Back To Top
ABD’yi Esad kadar ciddiye alan lider yok!

ABD’yi Esad kadar ciddiye alan lider yok!

- A +

Suriye meselesi çözülmediği müddetçe bölgenin güvenlik bulmayacağı aşikardır. Yani ABD, Rusya, Türkiye, İran, Suudi Arabistan vb. dahil ilgili ülkelerin dış politikada huzur bulamayacağı da bellidir. İnsanlıktan ayrıca bahse gerek var mı? Bu ülkenin sahipsiz topraklarında daha kaç çocuk ölürse insanlık hatırlanacak kim bilir?

İdlib’deki son katliam Esad rejiminin ilk vahşeti değildir. İlk olmadığı gibi bugüne kadar izlediği politikanın referansı sayılabilecek kimyasal saldırı zincirinin yeni halkasıdır.

***

Hatırlayalım… Esad ilk kez Ağustos 2013’te Doğu Guta’da kimyasal silah kullandığında herkes nefesini tutmuş ABD’ye bakmıştı. Çünkü, kimyasal kullanımı Obama yönetimi için müdahale gerekçesi olacak bir kırmızı çizgiydi. Bunu açıkça ilan da etmişlerdi.

Bilindiği gibi ABD o vahşeti görmezden geldi ve bu Suriye sahasında başlangıçta hesaplanmayan bütün seçeneklerin tatbikatına yol açtı. Esad bunu yürüdüğü yolda bir yeşil ışık olarak anladı. Rusya devreye girdi ve ardından İran bütün askeri ağırlığını koydu. Türkiye’nin de o güne kadar iyi-kötü ABD ile paralel gitmekte olan Suriye politikasının yürümeyeceği anlaşıldı.

Sonrasında olanları biliyoruz. Rusya, Esad için güvenli bölgeler oluşturmaya başladı. İran kendi nüfuz bölgelerini geliştirdi. IŞİD’e karşı mücadele konseptini kullanan PYD/YPG Kuzey Suriye’de yine bütün tahminlerin ötesinde alan kapatmayı başardı. Ilımlı muhalefet can çekişmeye devam etti ve mesela ÖSO, son Fırat Kalkanı operasyonuna rağmen güçlenemedi.

Bütün bunlar olurken Esad yönetimi katliamlara devam etti. Rusya da kimsenin kural tanımadığı dünyada pervasızca sivilleri öldürdü. Halep tam anlamıyla Putin’in mezbahasına dönüştü. Bugün İdlib katliamında Esad’la birlikte suçlandığı gibi Halep’te de suçlanmış ama malum hiç umursamamıştı.

Son olarak yeni ABD yönetiminin Esad’lı çözüme evrilen Suriye politikasının Şam’daki diktatöre açtığı yeni alanı da ekleyelim. “Gerçekçi olalım Esad’lı çözüme odaklanmalıyız” mealinde iki açıklama birden yaptılar. İdlib katliamı, Washington’dan gelen mesajların ardından yaşandı.

Dünyada Esad kadar Beyaz Saray’ı yakından takip edip, ciddiye alan bir lider bulunmuyor. Obama sözünden dönünce hemen yeni katliama başlıyor. Trump politika değişikliği sinyali verince de zaman kaybetmeden çocukların üzerine sarin gazı boşaltıyor. 

Bu ülkede yaşanan trajedi ve katliamları anlatmak mümkün değildir. İdlib’in masum çocukları tarihin kara sayfaları arasına karışacak ve yeni bir katliama kadar unutulup gidecektir. Çünkü dünya bugün sadece adaletsizliğe değil kuralsızlığa da alışmıştır.

***

Herkes biliyor ki zamanında atılamayan adımlar Suriye’de artık makul bir çözümü imkansız hale getirmiştir. Gerçekçi olalım, Trump yönetiminin sorunu çözme perspektifi de mecali de yok gibidir. Kaldı ki denklemin içinde bulunan en önemli ülkelerden birisi olarak Türkiye’nin dikkati PYD meselesinde sabit kalmışken bütüncül çözüm için nereden başlanacağı bile başlı başına büyük bir meseledir. Birleşmiş Milletler, kınamayı bile imkansız kılan veto mekanizması nedeniyle tamamen tıkanmış durumdadır.

Putin ve Esad, demokratik dünyanın içinde bulunduğu çıkmazı görüyor ve bundan istifade etmeye devam ediyor. Bir gün masa kurulduğunda ellerinde ne kadar çok toprak ve azaltılmış nüfus olursa o kadar avantaj sahibi olacaklarını bilerek ilerliyorlar.

Suriye’de çözüm için değilse bile işlerin yatışması ve gerçek bir ateşkes için ABD’nin sahada Rusya’yı dengeleyecek hacimde güç koyması gerekiyor. Ne var ki daha en baştan buna hiç niyeti olmadığını açıklayan ABD Başkanı’ndan güç kullanımını beklemek gerçekçi görünmüyor. Bu olmadığı müddetçe müttefiklerin ve en başta Türkiye’nin askeri gücünün verimliliği kaçınılmaz olarak düşük kalacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
iyildiz 07 Nisan 2017 14:16
"Ne var ki daha en baştan buna hiç niyeti olmadığını açıklayan ABD Başkanı’ndan güç kullanımını beklemek gerçekçi görünmüyor. Eee "Trump Suriye hava üssünü vurdu...Sen de çok bilmiş oldun...
KARAR OKURU 07 Nisan 2017 12:44
Sanki Trump , yazınızı okudu ve harekete geçti. Belirttiğiniz gibi eski yönetim in gevşek politikaları , bölgeyi kan gölüne çevirdi , Türkiye yi de kontrapiyede bıraktı. Bu tek seferlik güç gösterisi , umalım caydırıcı mahiyette kalıcı barışa katkısı olsun.
ayşe 07 Nisan 2017 11:04
Yani bakın diyorsunuzki Türkiyenin dikkati Pyd'ye takılı kalmışken!!! Yani neresinden baksan eksik hem de çok eksik, eksik olduğu için de yanıltıcı bir açıklama(!)! Ya dünya alem biliyor ki TR'de öyle yada böyle din devleti kurmayı 2023 hedefi koyan siyasi islamcı reyisinizin derdi, mısırdan tut suriyeye ıraka kadar buralardaki siyasi islamcılarla, yok ihvan yok ışid'in farklı yüzlerini de koordine ederek sadece TR'de değil uzun vadede tüm bu bölgelerde islam birliği devleti kurma hayali ve bu emperyalist hayale yönelik olarak da silah göndermekten tut her türlü destek verildi! Ha öylemi deyip sen biraz dikkatini PYD'ye ver dediler bizim köşe yazıları sayesinde en kahraman islamcılar da öyle yapmak zorunda kalıyorlar!! Yani niyet bozuk niyet! Ha bu 'niyet' bazılarınızın hoşuna gider, böyle insanlar olmasa zaten savaşlar olmazdı! Ama eğer bu 'niyet' baştan barışçıl olsa bölgedeki tüm gruplara ayrım yapmadan barış yolunda bir birlik çabası, iradesi olsa, belki bu kanlı bölgede çok az değişirdi ama bizim itibarımız da algımız da vicdanlarımız da pırıl pırıl olurdu!! İstanbul sokaklarında dilenen suriyelilerden de sahillere veren cansız bedenlerden de diğerleri kadar en az TR'yin siyası islamcıları da mesuldur! Sizin pis politikalarınızdan utanç sadece utanç duyuyorum, o zavallı suriyelilerin gözlerine bakamıyorum. Siz de hayıflanmaya devam edin ' ah be bu kez olmadı bi daha ki sefere inşaallaaah, allahu ekber' demeye devam edin, hadi şu Trump bir karıştırsın ortalığı bir El bap kapanırsa diğeri açılır inşaalllah! Amin. Amin Gazanız mübarek olsun! Öldürmeye devam!
O k u r 07 Nisan 2017 11:04
Bir gün dolmadan öngörüsü boşa çıkan bir makale. ABD Esed güçlerini vurdu.
Etkisiz eleman 07 Nisan 2017 10:41
haklısınız sn yazar abd suriye rejimine yol verdi. Dünkü hava saldırısı da gaz almak için. Orada birşey değişmeyecek
KARAR OKURU 07 Nisan 2017 10:10
abd mış gibi yapar Esad ve Putin yarın yine işine devam eder
KARAR OKURU 07 Nisan 2017 10:05
Abd kalıcı bir hamle yapmazsa dünkü operasyon göz boyama olur
Enes 07 Nisan 2017 05:52
Bu yazılar bir gün önce hazırlanıyor galiba :) (Zaten başka türlü nasıl olacak di mi :D ) Trump Amerikanın sistemin tekrar parçası oldu, Tıpkı diğer Cumhuriyetçiler gibi birilerini vurmaya çekinmiyor, Her ne kadar zamanında verdiği sözlerin tam tersini yapması gerekse bile. Amerikan derin devleti ve devlet mekanizmaları onu Bush'a çevirdi.
KARAR OKURU 07 Nisan 2017 04:19
Sayın yazar, Türkiye Suriye meselesinde neden muhalifleri destekledi? ya da şöyle sorayım Türkiye Suriye meselesinde neden taraf oldu? Yıllarca ABD'yi Ortadoğu'ya demokrasi (!!!!!) getirdiği için eleştirmedik mi? Irak gibi bir örnek varken elimizde neden? neden insani yardımla yetinmedik?
okur 07 Nisan 2017 13:29
0
Katar-Suriye-Türkiye oradan Avrupa ya Katar doğalgazı boru hattıyla gidecekti. Rusya izin vermedi çünkü o Avrupanın doğalgazını sağlıyor. Köşe yazarlarının yazdıkları çok alakasız. İlk defa emperyal bir savaşta taraf oluyoruz. Gerçek bu, bakalım borulardan kim ne şekilde nasiplenecek. Hayırlısı.
KARAR OKURU 07 Nisan 2017 18:24
0
Evet. Boru hattını ABD de destekliyordu. Üç hesap hatası yapıldı 1)Türkiye bir Sunni İttifakı'nın temelini atmaya çalıştı. İslamcı şiddetin ABD'nin birinci gündem maddesi olduğu bir zeitgeistta, liberal bir ABD başkanı bunu destekleyemezdi. 2) Rus oligarşisinin varlığı AB'ye sattığı doğalgaza bağlı. Rus oligarşisi bu kadar varlıksal bir tehdide tepkisiz kalamazdı. 3) Otorite boşluğu olur olmaz elbette PKK o boşluğu değerlendirecekti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN