Back To Top
İyi karpuz seçerken

İyi karpuz seçerken

 - Son Güncelleme: 22.06.2019 Cumartesi 09:27
- A +

İyi karpuz seçmeyi bilmek sıradan bir meziyet değildir. Karpuzu kestikten sonra görülen çiğlik insan zihnini nasıl bir sarsıntı ve teşevvüşe uğratıyorsa; karpuzu tutup çöpe atmadan yaşanan kendine karşı yenikliğe bağlı hissedilen tatsız duygu dahi öylesine yıkıcıdır.

Kanaatimce her eyden önce karpuz mevsiminde olup olmadığımıza bakılmalıdır. Dışarıda Şubat karı atıştırırken terlikleri şortları çekip ‘ben karpuz seçmeye gidiyorum, demek pek mâkul addedilmese gerek.

Karpuzun satıldığı yerde ne kadar çok karpuz olursa o kadar iyidir. Seçilecek karpuzlar ne kada çoksa sizin aradığınız iyi karpuza ulaşma seçeneğiniz de o ölçüde artar. Sonra ‘vay efendim tezgâhta sadece beş karpuz vardı ve oradakilerin en iyisi bu karpuzdu’ demek, iyi bir seçenek midir bilemem.

Tezgâhta gözümüzle seçtiğimiz karpuzu elimize alıp, ağırlığı ile görünüşü arasındakii dengeye bakarken tartma ve mukayese hassamız yoksa işimiz yine yaş. Bu aşamada karpuz ne kadar ağırsa olgunluğa o kadar yakın olduğunu unutmamalı.

Karpuzu ele alıp işaret yahut orta parmakla karpuzu fiskeleyerek tınlatmak ve gelen sesi yorumlamak yanında, vurulan fiskeye karpuzun verdiği refleksin gerginliği yahut gevşekliği karpuzun olgunluk ya da hamlığı ile ilgili başka bir sağlam göstergedir. Çıkan sesin hayat dolu tokluğu ve vurulma anındaki karpuzun o tatlı titremesi erbabınca hemen değerlendirilmeye dâhil edilen anlık işaretlerdir.

Karpuzun altına bakılır ve oradaki sarılık gözle taranır. Orası ne kadar sarı ise karpuzun da o kadar olgunlaşıp sarardığını vehmedebiliriz.

Karpuzun sapının kuru veya yaş olması da başka bir ehemmiyet arzeder. Yeşil saplı karpuzların henüz olgunlaşmadığı ehline mâlumdur. Bu durumda seçeceğimiz karpuzun sapının kuru olmasına ihtimam esastır.

Yine ulema ittifakla demiştir ki karpuzun da cinsiyeti olur. Uzun ve oval olan karpuzlar müzekker addedilip sulu olurlar. Yuvarlak karpuzlar ise müennes tesmiye edilip daha tatlıdır.

Bu ve erbabınca çeşitlendirilecek diğer karpuz seçme yöntemleri neticesinde seçilen karpuzun behemahal soğuk yenmesi bu ameliyenin olmazsa olmaz son şartıdır. Sıcak yaz günlerinde afiyet ola.

Ne? Yarın seçim mi var? Hay Allah.  Neyse herkesin en iyi bildiği şey zaten sandıkta adam seçmektir. Milletimiz uzmanıdır bu işin. Sonuçlar şimdiden hayırlı olsun. Öyle zannediyorum ki seçimden önce gösterilen hassasiyetin daha fazlası seçimden sonra lüzumlu.

İyi bir seçim ve seçim sonrası dilerim. İyi, âdil ve İstanbul için, ülkemiz için hayırlı

sonuçları muhtevî bir seçim dilerim.

Caz değil, gaz değil, takiyye değil, yalan değil, İstanbulu ve adaleti önceleyen bir seçim.

Neden olmasın? Nasılsak, bizi öyle yönetecek birini seçeceğimiz açık.

Seçimin arefesindeyiz ve seçim sürecine dâhil olan canlı ve cansız aktörlere dikkat ettim; gürültülü, cerbezeli bir seçim olacak. Keşke biraz da siyasal bir seçim olsaydı diyeceğim ama değil. Seçim olabildiğince yerel bile değil. Buna rağmen seçim sonuçlarının bırakın ülkeyi uluslararası algı sonuçlarının olacağı da şimdiden belli.

Başka İstanbul yok Beyefendi, başka yok. Haydi hayırlısı.

Kimin kime hizmeti 

Perdeyi ütüle as kirlensin yıka tekrar as kirlensin... Kulaklıklarını çantandan çıkar çöz biraz müzik dinle tekrar çantana koy tekrar çöz... Arabanı temizle lastiklerini şişir şehir turuna çık ve arabanı temizle... 92 parça yemek takımını misafir gelince indir misafir gidince yıka kurula parlat ve vitrine koy... 

Gözlüklerini takmadan önce sil, kalemini yazmadan önce aç, pantolonunu giymeden önce paçasını kestir, ayakkabını  önce silkele, kıyafetini bi ütüle, aynanı parlat, avizeni aydınlat, masana cilanı yap, halını çırpat, sarı bezleri çamaşır suyuna bas, koltuk örtülerini oturmadan düzelt kalk düzelt...

Baksan farkında olmadan eşyalara hizmet eden eşyalar olduk neyse dönsün bakalım dünya tersine veya Mersin’e .

19-06/21/ekran-resmi-2019-06-21-234906.png

Oy verirken

Seçim günü nihayet geldi. Yarın sandığa gidecek ve bu şehrin geleceği ve ama aynı zaman geçmişi için de oy kullanacaksınız.

Bu şehrin gündüzü ve ama aynı zamanda gecesi için de oy kullanacaksınız.Alzaymır olmayanlar bu şehrin 94 öncesi hâlini hatırlayacaktır. Unutanların hatırlaması için toplanmayıp kokan bir çöp köşesi, evde bir anlığına susuzluktan tıslayan bir musluk, trafikte bir karşıya geçme çilesi ve trafikte kaybolan saatler yetecektir, devam etmeyelim; yaşadık biliyoruz.

İstanbul kazansın. Mümkünse tabii.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bünyamin 22 Haziran 2019 20:30
Bu gazete sizin yazılarınızı yayınladığı için tebriği hakediyor...
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 16:06
Aman Aman siz geçmişte kalın, gelecek tasavvurunuz beni çok korkutuyor. Bir avuç kalan yeşili de elimizden almanızı, boğaz sahillerini araplara peşkeş çekmenizi, İstanbulun siluetini ekleyeceğiniz gökdelenlerle kaybetmenizi, insanları ayırarak neredeyse gettolar oluşturmanızı istemiyoruz.
demircan 22 Haziran 2019 13:14
94 öncesinde kuzey ormanları yerinde duruyordu.istanbul gökdelenlerle dolmamıştı.istanbulun siuletini bozan 16x9 ucubesi ortada yoktu. tarihi yarımadanın uzaydan görünüşünü bozan yenikapı dolgu alanı da yoktu. istanbul belediyesinin borcu 22 milyar da değildi. seçim kazanmak için yazın ortasında doğalgazda indirim yaptık diye bilboardlara ilan verip henüz seçilmemiş bir belediye başkanının resmini koymak bu milletin aklıyla dalga geçmek değilde nedir. bu millet aklıyla dalga geçilmesini sevmez.sizin gibilere inat herşey çok güzel olacak.
Köroğlu 22 Haziran 2019 11:55
31 Mart seçimi haksız ve adaletsiz bir biçimde yok sayıldı. Seçimi kazanan meşru başkanın mazbatası gayrımeşru bir yöntemle elinden alındı. Bu seçimde verilecek oy bu gaspı onaylıyor musunuz onaylamıyor musunuz oyudur. Belediyecilikle alakası yoktur. İşine geldiği için bugün gaspa destek verip, fırsat bulanın istediğini gasp etmesinin yolunu açacak mısın? Demokrasi istiyor muyuz istemiyor muyuz? Oylama budur.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 13:26
7
Senin için öyle olabilir. Ben ise mezhep kadroculuğunun, rant yağmacılığının, dindar düşmanlığının İstanbul üzerine kara bir bulut gibi çökmemesini diliyorum (ki çok uzağım Reis'den).
Menderes YILDIRIM 22 Haziran 2019 09:35
Tayyip Bey 24.06.2015 de TBMM de AKP G. Top. sözler aklıma geldi. “Bu sabah yaptığı konuşmaya bakıyorsunuz Bahçeli’nin, aman yarabbi. Baştan aşağı, yine ifade ediyorum bu kürsüden ağzından salyalar akıyor. Biz öyle konuşmayacağız. Ve tamamıyla bir müfteri edasıyla yaptığı konuşma. İftiralarla dolu bir konuşma. 16 – 17 yıldır partinin başındasın geldiğin yer ortada. Ben MHP’li kardeşlerime hep sesleniyorum. MHP’yi küçülten bu adamla bir yere varamazsınız. Bu adam siyasette çırak bile olamadı, olamayacak da. Ne Kadar Haklıymış. Saygılarımla
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:42
Sayın yazar son paragrafta oyunun rengini belli etmiş.Bununla yetinmemiş okuyucuya da mesajı vermiş.94 öncesi için sonuna dek haklıdır, CHP belediyecilikte pek de iyi bir sınav verememiştir.Ancak 94 sonrası için de övgüler dizemeyiz.Su ve çöp sorunu çözülmüştür ama onlarca sorun yerinde öylece durmaktadır.
Karar Okuru 22 Haziran 2019 08:08
Aynı mahçup, istemem yan cebime koy nakaratı! 94 öncesini bırakalım onunda öncesini de bir ara İzmir ve Eskişehir’e uğrayın bakın bakalım orala nasılmış! Apo da istemem yan cebime koy demiş bu arada.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 07:52
Yok biz 94 oncesi için değil ranta,kata,yata,ekonomik krize,uçmamasakta gecmesekte odedidiğimiz haraclara ,bir yüzüğün nelere kadir olduğunu gormek icin oy verecegiz.
KARAR OKURU Ahmedâ 22 Haziran 2019 04:25
Sayın yazar siz hâlâ orda mısınız? 94 öncesi çöp varsa şimdi beton var. Çöpleri bir kepçeyle kaldırırsınız; ya o istanbulun siluetine karabasan gibi çökmüş 94 sonrasının devasa beton dağlarını nasıl kaldıracaksınız? Çıkın artık şu çöp düşüncelerin arasından. Sormuk şekerle kandırılan çocuk muamelesi yapmayı siz bari bırakın!
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 01:34
Verin de görün. Bizde görelim. Nasılsa aynı gemideyiz
Krr 22 Haziran 2019 00:53
Yahu ne biçim zihniyet bu. Seçim olunca kıyas 94 öncesi. 15 Temmuz davaları olunca olunca 17/25 Aralık 2013 sonrası. Hakikaten müslüman mısınız. Gidin artık. Kabak tadı verdiniz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 00:13
Sayın yazar ben artık geçmişte yapılanlar için oy vermek zorunda olmaktan çok sıkıldım. Geleceğim için oy vericem yarın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN