Back To Top
Gelecek on yıl

Gelecek on yıl

 - Son Güncelleme: 05.01.2020 Pazar 00:22
- A +

Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür sözü bir insanlık zafiyetini anlatıyor. Bu sadece bizim kültürümüze ait bir zafiyet değil. Dünyanın birçok ulusunun bu sözün muadili sözleri var. Ancak bizim sergilediğimiz unutma eylemi, tarihin tabii seyri içinde meydana gelen rutin bir unutma değil. Bizimkisi çözümü mümkün olmadığını düşündüğümüz ve sayıları bir hayli fazla olan sorunları bastırıp bilinçli hatırlamama. Türkiye’nin sadece 2019 yılında yaşadığı olaylar nitelik olarak normal bir ülkenin belki on yıl içinde sahip olduğu gündeme eşdeğer.

Suriye, Libya konusundaki gelişmelerden, Kanal İstanbul ve yerli otomobile, skandal boyutundaki hukuki zafiyetlerden yokmuş gibi davrandığımız ciddi ekonomik sorunlara, siyasi bir dönüşümün kaçınılmaz olduğunu haykıran ancak kulakları tıkayarak görmezden gelinen yerel seçim sonuçlarına kadar sayılamayacak ciddi konularla karşı karşıya kaldık.

Bu ciddi sorunları, vasatını sosyal medyanın belirlediği  aksiyoner, abartılı, bir boyutlu, gürültülü, nesnellik dışı bir üslupla anlamlandırmaya çalıştık. Daha doğrusu geçiştirmeye çalıştık. Çünkü hem bu sorunların ilkeli ve profesyonel tartışılması ile ciddi menfaat sorunları yaşayacak bir kanaat önderleri kitlesine sahibiz, hem de bu karmaşada yaşamaya alışmış hatta bu düşünsel kaosu arzulayan bir kamuoyumuz var.

* * *

Sadece yeni bir yıla değil yeni bir on yıla girdik. Geçtiğimiz bir yılın değil on yılın muhasebesini yapmak daha mantıklı olacak. Türkiye yüz yıl önce yaşadığı 20’li yılları tıpkı içinde bulunduğumuz on yıl gibi büyük yenilikler, dönüşümler ve kırılmalarla geçirdi. Yaşadığımız modern Türkiye 1920’lerin mirası. Beceremediğimiz toplumsal uzlaşma da.

Dünya için de büyük dönüşümlere neden olmuş bir on yılı geride kaldı. Belki de yaşadığımız sorunların en azından bir kısmını dünyadaki bu dönüşümlerle kavramaya çalışmak daha doğru. Çünkü bu sorunlar küresel dalgalanmaların tabii sonuçları. Sadece bir örnek olması açısından Suriye ile ilgili yaşanan sorunların ABD, Rusya ve AB faktörünü hesaba katmadan ne kadar sağlıklı değerlendirebiliriz.

Hem Türkiye’de hem dünyada önceden kimsenin tahayyül bile etmesi mümkün olmayan büyük dönüşümler yaşandı. Gelecek on yılda da benzeri dönüşümler bizi bekliyor. Konu birçok teoriyi, felaket teorisini barındırmaya çok müsait. Dönüşümü zorlayan ve sürekli değişen siyasi, sosyal, kültürel, coğrafi, ekonomik, tarihi vs. birçok etken var. Ortak bir bileşen bulmak hemen hemen mümkün değil.

* * *

Ancak son on yılda, daha önce var olmayan bir paradigma hakim oldu. Belki gelecek on yılı anlamlandırırken bu yeni paradigmayı daha yoğun hesaba katmak gerekiyor. Etkilerini ve hızını öngöremediğimiz dijital dönüşüm. Dijital gelişmeler dönüşümü zorlayan ya da zorladığı tahmin edilen faktörleri ya etkiliyor ya da belirliyor. Çok daha yoğun hatta kapsayıcı ve bütünleyici bir dijital tazyikle karşı karşıyayız ve dijitalleşme bu zamana kadar doğruluğundan şüphe duymadığımız gerçeklerimizi temelden zorluyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 00:29
Dijital gelismeler Turkiye'nin en buyuk sorununun yaninda devede pire kalir. Turkiye'nin en buyuk sorunu tek adam rejimidir. Demaokrasiye ve insan haklarina saygili bir hukuk devletinin onundeki en buyuk engel budur. Hukuk devleti olamayan bir ulkede sorunlar cozulemez ve cozulemeyen sorunlar giderek daha da buyur. Wikipediayi yasaklayan iki ulkeden biriyiz. AiHM kararlarini da uygulamiyoruz artik. Anayasa Mahkemesinin bile bazi kararlarini uygulamayan bir iktidar varken, hapisteki gazetecilerde dunya birincisiyken, secilmis belediye baskanlarin yerine kayyumlar atanirken dijitali kim takar?
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 11:52
0
Sosyal ve politik değişimlerin en büyük tetikçisi teknolojik dönüşümler. Daha önce böyle oldu. Buhar makinası, tren, antibiyotik, naylon, doğum kontrol hapı,tv, bilgisayar, internet dünyayı değiştirdi. Bundan sonra da böyle olacak. Dünyadaki rejimleri, ki buna Türkiye de dahil, yapay zeka, kök hücre, kuantum bilgisayarlar, IoT dönüştürecek.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 20:52
1
Teknolojik gelismeler dunyayi nasil degistirecek, hic belli degil. internetle birlikte iletisim cagina girdik. Herkes dunyada ne olup bittigini aninda ogrenebilir. Daha da onemlisi tarih, siyaset gibi konularda istedikleri kadar da bilgi edinebilirler artik. Ama gorduk ki onyargilar degismiyor. insanlar sadece inandiklari siteleri okuyor. Karsit gorusleri okuyup ufkunu genisleten insan sayisi cok az. internet'in demokrasiye, insan haklarina olumlu bir katkisi oldugu da soylenemez bu asamada.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN