Back To Top
TOGG’un sahip olduğu avantajlar

TOGG’un sahip olduğu avantajlar

 - Son Güncelleme: 29.12.2019 Pazar 10:56
- A +

Yerli ve milli olan, evrensel olarak da bir değer sunduğu müddetçe anlamlı. Yoksa yerlilik ve millilik kisvesi altında, küçük tatminler ve rant hesaplarından öteye bir anlamı olmaz. Yerlilik ve millik iddiasıyla ortaya sunulan her girişimi, evrensellik sınavına tabi tutmak gerekiyor.

TOGG prototipleri Avrupa ve dünyada ağır rekabetlerin, birleşmelerin, dönüşümlerin ve potansiyel krizlerin yaşandığı bir anda tanıtıldı. Dünya otomobil devleri asgari zararla elektrikli araç üretime geçmenin çarelerini arıyor. Opel’e sahip olan PSA, Fiat Chrysler ile birleşme kararı aldı. Bu birliktelikle Peugeot, Citroen, Maserati, Jeep ve Dodge markaları aynı bünyede toplanmış oluyor.

Birleşme ile toplam 8,7 milyon araç satma kapasitesine ulaşan devler Toyota, Volkswagen ve Renault-Nissan Mitsubishi’den sonra dünyanın dördüncü büyük üreticisi haline geliyor. Bu birleşmeyi zorlayan koşullar ise dünya otomotiv sektöründeki önü kestirilemeyen rekabet ve dijital dönüşümlerin doğurduğu zorlamalar.

***

Çoğu kez bir yapının baştan dijital ve yenilikçi olarak kurulması, bu yapının sonradan dijital yeterliliklerle donatılmasından daha karlı oluyor. Otomobil devlerinin alternatif motorlar, otonom araçlar ve dijital ağ bağlantıları gibi yenilikleri bünyelerine katmaları için milyarlarca dolarlık yatırımlar yapması gerekiyor. Masraflı teknik yeniliklerinin yanında insan gücünün de bu dönüşüme ayak uydurması (ya da uyduramaması) dönüşümü sorunlu bir süreç haline getirebiliyor.

Tam da bu meydan okumalara karşı ve ağır bir rekabet ortamında doğmuş olmasına rağmen TOGG aslında avantajlı bir başlangıç konumuna sahip. Çünkü bütün süreçler yenilikçi teolojilerle başlayacak. TOGG bir proje olarak daha esnek ve çevik hareket edebilecek.

Belki bunları konuşmak için çok erken ama otomobil devlerinin, piyasanın zorlamasıyla yaptığı birleşmeleri de zihinlerimizin bir yerine kaydetmekte fayda var. Spiegel Online sitesinde yer alan bir haber/yoruma göre yılda yaklaşık 11 milyon araç üreten Volkswagen bile e-otomobil ve otonom araçlar konusunda partnerler bulmaya ihtiyaç duyabiliyor. Volkswagen bu yıl itibarıyla elektrikli araçlar ve otonom araçlar konusunda Ford’la iş birliği yapmaya başladı.

***

TOGG’un avantaj hanesine yazılacak bir başka nokta ise AB’nin otomobil üretiminde koyduğu  CO2 sınırları. AB pazarında satılacak araçlar (Bu muhtemelen dünyada da üç aşağı beş yukarı geçerli bir kriter olacak) kilometre başına en fazla 95 gram CO2 dışarı bırakabilecek. Daimler ve BMW bile mevcut yapısıyla bu hedefe ulaşmaktan çok uzak. Yine Spiegel Onlien’daki yoruma göz atarsak, Avrupa’daki otomobil üreticileri bugünkü yöntemlerle araç üretmeye devam ederlerse 30 milyar Euro ceza ödeme zorunda kalacaklar. Yani otomobil devlerinin yakın bir gelecekte elektro ya da hibrit araçlar üretmekten başka bir çaresi yok. Doğuştan elektrikli ve sıfır emisyonlu TOGG bu yönüyle de rekabete avantajlı başlıyor.

Yeni yıl Avrupalı otomobil üreticileri için hiç şüphesiz zor bir yol olacak. Hem hızla ürünlerini yeni koşullara uygun hale getirmek hem de radikal yapısal değişiklikleri yapmak zorunda kalacaklar. Yeni açılacak fabrikalar, kapanan fabrikalar ve işten çıkarmaları 2020’de sık sık duyacağız.  Bu da TOGG için aslında büyük bir avantaj. Daha kitle üretimine başlamadan gelecek rekabetini belirleyecek yenilikleri gözlemleyip uygulama imkanına sahip olacak.

TOGG resmi olarak 18 ay önce faaliyete geçti. Üretim yapacak fabrikanın temeli 2020 yılında atılacak ve 2022 yılının ortalarında ise ilk üretimine başlayacak. Bu tarihe kadar birçok dünya devinin gerekli alt yapı değişikliklerini tam olarak yapamayacağını hesaba katarsak iddialı ve hızlı bir süreç. Proje her halükârda yenilik, dijital dönüşüm ve dünya rekabeti olgularıyla ciddi bir şekilde karşılaşmamıza neden olacak.  Türkiye’nin önündeki meydan okuma da tam olarak bu. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 21:35
Togglar açlarla eğleniy...
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 20:01
Şuraya kadar yazan yorumcuların %90’ı olumsuz görüş bildiriyor yerli otomobile. Bence, böyle bir girişim için, bırakınız heyecan ve gururu, bu kadar kin ve nefret dolu duygular besleyen insanlar olduğu sürece bu topluma huzur zor gelir. Allah muvaffak etsin ve şom ağızlıların hevesleri kursaklarında kalsın inşallah.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 22:34
4
Amin
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 22:40
4
Neden kin ve nefret dolu duygular var sence? Masum insanlari gulunc iddianamelerle hapse attiran, AYMnin ve AiHMin kararlarini hice sayan, demokrasiyi, insan haklarini, hukuku ihlal eden bir iktidar oldugu surece kin ve nefret bitmez bu ulkede. 20 yildir yolsuzluk ustune yolsuzluk yapan insanlarin yeni bir projesi de elbette "kim vurgun vuruyor gene" diye supheyle karsilanacaktir. Kabahati baska yerde aramayin.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 19:47
Budur sayın yazar, bunun adı “ momentum” . Şimdi sıra, hiçbir tökezletme ve engelleme girişiminden etkilenmeden bu süreci zaman kaybetmeden tamamlamaya ve üretime geçmeye kalıyor. Yolun ve bahtın açık olsun TOGG.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 23:15
0
Fabrikayı italyayamı kurdunuz çinemi
Hasan 29 Aralık 2019 18:50
Yorum yazanların büyük çoğunluğu bilgisiz ve ilgisiz. Genelleme yöntemi ile önemli bir gelişmeyi kötülüyorlar. İnsanda biraz merak olur ve Hakan Çelik' in programında Gürcan Karakaş'ın verdiği bilgileri dinler ve sonra fikir oluşturur.
miralay 29 Aralık 2019 18:31
Allah hayrlara vesile etsin bu Türk otomobil imalâtını..
Karar Okuru +++3+++ 29 Aralık 2019 13:04
Gemlik Körfezi manzaralı toplam 4 Milyon metrekareli, 1 milyon metrekaresi yandaş Fabrika! Onu da Tank-Palet Fabrikası gibi yarın, öbür gün Katarlılara satarlar.Tank-Palet Fabrikası için 50 Milyon Doları bulamayan, Milyarlarca Liralık son teknoloji Otomotiv Fabrikası kuracak! Peki Vatandaşa bu ağır vergi yükü olan ülkede bu arabayı kaç Liradan satılacak? Satın aldığınız sıfır bir arabanın vergi yükü ile neredeyse iki tane daha alacak parayı Devlet'e ödüyor bu ülkede. İtalyanlara para verirseniz Size Uzay Gemisi bile tasarlar, siz de ülkenizde bunu satarsınız.Tasarım ve Prototip pazarlanması.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 12:01
yıllardır farklı markalarda yerli oto(!) yapılıyordu ne gerek vardı şimdi yoksulun parasını italyaya yandaşa peşkeş çekmeye yalana talana devam
Mustafa 29 Aralık 2019 12:01
Yorumları okuduğumda batı hayranı" biz bir şey yapamayız" anlayışında insanların cirit attığı bir ortamda olduğumu anlıyor ve bu zihniyetin bizi buralara getirdiğini gözlemliyorum. Devrim arabasını yaptırmayan zihniyet. Uçak fabrikasını kapattıran zihniyet ile bugünkü zihniyet aynıdır. Tek fark önceki zihniyet batı mandacılarının oluşturduğu zihniyet bugünkü zihniyet Erdoğan düşmanlığının ortaya çıkarttığı zihniyet.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 11:58
ayranımız yok içmeye italyan arabayla gidiyoruz erken seçime...
Alper 29 Aralık 2019 11:57
5 milyon işsiz,4 milyon mülteci,milyonlarca emekli 1400 tl civarı maaş,EYT,liler sorunu,çok düşük asgari üçret,500 milyar civarı dış borç,kazanamayan çifci vb.Hukuka olan güven,anayasal haklarını kullanmakdan korkan insanlar vb.Bunlar kimin eseri?Güven tek seferlikdir,gene kandırıldık demeyelim.
Ahmet Corc 29 Aralık 2019 11:52
Anadolu Türklerinin sıkıntılı bir ruh hali var. Kendi hayat standartlarının yükselmesinden çok Corc ve Helga'ya nispet yapmakla ilgililer. Köylü Türk, kendini bir birey olarak düşünemiyor, ancak kolektif bir kimliğin parçası olarak tanımlayabiliyor. O kolektif kimlik de Corc ve Helga'dan geri kalmış bir kimlik. Oysa Anadolu Türkü, doğal olarak, kendini eşit hissetmek istiyor. Bu otomobilin ekonomik ve teknolojik bir anlamı yok. Ahmet'in ve Ayşe'nin kendini Corc ve Helga ile eşit hissetme (haklı) ihtiyacının bir sonucu.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 21:22
0
Yerden teneke parçası bulsan omuzuna yıldız diye yapıştıracaksın. Ha gayret....
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 10:17
Bu kaçıncı yerli oto tanıtımı? Milletin dikkatini çekmeyi başardılar. İki ne olduğu belirsiz araç gösterdiler ilizyon yaptılar. Arsa yok fabrika yok motor yok batarya yok.... Ben inanmıyorum kardeşim. Yalancı çoban hikayesi bunların ki. Gerçi çoban en sonunda döğruyu söylüyordu bunların hayatı yalan...
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 07:31
YAPMAYIN ÜSTAD... MOTOR ve Aktarma organları ile ilgili hiç bir çalışmamız yok.ALTAY TANKI PROTOTİPİ DE BÖYLE GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE TANITILMIŞTI.İKİ SENE ÖNCE. Başbakan BİNALİ YILDIRIM'IN AÇIKLAMASINA BAKALIM...BİZ MOTORU OLMAYINCA TANK MANK YAPAMIYORUZ SADECE KAPORTASINI YAPIYORUZ.... Bu sözler BİNALİ BEYE AİT..TAYYİP BEY VE EKİBİ YENİ GÜNDEM YARATMAKTA ÇOK MAHİRLER.BİR KAÇ AY SONRA BAKARSINIZ MİLLİ UÇAGIMIZINDA PROTOTİPİ Nİ TANITIVERİRLER..
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 10:50
3
hangi iki sene.12 sene oldu...
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 07:07
1980 yıllarda İşbora diye milli bir traktör üretimine girişilmişti. Aynı tantana ile. Tabii onun şu andan farkı Burdur’a fabrikası kurulmuş ve seri üretime geçmişti. İşbora teknik problemleri yüzünden alan çiftçilere çok zor anlar yaşattı. İnşallah bu proje ona benzemez.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 04:55
Millete yalan konuşuyorlar. Milletin cebinden, vergisinden bir otomobil şirketi kuruluyor. Her bir parçası yabancı. Kandırmasınlar kimseyi. Elektrik motoru, bataryalar, göstergeler, tasarım herşey yabancı. 2022’de ilk araba üretilince şu anki tasarım eskimiş olacak. Bu şirket kar etmez. Devlet desteği olmadan yürümez. Hiçbir parçası yerli olmayan projeye bunca destek niye?
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 02:28
Daha ortada yapacagı fabrikanin arsasi bile yok,komikmi desem trajikomikmi desem,tuhaf seyler yaşıyoruz bugünlerde,gokten inmis gibi 2 tane otomobil cikar ortaya,kimi diyor italyada,kimi cinde uretilmiş,ortada ne patent var,tasarımcisi kim,2018 de çinde oto fuarinda sergilendi diyorlar,getir aha ben yaptim oldu,bu kafayla kanalıda yapar,adinı deniz koyar yutturursunuz merak etmeyin.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 01:51
Aman dostum sen ne yaptın. Gazeten ses etmese de yorumcuların seni lîme lîme edecek. Nasıl Togg hakkında olumlu şeyler yazarsın. Derhal kötüle ki arkadaşlar rahat uyusunlar.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 07:14
7
Kötüle değil doğruları yaz. Yüzeysel bir yorum yapmış yazar. Avantajları yazmış ta dezavantajları yazmamış: 170.000 adetlik üretimle fabrika karlı olabilecek mi? Kaç yıl zarar etmeyi göze alıyor? 4’er milyar TL koyacak ortak şirketler zorlanmaz mı? Yoksa Telekom gibi yük halka mı binecek? Kamu zararı karşılamak için alım garantisi verdi mi? Hiç bilmediğin bir markayı 30. 000 dolar civarında para verip sen alır mısın? Ben biliyorum almazsın. Bize aldırmaya çalışırsın. Yine de inşallah olur diyorum. Ama bu yatırımdan daha önemlisi eğitim. Ve adil yargı’dır. Sözcü davasına kargalar bile gülüyor,
moshe 29 Aralık 2019 08:48
6
kahve edebiyati. 125 yil once ford otomobili endustri olarak baslatti. nihayet 2019 da elimizde kagit uzerinde otomobil var. Daha fabrika yok. bu is kafandaki amele ekonomisi gibi insaata benzemez.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 01:45
O otomobil devleri kısa sürede dönüşümlerini yaparlar. Zor oyunu bozar. Pazarlarını kaybetmemek için gerekirse 24 saat çalışır bu işi halledeler. Bizimkinin üretim yılı 2022 diyorlar ama 13 yıllık bir süre, gerekirse 6 yıl daha süre verilecekmiş. Sanki 2030'dan önce hayal gibi. Dahası fiyatı 200.000 lira olacakmış. Çok pahalı. Millete ağır gelir. Bu da kendi yerli uçağımız hayaline benziyor.
külyutmaz 29 Aralık 2019 01:44
Şaka mı bu ? Ortada araba filan yok ki; neyin avantajı? devletten kredi alıp bir fabrika kurmakla oluyorsa bu iş,hazır el değmişken yarı iletken işine de girsek.Nükleer reaktör de yapalım.Otomobil gibi piyasa rekabetinde satılacak ürün öyle zararına siha yapıp devlete satmaya benzemez.Yapamaz mıyız ? tabi ki yaparız,yapıyoruz da zaten ama yolu bu değil.Bu yöntem köylülüğün dibi ya hu. Ne oldu? bu sefer de şarj yapmayı unuttunuz.Yoksa o uçak palavrası gibi bunu da dış mihraklar mı bozdu.Hep aynı terane.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 01:12
Avantajlar tamam ama dezavantajlardan bahsetmemişsiniz ve dengeli bir yazı olmamış. Rekabet ancak bilgi üretimi ile olur. Elde bir prototip var ama bunun tasarımı kime ait, ne kadarı bize ait? Getir birleştir sat yapacaksak zaten diğerleri de öyle. Patent var mı, yok gibi. O zaman ne üretip satıyor olacaksınız? CEO bile tv’de yüzde 51 yerli olacak dedi iyimser bir tahminle. Yani bilinmezler çok. Wolkswagen kendine yeni bir rakip çıkan, üstelik devlet destekli, bir ortama yatırım yapmak için iki üç defa daha düşünecektir ayrıca. Eldeki bulgurdan da olmayalım umarım.
Wolksâdem group 29 Aralık 2019 01:56
6
Wolksvagen adına size teşekkür ederiz. Derhal bu yatırım durdurulsun yoksa fabrikamızı Dimyat yerine Zambola’da yapacağız.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 07:16
4
Somali’de yaparsınız. Oranın çiftçisine yardım ediyorsunuz ya. İnşallah İşbora traktörüne dönmez bu yatırım.
Valla keske yapilabilsede hep beraber sevinsek, ama hangi avantaj kardesim? Yerli ve milli deniyor, basina yansidigina gore design yabanci bir firmaya yaptirilmis, herhangibir orijinal patent basvurusu da yok. Su haliyle bu Erdogan' in siyasi propaganda projesi. Esas soru bunun EKONOMIK olarak dunya piyasalarinda tutunup tutunamayacagi? Tabii vatandasin vergileriyle beslenmeden (koprulerde oldugu gibi). Dev sirketlerin Turkiye devletinin butcesinden fazla arastirma-gelistirme harcamalari var. Sadece elektrikli otomobil degil, surucusuz ve ucan otomobil gelecegin urunleri. Yarisabilirmisiniz?
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 01:58
6
Evvelâ dört teker üstüne gidelim sonra sizin için uçmayı da deneriz nâümid kardeşimiz.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 00:45
Güzel.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 00:44
Bir prototip yapilmis herkes havalara ucuyor. Daha ortada imalat yok, motor yok, teknoloji yok, fabrika yok. Dereyi gormeden pacalari sivamak degil de nedir bu? Yazar da burda yuksekten ucmus. Togg'un bu avantaji varmis da su avantaji varmis. Ver gazi gitsin.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 01:48
7
Ya var ya, betersiniz. Keşke sizin bir prototipiniz hiç olmadaydı...
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 03:52
3
01:48...bir gorusun varsa yaz buraya. "Betersiniz, keske hic olmasaydiniz", vs...boyle tartisilmaz. Gerceklerle bas edemiyorsan ya haklisin dersin ya da susarsin.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 07:19
3
01’48 zaten bizim prototipimiz yok. Hepimiz ayrı bireyleriz. Kula kulluk eden, o ne yaparsa onaylayan prototiplerden değiliz.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 14:44
1
07:19 var senin de prototipin ama henüz farkında değilsin. Sonra buluşacaksın.
KARAR OKURU 29 Aralık 2019 14:52
1
03:52 o okuduğun senin hakkındaki görüşümdür. Tıpkı benim hakkımdaki görüşün gibi. Bilmem tefrik edebildin mi? Gerçek , bir tarafın tekelinde olamaz. Üstteki yorumun da temel saiki bilgi ve analiz değil önyargı. Tıpkı birörnek kardeşleri gibi. Tekrarlıyorum ; betersiniz...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN