Back To Top
Şiirleri ve müziği ertelemeyin kalbiniz üzülmesin

Şiirleri ve müziği ertelemeyin kalbiniz üzülmesin

 - Son Güncelleme: 02.06.2019 Pazar 09:00
- A +

İnsan bazı zamanlarda, bazı şiirleri neden hasretle okumayı, ya da bazı müzikleri delicesine dinlemek isteğini kendine bile izah edemez. Öyle anlar olur ki bir anda her şeyi bırakıp tenha bir köşede en sevdiğiniz şiirleri okumayı istersiniz. Çünkü şiirler ertelemeye gelmez, eğer tam da en çok hasretini çektiğiniz o anda okumazsanız işin büyüsü kaybolur, kalbiniz üzülebilir...

İşte geçtiğimiz hafta böylesine müstesna anlardan birinde Bursa Trilye’de mavinin tenhalığında Behçet Necatigil’in “Sevgilerde” şiirini tekrar tekrar okuyarak kalbime büyük iyilik yaptım.

/Sevgileri yarınlara bıraktınız

Çekingen, tutuk, saygılı

Bütün yakınlarınız

Sizi yanlış tanıdı.

 

Bitmeyen işler yüzünden

(Siz böyle olsun istemezdiniz)

Bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi

Kalbinizi dolduran duygular

Kalbinizde kaldı.

..............

Gizli bahçenizde

Açan çiçekler vardı,

Gecelerde ve yalnız

Vermeye az buldunuz

Yahut vaktiniz olmadı./

Kuşkusuz şiirler farklı insanlarda, farklı duygu dünyaları oluşturabilir. İtiraf etmeliyim ki, ne zaman Necatigil şiirlerini okusam kalbim dinleniyor ve sükunete eriyorum.

Ama şu da bir gerçek ki insan bazen sükunetten de sıkılabilir ve tüylerini diken diken eden bir müziğin acılar denizine atmak isteyebilir. İtiraf ediyorum bu deniz benim için, Klasik Batı müziğinin dehalarından biri olan Gustav Mahler... Açıyorum Mahler’in 5. Senfonisini gözlerimi kapatıyorum ve kendimi acılar denizine bırakıyorum.

Mahler’in 5 numaralı Senfonisini ne zaman dinlesem, ruhumda depremler olduğunu hissediyorum.

Mahler 5. senfoniyi bestelediği zamanlarda aşk, mutluluk, acı, ölüm, hastalık gibi akla gelebilecek her zorluğu yaşamış ve senfonisinde bu hislerinin tamamını notalara dökmüştür. Dolayısıyla yaşadıklarının eserlerinde derin etkileri bulunmaktadır ve ölüm konusunda adeta takıntılıdır. Mesela, beş bölümlü ikinci senfoni(Ölümden Sonra Diriliş) gene derin bir ölüm duygusuyla başlar ve Hristiyanların ölümsüzlük inancını hissettirerek zirveye ulaşır.

Özellikle 5. senfoni dinleyenleri adeta esir almaktadır, müziği ilk dinlediğiniz andan itibaren o duyguyu iliklerinize kadar hissedersiniz ve artık kurtuluşunuz yoktur...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 18:47
Böyle kültürel yazılar güzel tabi. Avrupalı klasik müzik sanatçılarının eşsiz eserlerini dinleyip ruhumuzu dinlendirelim, sonra gazeteyi açalım ve ne görelim. Bizim müslümanlar Kopenhag’ın ortasında meydana naylon serip yerde iftar yapmışlar topluca. Aşırı sağda Kur’an yakmış tepki vermek için. Klasik müzik dehaları yetiştiren Avrupa’da sokakta yere oturup muşambanın üstünde iftar eden müslüman halka estetiği nasıl öğreteceksin? Karar Kuran’ın yakılmasını manşet yapmış.
Osman Dağlı 02 Haziran 2019 16:03
Teşekkürler sevgili Ocaktan.
Mevlüt 02 Haziran 2019 14:30
Utanırım, Utanırım fıkaralıktan, Ele, güne karşı çıplak... Üşür fidelerim, Harmanım kesat. Kardeşliğin, çalışmanın, Beraberliğin, Atom güllerinin katmer açtığı, Şairlerin, bilginlerin dünyalarında, bir başıma, Bir başıma ve uzak. Biliyor musun Bugün Ahmet Arif ustanın ölüm yıl dönümü. Hocam keşke onu hatırlarsınız. Siyasi olarak düşünceleriniz farklı olabilir ama biliyorsunuz Türkçeyi en iyi kullanan şairlerden biridir. Sizde Türkologsunuz. Yiğidin hakkını yiğide vermeliydiniz.
Mehmet Atay 02 Haziran 2019 12:12
Bu tür ufuk açıcı insan hayatına dair tavsiye gibi betimlemeler iyi. Politik ve siyasî sığlıktan sıkıldık.
Mehmet Atay 02 Haziran 2019 12:07
5.senfoniyi açtım dinliyorum Teşekkür ederim.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 11:00
Yeni Mahler dinleyicisi 4. ve 5. senfoniler ile başlamalı 8 ve 9'u en sona bırakmalı.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 10:58
Necatigilden sonra Mahlere geçmeniz şaşırtıcı geldi. Nahif bir kişiliğini olduğunu düşünüyordum oysa. Nedense Mahlere dinlemek beni huzursuz eder....
Volkan 02 Haziran 2019 09:10
Ne güzel böyle yazılar okumak ve yeni dünyalar keşfetmek. Her şeyin dibe vurduğu, her konunun kahve muhabbeti düzeyinde politik alana kaydığı ülkemizde bunların dışında bir akışın olduğunu bilmek ve yalnız olmadığımızı hissetmek ne güzel.
Kemal Nakıs 02 Haziran 2019 09:02
Ramazan ayında okuduğum şiir: Atik valdeden inen sokakta (y.kemal) Dinlediğim şarkılar: nazende sevgili ve rüyalarda buluşuruz(nalan altınörs)
Evet 02 Haziran 2019 07:38
Bitmeyen işler yüzünden Aynen
musto 02 Haziran 2019 03:40
Merak ediyorum davadan kendiniz'mi ayrıldınız sizin camianın pek batı müziği ile alakası olmaz Sultan Hamid hanımız derler batı müziği hayranı olduğunu bilmezler. Ne zaman bir köy türküsü duysam şairliğimden utanırım. Bedri Rahmi'de böyle bir etki bırakmış De gaulle öldüğünde Fransız televizyonlarının aşık Veysel eserleri çaldığı söylenir.
Merakli 02 Haziran 2019 00:34
Mahler deyince onun "Cenaze MArsi'ni hatirlamamak olmaz. Nasil da cocuklugumuzdan bildigimiz melodi minorden gelince urkutucu ve etkileyici olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN