Back To Top
Arayış

Arayış

 - Son Güncelleme: 26.08.2019 Pazartesi 09:23
- A +

Söz konusu olan bir başka parti olsa, bugün sahip olduğu halk desteği ve gücü sayesinde ne sorgulanır ne de taraftarları onun için kaygılanırdı. En büyük oy oranını elinde bulunduran ve lideri en güçlü politik figür olan bir parti için bu kadar tartışma yapılması garip karşılanırdı. İktidara ulaşmayı ve orada kalmayı rakiplerinden çok daha iyi bilen bir partinin hergün kritik edilmesi anlamlı bulunmazdı.

Ama AK Parti, güçlü halk desteği ve iktidar potansiyeline rağmen tartışılıyor, eleştiriliyor ve gelecek adına bizzat taraftarlarının endişesiyle masaya yatırılıyor.

İktidar partilerinin eleştiri odağında olması, en çok politik hikayenin bu partilerden üretilmesi ve elbette geleceklerine dair tahminlerin yürütülmesi normaldir. Yani, özellikle yerel seçimler ve büyükşehir belediyelerinin kaybedilmesi sonrası başlayan tartışmaların AK Parti için de anlaşılır bir yanı vardır. Ancak, AK Parti ve partinin lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan etrafında gelişen eleştirilerin bu durumu aşan boyutları vardır. Bu yüzden ülkenin hala en büyük partisi yeni politik söylem, tarz, tavır ve politika arayışı hissediyor. Bu yüzden de Erdoğan, bu değişim için bazen öneri bazen de eleştirilere muhatap oluyor.

Çünkü artık bir partinin birinci olması ve hatta rakipleriyle arayı açarak kazanması iktidar için yeterli olmuyor. Başkanlık sistemi AK Parti ve Erdoğan’a neredeyse sınırsız bir icraat imkanı sunarken, iktidar olma ve iktidarda kalma garantisini matematik olarak zayıflattı. Eski sistemde yüzde 40’la bile iktidar olmak mümkünken bugün yüzde 50 eksi bir oy yetmemektedir. Nitekim bu yeni denklemin baskısı yüzünden 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2019 Mahalli İdareler seçimlerinde MHP ile ittifak mecburiyeti doğdu. Geçen hafta içinde yapılan 18. Kuruluş yıl töreninde de bizzat Erdoğan tarafından ittifaka bağlılık teyid edildi. Bu şartlarda artık Cumhur ittifakının iktidarını konuşuyoruz.

Ne var ki son yerel seçim ve tekrarlanan İstanbul seçimi Cumhur ittifakının yüzde 50+1 oy için yeterli olup olmayacağı şüphesini güçlü şekilde doğurdu. Buna mukabil muhalefet bloku da yüzde 48-49’a demirlemiş görünüyor. Sadece bir puanın bütün hesapları değiştirebileceği ürkütücü bir denge hali… Gayet tabii, bir dahaki seçime dört yıla yakın bir süre var ve bugünkü verilerin değişme ihtimali yüksek ama iktidar partisiyseniz bu ihtimali pozitif yönde alıp cebinize koymak gibi bir rahatlığınız olamaz.

Şartlar değişir elbette ama ya daha kötü istikamette değişirse ne olacak? Bu soruyu sormak ve düşünmek zorundasınız. Problem varsa -ki öyle görünüyor- şimdiden hamle yapmalısınız.

Nitekim, açık ifade edilmemekle birlikte endişeler iktidar kanadından geliyor. Hatta, bu bahis seçim sonrası alelacele başkanlık sisteminde revizyona gidilmesi gibi yüksek bir seviyeden açılmıştı. MHP Lideri Bahçeli’nin duruma el koymasıyla o tartışma yapılmadan kapandı. Sistem ya da tatbikat… AK Parti’nin problemi görmemiş ve analiz etmemiş olması mümkün değildir. Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “toparlanmak, kapı kapı dolaşmak, herkesi kucaklamak, daha çok çalışmak” gibi güç kazandırmaya yönelik mesajları bunu açıkça gösteriyor. Bir arayış var ama görünen o ki Erdoğan bunu panik havası yaratmadan ve kaybedilen bir şey olmadığı duygusunu yayarak sürdürüyor. Henüz etkili bir enstrüman kullanabilmiş değil ama bulunduğu konumda böyle davranmakta haksız sayılmaz. Zira, mesele sadece AK Parti’nin imajı veya kadrolarında yapılacak değişikle sınırlı değil. Erdoğan, bir yandan ülkenin karşı karşıya bulunduğu ciddi ekonomik sorunların acilen üstesinden gelmek, bir yandan da siyasi sahada yaşanabilecek yeni gelişmelerin göğüslemek gibi zor bir mesai ile karşı karşıyadır. 

Her ne yapılacaksa, hangi karar alınacaksa bunun sahici, derin ve mutlaka bütün ülkenin dikkatini çekecek kalitede olması zarureti vardır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 27 Ağustos 2019 14:39
Her ne ararsan kalbinde ara...Herkes kendi yapısının kendi karakterinin hükmünü işler! Allah insana irade vermiş,akıl ve fikir vermiş.İyiyi doğruyu ve güzeli ayırabilme yeteneği vermiş.Aklı pazara götürmüşler de herkes yine kendi aklını beğenmiş...
Kaan 27 Ağustos 2019 12:13
İyiyi,güzeli arayış her zaman insanı yeniliklere götürür.Güzel günlerin insanlarımızın olması dileğiyle....
Ali Kumaş 27 Ağustos 2019 11:50
Durduğun yer sakat, düşünceleriniz sakat, Lideriniz sakat! Dediğiniz gibi olur, Reis'i düşürmeyi başarırsanız! kimleri sevindireceksiniz bi düşünün! Öyle bir yeteneğin varsa tabi..!
Muhtefi. . 26 Ağustos 2019 21:00
Arayışlar evet Siyasal İslam ve Muhafazakar Mantıga Dayalı İÇ POLİTİKA bitmiştir. İyi de oldu. Zaten Komünizm Tarihe gömüldü bitti Efsanesi, Eşitlik Ayaklari ile Bürokratik Oligarşi Zulmü. !.Şimdi yine, YENİDEN CUMHURİYETE sarilmaliyiz. Bütün ara sokakları bırakarak. İNSANLIK MEDENİYETİ CADDESINDE Dünyaya İbretlik TÜRKİYE MİLLETİ olarak İnsanlığa Nefes olmalıyız ilk once Adalet, Ahlak, Edep, Hoşgörü ile İnsanlığı Severek Özgürlük Bayrağını dalgalandırabiliriz. KÜRESEL EMPERYALİST GÜÇLERE karşı.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 21:45
0
O muhteşem girişten ve kalemin izleğine kendimi kaptırmışken, yorumunu, ERDOĞAN'A KARŞI, diye bitireceğini sanmıştım. Hayal kırıklığına uğrattın beni Muhtefi. :)
Muhtefi. . 26 Ağustos 2019 22:56
0
Mandira Filozofu neşe takılıyorum..sevmem partizanlıgi (kumda oynamayi) sen yenisin galiba koyde .!.fakat Küresel Güçlere Gider yaptık. Ne hikmetse ses senden geldi. :))..Pazarına mi dokunduk ..:))..Şahsiyetler gelir,gider.onemli olan İSTİKAMET. .!..
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 18:07
Yahu kararı, eylemi mi kalmış?! Elimizde berbat bir ülke var şu anda. Erdoğan istifa edip siyasetten elini eteğini çekse, ülke ferahlar.
ati 26 Ağustos 2019 17:31
''Her ne yapılacaksa, hangi karar alınacaksa bunun sahici, derin ve mutlaka bütün ülkenin dikkatini çekecek kalitede olması zarureti vardır.'' bunu yapabilecek durumları kalmış mıdır? ''höt-zöt'' politikası ile devlet götürmeye çalışanlar için mümkün görünmüyor artık. sakince yeni yüzlere devretmeliler ülkeyi. gitme zamanı. onurlu bir terk ediş, tekrar seçilme şanslarını doğurabilir. tarihin en büyük hezimeti kapıda, aksi halde.
abdurrahman hatemi 26 Ağustos 2019 17:09
AK PARTİ; HATA ÜSTÜNE HATA YAPMAKTADIR.2002- 2009 ARASI MAKİNA AYARLARINA DÖNMEDİKÇE; YANİ İNSAN HAKLARI,DEMOKRASİ, AVRUPA BİRLİĞİ,KOMŞULARLA İYİ İLİŞKİLER,TOPLUMDA UZLAŞI,LİYAKAT,PARTİLERARASI DİYALOG,TOPLUM KATMANLARI ARASI GÜVEN TESİSİ OLMADIKÇA ÇÖKÜŞ MUKADDERDİR. MERKEZ SAĞ LİBERAL PARTİ OLMAKTAN ÇIKAR ULUSALCI VE MİLLİYETÇİ BİR PARTİ GÖRÜNÜMÜ KAZANIR
Erzincanli 26 Ağustos 2019 13:52
Aslinda ibretlik bir durum soz konusu.Ataturk Cumhuriyetni ortadan kaldirmak isterken kendi sonlarini hazirladilar.Buda gosteriyorki Cumhuriyetin kokleri dusunulunden daha derinmis.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 18:52
5
Ne alaka
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 13:41
Ha Bahçeli ile müttefik olmuşsun ha Ruslarla. İkisi de adamı en olmadık zamanda ortada bırakır. Örnek: Ecevit hükümeti.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 20:46
5
Ecevit hükümetini bahçeli bırakmadı. Mesut yılmaz ve hüsamettin özkanla mhp siz bir hükümet planlanırken bahçeli bu oyunu bozmuştur. Sözlerinin nereye gittiğini bil ve öyle konuş. Bahçeliyle Rusu aynı tutman tam bir aymazlıktıe. Ayrıca geçmişte olanları derinliğine bilmemndir.
Kaan 26 Ağustos 2019 12:47
Doğru herkes iyinin,güzelin,mutluluğun,adil adaletin,şeffaflığın.....arayışı içinde....ama nasıl...kırmadan dökmeden kurul,kuraları doğru çalıştırarak...sınıftaki öğretmen gibi
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 10:53
Eğer bir gazeteci : "... bir dahaki seçime dört yıla yakın bir süre var", diye bir cümle kuruyorsa, siz onun SOKAKTAN/HAYATTAN ne kadar kopuk olduğunu anlayın ve ne söylediğine çok da itibar etmeyin; çünkü ilk düğme yanlış delikte.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 10:54
iktidar temsilcileri ihale işlerinden, kupon arazi avcılığından başını kaldırıp memleket meselelerine eğilemediği için her cephede kuşatılmış durumdayız. Maksat memleket yönetmek değil de alelacele cep doldurmak olunca sonuç kaçınılmaz olarak böyle oluyor. Eğer bu değişim kaygılarının sebebi sorun çözmek değil de musluğun başını kaptırmamak ise bundan yine hayırlı bir sonuç çıkmaz.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 10:17
17 yıllık AKP iktidarından çıkaracağımız ders bir ülke nasıl yönetilmemelidir olacaktır.
Süheyl CALISKANOGLU 26 Ağustos 2019 10:16
Uyutma süreci coktan sonlandi..Bu düzen tüm cürümüslügüyle ortada.Onarmaya kalkmak,vakit kaybidir.Tek care kesip atmak,kangren olmasina izin vermemek.Türk usulü baskanlik sistemi dünya'nin gittigi,yolun tam tersi,acele bir U dönüsü yapabilirmiyiz?Hic sanmiyorum..
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 21:48
0
Bu Türk usulü bir başkanlık degil ki.Rus+Azerbaycan+Özbekistan+mısır karışımı bir şey gibi geliyor...
Azizim kirli bir bezle istediğin kadar temizlik yap! Zihni kirlenmiş, kalbi kinlenmiş, eli kanlanmışlardan çözüm ve reçete beklemek akli ve vicdani melekelerin iflasıdır. Koltuğunu beka, kinini-öfkesini terazi, hırsını ümmetin selameti görenler nasıl bir çıkış bulacak. Nasihati ihanet, farklılığı felaket, israf ve debdebeyi itibar görenler hangi arayışa derman olacak.... Çürüme iliklere, beyinlere, kalplere sirayet etmiş... Çürümüşlükte çıkış kapısı aramak kısır döngönün pedalını sürekli çevirmekten başka bir şey değil.
Adem Saracoglu 26 Ağustos 2019 17:56
0
Yürekten katiliyorum. Ama enseyide karartmamak lazim;)
Murat Doğrusöz 26 Ağustos 2019 09:06
Akp büyük hatalar içinde bocalıyor,Maalesef hatalardan kurtulacak bir adım atmaktan da çok uzak.A.Davutoğlu,Akp'nin bu girdabında, bir alternatif!KURTARICI! rolünde.Ama daha baştan kapasitesini ortaya koyuyor.'Haziran-Kasım seçimleri arası terör defterini açıklarsam,Millet Yüzüne çıkamazlar'diyor.Açacağı! o defter notlarının yazılımında,kendisi de var.Söylediği doğruysa da,yanlışsa da kendisi için facia.Bunu göremeyecek basiretsizlikte ve basitlikte olan bir kişi KURTARICI!!! olarak kime ne verebilecek???Onu parlatmakla görevli memurlara,eğer samimiyseler Allah İZAN nasip etsin
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:37
İnce ve hassas bir analiz. Nazik ama can yakıcı bir eleştiri.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:37
AKP tüzel kişilik olarak entropi yasası gereği başta sayın Erdoğanı sorgulamak zorunda.Çünkü bu yasaya göre kurumların yozlaşması salt alt birimlerin yozlaşamsı ile olmaz.Üstelik değiştirici tek isim ise hiç olmaz .Demek ki sayın Erdoğanın geçmişteki tüm başarıları kadrosunun başarısından geliyormuş.Kırıp dökmeden yollar ayrılmalı ,lakin bu ,dünyevi hırs,güç ve iktidarı kaybetmek gibi kötü beşeri zaafları içinde barındırdığından hiç kolay değil.MHP ile birliktelik tarihin hiç bir döneminde Ülkeye kan ve göz yaşından başka bir şey getirmemiştir.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:31
Acilen yapilmasi gerekenler 0-tek adamlik modelini sorgulanir seffaf bir cumhurbaskanligina cevirmek 1-partili c.baskani yerine parti baskani ayri c.baskani ayri sistem getirmek 2-millet meclisini daha da güclendirmek. Soru soran milletvekiline cevap verilmeyen meclisin anlami yoktur
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:23
Ilk iki dönemi saymazsak son 10 yildir AKP uzatmaları oynuyo,Türkiye 10 yildir yerinde sayıyor ya da geriye gitmeye başladı ama malesef bu halk hala oy veriyo.kaderimuz bu galiba.
Karar Okuru 26 Ağustos 2019 07:24
Bu ülkede bir yere varılmaz. Tamamı boş değerlendirmeler. Bu sosyal doku ve kalite buralardan öte gidemez. Esas olan insan kalitesi ister genetik ister eğitimle olsun. Kalitemize bakınca da durum ortada, bununla yüzleşmek ve gerçek çapını görmek ve hazmetmek kolay değil. Genç nüfusun bir kısmı işsiz ve umutsuz, şansı ve donanımı olanda terk ediyor. Kalana allah yardımcı olsun.
Deli Emin 26 Ağustos 2019 06:46
Ne demek AKP,RTE nin kaybetmesi, Mustafa bey! Kaybeden ülke ve toplum Ülkeye AKP ve RTE ekseninde değil, olması gereken, toplum ve ülke gerçekleri ekseninde neden bakmıyoruz?Sizin bakış açısı analizin neyi halleder.Masallar. RTE iktidarda kalmak için popülist politika ile ülkenin, toplumun, seçim sistemi, ekonomik,kurum,hukuk, adalet düzenini bozdu.Farkındamısınız!Üretmeyen, üretenin varlığına devlet gücü ile el koyan, başkasına transfer ederek kendine bende bir asalak taifesi üretti.Şimdi de SİYASİ SÖRF yaparak ayakta kalmaya çalışıyor. Bedeli yine topluma ödetiyor.İdlip kazığı geliyor.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 06:32
Arayış yeni tertemiz bir kan.halimiz hiç iyi değil. Enflasyon,işsizlik, demokrasi hukuk liyakat....umut verici bir damla ışık yok
mert 26 Ağustos 2019 02:30
akpartiyi bitirirse bahçeli bitirecek görün bakın
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:36
6
Akp yi bahçeli CHP yi HDP ve İmamoğlu,ip i akşener bitirecek göreceksiniz.Sonra sağda ve solda yeni ve düzgün partiler kurulacak.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 02:30
Bir partiyi yaşatmak ölümsüz kılmak için bu kadar düşünmek,kafa yormak israf sayın Mustafa Bey! Kendi düşen ağlamaz. Bindiği dalı inatla kesene ise acınmaz. Dört çocuğu olan bir baba kışın ayda bir balık alabiliyorum,diyor. Eskiden her hafta yerdik babamın çokta geliri yoktu. Fotoğraf maalesef bu... 3y(yoksulluk yolsuzluk yasaklar)hangisi hayata geçti? 4.y(yıkılış) kaçınılmaz. Yeni Türkiye eskiyi aratır oldu.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:35
1
Insanimiza imkan sunulmasi taraftariyim. Cebinde hakettigi parasi olmali insanimizin. Ama balik yememesine seviniyorum. Civa plastik artigi tasiyan baliklar artik eskisi gibi degil. 3 y ye cözüm sunulmali
musto 26 Ağustos 2019 01:10
Ak parti çoktan oyunu bitirdi uzatmaları oynuyor. Çevremiz ve ülkemiz şu anda ateş çemberinden geçmekte ahali ve yeni oyuncular bir gözü açık kış uykusunda ortamın sakinleşmesini beklemekteler.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 01:08
Elestiri degil bu. Kandirildigini anlamak. Daha yeni anladiniz bugune kadar anlatilanlarin konusulanlarin hepsinin yalan dolan oldugunu. 17 yilda Turkiyeyi getirdiginiz yeri siz de goruyorsunuz biz de. Sokakta AHLAKI ustunlugu kaybettiniz. Artik anlattiklarinizin degeri 0 oldu. Rahatsizliginiz bundan. Dis gucler o bu dendiginde eskiden dinleniyordu, simdi yuru otede konus deniyor. Itibar kaybiniz yuzunden Akp ye serzeniş var daha beter ve degersiz bi konuma sokmayin bizi. Biraz yuzumuz olsun diyor akpliler.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 00:45
akp yi kurtarlalim a dostlar bana yardim ediverin diyo yazar
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 01:20
9
Siz de bir karar verin artık. Adamlara bir şunun adamı bir bunun adamı diyorsunuz. Sonra da akpli diye eleştiriyorsunuz.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 00:35
Bu ülkede öyle derin analizler yapmanın siyasi partilere çok da getirisi yok, inanmayan siyasi tarihimize baksın. Zaten siyasilerimiz de pek derin sayılmazlar. Kısır döngüler ile gelip geçen yıllar. Ekonominin ilk başta düzelmesi gerek. Giderlerin kısılıp, çalışanların ödüllendirildiği bir sistemle başlanabilir. Vergi ve zamlar ile bir yere kadar gidersiniz. Vatandaşta olanı da aldıktan sonra ne yapacaksınız? Sermayemiz insan, en azından bunu kullanabileceğimiz bir alandan başlanmalı.Tüketim değil, üretim hedeflenmeli.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 00:22
CB...hükümet sistemi 50 + 1 niye iyi olmuyor...hep kazanacagiz diye 40 orani ve parlementer sistem geri manevrasi gündem de....orada sa ittifak olur...50 yi zorlayan 40 i % 25 oraninda gecmis oluyor zaten...Bizim halk calişmak istemiyor...Her kes devlet e kapak atmak peşinde....bu işler zorlaşiyor....50 + 1 alan yönetsin...bunun başka cözümü gözükmuyor...kaliteli olan ayak ta kalsin......
KARAR OKURU Etem Duman 26 Ağustos 2019 00:16
İç ve dış ilişkiler, ekonomi bir kaos içinde. Erdoğan boyundan büyük işler yapmaya kalktı. Güya Osmanlı’yı diriltecekti. Yapa yapa hasta Osmanlı’nın bir karikatürünü diriltti. Osmanlı’yı dirilteceksen Fatih’in toplarına, Fatih’in gemilerine sahip olacaksın. Bu günümüzde en iyi savaş uçaklarını, en büyük uçak gemilerini yapabilmen demektir. Halkın öğle büyük rüyaları yok. Onun istediği ekmek, iş, özgür ve insanca bir yaşam. Bunu başarmanın yolunun da saray, cami, yol yaparak olmayacağını bilmiyorsa ondan bir şey olmaz.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 23:42
Hiç bir şey yapmaya gerek. Bu iktidar 1001 yıl sürecektir. İçinizi ferah tutunuz. Müsterih olunuz.
Karar Okuru 26 Ağustos 2019 07:33
1
Öncelikle bu zihniyetin peşindekiler ödüyor bedeli. İşini kaybeden de o garsonluğu, işçiliği Suriyeliye kaptıranda o. O arada cebini dolduruyor karar vericiler. Onu bunu bedavaya satmıyorlar, milyarlarca dolarlık yatırımları yapanlardan da yararlanıyorlar tabi!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN