Back To Top
Bir seçmen iradesi vardı...

Bir seçmen iradesi vardı...

 - Son Güncelleme: 08.09.2019 Pazar 12:15
- A +

Birinci İstanbul belediye seçimlerinde seçmenin tercihini, adayların vaatleri ve bu vaatleri gerçekleştirme potansiyeli değil, AK Parti’nin genel siyasi performansından duyulan rahatsızlık belirlemişti. Ve CHP  13 bin oy gibi çok küçük bir farkla seçilmişti. İradesine müdahale edilmeyen seçmen, tercihini sadece çok az bir farkla beyan etmişti. Baz alınması gereken siyasi başlangıç noktası burasıdır.

İkinci istanbul seçimi CHP’nin icraat potansiyeline verilen bir destek değil, seçmenin siyasi tercihlerinin yok sayılmasına verilen bir tepkidir. Hatta bu tepkiyi ortaya koyan farkın ezici çoğunluğunun muhafazakâr seçmenden (normal koşullarda AK Parti’ye oy verecek seçmenden) geldiğinin de unutulmaması gerekir.

Unutulmaması gereken bir diğer konu da AK Parti’nin belediye hizmetleri bağlamında, Türkiye’de çıtayı bir hayli yükseltmiş olduğudur. İstanbul gibi kozmopolit bir kentte belediyenin 25 yıl boyunca AK Parti zihniyeti tarafından yönetilmesinin en bariz nedeni de sunduğu hizmet kalitesi. Şimdi CHP bu kalite düzeyini artırmak ve en azından korumak gibi bir sorumlulukla karşı karşıya.  

***

İstanbullu seçmen içinden çıkılmaz siyasi polemikler için değil, anlaşılabilir, takip edilebilir hizmet almak için yeni başkanını tercih etti. Devr-i sabık yaratarak kendi iktidarını meşrulaştırma, Türk siyasetinde eski model bir yöntem ve artık hiç bir işlerliği yok.  Ne araç şovu ne de bir takım sivil toplum örgütleriyle işbirliğinin sonlandırılması beklenen icraatları karşılıyor. İcraatlarının merkezine belediyenin yıllar içinde oluşan muhafazakâr iltisakını yok etmeyi koymak belki CHP’nin yandaşları arasında heyecan yaratabilir ama seçmenin beklentisi eski moda rövanş siyaseti değil.  

İstanbul Belediye Başkanlığı’nın hiç de uygun olduğu söylenemeyecek koşullarda kazanan bir kişinin Belediye Başkanlığı ötesinde siyasi beklentileri olması da anlaşılır bir şey. Onlarca yıldır iktidar yüzü görmeyen muhalefetin, yeni belediye başkanının şahsında  bir umut görmesi de şaşılacak bir şey değil. Ancak seçmenin verdiği vize şimdilik sadece belediye başkanlığı için geçerli ve bir üst ‘level’a geçmek için önce belediye başkanlığının hakkıyla yerine getirilmesi gerekiyor. 

‘AK Parti mağduriyet algısı ve popülizmle iktidarını koruyor, aynı yöntemle biz de iktidarımızı sürdürebiliriz’ düşüncesi hiçbir geçerliliği olmayan bir bir efsane. Bilakis son İstanbul seçimleri popülizmin dozunun abartılı olarak verilmesinin faydadan çok zarar getirdiğini net bir biçimde gösterdi. CHP, somut icraatlarla kamuoyu oluşturmak yerine sosyal medyada ezici üstünlüğü bulunan yandaşlarını tatmin cihetine giderse ki mevcut durum onu gösteriyor, kendisi için sonun başlangıcını hazırlamış olur. 

***

Sosyal medyada kanaat önderliğinin hiçbir işe yaramadığı 17-25 Aralık sürecinde anlaşılmış olması gerekiyordu. FETÖ’nün sahip olduğu devasa istihbarat ağını kullanarak, kamuoyunu adeta taciz ettiği, gündemi belirlediği ve bizzat sahip olduğu medya zinciri aracılığı ile yönlendirdiği henüz hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Muhalif partiler ve kanaat önderleri de bu söylemi arkalarına alarak AK Parti iktidarını sonlandırabileceklerini düşündü. Eğer siyasi mücadele sosyal medyada sürdürülüyor olsaydı AK Parti bu savaşı kaybetmiş olurdu. Ancak seçmen buna rağmen AK Parti’ye desteğini sürdürdü. Çünkü seçmen en olumsuz koşullarda, en çok yönledirildiği düşünüldüğü anlarda bile sağduyusunu koruyabiliyor. 

CHP, AK Parti’nin İstabul seçimlerini kaybetmekle yaşadığı aşırı tedirginliği kullanarak siyasi mevzi kazanmaya çalışıyor olabilir. Bu da anlaşılır bir şey. Fakat vatandaş zannedildiği gibi tedirgin değil. Siyasetin günlük yaşama etkilerini, her zaman olduğu gibi hem hissediyor hem de sağlıklı bir biçimde değerlendiriyor. Günün sonunda hiçbir partinin, seçmenin takdirinin ötesinde, iktidarını sağlayabileceği başka bir meşruiyet yok. CHP muhalefetteyken bu gerçeği anlamakta güçlük çekti. İktidardayken anlayabilecek mi, bunu yakın sürede güreceğiz. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 15:25
Oldukça objektif bir değerlendirme, katılıyorum. İmamoğlu belediye başkanı olarak, şehir hizmetlerini yerine getirsin diye seçildi, chp başkanı veya milletvekilliği yapsın diye değil.....
Kaan 08 Eylül 2019 12:05
İnsanların sıkıntısını görmezden gelirsen,çaresizlere ilaç olamazsan,bekler bekler ,günler geçer ,aylar geçer, yıllar geçer,o insanlarda kendilerine çare,yol, çıkış,hayat damarı arar.Belki değişim,değişmek ülkeme,güzel insanlarımıza yeni güzellilkler getirir.Herşey gelir geçer iyilikler,iyilik yapan insanların izi kalır.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 12:01
senin derdin devri sabık değil, senin derdin hırsızlığın, yolsuzluğun üstünün açılmaması. sen ya devri sabık nedir bilmiyorsun ya da yolsuzluğu bilmiyorsun. akpnin iktidara geldiği dönemdeki ile şimdiki saltanatı bir tutmak için insanın vicdanını tatile göndermesi gerekir.
musto 08 Eylül 2019 11:34
25. yıl İstanbul Akp tarafından yönetildi yüzlerce insan selden yağmurdan öldü.Tanrının gazabına uğradık Allahım affetsin binlerce işyerleri zarara uğradı alt yapı yetersiz sadece övündükleri çöp topladık önceki başkanların,başlamış olduğu metro,Avarasya tünelini gecikerek bitirmek kupon,arsa ve imar planlarını değiştirerek çok katlı binalar ile zenginleşmek. Ankara belediye başkanı açıklıyor 3 milyar bütçe gelirim var 9 milyar harcama yapacağım 6 milyarlık kamu malının satılması ile açık kapatılacak.Sata,sata kamu malını bitirdiniz bundan sonra neyi satacaksınız.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 10:25
Belki Söylediğinizde gerçeklik payı var, muhalefet şimdilik hizmetten önce politik tutumunu öne çıkarıyor gibi, ancak iktidar da buna kapı açmıyor mu? Belediye meclisinde direnmeler, kayyum atama tehditleri, c.başkanının İmamoğlunun her davranışını eleştirmesi gibi. Adamı bir rahat bıraksalar da ne yapıp edeceğini görsek daha iyi olmaz mı?
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 10:05
İstanbul senelerdir bir çiftlik gibi yönetildi. Şimdi yönetime şeffaflık getirmek, sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapıp halkın istemleri doğrusunda kararlar almak yazara göre “popülizm, şov” oluyor.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 09:54
Belki de iktidar o kadar kötüdür ve memleketi ekonomi başta her alanda o kadar kötüye götürmüştür ki sadece bu yüzden muhalefet iktidar olur. Berbatla vasat arasında hangisini seçersiniz sayın yazar? Seçmenin de bu kadarını düşünebildiğine dair yazınızda bir eksik kalmış olabilir mi?
Karar Okuru 08 Eylül 2019 03:51
Dünyanın kaynağını bir yerlere aktarmaya siz "bazı sivil toplum örgütleri ile işbirliği" mi diyorsunuz? Kime bunu yemiyor artık. İnsan aklıyla alay etmeyin lütfen...
ÜLKEYİ YÖNETENLER AKP VE YANCISI MHP DESTEKÇİLERİNİ MİLLİ İRADE MUHALEFET PARTİLERİNE OY VERENLERİ BOZGUNCU FİTNECİ VATAN HAİNİ VE TERÖRİST OLARAK GÖRÜYORLAR
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 02:47
Yazarın yurtdışında uzun süre ikamet etmesi biraz gerçeklikten kopmasına neden olmuş.. zannediyor ki İstanbul yerel yönetimle idare ediliyor..
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 00:59
Bu yazida dogru tesbitlerle birlikte eksikler de var. Imamoglu'nun tekrarlanan secimi acik farkla kazanmasinin nedeni, ilk secimin hukuka aykiri olarak iptal edilmesiydi. Ayrica tekrarlanan secimden once Imamoglu'na Ordu valisinin yaptigi saygisizlik, kirmizi bultenle aranan Osman Ocalan'in iktidar tarafindan devlet tvsine cikarilmasi ve Binali Yildirim'in "cunku caldilar" diyerek kahkaha atmasi, secmenin bam teline dokundu. Ama asil onemli unsur imamoglu'nun performansiydi. Sozleri ve davranislariyla halkin sevgisini kazandi. Soyadinin "imamoglu" olmasinin da az da olsa faydasi olmustur.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 10:24
0
Zaten öfkelerini alamadılar, muhalif sitelerde adama Papazoğlu deyip duruyorlar.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 00:39
Doğru söze ne denir. Elinize sağlık sayın yazar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN