Back To Top
Kadın üniversitesine ihtiyaç var mı?

Kadın üniversitesine ihtiyaç var mı?

 - Son Güncelleme: 07.07.2019 Pazar 11:14
- A +

Başkanlık sistemi, yenilenen son seçimden sonra daha yoğun tartışılmaya başlandı. Sistemin aksayan yönlerinin revize edilmesi gerektiği hükümet yetkilileri tarafından bile dile getiriliyor. Bu tartışma devam ederken başkanlık sistemi uygulamaları hakkında ilginç sayılabilecek bir örnek daha yaşadık. Sayın Erdoğan Japonya ziyareti esnasında kadın üniversiteleri fikrini gündeme getirdi. Daha önce bu yönde resmi bir açıklama olmadığı için Sayın Erdoğan’ın kadın üniversiteleri fikri ile son Japonya ziyareti esnasında tanıştığını tahmin ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı bir kadın üniversitesi olan Mukogawa Üniversitesi’nde 27 Haziran’da gerçekleşen törende Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi’ne konuyu araştırma görevi vereceğini belirterek bu üniversitelerin benzerlerinin Türkiye’de kurulması yönünde bir girişim başlatacağını söyledi.

Bu beyanattan sonra konu haber olarak medyaya yansıdı ama etrafından ciddi bir tartışma doğmadı. Sayın Erdoğan Japonya’dan aldığı bu fikri uygulama yönünde kararlı olduğunu ise 2 Temmuz’da 8. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni esnasında yaptığı konuşmada gösterdi. Japonya’daki konuşmadan yaklaşık bir hafta sonra bu kez kadın üniversiteleri hakkında “… Ve bütün bunlarla beraber bu alanda atılan adımın bizler için önem arzettiğini şu anda YÖK Başkanı’na hatırlatıyorum ..“ ifadelerini kullanarak talimat olarak algılanabilecek bir ifade kullandı. Anlaşılan Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi kendisine verilen görevi kısa sürede yerine getirerek Japonya’daki kadın üniversiteleri hakkında gerekli bilgileri bir hafta içinde topladı.

Bu noktadan sonra Türkiye’de de bir kadın üniversitesinin kurulacağından hareket edebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Japonya’daki 800 üniversitenin yüzde 10’nun kadın üniversitelerinden ibaret olduğu gerçeğinden hareket ettiğini hesaba katarsak belki birden fazla kadın üniversitesinden bahsetmek de mümkün. Türkiye’nin öncülüğünü Sayın Erdoğan’ın yaptığı bu tür büyük projeleri ne kadar hızla hareket edip hayata geçirdiğini hesaba katarsak ilk kadın üniversitesinin çok yakın bir gelecekte kurulması yüksek bir ihtimal olarak görünüyor.

Türkiye’de bir kadın üniversitesine ihtiyaç var mı? Kamuoyunda bu zamana kadar böyle bir talep duymadık. Bildiğimiz kadarıyla hiç bir siyasi parti de bu yönde bir vaatte bulunmadı. Peki bu kötü bir fikir mi? Böyle bir neticeye varmak için elimizde herhangi bir veri yok. Bir kadın üniversitesinin hangi ihtiyacı karşılayacağı, Türkiye’in akademik hayatına hangi artı değeri sağlayacağı, fayda maliyet hesabının ne olabileceği konusunda herhangi bir bilimsel çalışma yok. Kadın üniversitelerine talep olup olmayacağı konusunda da elimizde bir istatistik bulunmuyor.

Aslında sorun da burdan kaynaklanıyor. Normalde ciddi bir akademik ön araştırmaya ve kamuoyunda enine boyuna tartışılmaya ihtiyacı olan bir fikir, Sayın Cumhurbaşkanı’nın hoşuna gittiği için hiç bir toplumsal istişare sınavına dahil olmadan uygulanabilir bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Burada sıkıntı bu fikrin iyi ya da kötü olması değil. Muhtemeldir ki kadın üniversiteleri Türkiye’nin bilimsel eko sistemine katkı sağlayacaktır. Proje belki bir çok kız öğrenci için üniversiteye gidebilme imkanı anlamına geliyor. Dünya görüşleri gereği böyle bir üniversiteyi tercih eden kız öğrenciler ve veliler de olacaktır.

Ancak başkanlık sisteminin Sayın Cumhurbaşkanı’na sağladığı bu imkan kamuoyunda “emvrivaki“ hissiyatının yayılmasına neden oluyor. Üzerinde bilimsel olarak etraflıca düşünülmesi, tartışılması gereken, siyasi olarak da toplumun bir kesimi tarafından kabul görmeyeceği açık olan bir proje, kamuoyunda daha konuşulmadan uygulamaya sokuluyor. Gönül ister ki sistem, Başkan’ın iradesini de dengeleyen kurumsal yapı ve teamüllere sahip olsun. Böyle bir denge oluşmadığı müddetçe son seçimle iktidar aleyhine işlemeye başlayan siyasi göstergelerin aynı istikamette devam edeceği açıktır.

Bir de yüzyıllardır özelde Batı’yla genelde de başka kültürlerle olan etkileşimimizde “yararlı şeyleri alıp, zararlı olan şeylerden uzak durma“ gibi faydacı olduğunu düşündüğümüz bir stratejimiz var ki pek de etkin bir yöntem olduğunu söyleyemeyiz. Kadın üniversiteleri fikrini almadan önce bu fikrin hangi tarihsel, toplumsal, kültürel ve ekonomik gerekçelerle ortaya çıktığını anlamak işe yarayabilirdi. Japonya’daki üniversitelerden esinlenmişken, hoşumuza giden üniversite türleri değil de sistemin bütüncül olarak nasıl başarılı olduğu yönünde bir fikri tartışmaya açmak eğitim sistemimiz açısından daha faydalı olabilirdi.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Universitelerde basortusu serbest ,,Toplumlar birbirisinin tipatip aynisi degil ki ,,Japonya da var diye bizde de olsun,,bence gerek yok,,
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 20:39
Kadınları erkeklerden tamamen ayırsın oldu olacak. Sonra titreşimli yüzüklerle herkes yoluna bakar.....
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 15:12
Diğer üniversitelerde de kadınlara dersler ayni verilsin.
Thales 07 Temmuz 2019 14:02
Türkiye'de 2 tane vasat üniversite var. Diğerleri üniversite sıfatına layık değil. Tüm üniversiteler özelleşmeli. 7 tane devlet üniversitesi kurulmalı. Bunların her birine 3 milyar TL bütçe verilmeli. Hepsinin ilk 300'e girmesi sağlanmalı. Yoksul ama kapasiteli öğrenciler buralarda okumalı. Diğerleri özel üniversiteye burs ya da kredi ile gitmeli. İsteyen de kadın üniversitesi kursun, ama benim paramla değil kendi parası ile.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 12:29
Mikdat bey, çok mu safsınız, ülkede bu kadar çok imam hatip ihtiyaç olduğu için araştırma yapılıp mı açıldı sanıyorsunuz da kız Üniversitesi için araştırma yapılacak... Dindar nesil oluşturma amacına hizmet eden her okul bir talimatla açılır. Ancak orada yetişenler bu amaca hizmet eder mi etmez mi tartışılır....
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 12:17
Muhafazakar biri olarak çok da gerekli bir şey olduğunu düşünmüyorum , üniversiteler özgür olmalı uçlar olmamak kaydıyla kılık kıyafet serbestisi olmalı fikirlerde zaten her tür fikir rahatlıkla dile getirilebilmelidir.İnsana saygı ve bilim esas olmalıdır
Karar'lı 07 Temmuz 2019 11:26
Makul düşünen bir yönetim bir ülkede farklı bir uygulama görmüşse onu hangi toplumsal ihtiyaç ve taleplerin doğurduğunu araştırır. Sonra da kendi ülkesinde bu tür talep ve ihtiyaçlar var mı, oradaki uygulama kendi toplumsal gerçekleriyle uyuşuyor mu, ona bakar. Fakat bizim yönetimin kafasında başka bir hayali var. Japonya'da gördüğünü, o hayalini gerçekleştirmenin görünür gerekçesi olarak kullanmak istiyor. Ama artık, üniversiteleri yüksek tefekkür, bilim ve teknoloji kaynağı yapmak yerine böyle küçük işlerle göz boyama girişimlerini yutmayan bir toplumsal bilinç oluşuyor.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:29
Kadin universite acilmasi sizi hangi gerrkceyle rahatsiz eder anlsmis degilim ulke nufusunun ciddi bir orani kadin kiz ogrenci osmsnlidada birlikte degilde oze donmek sizi niye rahatsoz ediyir bilimsel ne sonuc istiyorsunuz ki
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 15:05
0
Eskiden kız meslek liseleri vardı. Kapatıp imam hatip açtılar. Şimdi de ev hanımları için yüksek eğitim verecekler herhalde. Okumak isteyen güle güle okusun.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 19:27
0
Oz derken, insan ozunden bahs etmiyofsun herhalde! Ha evet islamci ozu... Bence de uyar.
......... 07 Temmuz 2019 21:11
0
Yazar ne demiş siz ne anlamışsınız hayret doğrusu..burada rahatsızlık değil söz konusu olan..bir uygulamanın nedenini toplumsal ederini,maliyet zarar ilişkisini araştırmadan, bir kişinin istemesiyle yapılması eleştiriliyor..işimiz çok zor doğrusu, okuduğunu anlayamayan büyük bir kitle yaşıyor bu ülkede....
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 10:19
Japonyalara git, robot teknolojisini, elektronikteki gelişmeyi örnek alacağına git kadınlara ayrı üniversiteyi örnek al. Bula bula bunu mu buldu koca Japonya'da? Hayret edilecek şey doğrusu.
miralay 07 Temmuz 2019 09:41
Kadın/kız talebeler için bu `kadın üniversitesi ` ihtiyacı, emin olasınız 30 senedir vardır. Fakat şartlar müsait olmadığı kanaati hakim olduğu için bu konuda sesini çıkaran olmuyor idi şimdiye dek. Şayet gereği üzere hayata geçirilirse bu iş, emeği geçenlere bin rahmet; çok dua alır, kahramanlıkla yâd edilir..
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 15:10
0
Kadın üniversitesi mezunları erkeklerin olduğu yerlerde çalışmayacak mı?
Serpil safiye ergün 07 Temmuz 2019 08:58
Zaten sorunda bu noktada degilmi? Keyfe keder haller.. Birilerinin emriyle koca Devletin egilip bükülmesi. Bilinçsizce başlatilip sonuçlanmayan projeler.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 08:29
Japonya da kadın üniversiteleri meslek edinme el becerilerini ,ev işlerinde geliştirmek bir veya birden fazla hoby edinmelerini sağlamak için kurulmuş.. buradan mezun olanlar iş hayatında fazla rağbet görmüyorlar. kadın erkek ayrımı yaratmak için değil.. bizde yarın kadın imam hatip üniversitesilerine dönüşür... ve yeni diplomalı işsizler yaratır.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 07:40
Orda kadın üniversitelerinin kurulmasının sebebi kadınların tarihi olarak cinsiyet ayrımı (sexism) üstünden beceremez, yapamaz denilerek üniversitelerden dışlanmasıdır. Yoksa kadınlar erkeklerle beraber okumak istiyor. Kadınları dışlayan erkekler. Olayın özünü bilmeden hemen bizde de olsun diyorlar maalesef. Ama bizimkilerin niyetleri kadınla erkeğin beraber okumasını istememek. Japonya’da da var bahanesi ile karma eğitime darbe vuruluyor.
İsmail 07 Temmuz 2019 02:56
Türkiye yeni çağa ayak uydurmaya çalışıyor diyelim..şu anda emeklilerin çalıştığı mevcut mesleklerin devamını sağlayacak ara eleman sıkıntısı var,biz kadınlara üniversite ile meşgulüz...???
OKUR 07 Temmuz 2019 00:08
"“emvrivaki“ hissiyatının yayılmasına neden oluyor" mu dediniz. Ne hissiyatı yahu, yeni sistem bu. Referandum da bu garabet sistem için oy vermediniz mi? Yeni sistemi kısaca özetleyeyim de kafacıklar karışmasın. Oy verdiğiniz sistem şu: iki dudak > KHK > Yasa > Anayasa. Sonra şaşırıp da niye böyle oluyor demeyin yani
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 22:55
1
Sayın yazar, bu kadar laf etmişsiniz ama, bir araştırma yapıp japonya'da bu üniversitelerin neden açıldığına dair bir bilgi vermemişsiniz. Cumhurbaşkanına ne söylendi, bu düşünce neden ona Makul geldi. Büyükelçimiz ne dedi. Söyledikleriniz ilkesel olarak doğru ama, bu üniversitelerin açılma sebeplerin değinmeden bir yazı kaleme almakta başka bir ilkesel sorun bence.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN