Back To Top
‘İslam’ın cazibesi’nden kuşkusu olanlara

‘İslam’ın cazibesi’nden kuşkusu olanlara

 - Son Güncelleme: 12.06.2019 Çarşamba 10:33
- A +

Değerlerine inancını ve güvenini besleyecek yeterlilikte bilgisi, aklı ve ufku olan hiçbir Müslüman, İslam toplumlarında gözlenen yanlışların nedenlerine, tarihî arkaplanına bakmadan, bunların ürettiği şimdiki olumsuzlukların etkisinde kalarak kendi milletinin ve ümmetinin dinini, kültürünü, medeniyetini, değerler dünyasını aşağılayıp reddetmez. Bunun aksi, cehaletin ve kültür emperyalizminin ürettiği bir yozlaşmadır.

Bazılarının “İslam’ın cazibesi” ile ilgili kötümser iddialarına tarihî kanıt diye ileri sürdükleri bilgilerin ya konuyla ilgisi yoktur; çünkü sebepleri din temelli değildir; veya bunlar -kısmen doğru olsa bile- o çağlarda dünyada olanların yanında anılmayı bile değmez. 20. yüzyıldaki iki büyük savaşı istisna edersek dünyanın en kanlı savaşları olan Haçlı Seferleri, bizzat Katolik Kilisesinin çağrısı ve desteğiyle -adı üstünde- din uğruna yapılmış “kutsal savaş”tı. 1618-1648 yılları arasında Katoliklerle Protestanlar arasında yapılan Otuz Yıl Savaşları da yine “din savaşları”dır. İslam tarihinde bunların benzeri bir tek din savaşı yoktur. Buna rağmen dinimiz ve medeniyetimiz hakkındaki toptancı kötümser ve nihilist yaklaşımlar, İslam toplumlarının son birkaç asırdır yaptıkları yanlışları kullanan İslam karşıtlarının, İslam’ın imajını karalayıp yeni Müslüman nesillerinin bile gözünden düşürmeyi tarihte ilk defa başardıklarının veya en azından kalede gedik açtıklarının işaretidir.

***

Esasında yazılarımda üzerinde durduğum, bütün Müslüman uzmanlarla birlikte, Sir Thomas W. Arnold, Bernard Lewis, Robert Mantran, Thomas Michel gibi sayısız Batılı uzmanların da üzerine kitaplar, makaleler yazdığı iki gerçek vardır:

1. İslam’ın ne öğretisinde ne de tarihinde -gönüllü/sivil davet faaliyetleri dışında- Hıristiyanlıktaki misyonerliğe benzer bir dinî-teolojik kurum bulunmadığı halde İslam yayılmıştır.

2. Eski çağlarda herkes gibi Müslümanlar da savaşmışlardır. Fakat bu savaşların, siyasal hâkimiyet sağlamanın ötesinde, dini zorla kabul ettirme gibi bir amacı olmadığı halde İslam yayılmıştır. Sadece İslam ve Osmanlı tarihçisi Fransız Robert Mantran’ın İslam’ın ilk üç asrını yazdığı İslam’ın Yayılış Tarihi adlı eserinin “Sonuç” kısmından kısa bir alıntı sunayım:

“… Hz. Muhammed’in ölümünden sonra gerçekleştirilen fetih hareketleri(nin)… gayesi, alınan topraklardaki sakinleri Müslüman etmek değil, gayrı müslimleri Müslüman hâkimiyeti altına sokmaktı. Batı Hıristiyan devletlerinde olduğu gibi, fetihlerin gayesi din değiştirmek değildi... Yayılma… ‘dinî’ değildi; şu anlamda ki, fâtihler indinde (fetihler) misyoner gayeler taşımıyordu. Başlangıçta ve Arabistan dışında İslâm dininin, Hıristiyanlıkta olduğu gibi, din adamı, misyoneri ve propagandacısı yoktu” (çev. İ. Kayaoğlu, Ankara 1981, s. 226-227).

***

Özellikle son yarım yüzyıl içinde İslam dünyasının yaşadığı sorunların etkisinde kalarak, “İslam’ın cazibesi” sözünden bile rahatsız olanlara hatırlatmak isterim:

İslam, Allah’ın son hak dini olmasının yanında, bizim kültürümüz, medeniyetimiz ve değerlerimizle birlikte var oluşumuzun kaynağı, can damarıdır. Bunu en iyi anlatan eserlerden biri, 45 yıl önce okuduğum ve adeta beynime kazınan, ünlü Fransız yazarı Claude Farrére’in Türklerin Manevi Gücü adlı kitabıdır (çev. O. Bahaeddin, Tercüman 1001 Temel Eser, İstanbul 1973). Farrére, 1922’de bir gazeteciye verdiği demeçte neden Türk dostu olduğunu şöyle açıklamıştı: “… Tanıdıklarımın içinde Türk halkından daha çok saygı ve sevgiye layık olanını görmedim. Bu, tanıdığım en dürüst, en doğru, en sadık,… en cömert… halktır. Düşünün ki, Türkler Balkanların hâkimi idiler, buna rağmen boyun eğdirdikleri halkları yok etmediler. Hemen hemen soyu kesilmiş Avustralya yerlilerini ve Kızılderilileri hatırlarsanız Müslümanların barbarlıkla alâkası bulunmadığını anlarsınız” (Yahya Akyüz, Türk Kurtuluş Savaşı ve Fransız Kamuoyu (1919-1922), Ankara, 1988, s. 55).

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ömer 12 Haziran 2019 23:41
Üzülmeyin Sayin Hocam… Hele su cürük elmalar bir düssün bakin neler olacak neler. Körükörüne degil arayarak bulacagiz ezeli ve ebedi önderimiz sav.sayesinde yeterki sizingibi düyayi okuyabilen rehberlerimiz daha cok olsun. Emperyalistlerin sonu Müslümanlarin elinden olacaktir bu kesin.Belki yarin Belki yarindanda Yakin. saygilarimla...
Ömer 12 Haziran 2019 23:33
Haklisiniz Sayin Hocam Bu yazdiklarinizi tamamiyla onayliyorum.Bu gercekleri anlamak icin 30 yili askin bir zamandan beri yurtdisinda yasiyor olmak gerekiyormus. Kim nasil düsünürse düsünsün .Keske birde bizim gözümüzle bakabilseler Türkiyeme vd Müslümanlara.Gözden kacirilmamasi gereken gercek; Emperyalist doymazlik ve Karsisinda kendi Cahil Entel-Dantel takiminin insafsizca elestirdigi Islam...Ve dahi kasigi belinde doymak bilmeyen Islamcilar!!!!. Bu toplu hücümun altindan kalkabilecek tecrübemiz ve ferasetimiz var Elhamdülillah. Islam Sancagi düstügü yerden tekrar yükselecek.
Müslümanlık nerde, bizden geçmiş insanlık bile… Âlem aldatmaksa maksat, aldanan yok, nâfile! Kaç hakikî Müslüman gördümse: Hep makberdedir; Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir! M.ÂKİF ERSOY
Mevlüt 12 Haziran 2019 13:53
Hz.aliyi camide öldüren, İmam Gazali yıl zindanlarda çürüten, Kerbela olayında Hz Muhammed'in torunu Hz Hüseyin'i katleden, 680 yılından beri Ortadoğu'da Müslümanlara katliam uygulayan, Osmanlı'da şehzadeleri boğan öldüren, Maraş'ta Çorum'da öldürülen Sivas'ta diri diri yakılan diye uzatıp gidebiliriz. Bumudur cazibe?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:30
2
Mevlüt, sen otur...
Okur 13 Haziran 2019 13:32
0
16.30..Sende yürü
Karar Okuru 12 Haziran 2019 13:43
Islam'in ahlakindan kimsenin kuskusu yok. Itici olan islamcilik oynayan ahlaksizlardir.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:41
1
İslam ahlakından kuşkusu olmayana İslamcı derler...
Rıfkı 12 Haziran 2019 13:31
Müslümanlaştırsa cizye (kelle vergisi) alabilir miydi...? Avrupalı mazlumhalkları köleleştirerek toprağı işledi, artı değer oluşturdu Müslümanlar fethettikleri topraklardaki gayrı müslümleri aynı amaçla kullandı. İki romantik batılı yazarın çiziktirdikleriyle hakikati bulmak... Ne komik ya rab...
H.K. 13 Haziran 2019 18:53
0
Vergi bütün ülkelerde & her zaman alınır. Avrupalı'nın Asya'da, Kuzey ve Güney Amerikada yaptıklarını sen bir bilsen, müslüman atalarına bu kadar haksızlık yapıp vebal altına girmez bir o kadar günahı yüklenmezdin. İki romantik yazar dediğin adamlar işte bunu senden çok daha iyi biliyordu. Bu kitapları yazabilmiş olmaları bu iki yazarı atalarının günahlarından göreceli olarak korumuştur. Herkes kendi payına günahtan korunmalı. Bunda komik olan ne? Buna sen de dahilsin Rıfkı beyciğim!..
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 11:34
Bugun fakir ulkelere bakin buyuk cogunlugu dindardir.Dindar toplumlar sosyal zekasi dusuk toplumlardir.Bunu 50 yasi asan tecrubem ve icinden geldigim toplum kesimini bilen birisi olarak soyluyorum.Herseye dini aciklama getirdiginizde zaten zekaya ihtiyac kalmiyor.
H.K. 13 Haziran 2019 18:01
0
50 yılınızı hemen hemen boşa geçirmişsiniz.Yazık! Hemen herşeye gayet doğru & mantıki DiNi açıklama vardır. Yeter ki DiNimiz İslama sahip çıkalım. Kuran'a Allahın rehber kitabı olarak ilgi duyalım.Temiz bir niyetle aklımızı kullanarak anlamağa çalışalım.Bunu yeterince yaptığımızda neden geri kalındığı & fakirleşildiği de ortaya çıkacak. O motivasyon & azimle çalıştığında mesele kalmayacak-Tevekkül yerine geldiği için Allah da yolunu açmış olacak. Bir taraftan şeytana uyarken, diğer taraftan Allahtan torpil bekler gibi çalışmazsan olur mu hiç?!
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 11:11
Yavuz’a övgüler sıralayan Hoca Saadettin Efendi ise şunları yazmıştı: “Bundan önce ayağı uğurlu padişah Rum diyarına yerleşmiş bulunan Kızılbaş tutkunlarını ve Alevi tavşanlarını araştırmak için ülke yöneticilerinin uyulması gerekli buyruklar gönderip, 7’den 70’e varınca ol yaramazlardan ne idiğü saptanan eşkıyanın adları defter olunup, mutlu kapıya bildirilmelerine Ferman-ı Hümayun çıkmıştı. Cihanda geçerli bu buyruk gereğince yöneticilerin araştırma ve taramalarıyla sayıları 40 bini bulanların kimi ortadan kaldırılıp, kimi de hapse attırıldı.” (Hoca Saadettin Efendi, Tacit Tevarih, C. IV, s
H.K. 13 Haziran 2019 18:19
0
Allah'ın DiNi apaçık ortadayken yeni bir dinmiş gibi mezhebi bu DiNin önüne geçirerek DiNin yozlaştırılması endişesi büyük bir endişedir. Çünkü, Hz. Peygamber son peygamberdi(r). Gönül isterdi ki şiddete başvurulmamış olsun, iyi bir iletişim ile ayrı gayrılık ortadan kaldırılmış olsun. Bugün bile akla mantığa aykırı olarak mezhebi DiNin önüne geçirmek istiyenler çoktur, malesef. Allah rızasına göre akletme ve iletişim eksikliği hakeza..
Karar Okuru 12 Haziran 2019 11:05
Yorumlars bakınca okuyucu bu gerçek dışı yaklaşımlara paye vermiyor. Din savaşlarına gelşnce Ali ve Muaviye ya da kerbela neydi mesela. Yapmayın hocam! Körü körüne inanç filan olmaz olsa olsa bağnazlık olur bu.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 19:50
0
11.05, Aydınlama sürecinden sonra sekülerleşen Batılılar iki dünya savaşında 70 insan katletti... İnsanlık tarihinde din savaşlarında toplasan yedi milyon insan ölmemiştir...
Yavuz Karahan 12 Haziran 2019 09:19
Muhammad: A Prophet for Our Time gibi bir şahesere imza atan dinler tarihi uzmanı Karen ARMSTRONG belirttiginiz Batılı uzmanların alayını golgede bırakır bu konuda ... İnşallah bir gun degerli kaleminizden ARMSTRONG'un İslama bakış açısını konu alan bir makale okumak tum okurlarınıza nasip olur
Karar Okuru 12 Haziran 2019 08:59
Hocam yine ideolojik yaklaşıyorsunuz. İslam toplulukları içinde halen gözümüz önündeki çatışmalarda gördüğümüz barbarlığı siz görmüyor musunuz. Türklerin islamiyeti kabulleride baskı ve kılıçla olmuştur. Birde tarih bilincinden söz ediyorsunuz! Konu bağnazlıktır ve sadece din de değildir. 500 yıl öncesinin hıristiyan bağnazlığı bugün geri kalmış islam toplumlarında görülüyor. Hayal dünyasında yaşayıp, gerçek dünyada hayatta kalmaya çalışıyoruz. Kuzguna yavrusu anka görünür. Ben müslümanım en iyi din islam! Mesele özde insan yetersizliği ve bağnazlıktır. Din ne olursa olsun.
Hakem! 12 Haziran 2019 23:34
1
Sn #08:59, "Mesele insan yetersizliği" derken keşfetmekte çok geç kalmışşın! Allah bu noktayı Kuran'ında insanın olası zafiyetlerini bizzat sıralayarak zaten belirtmiştir. Bilmen gereken bir şey de şu: bu zafiyet noktaları insanın ancak şeytana uymasıyla ortaya çıkar. Mesele, şeytana uymak. Allah "uymayacaksınız-akledeceksiniz" demiş. Şeytana, nefsine uyarsan her haltı yersin; barbar olursun, "hocam ideolojik yaklaşıyorsun" da dersin. Ne farkeder?
Karar Okuru 13 Haziran 2019 01:44
1
Desenize müslümanlar daha çok şeytana uyuyor!!
H.K. 13 Haziran 2019 10:31
0
Anlaşılan bu yörede cahiliye fazla.Yardımcı olayım.Hakem haklı. Görmek lazım.O akletmekten de bahsediyor.İman sahibi aynı zamanda aklederse şeytana uymaz.Akleden&çalışan geri de kalmaz.Müslümanlarda şeytana uyan var tabiki, malesef. Ancak,daha önemlisi şeytanın daha çok müslümanlarla uğraşıyor olması (Allah indinde DiN İslamdır).Nihai analIzde, kayıpta olan bizler değiliz.Eksiğimiz İslamı/Kuranı yeterince anlayamamış,aklımızı kullanmamış olmak. Bizim kalkınmamızın bir değeri olacaksa bu iki noktaya dikkat etmek zorundayız.Yoksa diğerlerinden farkımız olmaz
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 08:14
Hoca, "İslam'ın cazibesi" derken daha çok da pratik İslam'dan (Tarihten...) örnek veriyor. Örnekler ve çıkardığı sonuç tutarlı değil. Mesela, Haçlı Seferlerinin önemli nedenlerinden biri, “alınan topraklardaki … gayrı müslimleri Müslüman hâkimiyeti altına sokmak” amacına matuf yayılmacı “İslam” değil midir ? Mesela, beş asır egemen olduğumuz Balkanlar niye bu cazibenin etkisine kapılmamış da, bugün bile o beş yüz yılın hesabını sormak için fırsat kollamaktadır ? Diyar-ı Rum'un Hristiyanları bu cazibeye niye kapılmamışlar ki ?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 06:40
Böyle giderse kürtler tamamen türkleşir .Geçen böyle bir yazı okumuştum sn hocam.Osmanlı yapmamıştı 400 yıl yunan osmanlıda kaldı ama yine yunan kaldı. Fakat ulus fikri oluştu dediğimiz erdemler yoktur..Artık bu çağda iyi bir adalet ve hukukun üstünlüğü başka çıkar yol yok.Her gün iyi bir yaşam için akdenizde boğulan ve necaşilerin ülkesine kaçan kaçana. Geçmişten ziyade günümüzde realist olmak lazım.İyi para kötü parayı kovar....
H.K. 13 Haziran 2019 22:30
0
#06:40; Ha bunu da benden okumuş ol! Bir Kürt'ün, Türk'ün veya Rum'un ulaşabileceği en büyük seviye insanlıktır ve müslümanlıktır. Rumlar Osmanlı ile ayaklarına gelen fırsattan faydalanamamışsa kimde kabahat? Akrabalarım arasında beş-benzemezler arasında etnik köken olarak kürt te vardır. Ülke bütünlüğü, müslümanların huzuru içinde birlik beraberlikten güzeli var mı? Hepbirlikte iyi çalışalım herkese yatecek mal ve para üretelim kötüsünü aramızda barındırmayalım. Allah'ın rızası budur. Yüzümüzün akıyla beraber haşr olalım. Nihai analizde gerisi hikaye...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 06:05
Osmanli devleti, gayrimuslumleri yok etseydi imparatorluk kuramazdi. Istanbul'un fethinden itibaren sadrazamlarin, vezirlerin, devlet adamlarinin ve danismanlarin buyuk cogunlugu gayrimuslum kokenliydi. Sanatta, mimaride, tum meslek dallarinda gayrimuslum vatandaslarin katkisi buyuk olmustur. Osmanli'da en uretken, devlete en cok vergi veren de gayrimuslum vatandaslardi. Padisahlarin buyuk cogunlugunun annelerinin ve eslerinin de gayrimuslum kokenli olmasi, Irkci/ayirimci bir devlet zihniyetinin olmamasinda etkili olmustur ama asil sebep Osmanliya onemli katkilarda bulunmus olmalaridir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN