Back To Top
28 Şubat devletin nasıl olmaması gerektiğinin resmidir

28 Şubat devletin nasıl olmaması gerektiğinin resmidir

 - Son Güncelleme: 28.02.2019 Perşembe 08:47
- A +

Toplumun tercihine, inancına, fikrine, yaşama biçimine, geleneğine ve hayata bakışına karışmak bir ülkeye yapılabilecek en büyük haksızlıktır. İnsanlara nasıl ve ne şekilde olmaları gerektiğini dayatmak; yani hayatlarına ilişkin normlar koymak devletlerin görevi değildir. Böyle bir yetkileri yoktur. “Makbul vatandaş” diye bir kavramı akıldan geçirmek dahi sözkonusu olamaz. Kılık kıyafetiyle, düşüncesiyle, başkalarıyla olan ilişkilerini sınırlamak gibi bir tarif ve tanım düşünülemez. Bir kalıp tayin ederek, kalıba girmeyenlerin eğitim, istihdam ve özgürce yaşama hakkını sınırlamak ve gaspetmek despotluktur.

* * *

Bugün yıldönümünü anma ve anlama ihtiyacımız olan “28 Şubat süreci” böyle bir toplum ve devlet tasavvurunun acınası bir teşebbüsüydü… Uğursuz ve karanlık günlerdi. Asker-sivil bürokrasi eliyle tayin edilen normlara uymayan vatandaşların, başörtülü kadınların ve dindar erkeklerin ağır baskı altına alındığı zamanlardı. 28 Şubat, siyasi partilerin kapatıldığı, dernek ve vakıfların kapasına kilit vurulduğu ve dindar kimlik taşıyanların hayatlarının cehenneme çevrildiği dönemin adıdır. Bir dönemin adı olmaktan öte, ötekileştirici, dayatmacı ve ayrımcı zihniyetin sembolüdür.

28 Şubat, bir devletin nasıl olmaması gerektiğinin acı bir örneğidir.

Devlet, elindeki gücü kullanarak “tek tip” vatandaş yaratamaz. “Tek tip”e uymadığını düşündüğü vatandaşı dışlayamaz ve asla bir hayat normu tayin edemez. Buna bağlı olarak insanları temel haklarından mahrum bırakmak gibi bir imtiyaza sahip olamaz. Devlet aynı zamanda hangi siyasetin, hangi fikrin daha faydalı hangisinin daha zararlı olduğunu da belirleyemez. Sahip olmadığı böyle bir yetkiyi kullanarak siyasetin bir kısmına imkan tanırken diğerini yasaklayamaz veya üzerinde baskı kuramaz. Onayladığına yol açıp, onaylamadığına hain diyemez.

Böyle bir yaklaşım devletin hakkı olmadığı gibi toplumların tabiatına da aykırıdır. 28 Şubat bütün başka gerekçelerin yanına bu gayrı tabii hal nedeniyle de devam edemedi. Askerin ve bütün müttefiklerinin sarsılmaz görünen kudretine rağmen muvaffak olamadı.

Ne var ki geride büyük acılarla birlikte telafisi imkansız hasarlar bıraktı. Türkiye bu zihniyet sapmasının sancılarıyla baş etmekte zorlandı. Zaten yaralı belleklerin üzerine bir dizi başka kötü ve tatsız hatıra eklendi. Özellikle, o dönem hayata atılmaya hazırlanan başörtülü genç kızların yaşadığı travma yılar geçse de edilemeyecek kadar derin ve sarsıcı oldu. 

Bugün… Sağcı solcu, dindar laik, Türk, Kürt ve bütün farklı kimliklerin 28 Şubat’tan anlaması gereken ilk şey, devlet eliyle dayatılan bütün tanımlayıcı ve sınırlayıcı kalıpların imkansızlığıdır. Bir kesimi makbul kılarken bir kesimi ötekileştiren yaklaşımın sürdürülemez olduğudur.

Bin yıl sürmeyi hak eden 28 Şubat değil, o karanlıkta dayatılan fikirlerin tam zıddıdır.

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Mart 2019 03:46
Evet dindar kimlik taşıyanların hay!tlarının cehenneme çevrildiği bir vakıa 28 şubat günümüzde on katı ağırları yaşanıyor lakin sesleri duyan yok galiba yaratıcıdan başka yada korku cehenneminden dolayımı tek seslilik ten mıdır bi/inmez inancını yaşamaktan başka suçu olmayan yüzbinlerce ne travmalar yaşıyor 2019 yirmi sekiz şubatında sadece biliyoruz ki O onun yolunda olan Nebiler veliler de yaşamış ve has kul olmanın başka yolu yokmuş
Karar okuru 28 Şubat 2019 23:51
Bu coğrafyada, ve diğer az gelişmiş ülkelerde mazlum ve zalim hep yer değiştirir. Göreceğiz bakalım bu liyakat yokluğu bu hukuksuzluk nasıl bir sonuç doğuracak. Sonra bir daha bakarız
Mehmet 28 Şubat 2019 18:02
28 şubat yok mu.28 subatcilarin hepsi ergenekondan aklandı ve önemli yerlere atandı.
Mehmet 28 Şubat 2019 17:59
Biz sadece ihl mezunu olduğumuz için üniversite sınavında başka bölümleri tercih edemedik.Universiteyi kazandığım.halde tercih yaptırmadım.Once askerliği bitirdim.Askerde kuzey ırakta görev yaptım.Bayramda bizi ziyaret eden komutan gözümüzün içine bakarak Erbakana ve dolayısı ile bize hakaret yağdırdı.Evet yarışı imam hatipli olan askerlere.Simdi perinçek ile aynı gemideyiz diyen,bir taraftanda ihl açanlar bizi 28 şubatcilardan daha çok incitiyor.Erbakan hocanın samiyetini bilmesem acaba kullanildik mi diyeceğim.
Muhtefi. .. 28 Şubat 2019 16:16
Yüce İSLAM DİNİ kim samimiyetle,içten aşk ile uyarsa kimse engel olamaz. Olamayacaktır. Tek başına kalsan da Fark etmez. Mutlak ve Mutlaka yürursun. Fakaaat Teo -politik mantıkla sadece İbadet Rituellerini yapıp sakal, bıyık ile Ancak Sazan Avlanır ve Jakoben Laikcinin oyuncağı olursun...:)))...İslam Kuran ve Hikmettir. .İmana Akılla başlanır Kalp i Tefekurle Kemale erer. .Kimsede EN-GEL O-LA-MAZ...aklı, felsefesi,gücü ermez buralara. **Kapalı alandır** :)) yalnizca ehline mahremdir. .acizane. ..
E.K 28 Şubat 2019 15:50
28 Subat sureci yanlisti...insanlarin inanc ve yasam bicimine karsi bir dayatmaydi...bin yil falanda surmedi zaten...toplum red etti...Dindar ve kindar nesil yetistirme pesinde olan, ezanlarin desisini artirip herkesi camiye toplamaya calisan, Diyanetin kadrolarini fazlasiyla sisiren, ....kendi dogrularini dayatan mevcut iktidar ile ..28 Subatcilar aslinda emmi ogludurlar.....zihinyet ayni...dayatma....ozgurluklere mudahale...hukuku askiya alma...bir tek benim dogrum dogrudur....anlayisi...cok benzerlikler var..
28 Şubat'ın AKP'yi iktidara taşımak ve Türkiye'yi dönüştürmek için yapıldığını, o dönem maşa olarak kullanılan Kemalistler ve CHP'liler bile artık biliyor ve itiraf ediyorlar. 28 Şubat'ın bin yıl devam edeceğine gelince evet, 28 Şubat bir zulümdü ve zulüm katlanarak devam ediyor. Bir farkla ki, zulmeden ve zulmü alkışlayanlar yer değiştirdi.
mehmet b 28 Şubat 2019 17:27
12
Yer değiştirmedi sıkıntısını biz çektik kaymağını bunlar yiyor. Biz imamhatipte jop yerken bunlar fettoşun kolejlerinde okuyorlardı. Biz o zamanda zenciydik şimdide zenciyiz
ATİ 28 Şubat 2019 09:40
Toplumun tercihine, inancına, fikrine, yaşama biçimine, geleneğine ve hayata bakışına karışmak bir ülkeye yapılabilecek en büyük haksızlıktır. İnsanlara nasıl ve ne şekilde olmaları gerektiğini dayatmak; yani hayatlarına ilişkin normlar koymak devletlerin görevi değildir. Böyle bir yetkileri yoktur. YENİ TÜRK DEVLETİ TAM DA BU ANLAYIŞLA İNŞAA EDİLMEDİ Mİ? CUMHURİYET TAM DA BU TAVRI GÖSTERMEDİ Mİ ÜLKEDE YAŞAYANLARA?
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 12:40
1
devam niteliğindedir tüm bu olanlar...
refahyol Erbakan iktidarını devirmek için iç ve dış oyunlar oynandı az zimendiler adlı derin devlet artıgı grup ellerinde asaları ve garip giysileri ile Anıtkabir'e yürüyenler sokaklarda kemalizmi yıkacağız diyenler Atatürk'e put diyenler türemişti. Fadime Şahinler Azimendiler Ali kalkancılar her gün bir yerde sözde miting adı altında kemalizmi yıkacağız sloganları atan tuhaf kişiler türemişti. 28 Şubat'ta milli görüş ve refahyol hükümetini devirmek için Türkiye içinde çeşitli oyunlar oynandı Erbakan Hoca çok yapıcı ve milli bir insandı buna
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 07:29
18
Yok canım, olur mu öyle şey... Komplo teorisi üretiyorsun...
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 21:45
20
aczimendi ler ellerinde sopalarla Refah Partisi zamanında Anıtkabir'e yürüyüp putları devireceğiz diyorlardı bence bu tarikatçı mollalar 28 şubatçılar la beraber çalıştılar ve şimdi görüyoruz ki Müslüm Gündüz reisçi oldu erdoğancı Oldu Demek ki neymiş 28 şubat Hacı Bey aradı bütün çileği milli görüşçüler çekti kaymağını yiyen ise AKP liler oldu ve Erdoğan oldu ve hala yiyorlar AKP lilerin ve Erdoğan ağzından bir kere Erbakan hocayı AnaN bir tek kelime bile çıkmıyor
musto 28 Şubat 2019 01:47
Kamu oyunda Erbakan hocanın eskiden beri olan esprili yaklaşımları ve illaki başbakan olmak için karşı tarafa istediği tavizleri vereceğini biliyorduk netice öyle oldu yurt dışı gezilerinde İran ve Libya'da hoş karşılanmaması tarikat şeyhlerini başbakanlıkta ağırlaması yaptığı icraatlara bakılmaksızın halka bunlar gösterildi.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 07:37
8
Milletin seçtiği birinin, başbakan olmak için, başkakarına taviz verdiğini iddia etmek.. Bu cümleyi İngilizceye çevirsek galiba kimse bir şey anlamaz...
musto 28 Şubat 2019 11:36
2
Çiller ve çevresinin yapmış oldukları Susurluk skandalı yapılan eylemleri gulu,gulu dansı yapıyorlar mum söndürüyorlar vb alaya alması çillerin her isteğini kabul etmesi.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 14:09
8
11.36, Erbakan'ı yaşarken anlamayan ebleh çok gördüm de, öldükten sonra anlamayana az rastladım...
Zafer Kıran 28 Şubat 2019 00:31
O GÜNLERDE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MD.Ü İDİM UYGULAMALAR YANLIŞ İDİ.ANCAK BİR ÖĞRETMEN EL EZHER MEZUNU DİYE DENKLİK HİKAYESİYLE İŞİNDEN OLDU.ŞİMDİ İSE SANIRIM BEĞENMEDİKLERİNE FETO CU DEYİP İŞTEN ATLAN BİNLERCE KİŞİ VARDIR.VE ŞİMDİKİLER BİRDE DİNDAR GEÇİNİYOR.
eski islamcı 28 Şubat 2019 02:16
35
dostum Şimdikiler AKP liler Dindar değil dinci siyasal İslamcı 28 Şubat'ta siyasal islamcılar ağlıyorlardı mazlumun eziliyoruz diyorlardı ne zaman ki AKP ile beraber iktidar ele geçirdiler kendileri gibi düşünmeyen herkese zulüm yapıyorlar hapislere dolduruyorlar işinden ediyorlar ekmeğinden ediyorlar yüzbinlerce insan milyonlarca insan gözyaşlarında kimisinin annesi kimisinin çocuğu kimisinin babası şu anda cezaevlerinde insanlar gerçekten AKP iktidarıyla beraber dinden ve imandan soğudu bu Vebal AKP lilerin boynuna
28 Şubat hak batıl mücadelesidir. İlk insan bu yana devam ediyor... Kıyamete kadar da devam edecek. Dün Refah'a bu gün AKP'ye yapılanlar aynı sebeptendir...
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 00:35
4
28 Şubat belki o dediğiniz mücadeledir ama dün neyse bugün aynı değildir. Bugün askeri vesayet yoktur. Dolayısıyla refah ve ak parti aynı durumda değildir.
Hasan Fevzi 28 Şubat 2019 01:01
27
Akp ye ne yapılmış ki. Siz Türkiye'de yaşamıyirsunuz herhalde adını andığımız Parti'nin ve yöneticisinin ülkemize, dinimize ettiği fenalıklar 28 şubat uygulamalarını çoktan geçmiştir
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 02:23
13
0035 refah askeri vesayeti kiramadi ak parti kirdi.bu sefer dış vesayeti kırmaya calisiyor.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 05:49
15
Refah 28 şubatta zayıftı.güçsüzdü.Gereken cesareti gösteremedi.Ama kendi taraftarına zulmetmedi.Sahteleri içine almadı.Henüz menfaat ve riya yoktu.Taraftarlarının çoğu garipler ve fakirlerden oluşuyordu.Gerçek mücahitler henüz mütahit olmamışlardı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN