Back To Top
Sahi biz nereye gidiyoruz?!

Sahi biz nereye gidiyoruz?!

 - Son Güncelleme: 06.03.2019 Çarşamba 10:12
- A +

Vaktiyle laikçi kesimlerde bir iki cümlelik “Atatürkçü, ilerici” laflar ettikten sonra “gerici” gördükleri çevrelere ağızlarının dolusunca hakaret edenleri, hatta hapse attıranları görüyorduk. O zamanlar “İslâmî” kesim mağdur ve mazlum idi. Şimdi durum değişti. Aslında İslâm ve Peygamber ahlakına bakarsanız şimdi af, müsamaha, en azından âdil olma zamanıdır. Ama gerçek öyle değil. “İslâmî” kesimden eline güç ve fırsat geçiren bazıları için şimdi zaman rövanş, intikam, –hazır fırsat eldeyken- kendi düşünceleri –ve çoğu zaman üstünü kutsal kavramlarla örttükleri- çıkarları için engel gördüklerini iftira, zulüm vs. demeden elden geleni yapıp itibarsızlaştırma, imha etme, alanı boşaltma zamanıdır. Hatta bunlar arasında havayı iyi koklayarak “hidayete erenler (!)” de var. Hz. Peygamber ne güzel söylemiş: “Eğer Allah’tan haya etmiyorsan, artık istediğini yapabilirsin!”

Ama öteden beri dindar bildiğimiz bir kısım insanların durumu yürek yakıcı. Son yıllarda bu “dindar” kesimden öylelerini görüyoruz ki, inanıp yaşadıkları din ile yapıp ettiklerini nasıl bağdaştırdıklarına şaşıp kalıyoruz. Hakaret, küfür, iftira… adamda ne desen var. Bunların birçoğu devlet ricalinin hoşlarına gidecek üç beş cümlelik din, iman, mukaddesat, şanlı tarihimiz lafı edip, “sendenim” diyerek orayı sağlama aldıktan sonra (aslında o zevatın sırtlarına basarak), artık sözde davaları, gerçekte ikballeri ve çıkarları için tehlikeli gördükleri kişilere, kurumlara karşı kötülükte sınır tanımıyorlar.

***

İşte böylelerinden biriyle, -sadece ibret olsun diye unvanını söyleyeyim- bir HADİS doçentiyle yapılıp yayımlanmış bir röportaj okudum. Bu zat orada dinî alanda araştırmalar yaptıran bir merkezin mali işlemlerini anlatıyor. Bir iki cümlesini aynen alayım: “(Bu merkezi falan) vakıf destekliyor…  Burada görev yapan akademisyenler var… Ayda 30.000 lira para geliyor oradan adama... Ki bu, bizim gördüğümüz... Arkadaşlar, o baştan adını andığım uluslar üstü vakıfların, müesseselerin akıttıkları paranın haddi hesabı yok!.. ”

Bu zatın mesleğine, unvanına bakarak söylediklerine inanan, söz konusu merkezde çeşitli vakıflardan, hatta “uluslar üstü” karanlık kaynaklardan beslenen, dolayısıyla onların emrinde çalışan akademisyenler bulunduğunu düşünen kim bilir ne kadar insan olmuştur.

Gelelim işin hakikatine:

1. O kurum bir vakıf üniversitesine bağlı, YÖK sistemi içinde, özel bütçeli bir araştırma merkezidir. Hiçbir kamu kurumu, dernek veya vakıfla (ilgili üniversitenin vakfı dâhil) hiçbir parasal ilişkisi yok. Keza yurt dışından hiçbir şekilde mali destek sağlamıyor.

2. Biri tam mesaili Bilim Kurulu Başkanı profesör, üçü idari personel olmak üzere, Merkez’den aylık alanların tamamı dört kişidir. Bilim Kurulu Başkanına, devlet üniversitelerindeki aynı unvanı taşıyan bir öğretim üyesi maaşının yarısının altında bir ücret ödeniyor.

3. Merkezin Müdürü bağlı bulunduğu vakıf üniversitesinde öğretim üyesi olup, merkezdeki mesaisi için kendisine ayrıca bir ödeme yapılmıyor.

4. Bilim Kurulu üyelerine ücret ödenmiyor, sadece fiziki ortamdan yararlanma imkânı sağlanıyor.

5. Merkezin bilimsel projeleri çerçevesinde ilmî yazı/kitap yazanlara, çeviri yapanlara piyasa usul ve ölçülerine göre telif ücreti ödeniyor.

***

Bu bilgiler karşısında, söz konusu HADİS doçentinin, anılan merkez hakkında ürettiği dehşet verici isnatları, fakültesinde okuttuğu Peygamber hadislerinin ve ahlakının neresine sığdırdığı sorusunu sormayı kamuoyunun, özellikle de öğrencilerinin takdirine sunuyorum.

Bu meselenin ülkemiz adına daha vahim tarafı, -anılan röportajda görüldüğü gibi- bu HADİS doçentinin, devletin zirvesini “yanına adamlar yerleştirerek” yönetme hevesine kapılması, buna uygun bir ortamın bulunduğunu düşünmesi, bunları da ortalıkta rahat rahat konuşup yayımlayabilmesidir.

Sahi biz nereye gidiyoruz?!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hocam, " Sahi biz nereye gidiyoruz?!" diye sormuşsunuz. Sorunuza soru ile mukabelede bulunayım: " Üzerimize doğru gelen şey nedir Hocam ? "
KARAR OKURU 08 Mart 2019 09:20
Bahsettiğiniz doç Dr. Biliyoruz. Röportaj da dediklerini de biliyoruz. Ortaya koyduğu anlayışa da karşıyız fakaaat; bunun yazınızın başındaki ifadeler ile ne alakası var. Kemalist ve Atatürkçülük ile ne ilgisi var. Yani bu olayı anlatmak için kullanmış olduğunuz konu inanın çok zorlama.
Misafir 07 Mart 2019 15:54
Biz nereye gidiyoruz? diye sormuşsunuz. ALLAH C.C korusun ama, sanırım Cehenneme
M. Çağrıcı 09 Mart 2019 02:42
0
Sevgili Karar okuru, ilgine teşekkür. Bu "alaka", Karar okurunun kolaylıkla göreceği kadar açık sanırım. Cevap şu: Fanatizm hangi taraftan olursa olsun. insanları adalet ve hakkaniyetten iftira, zulüm gibi her türlü haksızlığa saptırır. Yazıda örneği de verilmiş.
Enes Sevbanoğlu 06 Mart 2019 23:46
Hz. Peygamber değil, Peygamber Efendimiz (sav). Lütfen bari Efendimize hürmetsizlik etmeyelim."
KARAR OKURU 06 Mart 2019 22:29
Mide bulandirici ama Katarda ve Kuveyt'de söz konusu Doçent ve avanesi 2011 yilinda ehl-i sünneti savunuyoruz iddiasi ile araplarin petro-dolarlarinin peşinde kapi kapi dolaşiyorlardi. Mustafa Hocan; O müfteri herkesi kendi gibi saniyor. Bu dini hizmetleri kendisi para karsiliği yaptigindan baskalarinin da kendisi gibi yaptigini düşünmesini anlamak lazim.
Karar'lıyım 07 Mart 2019 03:01
0
Burada da belediyelere epeyce "yüklü" "progdamlar" yaptıkları söyleniyor.
Şahin Gündüz 06 Mart 2019 21:10
Geçmişte ittihak-terakki ve devamı olan kemalistler ne yapıyorsa, bu gün erdoğanistler aynısını yapıyor. Demek ki gücü eline geçirenler ve inançlarını, ideoleji haline getirenleri ne din, ne ahlak nede evrensel insani değerler ilgilendirmiyormuş. "Kötülüklerden ve fenalıklardan alıkoymayan namaz namaz değildir" diyor İslam Peygamberi ne güzel diyor.
Karar(lı) 06 Mart 2019 18:15
Sayın Hocamız, Bizim yörelerde hala kadına hiç miras verilmiyor. Bu konuda bir makale yazabilir misiniz.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 16:17
Kandırıldık diyerek milleti kandırıyorlar. Kandırılmak kanmak çok moda
Biz şuraya gitmeliyiz hocam.Kuramer açık ve şeffaflık gereği dediklerinizi ve fazlasını kuruluşundan sonra kamuyla paylaşmalıydı.İğneyi önce kendimize..
KARAR OKURU 06 Mart 2019 14:13
Sayın Yazar, evet bu " Nereye gidiyoruz ?" sorusu sorulmalıdır. Yanlız bu şahsın söylediklerine mal bulmuş mağribi gibi sarılmak ta neyin nedi ? Bu bir kişi üzerinden herşeyi ve herkesi suçlayıcı bu yaklaşım da çok adil olmasa gerek.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 13:46
Daha gidecek bir yer yok, esfel-i safiline ulastik artik.
Murat Yayla 06 Mart 2019 11:37
Şimdi durum değişti. Aslında İslâm ve Peygamber ahlakına bakarsanız şimdi af, müsamaha, en azından âdil olma zamanıdır. Ama gerçek öyle değil. “İslâmî” kesimden eline güç ve fırsat geçiren bazıları için şimdi zaman rövanş, intikam, –hazır fırsat eldeyken- kendi düşünceleri –ve çoğu zaman üstünü kutsal kavramlarla örttükleri- çıkarları için engel gördüklerini iftira, zulüm vs. demeden elden geleni yapıp itibarsızlaştırma, imha etme, alanı boşaltma zamanıdır. Ya be adam, sen bari temiz kal!!!!! Müminlere iftira atıyorsunnnnnnnn
destek 06 Mart 2019 11:26
boş işler hocam beee
KARAR OKURU 06 Mart 2019 11:15
ingilizcesi associate professor olan docentlik kavraminin kelime koku almanca docent anlamina gelen dozent dir. İlk defa duydum. Hadis doçentini .Ama Hadis doçenti şeklindeki bu bulusumuz yüzyılın buluşu ve insanlık tarihini değiştirecek en önemli buluş olarak tarihte yerini alacaktır.
musto 06 Mart 2019 11:11
Eskiden dindar insanlar zulüm görmedi aksine salyangoz satmaya çalışanlar pirim alamadı mahallerden uzaklaştı Mekkede bile salya sümük söğüp sayanlar pirim aldı belediye başkanı oldular sonra kuzu postuyla geldiler ve vahşi birer kurt oldular.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 10:49
Günaydın hocam. bunlar zaten böyleydi.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 10:22
Peygamberler tarihinde vahiy nasıl gelmiştir, önce insan olan, erdemli olan, vahiy gelmeden önce de "emin" olan insanlar Allah tarafından seçilmiş, sonra onlara vahiy indirilmiştir. Yani öncelikle insan olunmadan, imanlı olunamaz. Bir de hocam; sizin bu İslamcı cenahta, Allah'ın gücüne gidecek bunca şey yapılırken ayan beyan, neden çıt yok acaba? İslamcı bir aydının "En büyük ibadet hakkı savunmaktır" diye bir sözünü duymuştum. Allah'ın ismi de olan "Hak" yerlerde sürünüyor, umurunuzda değil..!
KARAR OKURU 06 Mart 2019 10:06
Her iki tarafi da kiniyorum Sayin Çagirici. Müslümanlar böyle olmamali. Merhametli, durust, tarafsiz ve hakkaniyetli olmali. Bir genel af ve toplumsal kucaklaşma şart oldu.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 12:44
1
genel af değil. hukuk gerekli
Neyzen 06 Mart 2019 09:33
Hacı Murat,İmam Hatip yapmak için insanların okuluna el konulup,başka okullara sürülüyor. Çocukları tercih ile İHO tercihe zorlanıyor.Nerde yaşıyorsun arkadaş.İHO'ların % 45 boş. RTE 7/24 İfitira,yalan,santaj ile çalışıyor.AKP vekili oy ver cennet al diyor. İmamoğlu çocuklu kadınlar ücretsiz otobüs vaad edince Reiz sen kimin parasını veriyorsun diyor.İstanbul B.Ş.B çoçuklarının vakıflarını ihya etmiş TIS yok.Hacım ne ayak
metin p. 06 Mart 2019 09:12
MÜTEDEYYİN GÖRÜNEREK TOPLUMU AYRIŞTIRMAK İLE HAKİKİ DİNDARLARI BİRBİRİNDEN AYIRT EDECEK BİR DİRAYET LAZIM SİZE.ONLARA YERYÜZÜNDE BOZGUNCULUK YAPMAYIN DENİLDİĞİNDE BİZ İSLAH EDİCİLERİZ DERLER AYETİNİ HATIRLAYIN VE BÖYLE FESATÇILARIN HER KESİMDE İŞ YAPTIKLARINI BİLİN.KARŞI CENAHA KARŞI AŞAĞILIK KOMPLEKSİMİZİ BIRAKIP MÜMİNLERİ SAVUNMAYA DEVAM EDELİM.
veysel 06 Mart 2019 08:13
Sayın yazar Bey ; yorumları okuduğunuzu bildiğim için yazıyorum.1- Bahsettiğiniz Docent Kuramer üzerinden söylediği sözlerde hata etmiştir.2- Siz bir kişi üzerinden " bazı İslami Kesimler " diyerek genelleme yapıyorsunuz ve dolayısıyla bütün bir müslümalar zan altında kalmış oluyor, ayrıca bu kadar lafı dolayacağınızıa direk ilğili Docentin ismini vererek bu kişi şu konuda yalan, veya iftirada bulundu demeniz daha doğru değil mi? 3-Bir önceki yazınızda sorduğum soruya ceva vermediniz buğünkü yaşanan zulumlere kadim ulema tarafından hengi ayetve
Karar Okuru 06 Mart 2019 07:36
"Kul hakkı"nın ehemmiyetini ilahiyat hocaları bilmesse kim bilecek? Bu doçent acaba "hakkınızı helal edin. Yanlış yaptım. Kötü zanda bulundum" dermi ki?
HACI MURAT 06 Mart 2019 07:12
Mütedeyyin kesimin yanlışlarını,varsa haksızlıklarını,ahlaka mugayir hareketlerini eleştirelim. Eyvallah. Ama genelleme yapmadan.Şu anda hangi rövanşist ve intikamcı davranış var mesela?Laikçi biri dersten mi atılıyor,üniversitenin kapısından mı geri çevriliyor,kıyafeti mi kontrol ediliyor, laikçi olduğu için hapse mi atılıyor? Hayır,böyle bir şey yok.Durum böyle olunca rövanş,intikam gibi kelimeler havada kalıyor.Ülkemizin hala yaşanabilir halde kalmasını mütedeyyin insanlarımızın varlığına borçluyuz bence.
Kamuoyunda, buna GERÇEK dindarlar da dahil, biri eğer HACI ise, ona mesafeli durma, ondan her olumsuzu bekleme konusunda bir kanaat vardır. Bu tavrın ne kadar isabetli olduğunu HACI MURAT’a bakıp anlayabilirsiniz. Mustafa Hoca’nın konusu, SEFİL bir ilahiyat hocasının yalancılığı, ahlaksızlığı. Buna girizgah yaptığı konu, bence de bu yazı için gereksiz. Ama bizim HACI, ilgili kısmı DİKKATTEN KAÇIRMAK için, kasıtla, konuyu girizgaha çekmekte, o yalancıyı da, “mütedeyyin”ler üzerinden aklamakta.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 08:28
69
İlgili ilgisiz her konuyu FETÖ’ye bağlayan bu arkadaş, muhtemelen, vaktizamanında, vaiz bozuntusunun deccal olduğunu, AKP’nin beslediği bu cemaatin tehlikeli olduğunu, söyleyenlere, ben öyle diyemem, bunlar MİÜTEDEYYİN insanlar, da demiştir.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 22:43
1
Evet söylediklerinin çoğu yapılıyor.
KARAR OKURU 13 Mart 2019 18:18
0
Senin cumhurbaşkanına hakaret gibi nedenlerle içeri atılanlardan heberin yok galiba.
İlyas KARSLI 06 Mart 2019 07:06
Bunlar devede kulak Sn. Hocam, daha neler oluyor neler! Daha çok Molla Kâsımlara lazım. Bu durum, emr-i bi'l-ma'rûf nehy-i 'ani'l-münker görevimizi hakkıyla yapamadığımızı gösterir. Allah sonumuzu hayreyleye...
KARAR OKURU 06 Mart 2019 05:55
2 mart Mustafa Öztürk hocanin yazisi ile örtüşüyor...Yalan haber ve belgesiz ,iftira niteligi yazi ve mesajlarin adliye de hesaplaşilmasi lazim...yoksa lafla anlamayanin hukuki bir müeyyidesi olmadan bu kısır döngü devam eder....Bu bu gün hadis docenti olur ...yarin iktisad prof...farketmez....ceza şart....Hic olmazsa 1 ay maaş cezasi verilmesi lazim fakülte kurulundan varsa böyle haklari.......
Nuh 06 Mart 2019 01:39
Bir yere gittiğimiz yok son hızla belamızı buluyoruz.....Hepsi bu.......
Aydinoglu 06 Mart 2019 00:18
(aslında o zevatın sırtlarına basarak) ibaresini kaldirirsak super bir yazi eli opulesi bir yazi, parantez icindeki ibare yazida siritmis. Yazarin bu ifadeyi iyi niyetle parantez icine aldigini dusunerek yinede saygi duydum. Bizi curutuyorlar isin ozeti bu ....Direnmeli uyanmali degilmiyiz....
KARAR OKURU 06 Mart 2019 08:14
2
O zevat kimse, çok kullanışlıymış, demek ki. Kimin nereye bastığının farkına varmadığına göre, neresi ise bulunduğu yer, oraya layık değilmiş, demek ki.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 00:18
istisnasiz her kisi, kurum, stk, cemaat, vs topluluk kendini ve aidiyet duydugu grubun tutarliligi, fanatizmini, slogancilik ve ahlakini, durustlugunu "herseyden once insan, iyi insan, durust ve ahlakli olup olnadigini sorgulamakla kalmayip aktif iyi olmak ve aykiri kisi ve davranislari elestiri-ozelestiri olarak ifade etmek zorundadir. Yanlisi yapan biz veya bize benzeyen ise dogru olmaz ki! Degismezsek kendimiz kaybederiz...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN