Back To Top
Vicdan ölürse

Vicdan ölürse

 - Son Güncelleme: 17.03.2016 Perşembe 11:36
- A +

Başımız sağolsun diye söze başlıyorum ve sonrasında durup kalıyorum. Baş sağlığı dileğinin arkasından bizleri rahatlatacak kelimeleri ardı ardına sıralamak istesem de inanın elim bunları yazmaya gitmiyor. Çünkü o gözü yaşlı insanların döktükleri tek damlanın karşısında hepsinin bir anlam ifade etmediğini biliyorum.

Bazıları gibi sövüp saymaya ve etrafı yakmaya yetecek kadar ağır cümleler kurmak istiyorum, cenazenin başında, başını önüne eğerek yerde oyuncağıyla oynayan çocuğun masumiyetinin karşısında utancımdan yazamıyorum.

Bazılarını hedef haline getirmek için geçmişten örnekler verip hatırlatmalar yapmaya kalksam, yavrusunun tabutunun yanı başında kafasını yukarı kaldırarak “Allah’ım ben hep dualarımda çocuklarımın ölümünü bana gösterme“ demedim diye bakan gözlerin karşısında ne anlam ifade edecek!

***

Ben hadi buradan hep beraber çıkacağız ayağa kalkalım desem, TBMM’deki partilerden birinin terörü lanetleyen bildirinin altında imzası olmadığını hatırlatan yazılar karşısında anlamsızlaşacak.

Gelin terörü bu topraklardan atalım, konuşalım ve sorunlarımızı elbirliği ile çözelim diye yazsam, canlı bombaların evlerinden çekilen taziye görüntüleri karşısında sizce bir anlam ifade edip karşılık bulacak mı ?

Gelin demokratik bir Türkiye için yeniden çalışalım ve mücadele edelim diye bağırsam, yeni anayasa çalışmaları için aynı masaya oturamayanların yüksek tonda çıkan sesleri arasında sizce duyan olur mu?

***

Empati yapalım, insanların acılarını anlamaya çalışalım diye cümleye başlasam sosyal medya üzerinden başlayan bir tartışmanın da fitilini ateşlerim. Her kesim sorunları olduğunda niye kimsenin onlarla ilgilenmediğiyle ilgili yazılar paylaşmaya başlar, iyi bir şeye başlayalım diye düşünürken tartışmaların arasında acı çığlıklar yok olup gider?

Bakın önümüzde Suriye ve Irak gibi kötü örnekler var, onlar gibi etnik dinsel ve mezhepsel bölünmeler yaşamayalım diye konuya girmeye çalışsam, herkes tarihçi kesilip bana tarihimiz ile ilgili örnekler vermeye başlar. Anı çözememişken bir de geçmişte kaybolup gideriz.

Biz yazdıklarımızla ve konuştuklarımızla sorunları çözmeye çalışır gibi yaparken, acılı insanlar sevdiklerinin tabutlarını omuzlayacaklar. Biz her şey imkansız gibi tartışırken, bu insanlar en acılı halleri ile herkesi kucaklayan mesajlar verecekler. Bizim onların acılarını paylaşmak için uğraşması gerekirken onlar bizim anlamsız tartışmalarımız karşısında belki bir kez daha yanacaklar.

***

Gencecik kadınlar dul, çocuklar babasız kalırken bizler sosyal medya maymunlarının elinde oyuncak olacağız. Kaybettiklerinin bir anlamı olduğunu söylemeye çalışmak yerine anlamsız insanların gevelediği kelimeler içinde yok olup gideceğiz.

Kötüler kadar cesur olmadığımız için korkup konuşmamaya başlayacak ve yeni ölüm isteyenlerin önündeki engelleri kaldırmış olacağız.

Akıllara bu bölünmüşlük içinde ulaşamayacağız.

Gönüllere sevgi ile ulaşmaya çalışırken nefret ile hep önümüz kesilecek.

Elimizde kala kala bir tek insanların vicdanları kalacak. Zaten o da ölmüşse insanlık çoktan ölmüş deyip susup kalacağız.

Yine de ben vicdanı olanlara; ‘Tarafınızı değiştirmeden acıda birleşebilecek misiniz?’ diye sormak istiyorum.

Orada bu çağrımızı duyan vicdanlı kimse var mı? Varsa lütfen ses verin ve ayağa kalkın. Kalkın ki bir sonraki ölümün kimden olacağını düşünerek yaşamayalım.

Lütfen ses verin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Mart 2016 21:24
Dun goz yumduklarimiz bu gun bizlere (yuce TURK milletine) goz actirtmamak icon ellerinden geleni yapmaktadirlar. Gecmisini bilmeyen (unutan) bir milletin gelecegi husrandir. Hollandadan...saygilar selamlar Mete abi.
KARAR OKURU 20 Mart 2016 00:30
2025 yılında nüfuslarının 10 milyon olacağı yanlış şimdi ve savaştan dolayı gelecek mülteciler 2018 e kadar 6 milyonu bulur 2025 te bu nüfus 30 milyonu bulabilir zira 10 senede her aile ortalama 10 çocuk yaparsa durum budur.
KARAR OKURU 18 Mart 2016 17:32
Mete bey, suriyelilerin yaklaşık 5 senedir türkiyede oldukları ve vatandaşlıga alınacakları, ayrıca dogu kesimine yerleştirilecekleri yazılıp çiziliyor, acaba bu ırak savaşı zamanında türkiyeye yerleşen ıraklılar gibimi olur, ülkemizdeki 3m suriyeliye yeni ab anlaşmasıyla 2m daha katılırsa, bu 5m suriyeli etnik grup hakkındaki öngörülerinizi, ve bu grubun dogurganlıgınıda baz alarak ilerleyen 20 25 yılda nufüslarının 10m oldugundaki durumu degerlendirirmisiniz. saygı ve sevgilerimizle.
KARAR OKURU 17 Mart 2016 18:16
Ses veriyorum Vatanım için
KARAR OKURU 17 Mart 2016 17:53
Yüreğinize kaleminize ama en çokta vicdanınıza sağlık..umarım bu yazıyıyla bi parçacık bile olsa vicdan kırıntısı kalanlara da ulaşırsınız ve yok olmaya yüz tutmuş vicdanlar yeniden yeşerir...teşekkürler Mete bey
KARAR OKURU 17 Mart 2016 17:44
Umarim sesinizi duyan olurda, ayaga kalkar vicdanlar
KARAR OKURU 17 Mart 2016 13:05
Vicdanı öldürmemek şart.
KARAR OKURU 17 Mart 2016 12:16
mete abi.seni seviyoruz.Allah yolundan ayırmasın seni..
KARAR OKURU 17 Mart 2016 11:19
Ayakta durmak dimdik durmak zorundayız. Neden şehit oluyoruz deyip sorgulamak yanlis. Bunu yapmak gecmisimizi reddetmektir. Şehitliği basit siyasi entrikalarin aracı yapan puştlar onursuzlara, herseye rağmen ama herseye rağmen çözüm süreci var yada yok, bastakiler yiyor yada yemiyor oğullarını askere yolluyorlar yada yollamiyorlar birileri bedelli yapıyor yada yapmıyor. vatan sağolsun ve İslam Muzaffer olsun niyeti ve anlayışıyla mücadeleye devam etmeliyiz. Bu bir zorunluluk olmaktan ziyade aşktır.
KARAR OKURU 17 Mart 2016 10:38
El Hak!... Ses verdim. Allah şahit.
KARAR OKURU 17 Mart 2016 10:36
değerli Mete Yarar Allah razı olsun emeğinize ve yüreğinize sağlık ... Ben ses veriyorum burdayım kıyamdayım Ülkem adına vatanım milletim adına kıyamdayım Ben dinimi,vatanımı,milletimi,bayrağımı seviyorum. Ben vatanıma,milletime,bayrağıma hainlik düşünmeyen düşmanlık yapmayan vatanımI,milletimi,bayrağımı seven dinimi,peygamberimi seven herkesi seviyorum. Ve benim bir sevdam var oda Türkiye ,ille de önce de vatanım vatanım derim Ve ben bilirim ki vatan olmayınca özgür de olamam dinimide yaşayamam … Ve Rabbim vatanıma,milletime,bayrağıma,dinime hainlik düşünenlere fırsat verme ,onların tuzaklarını başlarına çal. Berat Sancaktar
KARAR OKURU 17 Mart 2016 08:07
selamunaleykum Mete bey...Bakış açınız çok insani... Yüzde yüz katılıyorum ama ya karşınızdakiler insan olma vasıflarını yitirmişlerse....Tamam biz yine vicdanla bakalım, insanı bakalım ama bu karşıdakilerin kirli emellerinden vazgecmesine yetmiyor...Van dan bir öğretmen...
KARAR OKURU 17 Mart 2016 03:57
mete beyi izliyorum. perde arkasi öğreniyorum . tavsiye ederim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN