Back To Top
‘İslamcı’ siyasetin gelecek umudu olabilir mi?

‘İslamcı’ siyasetin gelecek umudu olabilir mi?

 - Son Güncelleme: 19.02.2020 Çarşamba 07:19
- A +

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Türkiye’de siyasetin her geçen gün itibarsızlaştığını, insanların siyasetten beklentilerinin zayıfladığını açık yüreklilikle söylemek gerekiyor. Çünkü demokratik siyasal sistemlerde halk iradesinin yansımasında en önemli temsil araçlarından birisi, siyasal partilerdir, parlamentodur. Adı ister ‘başkanlık’, isterse ‘parlamenter’ olsun partilerin ve özellikle de parlamentonun etkisizleştirilip, itibarsızlaştırıldığı bir sistemin meşruiyeti tartışmalıdır.

Parlamentonun devre dışı kalması, yürütmenin tek elde toplanması yeni sistemi henüz üzerinden iki yıl bile geçmeden tartışılır hale getirmiştir. Eski Türkiye’de parlamenter sistemin arızaları yok muydu, elbette vardı. Her şeyden önce hukuka güvensizlik, yargı ve asker eliyle oluşturulan vesayet düzeni sistemin karakteristik özelliği haline gelmişti. Kemalist paradigmanın ideolojik bir dayatmaya dönüşmesi yasakları adeta bir norm haline dönüştürmüş ve sisteme olan güvensizliği derinleştirmişti.

Nitekim bu güvensizlik 2002 3 Kasım seçimlerinde bütün partileri devre dışı bırakarak siyasette yeni bir sayfa açmayı zorunlu hale getirmişti. Ve işte o gün AK Parti bu sayfayı açmış ve hepimizin önüne yeni bir Türkiye hayali koymuştu: “Partimiz hukuku, korkutmanın ve cezalandırmanın değil, adaleti sağlamanın aracı olarak görmektedir. Mevzuatımızdaki yasakçı hükümler nedeniyle, ülkemiz hukuk devletinden çok kanun devleti görüntüsü vermektedir. Türkiye, kanunlarını hukuka, hukukunu evrensel adalet ve insan hakları esaslarına dayandırarak ve temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasını sınırlayan yasakçı hukuk sistemini değiştirerek gerçek anlamda hukuk devleti olacak ve uluslararası camiada saygın bir yer kazanacaktır.”

Evet AK Parti o gün bu ilkelerle yola çıkmış ve bunları büyük ölçüde de hayata geçirmişti. Ancak şimdi 17 yıllık AK Parti iktidarının sonunda, tıpkı eski Türkiye’de olduğu gibi yine hukuka güvensizliği, yargının bağımsız ve tarafsız olmadığını, ifade özgürlüğü konusunda sorunların yaşandığını, basın özgürlüğünün zaafa uğradığını tartışıyoruz.

Geçmişte yaşanan baskıları, adaletteki zaafları eleştirerek iktidara gelen AK Parti’nin de dönüp dolaşıp “eski Türkiye” iklimine geri dönmesi, maalesef dindar-muhafazakar siyaset anlayışına karşı toplumda derin bir güvensizlik oluşturmuş bulunuyor.

Özellikle 2010 yılına kadar “hukukun üstünlüğü”nü savunan, en keskin ifadelerle demokratik değerlere vurgu yapan AK Parti’nin ulusalcı ve yasakçı bir iklime savrulması maalesef toplumsal hafızada dindarların yürüttüğü siyasete karşı negatif bir algı oluşmasına yol açmıştır. Oysa dindarlar yüz yıl sonra yönetimsel anlamda ilk kez bir fırsat yakalamışlardı. Eğer ilk gün yola çıkarken belirledikleri hukukun üstünlüğü, özgürlükçü, şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışını tesis etmeyi başarabilselerdi bu hem Türkiye, hem de Müslüman dünya açısından muhteşem bir örnek olacaktı. En önemlisi de Müslümanların demokrasi ile bir araya gelebilecekleri kanıtlanmış olacaktı.

Ama ne yazık ki bu deneme başarısızlıkla sonuçlandı ve kaybettik, artık şu saatten sonra dindarlık ekseninde yapılacak bir siyasetin toplum nezdinde itibarlı bir yer edinmesi oldukça zor görünüyor. Nitekim 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün KARAR’da yayınlanan röportajında yüz yıl sonra yakalanan bu fırsatın ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor: “İslami kimlikli siyasi hareketler demokrat ve özgürlükçü olduklarında, temel insan haklarını evrensel anlamda benimsedikleri ve uyguladıkları takdirde, iktidar geldiklerinde de iyi yönetişimi gerçekleştirmiş olurlar. Bunun örneğini ilk dönemimizde verdik ve dindar insanların devlet yönetimini nasıl rasyonel esaslara göre yönetebildiklerini sergiledik. Bu başarı tüm İslam dünyasına ve hatta İslami hareketlere bir dönem ilham kaynağı oldu. Şimdi Siyasi İslam’ın çöküşü diye çok tartışmalar var.”

Evet bugün itibariyle ortaya çıkan tablo dindarlar açısından çok da umut verici değil. Ancak daha rasyonel bir pencereden baktığımızda, bu başarısızlık belki de daha hayırlı sonuçlara vesile olabilir. Zira İslam tarihinin belli dönemlerinde yaşanan tecrübeler de göstermiştir ki, din ne zaman siyasette ve iktidar mücadelelerinde araçsallaştırılmışsa sonuçları hep acılı olmuştur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Firaset önemli 20 Şubat 2020 22:47
Yine filarmoni niz depreşti herhalde....! Demokrasi denen oyun türü her ülkede aynı kurala tabi değil..! Herkesin demokrasi si farklı...! Ahirette demokrasi için çalıştın mı ? Diye sormayacaklar....! Allah ' ın vaz ettiği nizamı ikâme için ne yaptın la muhatap olabilirsin! Sen demokrasi ile sorumlu musun! Bunun için mi yaratıldın..hangi demokrasi...kime göre...?
hurşit GÜNDOĞAN 20 Şubat 2020 11:33
Türkiyenin en büyük siyasi partisi evet hala Ak Partidir.hem kayıtlı üye hem aldığı oy hem de en son yapılan farklı anket şirketleri sonuçları ortada.İntifada gülünün gül'üne gelince kendine oy vererek Başbakan,cumhurbaşkanı yapan milletin yanında değil Kavala nın ve Al Bayrağımızı yakan Gezi Olaylarındaki Vandallarının yanında durarak Vicdanlarımızı kanatan Gül için;Bir atasözü geldi usuma- sus be,sus da adamdan saysınlar- .Vesselam,,,,,
Din tuccarlari 19 Şubat 2020 23:58
Tayyibgilllerin dini kendilerine peştemal eylemesi, lazım oldukça harcaması siyasal islam olarak tanımlanıyor. Aslında doğrusu din tüccarlığı olacak....
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 15:06
1
23.58, Din "suya sabuna dokunur" diyenlere "din tüccarı" de, kurtul... Çok eblehçe bir itham...
bilal okutan 19 Şubat 2020 22:37
sn Mehmet bey siyasal islamın ne olduğunu bile bilmiyorlar demokrasi dinlere en yakın olan idare biçimıdır tek taraflı düşünen insanlardan mantıklı yorum yapmak bile mümkün olmaz nedenmi bu beyler ne tarih ve nede felsefe okurlar mesela Osmanlı öncesi Farabi ibni rüşt ibni Haldun ömer hayyam Farabi gibi düşünürlerden haberı olan kaç kişi olur yada batıda ünlü felfeci ve sosyal bilimcileri hiç okudularmı mesela ibni Haldun mukadimeyı okusaydılar devlet idare hukuk ne der diye merak ederlerdi bu yüzden hep tek taraflı ayrıştırıcı olurlar çoğuda kolay kolay değişmez yinede yazılarınız etkili oluy
Adem fani 19 Şubat 2020 22:21
Sayın yazar sorunuzun cevabı elbette EVET,yanıldığınız nokta iktidarda islamcı bir siyasetin var olduğunu zannetmenizden kaynaklanıyor,hatırlayın yelek değiştirdik dediler.Nitekim refahyol hükümeti bile islamcı olamadı,islamcılık çeşitli nedenlerle hiç uygulanmadı.Bu sebeple okumalarımızı doğru zeminde yapıp dinimiz hakkında şüpheye düşürecek bir vebale girmeyelim.
Sabit 20 Şubat 2020 02:19
0
Onlar da 18 yıl önce aynen sizin gibi diyorlardı. Hep aynı şeyler. İnsanları dinden soğuttunuz be.
Ali rıza 19 Şubat 2020 22:12
İslamcı siyaset demiyelimde taşı yerine doğru koyalım hocam , hiç bir islam ülkesinde kuraanı kerimden beslenen bir siyasi hareket olmamıştır , hatta islam tarihini iyi tarafsız doğru kaynaktan okursanız eğer , şunu görürsünüz , Hz Muhammed in vefatı ve hünüz mübarek vücudu defnedilmeden , devlet yönetimini ele geçirme harekatı başladı , o gün bu gündür din iman adına islam ümmeti ,yönetenlerin yorumları doğrultusunda hocalara yazdırılan fetvalar mesnet ve hatta hadis yazdırılarak , korkutularak , kafirlikle zındıklıkla itham edilerek susturuldu , mezhepçilikle yönetildi , değişen bir şey yok,
Sergen Yalçın malum Beşiktaşlıdır... Ama Trabzonda da oynadı. Sergenli Trabzon yenildiğinde Başiktaşı suçlamak ne ise Siyasal İslamın kanunen yasak olduğu laik demokratik bir sistemde Erdoğan bahanesi ile Islamcılığı suçlamak da odur. Hala anlamayan varsa inadına anlamıyordur.. :))
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 20:48
Şahsi emellerine islam dinini alet etmeye calisan sozde iman etmis siyasal islam temsilcilerinin gelecegi olamaz.
KARAR OKURU Yasin 19 Şubat 2020 19:43
Dücane Cündioğlu nun, siyasal islam 'ın islam coğrafyasını geri bıraktıran ve batı tarafından beslendiğini söyleyen bir açıklaması vardı, Din, her coğrafya da ve çağda kötü niyetlilerin elinde bir kalkan gibi kullanıldı. Avrupa toplumları bununla hesaplaşabildi ve laikliğin önemini kavradı. Bizim gibi müslüman coğrafyalar bunu ne kadar geciktirirse kaybı o kadar büyük olur.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 15:08
0
Dücane de insandır, o da hata etmiş...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 18:12
Türkiye seriat kurallarına göre yonetilmedigine göre yersiz bir yazı olmuş diyenlere, o zaman türkiye yerine suud veya iran ... yazalım, ama onlara da olmaz gerekçe var, söyle ifade edeyim suyun öz kütlesi 1 dir, işte değildir +4 c saf su vs esasen öyle bir su ancak laboratuvar ortamında olur ve biz bu sartlara haiz olmayana su degildir demiyoruz, Demem o ki kuranda her sey mukemmel olabilir ama bizi ilgilendiren kismi islami iddasi olanlarin yonetimleridir, sıcaklığı basıncı beni ilgilendirmez, dahası tarikatlar bile kuranin şartlarını sağlamıyor, meramımı anlatabildim mi bilemiyorum
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 20:41
1
18.12, makalenin konusu Türkiye, Suud ya da Iran değil.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 01:47
1
Iran ve suud: ikiside kötü örnek ve mezhepci diktatörlük. Coğu diktatör ve baskici rejimlerin önünde "demokratik cumhuriyet" yaziyor. Kötü örnek emsal olamaz
Ak Partiyi bahane edip İslama saldıranlar, milletin inadına Ak Partiyi desteklemesine sebep oluyor. Ne dersiniz birileri farkında olmadan dolmuşa binmiş gibi...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 20:26
4
Bu zırvaları çok dinledik. Ama islam ile islamcı aynı değilmiş. İslam Yunus Emre , hacı Bektaşi Veli. İslamcı ise senin gibi düzenbaz yezit , muaviye sürüsü. Bütün halk bunu anladığında bu ülkede kaçacak delik bulamayacaksınız.
AKP'nin hangi icraatı İslam eksenlidir. Zinanın serbest bırakılması mı? Domuz etinin dana eti ile aynı reyonda yan yana satışına müsaade edilmesi mi? Bu gün bir kadının atacağı bir iftira ile sorgusuz sualsiz kocasının evden kovmasına imkan sağlayan İstanbul Sözleşmesi mi? İslamı aşağılamak için AKP'yi alet etmeyin. Biraz mert olun...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 17:39
3
Yahu, domuz eti ile dana etini ayıramıyor musun? Bir kadını, atacağı iftirayı 'hukuk' a götüremiyor musun? Zina serbestisini kendine kılavuz mu seçiyorsun? Yahu, sen hangi cins islamcısın? Biraz da bilgili olmayı denesene, mertliğin paçalarından dökülmesin.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 15:13
0
17.39, "Zinayı suç olmaktan çıkartana İslamcı denmez" diyorum. Sen neden itiraz ediyorsun?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 16:04
Darbe üreten parlementer sistem meğer ne mübarekmiş! Kör ölünce BADEM gözlümü oldu? Sizin cemaziyelevvelinizi biliriz sayın cazcı hafız! Çöken İslam değil sizsiniz.
Ülkeyi bölmek isteyen, kanlı teröre aleni destek veren PKK'nın partilerine gösterilen görüyoruz ki İslamcılığın "İ"sine tahammül edemiyor. Allah imhal etmez, mühlet verir...
Cumhuriyet kurulandan beri İslamcı parti kurmak yasaktır. Erbakan'ın partileri dahil olmak üzere hiç bir parti İslamcı politikalar uygulayamadı, uygulayamaz da... Derhal kapatılır. Erbakan'ın 4 partisi bu iddia ile kapatıldı. Bir şeyi hem yasaklayacaksın, hem de "Denedik başarılı olmadı" diyeceksin. Bu kadar adilik olmaz...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 17:33
2
'Bu kadar adilik olmaz...' da, ne kadar olur? Olanlar yetmedi mi veya doyurmadı mı? Peki, rüyasında, sakalında fare gezinen Nasrettin Hoca'nın sakalını yol olur korkusu ile kestirmesi ve yol olan/olabilecek mebzul miktarda uygulama yol olursa ne olur? Bu, ne kadar adilik olur yeni uygulayıcıların elinde?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 20:24
0
Cumhuriyetin kurulmadığı hangi İslam ülkesinde her şey mükemmel veya ne olsaydı ne yapılacaktı? Saltanat ve Halifelik olsa Sn Cumhurbaşkanı seçilebilecek miydi? Sayın ve hiçbir şekilde adi olarak nitelendiremeyeceğim ancak adap ve terbiyesinden hicap duyduğum şahıs.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 21:40
1
Doğru bir yakınma. İslamcı bir partinin kurulması engellenmemeli.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:27
Ocaktan maç demokrasi stadında oynanıyor sen şeriat stadına kötü tezahürat yapıyorsun. Ayıptır yani böyle de olmaz ki...
KARAR OKURUMürsel 19 Şubat 2020 14:49
Muazzam acılı ve birikimli tecrübe.İnşaallah daha pahalı ödeme yapmayız!
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:32
9
14.49, Bu nasıl bir tecrübe? Kanunlarda İslamcı parti kurmak yasak. Sen İslamcı siyaseti tecrübe ettim diyorsun. Mart gelmeden bu nasıl viyaklamak?..
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:36
II. ... yeter. Her koyun kendi bacağından asılır... Yeter ki dinle koltuk kapma yarışması yapmasınlar, dinden nemalanarak para yapmasınlar. Din, iyi ve ahlaklı insan olmak için vardır, politikacıya araç olmak için değil! Allah’ın, aciz insanın hiç bir şeyine ihtiyacı yok!
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:35
I. Allah’ın, Kuran’ın adını bir daha hiç bir siyasetçi milletin önünde anmasın. Oy toplamak için veya pis işleri için kullanmasın; hatta iyilerine de sokmasın. Allah’ın bizim siyasetçilere ihtiyacı mı var? İnsan olarak ne yapacaksa millet için yapsın. Milletin olmadığı her yerde her ne yapıyorlarsa yapsınlar. Cumalarını da kendi kendilerine kılsınlar. Oruç dahil her türlü ibadeti kendi kendilerine yapsınlar. Hele ki kandırmaca için numaradan fakir evlerinde yer sofralarına hiç oturmasınlar. Herkesin ibadeti kendine +++
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:02
Siyasal islam toplumsal sorunlara cozum uretebilecek bir kapasitesi olmadigindan coktu. Bunda bir sorun yok; yapamayan gider, yapabilen yonetir. Siyasal islamin diger iktidarlardan farki, kendisi cokerken ulkeyi de cokertmis olmasi. Ulkenin butun birikimlerini satip yediler, kurumlarini darmadagin ettiler, vatandasi birbirine dusmanlastirdilar, en egitimli/yaratici kesimi ulkeden surduler, dis politikada ulkeyi maceraya suruklediler vb...Bu tahribati duzeltmek onyillara malolur Turkiye'ye...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 13:51
İslamcılar demokrat değil ki siyaseten umut olsunlar.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:47
16
Sen en anlarsın demokratlıktan...
musto 19 Şubat 2020 13:23
AKP bu gün yine azalan belediye başkanlarının ve üyelerin, yerine yeniçeri ve kapıkulları, devşirme proğramı, kapsamında sn Erdoğan başkanlığında, tören düzenlendi.Parti rozeti takıldı, eller havaya kaldırıldı, fotoğraflar çekildi, tarihe not düşüldü.Bizde buradan mutluluğunuz daim olsun diyoruz.Taşıma su ile bu değirmenin dönmeyeceğini,bu kervanın böyle yürümeyeceğini,görüyoruz.Allah var bitmez tükenmez çabanızı vergilerimizi, çar çur edişinizi çaresizce izliyoruz.Yakında bu kayırma düzeni bittiğinde cuma ve bayram namazların da dahi cemaat bulunamayacak olan dinimiz islama olacak.
Karar okuru 19 Şubat 2020 13:17
Üç çeşit yönetim biçimi vardır.Nefsi (arzuları ve istekleri) yok sayan,nefsin tüm isteklerinin önündeki engelleri kaldırıp her istediğini yapacak ortamı hazırlayan ve nefsi törpüleyip düzene koyan bu üç sistem Komünizm,kapitalizm(demokrasi ) ve İslamdır.Hiç bir sistem başka bir sistemin kültürüyle yaşayamaz.Ya kendini yok eder ya da uymak zorunda olduğu sistemi yok eder.Müslüman bir kişi kapitalist bir kültürün egemen olduğu bir toplumda İslamı yaşatamaz.Her ideoloji bir dindir.ama hiç bir din ideoloji değildir.Din ideolojiye dönüştüğünde kaos oluşur.Birde İslamcı yok Müslüman vardır.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 20:02
1
Eline diline sağlık! Birileri bu " islamcı" ve "siyasal islamcı" lafını kasten mi kullanıyor?... Piyasada dönen en abuk laflar.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 21:11
1
Önce Türkçeyi öğrenin. Kimyadan anlayana kimyacı denir...
Karar okuyucusu 19 Şubat 2020 13:11
Sayin Ocaktan, parlementer sistemde meclisin nasil kokustugunu, kifayetsiz ehil olmayanlarin, meclisi doldurup. Milletvekillerinin is takipcisi olup rant pesinde kostuklari ni unutmadik. Kavga eder gorunup partilsrin perde arkasindan nasil malj goturduklerini unutma dik. Milletin yararina degil tusiad in yararina kisi ve firmaya ozel kanun yaptiklarini unutmadik. Gecin artik maziden gelin muzariye. Baskanlik sistemi hizli ve millet yararina kararlar aliyor. Bu sistemde milletvekili olacak olan ozverili ve donanimli olup millet yararina kanunlar yapacak rant pesinde kosmayacak.
Fetö 19 Şubat 2020 12:49
AKP nin ilk dönemi ile şimdiki dönemi arasında tek fark Fetönün borazanının ötmemesi. Sayın Gül bundan rahatsız olmuş. AKP o vakit neyse şimdi de odur. 17-25 Aralıkta başlayıp 15 Temmuzda başarısızlıkla neticelenen Fetö darbe hareketi AKP için ne diyorsa bütün muhalifler koro halinde aynı şeyi söylüyor.
Rezil bir makale... 19 Şubat 2020 12:38
Türkiye'de ne ara şeriat ilan edildi, tatbik edildi ve başarısız oldu. Rezil bir makale. Okuyan da sanır ki Türkiye şeriatla yönetiliyor.
hasan bıyık 19 Şubat 2020 12:35
sen ne islamcılığından bahsediyorsun Abdullah? hiçbir zaman islamcı olmadınız ki. daha en başında laik seküler düzenin kanunlarına sadakat yemini etmediniz mi? daha en başında tayyip de sen de “biz islamcı değiliz, muhafazakar demokratız” demediniz mi? dinin açıkça yasak ettiği şeyleri -şans oyunları gibi- çeşitlendirip 10’a katlayarak tabana yaymadınız mı? içinde uzun süre bulunduğun parti yolsuzlukla kokuşmamış mıydı? kerhane düzenini aynen devam ettirmediniz mi? zinayı suç olmaktan çıkarmadınız mı? kemalistler sizden çok daha muhafazakardılar... çöken sizdiniz. islam ve islamcılık de
Sabahattin 19 Şubat 2020 12:17
Son 300 yıldır yaşanan açıkça gösteriyor ki derdimiz ne din ne de laiklik. Derdimiz hukukun üstünlüğü, demokrasi ve eğitim. Son 300 yıldır böyle bir yapıyı kurmayı beceremedik. Ekonomik yatırımı teşvik eden, çoğulculuğu koruyan, birey özgürlüğünü güvenceye alan kurumsal, güvenilir siyasi-sosyal yapıya ihtiyacımız var. Bu apaçık gerçeği görmezden gelip tarihin sınavından kalmış eski, bayat nakaratları tekrarlamayalım artık.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 12:13
Sayın yazar, sadece İslam tarihinde değil dünya tarihinde “din ne zaman siyasette ve iktidar mücadelesinde araçsallaştırılmışsa sonuçları hep acılı olmuştur.” Din’in saygınlığını yerle bir etmiş, insana kazandıracağı umulan ahlak ve vicdan duygusunu da yok etmiştir... İntihar eden insanların arkasından yapılan bakınca, ölenden çok o vidansızca acımasızsa yorum yapanlara üzülünüyor...
Ahmet Kaya 19 Şubat 2020 12:08
Fransadaki Charli Hebdo saldırısından sonra yapılan liderler yürüyüşüne davetli olmadığı halde sığıntı gibi katılan Ahmet Davutoğlu'mu yada uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye'deki temsilcisi Ali Babacan mı bize umut olacak.Bunlar siyasi tırnakcılardır.Amaçları iktidar olmak değildir.Ak Parti seçmeninden ne koparırsak o kardır şeklindeki uluslararası projenin aktörleridir.15 Temmuzda duvara toslayan Fetöcü yeni vesayeti canlandırıp CHP'ye teslim etmek için piyasaya çıkıyorlar.Her alanda bağımsız Türkiye yerine batıya biat etmiş,daha uslu bir Türkiye için piyasaya sunulmuş aktörlerdir.
HACI MURAT 19 Şubat 2020 11:21
Sayın Ocaktan,değerlendirmelerini atlattığımız badireleri dikkate almadan yapıyor.İlk 7-8 yıl e-Muhtıra,367 krizi, kapatma davası,askeri vesayetle uğraşmakla geçti.İlk yıllarda iyiydik denmesine rağmen aslında o dönem fazla bir mesafe alınamadı. İyileştirmelerin çoğu 2011'den sonra gerçekleşti.Velakin son 10 yılı da Fetö belasıyla uğraşarak geçirdik.Eleştirilen OHAL ile onca fetöcü atılmasına rağmen 2016'da 15 Temmuz'u yaşadık. Ya OHAL olmasa halimiz nice olurdu? Bütün eksiğimize rağmen kim 2002 öncesine dönmeyi ister?Türkiye emin adımlarla geleceğe yürüyor.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:16
4
Hacı Murat, kendi vatandaşınız, konu komşunuz, şu sayfalarda birlikte mesajlar yazdığınız insanlar Katarlıdan daha mı uzak size? Allah rızası kul hakkı için ya ajite etmeyin ya da yazmayın sevgili kardeşim. İnsanların duygularına azıcık saygı gösterin. Durduk yere mi bu kadar acılı acılı bağırır, buralardan yazarlar... Kim, hangi siyasetçi, kimin nesi, kim nereden nemalanır burada? Diğerlerini bilmem ama biz din kardeşiyiz. Hiç olmazsa onun hatırına... El insaf!
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 11:19
Cebi sıcak olanlar santim santim ölçüm yapılıp, en yakın duranlar ve onlara yakınlar duranlar belirleniyor. Vizyonmuş, birikimmiş...yapabilirlikmiş hiç biri yok. Bir manga (A takımı) oluşturuluyor. O manga; her kentte kendine yakın mangayı oluşturuyor. Eller cebe. Oluşumdaki maliyet paylaşımı yapılıyor. A takımından fire verilmeden, kentlerdeki takımdaşlar da belirlendikten sonra, başlıyor seçim taklaları. A zafer sarhoşu, B eh işte C ise hüsranlarda. A iktidar, B baş muhalif, C mi esrik. Kabaca kısır döngü. Her başkan, "TEK ADAM". Sistemin adı mı? "ADI BENDE SAKLI"
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 13:51
2
Yaşımda olanlar bilir. Bu ülkede bir bayan bakan "yağlı" kazıkla tehdit edildi mi? Evet. Bir başbakan "küfür" edildi mi? Evet. Bir başbakanı pijamayla, medya potronu karşıladı mı? Evet. Ben "yedi darbe" gördüm mü ? Evet. Kimi darbelerde parlamentosu kapattıydı mı? Evet. Bir gecede hükümet kurulup, yıkıldı mı? Evet. Milletvekili borsası açıldı mı? Evet. Binlerce genç beden "ideolojileri" nedeniyle toprağa düştü mü? Evet. Benim "Kitaplarım" toprağa gömüldü mü ? Evet. Bu ülkede 'fabrika' yakıldı mı? Evet. Eeeee yani sistemin adı neydi? "ADI BENDE SAKLI"
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:46
5
Yağlı kazıkla tehdit edilen bakan askeri vesayetten Erdoğan sayesinde kurtuldu mu? Evet. Şimdi bunu unutup Erdoğan'a karşı cephede saf tutuyor mu? Evet...
Takipci 19 Şubat 2020 10:49
1) Yazinin mesaji icin tesekkur ediyorum. 2) Hangisi olursa olsun, Din ile Demokrasinin bir Ortak Alan'i yoktur. 3) AK Parti basindan beri ne dediyse tersini yapti. 4) Cok borc aldi, hepsini bosa harcadı, torunlarimiz bile borc odeyecek...
güzel bir yazı geç kalmış bir farkındalık.. yarının türkiyesi için siyasal dinciliğin bitişi.. umut verici gelişmeler ülke adına... dinin sadece diyanet ile sınırlandığı yeni bir memleket .. kulağa çok hoş geliyor...
Yüksel dinçer 19 Şubat 2020 09:38
Bu milletin ya gözü kör ya kulağı sağır yada hafıza sorunu var Erdoğon demokrasi bir araçtır amaç değil bunu anlamayan millete ne ad verilir?.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:59
Halbuki 70 sene önce siyasal İslam'ın geçmemesi gerektiği söylendi :"İttihad-ı İslâm Partisi, yüzde altmış, yetmişi tam mütedeyyin olmak şartıyla, şimdiki siyaset başına geçebilir. Dini siyasete âlet etmemeye, belki siyaseti dine âlet etmeye çalışabilir. Fakat çok zamandan beri terbiye-i İslâmiye zedelenmesiyle ve şimdiki siyasetin cinayetine karşı dini siyasete âlet etmeye mecbur olacağından, şimdilik o parti başa geçmemek lâzımdır." Said nursi
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:40
Sayın yazar, son cümlenizle yazının bütününe muhalefet ettiğinizin farkında mısınız. Müslümanların laik sistemde demokratik başarıyı gerçekleştiremediği gibi bir garabeti savunduktan sonra.. Var mısınız, din, siyaset ve iktidar mücadelesinde amaçsallaştırılsın demeye? Bir zamanlar yönetiminde olduğunuz yeni şafak' ı okuyup ne hayaller kurmuştum. Kafka' nın dönüşümünü aratmayan bir eksen kaymasıyla konumunuzu netleştirmişsiniz.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:33
Hala islamcılık medet umman varsa ne diyem? Bırakın siyasal islami, islam bile artık kötü şeyleri çağrıştırıyor.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:46
9
8.33, AKP'nin son dönemini bahane edip İslama saldıranlar AKP'nin ilk döneminde mü'min mi olmuşlardı... Gavur gavurdur... Fark etmez.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:52
7
İslamcılıktan değil İslam'dan medet umuyoruz. Sizin dahi kabul etmediğiniz akp'yi müslümanlara yapmamaya çalışmayın. Demokrasi adına Allah'ın dinine savaş açılıyor bu ülkede...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 07:09
İslami siyasetin gelecek umudu ya Ali Babacan veya Davutoğlu olacağa benziyor çünkü AKP son 7-8 yıldır hata üstüne hata yapmaya devam ettiği için o fırsatı kaçırdı. Gelecek ay en az 30 milletvekili istifa edip Babacanın partisine katılmayı planlıyorlar çünkü mevcut Başkanlık sisteminden memnun değiller.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:08
0
İslami siyasetin çıkmaz bir yol olduğunu ve içinin boş olduğunu herkes gördü. Babacan’ın bu çıkmaz sokağa tekrar girmeyeceği merkez siyaseti hedefleyeceği açık. Bunu daha da net ortaya koyması gerekir. Aynı yılan deliğine iki defa elimizi sokmaya gerek yok. Tüm dünyada İslami geçinen tüm yönetimler çöktü, başta IŞID. Boş hayalleri bırakın.
Ahmet Kaya 19 Şubat 2020 10:38
12
Mevcut başkanlık sistemini istemiyenleri anlamakta zorlanıyorum.Çünkü aynı şeyi Batı da istemiyor.Halbuki onlar için bir ülkenin neyle yönetildiğinin bir önemi yok,kendilerine olan bağlılıkları önemli.Ak Partinin 7-8 yıllık hatası dediğin acaba fetöyle mücadelesi olmasın.Bu milleti fetöyle mücadeleyi ben daha iyi yaparım diye ikna edemeyen hiç kimse iktidar olamaz.Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu da bu mücadeleyle ilgili toplumu ikna edecek kabiliyete sahip değiller.Sonuç olarak bunların nasıl ortaya çıktıklarını ve hangi projede yer aldıklarını bu milletin kör olmayan kısmı görüyor.
karar 19 Şubat 2020 12:14
2
ne gül den,ne babacandan ve ne de davutoğlundan hele hele rte den bir hayır gelmez
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:14
2
Çok anlayış mağdurusun 'Ahmet Kaya', çok; adını neden böyle seçtin de 'kayakafa' diye seçmedin ki? Seç, seç, uyar. Baksana, "mevcut başkanlık sistemini istemiyenleri anlamakta zorlanıyorum" sun hala. Davul zurna çalınsa anlayabilecek misin, aceba? Makale yetmiyor ya...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:22
0
Bu saatten sonra hala ders almamışlar ve aynı şeyleri tekrar edeceklerse ders almamışlarsa onlardan kimseye hayır gelmeyecekse toptan kaybolup gidelim. Dünya en azından bir mikrop topluluktan kurtulur. Değilse inanmak için teminat görmek ister millet... Ya o teminatı versinler ki görünen yeterince verememişler ya da hiç siyaset sahnesine çıkmasınlar!
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 07:02
AK Parti ilk döneminde başarılı oldu. Çünkü rehberi AB idi. Derviş’in bıraktığı ekonomi yönetimi kurallarıydı. Kendi birikimi yoktu, yönetime kattığı İslami diyebileceğimiz hiç bir katkısı da olmadı. İyiki de olmadı. Başta iyi uyguladığı temel iyi yönetim kurallarından uzaklaştıkça, cemaat gibi yapılara yol verdikçe, yandaşlara menfaat sağlayayım çabasına girdikçe, desteğini de yönünü de saygınlığını da toptan kaybetti. Ülkeyi darbeden darbeye sürükledi. Borç ve büyük bir enkaz bıraktı. 2020 ve hala darbe konuşuyoruz. Çok yazık.
KARAR OKURU murat 19 Şubat 2020 07:53
2
Akp nin hangi dönemde yönetime kattığı islami katkı var. ALLAH AŞKINA... tam tersi hukuk tanimamazlik islami değil. Istanbul sözleşmesi islami değil, adam kayırma islami değil... değil değil değil. Mevcut yönetim müslümanların gayr-ı islam yönetimi
Kamil 19 Şubat 2020 06:59
Siyasal İslamcılar vazoyu kırdı. Şimdi takkeyi önlerine koyup düşünseler iyi olur. Mesela; Laiklik İslamı siyasetin ayak oyunlarından koruyan faydalı bişey değil miydi? Biz neden dürüstlük, cesaret ve entelektüel birikim hasletlerinin üçünü birden taşıyan bir lider çıkaramıyoruz?
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 15:17
0
6.59, Bu ülkede Siyasal İslamcı tek lider Erbakan'dı. Ona da bu millet sahip çıkmadı. AKP üzerinden İslamcılığa hücum etmek yanlıştır...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 06:49
Yani laiklik gereklidir ve zorunludur. Hangi din olursa olsun devlet yönetimine karıştırılmamalıdır. Din yoruma bağlı bir inanış. İslamın onlarca yüzlerce yorumu var. Kaldı ki İslamın bir devlet yönetimi önerisi de yok. Danışın diyor. Meclis o zaten. Temsil olacak. Diğer kanunlar toplumun genel kabulleri ile yapılacak. Dini kurallarla yönetim olmaz. Kimse inançlarından yada inançsızlığından dolayı ayrıma tabi olmayacak. İnsan hakları sonuna kadar sağlanacak. Bu kadar.
Ali Desidero 19 Şubat 2020 05:57
Allah emaneti ehline vermeyi emreder.. İslamcılık pratiği itibariyle, elde etmek istediğiniz iktidar gücü, mal, para, makam, karı için kullandığımız araçtır.. Bunun istianası dahi yoktur.Sebebi Ahlaki ve hukuka saygısız islamcıların, hasta zihniyet ve ruh sahibi olmalarıdır. Yaşadığı zamanın şartlarını idrakten aciz..Ben bunlara KRAVATLI DAİŞ kafalı diyorum. Fetö güç ve iktidarı ele geçirse idi AKP liler ve Recep beyden farklı davranmayacaktı.Allah Fetö cülere bunu gösteriyor. Yarın başkası Recep bey ve AKP lilere eziyet edecek. Bu korku bazı insanları Despotlaştırır! Korku HASTALIĞIDIR.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 05:43
Güçlendirilmiş parlementer sistemin eskisinden nasıl ve ne derecede farklı olacağını şimdiden tartışmaya başlasanız iyi olur. Eskiden de meclis çoğunluğunu ele geçiren tek adam rejimini uyguluyordu. Siyasal partilerde tek adam düzeni devam ettikçe demokrasi olmaz. Partilerde ön seçim hakim olmak zorunda.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 11:03
1
Bunun tek çözümü milletvekillerini iki turlu dar bölge ile seçmek. Yani cumhur başkanı seçer gibi seçeceğiz millet vekillerini. O zaman parti başkanlarının istediği kişi değil bölgede güçlü olan seçilir ve o milletvekili parti başkanından önce seçmenini dinler, gerçekten milletin vekili olur.
Kararli 19 Şubat 2020 11:57
0
Cok dogru. Partilerin icinde demokrasi olmadan ulkede demokrasi olamaz. Lider sultasindan cikarilip lidvekil adaylar ve siralamasi parti ici on secimle belirlenirse ulke nefes almaya ve iyilesmeye baslar.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 05:28
Sayın Abdullah Gül ve siz ne yazıkki haklısınız, sadece Abdullah bey biraz geç kaldı çünkü atı alan islamı kullanarak sadece kendi çıkarlarını düşündü hatta Kemalist rejimi arar olduk, onlarda en azından utanma duygusu vardı bunlarda utanma duygusuna yok İslami toplum için utanç verici bir durum ve insanlar dinden soğudu soğuyor ateist oluyorlar haklı olarak
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 12:13
1
Allah utandırmasın diye diye böyle oldular.
evin 19 Şubat 2020 05:11
abdullah gül bile siyasal islam çöktü diyor nihayet...bunu 10 yıl önce söylediğimizde duymadığımız şey kalmamıştı...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:48
5
Kendini temize çıkarmadır bunun adı. El birliğiyle laik sisteme payanda olup kendileri çökertti. Siyasal İslam, içinde bir zamanlar kendisinin de olduğu garabet yönetim değildir ve bu sistemde siyasal islamcılıktan söz etmek hem komik hem iftiradır.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 04:49
Ne güzel ifade etmişsiniz. Umutlarımız heba olmuş gibi hissediyorum.Turkiye nin başına talih kuşu kondu derken savrulduğumuz durum üzücü.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 02:56
akp hiçbirşeyi düzeltmedi, orada yanılıyorsunuz. akp 17 yıl ülkenin kurumlarını yargısını bürokrasisini kendine bağladı. düzeltmedi değiştirip kendine bağladı. siz hala neyin peşindesiniz? akp yi eleştiremiyorsunuz hala ve hala aynı bant aynı film
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:55
7
80 yıldır size bağlı, bırakın 20 yıl da akp'ye bağlansın. Bize bağlanması mümkün görünmediğine göre benim için pek de fark etmez açıkçası. Siz laik AKP'ye katlanamıyorsunuz, Müslümanlar ne yapsın.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 15:19
0
8.55, Son zamanlarda okuduğum en doğru yorumlardan biri...
Orhun 19 Şubat 2020 01:02
Ne diyelim,bidaha akparti gibi ve o zihniyetli kişilerden allah korusun. bu ülkeyi,ilk zamanlarda bende ümitliydim ama,degil islamcılari desteklemek yanlarindan bile geçmem
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 00:46
İslamcılar "Hak,Hukuk,İfade hürriyeti"ni kendileri için istemişler,demokrasi,insan hak ve hürriyetlerine inanmadıkları gibi bu kavramları olta niyetine görmüşler,dahası vicdanları olmadığı gibi ahlaklarıda yok.Herhangi bir konu islama uygunsa!isterse insanlığın oluşturduğu değerlere ters olsun umurlarında değil.Maniplasyonla,göbels vari probagandalarla,boş hamased ve osmanlı/ümmet palavralarıyla belki bir seçim daha kazanabilirler ama düştüklerinde bir daha kalkamayacaklar.
Muhtefi. 19 Şubat 2020 00:41
**Islamci** Siyaset tam bir tiyatro Emperyalist tezgahtir..ne dun icin çözümdü ,ne de yarinlar icin çözümdür..!.. ..sacma bir yaklaşım. Siyaset yapabilirsin sıkıntı yok.ama Mukaddesatimi politikalarda KUL-LAN-MA..!..Siyasetci Ciplak (bilgi,becerisi ile) olsun icraati gozuksun...Dogrusu budur..herkesler icin..
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:06
7
Erdoğan'a bu yüzden kızıyorsunuz ya. Açık olsaydı da Erbakan gibi güçlenmesine izin vermeden icabına baksaydık, diyorsunuz, bizi kandırdı diye hayıflanıyorsunuz. Erdoğan, Erbakan hükümeti döneminden çok ders çıkarmıştır.
Muhtefi. 19 Şubat 2020 14:50
0
ISLAMA tabi olmaktan.baska kendime Seref,Onur,Haysiyet,izzet bilmem..Fakat Dini politikalarda olan isimlerden ,Dogdugumdan beri uzakim, Olene kadar da uzakim.Dini politikaya alet etmekten. Ve IRKÇI politikalardan..!.Ilk once kendim yapmam.sonra da başkalarından istemem.Siyasetci/ler Türkiye Cumhuriyetine hizmetle one çıkmalı .Hayat anlayisim budur..saygılar..
0
14.10, Bir taraftan "ISLAMA tabi olmaktan.baska kendime Seref,Onur,Haysiyet,izzet bilmem." diyorsun. Diğer taraftan beni yöneten gavur da olabilir diyorsun... Bu ne perhiz, ne lahana turşusu...
Muhtefi.. 19 Şubat 2020 19:46
0
15:55 Sıkıntı bu ya :)))..partiye gore yön..! belirlemek..:))..Bizler politikada yok-uz..Her zaman,her yerde Muminiz bu Dunyanin fitne,fesad devrinde..hersey maske CIKARLAR ŞAHANE.! .:))..Irademiz partiye,partilere sigmaz..!.Kim Hayir namina is yaparsa Destekleriz..Uyanikiz kimse bizi yönetemez. Aklimizi kullaniriz..âcizane.
turgut esen 19 Şubat 2020 00:26
o halde şu soru sorulmalı: dini söylemleri çeşitli dünyevi emelleri için araçsallaştıranların dindar olmadığı daha baştan belli değil miydi? bu siyaset esnafı hakkında bu çiğ iyimserlikten ne zaman kurtulacağız??? dolayısıyla kaybeden din ya da “islamcılık” değil, mesele bir konjonktür meselesi de değil. islamcı kılıklı münafıklar kaybetti. zaten en başında da islamcı değillerdi. gül fazla abartılıyor. memleketin bu duruma düşmesinde birebir pay sahibi olanlardan biridir.
karar 19 Şubat 2020 12:07
0
güzel yorum
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 00:23
kemalistlere zerre güvenmediğim halde oyumu verecem.toplumsal barış adına son şans.islamcı milliyetçi geçmişi olan yeni oluşumlara zerre küp artık destek yok.40 yılımı yediler haram olsun.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 17:23
5
Oy namustur. Güvenmediğin kişiye neden emanet ediyorsun.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 21:06
2
aklın nerede belli oluyor.bunu bu şekilde anlayan sen bi psikoloğa git..
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 21:09
0
sen güvendiğin kişiye emanet edince ne değişti
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN