Back To Top
Üsküdar’a giderken bir güzel NEVMEKAN

Üsküdar’a giderken bir güzel NEVMEKAN

 - Son Güncelleme: 03.02.2019 Pazar 09:19
- A +

Yerel seçimlere iki aylık bir süre kaldı, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde şehirlerimize yeni başkanlar seçeceğiz ve beş yıl boyunca onlardan şehirlerimizi daha yaşanabilir kılmalarını bekleyeceğiz. Dolayısıyla şu günlerde siyasi partilerin adaylarından, daha çok nasıl bir şehir yönetimi planladıklarını, trafik sorununu nasıl çözeceklerini, ne tür kültürel ve sosyal faaliyetler gerçekleştireceklerini duymak istiyoruz.

Seçim kampanyaları henüz fiilen başlamamakla birlikte, partilerin ‘seçim manifestoları’ yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ancak şimdiden şekillenmeye başlayan söylemlerden anlaşılıyor ki, bu yerel seçim kampanyaları da şehirlere ilişkin projelerden çok bir “beka” sorunu çerçevesinde yürütülecek.

Belki hepimizin bildiği bir gerçeği tekrarlamakta yarar var, esas itibariyle şehirlerimize başkan seçeceğiz, kurtuluş savaşı yapmayacağız, ülkemiz bir düşman tehdidi altında da değil. Kaldı ki güçlü bir ordumuz, güvenlik güçlerimiz var ve onlar var olduğu sürece de güvendeyiz demektir. Sonuçta hangi partinin adayı seçilirse seçilsin, hepsi bu ülkenin yasal ve legal partilerinin adayları, dolayısıyla endişeye mahal yok.

Keşke bir takım korkulara teslim olmadan, partilerin adayları kıran kırana bir seçim mücadelesi verse ve toplum olarak biz de onların projelerini konuşabilsek.

Şemsipaşa’da Nevmekan’da

Şeyh Galip, şiir ve Boğaz...

Şu anda halen görev başında olan pek çok belediye başkanı ile ilgili farklı itirazlar, şikayetler olmasına rağmen, aynı zamanda hepimizi gururlandıran güzel işler yaptıklarını da biliyoruz. Kısacası şehirlerimizde güzel şeyler de oluyor...

Bugün sadece bir örnek olması açısından, mesela Üsküdar belediye başkanı Hilmi Türkmen’in kültürel ve sosyal belediyecilik anlamında gerçekleştirdiği sadece iki güzel örneğin altını çizmek istiyorum. Kuşkusuz kültürel faaliyetlerin dışında çok daha başarılı hizmetleri de var Hilmi Türkmen’in...

Üsküdar belediyesinin “Nevmekan” adıyla hayata geçirdiği iki kültür merkezi var ki, her biri bütün Türkiye için örnek olabilecek nitelik ve kaliteye sahip. Bunlardan birincisi; geçmişte tramvay garı, otobüs garajı ve İETT Ulaşım müzesi olarak kullanılan binanın restore edilerek bir kitap-kahve konseptine dönüştürülmüş olan ilk Nevmekan.

Bir de Şemsipaşa’da bulunan Üsküdar Belediye Evlendirme Dairesi’nin restore edilerek kitaplı kahve konseptiyle halkın hizmetine sunulmuş bulunan görkemli mekan var ki bu da ikinci Nevmekan. Çok amaçlı bir kültür merkezi olarak tanımlayabileceğimiz bu mekan, 3000 metrekare kapalı alan, 5000 metrekare açık alan olmak üzere toplam 8000 metrekare yaşam alanına sahip. Sıkı durun, bu Nevmekan’da 20 bini dijital olmak üzere toplam 100 bin kitap kapasiteli bir kütüphane bulunuyor. Ayrıca içerisinde sergi alanı, çocuk oyun alanı, kafe-restoran da bulunuyor.

İnanıyorum ki, bir ilçe ölçeğinde böylesine muhteşem bir kültürel ve sosyal mekanın var olması bu şehirde yaşayan herkes için gurur vericidir. Aslında bütün bunlar, bir belediye başkanının vizyonunu göstermesi açısından son derece önemli. Unutmayalım, bu mekanlar sadece Üsküdar’da yaşayanlara değil, aynı zamanda bütün İstanbullulara hizmet verecek bir zenginliğe ve kültürel hafızaya sahip.

Yeni dönemde seçilecek bütün belediye başkanlarımızdan Hilmi Türkmen’in hayata geçirdiği bu güzel projelere benzer projeler bekliyoruz, bu o kadar da zor değil. Yeter ki başkan seçildiğimiz şehirlerle ilgili güzel hayallerimiz olsun, gerisi kolay... Eğer yaşadığımız şehirleri öncelikle gençlerimiz, ve her yaştaki insanımız için daha yaşanabilir şehirler haline getiremezsek, bilelim ki geleceğimiz olmayacak.

Ben Nevmekan’da iki saatlik keyifli bir zaman geçirdim, önce kahvemi aldım, kütüphaneden Şeyh Galip’in şiir kitabını seçtim ve Boğaz’ın maviliklerine bakarak aşkın şiirine daldım... Siz de deneyin, eminim kendinizi daha iyi hissedeceksiniz...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hikmet Yıldız 03 Şubat 2019 19:56
Köfte,tost, pasta ..KOKU ve çatal bıçak sesi arasında kitap mahalli olmaz. Kitap raflarının ışıklandırılması yanlış. Garsondan çok idari personel fazlalığı dikkat çekiyor. Övdünüz gibi pek değil. Yaptım oldu mantığıyla yapılmış bir yer.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 18:07
Beka sorununu dillendirmek varandaşı cambazla oylamaktan başka bir şey olmadığı tecrübeyle sabittir.Vatandaş kutuplaştırı siyasetçilere pirim vermemelidir.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 12:49
Nevmekan sahil güzel bir kurum yalnız araştırma kitaplarının ödünç verilmeyişi ve bu kitapların olduğu katın kafe olarak da kullanılması büyük bir talihsizlik .Bu durum kurumun şekilci olarak algılanmasına neden olabiliyor..umarım kısa sürede bu sorunda aşılır.
Turgay 03 Şubat 2019 11:53
Bu yapılanlara bir itirazım yok. Rum Mehmet paşa camisinde de restorasyon sürüyor. Ama meydandan bakınca cami önünde heyula gibi dikilmiş 2 binayı görünce inanın hafakanlar basıyor onlara kim ruhsat vermiş hem öteki binalardan daha yüksekler hem de camiyi tamamen kapatıyorlar. Önlerinden her geçişimde bunlara izin verenler için içimden geçirdiğimi söylesem yayınlanmaz.
KISACA FD 03 Şubat 2019 11:18
İleride belki Allah’ın bir hikmeti, ya da kaderin garip bir tecellisi mi deriz bilemiyorum ama şu var; bu kitap ve okuma merkezli mekanlar hep arzu edilen, sorgulayan, eleştiren, tetkik ve tahkik eden, biattan ve önyargıdan uzak duran bir nesli netice verecektir ki, belki de neticeyi böyle arzu etmemiş ihdas sahiplerinin eliyle...
Karar Okuru 03 Şubat 2019 04:37
Uskudar'a giderken aldi da bir yagmur. Katibimin sentresi uzun etegi camur. Bu camur kismi cok can yakici.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 04:30
Alan geniş lakin hiç iyi kullanılmamış ve tabi kitap kafedeki olması gereken sessizlik burada yok.servis çatalı çay bardağı sesi gırla.mekan genişliğinin aksine ortam daracık.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 10:53
0
Katılıyorum, iyi bir girişim ama çok daha iyi olabilirdi.
Karar Okuru 03 Şubat 2019 01:53
Secmenlerin ne sectiginin bir onemi kaldi mi sizce? Gorevden alinan secilmis belediye baskanlarina ne oldu? Bir suclari vardiysa sorusturulmadi, uzerleri kapatildi. Bir suclari yoktuysa secmenin iradesi ayaklar altina alindi cope cevrildi. Bir kisinin her seyi yapmaya yetkili oldugu ve fakat hicbir yaptigindan sorumlu olmadigi bu sisteme siz ne ad veriyorsunuz sayin yazar?
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 00:26
Nevmekanı duymuştum hayırlı olsun.yalnız bizim mahallenin gençleri kitap kahve lerin (kitapcafe) sadece kahve kısmıyla ilgileniyor artık... tepede gözlük,elde telefon, varsa iyi bir fotoğraf makinesi...o kitap kahvelerin çok güzel fotoğrafını çekip paylaşıyor. Okumak eskidendi artık dedelerinin ya da babalarının kütüphanesini anlatıyor..
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 00:20
Kültür adına yapılan mekanın adı yabancı kültürden alınmış. Newmekan. Bizden de ancak bu kadar kültür hamlesi olur. Neyse buna da şükür. Hiç olmazsa kültürel bir çaba sarfedilmiş.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 09:18
1
Kullanılan Nev bahsettiğiniz New değil , Osmanlıcada tür çeşit , Farsça da yeni anlamına geliyor. İngilizce ye de Farsça dan geçmiş olabilir . Yanlış bilgilerle haksız eleştiride bulunmayalim .
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 09:35
2
Nevmekândaki “Nev” Farsça olup “yeni” anlamındadır. Nev-rûz : Yeni gün gibi.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 11:50
0
"Nev" İngilizceye Farsçadan geçmiyor. İki dilde ortak kelime. Tıpkı sitare-star mader-mother kelimelerinde olduğu gibi. Çünkü her iki dil de Hint-Avrupa dil grubundan akraba diller.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 12:16
1
Farsça olursa yerli ve milli; İngilizce olursa gavur icadı mı demek istemiş yorumcular ? Belediye kompleksli bir isim koymuş açtığı kafeye.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 13:59
4
12.16, Tam tersi Arapça, Farsça olursa gerici, İngilizce olursa çağdaş olduğunu düşünen ebleh bir güruh var.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 18:23
0
Farsça ve Arapça ya yabancı kültür demek çok doğru değil , bu dillerden birçok kelime Türkçe içine yerleşmiş zaten. Nevşehir bile oradan geliyor
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 18:21
0
Bu yüzden kompleksi bir isim koymuş demek çok haklı bir eleştiri değil.
KARAR OKURU 03 Şubat 2019 00:18
"... şehirlerimize yeni başkanlar seçeceğiz ve beş yıl boyunca onlardan şehirlerimizi daha yaşanabilir kılmalarını bekleyeceğiz." Bu kadar emin olma Mehmet Bey. Halk SEÇTİKLERİNE beş yıl süre verecek ama, bakalım Erdoğan kaç yıl verecek.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN