Back To Top
İdeoloji insanı olarak Necip Fazıl

İdeoloji insanı olarak Necip Fazıl

 - Son Güncelleme: 12.02.2020 Çarşamba 08:47
- A +

Bir süre önce sosyal medyada bir gencimizin Necip Fazıl’dan bir beyit aktarıp, altına “… Her zaman içimizdeki öfkeye tercüman olmuştur şeklinde bir not düştüğünü görmüştüm. Bu yazıyı o not üzerine yazdım. Yazımın amacı, Hakk’ın adalet ve rahmetine emanet ettiklerimizi yargılamak değil, onları “içlerindeki öfkeye tercüman” bilen milyonları bir kez daha düşünmeye yöneltmektir.]

Necip Fazıl’ın şairliğini değerlendirmek haddim değil. Sadece her okuyuşumda hayranlığımın arttığını söyleyebilirim. Bilirsiniz, rahmetli epeyce narsistti; hiçbir meziyette ikinciliğe razı olmazdı ama birincilik iddialarında en haklı olduğu alan şairliği idi. Onun şiir, düzyazı ve hitabetteki edebî ustalığı tartışılmaz. Bu alanda onu üstat sayanlar yerden göğe kadar haklıdırlar. Ama fikirde üstat kabul edilmesini kesinlikle yanlış buluyorum. Onun daha çok bu alanda model alınıp göklere çıkarılması, özellikle dindar çevrelerin ciddi bir fikir sığlığına düşmelerinin başlıca sebeplerindendir. Necip Fazıl’a duyulan ideolojik hayranlık, bir neslin militan ve çatışmacı ruhunu beslerken fikrî ve bilgisel zekâsını, hatta ahlak dünyasını fakirleştirmiştir.

Demokrasi yolundaki onca çabalarımıza rağmen hâlâ çağdaş bir hoşgörü kültürü geliştiremediğimiz gibi eski müsamahamızı da kaybettiysek, Müslüman dünyaya barış içinde bir arada yaşama modeli sunamadıysak, birbirimizin gırtlağına sarılmayı bırakıp, öz değerlerimizle çağdaş gerçekler üzerine gelişmiş bir Müslüman hukuk devleti ve toplumu kuramadıysak, bütün bunlarda -militan pozitivistler, sosyalistler ve laiklerle birlikte- edebiyat ustası Necip Fazıl ve çakma tarihçi Kadir Mısıroğlu gibi İslamcı ideologların (veya demagogların) da günahlarının bulunduğu kanaatindeyim.

***

Keşke Necip Fazıl ve diğerleri, hayranlarının duygularından çok akıllarına bir şeyler söyleselerdi! Özellikle Necip Fazıl, o Allah vergisi edebî dehasını, ideolojik ve hamasi duyguları coşkulu, öfkeli nesil yerine, zihni bilgi ve tefekkürle, gönlü Peygamberî af ve müsamahayla zenginleşmiş bir neslin yetişmesi için kullansaydı! Fakat öyle olmadı. Sonuçta bireyi ve toplumu arıtıcı, yüceltici sahih dinî bilginin, bilim ve tefekkürün meyvesi olan makul ve üretken birleştiriciliğin yerini, ideoloji ve duygusallığın ürettiği kontrolsüz tepkisellik ve ayrıştırıcılık aldı. Bunun son yıllardaki belki en dramatik örneği, bazı sözde İslamcıların kopardıkları Akif karşıtlığı gürültüsüdür. Merhum Akif’i bile reddedebilen böyle bir “İslamcı” neslin türemesinde -Kadir Mısıroğlu ile birlikte- Necip Fazıl’ın da etkisi olmuştur.

***

Merhum Üstadın kibri ve kıskançlığı da şairliği kadar coşkuluydu. Akif’e küçümseyici bakışında bunun da rolü olabilir. Büyük Doğu Marşı’nı İstiklal Marşı’mıza alternatif olarak yazmıştı. Büyük Doğu’da 1945’te yayımlanan “Edebiyat Mahkemesi” başlıklı yazı dizisinde sorguya çektiği(!) şahsiyetlerden biri de Akif’tir. Burada Akif İslamcılıkta yetersiz olmakla, “milliyet fikri” taşımakla suçlanır. Sonunda çıkan “karar”a göre Akif, “kifayetsiz mütefekkir”, “küçük şair”dir. Üstadın, Akif’in fikriyatı ve şairliği hakkında daha aşağılayıcı sözleri de var.

Üstatla Akif arasındaki derin ahlak ve karakter farkını bir yana bırakırsak, fikrî ayrılıkları İslâmcılık anlayışlarında yoğunlaşıyordu. Akif geleneği sorgulayan; aklı, bilimi ve çağın gerçeklerini dikkate alan, menfaatine göre yön değiştirmeyen erdemli Müslüman hasretiyle kıvranırken; Üstat, duyguları ve heyecanları coşturan, popülist, gelenekçi ve reaksiyoner İslamcılık edebiyatı yapıyordu. Akif’in ve o nesilden İslamcıların telkin ettikleri dindarlık, kendini sorgulatan, başarısızlıkların sebeplerini önce kendi cahillik, tembellik ve erdemsizliğinde aratan dindarlıktı. Necip Fazıl, Kadir Mısıroğlu ve benzerleri ise izleyenlerini kendi kusurlarını saklamaya, başkalarını suçlamaya yönelten; hınç, öfke ve kin yükleyen, rövanşist, intikamcı bir İslamcılık telkin ettiler.

Bu ikincisi nefislere daha çekici ve “faydalı” geldiği için birincisini bastırdı. Ve sonuç ortada!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 20:07
Gerçekleri yazabilmek yüksek feraset ve engin teçrübe gerekir. Çok teşekkürler hocam.
İsmail Esti 19 Şubat 2020 14:31
Ey düşmanım, sen benim ifadem ve hızımsın; Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın!.. Necip Fazıl Kısakürek
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:41
Safahatı ya okumamış, ya da okuduğundan bir şey anlamamış bu Profesör Bey!! Halt etmişsiniz Siz ! İnsanın isminden önce Profesör ünvanı olması zırnana cahil olmayacağı anlamına gelmez. Mehmet Akif'i övmek için Necip FAzıl Bey'e saldırıyor, Kadir Mısıroğlu'na çakma tarihçi diyor, Üstelik bu bey bir de Müftü olmuş!!
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 17:46
Yorumlarda kızgın ve sert ifade kullananlar üstadı, halim ve latif kelimelerden cümle kuranlar Akif'i ...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 22:08
Sayın Çağrıcı Necip Fazıl ve Kadir Mısıroğlu için kullandığınız üslup size yakışmamış. Bu zatların fikirlerinin zekatı, sizin fikir dünyanızı elli kere satın alır....
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 08:15
Cemal Süreya, harikulade portreler geçidi olan “99 Yüz”de, eski arkadaşı Sezai Karakoç’un fotoğrafını şöyle çeker: “Çok daha yetenekli bir Mehmet Âkif’in tinsel görüntüsüyle adamakıllı dürüst bir Necip Fazıl’ınkini iç içe geçirin, yaklaşık bir Sezai Karakoç fotoğrafı elde edebilirsiniz.”
Sayın yazar son devrin önemli mutasavvıflarından Abdulaziz Bekkine derki: "Kızmamak erdemdir. Kızamamak eşekliktir." Müslüman kızamayan değil kolay kolay kızmayan insandır. Akif'in döneminde düşman netti ve karşımızdaydı. Akif'ten sonra düşman içimizden seçtiği temsilciler bırakıp gitti. Akif, Kadir Mısıroğlu ve Necip Fazıl dönemlerinde yaşasaydı içimizdeki İslam düşmanlarına çok daha ağır ifadeler kullanırdı.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:08
Objektif olarak yaptığınız eleştiri ve putlaştırılmış kişileri eksikleriyle beraber görebilme hasletibşzi tebrik ederim ve aynı şekilde yazmaya devam etmenizi temenni ederim.
Okurx 16 Şubat 2020 00:37
Islami camianin iki buyuk fedakar Dava adamini ,selefiye zihniyetinizi ambalajlamak icin istismar ediyorsunuz. Ikisini birbiriyle kiyaslama adi altinda misyonerlik yapiyorsunu. Ahlaktan bahs etmek icin ahlakli olmak lazim. Necib fazil Maas, mevkii,gelir garantisi derdinde olmadan, ruzgarlara karsi omrunu verdi. Mehmedine miras ve ikbal degil,telif mahkemelerinden umut birakti. Ona ahlaken ta'n edebilmek icin kendinizi yoklayin. Memuriyet, Maas, mevki der di devam ederken hangi ruzgara karsi ciktiniz? Memuriyet zamaninizi biliyoruz. Ne kadar uyumlu oldugunuzu?
Ademoğlu 15 Şubat 2020 23:48
Cesaret ve hakikat dolu bir yazı olmuş, emeğinize sağlık..
karar okuru 15 Şubat 2020 23:11
huzur duruşu.ne demek.hocam.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 20:47
İslam düşmanlarına öfke imandandır. Mehmet Akif'deki öfkeyi görmüyorsanız ya safahatı kendinizi vererek okumamışsınız ya da körsünüz.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 20:37
Kadir mısıroğlunun 5-6 kitabını okudum. Her kitabında 100 civarında alıntı yaparak iddialarına delil getirmiştir. Allah'ın dinine ve Türk milletinin İslam'la yoğrulmuş medeniyetine aşağılık kompleksiyle saldıranlara veya safdilliklerinden ket vuranlara öfkesini nasıl kötülersiniz aklım almıyor. Hz. Ömer öfkesini Müslüman olunca yok etmedi, İslam düşmanlarına yöneltti. Sizin kalbinizde 200 yıldır yapılan İslam karşıtlığına bir öfke yoksa sorun asıl sizde. Kalbinizi bir yoklayın bence.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 20:20
1
Kardeş.sevgimiz hataları görmemizi engellememeli.mısıroğlu bir konuşmasında Akif'i şundan sebep eleştiriyordu;bu ezanlarki dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde inlemeli.kardeşim niye ezan inlemeliymiş, başka kelimemi bulmadın ve yine 80 ihtilalinde İngiltere'ye kaçmıştı.iran ırak savaşıyla ilgili İran yenilecek,ağrıyan bacaklarımı basranın sıcak sularında dinlendireceğim diyordu.bu tavırlar ne kadar müslümanca senin takdirine bırakıyorum.siz 5,6 kitabını okudum diyorsunuz.ben çıkardığı sebil dergisi abonesiydim.selam
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 20:28
Abdulhamidten hal edilmesini müteakip bir çokları istimdat şiirleri yazarken ödlek, baykuş hakaretlerinden utanıp af dileme tenezzül göstermeyen m. Akif mi kibirli değil diye aklıma geliyor. Her insanın zaafları olabilir. Akif'in küfür kokan şiirlerini tevil etmekte zorlanıyorum mesela. Akif, n. Fazıl, Kadir mısıroğlu herbiri kabiliyeti nispetinde hak için kalem oynamışlardır.
Engin Harputlu 15 Şubat 2020 19:22
Kıymetli Hocam Çok değerli yazınız için size teşekkür etmek istiyorum. 68 kuşağının İ.T.Ü lü üniversite öğrencisi ve şimdilerde bir özel üniversitenin mühendislik fakültesinin 70 yaşında bir profesörü olarak en iyi dileklerimi ve saygılarımı sunuyorum.
Tamer Yılmaz 15 Şubat 2020 15:52
Yazar islamcı nesil derken acaba neyi kastediyor. Müslümanları islamcı nesil olarak görüyorsa, kendini bunun dışında bırakıp, kendisi neci nesil oluyor acaba? Hrıstiyancı nesil mi, yahudici nesil mi, yoksa fetöcü nesil mi? Fetöcü bir kafanın Necib Fazılı anlayabileceğini hiç sanmam. Onların dostu yahudi ve hristiyanlardır. Beraber kol kola sıratı geçip cennnete ulaşabilecekleri en büyük hayalleridir.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 09:56
Tek başına bir ordu gibi, Anadoluyu başdan başa dolaşarak milletin milli ve manevî duygularını geliştiren, konferanslarıyla, şiirleriyle milletin gönlünde taht kuran, dikleşmeyi değil, dik durmayı öğreten bir mütefekkiri takdir etmek yerine, bir günah keçisi bulma edasıyla eleştirmek ancak sizin seviyenizi gösterir. Sayın müfti acaba Allahın düşmanlarına buğz edilmesi gerektiğini bilmiyor mu? Yada fetö projesi dinler arası diyaloğun etkisinden daha hâlâ kurtulamadı mı?
Selim 15 Şubat 2020 09:51
Maalesef Necip Fazıl, ‘islamcıların’ sanat ve kültürel derinliğe ne kadar uzak olduğunun cisimleşmiş halidir. Din Allah peygamber temalı, tekerleme gibi sözlere yıllarca ‘şiir’ demiştir muhafazakar toplumumuz. Çünkü en kolay yoludur bu sloganizm ve popülizmin. Bir bestekar, ressam, felsefi derinlikli biri, bir rönesans insanı vb. çıkaramamıştır bu toplum. Ve bu tembellik ve açığını, sırtını ‘mukaddesata’ dayayarak tekerleme üretip, kendinden başka her anlayışı aklınca aşağılayarak kendine ‘özgüven’ inşa etmiştir sözüm ona..
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 15:07
9
Ne demek ıslamcı, suçu bucu, böyle bir yakıştırma yaptığına göre sen müslüman değilsin herhalde. O zaman siz yetistirebildiniz mi bahsettiğin derinlikte bir münevver.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 09:27
Yazar Necip Fazıl düşmanlığını Akif üzerinden anlatmaya çalışmış ama baltayı taşa vurmuş. Bir defa Akif in öfke ve kinini, görmezden gelmiş, Halifeye karşı isyanları oynamasını nasıl ittihat terakkinin oyununa geldiğini, masonların dümen suyuna girdiğini saklamaya çalışmış. Yazarda herhalde bu konularda masonlarla, ittihat ve terakki ile aynı fikirleri paylaşıyor. Akif bile yaptıklarından pişman olmuş. Ama yazar da hiç bir pişmanlık olmadığı gibi yanlışa yanlış diyebilecek bir cesareti veya yanlışı görebilecek bir basireti yok.
Oyun bozan 14 Şubat 2020 19:53
Yorumlar bile yazının haklılığını ortaya koyuyor.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 15:00
Zavallı bir anokranizm. Kime? Neyi ? Neden ? Fatura etmiş. Anlamsız , değersiz egosantrik değerlendirmeler.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 14:37
Yani, neticede bu insanları yargılamak, yorumlamak e bunu İslam üzerinden yapmak haddinize düşmese gerek İnsanların hata yapacağını kabul etmek lazım. Birini aklamak için diğerini tu kaka etmek doğru değildir. Rahmetli şairimiz M. A. Ersoy un "Ne mel, unsun ki rahmet okuttun ruh u iblise" mısrası bile sultan Abdulhamite ettiği hakaret mıh gibi orada duruyor. Neticede 6milyon km karelik Osmanlı Toprağını 700 bin km kare ile teslim edenlerin arasında Akifinde olduğunu unutmayalım.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 11:01
Mardinde papazlarla elele tutuşup ateşin üzerinden (temsili sırat köprüsünden) atlayarak cennete giden sen değilmiydin uyanık.Senin hangi yazını dikkate alayım.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 09:30
3
Maalesef fetö zihniyeti hâlâ devam ediyor.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:08
2
Gerçekten mi? Doğruysa tam bir rezillik. Görüntü varsa paylaşırsanız sevinirim
Abdullah 14 Şubat 2020 10:51
Kişiliği,şahsiyeti Kemalist düzen tarafından tahrip edilmiş Anadolu insanı ve gençliği, Necip Fazıl KISAKÜREK ve Kadir MISIROĞLU gibi kellelerini koltuğuna alarak her ne pahasına olursa olsun bedeller ödeyerek hakikatleri gerçekleri korkusuzca yazılarıyla kitaplarıyla konferaslarıyla haykırarak, uyandırmış ve kendi asıl kimliğine dönmesine katkıda bulunmuşlardır.Mehmet Akif ise İTTİHAÇCILARIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPMIŞTIR.Amansız bir ABDÜLHAMİT DÜŞMANIDIR.sizler kime hizmet ediyorsunuz kimin peşindesiniz.Üstelik en büyük ilimizde müftÎlik makamında bulunmuştunuz. Yazık. Akif ne yaptı
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 12:54
2
Allah razı olsun. Akif gözümde bir kat daha büyüdü. Otoriteye karşı çıkmak asalettir. Abdülhamit de olsa öyle Atatürk de.
Turgut AYDINLI 14 Şubat 2020 09:19
Merhaba, sayın müftüm. Necip Fazıl Bakınız ne diyor. : Anladım işi sanat allah'ı aramakmış,marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış. Siz de Allah'a Ulaşmayı Dileyiniz. Yunus EMRE Allah'a ulaşmak bir dilektir, dileye düğün dernektir.
SELMAN 14 Şubat 2020 09:07
Kişiliği,şahsiyeti Kemalist düzen tarafından tahrip edilmiş Anadolu insanı ve gençliği, Necip Fazıl KISAKÜREK ve Kadir MISIROĞLU gibi kellelerini koltuğuna alarak her ne pahasına olursa olsun bedeller ödeyerek hakikatleri gerçekleri korkusuzca yazılarıyla kitaplarıyla konferaslarıyla haykırarak, uyandırmış ve kendi asıl kimliğine dönmesine katkıda bulunmuşlardır.Mehmet Akif ise İTTİHAÇCILARIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPMIŞTIR.Amansız bir ABDÜLHAMİT DÜŞMANIDIR.sizler kime hizmet ediyorsunuz kimin peşindesiniz.Genelde İŞİNİZDEN VE YAŞINIZDAN EMEKTAR OLMUŞ BİR KADRO OLARAK BU SON DEMLERİNİZDE,RABBİM SİZİ
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 08:56
Okuyucusu kalmayan yazarların kendini parlatmak için NFK'e saldırması son zamanlarda tekrar moda olmaya başladı ama hâla okunan güzel bir yazar olan sizden böyle bir yazı beklemezdim.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 06:09
Necip Fazıl'ın çocukluğumda okuduğum velilerin kerametleriyle ilgili bir menkibe kitabı vardı. İslam'ı anlayış seviyesini gösteren bir kitaptı. İnsanların onun dini konumunu anlayabilmeleri için o kitabı okumalarını isterdim. Afrika'nın pagan yerlilerinin anlayışından bir farkı yoktu
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 14:59
0
Reşehat olabilir mi?
Fatih KILIÇ 13 Şubat 2020 17:28
Necip Fazıl'ın Nakşibendi Halidi izi uzerinde Seyyid Abdulhakim Arvasi Hz ne bagli olması , ve TC nin teoloji okullarında ogretilenin aksine ecdadina sövmemesi, sözde "İslamcı entelijansiyanin" onu yok sayarak fikir peşindeki gençlikten saklamalarına sebep olmuştur. İşin acı tarafına bakın ki ,katliamlardan geriye kalan ve baskı altında yasayakalmış Naksibendi'lerin ikinci nesli de, Necip Fazil "yerli ve milli bir devlet ve inkılap modeli oneriyor dolayisi ile aksiyona davet ediyor" diye tedirgin olup , onu "şairliginden" ibaret bir kıymete mahkum ettiler . Mütefekkirligi yok sayıld
KARAR OKURUMürsel 14 Şubat 2020 03:11
1
Rahmetli sadece iyi bir şair.Hiçbir metini 1.sınıf değil.Ahlaken çok problemli.Kumar yalan mübalağa sözünde durmama nankörlük iyiliği inkar örtülü ödenek yeme en ehemmiyetli konuları alaya alma kinir gurur kin.....
Fatih KILIÇ 13 Şubat 2020 17:21
Necip Fazıl Kısakürek'in "Türkiye İslamcıları"nın nezdinde hak ettigi rağbeti görememesinin esas sebebi , o'nun , kökleri sağlam , kadim Ehli Sünnet vel Cemaat itikadı ve tasavvuf gelenegini esas alarak " yerli ve milli , bir devlet ve inkılap modeli" ortaya koymuş olmasındandır. Necip Fazıl'ın Nakşibendi Halidi izi uzerinde Seyyid Abdulhakim Arvasi Hz ne bagli olması , ve TC nin teoloji okullarında ogretilenin aksine ecdadina sövmemesi, sözde "İslamcı entelijansiyanin" onu yok sayarak fikir peşindeki gençlikten saklamasına sebep olmuştur. Devamı var...
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 16:07
Necip fazılı anlamamak ile ilgili güzel bir yazı olmuş....
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 15:56
Hocam o kadar güzel bir yazı yazmışsınız ki keşke diyanetin ve ülkenin başındaki bu gerçekleri görebilse
Zafer Kıran 15 Şubat 2020 00:30
0
Lisede okurken Fizik hocam Celal Toprak anlatmıştı"KAYSERİDE BİR TOPLANTIDA NECİP fAZIL DA VARKEN ONU ŞİRİNİ OKUDUMBENİ MİLLETİN İÇİNDE AZARLADI"garibime gitmişti rahmetli hocam TÜRKÇÜ hocam bu makaleyi okusa şiiri okuduğuna pişman olurSaygılar Mustafa h0cama
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 23:41
Çok doğru bir tespit. Başka türlü şu mısralar nasıl izah edilir: Ey düşmanım, sen benim ifadem ve hızımsın Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın
Halil 12 Şubat 2020 23:36
Müslümanda öfke olmamalı mı?N.Fazıl'ın hıncı kimlere idi, bunun önemi yok mu?Her yönden saldırı altında olan İslam inanç ve medeniyetini böyle savunabilirdi N.Fazıl.Mukaddesat düşmanlarına yumuşak mı davranacaktı bu saydığınız kişiler?Ne kolay bir hüküm veriyorsunuz?
Mertırmaklı 12 Şubat 2020 23:04
Ben NFK’yı niçin sevdiğimi son yıllarda anladım: Bize tepeden bakanlara tepeden bakardı! Ama bu sevgi ve şükran duygusu yanlışlarını görmezden gelmeyi gerektirmez. Âkif hakkında söylediği Akif’i yıpratmaz ama Üstad’a gölge düşürür. Âkif sanatıyla da büyüktür, bilgi ve tefekkürü ile de. Mısıroğlu hakkındaki “çakma” ifadesine üzüldüm; tarihçiliği belki tartışılabilir ama samimiyet ve cesareti hatırına saygıdan geri kalmamak gerekir, diyorum. Sayın Çağrıcı hocama da selam ve muhabbetler.
Marasli 12 Şubat 2020 22:52
Hocam yıllar yıllar sonra bu ayrımı güç bela yapabilmis birisi olarak. Bunu anlatmak iyi bir bilgi ve cesaret birikimindendir diyor teşekkür ediyorum.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 22:28
Haklılık payınız olmakla beraber, Necip fazı ile keşke karakoçu kıyaslayıp anlatsaydınız, karakoçun fikir dünyasını örnekleyip belki Necip Fazıl’ı öyle eleştirseydiniz.. mısırlıoğlunu araya hiç sokmasaydınız. Üstada haksızlık ettiniz bu noktada..
Merhum Üstadı (!) Cağaloğlunda MTTB salonunda dinledim. Milliyetçilik konusunda o kadar hassas olsaydı merhum Türkeş ile Erbakan arasında git-geller yapmazdı. Diğer tarih üstadını da Sultanahmet avlusunda, ahali teravihe tekbir alırken maltepe içerken gördüm.Kitap fuarını fesi ile renklendirmişti. Israrı üzere bir kitabını aldım. Son devir üstadları hep nikotin kokuyorlardı. Dumansız hava, yalpasız dava olmaz.Yorumcu arkadaşlar, bizim gibi onlar da beşeri zaaf ile muallel olamazlar mı. Rahmetine muhtacız.
KARAR OKURUMürsel 14 Şubat 2020 03:13
0
Türkeş Erbakan değil.Dp Ap...
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 20:42
0
CHP ye1946 seçimlerinde mebusluk için başvuru formu,red edildiğinde Dp parti,Ap,MSP, MHP'Lİ.hepsi var.hatta mısıroğlu un çıkardığı sebil dergisinde MHP ye gittiği için,keşke atların harasında ölseydide itlerin inine gitmeseydi diye bir yazı yayınlandı.mısırogluda 1977secimlerinde MSP ikinci sıra adayı idi.kazanamayınca MSP aleyhine delil yaptı.
İbrahim Erdoğan 12 Şubat 2020 21:34
Değerli Hocam! Zamanımızda, (inandığınız doğruları bile içerse) böyle bir makale yazabilmek belli bir olgunluk seviyesini aşmış yürekli insanların işidir. İnancım o ki; siz, böyle bir makale yayzmakla "arı kovanına çomak" soktuğunu bilebilecek kadar deneyimli ve birikimli bir aydınsınız. Ancak, toplumumuzun bu noktaya gelmesindeki gerçekleri açıkça ifade etme cesaretini, maddi ve manevi beklenti içinde olmayan aydınlarımız bu gün değil de ne zaman bulacaklar?.. Sizi bu cesareti gösterdiğiniz için tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum...
HAKKI SEZEN 12 Şubat 2020 21:33
Bu tam tesisat silahlı, tanklı toplu tüfekli İsrail askerine taş atan Filistinli çocuğa, "niye taş atıyorsun, naif değilsin?" demek gibi bir şey. Rejimin Millete dayattığı edepsizliklere karşı elbette hınç öfke ve kinden başka ne duyulabilirdi?Necip Fazıl tepkisi sadece hınç öfke ile değil, sanat ve espri yeteneğiyle de ifade etmiştir. Kadir Mısıroğlu'nun bildiği tarihi gerçeklerin, inanıyorum ki farkında bile değilsiniz. Farkına varsaydınız siz de delirirdiniz! Bu günkü rahat lüks içerisinde, ortamın yumuşamasıyla tenkit kolay.Bunlar gibi serdengeçtiler çığır açmışlardır.Allah rahmet eylesin.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 21:26
kapalı toplumların fikir zafiyeti asabiyetten geçer .Bu gün İsmet özelinde de videosu düştü ve aynı şeye benzer şey yorumladım ...Harika bir yazı olmuş ...
Mustafa Erol 12 Şubat 2020 21:10
Senin başka işin yok mu biseviye adam. Merhum Üstad'ı anlamak İnsan işidir..Üstad'ı anlayamadan İnsan kavrayışına yaşadığımız asırda Sünnet tavrıyla izah getiremezsiniz.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 10:31
2
'Mustafa Erol', zat-ı alinizin sünneti biraz fazla kaçmış, aleti kullanılamaz hale getirmiş görünüyor. Çünkü, saldırı noktalarınız, yönteminiz ve kullandığınız dil donanımsız olduğunuza delalet eder olmuş. Bunu örtmek için de, gereksiz yerlere gereksiz yorumlara saplanmışsınız; üzgünüz(!).
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 20:50
Sayın okurlardan bazıları değerli hocamızı güya linç edecekler akıllarınca, sizlere tavsiyem Necip Fazıl ile Akifi iyi araştırmanız. Özellikle Necip Fazıl'ın Menderes'e yazdığı mektubu iyi araştırın. Niyet ne imiş. Herkese selam
Bilge Kağan 12 Şubat 2020 20:14
Yok! Olmamış! Kafanızda bambaşka 'BİR ADAM YARATMIŞSINIZ', dönemin şartlarını okumadan, belki de hiç 'ÇİLE' çekmemişliğin hoyratlığıyla onu 'HAM YOBAZ KABA SOFTA' yerine koymuş, biraz şair ama hiç mütefekkir ilan etmiş, rijit yargılarla hüküm veren bir 'REİS BEY' edasıyla yazmışsınız.Ağlayabilseydiniz demeyeceğim ama 'doğru okuyabilseydiniz anlayabilirdiniz' belki de. Dediğim gibi hayatta olsaydı, sözün sultanı en iyi cevabı kendisi verirdi. Allah gani gani rahmet eylesin(yazınız hiç değilse böyle bitseydi!)
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 20:03
Harika ve cesur bir yazı. Herkes düşündü hoca yazdı. Allah razı olsun
Bilge Kağan 12 Şubat 2020 19:44
Yazının amacı Hakkın adaletine teslim ettiğimiz insanları yargılamak değil diye başlayıp Necip Fazıl ı 'bir neslin ahlak dünyasını fakirleştirmekle' 'karakter zaafıyla' 'narsistlikle' vb itham etmişsiniz. İyi ki amacınız yargılamak değilmiş! Hükmü vermişsiniz bile! Öfkeli nesilden dem vurup her tarafından öfke akan cümleler kurmuşsunuz. Hayatta olsa idi eminim en iyi cevabı size üstad verirdi. Onu yaşadığı dönem, siyasi atmosfer, o dönemin farklı şartları VS dikkate almadan acımasızca eleştirmişsiniz.ölçüsüz,insafsız ve üslubuyla içeriğini zaten geçersiz kılan bir yazı olmuş
Serdarzade 13 Şubat 2020 00:50
3
Bilge Kağan Beyefendiye hak veriyorum. O dönemin şartlarında kabına sığmayan tek başına mücadale vermiş cesur bir kahramandır. Öyle olması gerekiyordu ve öyle oldu. Bütün ömrü İslamı ve müslümanları savunmakla geçmiş, İslam karşıtlarını yiğitçe susturmuştur. Ne demek "intikamcı İslamcılık." Elinsaf. Üstada yakıştırılan bu sıfat düpedüz hakarettir. Eleştirenler bin kere düşünmeli bir söylemeli. Allah rahmet eylesin
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 19:40
Harika bir analiz olmuş.
ramazan koç kayseri 12 Şubat 2020 18:31
hocam bu kadarda kötü değildi o zamanda neler çekmiş ti onunkonfraslarıı dinleyenler yanında bulunanalar sizin dediğiz gibi söylemiyorlar kötülüğe batmış gençliği iyiye çağırdı pislikten çıkardı haksızlık etmiyelim kusursuz insan olmaz ayhan sungur rapor vermeseydi hapiste çürürdü siz kaç gün yattınız onu söyleyin .
Muammer DEMİRCİ 12 Şubat 2020 18:25
Akademik ünvanı olanlardaki kendini üst perdeden görenlerin zaafiyetini taşıyor bu yazı... Kişileri değerlendirirken yaşadıkları dönemin özelliklerinden de bahsedebilseydiniz keşke... İslamı ve Müslümanlığın ve de kadim bir medeniyetin yok sayıldığı, inanan kesimin horlandığı, insan yerine konmadığı bir dönem... Allah'ın son geçerli din olarak gönderdiği İslam dininin kuş diliyle anlatıldığı bir süreç... Müslüman gençliğin bilinçlenmesinde ciddi katkısı olan bu şahsiyetler, inandıkları dava için bedel ödemeyi göze alabilen fikir adamlığının yanında aksiyon adamıdırlar da...Rahmetle anıyoruz...
Murat Kahraman 12 Şubat 2020 18:11
Sayın Mustafa Çağırıcı! Biz sizi tanıyoruz, kime yaranmaya çalıştığını sen daha iyi bilirsin. Necip Fazıl ve Kadir Mısıroğluna sataşmakla pirim kazanamazsın.. Şu an dünyanın dört bir yanında esen pozitif TÜRKİYE RÜZGÂRInda Necip Fazıl, Kadir Mısıroğlu ve çağdaşları mümtaz mütefekkirlerin gençliğe verdiği muhteşem enerji var! Siz bilerek ya da bilmeyerek bu enerjinin kaynağını bombalıyorsunuz! Kime hizmet ediyor bu yazınız söyler misiniz? K. Mısıroğlu hayattayken ona "çakma tarihçi" deseydin ya! Elbette diyemezdin.. Milyonların gönlünde taht kurmuş kişiler hakkında biraz daha itina lütfen!
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 18:02
Öncelikle gerçekten manidar bir yazı.. teşekkürler... Necip Fazıl Kısakürek değerlendirilirken dönemi ve döneminin sancıları ile değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Bütün eserlerini okumuş bir insan olarak Rahmetli NFK in hınç dolu bir yaklaşımı olduğunu ben de düşünmüşümdür. Tabi mensubu olduğumuz medeniyet çizgisinden sapmaya duyulan bir hınçtır bu. Kendi medeniyet köklerinden koparılmak istenilen geniş kitlelerin karşı duruşunun simgesi NFK'i rahmetle anıyor olmakla birlikte, muhabbet ve kaynaşmayı esas alan çizgide buluşmayı diliyorum.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 17:50
Mustafa Hocam, gerçekten iyi niyetli bir şekilde söylüyorum. Siz Necip Fazıl'ı ve yaşadığı dönemi analiz edebilecek kadar bilmiyorsunuz. Eğer siz de, yazıda bahsettiğiniz kötü hasletlere sahip değilseniz; öğrendiğiniz zaman bu yazıdaki ithamlarınızı geri almak isteyeceksiniz. Örneğin ben Kadir Mısıroğlu'nu analiz edecek kadar tanımadığım için susuyorum.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 22:54
1
Kadir Misiroglu’nu tanimadigin icin onu analiz edemiyorsun, ama Mustafa Hoca’yi analiz etmissin. Demek ki Mustafa Hoca’yi taniyorsun ve onun Necip Fazil’in yasadigi donemi bilmedigi gibi birtakim analizler yapiyorsum. Himmm...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 17:46
Necip fazil Asla hayranlik duydugum bir yszar olmamistir. Kaldirimlar siirini begenirim. Kendisi Kapris abidesidir. Ve de radikal islamcidir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:18
Hocam bir ilahiyatçı olarak görüşlerinize fazlasıyla katılıyorum. Necip Fazıl in şiirleri evet bende çok begenirim. Ama görüşleri gerçekten çok sığ. Çok basit. Püsküllü kadir in ise hesaba katılıp ortada fikir var diye dinlenmesi bile milletin evladını zehirlemektir bence.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 18:22
6
Püsküllü kadir diyerek küçümseyici tavır doğru değil. Her araştırmacının eksikleri fazlaları vardır. Iyi bir okuyucu kıyaslama yoluyla sağlıklı bir sonuca ulaşır. Nicelerinin sus pus plduğu dönemlerde, cesurca birçok gerçeği yüksek sesle haykırabilmiştir. Elbette eleştirilebilir. Lakin aşağılamak, hele bir müslümana hiç yakışmaz. O yaklaşım laik ve Kemalistlerin yaklaşımıdır. Onlar itibar avcısıdır. Onların üslubu ile konuşmayınız. Lakin yinede siz bilirsiniz. Ben böyle düşünüyorum.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 22:55
0
Valla ben siirlerini de begenmem...
S. Güneş 12 Şubat 2020 16:11
Uzun yazacaktım baktım buna imkan yok vaçgeçtim. Necip Fazıl'ı, Kadir Mısıroğlu'nu eleştirmişsiniz. onlar akla ve hoşgörüye değil kine ve öfkeye hizmet etmişler diye. Hiç soran oldu mu size acaba; Necip Fazıl'ın mücadelesini, fikri çabasını, kavgasını, sanatını, çilesini anlayacak yeterlikte misiniz ? Bunu yapmak da az çok bir birikim ve derinlik ister.
Murat Kahraman 12 Şubat 2020 16:05
Hiç kusura bakma Sayın Mustafa Çağıcı Hocam, bu yazdıklarınızı sırf sapla samanı karıştırmış olmanızdan dolayı, içinde az bir doğru olsa da tümüyle reddediyorum. Ne amaçla yazdığınızı belirtiyorsunuz ama, sizin gibi bir Hocanın bu tarz sübjektif bir tercihe binâen böylesine önemli şahsiyetleri tekmeler gibi bir yazı yazması kabul edilebilir bir şey değildir! Şimdi sizin de içinizde öfke birikintisi mi var da tarihe geçmiş yüce şahsiyetleri aşağılıyorsun?
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:50
4
İyi de kardeşim yazı dediğin zaten subjektif bir şeydir. Elinde metre mi olacaktı objektif olması için. Yazar böyle söyler sen başka söylersin. Buna da fikir mücadelesi derler.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 17:23
1
Pardon ama yüce şahsiyet derken? Dalga mı geçiyorsun?
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 18:31
4
O şahdiyetler eleştirilemez, la yüsel değillerdir. M. Çağırıcı hocamız bir değerlendirme yapmış. Katılıp katılmamak size aittir. Lakin, sapla samanı birbirine karıştırmak ifadesi hocamız için ağır bir ifade olmuş. Lütfen ilim adamları için ölçülü ifadeler kullanınız.
YERLİ ŞEHİRLİ 12 Şubat 2020 15:47
yazara...1950 doğumlusunuz, 83'te ve 2019'da vefat etmiş; davaları için büyük bedeller ödemiş insanlara narsist, ahlaksız,karakter zaaflı, çakma kelimeleriyle hakaret ahlakı sergilemektense onlar hayattayken; genelleyici yargı cümleleriyle saldırmak yerine müdellel değerlendirmeler yapsaydınız şairliğini değerlendirmeye haddiniz olmadığı gibi fikri seviyelerini de değerlendirmeye haddiniz yok demezdim.YOBAZ ,ISINDIRMAYAN,SEVDİRMEYEN ÜRKÜTEN...KENDİ ÇİRKİN YÜZÜNDE GÜZELLİĞİ ÇÜRÜTEN... mısralarını yazan kişiye yobaz-yoz muamesi yapmanın hesabını inanıyorsanız ahiret boyutuyla düşünün...
Şahin 12 Şubat 2020 14:58
Şairin yaşadığı dönemin devlet yönetiminin o zalimce baskıları olmasa idi şair o dizeleri yazamazdı. Kurtuluş savaşı olmasa idi bügünkü istiklal marşı olmazdı. Şimdi sorarım size kendi vatanımda parya sözü size neyi anlatiyor? Şahsen bana şunu anlatiyor, beni yöneten iktidar zalimlikte düşmanı geçiyor. Allah tan duamız şu olmalı Ya Rabim hiç kimseye zalim yöneticileri nasip etme. Allah bir daha bu millete istiklal marşını yazdırmayı nasip etmesin. Her halde bu söz dahi tek başına içeriden ve dışarıdan insanlar üzerine yapılan baskı ve zulumlerin ne kadar kötü olduğunu anlatmaya yeterde artar.
Kafkameli 12 Şubat 2020 14:08
Hele şükür biri de bunları söylesin yahu! NFK kendini karşı taraf üzerinden tanımlamış biri (ey düşmanım şiiri) olarak zaten fikir insanı olmaya uzaklığını göstermiş. Onun etkisindekilerde hep reaktif hep savunmacı ruh.. Biat isteyen bir üslupla kendi gibi olmayanları batırmış, şüphecilikten uzak sipsivri biri olmuş.
Murat Ceylan 12 Şubat 2020 13:56
Necip Fazıl'ın sadece M.Akif'le düşünceleri değil,Hz.Ali-Muaviye mücadelesini yorumlarken söylediği"Hz.Ali haklıydı.Muaviye de haksız değildi"ifadesi de bana çok garip gelmiştir.Hiçkimsenin tartışılmaz olması da doğru değil.İnsanlar elbette yaşadığı döneme göre değerlendirilmeli.Ama konjontüre göre değerlendirmek daha kötü.Yazdıklarınızın doğru olduğunu biliyorum.İfade şekliniz de son derece seviyeli.Bence her okura olumlu katkılar sağlıyor.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:42
Mısıroğluna çakma yerine tarafgir,takıntılı tarihçi demeyi tercih ederim...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 19:12
6
Bence hic bir sekilde tarihci dememek lazim.
Karar okuru 12 Şubat 2020 13:32
Necip Fazıl hem fikir adamıdır,hem de şairdir.Eleştirilmez değildir.Akif hakkında yazdıkları da doğrudur.Necip Fazıl'ı okuyan ,onun fikirlerini kendine şablon edinenleri '' militan ve çatışmacı ruhları beslerken fikrî ve bilgisel zekâlarının, hatta ahlak dünyalarının fakirleşmiş''olduğu yargısına nasıl ulaştığınızı da bilmek isterim doğrusu.İnsanları sogularken kendinizi de sorgulayın derim.İnsanlar beşer ve nefsleri var.Necip Fazıl yazdı,mücadelesini verdi ve bu dünyadan gitti.Kolay ve rahat bir yaşamı olmadı sizin gibi.Ahlaksızlık insanlara has bir meziyet,sizde de olmaz diyemeyiz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 15:27
2
Menderes'e yazdığı mektuplar, uğradığı polis baskınları, aldığı maddi destekler....
Incezeka 12 Şubat 2020 17:21
3
Ahlak dunyalari nasil fakirlesti, Necip Fazıl'in genclige hitabesine ya da buyuk doguda 1950lerin sonunda yazdiklarina bakarsaniz gorursunuz. Akif baştan asagi namus bekcisi bir adamdi. Onu sevmeyen sol, ateist kesim dahi onun dürüstlüğünu ve ahlakini kabul ederdi. Necip Fazıl in yetistirdigi MTTBci ogrenciler AKPyi kurdu. Bunca yaptiklari zulum ve kul hakkiyla ahlaklilar mi sizce?
Deli Emin 12 Şubat 2020 13:28
Hay Allah razı olsun hocam. KÖTÜ PARA İYİ PARAYI KOVAR..KÖTÜ FİKİR İYİ FİKRİ KOVAR.KÖTÜ KİŞİLİK İYİ KİŞİLİĞİ KOVAR.KÖTÜ SİYASET İYİ SİYASETİ KOVAR. İnanmayan tarihe baksın!Bu vesile ile hep merak etmişimdir,Malik B.Nebi,Mahmut Muhammed TAHA, Cevdet Said v.b..mütefekkirlerin eserleri değil de İhvancı,Cemaati İslamcı fikir ve din adamalarının eserlerini tercüme tercih ve hareketinin nedeni ne diye..Günümüz İslamcılık ve patolojisine bakınca daha ,iyi anladım! Ekilen şiddet ve patolojik fikir ve görüşlerin biçimlendirdiği kişilikler Müslüama alemine hükmediyor..
Hayata "at gözlüğünün" daracık penceresinden bakma rahatlığına alışmış bazı beyin temellerini biraz düşünmeye;at gözlüğünü çıkarmaya çağırdığı için rahatsız etse de güzel bir yazı.Teşekkür ederiz.Eline sağlık.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:14
Necip Fazıl konusunda yazılmış objektif ve cesur bir yazı. Tebrik ediyorum.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:09
Çakma tabiri çok hatalı. Yazı bu kadar mı? Devamı gelmeyecekse çok kısır kalır.
Karar Okuru 12 Şubat 2020 13:08
Son zamanlarda okuduğum en akıllı makale diyebilirim. Çok eskilerde belki 40 yıl önce misafiri olduğum bir muhafazakar büyüğümüzden nerede ise aynı yorumu duymuştum. Benzer şekilde bir aile büyüğümüzde yine Nazım Hikmet’in büyük bir şair ve sanatçı olduğunu ancak ideolojik ve siyasal yanının tutarsızlıklarından bahsetmişti. Gerçekten de sanat yönü olanların politik ve ideolojik konumlarını da sanatçı kişiliğin örtüsü ile harmanlamamak gerek. Diğer yandan kendinden kaynaklı eksiklikler, yetersizlikler ve gençlik çoşkusu ile bilenen öfkeler maalesef akıl ve bilim zeminini kaybediyor.
Muhammet Ünal 12 Şubat 2020 13:03
Teşekkürler hocam saygılar sevgiler
Uğur Aldemir 12 Şubat 2020 12:36
Hocam kaleminize sağlık. Yazınıza yapılan yorumların çoğuna bakacak olursak hala insanlar mantıkları ile değil duyguları ile yaşıyorlar. Duygu ile yaşayan insanlarda mantık karşısında her zaman yenik düşüyorlar. Bizim toplumunda sorunu tamda bu işte
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:33
Muhteşem
Efedamat 12 Şubat 2020 11:36
Düşmanım sen benim ifademsin hızımsın Diyen necip fazılı örnek alanlar bu ülkeyi dostsuz bıraktılar. Şimdi bol bol düşmanımız var.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 10:53
Hocam bunu yazmanız demek mehmet akif ersoya diş bileyenlerin hedef tahtasında olmak demek oluyor. Dikkat edin kısa zamanda birileri tarafından linç edilmeye başlanırsınız. Yazıya gelince bence sonuna kadar haklısınız . Biz osmanlı da ermeni komşularımızla yaşayacak olgunlukta iken, şimdi nasıl bir zihni bunalım geçirdiysek bizim gibi düşünmeyeni tekfir eder olmuşuz. Bu hem dini hem siyasi v.b. alanda geçerli maalesef.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 10:31
Çok doğru marksist bir islamcı anlayışı var, çatışmacı üslûbu ile başarılı ve gönül tahtına oturmuş insanlara çatarak egosunu tatmin etmiş... Ve bu neslin değil bu iktidar yandaşlarının tefekkür abidesi olmayı başarmıştır...
Mevlüt KILINÇKAN 12 Şubat 2020 10:23
İki şairimiz hakkındaki bu yorumunuz benim için yeni ve öğretici oldu.Teşekkürler.
ULVİ ALACACI 12 Şubat 2020 10:21
SİZ İSLAMCI OLARA KİMLERDEN BAHSEDİYORSUNUZ SİZ HANGİ TARAFTASINIZ ,NECİP FAZIL ZOR DÖNEMDE MÜCADELE VERDİ ÖLÜRKEN BİLE HAPİS BORCU VARDI,AKİF DÖNEMİN AYNI FİKRİYATINDA İDİ ABDULHAMİT HAN'A KİNİ HİÇ AZALMADI HAKİKATİ ANLAYINCA DA ÜKEYİ TERK ETTİ ÖLECEĞİ ZAMAN DÖNEBİLDİ NAŞINI ZAMANIN İSLAMCI GENÇLİĞİ SAHİPLENDİ.VATAN ŞAİRİMİZ DİNİ ANLAMDA MASON ABDUH VE VEMALETTİN AFGANİ YOLUNDA OLMUŞ SÜNNETE İHTİYAÇ DUYMADAN DOĞRUDAN KUR'ANDAN ALMALI İLHAMI ÇİZGİSİNDEDİR,MISIR OĞLUNA ÇAKMA TARİHÇİ DERKEN ONUN YAPTIĞI HIZMETLERE AYIP OMUYOR MU HERKES SİZİN GİBİ Mİ DÜŞÜNMELİ VE İSLAMCILARDAN UZAK MI DURMALI
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:15
2
Soluduğunuz oksijene yazık. Türkiye’de fikri olmadan zikri olan büyük bir kitleye çok güzel bir örneksiniz. Birilerini Mason, islamı da kendi düşündüğünüz gibi ilan edip hooop sonucu da belirlediniz bitti gitti maşallah. Ne Abduh ne de Afgani hakkında iki satır bir şey okumadığınız gibi Akif’in de İstiklal marşından başka şişeni bilmezsiniz. Bu arada kurandan ilham almak da suçmuş ya bunu da sizden öğrenmiş olduk.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 10:32
1
Soruna ben cevap vereyim: Evet herkes Islamcilardan uzak durmali, kendilerinin ve memleketin selameti icin.
öteki imam hatipli 12 Şubat 2020 10:08
ideoloji olarak zaten ortada ama ruhsal olarak saklanan bir kişilik.... bir ruhsal bozukluk hali ve bozuklugun kıtleselleşmis hali ise onun organizesinde ortaya çıkan siyasal islamcılıktır...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 00:26
0
Öteki imamhatipli olduğunu yazınla da gostermissin
Sipahi 12 Şubat 2020 10:00
Mustafa hocam, kaleminiz hep yazsın, lakin böyle talihsiz cümlelerden arınarak yazsın dilerim. Mukayese edilen insanlar çağdaş değiller ve kendi dönemleri çerçevesinde değerlendirilmeliler. Akif, Abdülhamid han muhalifi idi ve Fazılın kendisine yönelttiğinden çok daha fazla sert sözler yöneltti ve bunlardan geri adım atmadı. Fazıl ve Mısıroğlu da onu eleştirebilir. Öfke farklı boyutları ile olsa da hepsinde varolan ve gerekli olan bir duygu. Bu durum Nuri pakdil, Cemil meriç, Said nursi yada Sezai karakoç gibi dini ve milli duyarlılığa sahip pekçok şahısta mevcut.
Elçi.. 12 Şubat 2020 13:14
5
Dediklerinize aynen katılıyorum. Her şahıs hatasıyla sevabıyla kendi dönemi şartlarında değerlendirilmeli, asıl sıkıntı onların o dönem ki düşüncelerini aynıyla bu dönmede tatbik etme çabalarıdır. Ama Mustafa hocamın da bu üslubuyla kendi gibi düşünmeyenlerle birleştirici bir üslup kullanma çabası içinde olduğunu sanmıyorum.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 09:17
Merhum Kadir Mısıroğlu için çakma tarihçi diyorsunuz. Örnek verin de bilelim.
Bir İtiraz 12 Şubat 2020 08:39
Ne yapsaydılar değerlerimize küfür eden, Allah demeyi bile yasaklayan, Kur'an-ı asli şekliyle okumayı yasaklayan, müslümanları mürteci yaftasıyla linç eden çağdaş devrim yobazlarına karşı uslu çocuk mu olsaydılar. Tarih diye Abdülhamid'e kızıl diyenler, Vahdettin'e hain diyenler (Emin Oktay gibi) gerçek tarihçi miydiler acaba. Elbette bunlar da insandı ve hataları vardır. Ama bu konudaki mücadelelerini bugünkü rahat ortama bakıp değerlendirmek; dipfirizden çıkardığınız donmuş domates sosunu elinizdeki taze domatesle mukayese etmek gibi bir şeydir. Onlar da Akif'i yargılarken bu hatayı yaptılar
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:22
1
Vatanı satana hain denir. Hiç bir şey okumadan araştırmadan bilmeden ezberletilmiş sloganlarla gerçek tarihe çakma tarih diyenlere cahil denir. Kuran okumak yasakmış Lafı ise artık çok eskidi bir araştırın delile ispata odaklanın üstadların lafına değil.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 19:59
1
'Bir İtiraz' etmeseydin daha iyi idi; yalancılığın-dolandırıcılığın gizli olurdu... İmanınına da inancına da terso gitmez olabilirsin di!..
KARAR OKURUMürsel 12 Şubat 2020 08:19
Bir arkadaş şunu paylaştı: " Abdulhamid'i anlamak her şeyi anlamaktır" N.Fazıl. Ben de aaha bu ne bee demişim! Kendisini canlı dinledim yanında bulundum külliyatını bitirdim.Bugün keskin bıçak beğenmediğim tavrımda etkisi büyük geç anladım. Muhterem Çağrıcı hocam fazlasıyla katılıyorum.Yazın ki farkedilsin..lütfen..
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 08:11
Sayın Çağrıcı, bugünkü yazınız da -en azından benim için- oldukça ufuk açıcı olmuş. Emeğinize sağlık.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 07:39
Hocam, zırvalarından ne Din anlatılır , zırvalarınan ne de tarih.
Zahit Sezer 12 Şubat 2020 06:59
Öfkeliyim... Bunda, Necip Fazıl, Cemil Meriç, Nuri Pakdil (Allah onlara rahmet etsin) gibi öfkeli insanların etkisini büyüktür. Öfkesi olmayan insan gönül rızasıyla başını düşmana uzatıyor demektir. Zayıfların, zulüm görenlerin, ihanete uğrayanların düşmanını hoşgörmesi çaresizliğin, Güçlünün hoşgörüsü ise kibirin göstergesidir. Onun için bu kelimeden nefret ediyorum, kullanılışını da riyakârlık olarak değerlendiriyorum. Öfkeli olmak, düşman bile olsa; hak, adalet ve merhamet ile hareket etmeye engel değildir. Sayın Çağrıcı benim için değerlidir. Ancak 'öfke' düşüncesine katılmıyorum
Karar Okuru 12 Şubat 2020 13:14
2
Öfke ile kalkan zarar ile oturur sağlam bir deyiştir. Aksine şuursuz öfke kaybettirir, hataya zorlar. Güçlü olmak önce akıllı ve soğukkanlı olmayı gerektirir. Öfkeyi yaratan çaresizlik ve yetersizlikten kurtulabilmekke başlar güç.
Ahmet Tabakoğlu 12 Şubat 2020 06:48
Hocamla aynı fikirdeyim
Eyvallah Hocam.
Aşure 12 Şubat 2020 02:02
Objektif, iyi analiz edilmiş bir yazı.Kaleminize sağlık..
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 01:07
On numara bir yazı hocam; aklınıza, elinize sağlık. Umarım hep böyle devam edersiniz. Sade, açık, kırmadan dökmeden bir yazı yazmışsınız. Okur olarak hakkım varsa helal olsun size, siz de bana hakkınızı helal edin. Allah'a emanet olun.
Naci Toprak 12 Şubat 2020 00:34
Sayın Hocam cümlelere takla attırmadan, mugâlata ve polemiğe kapı aralamadan, kimsenin şeytanına taş atmadan ve hiçbir faninin lüzumsuz kerametine imada dahi bulunmadan yıllardır söylenmesi gerekli basit bir tesbiti hakîmâne ifade ettiniz. Varolunuz. Şükranlarımı arz eder, saygılar sunarım.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 11:17
4
Kişileri, düşünürleri kendi şartlarında ve o şartlardaki mücadelenin gereğiyle değerlendirmek daha doğru olur. Aksi takdirde Tıpkı N. Fazılların M. Akif'i yargılayıp değerlendirmesi gibi aynı tarz bir yanlışa düşülmüş olur. Biz öfke gençliği değildik. Bir kısmına katıldığım yukarıdaki tespitlerin bu kısmına katılmıyorum. O dönemin gençliğine haksızlık edilmiştir. Nasıl bir Öfke gençliği ki 80 öncesi bütün gençlik hareketleri silahlı çatışmalara girerken onca provokasyona rağmen İslamcılar çatışmalara girmemiş, rövanşist davranmamıştır. Dahası "İslam'ı öyle yaşa ki seni öldürmeye gelen sende d
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:14
2
KO 11:17, ' " İslam'ı öyle yaşa ki .........', yaşa yaşa; kafana bir şeyler geçir, şalvar gibi bir şeyler giy, sakala sarıl, kadına hakarete varan yorumlara bat, ümmet içinde cinayet üstüne cinayet işle, siyaseten sömürgecilere kurban ol, millet hazinesinden yayıl, haksızlığı hırsızlığı görmezden gel, mezhepçiliği imanın-itikadın en önüne çıkar, yabancı ve/veya yahudi sermayesinin geliştirdiği ürünlerden azami faydalan, konuş-konuş-konuş akıl ver ama akılsız yaşa... Devam mı? Devam, devam!.. Fazla söze lüzum yok, memlekete bak, gör kendini.
Yasemin Kamal 12 Şubat 2020 13:56
4
Harika bir yorum olmuş.Tebrikler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN