Back To Top
Şairler düşünmesin mi?

Şairler düşünmesin mi?

 - Son Güncelleme: 30.05.2019 Perşembe 09:52
- A +

Tivitdaşımız İdris Mahfî geçenlerde Nazım Hikmet’in kendi osmanlıca el yazısından “Mevlâna” şiirini aktardı. Şöyle demişti Nâzım: 

* 

Sararken alnımı yokluğun tacı 

Gönülden silindi neş’eyle acı 

Kalbe muhabbette buldum ilacı 

Ben de müridinim işte Mevlânâ 

*

Edebe set çeken zulmeti deldim 

Aşkı içten duydum, arşa yükseldim 

Kalpten temizlendim, huzûra geldim 

Ben de müridinim işte Mevlânâ 

Nâzım Hikmet 

19-05/29/screenshot_1.png

Sonra başka şiirler de yazdı Nâzım. Güçlü, diri şiirler. Ne var ki bu şiirleri tutturduğu ideolojik yönün gölgesinde kaldı sanki. Bugün bile herkes bakmak istediği gözlüğün arkasından bakıyor Nazım’a. Necip Fazıl için de benzer bir durum sözkonusu. Türkçe’nin iki ses bayrağına iki ayrı bakamayış.  

Büyük şairlerimizin hepsi de siyasal ve düşünsel meselelere bîgâne kalmamış, er geç bu sularda kulaç atmıştır.Aklıma ilk gelenlerden Mehmed Âkif, Yahya Kemâl, Necip Fâzıl, Sezai Karakoç, İsmet Özel, Hakan Albayrak, İbrahim Kiras, Celâl Fedai, İsmail Kılıçarslan bu yolun yolcularındandır. 

Cemal Süreya, Turgut Uyar, Hüsrev Hatemi, Ömer Erdem, Hüseyin Akın gibi birkaç başka şairimiz ise şiirin hemen yanında şiirden hem ayrı hem bitişik yani patikalar açmışlar, orada da güzel yürüyüşler yapmışlar ve yapmaktadırlar. 

Büyük düşünceden büyük şiire geçiş pek mümkün olmasa da, büyük şiirden büyük düşünceye geçiş sıklıkla görülür. Sanırım şiirin kapsama gücüyle ilgili bir durum bu. 

Şeyi de anlamam hiç: “Yahu onun şiirleri güzel de, keşke sadece şiir yazsa!” Siz anlıyor musunuz bu yargıyı? 

19-05/29/1.png

Düğün paketi 

Yavaş sakin adımlarla başlanır yuva kurmaya. Önce sorarlar kıza kalbin ısındı mı? Kız mütebessim çehresiyle kafa sallayıp evet der. Bu kız bizi üzmez deyip istemeye gelirler, ardında içine tuz dökülen tatlı kahveler yapılır... Sonra kurdela kesilir ve kızın arkadaşları yutuverir ucundan. Nişanda da bir kurdele kesilsin kesileni de beline bağlarız düğünde.‘’Nişan bohçasında yok yoktu’’ desin konu komşu ve başlasın fitneci akrabalar fitozluklarına. ‘’Bazaların altında bişeycik kalmasın ütülensin çeyizler haydi çabuk düğüne az kaldı!.’’ Sonra telaşla bakılsın mobilyalar. ‘’Bak şimdi al alacağını evlendikten sonra alamazsın’’ fısıltıları gelinin belleğine yerleştirilsin. Mobilyalar kapıdan geçmiyorsa kapı kırılsın o da olmazsa baca. Gelinliğini seç ve çiçeğini unutma! Özellikle damadın yakasına kondurulanı, he  dış çekimi var bunun. Organizasyonunu da tut, kınanı da yak, iki göbek de at, düğün pastasına da bir tokat çak. Noldu şimdi evlendiniz mi veya şöyle soralım eğlendiniz mi? Dur ya biz telaştan şeyi unuttuk gelinin ayakkabısının altına ismimizi yazmayı. 

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 22:49
Sanırım herkes büyük şairleri kendi adamı olarak görmek istiyor. Bu yüzden salt şiir yazmakla iktifa etmesini istiyor.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 18:32
Ayıptır ya hu! Bir cümle içinde ismet özeller, yahya kemal'ler, mehmed akif'lerin yanına bir solukta ismail'i ve hakan'ı sıkıştırmak da nedir? Anlatım bozukluğu nedir, nasıl yapılır?
Kemal Nakıs 30 Mayıs 2019 09:12
Şair milletiz. Çobanından Padişahına kadar şiir söyler bu millet. Böyle olduğu halde şairi sanatçıyı şiirinden dolayı özgürlüğünden etmek niye.
İsmail’e de şair dedin ya, kendini de bitirdin İdriscim.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 14:40
0
sayın yorumcu gardaşım şah ismail helbetteki böyük şairdir ve hatayi takma adıyinan çoh mühim şiirler söylemiştir. bu yorumunu cehaletine veriyom. gusura galma amma arada bir şiir ohumuya vakit ayırmanı taviye iderim
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 16:14
0
Yorumuma cevap yazan yorumcu kardeş Hem İsmail Kılıçarslan ile şah İsmaili birbirine karıştırıyosun hamde benim gibi ömrü boyunca kitaplar arasında fare gibi dolaşmış olan bir şahsiyeti cehaletle itham ediyorsun. El insaf yani be kardeş
Gülünç olma... 30 Mayıs 2019 04:05
Allah sana izan versin. Nasıl olur Mehmet Akif’le İsmet Özel’le, Sezai Karakoç’la kendini ve arkadaşlarını bir görürüsün? Buna yuh bile denmez. Hadsizlik desen değil. Terbiyesizlik desen değil. Allah izan versin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN