Back To Top
Kürt sorununun çözümüne Bahçeli katkı verir mi?

Kürt sorununun çözümüne Bahçeli katkı verir mi?

 - Son Güncelleme: 10.06.2019 Pazartesi 08:30
- A +

Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kürt sorunu ile ilgili bakışının başından beri kaygan bir zeminde ilerlediğini artık hepimiz biliyoruz. Bu mesele uzun süre inkar ve asimilasyon politikalarıyla yürütülmeye çalışıldı, ta ki 2005 yılına kadar... AK Parti iktidarıyla, daha doğrusu Tayyip Erdoğan’ın 2005 yılında Diyarbakır’daki o meşhur konuşmasıyla birlikte, Kürt sorununa bakışın da farklı bir boyuta evrildiği muhakkak.

Özellikle de “Açılım süreci” ile birlikte Kürt sorunu konusunda müthiş bir iyimserlik rüzgarı esmiş ve açıkçası, işin başında meseleye şiddetle karşı çıkanlar dahil herkeste bu işin silahsız da çözülebileceği umudu doğmuştu. Ancak PKK’nın Suriye’deki kaos ortamına yaslanarak sergilediği şımarıklık, maalesef Kürt sorununun çözümü ile ilgili çabaları yerle bir etmiş ve meselenin çözümünü bilinmez bir tarihe ertelemiştir. Bu arada iktidarın, hendeklerin kazılması sürecindeki tutumunu da bir yere not etmekte yarar var. Artık şu saatten sonra kimsenin, çözüm konusunda bir adım atmaya ne mecali, ne de cesareti olduğunu söylemek ne yazık ki pek mümkün gözükmüyor.

Evet bu böyledir ama burası da Türkiye’dir, bazen öyle bir atmosfer oluşur ki hiç beklenmedik çevrelerden bütün ezberleri bozan yepyeni çıkışlar gelebilir. Bu da nereden çıktı diyenler için hemen hatırlatalım, bilindiği gibi iktidar son haftalarda zamanlaması açısından dikkat çekici bir adım attı ve uzun süreden sonra yakınlarının, avukatlarının Öcalan’la görüşmesine izin verdi.

Kuşkusuz bu doğal bir görüşmedir ve de son derece de normaldir, ancak bu görüşmelerin tam da 23 Haziran seçimi öncesinde yapılıyor olması doğal olarak zihinlerde bir takım soru işaretlerine de yol açabilir.

Kuşkusuz bu süreçteki en dikkat çekici tavır MHP lideri Devlet Bahçeli’nin tutumudur. Hiçbir ihtiyaç yokken Bahçeli’nin “Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün” açıklamasını yapması son derece manidar bir durumdur. Eğer siyasi hayatı boyunca Kürt sorunu konusunda hep şahin politikalar izlemiş ve PKK ile ilgili en sert ifadeleri kullanmış bir siyasi lider, durup dururken Öcalan’la ilgili böylesine ılımlı bir çıkış yapıyorsa bu durumu biraz düşünmek gerekir.

Hatırlayalım, “Açılım süreci” günlerinde çözümle ilgili hazırlanan 10 maddelik metni Sevr Anlaşması’na benzeten Bahçeli çok sert tepki göstermiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “PKK olağanüstü kongre toplayacak, silah bırakacak, barış gelecek ve demokrasinin önü açılacakmış. Sevr Anlaşması’na da barış diyorlardı ve Türk milletine nasıl bir cehennem yaşatacağı herkesin malumuydu. Bu ihanet metni Türkiye Cumhuriyeti’nin çöküş metnidir.”

Peki bugüne kadar Öcalan’ın adını bile ağzına almaktan çekinen Bahçeli’nin İmralı konusundaki bu ılımlı tavrını nasıl okumak gerekiyor?

Bu konuda iki ihtimalli bir okuma sanırım daha rasyonel olacaktır. Birincisi, 23 Haziran seçimi öncesi İstanbul’daki Kürt seçmenin kalbini ittifakın adayına ısındırmak. Cumhur İttifakı’nın 31 Mart seçimleri öncesinde Kürtlerle ilgili dillendirdiği sert söylemlerden sarfınazar ederek, bugün politika değişikliğine gitmesi ittifak açısından doğal bir tavır olabilir. Ancak bu değişikliğin sonuçlarını görmek için 23 Haziran sandığını beklememiz gerekiyor. İkincisi ise MHP’nin Kürt meselesi konusunda daha rasyonel bir siyasete kapı aralaması şeklinde okunabilir.

Kuşkusuz mevcut şartlar dikkate alındığında MHP’nin böyle bir manevra yapması pek mümkün görünmüyor. Ama kim bilebilir ki, belki de yıllardır Türkiye’nin insani ve ekonomik enerjisini tüketen en çetrefilli problem MHP’nin katkılarıyla çözülecektir. Eğer ülkenin en hayati meselesi konusunda böylesine değerli bir katkı sunabilirse, inanıyorum ki bu Bahçeli’nin siyasi hayatında müstesna bir sayfa olacaktır.

Unutmayalım ki Türkiye yıllardır idamın kaldırılmasını tartıştı ve bu konuda Avrupa Birliği’nden gelen sayısız eleştirilere muhatap oldu. İşte bu problemin çözülmesi, yani idamın kaldırılması içinde MHP’nin de yer aldığı Anasol-M hükümeti tarafından gerçekleştirilmiştir. Doğrusu iyi de oldu, yıllardır Türkiye’nin başını ağrıtan bir mesele halledilmiş oldu.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 00:21
Bu ülkeye Türk Kürt fark etmez menfi milliyetçiler çok zarar verdi. Bunları yok sayarak ancak çözüm mümkün...
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 23:04
"Kürt sorunu yok" şeklindeki yorumuma cevap veren arkadaşım. O cezaevlerinde dedikleriy büyük bölümü ya katil, ya da katilin azmettiricisi. Bu ülkede Kürt hiç bir zaman ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmedi. Ara rejimler diyebilirsin ama o dönemlerde her kesim mağdur edildi. Bugünkü durum ise emme basma tulumba gibi. Oy zamanı "Kürt sorunu, Kürdistan, Dersim v.s" dillendirilir, Batıya gelinir "Tek devlet, tek bayrak, tek millet" denilir. Bu sadece bugünün arızi durumu. Muktedirler kendileri bu terimleri dillendirir, başkaları yanlışlıkla da söylese cezalandırılır. Garabet bir durum vesselam.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 19:49
Diyorsunuz ki" "bazen öyle bir atmosfer oluşur ki hiç beklenmedik çevrelerden bütün ezberleri bozan yepyeni çıkışlar gelebilir". Hiç faydası olmaz. PKK Suriye de devlet kurma hayalinde iken burada daha azına razı olmaz. Razı oluyor gibi yapsa da, sadece kısa vadeli bir kandırmaca dır yapacağı.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 17:45
Hâlâ Kürt sorunu diyorsunuz utanmadan.Hangi sorunu var Kürdün?Parlamentonun yarısı Kürt,iş dünyası, kamu ağzına kadar Kürt. KPSS, üniversite imtihanlarında Fetöcülerle soruları peşkeş çektiniz. Çözüm süreci diyerek şehirleri PKK'ya teslim ettiniz. Yüzlerce ana kuzusu bu yüzden şehit düştü.Ana yollar baştan aşağı Kürtlerin petrol istasyonları ile dolu. Siz, biz Türkler'den ne istiyorsunuz? Sahte belgelerle insanları zindan attınız, sermayeyi hiç bir kural gözetmeden yandaşlara peşkeş çektiniz,basını tek ses haline getirdiniz. Kamu kurumlar devlet kurumu olmaktan çıktı siyasi artı teşkilatına dö
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 19:33
4
Parlamentonun yarısı Kürt derken şu anda hapishanede olan yarısı mı? Fezleke hazırlanıyor. Neredeyse tamamı tek partiye ilişkin. Belediyelere kayyum atanıyor. Neredeyse tamamı belli partinin belediyeleri. Liderler hapse atılacak. Tek partininkiler. Gerçekten hangi sorunu var ki Kürdün?
Muhtefi. . 10 Haziran 2019 20:12
3
Ayne öyledir. Bu ülkede Hepimizin Sorunu aynı. Gelir Adaletsizliği en baştan sonra Üretim yüksek katma değerli ve Adalet tam Adalet. .VATANA İHANET ETMİŞLERE. ..Kömür Madenlerinde çalıştırmak. Devlete yuk olmasin ekmegii kendi kazansin...Demokrasi,Demokrat maskesi ile Bölücülere tam Press. Hiçbir Partinin Gücü yetmez Başka türlüsüne. !..TÜRK MİLLETİ butün Etnik kökenleri ile VATANIN SAHIP ÇIKAR. ÇIKMIŞTIR. ÇIKACAKTIR. .zerre şüphem yok-tur. .
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 21:21
1
Zeytinyağ gibi her yerde üste çıkıyorsun Muhtefi . . Hiç kelime oyunu yapmaya gerek yok. Türk de bir etnisitedir,aynen Kürt gibi. Farklılığın bariz vasfı dildir. Tük'ün dili Türkçe, Kürt'ün dili Kürtçe. Hem bana dil dayatacaksın, hem beni Türk olarak isimlendireceksin, sonra da bunun adına tam adalet, diyeceksin. Sevsinler !!!!!!
Muhtefi. . 10 Haziran 2019 16:20
Bu memlekette Kronik Etnik köken sorunu yok-tur. !..oy kaygısı ve mangir ile geçinen Kasiyicilar vardır. Gelir Adaletsizliği vardır vb Tam Adalet lazim herkese esit...örnek makas atmis trafikte vb 4 kişi ölmüş bu caninin Gün yüzü görmemesi ve kendi masrafını KÖMÜR MADENİNDE Çalışarak cikarmasi gerekir..Etnik koken kaşımak Felakettir. Balkan kokenliyiz sadece onmilyonlar olan bizler kendi aramızda farklıyız. !..nerde kaldı diğer etnik kökenler TÜRK MILETI olarak üstünlük sadece Ahlak, Edep, Dürüst olandadir. Nokta
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 18:49
2
Muhtefi. . VİRGÜL konulacak yere "Nokta" koymuşsun, onun için de yazı eksik kalmış. Ben tamamlayayım : Ne mutlu Kürt'üm diyene. :))) Bak, senin çıktığın yerden hareket edince, gelinen durağa. Neymiş !?! Yanlış iz takip etmeyecekmişsin. O zaman düzeltelim : İNSANLAR arasında "üstünlük sadece Ahlak, Edep, Dürüst olandadir.". OKEY ?? :)))
Muhtefi. . 10 Haziran 2019 19:55
1
18:49 O senin sorunun neyle mutlu olacaksan.:)) Bizde de (Balkanlarda ve burada) Cooook. Senin kafadan Etnik kökenine Mutuluk duyan ..Hiçte aşağıya kalmaz. Senden..!..:)))...Etnisitesi gidiklandigi zaman İnsanin Akli devre disi olur..:)) .biz TURK MİLLETİ olarak yürüyeceğiz. Allahın izniyle. .İlelebet. Bakmayız etnik kökenlerine Vatan Aşığı,Ahlak, Edepli olması yeterlidir .
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 23:39
1
Muhtefi rumuzlu vatandas, bu ulkede yasayan insanlari aldatmak artik mumkun degil. Bu ulkede Irkcilik devletin icinden halkin butun kesimlerinde kok salmistir. Kimse kendini Turk olarak tanimlamaya mecbur degildir. Insanlarin kendi anadilinde okuma yazma ogrenmesi yasaklanmis bu ulkede. Gayrimuslum vatandaslar tehdit edilmis, mallari gaspedilmis, goce zorlanmislar. Toplam nufusun binde biri bile gayrimuslum degil bugun. Gercekler ortada duruyor. Gormemek icin kor, sagir, beyin ozurlu olmak lazim.
Kürt sorununu, Türkiyeyi parçalamak isteyenler için bitmemiştir. Türkiye'de Lozan'a göre gayrimüslimler azınlıktır, Kürtler değil. Lozan'a göre bu ülkenin Müslüman bütün vatandaşları ülkenin asli unsurudur. Asli unsura özerklik istemek asli unsura hakarettir. Hem Lozan'ı savunup hem Kürtçülük üzerinde ayrılıkçılık yapmak abesle iştigaldir. Müslüman olmayan veya Müslümanlıktan vazgeçen Kürt veya Türk Lozan'a göre azınlık statüsündedir.
E.K 10 Haziran 2019 12:59
Sn Bahceli'nin degil Kurt sorunu ulkenin hic bir sorunu icin, egitim, ekonomi, issizlik, carpik kentlesme vs...vs...bir cozum politikasi oldugu tartisilir...Sark kurnazligi ve ayak oyunlariyla nasil bir kac oy fazla aliriz , koltugumuzu nasil koruruz pesinde Bahceli ve ekibi....Kurler oy figuranlari degildir...Bir kac gun once hain, terorist diye bagiranlarin simdi Kurdistan vekilleri falan gibi, tarihende yanlis sacmaliklarla Kurt secmeni etkilemeye calismasi, siyaseten utanc vericidir...Ciddiyetsiz bir yaklasimdir..Kurt secmenin bu kasaba siyaset oyununa gelmeyecegini umuyoruz...
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 12:45
Yorumcunun biri yazmış; Kürt sorunu fiilen kalkmış durumda. Aynen öyle. Artık söylenenler sorun icat etmeye yöneliktir.
Son ülkücü 10 Haziran 2019 12:05
Bahçeliye demişlerki 23 Hazirana kadar kürtleri kızdıracak bir şey deme, İstanbulada gelme. Hani mitili İstanbula atacaktı. Alayına gider yapan bu adam binali beyin kürdistan çıkışına ses çıkaramamıştır. İşte sizin ülkücülük anlayışınız budur.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 12:01
“MHP idama onay vermedi” diyen akıllı arkadaş, mhp o iktidarın ortağı idi ve idam geçerken koyametleri koparmadı, yani işi halledin ben görmezden geleceğim dedi... İstersen sen de internete bir bak, bakalım MHP “Vay siz idamı kaldırıyorsunuz ben hemen iktidardan ayrılıyorum” demiş mi? Unutma herkesin biraz aklı var. Arşivler yalan söylemez.
musto 10 Haziran 2019 11:57
Son olarak isyanlardan sonra kendiside bir Kürt olan İsmet İnönünün hazırlamış olduğu şark raporu vardır raporda gayrı müslümlerden boşalan topraklara acilen batıdan gelen göçmenleri iskan etmeliyiz buraya batı teknolojisi ile medeniyet getirmeliyiz. İleride bu bölgeleri elde tutmakta zorlanırız onlar istemesede bazıları bunu kaşıyacaktır.Devlet adamlığı bu gelmeden geleceği göreceksin göstermelik iskan edilenler baskı sonucu çoğu batıya geri döndü.
Deli Emin 10 Haziran 2019 11:31
Siz aydınlara şaşıyorum!Esas soru ülkede,Kürt sorunu mu, yoksa insan kakları,hukuk,demokrasi,adalet,ahlak sorunu mu var ! doğru cevap vermekte.Kürtler ülkemizde istediği haklardan,yaşadığı Avrupa ülkelerin de neden talep gereği duymuyor. Çünkü,aş,iş,sosyal,insani,hukuk,adalet,sağlık güvencesi sağlamış. Yolsuzluk,Yasak,Yoksulluk(3Y) diye gelen AKP/RTE ülkeyi hukuksuzluk altına sokmuş. Yani iş sadece kürtler ve kürt sorunu parçacılığı değil tüm toplum için olmazsa olmaz haklardır.ABD,AB ülkeleri bu problem üzerinden dayatmada bulunur,içeride de huzursuzluk olur.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 13:33
6
CHP'nin resmi görüşü bu yorum. Yanlış. Kürt meselesi bir kimlik meselesidir. Cumhuriyet'in baştan yanlış kurulmasının sonucudur.
yasin aydoğan 10 Haziran 2019 09:56
sayın yazar.. sen kendin inanıyormusun kürt sorunu olduğuna... ben kürt asıllı bir TÜRK'ÜM ........
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:45
6
Aferin sana sen şimdi şu tarafa geç sen iyi çocuksun .Bundan sonra sana Selahattin demiyeceğiz sen Alpaslan oldun. Verin mahoya bi kimlik pardon Alpaslan diyecektim.)
Muhtefi. . 10 Haziran 2019 18:58
2
09:56...Ağzına sağlık. Yaradan Sağlık ve Bereketiyle Lütufta bulunsun. Dünya ve Ahirette Aziz olasın. Insaallah. Balkan asıllıyim ve TÜRKÜM. bundan da Son derece GURURLUYUM...ya başka türlü nasıl olacaktı. :)))..bizde de var Sizofren kafalı etnik köken kibircileri. !..TÜRK MİLLETI mensubuyuz dedik mi. Konu kapanmıştır. Geris Ahlak,Edep, Dürüst Mert, Yalansız ,Dolansiz.Yüksek bir İMANA SAHİP KARAKTERLİ kişi bu kim olursa olsun Baş Tacıdır.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 22:10
1
Laleli de esnaflık yapan arkadaşım anlatmıştı , doğu anadolulu yan komşusu kürt değilim kürtçe bilmiyorum diyormuş. Laleli de rus müşteri azalınca Kuzey Iraktan gelen müşterileri bizim esnaf arkadaş kapıda kürtçe konuşarak bi şeyler satmaya çalışıyormuş . Doğu-anadolu 'lu arkadaş kürt komşusunun müşterilerini kapmak için kürtçe konuşarak kendininde kürt olduğunu müşterilere anlatıyormuş bizim arkadaş şok olmuş.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 09:25
Sorunun parçası çözüme katkı sağlar mı !!!!!!
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 09:21
Türkiyenin sorunlarının türkçülük ile çözüleneyeceği gibi kürt sorunuda sorunuda kürtçülük ile çözülemez. Bugün turkculukle kurtuculuk birbirini besliyor...
METİN P. 10 Haziran 2019 09:01
NİHAİ ÇÖZÜM İÇİN KOMŞU DEVLETLERLE KARŞILIKLI SINIR ANLAŞMALARI VE TİCARET VE SEYAHAT İÇİN BÜTÜN ENGELLERİN KALDIRILMASI,TERÖR LOBİLERİNE KARŞI LOBİ OLUŞTURMA VE DÜNYA ÇAPINDA TÜRKİYENİN HAKLILIĞI İÇİN BÜTÜN PROPAGANDA ARAÇLARININ KULLANILMASI VE SON OLARAK DEVLETİN BİZZAT KÜRTLEREDEN CUMHURİYET DÖNEMİNDEKİ YOK SAYMA,KATLİAM,KÜRTÇENİN YASAKLANMASI,MECBURİ İSKAN(ZORUNLU GÖÇ) VE DİĞER ZULÜMLER İÇİN RESMİ BİR ÖZÜR AÇIKLAMASI.BÜTÜN BUNLAR NİHAİ VE KESİN ÇÖZÜM İÇİN MUTLAKA YÜRÜRLÜĞE KONULMALIDIR.
METİN P. 10 Haziran 2019 08:56
BANA GÖRE FİİLEN KÜRT SORUNU ZATEN ÇÖZÜLMÜŞTÜR.SİLAHLI GRUPLARIN ARTIK SESİNİ ÇIKARAMAZ HALE GELMESİ,DEVLETİN KANALINDAN 24 SAAT KÜRTÇE YAYIN YAPILMASI(İÇERİĞİ AYRI TARTIŞMA KONUSUDUR),SEÇMELİ KÜRTÇE DERSLERİ,OHALİN KALDIRILMASI,PARTİ KAPATILMALARININ ARTIK KONUŞULMUYOR OLMASI VS. BUNLAR HEP NİHAİ(SONUÇSAL) ÇÖZÜM İÇİN BİRER KAZANIMDIR.NİHAİ ÇÖZÜM İÇİN BİR KAÇ ÖNERİ:KÜRT VE KÜRTLÜKLE ALAKALI HER ŞEYİN NORMAL KARŞILANMASI VE HUKUKİ GÜVENVE ALTINA ALINMASI (KÜRDİSTAN KELİMESİ DE DAHİL),ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ VE MUTLAK HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 08:59
Bahçeli sadece Ak partinin çöküşüne katkı sağlar. Adam çok fena ketenpereye getirdi.
ERKAN DOĞAN 10 Haziran 2019 08:12
Sayın Ocaktan Ne yazarsan yaz. Koskoca bir devletin valisinden tutunda bilmem neyine kadar işi gücü bırakmış Ekrem İmamoğlu'nu sinirlendirelim morali bozulsun kötü söz söylesin biz de prim yapalım derdinde. Bu kadarına pes doğrusu.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 07:58
Muthis bir U donusu yaptilar. Trafik polisi yakalarsa ceza yazar. Secimden once Kurdistan yok derken simdi gulumseyerek Kurdistan diyorlar. HDPliler teroristtir derken simdi HDPnin sozunu bile etmiyorlar. Bahceli "ser ittifaki" diye bagiriyordu, simdi sesi solugu kesildi. Ocalan'a avukatlariyla gorusme izni verilmiyordu 8 senedir. Hemen avukatlari yanina goturduler. Bakalim Istanbul'da yasayan Kurt vatandaslari aldatabilecekler mi.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 07:40
Din hukuk bayrak türklük kürtlük v.b değeler bir silah gibi kullanılmaya devam ettiği müddetçe hiç bir sosyal problem çözülemez. En büyük hamakat ta sosyal problelerin çözümünün ekonomik problemlerin çözümünden geçtiğini zannetmektir.
mahsuni 10 Haziran 2019 04:13
Sayin yazar türkiyede kürt sorunu yoktur, zihniyet sorunu var ,menfaat sorunu var ,egitim sorunu var ,adalet sorunu var , birlik ve beraberlik sorunu var , 40 senedir kürtlerin siyasete alet edilme sorunu var , dûnyanin en güzel ülkesi neyimize yetmiyor ..
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 07:27
5
Kurt vatandaslarin "bu ulkede Kurt sorunu yoktur" diyenlerle sorunu var. Devlet, vatandaslarin insan haklarini cignedigi surece huzur olmaz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 03:10
Hükümet açılım sürecindeki tavrı ile ortada Kürt sorunu değil terör sorunu olduğunu göstermiştir...
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 01:55
Mhp idamın kaldırılmasına hayır oyu veren tek partiydi. Yazar yanlış hatırlıyor.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 04:19
0
Siz yanlış hatırlıyorsunuz. Hayır oyu vermedi. Çekimser kaldı.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 01:49
İktidar; Bahçeli konusunda son kararını İstanbul seçiminden sonra verecek , eğer seçimi kazanırlarsa bu Kürt oylarıyla mümkün görünüyor yollar ayrılır o zaman ; kazanamazlar ise bi daha ki seçime kadar zoraki birliktelik devam edecek gibi görünüyor. Şu an ortada bir pasta var ve ikiye bölüp ortak yiyorlar ama bu iktidarı birazcık tanıyorsak pastanın tamamını almak için elinden gelen her şeyi yapacaktır ya da bahçelinin ortaklığı bozmasını bekleyeceklerdir
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 09:30
0
Eğer seçim kazanılmaz ise derin devletin erdoğan ile işbirliği yapmasının anlamı kalmıyor. erken seçim olur.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 11:43
0
İnternet var. Gazete arşivlerine bakabilirsiniz. MHP idamın kaldırılmasına red oyu verdi.
musto 10 Haziran 2019 00:57
Bu sorun kim gelirse gelsin çözülmez.Osmanlıdan bu güne kadar liyakatsız yöneticiler döneminde, dönem, dönem, isyanlar olmuştur.Hiç bir zaman genele yayılmamıştır.Halis Toprak Licelidir defalarca konuştu kalkınma ve refahı eşit dağıtırsan sorun çözülür.Daha dün akp geçmeden önce Miroğlu ve onlarcası federasyon ve yeraltı kaynaklarından kira bedeli istiyorlardı bu mesele dil meselesi değil Türkçe eğitim dilinden ödün verirseniz arkasından başka talepler gelecek ve yarın diğer halkları nasıl tutacaksınız.
Köroğlu 10 Haziran 2019 09:40
4
Zorla güzellik olmaz. Devlet rıza üzerine kurulur. Zamanın süper gücü Birleşik Krallık, İngilizce konuşan İrlanda'yı silah ile tutabildi mi? İskoçya silah zoru ile mi BK'nın parçası? İspanya ayrılıkçı fikirlerin karşısına silah ile mi çıktı? Hindistan Pakistan'ı silah ile engelleyebildi mi? Rusya, Finlandiya'yı engelleyebildi mi? Çin, Tayvan'ı? Meksika Teksas'ı? Teksas silah zoru ile mi ABD'ye katıldı? Osmanlı silah ile Yunanistan'ın, Bulgaristan'ın Sırbistan'ın bağımsızlığını engelleyebildi mi?
Köroğlu 10 Haziran 2019 09:46
2
Eskiden, tarım zamanında "ortak vatan" fikri yoktu. Ülke dediğimiz, bir hanedanın mülkü idi. Bürokratlar, askerler ve köylüler de o mülkte çalışan insanlardı. Sanayiye dayalı ekonominin sonucu olarak 19. yy'da şekillenmeye başlayan "ortak vatan" fikri devletin silaha değil rızaya dayalı olmasına sebep oldu. Silah ancak ortak bir amaç için bir araya gelmiş insanlara yarar oldu. Ortak amaç yoksa silahın bir gücü yok. Hele hele bu internet devrinde silahın hiç şansı yok.
Köroğlu 10 Haziran 2019 09:51
2
Bizim TSK'nın kurum kültürü 19. yy milliyetçiliğine takılı kalmış durumda. TSK, kurumsal olarak kendini yenileyemiyor, evrimleşemiyor. Modern bir ordu olamadı.
Köroğlu 10 Haziran 2019 10:04
2
Devletler, vatandaşların hayat standardını yükseltmek, mutlu ve tatminkar bir hayata zemin hazırlamak için vardır. Eğer bir devlet ortalama vatandaşın hayatını iyileştireceğine kötüleştiriyorsa orada ters giden bir şeyler, bir yapısal sorun vardır. Sürdürülemez. Çözmek gerekir.
Köroğlu 10 Haziran 2019 10:08
2
19.yy'daki milliyetçi akımlara toprak kaybedilmesi bizim devletin ayarını bozdu. Arkadaşlar panik olacak bir durum yok. Sanayi devrinde imparatorlukların yıkılması, yerine ulusdevlet geçmesi normal bir şey. Bütün imparatorluklara aynı şey oldu, sadece bize değil. Keşke süreç kanla değil de akılla yönetilse idi. Olmadı. Günümüzde devletin büyüklüğünün bir önemi yok, toprak en önemli üretim faktörü değil. Bilgi, hukuk ve demokrasi önemli.
Köroğlu 10 Haziran 2019 10:10
2
Türkiye'nin kurucu mitolojisinin "Ortaasya'dan geldik buraları kılıç zoru ile aldık" üzerine kurulması talihsizlik oldu. Temel önerme bu olunca, "başka birinin gücü yetiyorsa gelip buraları kılıç zoru ile alabilir" önermesini de ima ile kabul etmiş oluyorsun. Şu anda güçlü bir devlet olmadığımız, herkesin bilinçaltında da olsa farkında olduğu bir gerçek olduğu için hep tedirginiz. Kürt meselesinin kökünde bu da var. Kürtlere gevşek davranırsak sırada Ermeniler, Rumlar, Süryaniler, Lazlar var, bize bir şey kalmayacak, Balkanlar'da olan Anatolya'da olacak diye korkuyoruz.
Köroğlu 10 Haziran 2019 10:15
3
Korkmamalıyız. "Biz" buraya Ortaasya'dan gelmedik. Hemen hemen hepimiz burada doğduk büyüdük. Atalarımız da öyle. Ülkeye konjonktürel olarak hakim olan kavmin dilini ve dinini, kah kılıç zoru ile, kah kölelikle, kah özendirme ile benimsemiş atalar. Hattilerden, Luwilerden beri böyle. Önce bunu sindirelim. Yabancının topraklarında değiliz. Bu Rum, Bulgar, Sırp, Ermeni, Kürt milliyetçilerinin uydurduğu bir palavra. Niye biz de katılalım?
Köroğlu 10 Haziran 2019 10:22
4
Ayrıca: 19. yy'da değiliz. Günümüzün uluslararası düzeninde bir ülkenin silah ile parçalanması/yok edilmesi mümkün değil. Hele hele bir NATO ülkesi için bu imkansız. En radikal Ermeni, Yunan milliyetçisi bile bunu hayal dahi edemez. Kürt milliyetçisi daha durumun farkında olmadığı için hayal eder ama yapamaz. Bkz Barzani. Özgüvenli olalım.
musto 10 Haziran 2019 11:24
3
Devlete sadık koruyuculuk yapan kürtlerin çözüm süreci altında korunmasız bırakılması et süt ve tütün ekimlerinin yasaklanması ile göçe zorlanması meydanın çoğunluk radikal ayrılıkcılara terkedilmesi yanlış Suriye ve ırak politikamız neticesi gizli destekciler aşikarca destek vermekteler.Kuzenlerimin hamidiye komutanları olan dedelerinin emelleri gerçekleşmekte ozaman rus ve ermeni baskısı vardı bizlere ihtiyaç vardı şimdi ihtiyaçları kalmadı çizinyeni haritayı.
musto 10 Haziran 2019 11:35
3
İspanya halka gına geldi terör destek bulamadı en son partileri kapatıldı referandum yaptı başına gelenleri gördük İrlanda hiç bir zaman işgali kabulenmedi.Milliyetci Çin düne kadar veto hakkı olan bir ülke komünist çin güçlendi o hak ona verildi elmalarla armutları karıştırmayalım kimse kimseye rızası ile mülk vermez kurtuluş savaşımız İngilterenin sonu olmuştur Çin ve Hindistana ilham vermiştir.
musto 10 Haziran 2019 11:49
3
Kayseride buluna köyümde rus harbinden kaçan 3 hane bugün 300 hane oldu baskıyla diğer göçmen aileleri kaçırdılar diğer köylerde aynı İstanbulda karşı mahallem terörden kaçan Siirt mahallesi 20 katlı apartmanlar memleket yaşantısı aynen devam bir okadar nüfus batıda yaşıyor bunları ne yapacağız araya bölünmüş bir yönetim sokarsan bu ülke ilelebet huzur bulmaz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:16
Nihai amacı; İran,Türkiye,Irak,Suriye den toprak alıp,birleşik bir devlet kurmak olan la, çözüm olmaz...Semirtip,palazlandır sın ancak... Adamların %40'ı İran,Irak,Suriye kökenli.Adamlar demez mi? "Biz,haybeye mi öldük?" Bunlar ile neyin çözümünü yapacaksın? Çözüm süreci, kendi kendini kandırmak.Bedeli,binlerce şehit olur.
Köroğlu 10 Haziran 2019 13:20
1
Çözüm süreci esas bu durumda işe yarar. Toprak isteyenin cevabı silah değildir. Tam tersine silah, toprak isteyenin işine yarar. Bu yüzden teröre başvuruyor zaten. Seni kışkırtmak, silahla cevap vermeni sağlamak, Kürtleri zihnen Türkiye'den kopartmak için. Modern bağımsızlık savaşları terör ile başlar. Devletin silahla karşılık vermesi üzerine güçlenir.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 21:38
1
13.20, Taşeron örgütlerle taşeron devletler kurmak emperyalizmin hakkıdır diyorsun...
Köroğlu 11 Haziran 2019 10:32
0
21:38 yok öyle demiyorum. devlet vatandaşa karşı sorumludur ve vatandaşı tatmin etmek mecburiyetindedir, varlık sebebi budur diyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN