Back To Top
ABD-Rusya hattında hassas hesaplar

ABD-Rusya hattında hassas hesaplar

 - Son Güncelleme: 06.05.2019 Pazartesi 08:08
- A +

Dış politika iç politikayla her zaman ilişikilidir ama bu kuralın en yoğun ve yakın şekilde işlediği ülke Türkiye olsa gerek. Bir sebebi toplumda herkesin dünyada olup bitenlerle kendisi arasında sıkı bir bağlantı kurması bir sebebi de siyasetin dış politikayı sıradan bir iç mesele gibi dile getirme kabiliyetidir. Bazı zihinlerde algı giderek nerede bir bomba düşerse bizim başımıza düşüyor kanaatine kadar varmıştır. Bir ilçe belediyesinde başkanın değişmesini Kudüs’ün Bosna’nın kaderine bağlayan anlayış boşuna değildir.  

Oysa dış politikada neticeyi belirleyen ve üçüncü ülkelerin durumunu tayin eden sadece çıkarlardır. Bu kural belirsizleştiğinde avantaj kaybı kaçınılmazdır. Elbette bu diplomaside prensiplerin ihmal edileceği anlamına gelmez ama bu da neticede milli çıkarlar için bir dayanak olduğu müddetçe sürdürülebilirdir. Eğer güçlü ve dinamik bir dış politika uygulayabiliyorsanız bazı dosyalarda prensip nedeniyle yaşanan kayıpları da telafi edebilirsiniz. 

Türkiye bugün birçok alanda kollarını sıvamış ve işin içine girmiş durumdadır. Sadece Suriye ve Irak meselelerinde anlaşılabilir ve ihmal edilemez güvenlik kaygılarıyla değil, sözgelimi Venezuela probleminde de rejim tarafında bulunuyoruz. Yahut da epeyidir dışında kaldığımız Libya krizinde de işi bir ucundan tutma gayreti sergiliyoruz.  

Bir yandan müttefikimiz ABD ile tarihin en gergin ilişkilerini yönetirken öte yandan “aktüel müttefikimiz” Rusya ile oyunun kurallarını değiştirme kapasitesine sahip bir ilişki yürütüyoruz. Rusya’dan almak üzere olduğumuz S-400 sistemi nedeniyle ABD’nin tehdidi altındayken aynı şekilde yine Rusya ile Suriye’de adı konmamış bir rekabet içindeyiz. Kimse kimseye sadece sempati adına imkan tanımıyor…  

Rusya, bırakın S-400 maliyetini, en çok ithalat yaptığımız ülke olmasına rağmen hâlâ domates bile satamadığımız ve en çok dış ticaret açığı verdiğimiz ülkedir. Bu ağır maliyete katlanıyoruz çünkü Rusya son yıllarda Avrupa’yla zayıflayan diplomatik ilişkilerin alternatifi olarak görülüyor. O kadar ki yine bazıları Moskova’nın Ankara’ya verdiği ciddi ya da göstermelik destekleri bile bir gurur vesilesi olarak görebiliyor. Sahipsiz değiliz duygusu…  

Oysa terazi kefesine konulacak olsa Türkiye’nin Rusya’ya dış ticarette sağladığı avantajlar bir yana sadece S-400 bahsinde sunduğu küresel pazar imkanı hepsinden ağır basmaktadır. Adını koyalım; Türkiye yakın tarihte bir başka ülkeye sunmadığı imkan ve diplomatik yakınlığı Rusya’ya sunmuştur. Ve esasen karşılığında Suriye’de hala bizim istediğimiz boyutta olmayan destekten başka bir şey yoktur. Kırım ilhakını görmezden gelmemiz de cabası…   

Rusya’yla yakın ilişkiyi dolaylı olarak teşvik eden ise Avrupa Birliği’nin politik vizyonsuzluğu ve ABD’nin Obama’yla başlayan Trump’la zirve yapan şaşkınlığı olmuştur. Sadece Suriye’de Türkiye’yi rahatsız eden adımlar bile ilişkilerin seyrini ve çapını değiştirmeye yetmiştir. ABD’nin YPG/PYD yanlışları Türkiye’yi arayışa iterken toplumun dış politikayla bağını güçlendiren bir etki yarattı.  

Dış politikada toplum desteğini almak elbette değerli bir sermayedir. Ne var ki ülke çıkarlarını dengelemek ve günün somunda bilançonun kar hanesini göstermek gerekir. Bilhassa ABD ve Rusya gibi süper güçler sözkonusu olduğunda çıkarımızdan gayrısını düşünemeyeceğimize göre oyunu dikkatli oynamak mecburiyetimiz vardır.  

Şimdi, bir yandan S-400 öte yandan Suriye’de final sezonuna girilirken bu mecburiyetin gereği süreci maharetle yönetmekten geçiyor.  

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKUMAK 07 Mayıs 2019 16:12
YAPMAYIN MUSTAFA BEY HANİ DÜNYA BİZİ KISKANIYORDU AMERİKA RUSYA BATMIŞTI BİZ SÜPER GÜÇ OLMUŞTUK 16 YIL SONRA EKOMİK KRİZ ODA YETMEZ BİZ HALA DIŞ GÜÇ İÇ MİHRAP DİYE DİYE BATIYORUZ
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 22:05
Siz makale yazarsaniz ne olur, yazmazsaniz ne olur Mustafa Bey. Gercekleri acik secik yazmadiktan, bu ulkede olup bitenleri cesaretle anlatmadiktan sonra ne isleviniz var ki sizin?
oguz 06 Mayıs 2019 17:59
Ne bekledinizki Bir ülke devlet gibi degilde , bir aile şirketi gibi yönetilirse olacağı bu :)
Menderes YILDIRIM 06 Mayıs 2019 16:49
Mustafa Bey; S300 alan Yunanistan' a sesi çıkmayanlar neden bize sesi çıkıyor diyorum. Yunanistan' a S300 almayın dendi ama aldıklarından sonra da sesleri çıkamadı. Çünkü Yunanistan' ın O GÜNKÜ EKONOMİSİ bizim şimdiki ekonomnimizden çk güçlüydü. Yunanistan MUHTAÇ değildi. Bir Twitter ile sarsılmıyordu. Ya bizim ŞU ANKİ Ekonomimiz dünkü Yunanistan' ın Ekonomisi kadar bile sağlam olmadığı için bu hale geliyoruz. Bazı yorumcular, yorumumu beğenmiyecekler, keşke Ekonomimiz iyi olsa bize KAFA TUTABİLİRLER Mİ? bunu da açıklasalar. Saygılarımla
Süheyl CALISKANOGLU 06 Mayıs 2019 14:37
Bu seneryoda biz ancak "figüran'oluruz,ABD ve Rusya bas röllerde oynuyorlar,bize ara sira oyuna girmemize müsade ediyorlar,gel-git kumandasina dikkat(!)..
Süheyl CALISKANOGLU 06 Mayıs 2019 14:04
Eski yillarda,Dis Isleri Bakanlari,Büyük Elcilerimizde,karizma,boy pos,bir iki yabanci lisanlari olanlari hatirliyorum,simdi ki lerde,ne karizma,ne boy pos,nede yabanci lisani iyi olan yok,torpil ve yandaslik tercih ediliyor,liyakat hic yok,iste bunlarla Türkiye'nin dis siyaseti "paldir küldür'gidiyor (!)..
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 15:39
1
Burası Türkiye. İki cümlede yirmi hata yapanlar hariciyeye ayar verirler. İnşallah boyu uzundur.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 17:57
0
15:39 neyin boyu ? :))
Anatolyan 06 Mayıs 2019 11:34
ABD'nin Suriye'de Kürt eyaleti kurmak istemesi devletin kimyasını bozdu. Rusya bir çözüm değil oysa ki.
zahit günay 06 Mayıs 2019 11:01
Hain ülkemizin içindede çok.Hangi yanda olduklarını bilmeyen bir sürü çakal var.Kim ne yanda belli değil.Sadece rusya abd ve israil arasında yaşanmıyorki siyaset.Avrupada yörüngesini kaybetmiş çindede.Gerçek bu değil mi ? biz kendimizi bulana kadar emperyalist devletler bize baya bir şekil verecek anlaşılan.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 10:24
08:50, ihvan'dan kastiniz, El-Kaide, İŞİD, gibi ilkel insanlık dışı terör ideolojileri gütmeden, ülke kaynaklarını eğitimli kadrolarla israf ve aşırılıklara kaçmadan ülke için kullanmayı istemek ise, sorun nedir ? Yoksa, İslam ülkelerinin finansal kaynaklarını Müslümanların iyiliği için gerektiğinde emperyalizme direnerek kullanmak istemek mi batıyor size ?
Anatolyan 06 Mayıs 2019 11:54
2
Petrolü Batı işbirlikçisi hanedanlar yerine bana verin, parayı adil dağıtayım önermesinin sorunları: 1) Ülke kaynaklarının nasıl kullanılacağına merkezi bir otorite karar vermemeli. Kaynakları kontrol eden her merkezi otorite yozlaşır. 2) Esas olan sadece müslümanların iyiliği değil genelde tüm insanların, özelde ülkenin tüm vatandaşlarının iyiliğidir, inançtan bağımsız. 3) Batı ile kavga ederek kalkınamazsın. Sevmek zorunda değilsin ama birlikte çalışmalısın.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 08:50
Dilo Dilo yaylalar.! Tikli Politikası bizim sayın Mustafa bey. Yani karşındakine göre hareket etme. Dolaylı sevk idare edilme bizde oynadıkca oyun kurucu sanıyoruz.Oysa oynatılıyoruz. Bakın Arap Baharı operasyonunda İhvancilar iktidar yapılacak tı güya. Bizde hamisi idik ve sürece alet olduk. Geldiğimiz yer en son Sudan operasyonu ile bitirdi ılımlı islamcılar şu anda tek hedef Türkiyede ki RTE islamcılığı.. Zaten Terör Örgütü olarak görülüyor İhvan, son perde Türkiye! Yani ülkemizin dış politikası evlere şenlik. Monşer diye eskiler ile dalga geçiyor
Hedef Turan 06 Mayıs 2019 08:34
Moskof arkadan vurmaya alisiktir. Mersin’de nükleer santral, S400, dogalgaz ve petrol ithalatimiza ragmen hala et al yoksa domateste ariza cikaririm diyor. Kışın ayni seyi narenciyeye yapti. Bizim bu Rusya mecburculugumuz ve hatta caresizligimiz neden ki? Kimse Suriye demesin. Esed’le arasi neredeyse bizle oldugu kadar iyi.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 10:15
0
Turan sana daha tatminkar bir hayat vermez. Hedefin demokrasi ve hukuk olsun derim.
Hedef Turan 06 Mayıs 2019 13:58
1
Hem demokrat hem adalet hem de Turan mefkureleri bir bunyede barinamaz mi!
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 15:45
0
zor... önce burada demokrasi ve hukuku hakim kıl. o zaman diğerleri de sana gelir zaten.
Karar Okuru 06 Mayıs 2019 08:00
Bu mahalle ve kafa pek sevmez ama İnönü’ nün ünlü sözüdür “ büyük devletler ile iş yapmak ayı ile odaya girmeye benzer diye.
karar okuru 06 Mayıs 2019 09:04
6
Teslim ol rahatla diyorsun.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 10:21
0
yok öyle demiyor. başka bir benzetme ile: kaplanı ısırmaya çalışarak alt edemezsin diyor.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 04:37
"Avrupa Birliginin politik vizyonsuzlugu" nedir Sayin yazar? Bu muglak cumlenizi biraz acar misiniz yarinki makalenizde. Bizim AB ile iliskilerimizin bozulmasi 2 sebebe dayaniyor. 1) Hukukun ustunlugunu hice sayan bir donemdeyiz, buna ragmen bizi neden ABye almiyorsunuz diye sitem ediyoruz. 2) Ic politikada ve secimde milliyetci oylari almak icin once Almanya ile, arkasindan Hollanda ile gerilim yaratildi. Bunun olumsuz etkileri devam etmektedir...Suriye'ye gelince: Suriye'de Rusya'nin istedigi olur. Putin, Suriye'nin savastan onceki toprak butunlugunun korunmasini istiyor. Baska ihtimal yok.
karar okuru 06 Mayıs 2019 09:12
6
İkiyüz yıldır öğrenemediniz ; Batı'nın aldığı tüm kararlarda belirleyici olan paradır , güçtür . menfaattir. Ne hukuk , ne insan hakları , ne demokrasi. Onlar ancak güçten anlar. Eğer sizin demokrasi ve hukukunuzun gelişmişliği onlara zarar veriyorsa bunları evvela Batı yok eder. Bırakın şu şirinliği.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 10:19
3
vay canına cin gibisin maşallah. ben niye göremedim bunu?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 15:48
1
Karanlıkta ıslık çalmaktan yürümeye fırsat bulamadığından olabilir canım
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 18:04
0
Karanligin alasi bizde var: HUKUKSUZLUK. Adamlar yatirimlarini cekiyorlar. Hukukun ustunlugune saygisi olmayan bir ulkede birakin yabanci sirketleri, kendi vatandasimiz bile emniyetli hissetmez. Zengin Turkler Avrupaya goc ediyor. Bizi ABye neden alsinlar? Onlarin bagimsiz/tarafsiz yargi sistemi var, bizde yok. Biz Avrupada hukukun ustunlugunden faydalanacagiz, Avrupali burda faydalanamayacak. Batida para belirleyiciymis. Sanki Turkiye'de degil.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 02:20
Başarısız dış politika halen devam ediyor.Güdülen politkaların yaşanan ekonomik krizlerin baş sebebi olduğu aşikardır.Dış güçler dış güçler dediklerinde haksız değiller ama suçlusu bizzat kendileri.
karar okuru 06 Mayıs 2019 09:15
4
Ver kızı kurtul mantığı bu. Bedel ödemeden kim neyin sahibi olmuş. Maksat midenin çok dolması ise unutmayın canınızı mideniz dolu iken daha rahat alır batı.Çünkü kıpırdayamazsınız.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 10:23
0
neyin bedelini ödüyoruz? ödediğimiz bedel karşılığında sahip olacağımız şey ne?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 01:22
Sayin yazar, bakterili, kurtlu domates satmaya kalkarsaniz sadece Rusya degil, hicbir ulke sizden domates almaz. Daha gecen gun cok iyi iliskilerde oldugumuz Ukrayna da domateslerimizi geri gonderdi...Rusya gibi bir ulkeyle yakin iliskiye girerseniz, verdiginiz odunler aldiklarinizdan cok daha fazla olur. Hele bu donemde soguk savas tekrar baslamisken.
Karar Okuru 06 Mayıs 2019 00:52
Atatürk’ün, İnönü’nün kurtuluş savaşı, 2. Dünya savaşında sonrasındaki soğuk savaşta, Kıbrıs gerginlikleri sırasında liderler olarak denge politikalarını taviz vermeden uygulamışlardı. Hem de arkalarındaki toplumun kısıtlı yetenek ve yoksun imkanlarına rağmen. Bu tecrübeleri anlayıp geliştirmek yerine ezik gönülleri avutmak uğruna popülizme, hamasete meyledip, işleri şark kurnazlığı ile götürmek isteyen, Emevi camisinde namaz kılmak gösterisi uğruna komşu ülkenin yıkımına katkı sağlayıp, sonra göçmen sorunları ile uğraşmak zorund
musto 06 Mayıs 2019 00:23
Ülke çıkarlarını kendi siyasi görüşleri doğrultusunda yönetmeye ve bunuda siyasi görüşü dışında hiç bir becerisi olmayan kadro ile yapmaya kalkarsanız akbabalara yem edersiniz.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 23:57
Rusya işinden çırak çıkarız.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN