Back To Top
Gelecek Partisi’nin vadettiği gelecek

Gelecek Partisi’nin vadettiği gelecek

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 10:31
- A +

Gelecek Partisi’nin merakla beklenen kuruluşu gerçekleşti. Kamuoyu Gelecek Partisi’nin vizyonu hakkında ilk kanaatlerini Sayın Davutoğlu’nun yaklaşık bir saatlik konuşmasıyla edindi. Davutoğlu’nun konuşması parti programına dayalıydı. Parti programları elbette ki tek başına önemli değildir, önemli olan o programların hayata geçirilebilmesidir. Ancak biz yine de partinin hedeflerini daha iyi kavramak için parti programına ayrıntılı olarak bakalım.

İlkelerden, prensiplerden ve yöntemlerden oluşan parti programı 140 sayfadan oluşuyor. Adı üzerine bir parti programı, hükümet programı değil… Ancak bir parti programı için hiç de azımsanmayacak şekilde somut adımlardan bahsediyor.  

Programda ele alınan hemen her başlığın altında “şeffaflık” ve “hesap verilebilirlik” ilkesinin temel bir prensip olarak benimsendiği görülüyor. Güvenlik ihtiyacının suiistimal edilerek insan haklarının ihlal edilmesi, kamu düzeninin bozulması ve hukuk devletinin tahrip edilmesine karşılık, güvenlik ve özgürlük dengesinin evrensel değerler ve çağdaş hukuk devleti anlayışı içinde tesis edilmesi yine partinin vadettiği hedeflerden birisi. 

Gençler ve kadınlar hakkındaki bölümler toplumsal katılım adına takdire şayan ilkelerden oluşuyor. Ancak bir kontenjan mantığı ile olmasa da gençlerin ve kadınların parti faaliyetlerinde hem etkinlik olarak hem de sayısal olarak diğer partilere oranla daha fazla yer alacağının daha somut bir şekilde ifade edilmesi bir farklılık yaratabilirdi.  Kaldı ki 156 parti kurucusu arasında kadın üye sayısı 35 değil daha fazla olmalıydı. Bunun ciddi bir eksiklik olduğunu söylemeliyim.

Bir parti programını herkes kendi beklentileri ve dünya görüşü çerçevesinde değerlendirir. Bu noktada dijital dönüşümün program içinde bir başlık olarak yer almaması biraz şaşırtıcı. Ancak programı yazanların metin içinde dijital dönüşüm, yapay zeka, veri tabanlı çözümler vs. gibi yeniliklere sık sık başvurması Gelecek Partisi’nin dijital dönüşümün farkında olduğunu gösteriyor. 

Parti programının ekonomi başlığı altındaki şu paragrafını dikkat çekici buldum: “Ekonomi vizyonumuz, Türkiye’nin bilgi tabanlı, dijital dönüşümünü ve böylece orta gelir tuzağının aşılmasını sağlamaktır. Ekonomimizin yapısını kuantum bilişim teknolojileri, yapay zeka ve nesnelerin interneti uygulamaları ile uyumlu kılacak özellikle gençlerimiz bu yetkinliklerle donatacak yapısal dönüşüm öncelikli hedefimizdir.” (Sh. 80)

Yine ekonomi bölümündeki “Küreselleşme ve dijitalleşmenin yaşamlarımıza her gün yeni rekabetçi baskılar oluşturduğu günümüz dünyasında bu baskıların üretim süreçlerine, hizmetlere istihdam piyasalarına etkilerini doğru okumak ve yönetmek ancak doğru politikalar geliştirmekle mümkün olacaktır“ ifadeleri dijital meydan okumalarının farkında olması adına partinin hanesine artı olarak yazılacaktır.

***

Gelecek Partisi’nin programda somut bir adım olarak nitelendirilecek en önemli vaatlerden birisi de ‘Kamu Düzeni’ başlığının altında Anayasa’nın mümkün olan en geniş katılımla sıfırdan yazılacağının belirtilmesidir. (S.44) Programın somut hedefleri arasında YÖK’ün (Yüksek Öğretim Kurulu) “kayıtsız şartsız“ kaldırılması (Sh. 23), Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yeniden yapılandırılması (S.61), Türkiye Varlık Fonu’nun partinin maliye politikası anlayışı içinde yer almayacağı (Sh. 89) gibi somut hedeflerin olması dikkat çekici.  

Bir hükümet programının özeti sayılabilecek bir programın tüm yönlerini burada değerlendirmek mümkün değil. Ancak uzun yıllar AK Parti’de Dışişleri Bakanlığı ve iki yıla yakın Başbakanlık yapan Sayın Davutoğlu’nun yeni partisinin dış politika vizyonuna bakmadan olmazdı. Beklenildiği üzere dünyanın tüm bölgelerini kapsayan derinlikli, çok yönlü stratejik ilişkileri öngören bir yaklaşım var. 

ABD ile olan ilişkilerinin jeopolitik tamamlayıcılık ilkesi, ortak çıkar temelinde yeniden yapılandırılması öngörülüyor. Rusya Federasyonu ile ilişkilerin ise ortak çıkarlar ve karşılık saygı temelinde geliştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Mesela Çin’le ilişkilerin geliştirilmesi gerektiği vurgulanırken Uygur Türkleri ve diğer Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması için de uluslararası camia ve İslam ülkeleri ile birlikte gerekli çabanın gösterileceğinin vurgulanması dikkat çekici.

Gelecek Partisi’nin, programını tartışmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile ülkemize yeni bir ümit olma vaadiyle kurulan Gelecek Partisi’nin yolu açık olsun, hayırlara vesile olsun diyorum. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Osman Kurt 17 Aralık 2019 08:31
Kuantum teknolojisi mi? Bu ne arkadaş! İçi boş, dışı dolu bir cümle daha... Madem kuantum var, bu vefalı arkadaşa oy verelim öyleyse!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 12:14
Ahmet hoca vizyon sahibi, entellektüel adamdır. Parti programında da görüldüğü üzere Türkiye ve Dünyadaki gelişmeleri iyi okuyor. Anayasa değişiminden, YÖkün kaldırılmasına kadar, çoğulcu demokrasi anlayışıyla modern bir toplum inşası hedefliyor. Hukukun üstünlüğü her seyin ön şartı olduğunu savunuyor. şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi Türkiye'nin en büyük eksiklerinden.Ama bir husus var eleştirdiğim: kendisi de her konuda şeffaf olmalı.finansörlerinin kimlerin olduğunu açıklaması gerekir. Umarım siyaset sahnesinde hak ettiği değeri görür ve millet olarak onun fikirlerinden faydalanırız.
Serdar Can 15 Aralık 2019 01:37
Iyi cilalamissiniz Ahmet beyi. Ama A.D bakin ne diyor: 3,5 yıl önce, Ahmet Davutoğlu AK Parti Kongresi’nde konuşuyor: “Biz ahde vefayı her şeyin üzerinde tuttuk. Makamlara, mevkilere, koltuklara veda ederiz kardeşlerim ama ahdimize, ilkelerimize, davamıza asla veda etmeyiz, asla dönmeyiz, asla bırakmayız.” Ahmet Davutoğlu’nun 22 Mayıs 2016 tarihli konuşması sürüyor: “Makamlara veda edebiliriz. Ama ilkelere asla veda edemeyiz.” Şeytan bu sözden huylanır: “Bak A.D.. Bugüne kadar böyle yapmış olabilirsin.. Bugünden sonra, ‘Makam’ ile ‘İlke’yi yer değiştirir.. Kimse çakmaz, merak et
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 06:05
0
Davutoğlunu desteklemiyorum.kayırmıyorum.Ama bizimkiler onu tongaya düşürdü.paralı troller hergün küfürler ediyordu.Hainliğinden tutun en adi adam yerine koydular.Siyaset bunumu gerektiriyor.Eski siyasetçiler Erbakan Ecevit Türkeş Özal rakiplerine aşırı hakaret ederlermiydi.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 02:20
0
dava "tayyib'in arkasından gitmek" se eğer sen haklısın
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN