Back To Top
31 Mart sandığı ne söylüyor?

31 Mart sandığı ne söylüyor?

 - Son Güncelleme: 01.04.2019 Pazartesi 09:35
- A +

Bir yerel seçimden çok daha fazla anlam yüklediğimiz yerel seçimlerin ortaya çıkardığı tablo beklentiler doğrultusundadır. Seçimin en gözde iki merkezinden İstanbul ve Ankara’da beklendiği gibi kıyasıya bir yarış yaşandı. Tahminler iki büyükşehirde de sonuçların son ana kadar netleşmeyeceği şeklindeydi. Biz de yazımızı oyların tamamı sayılmadan kaleme alıyoruz ama görünen o ki Ankara’da Mansur Yavaş ipi göğüslerken İstanbul’da tahmin edildiği gibi sonuç foto finişle belirleniyor. Geç saatlere kadar karşılıklı açıklamalarla tartışma sürüyordu; umarız herkesi ikna eden bir netice ilan edilir. AK Parti için İstanbul ne kadar önemliyse CHP için de Ankara’yı kazanmak o kadar önemlidir. Beraberinde Antalya ve Adana gibi iki önemli şehri geri alması da seçimin en önemli sonucu olarak kaydedilmelidir. Ayrıca da CHP’nin ülke genelinde oylarını yüzde 30’un üzerine taşıması (her ne kadar oy geçişkenlikleri henüz net değilse de) Kemal Kılıçdaroğlu için bir başarıdır. Elbette Cumhur İttifakı’nın genelde oylarını yüzde 50 bandı üzerinde tutması Cumhurbaşkanı Erdoğan için moral verici bir sonuçtur. Tablo, ittifakların iki lokomotif partisinin, AK Parti ve CHP’nin seçimden galip çıktığı şeklinde özetlenebilir. 

Güvenilir anket şirketleri iktidarın bazı büyükşehirlerde yönetimi kaybedeceğini ve bazılarında da muhalefetle kıyasıya yarışarak kazanabileceğini söylüyordu, haklı çıktılar. Birer referandum havasına dönüşen seçimleri tahmin edebilmek kolay değildi. İstanbul için sonuç ne olursa olsun yapılan tahminler de en nihayet hata payı içinde sayılabilir.   

Seçmen mesajını en çok iktidar partisine verir. 31 Mart sandığından verilen mesaj temkinli sayılabilir. Ekonomik krize rağmen iktidara güvenini sürdürmektedir. Ankara’nın CHP’ye geçmesi bir ikazdır ama iktidarı gücünü kırmaya yetecek kadar sert sayılmaz. Beraberinde CHP’nin oylarını son seçimlerde görülmediği kadar artırması önümüzdeki dönemde daha etkin bir muhalefet için referans sayılabilir.

***

Seçmen, ülkenin daha iyi yönetim potansiyeline işaret etti ve hizmet yarışında rekabeti öne çıkardı. Bir anlamda, merkez siyasi aktörlerin tarzını dengeleyerek, siyasetin gerçek anlamını geri çağırdı.

Seçimin etkileri ne kadar geniş olsa da en nihayet seçilenler yerel yöneticilerdir… Merkezi iktidar; yani Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki hükümet yoluna moralli devam edecektir. Nitekim Cumhurbaşkanı seçim sonrası açıklamasında bu yaklaşımı açıkça ortaya koydu. Türkiye’nin önündeki gündeme ilişkin odaklanma iradesini ilan etti.

Eğer iyi değerlendirilecek olursa merkezde başka parti, yerelde bazı merkezlerde yeni isimlerin iktidar olduğu düzende başkanlık sistemi de gerçek sınavını vermeye başlayacaktır. Bu noktada uzlaşma ve ortak akıl artık kaçınılmazdır. Sistemin bütün farklılıklarla birlikte yürümesini sağlamak tabiatıyla önce Erdoğan olmak üzere artık bütün siyasi liderlerin ortak mesuliyetidir. Seçmen; ince ayar yaparak sistemin denetleyici gücünü göstermiştir. 

Evet, sert ve keskin bir kampanya dönemi yaşadık ama bunun sürdürülemez olduğunu da görmek gerekiyor. Şimdiden sonra, siyasetin ve demokrasinin dili hakim olmak zorundadır. Hem daha fazla toplumun gerilim taşıyamayacağını hem de ülkenin büyük meselelerini aşmak için işleri kolaylaştırmanın yolu olarak ortak aklı işletmenin faydası aşikardır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Nisan 2019 23:57
bu tablo kabak tadı verdi. Hukuk ne derse ona uyulsun. İtibar hukuktan ibarettir. Hukuktan beslenen kazanır. Demokrasi çerçevesinde bu tartışmalar nihayet bulmalı. Üslup çok önemli. Hukuk yegane kriter alınırsa sorun çözülür. Doğru olan yakın olan akıllı olan da budur. Enerji ve zaman kaybına yol açmadan mesele huzur ile nihayete ersin.
engineer 07 Nisan 2019 16:14
evren turgut sunalpı işaret etti, Millet özalı seçerek cevabını verdi, anlayana sivrisinek saz, analamayan analamasın,anlayanlar anlamayanlara anlatsınlar.
realist 07 Nisan 2019 15:24
bence rte ekrem imam ogluna b.başkanlıgını vermiyecek zorla elinden alacak öyle görünüyor
Has Parti 07 Nisan 2019 03:22
Ömer Çelik 'mazbata fetişizmi' dedi...Bir politikacının siyasi bir durumu anlatırken erotik bir kavram seçmesi, memleketin normalleşmeye başladığının işaretidir. Bu seçimin en büyük kazanımlarından biri Ömer Çelik'tir. Bence geleceğin Akparti Genel Başkanı'dır.
KARAR OKURU 05 Nisan 2019 18:14
'Mehmet Özhaseki ile Mansur Yavaş arasında ne kadar oy farkı var' sorusuna yanıt: İtirazlarımız olmadan önce 124 bin, şu anda bu rakam 123 bine düştü. komedi gibi açıklama
KARAR OKURU 05 Nisan 2019 03:17
Yaz: istanbullu sayıma doyacak
KARAR OKURU 05 Nisan 2019 03:05
Yatcaz kalkcaz,
İmamoğlu bahtsız bedevi gibi İBB Başkanı seçildi. İBB meclis üyelerinin üçte ikisi AKP'li. 4 başkan vekilinin dördü de AKP'li olacak. Komisyonlarda AKP 5-4 önde olacak. Yani tokmak AKP'lilerin elinde davul İmamoğlu'nun boynunda olacak... İmamoğlu'nu da, İBB meclis üyelerini de halkın özgür iradesi seçti.. Alın size demokrasi... Tepe tepe kullanın... Ankara'da da durum bundan iyi değil... Yani belediye tesislerinde içki yok... Hamidiye suyuna devam...
doğan kaya 01 Nisan 2019 22:41
bu seçimin galibi imamoğlu mağlubu benimde hemşehrim olan özhaasekidir malasef çok güvendiği ağasıda çok uğraşmasına rağmen kurtaramadı önce insana güven vereceksin birilerinin gölgesine saklanarak siyaset yapmayacaksın ben seçimden öncede özellşkle yorumlarıda belirtmiştim türkiyenin yeni lider siyasetçisi imamoğlu olacak diye kılçdaroğlunu bir ülkücü olarak takdir ve tebrik ediyorum bu açılımından dolayı imamoğlu türkiye moziği her kesime dokunmayı başardı rabbim yolunu açık etsin ve utandırmasın
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 21:12
Merhaba Arkadaşlar. Baharmı geliyor...! Yorumlar yeşillenmiş. :-)))
Karar Okuru 07 Nisan 2019 03:07
1
Yok İbb bütçesinden tröllere ayrılan kısım bitmiş.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 20:58
Özhasekinin hersey mübah düşüncesi kaybetmiştir...
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 20:56
DERS ALMANIN ÖĞRENMENİN YAŞI YOKTUR.. .
Bu yönden bakın 01 Nisan 2019 20:44
Turkiyenin kaleleri chp de.bu iller irak suriye afgan vs istilasi altinda.cok acaip tepki var.bu insanlar her türlu ise daliyorlar.bunlara taninan imkanlar bu milletin evlatlarinda yok ve simdiden oy veren insanlarimiz sokaklarda sectigimiz başkanlar bunlara ruhsat vermesin diyorlar.buda secmeni etkiledi ve bu gidislede daha cok etkilyecek.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 20:28
İmamoğlu Eyüp Sultan Camiinde bir Yasin okudu başkan oldu... Kılıçtaroğlu da Yasin okuyabilse bu iş tamam olacak...
KARAR OKURU 05 Nisan 2019 09:57
0
Eyüp Sultan Hz. türbesine girmek istedim bana açılmadı. Oradaki yetkililer bana izin vermedi dedi sn İmamoğlu.
KARAR OKURU 06 Nisan 2019 11:41
0
Yasin okumayla hiç bir şey olunmadığını gördük 16 yılda. Hak ye yasin oku Allah seni affeder takkiyeyi bırakın. Din senim ve Allah ın arasında. Önemli olan insan mı? İnsan değilse istediği kadar dua etsin boş. Cami de siyaset te yapıp günah işlemedi. Sen buna bak. İbadet yerleri 16 yıldır siyaset meydanı gibi. Diyanet bile 1 kişinin ağzına bakıyor. Oysa diyanet farklı 81 milyon İNSANIN parasını yiyiyor. Hak yesin bol yasin okusun Allah ı kandıramaz. İlahi adalet onu bulur.
Has Parti 07 Nisan 2019 03:07
2
Eyüp Sultan Hazretleri de Akpartili olduğundan türbesinin bir cehape'liye açılmaması çok normal.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 16:54
Cumhur ittifakı ağır bir mağlubiyet aldı. Yüzde 51 kimseyi aldatmasın. Ak Parti kuruluş felsefesine dönmezse kısa bir süre sonra Anap ve Dyp'nin akıbetine uğrar.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 20:36
13
16.54, AKP 2 büyük şehri kaybetti fakat seçimin açık ara birincisi. 17 Yıldır üst üste kazanıyor. Bir kere de kaybetse ne olur? Bu millet 17 Yıl kazanamayanlara hala oy veriyor... AKP her seçimi kazanmak zorunda ise o vakit diğer partiler neden var?..
Muhtefi. . 01 Nisan 2019 16:13
Seçmen en çokta Sağ duyulu belirleyici olan oylar şunu dedi Bakalım ne yapacaklar. ??..atıldı, tutuldu herkese MAVİ BONCUK dağıtıldı. .:)))..cicim günleri bir geçsin.Siyasi maskeli (ırkçı, faşist, etnik kökeni gidiklayan ) o malum şahıslar ne yapacak. Şimdiden Bizzzzz evet Bizzzzz en iyi Bizzzzz biz kazandirdikkk sadece Bizzzzz bunları nasıl doyuracaklar. .Bakalım bunlar amasiz, mamasız. Fakatsiz, lakinsiz, Tek Gaye Vatanın, Miletin Bölünmez Bütünlüğünü herşeyin üstünde görecekler mi. !..takipçiyiz Türk Milleti olarak. !.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 15:36
Ülkeyi böldüler ama yönetemediler.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 17:40
5
Aynen böldüler ve harcamaları tavan yaptı. Din din din tüccarlığını işe yaramadı.
E.K 01 Nisan 2019 14:59
Secim sonuclarinin ulke icin hayirli olmasini diliyoruz. Puturge'de oldurulen iki secmene rahmet diliyoruz. Devletin butun imkanlari bu secimde Akp tarafindan kullanildi. Haksiz rekabet yaratti. Sn Erdogan'in keskin, suclayici hatta hakaret edici uslubu cokta ise yaramis gibi durmuyor. Umariz daha akilci bir uslup siyasete hakim olur.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 14:57
Referandum öncesinde Kararda yaptığım yorumlarda YSK'yı, polisi, askeri, hakimi, savcıyı, meclisi, medyayı kontrol eden biri seçimi kaybeder ve sonuçları tanımayıp kendi lehine açıklatırsa ona kim karşı duracak, hak nasıl aranacak demiştim. İstanbul Belediye Başkanlığı seçimleri aslında bu kaygının ne kadar haklı olduğunun kanıtı oldu. Önemli bir şehri kaybetmeyi sindiremeyenler, ellerinde bu denli güç varken iktidarı kaybetmeyi kabul eder mi? Ben hala sandıktan çıkan sonucu kabul ettiklerini düşünmüyorum. İnşallah ben yanılırım.
Vatandaş 01 Nisan 2019 14:30
Bu seçimin kazananı bence saadet partisi ve iyi parti olmuştur.Milletimize katalizör vazifesi görmüşlerdir.Tebrik ediyorum.Tüm imkansızlıklara rağmen sesinizi vatandaşa duyurabildiniz.Allah iyilere,doğrulara ve her güzelliğe yardım etsin.Kötülerden ve kötülüklerden milletimizi tüm insanlığı korusun.Amin...
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 17:31
2
Saadet tek kuruş hazine yardımı almadan mücadele etti. Tebrikler
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 14:19
Gerilim yok dur dedi
İstanbul'u kaybeden,Türkiye'yi kaybetmiştir.Çünkü İstanbul mozaiktir,Türkiyenin özetidir.Gerçekten seçmen(Allah'ın izni ve iradesiyle) çok güzel bir ayar vermiştir.Iktidara,"beka"sorunu var diyordun;varsa sorunu gider dedi.Ekonomiyi bu hale sen getirdin ,düzelt dedi.Ötekileştirme,ayrıştırma,korkutma siyasetini de bırak dedi.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 13:52
ohhh be istanbula ankaraya özgürlük geldi
KARAR''LI ADAM 01 Nisan 2019 13:52
A.A.nın yaptığı gerçekten çok çirkin ve çok ayıp.Bunlar kendilerini akıllı,diğerlerini aptal zannediyorlar.A.A.'nı kınıyorum,halka raģmen ,gerçekleri çarpıtmaya yeltendiler fakat rezil oldular.Bükemediğin bileği öpeceksin,mertlik bunu gerektirir.Tabi ki mertsen.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 13:41
Sıralama böyle olursa adalet demokrasi yaparlarsa doğru olur
Şark-i Anadoludan 01 Nisan 2019 13:26
Karar yazarları seçim sonucundan çok mutlu oldukları yazılarının satır aralarında görüyorum, ancak Konya'dan ve Şırnak'tan size kötü haber var.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 15:02
9
Sen Konya'ya Şırnak boş ver de izmir'i Ankara'yı Adana'yı İstanbul'u Anlat bana ak trol akp yenildi kabul edin artık ak troller
KARAR OKURU 1 01 Nisan 2019 13:13
Yıllardır en sona bıraktığı Ayasofya kozunu bile oynadığı halde bu sonucu aldı.Tonlarca miting medyanın neredeyse tüm imkanlarını kullanıp karşısına başbakan TBMM başkanını koyduğu halde kimsenin tanımadığı Beylikdüzü Bld başkanına yenilmek işte burası çok önemli msj açık
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 18:52
7
Adamın gazını böyle alırlar ,boşalın, boşalın rahatlayın, siz kiminle dans ettiğinizi öğrenecek siniz.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 12:54
Hatay adana mersin antalya mugla aydin izmir ankara istanbul da kaybetmis bursada direkten donmus....muş bingol nevsehir kirsehiri alsan ne olur...bence secmen cokta yumusak bi mesaj vermedi.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 14:33
3
Kırşehir CHP'nin. Bence orada da önemli bir mesaj var.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 11:45
Yine güzel gerçekçi objektif bir yazı tebrik ederim Rabbim sizin gibi insanların sayısını arttırsın yalnız seçmen hükümete ders vermekle beraber fetö ve pkk yı da sevindirmedi hevesleri kursaklarında kaldı tabi Konya 70 oyla Davutoğlu na da mesaj verdi sanırım
musto 01 Nisan 2019 11:31
Vatandaşın birisi sonucu şöyle görmüş. Ankara Yavaş Yavaş İzmir tamam Cenazeyi İstanbul'da İMAM kaldıracak.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 01 Nisan 2019 11:08
Cumhur ile millet karşı karşıya geldi, aslında getirildi. Kardeş kavgasının kazananı olur mu? Kavganın galibi her iki taraftır zafer müşterek. Zafer ama nasıl bir zafer? Kazanılan zafer bir PİRUS ZAFERİdir. Nihai zararı görünürdeki kazancından büyük olan zaferlere "pirus zaferi" denir. Pirus Zaferi, kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade eder. Pirus savaşta o kadar çok askerini kaybetmiştir ki,'' bu şekilde bir zafer daha istemem. '' demiştir. Peki, siz ister misiniz?
karar verildi 01 Nisan 2019 11:00
Çok naif bir yazı olmuş kanaatimce, iktidara çok sert bir ikaz oldu bence
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 10:56
Akp yüzde 44 oy almış. MHP 30 büyük şehirin 3 ünde seçime katılmıştır. Akpnin aldığı yüzde 44 oyun en az 10 puanı mhpnindir. Yani akpnin gerçek oyu yüzde 34 tür.
İŞSİZ 01 Nisan 2019 15:05
2
Evet dostum Doğru söylüyorsun bir zamanlar AKP ve Erdoğan yıllar önce seçime girdiği zaman %55 alırdı %50 lerin altına düşmez di şimdi ise %30 lara kadar düşmeye başladı bu demek oluyor ki halk artık AKP den ve Erdoğan'dan sıkıldı bıktı Çünkü bu ayrıştırıcı kutuplaştırıcı dil insanlara artık bıkkınlık getirdi kendi halkına terörist hain Zillet diyenlere halk artık prim vermiyor Bu sebeple AKP'nin ve Erdoğan'ın sonu da Anavatan Partisi gibi olacağı benziyor
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 20:53
4
15.05, Millet ittifakının %10 oyu da HDP'nin.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 21:38
2
Karşı tarafın oylarını da bir zahmet hesap etseydin ya! 30 un içind e kimler var? Senin hesabına göre MHP yüzde 25-26 bandında... diyelim ki öyle; ıyi parti kurulmadan evvel MHP oyu ;(2014: %17) 30 un içindeki Iyi partiyle beraber, senin hesabına göre 25.. MHP.. O halde ben yıllar yıllardır niye MHP nin bu oylarını (25) görmedim?? Iyi partiye 8-10 puan, Akp ye 10 puan, kendinde 6-7 puan.. AKP , 2014 de 43,39 aldığında ittifak da yoktu! Velhasıl kelam bırakın safsatayı! Insanlar ülke yönetiminde Akp demiştir ! Büyükşehir kayıpları ile de mesaj çekmiş
Karar Okuru 01 Nisan 2019 10:25
YSK teyid etti İstanbulda İmamoğlu kazandı. Bundan sonrası hile olur. İstanbul. Ankara ve izmir çok ciddi ve önemli uyarıdır. Ama sonuçta uyarıdır. Bunu doğru okumayan ANAP ne oldu ise o olur. Basit adalet, hakkaniyet ve hukuk. Herkese yarayacak formül
MAHZUN MUHAFAZAKAR 01 Nisan 2019 10:15
Cumhur ile millet karşı karşıya geldi, aslında getirildi. Kardeş kavgasının kazananı olur mu? Kavganın galibi her iki taraftır zafer müşterek. Zafer ama nasıl bir zafer? Kazanılan zafer bir PİRUS ZAFERİdir. Nihai zararı görünürdeki kazancından büyük olan zaferlere "pirus zaferi" denir. Pirus Zaferi, kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade eder. Pirus savaşta o kadar çok askerini kaybetmiştir ki,'' bu şekilde bir zafer daha istemem. '' demiştir. Peki, siz ister misiniz?
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 09:58
Troller gitmiş mi ne?
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 16:54
2
Yoğun mesai yaptılar. Günlerce uyumadılar.Gene de işe yaramadı.Hoş görmek lazım.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 14:56
2
Şu aşağılayıcı, kibirli , hakaret dolu lakaplariniz, sizlerin de ne kadar küçük olduğunuzu gösteriyor ! Ak partiye samimi anlamda güvenenlerin, memleket için yanıp tutuşsa da son bir kaç yıldır olagelen parti içi tasfiyelerin, ülke yönetimini kirlettiğini görse de, sırf bu üst perde (bi zamanlar kemalistlerin olan) yüzünden, buna tepki koyma arzusunu öldürüyorsunuz! Hem Ak partiyi kibirle suçlayın, hem de ona gönül verenleri üst perdeden aşağılayın! Bu ne perhiz! Bu ne lahana turşusu! ....
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 19:24
0
14.56 yanlış karşısında durmayıp yanında olup şak şak yapanlara sözümüz. Bunlardan değilseniz sıkıntınız ne? Gözle görünen kulakla duyulan yanlışa destek verene sözünüz olsun. Yanlışa ses çıkarmamak dilsiz şeytan olmaktır. Yanlışa ses çıkarmak kibir değildir. İnsan olmaktır.
KARARLI 'KARAR' OKURU 09 Nisan 2019 19:28
0
Belediyenin zimmetli bilgisayarlarından müdahil oluyorlardı herhalde.Belediye elden gitti endişesi ile bilgisayarlar temizliğe tâbi tutulmuş olabilir.
Abdulah 01 Nisan 2019 08:55
Siyasi ahlaksızlık, orantısız güç, tehdit, medyanın iftiraları, en önemlisi devletin bitün imkanlarını seçipxm kampanyalarında kulandıkları halde bu sonucun Ak parti lehinde sonuçlandığını düşünmek sadece ak partiyi teselli etmeye yönelik olacaktır.Ak Parti MHPH vari, şahin politikalarına devam ederse! eski partiler gibi tarih sahnesinde kötü anlarak yerini alacağı kaçınılmazdır.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 08:43
Ak Partiye halk tarafından balans ayarı yapıldı.Umarım kibir deryasında yüzen Ak Partililer kendilerine gelirler.
Karar Okuru 01 Nisan 2019 08:29
İstanbul tatmin edici bir şekilde ortaya çıkmaz ise seçime gölge düşer ve bunu hiç umursamayacak yığınlar olmakla birlikte bedeli ekonomik ve sosyal sıkıntı olur.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 10:59
1
yığınların bunu umursamayacağını düşünmesin kimse.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 07:31
Benim gözümde muhalif adaylara karşı kaybeden iktidarın adayları değil sayın Cumhurbaşkanıdır. Keşke biraz daha makamına uygun bir siyaset gütseydi de bu kadar ön plana çıkmasaydı. CHP nin de müstakbel genel başkan adayı belli oldu. Bu başarıdan sonra İmamoğlu nun önü açılır.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 14:01
0
İlaveten; Bir lider seçmesini beceremiyorlardı. Takviye ekipler hizmette sınır tanımadı, yetişti.
HACI MURAT 01 Nisan 2019 06:43
Mustafa Bey'in şu tespitlerine katılıyorum:"Elbette Cumhur İttifakı’nın genelde oylarını yüzde 50 bandı üzerinde tutması Cumhurbaşkanı Erdoğan için moral verici bir sonuçtur...Merkezi iktidar; yani Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki hükümet yoluna moralli devam edecektir." Seçimin en önemli sonucu budur bence.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 10:53
3
sence öyle olması normal. kendinizi bir süre daha kandırabilirsiniz. keyfini çıkarın.
KARAR''LI ADAM 01 Nisan 2019 13:44
3
Hacı Murat,kendi kendinizi teselli etmeye devam ediniz,bu defa atı alıp üsküdarı geçemediler,halk geçmelerine izin vermedi,çünkü atın zimamı sağlam ellerdeydi.Sana tavsiyem,Orhan GENCEBAY'ın,"Bir teselli ver bana"şarkısıyla teselli olmanız.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 05:26
yazzz başlık: Büyükşehirleri kaybettiysek de ilçeleri aldık.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 05:22
Ak parti İstanbul İl başkanı kazandık diyor. 290 bin geçersiz oya itiraz edeceğiz diyor! Milli iradenin üstünde hiçbir güç yoktur. Ak parti eğer kazanamadığı halde İstanbulu gaspla elinde tutmaya çalışırsa asıl o zaman meşruiyet sorunu başlar ve ak parti kendi kendini yok etmeye başlar.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 10:54
1
öyle bir şeye kalkışmazlar. külahlar değişir.
Vatandaş Adem 01 Nisan 2019 02:45
Saat 02.49 devlet kurumu AA sadece İstanbul'daki verileri 3 saattir girmiyor.Bizim ülkemiz muz cumhuriyeti değildir buna inanmak istiyorum.AA sesim geliyor mu ? Gerçeği ilan et yarın işe gideceğim.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 10:28
0
AA tarafsız bir devlet kurumu olması gerekirken açık bir şekilde bir partiye destek oluyor, seçim sonuçlarını manipüle ediyor. Bu suçtur.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 11:04
0
Haberleri BBC Türkçe'den izliyorum artık. Güvendiğim bir orası var.
internet filozofu 01 Nisan 2019 02:41
AKP Genel Başkanı Erdoğan balkon konuşması yapıyor ve yine Türkiye halkının büyük bir bölümünü millet ittifakını ve öteki partileri suçlayıcı laflar konuşuyor yine parmak sallıyor yine Aba altından sopa gösteriyor benim anladığım kadarıyla AKP ve Erdoğan bir türlü akıllanmak istemiyor hep aynı asık suratlı hayaliyle insanları canlarından gezdirmeye devam edeceğe benziyor ama halk öteki seçimlerde Erdoğan ve AKP yi barajın altında bırakır Bu böyle biline.
serkan aydogdu 01 Nisan 2019 02:37
Ekrem İmamoğlu beyefendi gibi bir insan kaliteli insan gerçekten kendisine seçim boyunca sataşan laf söyleyen Hatta küfür eden insanları bile kucakladı AKP lilerin trollerin saldırısına karşı güleryüzlü davrandı Ülke TV'de canlı yayına çıkardılar Ekrem İmamoğluna her türlü iftirayı atan spikere karşı sabırla davrandı güler yüzlü davrandı bu bile Ekrem İmamoğlu Türkiye'nin halkın gözünde bir kat daha büyüttü Teşekkürler Ekrem İmamoğlu Teşekkürler Mazlum Mansur Yavaş.
Adaletin bu mu dünya 01 Nisan 2019 10:39
1
gerçekten takdir etmek lazım akp sınaypırının şedid saldırılarına bile sabretti
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 01:53
''Türkiye’nin önündeki gündeme ilişkin odaklanma iradesini ilan etti.'' ??? Keşke bunu seçimden önce yapsaydı, en nihayetinde çöpümüzü toplayacak adamlara kafayı bu kadar takmasaydı, beka da beka diye tutturmasaydı. Ne oldu şimdi, bekamız tehlikede mi değil mi?
okur yazar 01 Nisan 2019 10:25
0
madem beka meselesi hayata geçti cumhurbaşkanın cumhurun başı olarak ne gibi tedbirler alacağını göreceğiz seyretmekle yetinirse iki şey aklımıza gelecek aslında beka meselesi yokmuş bizi korkutmuş aldatmış, vazifesini ihmal ediyor çünkü sadece seyrediyor. bu açmazı kendi ortaya çıkardı. Ne yapalım kendi düşen ağlamaz
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 01:42
Bu saat olmuş, İstanbul sonuçlarının hala açıklanmamış olması da manidar. Siz ki kendi partinizden olan büyükşehir belediye başkanlarını istifa ettirmiş insanlarsınız, istemediğiniz bir sonucu kabullenmeniz zor olacaktır.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 01:40
Sevgili,Troller gelin de zaferinizi kutlayın.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 01:46
4
Aman aman, çağırmayın şunları. İyi ki seçimler bitti de, troller yuvasına dönecek. Gazetemiz bize kalsın.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 03:15
2
01:46 Haklısınız ama ironi yapmıştım aslında.Onların zehirli dili,saldırgan üslubu,onlara zaferi (çöküşü) getirdi.
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 12:43
1
troller akp genel merkezinde yas tutuyorlar bu arada hezimetten sonra bir çok trol işten atılır herhalde çünkü en çok oyu onlar kaybettirdiler millete küfreden troller
KARAR OKURU 01 Nisan 2019 01:39
İstanbul'u alır mı bilemem ama İmamoğlu şimdiye kadarki efendiliğiyle gönlümüzü kazanmıştır. Bence ülkenin siyasetçilerinin bundan ders alması lazım. Bağırıp, çağırmadan da meramını anlatabilir insan.
Bilal 01 Nisan 2019 02:21
23
01:39: DSP adayına son ihtarım çekil demesi efendilik mi yani. Sertlikler çoktu o kadar.
Karar Okuru 01 Nisan 2019 06:51
0
Imamoglu her kesimle diyalog kurup ulkeyi normale dondurebilecek mustakbel cumhurbaskanidir. Oyle biri sayesinde herkes isine gucune bakip uretir, yargi tarafsiz olur, hukuk isler, ulkede yeni ticari atilim olur, ekonomik krizden cikariz. Bir arada yasamaya devam etmek istiyorsak ulkecek Imamoglu'na ihtiyacimiz var. Nufusun yarisini dislayarak bir yere varilamaz.
Şerif 01 Nisan 2019 10:16
9
şu kendini pazara, işportaya çıkarandan mı bahsediyorsunuz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN