yarısı olan kadınları eve kapatıp köleleştirmezler, bir Angele Merkel de onlar çıkarırdı! Kadınların eve hapsi İslam ülkelerini yarışta yarı yarıya geride başlatıyor! Özgür düşünceye set çekilmesi, ilime bilime cephe alınması o alemi karanlıklara hapsediyor! Ben de İslam aleminin kapıldığı girdaptan çıkacağına asla ihtimal vermiyorum. YAZIK!
ÖTÜKENLİKURT 18 Eylül 2019 16:11
Zaten toplum olarak okuma özürlü bir toplumuz ama muhafazakar kesim okuma konusunda toplumun genelinin bile çok gerisinde! Geçen bir espri vardı sosyal medyada; "REİZ ŞU METRODA İNTERNETİ HALLET, KİTAP OKUYA OKUYA CHP'Lİ OLACAĞIZ" Yani demem o ki, fikri tembellik genelimizde hakim. Bir de isabetle buyurduğunuz gibi, muhafazakar medya iktidara hoş görünmekten dürüst gazeteciliğe fırsat bulamıyor! Topluma okumayı özendirecek bazı uygulamalar yapmak lazım. Bilhassa gençlerde bunu ciddi olarak ele almak lazım. Yoksa cehalette Sudan'ı gerid bırakacağız!
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 15:03
Bediüzzaman hazretleri fikren Cumhuriyeti kuranlarla uyuşamamış, ama ne kendisi ve nede talebelerini meşru devlete karşı kışkırtmamıştır. Zulüm ve işkence gördüğü halde.
KARAR OKURUMürsel 18 Eylül 2019 14:41
Ben ekmeksiz yaşarım, (fakat) hürriyetsiz yaşayamam.” (Nursi, Tarihçe-i Hayat, s. 408) “Aklımı fedâ ettim, hürriyetimi fedâ etmedim.” Divan-ı Harb-i Örfi, s. 36)
laf karnımız tok 18 Eylül 2019 14:26
ağzı olan konuşuyor ama iş başa düşünce, bedel ödemeye gelince, "şeyhin binlerce müridi 1,5' a düşer"!!!
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 14:17
Böylesine mümtaz bir İslam alimini devrimci diye nitelemek tam bir fiyasko. Sahi siz kime hizmet ediyorsunuz? Bu mübarek zat fıkıh alimidir. Müçtehittir. Kur'an ayetlerine ve hadis-i şeriflere dayanarak hüküm çıkarmış ve içtihat yapmıştır. Devrimci deyip ona olan hürmeti kırdığınızın farkındamısınız? Eğer ki İslami hassasiyetlere sahip iseniz. Değilseniz size sözüm yok. Dilediğinizi söyler ve yazarsınız. Demokrasi aşığısınız ya!!!
Mustafa Soylutürk 18 Eylül 2019 14:15
Ebu Hanife ile Mevdudi ayrı dünyaları temsil eder.Ebu Hanife dünyadaki müslümanların çoğunun mezhep imamıdır..mevdudi onu anlayacak birikime sahip değildir ...
Yurdumun İnsanı 18 Eylül 2019 18:38
0
Mustafa Soylutürk kardeşim, Mevdudi katılmayacak görüş,fikirleri olsada Onun HİLAFET VE SALTANAT kitabını okumamışsın belli!
Cuma namazları çıkışında cami önlerinde devlet karşıtlığını ortaya koyan ve halki devlete karşı kine nefrete ulaştırmaya çalışan islamcılar şimdi cuma hutbelerinde ululemre itaaati vaz edip çıkışlarında reislerine tazimde bulunuyorlar.. ve söyledikleri tek şeyde bir şey söylemeyin oy verin fitne çıkartmayın...ebu hanife ne derdi bunlara imameyn ne fetva verirdi hallerine...
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 13:44
İmam-ı Azam gibiler yaşasaydı Müslümanlar bu halde olmazlardı. Fetö'ye aldanmazlardı.
musto 18 Eylül 2019 13:24
Lavoisier. Fransız bilim adamı. Devrim,bu bilim düşmanı binlerce kelleler hiç bir işe yaramaz dediği için onunda kellesini almak ister savunmasını dinlemek istemez.Yargıç devrimin bilim insanlarına ihtiyacı yoktur Adalet geciktirilemez.Lavoisier Giyotinle ölüme,giderken bilim,aşkıyla asistanına,eğerki kafası koptuktan sonra gözlerine dikkatli incelemesini söyledi.Eğer ki kafası koptuktan sonra 2 defa göz kırparsa kafanın vucuttan ayrıldıktan sonra beynin bilinçli faaliyetini sürdürebildiğini ispatlamış olacaktı.Gerçktende kafası koparıldıktan sonra gözlerini 2 defa kırptı tezini ispatladı.
musto 18 Eylül 2019 16:14
0
Lavoiserin giyotinle idamından sonra ünlü matamatikçi Lagrange şöyle söylemiştir: Bu kafayı kesmeleri sadece bir an sürmüştür: ancak onun ve benzerlerinin gelmesi içi yüz yıl bile yeterli olmayacaktır.
Bahadır Alparslan 18 Eylül 2019 12:30
Harika bir bilgilendirme yazısı. Uzun yıllardır "İslam'da devlet başkanı eleştirilmez, o ne yapsa doğrudur, yanlış da yapsa vardır bir hikmeti" anlayışı hakim. Mensubu olmakla hamdettiğimiz Hanefi Mezhebi'nin kurucusunun bu görüşleri umarım aklını ve vicdanını satanlar için uyanma vesilesi olur.
İsmail ÇAL 18 Eylül 2019 12:14
Günümüzde; aklı, tefekkürü,özgür iradeyi baskılayıp, cehaleti ve koşulsuz bağlanmayı empoze eden, sözüm ona Hanefi ve Maturidi anlayışa sahip olduğunu iddia edenlerin, ne İmam-ı Azam'la, ne de İmam Maturidi ile ilgisi yok.Bilgilendirici ve ufuk açıcı güzel yazınız için teşekkürler.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 11:34
"Kilitlenmiş dişlerle özgürlük şarkısı söylenmez." Akademik dünya "ÖLMÜŞ" ölüden de fikir çıkmaz.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 11:22
Ülkede yeme icme giyim kusam haricinde Gram üstüne yenilik koyma yok. Hazircilik. Saksakcilik Devletin nasilsa hazinesi var. Sorgulasan teröristsin. Gecen ingilterede vatandasla basbskanin tartismana denk geldim. Aynisini burda yapmaxa izin verirler mi? Hani secmen oy kutsal ya...
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 11:17
Fetö 'nün müebbetle yargılandığı zamanda İmam-ı Azam 'a azami değer verilirdi. Asgari bir akıl bile böyle düşünür.
Vehhabiler, isidciler ve bizde ki klasik Molla kasimlar ve postmodern Molla Kasimlar (Muhafazakarlarimizı, Siyasilerimizi henüz saymayalim ) Hz İmam ı Azami Zorlarlardi :))).her manada. !.Fakat seni, beni Hazret görse Konustuklarimizi,Düşüncelerimizi, Halka.tavsiyelerimizı, ne yapardı acaba ALKISLAMAZDI Sanırım. Ne dersiniz. KENDİMİZE SORALIM. ..Tenhada ve AYNAYA bakalım. .o (kendimiz kendimize) cevap versin. !..Saygılar. .
MUHAMMET APAYDIN 18 Eylül 2019 10:51
Aziz Mahmut Hudaî'nin eleştirileri yüzünden kaç defa sürgüne gönderildiğini biliyor musunuz?
M. Ç 18 Eylül 2019 10:26
Tarihimize bakıyorum, üç beş istisna (Zenbilli Ali Efendi, İmamı Azam, Ebuzer Gıffari... ) hariç ululemre itaat geleneği hakim olmuş. Onun için de lider adilse adalet, zalimse de zulüm hakim olmuş.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 10:45
3
10.26, Alim anarşit değildir. Yönetici adilse destekler değilse ikaz eder.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 10:18
Bu kadar tarikatlar, dini cemaatlar, imam hatipler, kuran kursları, yatılı dini cemaat evleri bütün bunların amacı düşünmeyen, sorgulamayan,yargılamayan, bilimden, sanattan, edebiyattan uzak bir nesil yaratmak. Dolayısıyla biat eden, çok kolay yönlendirilen , her şartta şükreden , bütün kötülüklerin kader olduğuna inandırılan bir partiye SEÇMEN yetiştirmek.
Yok öyle bişey. ;)))...Vehhabiler vb ile olacağıma Tuncelide ki Baba ile Komünist Takılırim, ..Ya Hak Bismillah diyerek Nohut toplayıp vb Fukaraya hizmet ederdim,ederim .:))..CONİLERE hizmet edeceğime Vehhabilerin,isidcilerin Camisinden.:)))..Evladir. .Çarşı, Pazardaki Gürültüye bakmayalım. Köyde Uyanıklar çoktur.:)))..Evelallah.. burası Anadolu Hikmet,İrfan yurdu. ! ..Yemezler. .:))).acizane. .
Okur ve sorar 18 Eylül 2019 10:08
Hayatımda şimdiye kadar okuduğum en iyi ufuk açıcı yazılardan birini okudum. Allah razı olsun yazardan. Hanefi mezhebine mensubum. Ebu Hanife'nin hayatını eserlerini okumadım. Hanefilere soruyorum: Siz okudunuz mu ?
"Allah diyor ki; öldürmeyeceksin, çalmayacaksın, iftira atmayacaksın, yalan söylemeyeceksin, kandırmayacaksın, aldatmayacaksın, nankör davranmayacaksın, sözünün arkasında duracaksın, vefalı olacaksın. İnsanlar ihtiyaç içerisindeyken mal, para, servet biriktirmeyeceksin, elindekini başkasıyla paylaşacaksın, bölüşeceksin, kimsenin hakkını yemeyeceksin, alnının teriyle geçineceksin, emeğinle yaşayacaksın. Eğer bunları yapıyorsanız Allah’a inanıyorsunuz demektir. Bunları yapmıyorsanız, münkir yani Allah’ı inkar eden birisi olduğunuz anlamına gelir. " (İhsan Eliaçık)
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 09:47
Her gün Hz. Ömer ' in adaletine ve islamın nasıl bir mukaddes din olduğuna vurgu yapanlar , bangır bangır bağıranlar lüks ve depdebe içersinde yaşamaktadır. Aynı durum meshep imamlarını kendine rehber edinenler içinde geçerli. ELEŞTİREL DÜŞÜNCENİN yer edinmediği toplumlar sürünmeye mahkumdur. Mukyedirin vereceği üç beş kuruşa el açmakyan başka da birşey yapamazlar. Gelişmiş toplumlara bir bakın. Hepsinde bilime merak , sorgulama , insan hakları ve bireyin kendini ifade etme hakkı en üst seviyededir.Doğu Toplumlarının hali ortada. Nedeni belli.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 09:20
1) Mehmet Bey, yazınızda alıntıların kaynağını göstermeniz iyi olmuş. Ancak, ilgili kitapların yayınevleri ile yazar ya da çevirmenin adını yazsanız daha faydalı olur. Sokrat'tan yaptığınız alıntının Türkçesi çok temiz. Sokrates'in Savunması'nın değişik kişilerce yapılmış çevirisi var. Bu çeviri kimin acaba? 2) Erdoğan gerçek (Tabela olmayan) Ebu Hanife'yi tanısaydı, mezhep değiştirirdi.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 09:13
Hocam , tüm karar yazarları ve siz ben sana söylüyor gelinim sen anla modundasiniz. Soyleyeceginizi çook dolandiriyorsunuz , yüzlerce yıl önceden örnekler verip karninizdan konuşuyorsunuz. Abdullah gül ve babacan, Davutoğlu sizde eksik olan cesaret.Fazla akademik takılıyorsunuz.Kral çıplak diyemiyorsinuz.Onun için ne yazık ki başarı şansı yok.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 08:18
Israf haf safhada. Kimse konusamiyor. Arastiran gazeteciye hapis tehdidi. Bu olmamali müslüman yönetici anlayisinda. Büyüksehir belediyeciligi nedir ya? Koltuk pozisyon vermek icin kurum. Gelismis ülkeler mastaf azalsin diye belediyeciligi kücültürken biz heryerde büyütüyoruz. Bunu da sakin sekilde tartisamiyoruz...
bilal. 18 Eylül 2019 07:57
PEKİİİİ, Rasulullah aleyhisselam senin bu yazılarını okusa sana ne derdi acaba ?
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 00:24
0
“Ey ümmetim gördüğün haksızlığı dilin (sözün) ile dile getirmişsin, ne güzel yapmışsın” derdi.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 07:35
İmam-ı Azam bundan 80 yıl önce yaşasaydı asılmıştı. Fantezinin sonu yok sayın yazar.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 07:17
Halife Mansur defalarca hediye ve adam gönderir vezirlik teklif eder imam kabul etmez halife Mansur huzura zorla imami getirtir sorar hediyelerini ve vezirligi niçin kabul etmedin der imam hediye kendi parandan olsa idi sünnettir kabul ederdim vezirlik meselesine gelince ben kabul etmedim hoşuna gitmeyecek biliyorum ama kabul etsem vereceğim kararlar hoşuna gitmeyecek onu bildiğim için kabul etmedim
evin 18 Eylül 2019 06:47
tarih boyunca saraylarda yaşayan zengin yönetici sınıf gerçeği söyleyen cesur insanları bekasına tehdit olarak görmüştür... tıpkı canan kaftancıoğluna verilen 10 yıllık hapis cezası gibi...
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 06:34
Her şey bir saray yapmayla başlar. Sonra sarayın dalkavuğu olur, sarayın soytarısı olur, herşeyini saraya borçlu olduğu için ölümüne savunan muhafızları olur, sarayın alimi olur. İbni Haldun'a göre saraylar sakinlerini yumuşatıp sakinleştirir. Son safha sarayın alimlerinin ortaya çıkmasıdır. Sarayın her yaptığını, söylediğini meşrulaştırmak başlıca görevleridir. Mesela bizdeki saray aliminin yolsuzluk hırsızlık değildir demesi gibi.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 06:04
Sayın yazar Demek mezhepsizliğinize böyle bir kılıf buluyorsunuz Demek eshab düşmanlığı Onlardan dini öğrenip yayanlara olan düşmanlık böyle aşılanıyor Demek gençler böyle deist yapılıyor İmamı azam bugün olsaydı böyle olurdu Bu eshabı kiram düşmanlığınızla bu onları görenlere olan düşmanlıkla Siz peygamber efendimiz zamanında olsaydınız ne tarafta olurdunuz
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 12:18
3
Bende mezhepsizim. İmamı Azama çok büyük saygım var.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 05:29
sadece ebu hanife mi..ismi az bilinen bilgin-mezhep imamları,diğer 3 mezhep imamı da..ibn sina dahil tüm ünlü bilginler ölümden,işkenceden kaçmaya çalışmış hep.diğer konulara girmek bile istemem cahiller yüzünden.21.y.y da bunları dile getirmek bile linç sebebi.yanlış tarih anlatısı bugünkü sorunları anlamamanın birinci sebebi.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 15:28
0
islamcılar,solcu-kemalistler,ülkücüler için kendilerine ait yapay bir tarih oluşturuluyor.bir de sistem ortak bir tarih algısı oluşturuyor hepsi için.okullar bu iş için var ve medyav.s v.s.gerçekleri okuyan araştıran yok.azıcık bunlara ters bi şeyler söylersen linç kültürü devrede.cevaplar 8 yaş zekası ezberletilen sloganlar.ortak tarih algısı yüzünden FARKLI GİBİ GÖRÜNEN KESİMLER BİRDEN AYNI SES AYNI NEFES HALİNE DÖNÜŞÜYOR.LİDERLERİN DE İŞİNE GELİYOR.SÜRÜ LAZIM ONLARA ÇÜNKÜ
A Kaplan 18 Eylül 2019 20:54
0
Mezhebsiz karar okuru, Musluman olup ta Mezhebsizim diyenlere cok taaccub ediyorum.abdesti ve namazinizi nasil neye gore kiliyorsunuz. Kur an ve hadis bilginiz ne kadar? Biraz aciklarsaniz sevinirim..Mezhepsizler mezhebi mi var yoksa???
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 23:01
0
mezhebi bırak sadece dinden bile bahsetmedim.zaten cevap yazınız-sorunuz benim anlatmak istediğim şeyin somut göstergesi..
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 03:58
Bu konuda Iyi bir kitap önerisi dile getireyim...Düşün yayincilik tan Imamlar ve Sultanlar...... Imam Hanifeyi gercekten iyi anlatmiş... Genclik yillarinda okumuştum..Tavsiye ederim....
semiramis 18 Eylül 2019 03:32
"İslam tarihi boyunca yaşanan tecrübeler göstermiştir ki, Müslüman dünyanın oluşturduğu hemen bütün devlet yapılarında eleştirel düşünceye iyi gözle bakılmamış ve bireyin özgür düşünceye sahip olması fitne ve fesadın kaynağı olarak görülmüştür" genellemeniz İslam'a muhalefet için fırsat kollayanların iştahını kabartabilir. Bunu söylerken keşke İslam dışı toplumların tarihinden de söz ederek dengeyi sağlasaydınız. Ender istisnalar bir yana, hiçbir toplumda hiçbir iktidar muhalif fikirlere iyi gözle bakmamıştır. Söz gelişi, Avrupa tarihi bunun zalim ve kanlı örnekleriyle doludur.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 02:29
Devrimci felsefelerde mevcut yönetimlere karşı isyan vardır.Devrimciler davalarında haklı olsalar bile, bir yönüyle asi olarak nitelendirilirler. Ebu Hanife Hazretleri haktan, adaletten yana olan mümtaz bir şahsiyetti. Sayın Ocaktan Ebu Hanife Hazretleri taraftar toplayıp devlete isyan bayrağımı açtıda ona devrimci diyorsunuz? Kimlere güzellemeler yapıyorsunuz? Böylesine mübarek bir şahsiyete entel, dantel vasıflar yakıştırmanız tam talihsizlik maalesef. Başka bir vasıf bulamadınız değilmi?Takva sahibi, faziletli, imanlı ve daha bir çok vasıflar varken, devrimci sıfatı çok nahoş olmuş.
Hergün Karar Okuru 18 Eylül 2019 11:19
0
Devrim, inkılâp ya da ihtilâl, bir durumdan başka bir duruma geçiş, evrim, dönüşüm. Toplumsal değişimlerin insan iradesiyle hızlandırılması devrimleri oluşturur. Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli bir şekilde gerçekleşir. Devrim = kötülük çok sakıncalı bir bakış açısıdır. Peygamber bile devrimcidir. Neticede var olan çürümüş bir düzenin yerine yenisini ve daha iyisini kurmuştur. Ama Müslümanlardan pek devrimci çıkmaz, zira onlarda biat vardır.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 13:26
0
H.T.Tufan İmam-ı Azam Ebu Hanife, Zeyd bin Ali`'nin 739 yılında Emevi Halifesi Hişam bin Abdülmelik'e karşı ayaklanmasını madi ve manevi olarak destekemiştir. Emevilerden sonra Abbasi halifelerinede muhalefet etmiştir.Bu nedenle her iki yönetim tarafından işkence görmüştür.Hlifenin baş kadılık teklifini kabul etmemiştir.Aynı görevi öğrencilerinden Ebu Yusuf kabul etmiştir. Zaten Hanefi mezhebi, Ebu Yusuf ve Imam-ı Azamın diğer parlak öğrencisi Muhammed bin Hasan'n içtihatları üzerine kurulmuştur.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 01:19
Mehmet Bey, İmamı Azam'ın günün şartları ile bugün bir mi? Elma ile armutu karıştırmayalım. O zaman İslam güçlü idi, şimdi dört bir taraftan saldırı var, adeta yok edilmeye çalışılıyoruz. Artık silah sanayimizin de ekseriyetini milli unsurlar ile ürettiğimizden, kıskançlık ve fesat had safhada. Ecnebiler çıldırıyor, plan üstüne plan yapıyorlar. Yok aslında birbirilerinden farkları. Bu oyunları bozmalıyız, zaman, ayrılık değil, beraber olma zamanı.
Karar Okuru 18 Eylül 2019 03:55
0
Tabi siz hukuk devleti oldunuz, liyakata, adalete önem verdiniz, teknoloji ürettiniz, fen lisesi açtınız, bilim adamı yetiştirdiniz ama ecnebiler engel oldu. Ah şu alçak dış güçler olmasa neler yapacağız. Yazının eleştirdiği kafa tam da bu kafa ve bu kafayla bir yere varılmaz...
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 08:02
1
Ecnebiler çıldırıyor derken ecnebi Almanya yılın ilk beş ayında otuz beş milyar Euro bütçe fazla vermiş her halde bunun için çıldırıyor ecnebi desene adamlara kafayı yedirteceksiniz
Murat K. 18 Eylül 2019 08:14
1
Biz ürettiklerimizi iddia ettiklerimizin bir motorunu dahi yapamazken Almanya, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya, ABD, Hindistan, Kanada, Hollanda ve diğer avrupa ülkeleri neyimizi kıskanıyor merak ettim.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 08:18
0
Zaman lüks ve şatavat zamanı menfaat zamanı... Uyan ey gözlerim gafletten uyan! diye bilme zamanı... Dua ile!
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 09:39
0
Ne silahı yaptın? Tank mı? (Motor olmadığı için süreç durdu. Kendi motorumuzu geliştirip seri üretime geçilmesi 2030'u bulacak). Savaş uçağı mı? (Onun da motoru yok. TUSAŞ Genel Müdürü ABD'den 4 adet f-16 motoru sipariş ettiklerini söyledi. onları takıp uçuracaklar senin gibilerin gözünü yine boyayacaklar) 2 tane orta düzey İHA-SİHA yapınca birileri süper güç olduk sanıyor. Kimsenin Türkiye ile uğraştığı falan da yok.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 10:47
6
8.18, Zaman enayi Müslümanların paralarıyla Pensilvanya'da saltanat sürme zamanı....
Okur ve sorar 18 Eylül 2019 11:44
0
Abdurrahman Dilipak'ın söylemiyle sorayım. Işın hızıyla hareket eden silahlara karşı ses hızıyla hareket eden silahlar mı yapmaktayız? Kıskançlar, fesatçılar uzay çağı metalleriyle (o da ne ki?!) silahlarını yaparken biz paslanmaz çelik metal üretebiliyor muyuz? Uzay çağı metalleri bize lazım değil! Paslanmaz çeliğin sertleştirilmesiyle ilgili, çok soğuk ve çok sıcak ortamlara dayanımıyla ilgili hangi çalışmaları yapmaktayız? Ecnebiler çıldırmışlar! 150 milyon dolara aya gitmeye çalışmaktalar. Bizim gibi 1,5 milyar dolara yol yapsalar ya!
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 00:53
Sayın Hocam,entelektüel derinlik ve birikiminizi yazılarınızla bize aktardığınız için teşekkür ederim. İmam-ı Azam hayranıyım. Çünkü Ehl-i Beyt'e olan sevgisi çok çok büyük! Adâlet için zindanda ömür tüketmiş(hem emeviler hem abbasiler döneminde).İşkence ve açlıkla şehit edilmiş bir âlimdir(abbasi halifesinin emriyle). Ancak bunu müslümanlar maalesef bilmez.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 00:52
Diyanet işleri başkanına milyonluk zırhlı buzdolaplı, eğlence sistemli Mercedes tahsis edilirse diyanetin önceliği din, kardeşlik, yardımlaşma, israftan ve yolsuzluktan kaçınma değil, politika ve oy olur, halka değil politikacıya hizmet eder.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 00:44
Devrimci diye nitelemenin nasıl kompleksi barındırdığını iyi irdelemek gerekir
Karar okuru 19 Eylül 2019 00:38
0
İnkılapçı deseydi, hoşunuza gider miydi? Devrimci kavramı neden bu kadar çok rahatsız ediyor? Mevcut’u devirmek için gösterdikleri cesaretten mi? Yoksa yakın tarihimizde ki bazı cesur ve yürekli insanların bu kavramla özdeşleştirilmesi mi?
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 00:32
İmam-ı Azam Ebu Hanife'yi sevdiğim yönüyle tanıttığınız için size müteşekkirim. Allah(cc) razı olsun. Deist bir nesilin ortaya çıkmasının temel nedenlerinden birinin büyük şahsiyetlerin bu yönlerinin gizlenmesi olduğunu düşünüyorum. Anlatılanların çoğu hamasî boş hurafeler ve bilinçli bir şekilde...
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 23:44
Sayın Ocaktan, İmam-ı Azam yaşasaydı müebbetle yargılanır mıydı onu bilemem, ama seni kesin fırçalardı...
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 00:34
2
Kesin ha! Fetvacızâdelerden misin? Tövbe tövbe!
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 00:37
3
Neden fırçalardı? Açık açık söyleyin.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 08:25
1
Türkiye cumhuriyeti Türkdür diyemeyen ümmettir dixen cumhurbaskaninin emriyle savcilar pardon diyanetciler fircalardi degil mi? Vaktini ayirip buraya mesaj birakan okur(!)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN