Back To Top
Aynı gemide seyahat keyfi için

Aynı gemide seyahat keyfi için

 - Son Güncelleme: 23.05.2019 Perşembe 10:56
- A +

Sandıklara koştuk, seçimi yaptık ama hâlâ tam manasıyla “seçim sonrası süreç”te değiliz. Değiliz fakat yine de öyle diyelim… 31 Mart’ın en değerli halkası olan İstanbul seçimi tekrarlanacak ve tekrarlanmakla kalmayıp sonuca göre merkezi iktidarı etkileyebilecek bir sandık kurulacak olsa da yine seçim sonrası süreçteymişiz gibi davranalım. Zira çok ihtiyacımız var.  

Önceki seçim sonrası süreçlerde olduğu gibi bu kez de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sandıktan çıkan mesajı alıp almadığı, aldıysa ne anladığı, değilse ne yapmayı planladığı üzerine birçok teori yazılıp çiziliyor. Balkon konuşmaları bu faaliyetin ve tahminlerin en önemli referanslarıydı. Malum, Erdoğan seçim gecesi de balkona çıktı ama o gece yaptığı konuşmanın ruhu YSK’nın iptal kararına kadar sürdü. Devamında Türkiye İttifakı fikrini ortaya attı; bunu da ittifak ortağı beğenmedi. Beğenmemek şöyle dursun bayağı hiddetlendi... Böylelikle demir soğumadı, hatta birkaç derece kızıştı bile. Arada, Kılıçdaroğlu’na saldırı yaşandı ve o saldırıyı neredeyse alkışlayan görüldü.  

Karşılıklı ağır sözleri artık saymaya gerek var mı bilmem. Ne kendiliğinden bir önemi ne de siyasi kıymeti olan ağır sözleri…  

Yani demir soğumuyor… 

***

Cumhurbaşkanı en son “Hepimiz aynı gemideyiz” dedi. Gayet tabii, bir ülkenin bütün vatandaşları aynı gemidedir. Birinin iyi ve kötü halleri diğerinin hayatını etkiler. Geminin bir kısmı su alıyorsa tamamı batma tehlikesi yaşıyor demektir. Ya da tersi… Kader birliği; ortak fayda, ortak mutluluk veya ortak istikamet açısından benzetme son derece doğrudur.  

Bununla birlikte ülkeler gemi gibi denizin ve ıssızlığın ortasında yaşamazlar. Siz çok isteseniz de gemi arzuladığınız istikamete gitmeyebilir. Dünya diye bir gerçek vardır ve aldığınız almadığınız ve de alamadığınız bütün kararlar mukadderatınızı etkiler. Geminin rotasını belirlemek ve sahili selamete varmasını temin etmek için ortak aklı ve istişareyi çalıştırmak zorundasınız. Bir demokraside ortak akıl da yönetici elitin, iktidarın ve bürokrasinin beyin fırtınasından ibaret değildir. Bütün ülkenin; yani, muhalif muarız, zengin fakir, genç yaşlı, kadın erkek, azınlık çoğunluk ahalinin tamamının beyin fırtınası yapabilme serbestisi demektir. Yani, en basit ve bilinen tabirle düşünce özgürlüğü ve ifade hürriyetinin varlığı demektir. Bu olursa, herkesin fikrini rahatça ifade edebildiği bir sistem kurulursa o zaman gemide seyahat de keyifli olur.  

Türkiye, 24 Haziran’dan beri, yani başkanlık sistemine geçişin ilk seçiminden itibaren ekonomik kriz, diplomatik gerilimler ve şimdi de tekrarlanan seçimler nedeniyle gerçek gündemine odaklanamadı. Gerçek gündem dediğimiz şey, ekonomiden diplomasiye kadar bütün sorunların anası olan demokrasi eksikliğinin giderilmesi ve hukuk devleti düzeninin acilen tesisidir. Bu ihtiyaç öylesine acil bir hal aldı ki ve bunlara bağlı sorunlar o kadar birikti ki Cumhurbaşkanı’nın bu kez toplumun önüne tartışma koymak yöntemini pas geçip doğrudan hamle yapmasının vakti geldi.  

Evet demir soğumalı, evet aynı ruhu taşıyoruz, evet aynı gemideyiz… Hatta yeni değil, onyıllardır söylendiği gibi sevinçte, tasada, kederde, kıvançta da biriz…  

Buna ne şüphe… 

Ama artık herkese bu kavramların sahici ve değerli olduğunu hissettirecek adımları atalım. Herkese derken gerçekten herkese… Kimsenin dini, dili, fikri, etnik kökeni, bölgesi ve doğuştan gelen özellikleri nedeniyle ayırım göremeyeceği prensibine riayet ederek hayata geçirelim. Sadece sorunlarını hâlâ çözemediğimiz Kürtlere ya da Alevilere değil, bu kesimlere ilaveten mutsuzlukları gözlerinden giderek daha fazla okunan yeni problemli kesimlere de eşit vatandaş olduğunu hissettirelim.  

Hissettirelim ki bu ülke sorunlarını çözmek yerine kendi kendisine afra tafra yapmaktan ve birbirine eziyet etmekten kurtulabilsin. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 20:58
Aynı gemide olabiliriz ama kimileri tatil kimileri balayı yaparken büyük bir kesimi kürek mahkumlugu yapıyor. Ve bu gemi batarsa olan gene kürek mahkumlarına ola cak cünkü hırsız sefahatcılar botlarla terk edecek
Özay İbrahimbaş 23 Mayıs 2019 16:32
"Aynı gemideyiz" edebiyatı yapanlar şunu da açıkça söylesinler kamuoyuna... Geminin kaptanı kim. Kaptanlık ehliyeti ve becerisi var mı. Bu gemi neden yürümedi. Bu gemi neden karaya oturdu. Gemiyi sen batırıyorsun açıkça...ve "aynı gemideyiz" diye feryat ediyorsun...Türkçede bir deyim var. "Lafla peynir gemisi yürümez...!"
Süheyl CALISKANOGLU 23 Mayıs 2019 14:59
TC KADER gemisinde seyahate ben yokum,denize aciliriz kisa bir müddet sonra erzak yok derler,sonra yakit bitti denir,kaliriz denizin ortasinda ac ve susuz,en yakin Yunan adalarina siginma mecburiyetinde kaliriz,ne me lazim ,ben gelmiyorum,isteyen binsin bu gemiye(!)Macera yasamaya hic niyetim yok..
E.K 23 Mayıs 2019 14:03
Akp genel baskani Sn Erdogan'in balkon konusmalarini sn. yazarin hala ciddiye almasi bizi sasirtti.. Oralarda verilen sozler bilmeme kacinci kez cignendi...Yok oldu... Devletin basinda olanlar afra tafra yapiyor.. Boyle yaparak ulkeyi idare ettiklerini saniyor.. Vatandas gecim derdinde..Ekmeginin pesinde... Akp iktidarda oldugu surece ulkenin normallesmesi mumkun degildir... Ortada zihniyet sorunu var.. Bu insanlar icerideki vatandaslarla sorunlu, komsularla sorunlu, AB ve ABD ile sorunlu, Kurtlerle, Ermenilerle, Alevilerle, Chp ile, Aydinlarla sorunlu...Katar ile sorun yok..
Süheyl CALISKANOGLU 23 Mayıs 2019 13:44
Y(yandas)Secim Kurumunun akillara zarar kararini tahmin ediyorduk, oylar calinmamis,aldatilan secmenler ve calinan "mazbata'.(!). Türkiye'de cürümeyen kurum kalmadi..
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:38
Kanaatim o ki, ak partili yöneticiler, bu günlerde sık sık söylemeye başladıkları " aynı gemideyiz " sözü ile, " bizi seçimmiş, demokrasiymiş böyle lüzumsuz şeylerle saltanatımızdan ederseniz sizin de sonunuz iyi olmaz, bizimle birlikte siz de batarsınız " demeye getiriyorlar.
Bu gemide birlikte olabilmek için hoşgörü, tahammül,iyi niyet ,saygı güzel üslup gerekli.. En baştakiler kendileri neye maruz kaldıysalar aynini yapmakta alt kalmadılar.Ali kıran baş kesen oynamak işe yarayacak sanmaları ayrı bir vehamet.Milletin sabrı taştı .Bu kadar yanlıştan dönülür ama niyetleri yok..yol göründü..Sonu hayr olur inşaallah..
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:55
Ya gemiyi korsanlar ele gecirmisse ne olacak? YSKnin gerekcesiz gerekceli karari Turkiye' de secim guvenliginin kalmadiginin acik gostergesi.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:42
Son seçim dahil 17 yıldır Türkiyenin en büyük partisine herkes bir masal anlatıyor...
Evet çaldılar... 23 Mayıs 2019 12:15
Atı çaldılar atı...YSK atı çaldırdı o gece...Sabaha kadar atı aradılar ve bir türlü Üsküdarı geçemediler... Yoksa atı bulsalardı çoktan geçmişlerdi...Ne seçmeni kalırdı ne iradesi...O yüzden bir şeyler oldu ama ne oldu? Asıl yangı atın kaybına...
Adem Saracoglu 23 Mayıs 2019 11:54
Sorunlarin adini bile koymakdan ürkdügümüz bir dönemde (ki malesef gecmisde de böyleydi, bir ara AKP bu cesareti kismen göstermesine ragmen), icinde Kürt ve Alevi kelimeleri gecmesi bile takdire sayan. Artik herkes bir cesaret göstersin, sorunun adini koyup, cözüm arayalim. Yorumlarda bile herkes KARAR OKURU? Bu vatandaslarin adi yokmu?
Ali Kumaş 23 Mayıs 2019 11:41
Hepimiz aynı gemide olmalıyız tamam da, siz gemiden inip takaya bindiniz...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:38
Insanlara “ rezil” denilince kalpler kirildi. Tefrika dili insanlari kizdirdi. Simdi pansuman zamani diyorlar herhalde.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:11
Geminin capasi yok, yekesi yok , yelleni yok. Carkcisi yok. Geminin bir tek dumeni var. o dumenin basinda da Reis var. Adi reis diye aldanmayin ne denizden ne havadan anlayan birisi kendisi. Buzullara dogru cevirmis gemiyi gidiyoruz. Buzul diyene karismayin diyor. Bu gidisle Titanik gibi batacaz. Imkani olanlar filikalara binip ilerleyecek. Bizde birbirimize tutunup baticaz gibi duruyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:09
Bu gemi hiç bir limana varmayacak mı? Hep denizlerde mi dolaşacak? Ömrümüz aynı gemideyiz metaforunu dinlemekle geçti. Zenginler lüks kamaralarında, bizler de geminin ambarında yolculuk yapıyoruz ama aynı gemideyiz. Artık karaya çıkmak istiyorum. Alın geminiz sizin olsun.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:47
ellerinizden öpüyorum. Çok güzel yazmışsınız..
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:15
Halbuki başkanlık gelecek dertler bitecek ekonomi uçacak her şey tıkır tıkır işleyecekti ama maalesef bunların hepsi daha kötüye gidiyor koltuklar makamlar geçici devlet ve millet bakidir uysallık ağır başlı olmak en güzelidir
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:03
Bu ülkeyi yöneten sağcı muhafazakarların ( Demirel ,Özal ,çiller ,Mesut yılmaz ,Bahçeli ) halkı korkutmak için kullandıkları bir metafordur aynı gemideyiz söylemi. Akıllı olun yoksa bu gemi batar ha... oysa gerçek öyle değil asla yoksullarla varsıllar aynı gemide olmadı. Zenginlerin gemisi her yan attığında bu ülkenin yoksulları zenginlerin gemisini kurtarmışlar. Peki her seferinde yoksulları kandırıyorlar.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:56
Yine hislere tercuman olan, ancak Sayin Cumhurbaskani ve Bahcelinin ilk konusmasi ile yerini umutsuzluga birakacak bir yazi
Köroğlu 23 Mayıs 2019 07:50
İşe kendin başla. Zorunlu din dersine karşı net tavır koy. Diğer müslümanları tavır koymaya çağır.
ulug bey 23 Mayıs 2019 03:56
batan bir gemide niye olayım ki zaten Gemi Batıyor pisi pisine Göz göre göre batan bir gemide seyahat edip boğulmak enayiliktir Bu sebeple AKP'nin batan gemisinde ben yokum müsaade istiyorum
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 05:11
13
O zaman can yeleğini al denize atla
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:51
Evet aynı gemideyiz ve geminin kaptanı reyis, yardımcısı da Bahçeli. Gemi su almaya başlamış, sakin bir limana demir almak lazım. Ama kaptan en hırçın dalgalar nerede ise oraya sürüyor. Yardımcısı itiraz ediyor. "Şurda daha hırçın dalga var, oraya sür." Bu arada motordan da ses gelmeye başlıyor, istop etti, edecek. Reis bağırıyor: Damat, git motoru tamir et. Yolcuların bir yarısı "Vardır bir hikmeti" diyor. Diğer yarısı ise uyarı faslı çoktan geçtiği için bildiği dualardan okumaya başlıyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:14
0
Halimizi ne güzel ve bir okadar da acı ifade etmişsiniz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:49
0
Guzel bir anlatim, tebrikler
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:52
Aynı gemideyiz ama gemi korsanlar tarafından kaçırıldı. Kaptan köşkünün kapısını da üstlerine kapattılar. Ben yolcu olarak buzdağına doğru gittiğimizi durduğum kamaradan görüyorum ama kaptan köşküne duyuramıyoruz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:35
0
Kaptan köşkünde olanlar da buz dağını gördü ve helikopterleriyle havalandılar. Haber veriyim dedim:)))
jöntürk 23 Mayıs 2019 03:43
Geçenlerde AKP'li bir milletvekili AKP'yi Nuh'un gemisine benzetmişti Bu nasıl bir Nuh'un Gemisi ki bu gemide AKP li olmayanlara yer yok Bu nasıl bir Nuh'un Gemisi ki kendisi gibi düşünmeyen herkese terörist hain diyorlar Bu nasıl bir Nuh'un Gemisi ki kendi yandaşları çocukları çocukları milyon dolarlarla oynarken bizim gibi garibanlar ay sonunu zor getiriyor faturalarını dahi ödemiyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:39
Hepimiz aynı gemideyiz. Batarsak beraber batacağız. Tek adam dümende sürekli kendisinden olmayanı oy vermeyeni ötekileştiriyor. Bak gemiyi batırırım haa beni desteklemezsen diyerek. Her seçim düşman var. Camı cemaatı bile ikiye bölündü. Kaptan vatandaşını kucaklamıyor ötekikeştiriyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:37
Onunla aynı gemideysem, atın beni denizlere o zaman!
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 20:27
0
Türkiye"nin en iyisi oldugunu düsündügüm Karar"in internet sitesinde, neredeyse, köse yazisindan cok yorumlari okuyorum. Bu yazinin, buraya kadar olan yorumlari cok hos da, en güzeli sizinki saniyorum, kahkahalarla güldüm..
karar 23 Mayıs 2019 03:09
geç bunları artık.ne olacaksa olsun.şeriatın kestiği parmak acımaz.bu yönetimin yapacağı hiçbir şey kalmamıştır.emniyet bitti yorgan gitti.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 02:57
Ben aynı gemide olduğumuza inanmıyorum. Günü kurtarmak için söylendiğini düşünüyorum. Adalette, hukukta, demokraside bir arpa boyu yol alamadık. Ama nutuk atmakta çok mahiriz. Ümitvar olmak istiyorum! Ülkemizde yaşananları görünce bunun artık ütopya olabileceğini söyleyebilirim.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 02:25
Gemiyi delen kim bunu açık seçik yazın artık top çevirme zamanı mı? Konuşmaktan yazmaktan kokmayanlar ilk önce bu işten rızık kazananlar olmalı. Helâl lokma yemek istiyorsanız NOKTA.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 01:50
Herhangi bir yeni oluşum, Kürtlere ve hizmete soykırım yapıldığını kabul etmeden başarılı olamaz. Yurt içinde susturabilirler yurt dışındaki hürriyeti kullanarak haklarını ebede kadar devam ederler ve bundan sonra Türkiye rahat yüzü göremez. Aynı gemi boş bir laf ve aldatmacadır. Yeni Türkiye= demokrat Türkler + Kürtler ve hizmet.
serkan aydogdu 23 Mayıs 2019 01:52
bana her gün terörist hain Zillet illet Hatta kafir diyen AKP'liler ile Ben Aynı gemide değilim onların gemisinde kul hakkı yemek var Onların gemisinde Zulüm var Onların gemisinde haksızlık var Onların gemisinde adaletsizlik var ben akp lilerin çürük batan gemisine binip kendime kötülük edemem
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:49
0
bravo serkan 1o numara yorum al bendende o kadar.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 01:12
Ortadoğu zihniyeti asla baş etmekte yeterli olmadığı.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:44
YSKnun 250 sayfalik secimi iptal gerekcesi buyuk kepazelik. Hirsizlik, hirsizlik dediler, yumurtadan civciv cikti. YSK baskani bile bu gerekcelerle secim iptal edilmez diyor...Hepimiz ayni gemideyiz sozunun hicbir anlami yok bu sartlarda. Samimi olarak soylenmis bir soz degil, herkes de farkinda. Imamoglu'na Yunanli diye iftira atiliyor. Dupeduz Irkcilik yapiliyor. Muhalif gazeteciler hukuka ve vicdana aykiri bir sekilde hapse atiliyor. Secimi kazanmis olan HDPlilere mazbata verilmiyor. Hepimiz ayni gemideyiz dedigi gun bile bu olaylar devam ediyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:33
Aynı gemide olalım olalım da, velakin bu geminin kompartmanları çok farklı. Kaptan köşkü bal börek masallah ne ilke var ne kural. Bunların olmadığı yerde ahlak desen çoktan küpeşteden denize atılmış, kaçak yolcu misali. Ben kendimi bu gemide olsam ya ambarın aç fareleri yiyecek ya da kaptan köşkü kalabalığı yiyecekmiş gibi hissediyorum. Madem sonuçta beni yiyecekler, bari atayım kendimi denize de köpek balıkları yesin, yada batsın bu gemi de hepimizi köpek balıkları yesin tercihim olamazmı ?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:25
Doğru aynı gemideyiz. Çıkacak olan askerlik tasarısına bakın. Bedelli parası peşin, tek ödeme. 30 bin tl. Koçların, Sabancı’ların, kalyoncuların çocuklarıda 30 bin tl ödeyecek, asgari ücretle çalışan yoksulda 30 bin tl ödeyecek daha doğrusu fakir ödeyemeyip askerlik yapmak zorunda kalacak. İsminde adelet kelimesi olan partinin adaletsizliğine bakın.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:06
0
Sonra da "sehitlik bize nasip olmadi" diye herkesi ahmak yerine koyacaklar. Milliyetciyim diye ortaligi velveleye veren zenginlerin arasinda cocuguna bedelli askerlik yaptirmayan var mi acaba?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:56
0
07:06 ne gariptir çocuğu askerlik yapan tek siyasi Kılıçdaroğlu
musto 23 Mayıs 2019 00:14
İktidar oldular 100 yıllık kurumlarımız satıldı kapatıldı daha iyilerini yaparlar dedik.Vergilerimiz yandaşlara cemaatlara vakıflara uçak ve lüx araç ve lüzumsuz saraylarla çarçur ediliyor dendi Sayıştayımız var araştırır dedik.Doğmamış çocuklarımız Hava alanları tünel ve köprülerle borçladırılıyor dendi nasıl olsa ülke için dedik.Milletin iradesi sandıkta yok sayılıyor dendi işte orda dur. Millet şapkasını önüne koysun düşünsün....
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:07
Açıklanan gerekçeye göre, YSK, İstanbul seçimini çalma kararında, referandumda sayısı belirsiz mühürsüz oya, onay vererek, AKP'nin çalıntı atla Üsküdar'ı geçmesine göz yuman başkanını bile ikna edememiş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN