Back To Top
Ya adalete bir gün bizim de ihtiyacımız olursa

Ya adalete bir gün bizim de ihtiyacımız olursa

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 08:56
- A +

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun attığı tweetler yüzünden 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası alması karşısında Türkiye’ye ilişkin endişelerimin derinleştiğini belirtmeliyim. Üstelik de çok eski tarihlere ait tweetler bunlar... Tweetlerin atıldığı dönemde Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, ama savcılar o gün hiç ilgilenmemiş, bir bölümü hakkında da takipsizlik kararı verilmiş.

Ama ne hikmetse 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçiminden hemen sonra yargı mekanizması bir anda hızlanmış ve hakkındaki bütün davalar üst üste toplanarak dokuz yıllık bir fatura çıkarılmış... Elbette son karar yargıya aittir, ama ortaya çıkan durum sanki biraz konjonktürel bir sonuç gibi görünüyor.

Hayatımın hiçbir döneminde Canan Kaftancıoğlu’nun o tweetleri attığı dönemdeki sosyalist dünya görüşü çizgisindeki düşünceleriyle herhangi bir yakınlığım ve de düşünce akrabalığım olmadı, muhtemelen bundan sonra da olmayacaktır. Kaftancıoğlu’nun şimdi daha makul ve liberal bir çizgide olduğu söyleniyor. Ama bütün bunların hiçbir önemi yok. Çünkü “hukukun üstünlüğü”nün hakim olduğu demokratik bir sistemde insanların inançlarına, düşüncelerine, kimliklerine ve renklerine bakarak karar verilmez.

İfade özgürlüğünün ve insan haysiyetinin ancak insan hakları temeline dayalı demokrasilerde teminat altına alınabileceğine inanan birisi olarak, hiçbir şekilde katılmadığım, hatta kendi açımdan baktığımda sakıncalı bulduğum düşüncelerle demokratik zeminde mücadele edebilirim. Ama rejim için tehdit oluşturuyor gerekçesiyle alternatif düşünceleri yok sayan ve de onlara karşı adalet dağıtımının hakkaniyetli olmadığına inandığım bir duruma sessiz kalmayı da insan onuruyla asla bağdaştıramam.

Her ne kadar bugün başka iklimlere savrulmuş olsa da, aslında hukukun üstünlüğü ve özgürlükler, geçmişte AK Parti için de çok önemliydi.

Ve o gün aynen şöyle diyordu: “Mevzuatımızdaki yasakçı hükümler nedeniyle, ülkemiz hukuk devletinden çok kanun devleti görüntüsü vermektedir. Türkiye, kanunlarını hukuka, hukukunu evrensel adalet ve insan hakları esaslarına dayandırarak ve temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasını sınırlayan yasakçı hukuk sistemini değiştirerek gerçek anlamda hukuk devleti olacak ve uluslararası camiada saygın bir yer kazanacaktır.”

İşte tam da bu yüzden AK Parti iktidarının yönettiği bir Türkiye’de, ana muhalefet partisi İstanbul il başkanı hakkında verilen mahkumiyet kararında adalet terazisinin işleyişi ile ilgili bazı endişelerin ortaya çıkması bir talihsizliktir.

Eğer bu ülkede herkesin kendini güvende hissedeceği, adalet terazisinin “hukukun üstünlüğü”ne göre işlediği bir yargı sistemi inşa edemezsek, korkarım hiçbirimiz geleceğimizden emin olamayız. Oysa hepimiz için hava, su ve ekmek kadar en elzem olan ihtiyaç adalettir. Çünkü bir gün başımız dara düştüğünde, bu ülkenin vatandaşı olarak güvenle kapısını çalabileceğimiz, bağımsızlığından ve tarafsızlığından emin olduğumuz en değerli varlığımız yargı kurumudur.

Unutmayalım ki adalete güvenin zaafa uğradığı toplumlarda, kendilerinin “hiçleştirildiği” duygusuna kapılan bireylerin, farklı aidiyete mensup gurupların, partilerin, cemaatlerin içten içe rövanşizm duygusuyla yanıp tutuşmaları kaçınılmaz hale gelebilir ki bu bir toplum için en tehlikeli senaryodur.

Bu çerçevede siyasal iktidarlara düşen en önemli görev, adalete güveni sarsacak tutum ve davranışlara asla izin vermemektir. Çünkü ne kadar güçlü ve muktedir olursa olsunlar, bu dünyada iktidarlar için en değerli ve kalıcı sermaye hakkaniyettir. Ayrıca gelecekte hayırla yad edilmenin yolu da buradan geçmektedir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
müslüm 11 Eylül 2019 07:50
Canan Kaftancıoğluna verilen cezanın tek bir gerekçesi var---25 yıllık İstanbul saltanatımızı yıktın cezasını çekeceksin---Hukuk devletini bırakın kanun devleti bile değiliz artık.
Erman Tuncer 10 Eylül 2019 12:15
"Bir kavime duyduğunuz kin,sizi asla adaletten ayırmasın" mealindeki ayeti kerime kulağımıza küpe olmalı. Her cuma namazı hutbesi sonunda okunan ayetlerde olduğu gibi,Allah bizim adaletle hükmetmemezi emreder, Aksi takdirde,sizin de buyurduğunuz gibi,haksız bir muammele ile bizlerde karşılaşabiliriz.
Faik Güleçyüz 10 Eylül 2019 05:34
"Adaletin yolu buralara düşmez." Derin Devlete karşı(Seferberlik Tetkik Kurulu,Özel Harp Dairesi,'Gladyo',Kontrgerillâ,Jitem,Batı Çalışma Gurubu ve de ERGENEKON) mücadele etmezsek geçmez.Yüz seneyi aşkın süredir,ülkemize yaptıkları kötülükler;yanlarına kâr kalır.?* Cumartesi Annelerinin kayıpları nerede? * Hrant'ı kim öldürttü? Selâm ve sevgilerimle.
İmamoğlu, 700 ihtiyaç fazlası araç var diye Yenikapı'da sergi açtı. Ama 2 Ağustos tarihinde İski'ye 900 yeni araç kiraladı. Hem de AKP'nin 1700 TL ye kiraladığı araçları 3400 TL ye kiraladı.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 23:09
0
Yalan ki katmerli!
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 19:55
Hayirla yad edilmek!? Bunlar mi!?.. oysa muhlet cok kisaydi, 50 yil sonra hepimiz ölmüş olacaktik, bunu da biliyorlardi.. eh o zaman, hayirla yad edilmekten ya da cennetten vazgecmis bir yolda giden bunlari nasil bekleyebilir ki!?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 19:24
Aha da sizn ihtiyacınız olmayacak .O zaman yapılanlar sizce doğru mu oluyor?Saygılarımla.
Vatana ihanet edeni yargılamamak adaletsizliktir. Adalet adı altında hainlere dokunulmasın deniliyor.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:20
İhtiyacınız olacak zaten...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 17:36
Biz muhakefetiz, her türlü .oku yeriz, yargı bize karışamaz. Karışırsa adalet diye bağırırız. Ne güzel dünya böyle...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 20:13
1
Yarın siz de muhalefet olacaksınız. Belki yine cuma namazlarından sonra yürüyüş yapacaksınız, duygularınızı düşüncelerinizi sosyal medyada paylaşacaksınız. O zaman da inşallah aynen böyle düşünmeye devam edersiniz.
Karar okuru 09 Eylül 2019 16:20
"Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun. (Onlar) ister zengin olsun, ister fakir olsun; çünkü Allah onlara daha yakındır. Öyleyse adaletten dönüp heva (tutkuları)nıza uymayın. Eğer dilinizi eğip büker (sözü geveler) ya da yüz çevirirseniz, Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır." (Nisa Suresi, 135)Adil bir toplumda yaşamak dileğiyle.
Canan Hanima baştan sona katılmıyorum. Tveet sacmalıkları UCUZ çok UCUZ zeka gerektirmeyen şeyler. Bir partinin İL BAŞKANI. .ama Zihniyet olarak sadece Marjinal gurublarin başkanı. Trakyada neredeyse komple CHP. .onun o Sevici Tveetlerini kim takar. MUHTAR bile zor olur oralarda. .!..arada geçiniyor hepsi bu çok fazla kaale almaya gerek yok. Ablayı derim. !.
Teşekkürler. 09 Eylül 2019 15:46
Şimdilik güç bizde, adalete ihtiyacımız yok demeye getirenler de bir gün hukukun rasyonelliğinde adaleti anlayacaklardır. Teşekkürler.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:27
Yıllarca istiklal mahkemelerini Yassiada mahkemesini sıkıyönetim mahkemelerini kotulediler. Elbette bunların eleştirilecek çok yönleri vardı. Fakat bugünkü güç ve iktidar sahiplerinin yaptıklarına bakınca, bunların o dönemlerde güç ve iktidar sahibi olsalardı neler yapabileceklerini düşünmek bile istemiyorum. Güya demokrasi ortamında bunları yapanlar, gayrı demokratik ortamda neler yapmazlar.
Vatandaş Adem 09 Eylül 2019 21:45
0
Evet yıllarca Yassıada mahkemelerini kotulediler.Sonra akıllarına geldi muze,sergi salonu vb dediler o güzel adayı betona,çirkinliği boğdular.
Ali ak 09 Eylül 2019 14:07
Türkiye de1960 anayasasının getirdiği hak ve özgürlükler dönemi hariç ,hiçbir zaman hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı sağlanamamıştır.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 17:38
6
60 Anayası hak ve özgürlük... olacak iş değil.
Süheyl CALISKANOGLU 09 Eylül 2019 13:53
Deprem tehlikesi altinda ülkemiz,buna karsi hic bir önlem söz konusu degil,ara sira uzmanlar TV kanallarinda anlatiyorlar.Vatandaslari zorunlu deprem sigortasina mecbur ediyorlar,bol kepce de sigorta ücretlerine ZAM yapiyorlar..Adalet'ten kücük bir örnek,Türkiye'de(!)..
M. Saim 09 Eylül 2019 13:29
şimdi çıktı, ya da ben atladım. kusuruma bakmayın
gerçek. 09 Eylül 2019 13:04
TE İSRAF VE TASARRUF LİSTESİ EKREM İMAMOĞLU MEHMET MURAT ÇALIK İhale bedeli 14 milyon TL İhale bedeli 5 milyon TL 25 bin kare fotoğraf - 300’er kişilik 10 ayrı tekne gezisi - 30 bin karanfil 10 bin karanfil 350 bin kilometre kültür gezisi 50 bin kilometre kültür gezisi Bin meşale 500 meşale 5 bin bardak limonata 3 bin bardak limonata 5 bin bardak su 3 bin bardak su 10 bin sıcak içecek 5 bin sıcak içecek 20 yerli 20 yabancı sanatçı 5 yerli 5 yabancı sanatçı 55 Sanatçı ekibi konaklama 11 Sanatçı ekibi konaklama Bin 50 kişilik yemek 525 kişilik yemek 85 bin kandil simidi 30 bin ka
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:47
Devletin terörü bitirmek için canla başla çalışıldığı,hergün şehitler verildiği bir ortamda teröre destek mahiyetinde açıklamalarda bulunulamaz.Bu şekilde açıklamalarda bulunanların ceza almaları kaçınılmazdır.Herkesin ağzından çıkanı kulağının duyması gerekiyor.Bunun hukukun üstünlüğü ile alakası yoktur.Hukuk bunu gerektirir.
ERKAN DOĞAN 09 Eylül 2019 11:25
Sayın Ocaktan Olursa değil zaten olacak. Daimi bir iktidar nerede var. Önüne ardına bakmadan her aymazlığı evet diyenler Erdoğan' nın bir gün devletin koruması altında bu işten yırtacağını örnek Gazze bana mı sordunuz koruması olmayanlarında bir güzel haşlanacaklarını anlayacaklar.
musto 09 Eylül 2019 11:15
Biz günahkarlar için cehennemi yarattık.Bunu en iyi bilenleri seçtik anlaşılan bunlar ya bu ayetlere inanmıyor veya Allahım affeder aslında niyetimiz böyle değildi dünya malı tatlı geldi nefsimize yenildik.Tedbirlerinide aldılar hakim ve savcıları kendilerinden atadılar. Belediyelerde birkaç yandaşını görevden alınca kıyameti koparıyorlar anlaşılan adaleti sağlamak çok uzun zaman alacak.
Süheyl CALISKANOGLU 09 Eylül 2019 11:12
Ankara Cubuklu'da ,K.Kilicdaroglu'na yumruk atan inek hirsizi Osman icin hicbir islem yapilmamis,AKP üyeliginden cikarilmadigi gibi hakkinda bu güne kadar hukuki islem de hazirlanmamis.Bu birinci rezalet,dün K.Kilicdaroglu'na yumurta firlatan sahista olay sonrasi serbest kaldi.Bir sahis RTE'ye yumruk atsa veya yumurta atsa ne olur du?RTE'nin koruma ordusu bu sahisi ,olay yerinde hastanelik ederler, Karakolda ifade veremeyecek duruma getiriler...Arda ki fark bu Cok söylenir,cok aranir,Türkiye'de az rastlanir,ADALET'e..
M. Saim 09 Eylül 2019 10:40
Yazar vaktiyle HDP yanında olmamakla eleştiriliyor. Bu haksızlık. Eleştiri sahibi dün korucu bugün HDP li olanlardan aynı eleştiriyi isteyecek mi? Hayır. Namuslu insan kıtlığında bu kadar hoyrat olmamak lâzım. Yazar, ' benim düşündüğümü yazıyor ama neden şimdi' diye eleştiriliyor. İşte demokrasi saflarındaki tenhalığın sebebi bu. Değişim bir tabiat kanunu. Bu kanun herşeyi, herkesi etkiler. Düşünceyi değiştirmesi eleştirel bulunuyor. Eleştiri sahibinin değişime ihtiyacı var.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:01
0
Her şey değişmeli... Ama Batılı yaşam biçimi baki kalmalı...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 10:05
Yarın bir gün bir iktidar gelir ve şuan ki iktidara siyasal islam suçlaması yapar ve ceza yağdırirsa emin olun o zaman adaletin ne demek olduğunu anlarlar. Ama o gün yanlarında belki kimse olmayacak
Mustafa Soylutürk 09 Eylül 2019 10:00
Mazlumun yanında olalım din dil ırk v.s. ayrımı yapmadan.Lakin pişmanlık bile duymadığını üzerine basarak ''kahramanca'' söyleyen Devlete ,millete. şahıslara karşı SERİ suç işleyen birini savunmak başta devletimiz olmak üzere bütün masumlara haksızlıktır. ADALETSİZLİKTİR...
Vatandaş Adem 09 Eylül 2019 21:52
1
Seri suç işleyen kişi hakkında o dönemdeki savcılar görevsizlik karari vermiş yada hiç sorusturmamis.Aradan 6, 7 yıl geçiyor soruşturma ve ceza.Unlu Arap atasözü "Men dukka,dukka"sizin içinde geçerli bir düşmeye görün.
Z. Yardım 09 Eylül 2019 09:56
Başlık olmamış. Fetö nün kılıcı keserken bile adalet size de lazım olacak diyenler bu gün adaleti savunuyor yarın yine savunacak. Aynı düşüncede olmak gerekmez,insan olmak yeter. Dünün dindar ve dindar mağdurları bugün yolsuzluk batağında batıyor ve iyi örnek değiller. Mahallle adına da size onları savunmak düşüyor. Kim ki kul hakkı yiyor bizden değildir diyemiyorsanız sizde onun parçasısınız demektir. Müslüman böyle zulum Türkiyede görmedi. Baskı görenler tarikat ve “cemaat”lerdi. Bu gün siz bile onları savunamıyorsanız yapılanlara yanlış diyebilirmisiniz. Devlete silahlı darbede cabası.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:12
Adâlete güveni sarsacak... izin vermemeli. Şaka gibi! İnasanlar kendisi adâleti sarstığına buz gibi inanıyor. Sayın Ocaktan sarsmamalı demek çok mu zor?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:28
Kendileri daha bir kaç yıl öncesine kadar şimdi en büyük düşmanları F Gülen’e methiyeler diziyorlardı. Onlara dava açan niye yok?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:21
14
Haticeye değil, neticeye bak. O vakit hoşgörü ambalajlı bir cemaat vardı. Şimdi darbeci Fetöye göğsünü siper etmiş bir muhalefet var.
Ne istediniz de,vermedik(!) 09 Eylül 2019 16:04
3
Bir zamanlar,AKP ve FETÖ "etle tirnak'gibiydiler,simdi de "düsman mis'gibi pozlarindalar.Aynen Esad'la "aramiz da ,su sizmaz di'sonrasi malum,bugün böyle ,yarin öyle bunlar politika yaptiklarinin sanan acemiler..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:02
2
16.04, 11.21'i tekrar oku
EMG 09 Eylül 2019 08:29
Yeni Trend CHPyi iktidara getirmek bunun için de mağdur noktasına getirmektir. Bunlar normal gelişmeler. Kaftancıoğlunun hikayesi saygı duyulması gereken bir şey ayrı konu. Bu ülkede idealist insanlar elbette sıkıntılar çekecektir. Ama meyvesini iktidara gelmekle alanlar ideallerini de kaybederler ve eninde sonunda devletçilik moduna geçerler.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:18
Adalete her an-ı seyyâle ihtiyaç var...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:09
Erdoğan, İBB 28 Şubat'ı hatırlatan uygulamalara imza atıyor, “üniversiteli kız çocuklarımıza güvenli yurt imkanı sunan vakıf ve derneklerimiz hedef haline getiriliyor” dedi. Demek, siyaset dilinde, yandaş vakıf ve derneklerimize döşediğimiz boru hattı kapatılıyor, böyle söyleniyormuş. Üniversiteli çocuklarımızın güvenliği ile ilgili bir sorun varsa KYK ne güne duruyor ? Enflasyon düşüyor tek hane yakında, diyerek, memura % 4 zam yaptırtan Erdoğan, yurt ücretine % 20 zam yaptı. Bu zam, muslukları kesilenlere fon aktarmak için olmasın !..
Süheyl CALISKANOGLU 09 Eylül 2019 07:14
Dünkü Voleybol macini Ankara Belediye Baskani Mansur Yavas'ta seyretmeye gelmisti,TRT'nin yandas spor yorumcusu bunu söylemeye luzum duymadi,onun "akli fikri'Genclik Spor Bakani olmustu,geldi,oturdu,kalkti vs..vs..zirvalarini defalarca duyduk,geceyi berbat etti vicik-vicik yalaka yorumlariyla.vesselam..
Süheyl CALISKANOGLU 09 Eylül 2019 07:04
Hersey berbat,rezillik diz boyu,yolsuzluk,israf ve adaletsizlik almis yürümüs.Yalakalik vicik-vicik,dün Voleybol maci vardi,TRT'nin yandas spor yorumcusu mac baslarken,Genclik Spor Bakani-miz geldi,yerine oturdu ,Genclik ve Spor Baskani-miz kalkti,Genclik Spor Bakani-miz daha önce baska bir yere gitmis vs..vs vicik vicik yalakalik,almis yürümüs,bilhassa bu TRT'de cok "normal' siyaseti heryere oldugu gibi,Spora da alet ettiler sonucta.Uzun lafi kisasi...Binmisiz bir alamete,gidiyoruz kiyamete...
Faik Güleçyüz 09 Eylül 2019 06:27
Ya adalete bir gün bizim de ihtiyacımız olursa?" Adâlete hepimizin ihtiyacı olabilir.Yazınız muhteşem.Kaleminize kuvvet.Yüreğinize sağlık.Selâm ve sevgilerimle.
"Ne istediniz de,vermedik'!.. 09 Eylül 2019 13:13
0
Er veya gec,ülkemizde Dünya'nin da merakla izliyecegi,yargilamar olacak,saniklari yan yana dizilecekler,bu günlerin hesabini teker teker verecekler,er veya gec,kurtulus yok bu Dünya'da..
AKP ARKASINDAKİ HALK DESTEĞİNİ YİTİRDİKÇE DAHA ÇOK SALDIRGANLAŞACAK VE ADALETTEN UZAKLAŞACAK BUNLAR SEÇİMLERİ KAYBETSE BİLE İKTİDARI KOLAY KOLAY BIRAKMAZLAR DÜNYANIN DİĞER ÜLKELERİNDE DE ÖRNEKLERİNİ GÖRDÜĞÜMÜZ GIRTLAĞINA KADAR PİSLİĞE YOLSUZLUĞA BULAŞMIŞ OTORİTER YÖNETİMLERİN DAVRANIŞ BİÇİMLERİ BİRBİRİNE BENZER
karar okuru 09 Eylül 2019 15:09
3
rejimi yönetenler ekonomi,adalet,iç huzursuzluk,kıbrıs,d akdeniz,abd,rusya,suriye,ypg,ab vb.dış dünyadaki konularda açmazlardan kurtulmak rahatlamak için bir dış çatışmayı düşünebilirler.sonrasında olağanüstü hal ve devamı.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 05:02
Dünkü mağdurlar iktidar olunca mağrurları oynar bugünkü mağdurlar da yarın iktidar olunca aynı şekilde intikamla işyapan bir yargıç bulur bugünkü mağdurların canına okur ve bu hikaye iki asırdır böyle devam eder gider onun için elli değil yüzelli yılda geçse avrupa bizi arasına almaz kıyamet yaklaşınca bizde avrupalı olmaktan vazgeçerek tek adam la yönetilmeye devam ederiz çünkü kalanlar hanlar hunlar ve padişahlarımız hep tekadamdıda ondan
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 04:18
Evet sayın yazar, siz kimsiniz?
KARAR OKURU Cemil 09 Eylül 2019 02:43
Oysa biz seni kendimize yakın görmüş yazılarınızı okurduk. 150.000 bulan mağdurlar için de azıcık tepki bekledik. Şimdi mi adalet aklınıza geldi. Buna da şükür. Allahım iyi ki ahiret var...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 01:19
Eşinin babası, Ümit Kaftancıoğlu öldürüleli 39 yıl geçti. Adaletin bu taraflara yolu düşmez.
Çerkez Ethem 09 Eylül 2019 00:52
..."Ya adalete bir gün bizim de ihtiyacımız olursa".. İhtiyacımız olsada zaten bizlere bulunmaz! Adalet ve Hukuk, t.c. de elit/politikacıların,100 yıldır bizlere anlattıkları/uyuttukları bitmiyen bir kolpa! Duyuyoz ama birtürlü bulamıyoz! Belki de neye benzediğini bilmediğimizden böyle! Belki de sorun burda! Bilmediğimiz, şahit olamadığımız birşeyi bulmak herzaman zor ama ısrarla arıyoz, arayan aradığını veya başka birşeyi bulurmuş derler belki de öyle olcak! Hayırlısı....
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:30
Herkesin ağzında uzunca bir süredir demokrasi, hukuk, özgürlük lafları gırla gidiyor. Ama düşünmüyorlar ki demokrasinin, hukukun, insan hak ve özgürlüklerinin olduğu bir yerde islamcı hareket yaşayamaz, onun yaşaması için cahil, yoksul, düşünmeyen, itiraz etmeyen, sorgusuz sualsiz biat eden insanlar gerekir, bu da ancak demokrasinin, hukukun olmadığı ülkelerde bulunur ...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:58
14
Toplumun hepsi islamci hareket degil ....engelleyen de yok....bilim yap üret caliş....dünya daki yerini al........herkes sloganci oldu....hic bir şey yapma...karşindakini kötüle....
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 04:20
14
İslamcılığın İ sinden haberin yok. Vıdı vıdı yapıyorsun.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:24
İktidarın artık adalet diye bir derdi yok. Akıllı ve vijdan sahibi kişiler ortamı terk etmek zorunda kaldıktan sonra herşey kontrolden çıktı. Artık İktidarda kalmayı garantileyecek her yol mubah görülüyor. Ülkenin acilen lider odaklı siyasetten kural temelli siyasete geçmesi lazım.
Bedr 09 Eylül 2019 00:20
Mehmet Bey, HDP'li yüzlerce üye bunun gibi sebeplerden dolayı toplamda binlerce yıl ceza alırken niye endişelenmediniz? Durumun bu noktalara geleceğini sizin gibi değerli yazarlar önceden algılayıp "Kral çıplak" diyecektiniz! Özeleştiri yapmanızı tavsiye ediyorum(terör deyip kendinizi aklamadan).
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 02:59
6
Ne alaka HDP PKK şiddetini terörünü savunan bir pozisyonda.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 04:18
6
Sırtımızı PKK ya dayadık diyen müptezeller ceza almasın mı?
kaan 09 Eylül 2019 00:15
Neden bunları hep konuşup duruyoruz.Adil adaleti,kişiye,zamana göre değişmeyen kuralları yapamıyoruz.Kurallar,kurullar doğru tartsın kimin tartığı önemli değil seviyesine gelmeli ve özümsemeliyiz.Kendimiz için istediğimiz güzellikleri herkes için isteyemediğiz için bunları tekrarlayıp duruyoruz.Lütfen iyilikleri herkes istesinki çoğalsın,sıkıntılar bitsin.
ZD 09 Eylül 2019 00:07
Hakkaniyeti en son müzede görmüştüm...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:05
Dunyada bulunan 56 musluman ulkenin hicbirinde demokrasi yoktur. AKP de ne demokrattir nede demokrasiye inaniyor. AKP lideri sanki olmeyecekmis gibi ve ilelebet iktidarda kalacakmis gibi ulkeyi idare ediyor. AKP birgun ANAP gibi yok olacaktir. Bende bir vatandasa olarak Bayram edecegim.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:59
25
Getir kardeşim demokrasiyi....engelleyen mi var...bu nasil oluyor görelim...aklindaki demokrasiyi
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:14
9
00.59, Akıllarındaki demokrasiyi çok erken gördük. Kendinden olmayan işçiyi kapının önüne koymak.
Şahin 09 Eylül 2019 17:46
1
@11:14: keşke o protesto edenleri bir dinleseydiniz! Birisi utanmadan "beni 1. Nisanda işe aldılar, şimdi ekmeğimi elimden alıyorlar" diyor! Seçimin 1. turu kaybeden AKP binlerce işci aldı, seçimin 2. turunda keybedince CHP bunları işden cıkaracağını bilerek yaptı bunu. Şimdi mağdur rolü oynuyorlar.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 20:17
2
17.46, Sen kendini avutuyorsun.
Adalet mi dediniz ! O kavşağı geçeli çok oldu. Dün adaletsizliklerden yakınan, feveran eden topluluğun bugün adaletsizliğin müsebbibi haline geldiği kanaatindeyim. Ne acı !
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 01:03
2
Kimse adalet vb istemiyor Toplumun % 5 kismi vb istiyor...Adalet derken kendi grubuna ,kimligine ,meslegi ne,dinini,mezhebine,sehirlisine,köylüsüne ,kendi akrabalarina iltimas istiyorlar...kendine adalet diyorlar.... Bu konu cok karisik....icini acmadan olmaz..... Kimse kimseyi dinlemiyor ki...bu nasil olacak....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN