Back To Top
Rusya ile ilişkiler gerilirken…

Rusya ile ilişkiler gerilirken…

 - Son Güncelleme: 05.02.2020 Çarşamba 08:55
- A +

İdlip’te bir konvoyumuzun Suriye topçularınca hedef alınması askerlerimizin, birlikte çalıştıkları sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açtı, buna karşılık verilmesi sonucunda da Suriye tarafı zarar gördü. 9 yıldır süren Suriye iç savaşında Türkiye ve Suriye bir kez daha ciddi bir çatışmanın eşiğine geldi. Hatırlanacağı gibi 22Haziran 2012’de Suriye uçağımızı vurmuş, 23 Mart 2014’de de biz bir Suriye uçağını düşürmüştük.

Türkiye destek verdiği muhalefet aracılığıyla Suriye savaşına taraf olsa da bilinçli bir şekilde çatışmalara doğrudan katılmamış, IŞİD ve PYD/PKK’ya karşı düzenlediği sınır ötesi operasyonlarla yetinmişti. İki ülke silahlı kuvvetleri arasında çıkan çatışma ve gerilimler sınırlı kalmış, karşılık misliyle verilmişti. Ayrıca Türkiye Astana ve bir ölçüde Cenevre süreçleri vasıtasıyla sorun kadar çözümün de parçası olmaya gayret etmişti.

***

Ben bu tavrın değişmeyeceğini, Türkiye’nin Suriye savaşına girmek istemediğini, iki ülke arasında tırmanabilecek olan çatışmaların durdurulmasını Rusya’dan beklediğini düşünüyorum. Eğer aksi olsaydı tepki çok daha şiddetli olur, rejimin askeri konvoyumuza saldırması fırsat olarak değerlendirilirdi. Rusya’dan üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmesi istenmezdi.

Umarız hem Rusya, hem de Suriye Türkiye’nin verdiği mesajı doğru okur ve sorun daha fazla tırmanmadan durdurulur. Anlamaları gerekiyor ki Türkiye’nin ne daha fazla sığınmacıyı kucaklayacak potansiyeli var, ne de askeri yöntemin siyasi çözüm yerine ikame edilmesine razı olma isteği. Üstelik ABD ve PYD söz konusu olduğunda genel anlamıyla çıkarlar ve beklentiler de örtüşüyor.

Rusya ve Suriye Türkiye’yi tabii ki zorlayabilirler. Hava sahasını kapatabilirler. Türkiye’nin etkin kontrolü altında bulunan bölgelere karşı daha fazla baskı uygulayabilirler. PYD’ye daha çok destek verebilirler. Hatta isterlerse Türkiye’yi Suriye’den siyasi çözüm olmadan çıkmak zorunda bırakabilirler. Türkiye’nin Rusya ile savaşa girme diye bir lüksü yok. Eylül 2015’de Rusya Suriye sorununa doğrudan müdahil olmaya karar verdiğinde dengeler zaten değişmişti.

Ama Türkiye’nin de Rusya’ya karşı kullanabileceği kozları var. Rusya zaman zaman unutsa da Türkiye onlar için önemli bir ülke. Çok zorlarlarsa Ankara enerjide bağımlılığın tek taraflı olmadığını hatırlatabilir. Ukrayna ile geliştirilen ilişkiler çok daha derin bir boyut kazanabilir. Üyesi olduğu ittifakın ileri karakolu olmayı tekrar kabullenip Rus çıkarlarını tehdit eder adımlar atabilir.

Türkiye Ukrayna’da toprak bütünlüğünü boşuna vurgulamıyor, Gürcistan’ın NATO’ya alınmasını Rusya’ya hoşluk olsun diye desteklemiyor. Mecbur bırakılırsa Boğazlar kozunu da masaya sürebilir, Rusya’nın güvenlik çıkarlarını tehdit edecek siyasi ve diplomatik adımları atabilir. Rusya’nın hava savunmasının önemli bir ayağını kendisine emanet eden Türkiye’ye zeminde mesaj verme alışkanlığından vazgeçmesi gerekiyor.

***

İki ülkenin çıkarları doğal olarak her alanda örtüşmüyor. Fakat ilişkilerin sürmesi, dostluk- hasımlık ibresinin mümkün olduğunca dostluktan yana durması iki ülkenin de yararına. Rusya da Türkiye için önemli bir ülke. Ekonomik açıdan da, siyasi açıdan da, askeri açıdan da. ABD ilişkilerinde çok güvenilir olmasa da bir dayanak noktası. Turistine, yatırımına, yüksek teknolojisine, domates alımına ihtiyacımız var.

Ancak onların da bize, Türkiye’ye ihtiyacı var. Yine de bu olaylardan ders çıkartmamız, güvenliğimizi hiçbir devlete gözü kapalı emanet edemeyeceğimizi anlamamız şart. Bana öyle geliyor ki dengeleri sürdürmemiz, Avrupa’ya yeniden yakınlaşmamız, Libya’da olduğu gibi blok içi çatlaklardan yararlanmamız, ABD ile ilişkilerimizi normalleştirmek ve dünyadaki algımızı, dolayısıyla da kendimizi değiştirmek için çalışmamız gerekiyor…   

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
turgut ertav 05 Şubat 2020 18:23
1-Türk hukukunda, 2941 sayılı Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’ nun 59 3. maddesinde savaşın bir tanımının yapıldığı görülmektedir. Söz konusu yasa hükmüne göre, savaş, “devletin bekasını temin etmek, milli menfaatleri sağlamak ve milli hedefleri elde etmek amacıyla, başta askeri güç olmak üzere, Devletin maddi ve manevi tüm güç kaynaklarının, hiçbir sınırlamaya tabi tutulmadan kullanılmasını gerektiren silahlı mücadele” ol-maktadır. Hemen belirtmek gerekir ki, bu tanım kendisini savunma amacının sınırlarını aşan ve saldırı savaşını da içerebilecek bir anlayışı çağrıştırmaktadır. KAYNAK:SAVA
turgut ertav 05 Şubat 2020 14:20
2-Bu duruma göre,bir ülkeye saldırı varsa,o ülkenin savunma hakkı yok mu?Suriye ye gir,sonra da askerlerimizi vurdular diye ağla.En mantıksız iş.Suriya nini kendini savunması , uluslararası sözleşmelerine gere hakkı olmaz mı?Sloganlara,siyasi hedeflere sığınmadan dürüstçe düşünün ve karar verin.
turgut ertav 05 Şubat 2020 14:19
1-Türk hukukunda, 2941 sayılı Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’ nun 59 3. maddesinde savaşın bir tanımının yapıldığı görülmektedir. Söz konusu yasa hükmüne göre, savaş, “devletin bekasını temin etmek, milli menfaatleri sağlamak ve milli hedefleri elde etmek amacıyla, başta askeri güç olmak üzere, Devletin maddi ve manevi tüm güç kaynaklarının, hiçbir sınırlamaya tabi tutulmadan kullanılmasını gerektiren silahlı mücadele” ol-maktadır. Hemen belirtmek gerekir ki, bu tanım kendisini savunma amacının sınırlarını aşan ve saldırı savaşını da içerebilecek bir anlayışı çağrıştırmaktadır. KAYNAK:SAVAŞ
okur 05 Şubat 2020 13:58
rusya putin baştan beri esadı meşru görüyor bütün suriyenin esadın kontrolünde olması için askeri ve siyasi olarak destekliyor. rte anlamak istemiyor
28 Mehmet 05 Şubat 2020 12:49
Rusya başından beri kendi Suriye planını adım adım uyguluyor. Türkiye'deki Avrasyacı+İhvan koalisyonundan oluşan güncel iktidar hastalıklı bir Batı düşmanlığı yüzünden gerçekleri olduğu gibi göremiyor. Rusya+Türkiye+Çin+İran vs Batı diye bir dünya yok. Rusya'nın ABD ile dalaşmak gibi bir niyeti yok. Tersine kabul görmeye çalışıyor ABD+AB nezdinde. Hem kültürel olarak Batı'ya imreniyor hem de Batı pazarına muhtaç. Rusya kendi planı doğrultusunda Türkiye'deki güncel iktidarın zaaflarını kullandı. Şimdi de silkeliyor.
KARAR OKURU 05 Şubat 2020 12:26
Mansur bey, Türkiye aleyhine gerginliğe çok meraklısınız anlaşılan.
KARAR OKURU 05 Şubat 2020 11:09
Diplomatik dille gercekleri saptirmak ne guzel !! Biz hakliyiz...daima kabahat oburlerinde !! Herkesin bize ihtiyaci var ..Simdi Ukraynanin toprak butunlugu garantoru rolleri !! Suriyeyi karistirmak, yikmak bolmek icin yapilanlar kasitli olarak unutulmus !! Birde cihatcilari kullanarak, her destegi vererek komsunun toprak butunlugunden yanayiz....soylemi . Boyle cifte standart politikaya galiba ender olsa da rastlanilmaz ..Soyleneneler le yapilanlar 180 derece ters...Issizlik, pahalilik, adalet, egitim, iyi komsuluk, kadim halklar yok hukmunde !! Hamaset, din -vatan tuccarligi yukselen deger !
KARAR OKURU 05 Şubat 2020 09:04
Hakikaten biz Suriye'de IŞİD'e karşı operasyon düzenledik mi. Ben hatırlamıyorum da
KARAR OKURU 05 Şubat 2020 12:31
4
el bab'da kahraman askerlerimiz, hem paralı uşak deaş leşleriyle hem de abd. askerleriyle savaştı. ve perişan etti. afrin ve diğer operasyonlar da var. yüzünü yıka da gerçekleri gör..
Karar okuru 05 Şubat 2020 03:38
Sahaser bir yazi olmus Reis de tam burada duruyor, ortagi Perincek tv lerde guluyor… Ana kuzusu Şehit olmus, kelle koltukda savas an mehmetcikler nerede duruyor onu yazmamissiniz... Birde yasa yapicilarin cocuklarinin nerede durdugunu yazmamissiniz… Onu da Ben soyleyeyim … Ankara da sarayda ve bakanliklarin kapisinda yagli ihale koparip daha da zengin olma derdindeler… Kimiside Ferrari leri ile yarisip sosyal medyada yayinliyor…
KARAR OKURU 05 Şubat 2020 01:45
dön baba dön. ümmet yetişemiyor
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN