Back To Top
İsyanla karışık ironik bir tavır Jethro Tull...

İsyanla karışık ironik bir tavır Jethro Tull...

 - Son Güncelleme: 26.01.2020 Pazar 07:43
- A +

İkibin yılında bir haziran akşamı saatlerce ayakta beklediğim Roger Waters’ın, gitarına ilk vurduğunda çıkardığı sesle birlikte Açık Hava sahnesini inleten müzik, dünyama müthiş bir zenginlik katmıştı. İşte Jethro Tull yalnızlığımın gecelerinde bir yaz akşamı, tırnaklarıyla dokunduğu gitarının metal sesini ve sanki ruhunu üflediği o olağanüstü flüt ezgilerini dinlerken bambaşka limanlara doğru yolculuğa çıkıyordum.

İtiraf etmeliyim ki özellikle bunalımlı dönemlerimde bolca jethro Tull dinlemek adeta ilaç gibi gelmiştir. Çünkü Jethro Tull bir yandan insanın içini kıpır kıpır ederken bir yandan da ince bir hüzün akar şarkılarından. İşte Anderson’ın flütü ve sesinden insanın ruhuna akan o hüzün, modern dünyanın dayatmalarına karşı isyanla karışık ironik bir tavırdır aynı zamanda.

Müzik literatürü ile ifade etmek gerekirse, galiba Ian Anderson gibi müzisyenler, müziğin mesihleridir. Onlar zamanın döngüsü içinde özenle seçilmiş olarak gelirler, hayatımıza girerler. Gittiklerinde ise ruhumuzda boşluklar yaratırlar. Ian Anderson, o hiç bitmeyecekmiş gibi enerjisi ile ilk günkü gibi flütünü üflerken sadece kulaklarımızda değil, ruhumuzda da derin izler bırakır.

1968 yılında, Ian Anderson önderliğinde blues ağırlıklı folk-rock yapmak üzere yola çıkan grup, progresif müziğin öncülerinden. 1970’lerde tırmanışa geçen, günümüzde art-rock olarak tanımlanan türün bugün artık birer efsane olarak kabul edilen temsilcilerinden biri Jethro Tull.

Özellikle Ian Anderson’un rock müziğine adapte ettiği flüt soundu, Tull müziğini farklı kılan en önemli etken olarak kabul ediliyor. Adını 1971 yılında yaptıkları “Aqualung” albümü ile duyuran grup, en önemli çıkışlarını 1972 yılındaki “Thick As A Brick” adlı konsept albümleri ile yaptı. Hemen arkasından gelen ve yine bir konsept albüm olan “Passion Play” de epey ses getirdi.

Jethro Tull’ın ilk çıktığı yıllarda Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin, Moody Blues, Who, Eric Clapton, Allman Brothers, Grateful Dead gibi büyük isimler çığır açmışlardı. Psychedelic – rock – blues formlarında gitar ağırlıktaydı. Böylesine zengin bir müzik ortamında Ian Anderson gitar yerine flütü seçerek şaşırtıcı ve fantastik bir sound üretmiştir.

Jethero Tull müziğinin, özellikle de şarkı sözlerinin şiirsel bir özellik taşıdığının altını çizmek gerekiyor. Murat Bijeduğ T24’teki bir yazısında bu konuda şöyle bir değerlendirmede bulunuyor: “Tull müziğinin farklı bir yönü de şarkı sözleridir. Alışılagelmişin ötesinde, hikayelerden, mitlerden, gündelik hayattan esinlenilmiştir. Jethro Tull izleyicileri şarkı sözlerine de önem atfederler, basit ve kolay anlaşılır değildir, biraz zihinsel zahmet ister tam anlamak için. Sözler bağımsız olarak şiir gibi de okunabilir seviyededir.”

Jethero Tull’un “A Christmas Song”u bu konuda önemli bir örnektir.  

/Bir zamanlar Soylu Davut’un Şehrinde, tenhada bir ahırda,
Bir ana sarılmıştı bebeğine.
Kulak vermelisiniz onun daha sonra söylediklerine.
Siz tıkınıp dururken Noel partilerinde,
Defolup gidin desem gülüp geçersiniz.
Meseleyi anlamıyorsunuz, söylemek gereksiz.
Noel ruhu, içtikleriniz değil.
O halde nasıl gülebiliyorsunuz kendi ananız açken,
Nasıl gülümsüyorsunuz tüm gülümseme nedenleri yanlışken?
Ve düşüncesiz keyfinizi bozduysam eğer
Unutmayın ki dilerseniz, bu yalnızca bir Noel şarkısı.
(Hey! Noel Baba! Şu şişeyi uzatsana, moruk?)
Kan akacaksa ten ve çelik bir araya geldiğinde,
Akşam güneşinin renkleriyle kuruyan,
Yarının yağmurları lekeleri yıkasa da,
Yine de bir şey hep kalacak zihinlerimizde.
Belki bu nihai eylemin anlamı,
Perçinlemek içindir tüm bir yaşamın iddiasını:
Şiddetten bir şey çıkmadığını ve asla çıkamayacağını,
Öfkeli bir yıldız altında doğanlar için.
Unutmayalım diye, ne kadar kırılgan olduğumuzu
Hiç durmadan yağacak yağmur
Bir yıldızın gözyaşları gibi
Hiç durmadan anlatacak yağmur./

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 23:12
Babanıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum.
Bu ekleme nereden????
Kan akacaksa ten ve çelik bir araya geldiğinde, Akşam güneşinin renkleriyle kuruyan, Yarının yağmurları lekeleri yıkasa da, Yine de bir şey hep kalacak zihinlerimizde. Belki bu nihai eylemin anlamı, Perçinlemek içindir tüm bir yaşamın iddiasını: Şiddetten bir şey çıkmadığını ve asla çıkamayacağını, Öfkeli bir yıldız altında doğanlar için. Unutmayalım diye, ne kadar kırılgan olduğumuzu Hiç durmadan yağacak yağmur Bir yıldızın gözyaşları gibi Hiç durmadan anlatacak yağmur./ ??????
Ömer GÜNEY 26 Ocak 2020 15:44
S.A Sayın Mehmet OCAKTAN Beyefendiye; Muhterem babanız vefat etmiş. Babanıza Allah'tan rahmet, sizlere sabr-ı cemil ve başsağlığı diliyorum.Selam ve dua ile
Sayin,M.Ocaktan,Basiniz sag olsun Allah rahmet eylesin ,size saglikli ve müzikli günler dilerim.
Sayın Ocaktan babanız merhum Hüseyin Beyefendiye Allah (CC) rahmetiyle muamele eylesin.
okuyucu 26 Ocak 2020 12:51
Bir elinde cımbız bir elinde ayna umurunda mı dünya!!!!!!!!
KARAR OKURU 27 Ocak 2020 08:51
1
Başkasına laf etmeden önce bir aynaya bakın. Beş dakikacık düşünün. Yazılanı anlamaya çalışın. Kendinize acımıyorsanız üzülmüyorsanız bile depremde ölenlere acıyıp üzülün.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:31
Başınız sağ olsun
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:08
Başınız sağolsun. Allah kalanlara sabır versin.
talebe777 26 Ocak 2020 10:53
Bir tanıdığımın yan flüte başlamasına vesile olmuş gruptur.
Mutlu Yücel 26 Ocak 2020 02:08
sayın yazarımız, bahsettiğiniz sanatçıların seçkin eserlerinden birinin lingini makale başına koydanız da okurken de dinlesek zannımca daha somut ve kalıcı olur. saygılarımla
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 00:33
Kararda Jethro Tull Dan bahsedilmesi çok güzel buldum. Jethro Tull' un kalbimde özel yeri vardır. 1980'lerde orta okula yeni başladığımda abilerden birisini bana Jethro Tull' u tavsiye etmişti. Oradan heavy metal e geçmiştim. Yazdığınız gibi sözleri dinleyip anlayınca zevki başka oluyor. Elazigdaki vatandaşlarımıza Allahdan rahmet ve şifa diliyoruz.
Bedir 26 Ocak 2020 00:15
Deprem...zelzele...!
Mutlu Yücel 26 Ocak 2020 02:38
8
bedir kardeş, o konudaki sorunu, deprem için toplanan vergilerin nereye gittiği dahil hepsini cem edip cumhurbaşkanımıza sorsan daha isabetli olmaz mı. şimdi gelmiş yumurta deliğin ağzına, ne denecek, ne dese zelzeleye iyi gelecek?
Sabır! 26 Ocak 2020 06:21
7
Mehmet Ocaktan bilir 12 Eylül öncesi Türkiye nin halini,O günlerimi özlüyor.Bugün yazılabilecek bir tek yazı vardır o da deprem.Bari yazmıyorsun bir satırla da olsa baş sağlığı dile,yaralılara acil şifa dile..Elbette devlet gereğini yapıyor,Tasada birlik içinde olmayacaksak ne zaman birlik içinde olacağız.Şimdi cazın sırası mı ?
Bedir 26 Ocak 2020 12:02
1
Mutlu bey soru değil ki benim cümleler....hatırlatma! Senin sorunun...derdin kimle ise kendin sor! Hariçten avukatliğa soyunman anlamsız! Sakin ol!
mutlu yücel 26 Ocak 2020 14:12
1
devlet gereğini yapsa idi deprem için toplanan vergilerin üzerine de kor deprem için harcardı ve ölümler ve maduriyetler de az olurdu. nasıl diyebilirsin ki devlet gereğini yapıyor. iyi bir defin işlemleri yapıyor dersen doğru. ama devletin bu konufa japonya olmada da ciddi bir uğraşı olmalıydı. buna bakışın bile politik olursa vay halimize.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN