Back To Top
‘Ali kötüydü, Veli iyi’ dönemi bitti mi bari?

‘Ali kötüydü, Veli iyi’ dönemi bitti mi bari?

 - Son Güncelleme: 20.12.2017 Çarşamba 00:21
- A +

Trump yönetiminin açıkladığı Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi, dünyanın Demokratlar döneminde alıştığı ABD dış politikasını büyük ölçüde değiştiriyor. Meseleye Türkiye açısından bakarsak, aslında Cumhuriyetçiler’in bildiğimiz tarzının da dışına çıkılıyor. Ne Bush ne Obama döneminde görülmeyen bir dışlayıcılık belgeye sinmiş ve Türkiye’nin son dönemdeki stratejik tercihlerinin neredeyse tamamı da hedefe konmuş durumdadır. Suudi Arabistan ve Mısır’ın yeni stratejik ortaklar olarak tanımlanması kıskanılacak ya da umursanacak bir şey değil ama Trump yönetiminin bu ortaklığı kağıt üzerinden sahaya yansıtması; yani abartması endişe verici olabilir. Çünkü, bu iki ülkenin bölgeye yönelik yaklaşımları ve tercihleri de Ankara’nın hareket alanını daraltacak özellikler arzediyor.

***

Elbette bir belgeyle bütün işler tanzim edilecek değildir. Yani, ABD öyle yazdı diye ülkelerin kaderleri değişmeyecek ama avantaj kayıpları yaşanabilir ve üstüne beklenmedik dezavantajlar ortaya çıkabilir. En önemlisi de Beyaz Saray ve Pentagon’daki muhataplarımızın zihin yapısının beklenenin ötesinde antipatik bir düzeye ulaşmış olması sevimsizdir.

Ne var ki bu yolun güçlü işaretlerini aylardır görüyorduk…

Öncelikle Ankara’nın geleneksel PKK’ya karşı tavır koyma talebinin hiç konuşulmaz hale gelmesinden sonra üstüne bir de YPG’nin güçlü silahlarla donatılması ve sınırda adı konulmamış bir PKK devletine göz yumulması, strateji belgesinin bizi ilgilendiren bütün cümlelerinden daha etkili bir sonuçtur. Tahakkuk etmiş bir sonuç. Obama yönetimine anlatamadığımızı Trump’a anlatabileceğimizi zannettik ve tam tersine bir sonuç çıktı. Verilen sözlere rağmen hiçbir şey değişmedi.

Bu aslında Washington’un Ankara’ya bakışına dair güçlü bir işaretten başka birşey değildi.

FETÖ iadelerinde bir arpa boyu yol gidememek ve bırakın hukuki bir adım attırmak rutin bir destek görememek işaretlerin en büyüğüdür.

Vize kısıtlaması da bir işaretti. Dün sanki arada yeterince problem yokmuş gibi bu kısıtlamaya 2019 başına kadar yeni süre verilmesi de bir başka işaret…

Cumhurbaşkanı’nın korumalarına yönelik davanın seyri de önemsiz sayılmayacak işaretlerden birisi oldu…

Üzerinde aylarca mesai harcanmasına rağmen Rıza Sarraf davasının önlenememesi veya yapısının değiştirilememesi de bu yolun önemli işaretlerinden bir başkası olarak kayda geçirilmelidir. Ankara’nın izlediği politikanın yanlışları bir yana, Washington bir müttefikinin canını sıkmamak gibi bir kaygı taşımadı. Şimdi oturmuş karar duruşmasında çıkacak sürprizleri bekliyoruz ki kimsenin de iyimser olmak için bir sebebi bulunmuyor.

Kudüs’ün başkent ilan edilmesini tek başımıza üzerimize alınmayalım ama öncesinde yapılan istişarelere dahil edilmemek de olumsuz işaret sayılacak bir başka tercihti.

***

İşaretleri geçip önümüze bakalım.

Bakalım bakmasına ama ABD’nin yeni yaklaşımı bu noktada pek fırsat sunmuyor. Aksine, Türkiye’nin yakınlaşma içinde olduğu Rusya’ya karşı bariz bir temkinlilik ve rekabet ilan ediyor, İran’ı ise tamamen hedefe koyuyor. Tutunacak tek ortak nokta terörle mücadele bahsi fakat orada da terör tanımlarımız farklılaşıyor. Malum, YPG’yi anlatamıyoruz...

Tekrarlayalım... ABD bir belge yazdı diye hayat yarın sabah başka istikametten akacak değildir ama Türkiye gibi ABD ile çok işi olan, sahada çok sık karşılaşan ve kapanmamış çok dosyası olan bir ülke için bu yeni yaklaşım endişe vericidir.

Yine de bu belge hiç olmazsa dış politikada, “Ali kötüydü, ama Veli iyi” gibi naif fikirlere yer olmadığını göstermiştir. Ne Ali ne Veli, ne Obama ne Trump; aslolan milli çıkarları sevk ve idare edebilme kabiliyetidir.

Şimdi… Amerika ile açık kalan dosyaları kapatmak önemliyse o zaman, Ankara’yı daha yoğun bir ABD ile ilişkiler mesaisi bekliyor demektir. Tıkanan kanalları açmak için yeni ve etkili yöntemler de gerekecektir. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 10:48
Milleti yaşat ki devlet yaşasın. Çok güzel bir söz.
mehmet sait 20 Aralık 2017 20:29
niye amerika'ya takılıp kalalım ki
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 16:10
bayram . olaylara kendi açımızdan bakalım birazda adamlar burnumuzun dibine terör devletini kuruyor, fetöyü vermiyor ,islamla alakalı bölme işlerini yürütüyor ,senin içini her 10 yılda bir karıştırıyor .bunlar gibi bir sürü örnek var hâlâ yalakalık mı yapacağız bu şerefsizlere bi iran kadarda mı olamayacağız yaptırımlara karşı acizliği bırakalım kendimiz olalım
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 18:03
1
Kardeş adamlar senin her şeyini biliyor;interneti ile cep telefonu uydu sistemleri ile uluslararası para trafiğini Swift sistemi ile takip edebilmeleri ile...Rusya'yı bile Swift sisteminden atmakla tehtid etti ve Rusya geri adım attı ...onun için buradan bol keseden atmaya gerek yok...adamları aptal yerine koymaya veya salağı yatmaya da gerek yok...
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 15:31
Sn karaalioğlu tümden amerikan yönetimini suçlamak doğru değil Türkiyenin büyük payı var
Adnan Cöktü 20 Aralık 2017 13:28
Mustafa Bey, yazınızın sondan bir önceki paragrafında yapılabilecek herşeyi özetlemişsiniz aslında! Temcit pilavı gibi tekrarlamaktan bıkmadım ve bıkmayacağım da! O da şudur: “Diplomaside duygusallığa yer yoktur.” Yani ABD, AB Ülkeleri veya başka diğer ülkeler, uluslararası ilişkilerde baz aldıkları yegane husus kendi MİLLİ ÇIKARLARIDIR. ABD’nin Başkanı daha çok tüccar kafasıyla hareket edip nereden ne kazanacağı üzerine siyaset yapmaktadır. Türkiye’nin Rusya, Çin’e ve hatta İran’a yaklaşması sonucunda ABD bölgede kendisine yeni partner arayışına girişmiş ve nihayetinde Sisi’nin Mısır’ıyla birlikte Suudi Arabistan’ı kazanmaya çalışmıştır. Uluslararası çıkarlar söz konusu olduğunda Müslümanlar için oldukça önemli ÜMMET ve VAHDET gibi kavramları MISIR ve SUUDİ hiç önemsememişlerdir. Bu bağlamda Türkiye Dışişlerini çok iyi donatmalı ve tribünlere oynamayı bırakıp duygusallıktan uzak yeni stratejiler geliştirmelidir.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 11:22
Suriyeye daha başindan bulaşmayacaktık kardeş. Sonucta noldu iran rusya el ele hep beraber zafere oldu. Biz nolacagiz ya biz? Pyd aldi basini gitti ulke zaten ekonomik krizin icine girdi. Daha ne kadar dayanacagiz? Yav bide en can alicisi DEYDİMİ? onca şeye şu guttugumuz suriye politikasi? Not: şu yorumu yayinlarsa yayinlar yayinlamazsa sanki gercek degisecek.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 14:51
0
Suriye abd için yeni bir üs oldu ordan çıkmaz bizim adana daki üsse alternatif tutuyor orayı.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 16:13
2
hangi ülke krizde , senelerdir krizden çıkaramadınız şu ülkeyi ne krizmiş be .barzanide gitmişti ne oldu.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 17:56
1
16:13 daha ne olsun kardeş resmi rakamlar işsizlik %13 olmuş yetmez mi?Cumhuriyet tarihinde ilk kez abd bizim sıradan vatandaşımıza 2019'a kadar vize vermeyeceğini söylüyor?Bu sana çok normal mi geliyor?yakında aynı şey bu gidişle Avrupa'dan da gelirse hiç şaşırma...
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 18:00
2
Irakta olanla suriyede olan ayni degildir kuzey irakta kurtlere kurdurulmaya calisilan devlet suriyede direkt olarak pkk ya kurduruluyor kurtlere degil
mehmet aras 20 Aralık 2017 11:12
Trump gitsin yerine fetöcü Hilary gelsin mi diye sorulsa hükümetimiz şu an ne cevap verir?
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 10:49
abd yi, israili ve ab yi üzmeyelim diye çırpınan bir sürü silik, ezik, karaktersiz tip var bu ülkede malesef.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 10:47
bu zihinleri işgal edilmiş ezikleri görünce 2019 seçimlerinde ki kararım daha da netleşiyor. tabi ki tek devlet ,tek bayrak, tek millet, tek vatan...
atilla. 20 Aralık 2017 09:49
abd bizi tekmeledi artık. sıradan ortadoğu ülkesi muamelesi etmeye başladı. yalakalanmaya mahal yok. elimizde ne varsa mukabil olarak, kullanma zamanı bence.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 10:55
0
elinde bir şey yok
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 09:44
Trump reis diye medyada terör estirenler nerede. Bu kadar saflık suç sayılmalı
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 15:43
0
Biz ona saflık değil, çakallık diyoruz. Rüzgar o yönden esiyormuş, ona göre pozisyon almışlar, o kadar.
Mehmet Emin Polat 20 Aralık 2017 09:33
Bu belge içeriği itibarıyla ülkmiz aleyhinde gibi görünse de, ABD'nin kendisine islam dünyasında müttefik olarak Suud ve Mısır'ı seçmesi önümüzdeki on yıllarda en azından ortadoğu ve islam dünyasında Türkiye nin yükseleceğini ve ayrı bir güç merkezi olacağını görüp/kabullendiğini ima ediyor.Bu önlenemez yükselişi zayıflatma potansiyeli olan bu iki ülkeyi bu sebeple yeni müttefik ilan ediyor.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 10:58
0
pes. bu kadarı zeytinyağını bile aşar. bu hayalcilere ülkeyi bırakırsak sonumuz yugoslavya.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 11:14
0
ülkemiz hangi alanda yükselmiş bilim, teknoloji, eğitim, sanat, spor
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 13:08
1
"aç tavuk" örneğine ne dersin?
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 16:16
2
örnekle yaşanmaz gerçek ne ise onlarla yaşarsın
evin 20 Aralık 2017 08:17
obamanın islam dünyasında en değer verdiği ülke türkiye idi, ama türk hükümeti bu fırsatı tepe tepe harcadı...trump ise körfez arap ülkeleri ve mısırı islam dünyasının liderleri olarak görüyor... türkiyenin eski önemi ve değeri kalmadı...
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 10:39
0
Aynen
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 10:46
0
obama diyor ya, abd nin gördüğü en beyaz başkanlardan biriydi bu adam nerede yaşıyon sen.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 11:02
0
Obama dünya barışının kilit ülkesi olarak Türkiye'yi görüyor ve destekliyordu. Türkiye'nin önüne tarihi bir fırsat çıkmıştı. İslamcı ideolojik körlük ve Ergenekon'un iktidardan düşme paniği bu tarihi fırsatı tepmemize sebep oldu. Şimdi ters yöne doğru gidiyoruz. Sonumuz Yugoslavya.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 18:08
4
Bos laf. Siyonist Obama Türkiyeden ona kul olmasini istedi.
Y.Nurak 20 Aralık 2017 22:37
1
Obama sadece Türkiye icin degil esasen bütün islam.dünyasi icin tarihi bir firsatti.. Akilli dürüst islam ve müslümanlara dost bir baskandi. Ailece piknik yapacak düzeyde avuçlarinin icinde olan adeta şam-gen ile teslim aldiklari suriye politikasinda varilan pespaye utanc verici sonuca bakarak dis politikada emevi dindarligi etkisine giren, bu temelde yürütülen suudi_körfez dindarliginin parasal yönlendirmelerine iştahlanan yöneticilerimizin körlüğü ile Ülkenin geleciğinin nasil calindigini, akpartinin bizzat kendi eli ile kurdugu muazzam dostluklari yine kendi eli ile nasil yediden yetmise düşmanliğa cevirdigini gördükçe Obama firsatinin da nasil heba edildiğine hicte sasirmamak lazim. Maalesef usta oldum demek yetmiyor.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 10:46
0
18.08 okuru kendini dev aynasında görüyorsun. Abd gazetelerinde haber olarak dahi çıkmadığının farkında bile değilsin. Tavşan dağ misalisin. Kendini dağ ilan ederek sahte mutluluk yaşıyorsun. Halkımız nedense ortadoğuya gitmek için değilde abd ve avrupaya gitmek için sırada. Nasıl bir çelişki içerisinde olduğunun farkında dahi değilsin. Doğduğum yer değil doyduğum yer politikası işliyor.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 05:58
Sağllıklı bir bakış sma bugün hamaset duymak isteyenleri tatmin etmez
cevat karakalem 20 Aralık 2017 04:44
Aslinda ABD'nin yaptigi pasif ve naif Obama donemi kayiplarini bertaraf etmeye calismak. Ozunde son 70 yildir devam eden ABD politikasindan farkli bir amac yok. Isin temelnoktasi Filistin Sorunu'na cozum onerisi olacak. Turkiye olayin disinda kaldi ve fazla da ilgi gosterilmedi genelde, buna kamuoyu ve basin dahil, ama son sene zarfinda bayagi onemli gelismeler oldu" Dahlan'in on plana cikmasi, Hamas'in yumusamasi, Sisi'nin yeniden aday olmayacagini aciklamasi, Suud'daki sosyal acilimlar, Filistin Yonetimi'nin Gazze ile ilgi uygulamalari, Kushner'in gizli mekik diplomasisi. Bunlar beraber okuyup degerlendirmek lazim. Ben sonucta ABD, Suud, Misir (hatta siz buna Urdun ve Filistin Yonetimini de ekleyin) ekseninin Turkiye icin daha iyi bir secim oldugunu dusunuyorum. Zaten alternatifi olan Rusya, Iran (ve genelde Avrasyacilik) ulkeyi yikima goturur uzun vadede.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 10:42
0
Obama gitti Trump geldi diye sevinen bir halktık. Şimdi abd mi sizi kandırdı. Vize nin kaldırılmasına sesimiz dahi çıkmıyor. Oysa Türk halkı vizeden çok büyük darbe yedi.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 03:52
Iran’ın ortadoğudaki kazanımlarına bakın hiç de hedefteki bir ülke gibi duruyor mu? Ortadoğu’daki her badireli işin altına İran nasıl bodoslama giriyor biraz dikkatli bakın. Olsa olsa onlar da kendilerine biçilen BOP rolü neyse kabullenmişler severek oynuyorlar. Suud ve Sisi’nin BOP hevesi de uzun vadede bölgede Türkiye’nin elini güçlendirir.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 03:08
Türkiye'nin tek ihtiyacı demokrasi ve adil bir hukuk sistemi. Her alandaki tökezlemelerin tek çıkış yolu bu.
Ben 20 Aralık 2017 02:33
ABD'de Türkiye'deki hükümete destek veren neredeyse hiçbir etkili çevre kalmadı. Bunun değişik sebepleri var ama bu süreç yavaş yavaş gerçekleşti. Bu sebepler arasında FETÖ lobisinin aleyhte çalışmaları önemli etken. Ayrıca Türkiye'de içeriye verilen mesajların dozunun ayarlanamamasının, insan hakları sorunlarının ve hapse giren yabancıların, hükümete yakın gazetelerin üslubunun ve ayrıca Türk korumaların ABD'de protestocuları tekme-tokat dövmesi gibi gereksiz abuk sabuk olayların da etkisi var. Bu olaylardan sonra ABD'de bize destek veren kalmadı. Bu imaj sorunu ilerde daha büyük sorunlara yol açabilir. ABD'nin imajı da ülkemizde bilinen sebeplerden iyice diplerde malum. Bu iki taraflı imaj bozukluğu işbirliği ve yakınlığı neredeyse imkansızlaştırıyor. Eğer Türkiye'nin ABD'deki imajını önemsiyorsak ona göre adımlar atmanın tam zamanı.
Salih 20 Aralık 2017 00:55
Bir cumhurbaşkanlığı sistemi refarandumuyla başlayan süreç giderek zorlasmakta. Ab yada abd ile kötü olmamız dünyanın sonu değil lakin suudi paktı ve mısır suriye nin de tavır almadı cari açığımızi ve çevirmek zorunda olduğumuz 500 milyar doları zorlastirmakta, maliyetin artması ciddi sorunlara acar. Buradan mutlaka dostlarimizi artirarak cikmamiz gerek. Bir seçim uğruna ülke heba edilmemeli. En azından bu durumda edilmemeli. Ben hükümetin ekonomik durum zorlasinca hukuku ve insan hakları konusunda iyileştirme yapacağını lakin geç kalinmasindan korktuğumu belirtmek isterim. Yoksa cin rusya ıran bunlarla kalırız. Bunlara da fazlaca satip az olarak alamamiz mümkün değil. Ab bizim ihracatımızın yarısı. Abd ilave edersek 3/2 çok sikintiya duseriz. Bide bunu en az on yıl sürdürmek mümkün değil.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 11:06
0
Türkiye lokasyonundaki bir ülkenin hem AB hem ABD ile kötü olması dünyanın sonu. En azından bizim için dünyanın sonu. kendi kendimize hava atmayı bırakalım, durum ciddi.
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 00:31
Biri KK ya bundan bahsetsin, Trump ile ABD yi farklı zannediyor..
KARAR OKURU 20 Aralık 2017 07:13
0
Yukarıda yazılanlardan da chp yi sorumlu tuttunuz ya, ne diyim.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 10:52
0
KK size göre değil çünkü çok fazla dürüst. Takılmayın. İnsansanız yolsuzluktan adaletsizlikten bahsedin çoluk çocuğunuz varsa onlar için doğrunun yanında yanlışım karşısında olun. 4 bakana sessiz kalmak yolsuzluk yapanlardan daha günahkar olmak demek tir. Ayakkabı kutuları saatler milyon eurolar bunlar KK dan daha önemsiz mi sizin için.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN