Back To Top
İstanbul’daki hukuk kuşu

İstanbul’daki hukuk kuşu

 - Son Güncelleme: 06.04.2019 Cumartesi 09:14
- A +

Sandıklardan çıkacak sonuç için iki tür beklenti vardır: Temenni ve hukuk.

Herkes ister ki kendi tuttuğu takım şampiyon olsun. Ama kupa bir tanedir. Mazbata da öyle.

Mazbatayı hukukî süreç sonunda alır ve Başkan olursunuz. Mazbatayı almadan başkancılık oynamak da bir tercihtir ama bazı illetleri içinde taşır.

Türkiye’de çok iyi işleyen iki üç müesseseden biri olan seçim sistemi kuşku yok ki seçimle ilgili her tür itirazı değerlendirip sonuçlandıracak şeffaflık ve yetkinliğe sahiptir. İstanbul seçimlerinde ortaya çıkan ve bir haftadır ana gündem olan durumun arka planının  aydınlatılması da umarım mümkün olur.

İstanbul başkansız kalmaz.

Ama benim derdim çeşmelerin akıp akmayacağından başlayarak İstanbul’un çok boyutlu sorun ve imkânlarına rantiyeden azade bakılıp bakılamayacağı.

Bu seçim Türkiye siyasal tabanındaki çok parçalı yapıyı iki ana blok hâline getirme yolunda bir aşamayı daha geride bıraktı. Oluşan bu bloklardan birinde şimdilik kimi çarpıklıklar varsa da, önceki seçimle birlikte düşünüldüğünde yeni sistemin bir sınavı daha geride bıraktığını söyleyebiliriz.

İstanbul başkanını arıyor.

Bulacak.

Hukuk kuşu ötmekte biteviye: “Hukuuuuk Hukuuuuuk!”

19-04/05/ekran-resmi-2019-04-05-232553.png

Hukukun arka bahçesi

İstanbul Hukuk Fakültesi’nin arka bahçesinden söz ediyorum.

Fıskiyeli bir mermer havuz bahçede ilk göze çarpan şeymiş gibi görünse de arka bahçenin asıl görülmesi gerekeni Süleymaniye’dir.

Çok kuşlar uçmuştur fıskiyeli mermer havuzla Süleymaniye Camii arasında.

Şimdi bahar ve tabii ki hukukun arka bahçesinin tam zamanı. Harika bir güneş, tatlı bir rüzgâr, ve Süleymaniye.

Öğrenci iken final döneminde bu bahçe ne kadar çekici olurdu anlatamam.

İstanbul Üniversitesi merkez kampüsün sembolik görkemli kapısı dışında beş kapısı daha vardır. Bunlardan birisi de tam arkadaki Süleymaniye’ye açılan kapıdır.

Ne var ki bu kapı küçük istisnalar dışında hep kapalıdır. Bu yüzden bir hukuk öğrencisi, Hukuk Fakültesi’nde okurken sürekli Süleymaniye’yi seyreder ama namaz kılıyorsa bu namazı daha çok ön tarafta bulunan Beyazıt Camii’nde kılar.

Hukuk dışında İktisat ve Siyasal’a da ev sahipliği yapan merkez kampüs bizim okuduğumuz civcivli siyasal zamanlara göre şimdi epey durgun!

Ayrıca arka bahçede daha yoğun olmak üzere her yere reklam panoları ve içecek otomatları koyulmuş ki bunların bazıları  gözü rahatsız edecek biçimde yerleştirilmiş.

Hukukun arka bahçesinde iki kütüphane vardır ve bunların birisi Hukuk’a, birisi de İktisat’a aittir. İktisat kütüphanesine girince tam karşınızda Süleymaniye sizi melek çarpmışa döndürür.

Zor bir fakültedir İstanbul Hukuk. Burada hemen Hüseyin Hatemi Hocamızın o meşhur sözünü anmak gerekir: “ Hukuk Fakültesini dört yılda bitiren dört yıl, beş yılda bitiren bir yıl kaybetmiş sayılır.”

Bizim zamanımızda birinci sınıftaki bir Hukuk öğrencisinin ideallerinden biri de Cumhurbaşkanı olmak idi:) bu ikinci sınıfta milletvekilliğine, oçüncü sınıfta bir kürsü asistanlığına iner, daha sonraları ise tek bir ideal kalırdı: Fakülteyi bitirip mezun olmak!

Dönem arkadaşlarım devletin çeşitli kademelerinde görev aldı. İçlerinden valiler, bakanlar, Meclis Başkanları da çıktı. Kedilerse kuşaktan kuşağa bahçedeki saltanatlarına devam ediyor.

Hukukun güneşli, çiçekli, fıskiyeli, Süleymaniye’li arka bahçesi olsun. Ama hukuk hiçbir yapının arka bahçesi olmasın. Sonra hep birlikte acı çekiyoruz.

19-04/05/ekran-resmi-2019-04-05-232647.png

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
tepekoylu 06 Nisan 2019 23:36
bır tarafta mılletı ve mılletın sectıklerını tehdıt edenler.. dıger tarafta hukuk ve adalet arayanlar.. sonuç bellı degılmı.. yalnız bılesınızkı.. bu son falan degıl sadece sonun başlangıcı...
Vatandaş 06 Nisan 2019 13:58
Hukuk ve adalet uygulandığı müddetçe onlardan söz edilebilir!Lafla hukuk ve adalet olmaz!Zaten ülkemizin en büyük sorunu da bence budur!Hukukun üstünlüğü,adalet,eğitim insan hak ve özgürlükleri ülkemizde dibe vurmuştur! bu bizim kaderimiz olmamalı...
KARAR OKURU 06 Nisan 2019 12:03
Istanbul merkez kampüsünün yeri gerçekten muhteşem. Şehrin üzerinize üzerinize gelen baskın ve yoğun temposundan sakinliğe, sükunete, beton yığınlarından yeşillik ve huzura kaçış sığınağı adeta. Arka tarafında engin boğaz manzarası ise kampüsün sonsuz hayal dünyasına acılan bir penceresi gibi. Ilmin zaman ve mekanla harmanlandığı bir irfan mektebi burası.
HACI MURAT 06 Nisan 2019 07:32
Karar'da olaylara tarafsız bir gözle, bir tarafın adamı olmadan,hakkaniyet açısından bakabilen yazar da var demek ki.Bu çok iyi bir şey,paha biçilmez bir şey.
KARAR OKURU 06 Nisan 2019 06:37
Hukuk fakültesi mezunu olduğunuzu bilmiyordum... Lezzetli bir yazı olmuş, elinize sağlık..
KARAR OKURU 06 Nisan 2019 00:38
Turkiye'de secim sistemi cok iyi isliyormus :)))))) Sayin yazar, ne olup bittigini gormuyor musunuz? Yuksek Secim Kurulu tarafsiz mi sizce? Kazanamadik, oylari bir daha bir daha sayalim. Olmadi, hadi bir daha sayalim. YSK baskani macta sike yapan hakemler gibi. Referandumda yaptigi ali cengiz oyununu hatirlamiyor musunuz? Secim gunu vatandas oy verirken ansizin secim kanununu ihlal edip muhursuz oylari da saydirmisti. Siz uzaydan yeni mi geldiniz?
Ekrem 06 Nisan 2019 09:20
0
Hukuk kuşu hukuku tutacağı yerde kendi partisini takım tutar gibi tutuyorsa ("herkes ister ki kendi tuttuğu takım şampiyon olsun")başka türlü olması mümkün mü sizce?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN