Back To Top
Çocuksuz câmi müzedir

Çocuksuz câmi müzedir

 - Son Güncelleme: 15.01.2019 Salı 09:29
- A +

Kuşsuz bir bahçe düşünebiliyor musunuz? Düşünseniz de düşünemeseniz de bu abestir. Bir bahçe kuşsuzsa her şeyden önce bahçe değildir.

Zaman  zaman bir bahis açılır ülkemizde; çocuklar ve câmiler. Artık –çok şükür- çocukların câmideki varlığını savunan ve teşvik eden bir grup ile, câmideki huysuz birkaç ihtiyarın çocuklara yönelik tutumunu cılız da olsa sürdüren başka bir anlayış.

Şimdi çocukları câmiye götürülmesi, câmi ile tanıştırılması, arada bir bağ kurulmasıa dönük –içinde Millî Eğitim Bakanlığının da paydaş olduğu yeni/resmî bir adım atıldı. Epey geç kalmış olsa da memnuniyet verici bir adım bu. Düşünün, bir ülkenin içinde anıtsal mimarî eserlerin de bulunduğu binlerce mekânla çocuk arasında adı konulmamış psikolojik bir duvar/gerginlik alanı olacak…Bir okulda çocuklar/gençler  namaz kılsa bir terör faaliyeti gibi kimi gazeteler, kimi gazeteciler tarafından afişe edilecek! Akıl sağlığını yitirmemiş, şizofreniye bulaşmamış bir ülkede olacak şey mi bu! Ama biz defalarca yaşadık, gördük bu adı konulmamış medya densizliğini, bu çocuk ve câmi düşmanlığını.

Şimdi umulur ki çocuk/mekan ilişkisinin en geniş boyutlu olanlarından biri işte bu tür medya densizliklerinin tedirginliği olmadan, böyle tuhaf gölgeleme, lekeleme amaç ve çalışmaları olmadan gerçekleşecek.

-Çocuğu nereye götürüyorsun?

-Câmiye götürüyorum.

-Bu çocuklar nerden geliyor?

-Câmiden.

Bu kadar basit işte.

İşin bu faslını geçelim, içeriden bakalım biraz da.

Çocuksuz câmi mi olur yahu? İçinde çocuk seslerinin duyulmadığı, çocukları bazan koşarken ayak tıpırtılarının, patırtılarının duyulmadığı câmi mi olur? Hayat o seslerdedir. Namaz kılarken o sesleri duyup rahatsız olduğunu söyleyen biri esasen kıldığı namazdaki huşû meselesini gözden geçirse iyi eder.

Çocuksuz câmi müzedir efendiler. Bilemiyorum, belki başka şeyler de denebilir. Mesela yıllar önce Polatlı’da görmüştüm; meydana bakan ve yalnızca emeklilerin oturduğu bir kahvehane vardı, bu kahvenin adı neydi dersiniz: Hurdalık!

Câmilerimizi hurdalık yapmayalım! Safları sıklaştırmayın, çocuklar da girebilsin.

Kuş sesleri neyse, odur çocuk sesleri.

“Ona ruhumdan üfledim.”

Bunun meseli şudur ki bir kuşu bir ok ile vurmuşlar. Kuş geri dönüp bakmış ve sen bana nasıl ulaştın diye sormuş. Ok, “Bana sende bir şey bağladılar, işte o şey beni sana ulaştırdı.” Yani aslında sana ulaşmamı sağlayan sensin çünkü bende sana ait olan bir şey var.

“Rabbimi onunla bildim ağer o bildirmeseydi bilemezdim.”

Bize kendini tanıtan ve marifet kilidini sana veren O’dur.

Kainatın efendisi şöyle buyurmuştur:

“Nefsini bilen Rabbini bilir.”

Ne zaman ki sen kendini tanırsan Rabbini tanırsın. Sen kendin için anahtarsın ki O’nu O’nunla tanırsın. Tanımalar dahi muhteliftir. Kendini acziyette görürsen O’nu kudretiyle tanırsın. Bu herkesin girebileceği bir yoldur.

Diğer yol ise şöyledir: Biliyorsun ki bereninde birzruh var ve o ruh bütün vücudunda mevcuttur. Yaratılanların hepsinde yer almaktadır. Ancak ruhu görmek mümkün değildir. Elde, ayakta, başta var mı diye sorsan evet var ama belirli bir yeri yoktur. Âlemlerin Rabbi her yerde mevcuttur ancak örmek mümkün değildir.

Sa’di-yi Şirâzî-Beş Meclis ve Akıl ve Aşk Risalesi- Çev.: Turgay Şafak- Büyüyen Ay Yayınları

19-01/14/ekran-resmi-2019-01-14-234526.png

ANONS

Çözümleme yapan binlerce insanımız var ama meseleler öylece duruyor. Bu tuhaf değil mi?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 23:47
Millet hocalardan nefret ediyor.Günde 40 rekat ×3 dk.= 120 yani iki saat çalışıyor.Vekil öğretmene Asgari Ücret imama 3 katı.Allah razı olurmu.Her yer camii.Küçük mescid yapılsın yerine de okul.Millet mahallesinde okul bulamıyor.Servis ile dolanıyor.
.M. can 15 Ocak 2019 17:03
Çocuklar haydi camiye...Amenna Ancaaak! Çocukları maalesef camiye götürmeye çok maniler var.Camilerin süsüne Mimarisinin şekline harcanan masraf camii cemaatine çocuklara harcanmalı.. VAN da ve soğuk şehirlerde yapılan devasa büyük camiler Isitilamiyor.Bu yüzden vakit namazlarında bırakın çocukları büyüklerde rehavet gösteriyor. Kocaman çok süslü ancak boş camiler. ? Üstelik maalesefişşedit caminin yakıt ve elktr.icin cuma namaznda fatura bedeli toplanıyor.bu tezadin DIB Görülmesi lazım.. boş camiye masraf bedeli. Kiraca bize bütün ailenin gid
Karar okuru 15 Ocak 2019 14:49
Çocuklarımızı rahat bırakın.Bırakın da çocukluklarını yaşasınlar.Dinimizde zorlama yok.Aksine önce bilim,bilim... Medeniyet...Çarpık,art niyetli kişilerden ve dinimizi sömürenlerden artık kına geldi.Her türlü sömürünün ve istismarın yapıldığı, çarpık kötü zihniyetli, dinle uzaktan-yakından alakası olmayan, insanlar üzerinden lüks hayatlar yaşayan yobaz cemaatlere,dernek, vakıf zihniyetlerine mi teslim olsunlar.!!! Dinimizin en güzel bir şekilde yaşatılabilmesi için yobazlara ihtiyaç yok.Yeterince din istismarcıları bu ülkeye zarar veriyor zate
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 04:57
MEB kime sorup ., kimden izin alıp milletin çocuğunu emrivaki ile camii'ye götürüyor ? .. çocuksuz camii değil, çocuksuz park olmaz.. çocuksuz oyun alanı olmaz .. çocukları camii'ye mi yoksa oyun parklarına , müzelere, hayvanat bahçelerine , tiyatro , sergi veya sanat etkinliklerine mi götürelim diye önce velilere sorulsun .. veli'sinin izin verdiği çocuk .,velisinin seçimi neresi ise oraya götürülsün ..
veysel 15 Ocak 2019 08:12
7
Emri Vakii diye bir şey yok, çocuğunu kimse zorla bir yere götürmüyor , gönüllülük esasına dayalı , Bu memleket müslüman memleketi , çocuklarımzın dini , diyanetini ögrenmesinden daha doğal ne olabilir ?
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 16:23
1
veysel bey isteyen her baba veya veli kendi çocuğunu istediği her zaman camii'ye götürebilecek iken bu işe devletin el atması emrivaki değil mi ? çocuğunu camii'ye götürmek isteyipde bir engel ile karşılaşan bir baba var mı türkiyede ? sizin güzel ve değerli gördüğünüz bir yer veya bir şey diğer insanlar için aynı özelliği taşımıyor olarak kabul edilebilir hatta zararlı bile görülebilir .. sanırım sizin asıl anlayamadığınız bu ..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN