Back To Top
Bakarsınız hayat normale döner!

Bakarsınız hayat normale döner!

- A +

Seçim kararının alınma şekli; yani MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin kullandığı inisiyatif ve devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarih konusunda verdiği karar siyasi tartışma konusu olmaya devam edecektir. Ya da merak konusu…

Bilhassa Bahçeli’nin seçim çağrılarının geçmişte yarattığı siyasi sonuçlar bağlamında bu mesele merak edilmeyecek gibi de değildir. Bugün, oyları bir hayli erimiş olduğu halde siyaset üzerinde bu denli etki sahibi olması da sadece merak konusu değil aynı zamanda siyasi bir başarı öyküsü olarak değerlendirilmeyi de hak ediyor. Öyle ya da böyle, seçim istedi ve bunu sağlamayı başardı.

***

Gayet tabii, Devlet Bey’in seçim kararını tek başına değil anlaşarak aldığı tezini de ıskalamıyorum. Belki öyle, belki değil ama ihmal edilemez bir ağırlığı olduğu ve seçimi güçlü bir şekilde istediği ortadadır. Buradan bakarak da erken seçime zorlamasının ardında bir kötü niyet, oyun veya plan olduğunu düşünenlerden değilim. Yani, Erdoğan’ı ve AK Parti’yi bir sürprize sürükleme amacı taşıdığına inanmıyorum. Bilakis, tek başına iktidar olsa dahi elde edemeyeceği müttefik yönetim imtiyazını devam ettirmek, sağlama almak ve uygulanmakta olan politikalara destek tazelemek amacı taşıdığı gerekçesi daha mantıklı görünüyor. 

Meselenin bu kısmını geçelim… Artık Türkiye’nin önünde sadece erken değil, hızlı ve yoğun bir seçim trafiği bulunuyor. 24 Haziran, her seçim kadar tarihi ama her seçimden biraz daha fazla önemli bir günü ifade ediyor. Çünkü, başkanlık sistemine geçiliyor ve ileri düzeyde yetkilere sahip bir Cumhurbaşkanı seçilecek. Parlamentonun şu anda da bir hayli zayıflamış bulunan önemi biraz daha azalacak. Asayişten ekonomiye, eğitimden dış politikaya kadar ülkenin ne kadar sorunu, hedefi, işi ve gelecek planı varsa hepsinin seçilecek Cumhurbaşkanı’nın sorumluluğunda olacağı yeni bir döneme girilecek.

Öte yandan, hem Bahçeli’nin hem de Erdoğan’ın erken seçim gerekçelerinden de anlaşıldığı kadarıyla Türkiye bir beka sorunu yaşamaktadır ve ayrıca yaklaşan dönemde ekonomi sahasında da risklerle karşılaşabilir. Buna ilaveten, dış politikadaki belirsizlikler, dünya ile ilişkilerde yaşanan güven bunalımı ve özel olarak Avrupa Birliği ile giderek açılan makası da kaydetmek gerekiyor. Ve tabii ki siyasal ve sosyal planda açıkça gözlemlenen gerilim ve birlikte yaşama sorununun giderek hacim kazanması…

Bütün bu ağır mesainin yükü yeni dönem parlamentosunun değil, seçilecek cumhurbaşkanının omuzlarında olacak. Nitekim, yeni sisteme geçme gerekçesi tam da bu sebeple sorunların çözümü için daha hızlı ve doğrudan karar almak adına yetkilerin tek elde toplanmasının faydalı olacağı tezine dayanıyordu. 24 Haziran, işte bu tezin sınanması adına yapılacak bir seçimdir.

***

Şu halde Türkiye’yi beka sorunundan kurtaracak, ekonomideki muhtemel riskleri bertaraf edecek ve toplumsal barışı tesis edecek bir seçim yapacağız demektir. Dolayısıyla, seçim sath-ı mailinde Türkiye’yi pozitif bir gündem beklemektedir. Yapıcı, toleranslı, dünyayla iyi ilişkileri esas alan, toplum içindeki farklılıkları gözeten, ekonominin üzerindeki demokratik ve hukuki problemleri bertaraf etmeyi konuşan ve adayların bu istikamette yarıştığı bir kampanya dönemi beklemek de hakkımızdır.

En az seçim kadar erken ve hatta acil olması gereken budur.

Ülkenin beka sorunu yaşamayacağı, insanların tedirgin olmayacağı, olağanüstü hale ihtiyaç duyulmayacağı ve en nihayet hayatın normalleşeceği bir dönemi arzulamak fazla iyimserlik olmasa gerek. Ne dersiniz?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Doğrucu Davut 21 Nisan 2018 07:05
Bu ne biçim iştir koca ülkede bir aday yok mu? İlkeli yalan söylemeyen, ilkeli, çalmayan. Solcu olur, hatta solcunun ilkelisi, milliyetçisi daha makbul. Anlı secde görmüş olması gerekmiyor. Dindar da olabilri tabii ki ama dini kullanmayan olsun lütfen.
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 20:35
Şimdi Ak Parti ve MHP'nin seçim kampanyasını açıklıyorum: Üzerimizde oynan oyunlar var bu oyunları bozmak, iç ve dış düşmanları bertaraf etmek, Haçlı, emperyalist ve siyonistlere karşı verdiğimiz savaşta destek olmak, Terörün kökünü kazımak , Zincirlerimizden kurtulmak , Ülkemizi uçurmak, Bürokrasiyi bitirmek için bize oy verin. Yaşacak ve göreceksiniz, izlemeye devam edin!
tepekoylu 20 Nisan 2018 20:29
bence hayatın normale dönme ıhtımalı gayet yüksek...yeterkı muhalefet kazanmayı cıdden ıstıyor olsun...
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 18:22
ülkeyi batirdilar.krizden krize soktular.simdi de krizdeyiz diye erken seçim istiyirlar.yaziklar olsun
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 14:36
Bu iktidarın ve yöneticilerinin değişmesi gerekli toplu ayırdılar,kutuplaştırdılar ,kendileri ne söylerse doğru,ne yaparsa haklılar ama onlar gibi düşünmeyen herkes gayri milli ve dış mihrak artık huzur istiyoruz
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 14:29
Türkiye'nin sorunu mevcut İktidarın yönetme tarzı ve zihniyetidir. Hiçbir iktidar sadece yıkarak ayakta kalamaz, geleceği kurmayan ve toplumu buradan ikna edemeyen sahneden çekilmek Durumunda kalır. Mevcut iktidar bu seçimi kazansa bile 2019 Yerel seçimlerinde büyük bir hezimet ile karşılaşacaktır. Bu durumda akp MHP ittifakı, ve diğer gizli İttifak ortakları birbirinden kopacak, başkanı 2019 sonunu görmesi mümkün olmayacaktır.
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 13:24
evet seçim kararı verildi haydi troller yorumları 2ye 3 e katlayın
karar okuru 20 Nisan 2018 13:09
Ülkenin beka sorunu yaşamayacağı, insanların tedirgin olmayacağı, olağanüstü hale ihtiyaç duyulmayacağı ve en nihayet hayatın normalleşeceği bir dönemi arzulamak fazla iyimserlik olmasa gerek. Ne dersiniz? Gerçekten buna fazla iyimserlik denmez sadece aptal yerine koymak denir Karaalioğlu. Aklımızla dalgamı geçiyorsun.
İnsiyator. .. 20 Nisan 2018 12:54
Bu ne biçim başlık öyle. :))))..herşey devletten, siyasetten beklenmez ki. İnsanlar gayret gösterecek sevgi, saygı, hosgörü olacak. Unutmayalım Evrensel, Bilimsel, ilelebet değişmez kural. NASIL YAŞARSANIZ ÖYLE YONETİLİRSİNİZ. ...Aile evet Aile istediğimiz gibi oluyor mu ..??.nerde kaldı ki memleket idaresi kolay mı. .??..biliyoruz elbette yasama, yürütme, yargı kuvvetler ayrılığını !!!!..Sorumluluklarını .!! Fakat .sosyolojik tespit gerekir. Yaz. Ciziktir bişeyler öyle ol-mu-yor Yazar Esnafı. .:)))..
jurnalist 20 Nisan 2018 08:56
Sen AKP ile ülkenin gerçekten normalleşeceğini düşünüyorsun, yazı yazdığın gazete ve köşene hakaret etmiş olursun.
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 10:16
2
Yazar bu akp ile mi olur diyor? Bir daha bakın yazıya
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 08:43
Bir kedim bile yok anliyor musun...Hadi gülümse...
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 07:04
İnsan hayalleri kadar yaşar.
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 02:49
Yok Bahçeli habersiz istedi ,yok kimsenin haberi yoktu hepsi hikaye dalavere kimi kandırıyorsunuz ,bal gibi iktidar partisinin haberi vardı ,belkide bu seçim tarihi çok önceden beri belliydi ,herşey planlanmıştı.iktidar partisi müzikleri bile hazırlamış ,naparlarsa yapsınlar ama İYİ Parti'nin girmesini engellemek için olması demokrasi adına bir utanç vesikasıdır .
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 02:23
Tam isabet bir Türkiye fotoğrafı. İnce işçilik
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 02:13
Sevgilii Ak Partili kardeslerim defalarca erken secim bu millete ihanettir deyip boyle bir baskin secimi kalbinize vicdaniniza siğdirabiliyor musunuz? Hic mi itiraz etmeyeceksiniz hic mi boyle sey olur mu demiyeceksiniz Allah icin yapmayin etmeyin eylemeyin :(
KARAR OKURU 22 Nisan 2018 13:55
0
Vallahi ben çok memnun oldum.
Resneli Niyazi 20 Nisan 2018 02:04
Şükür; Sayın Karaalioğlu'nun kaleminden iyimser ya da hiç değilse iyimser olmak isteyen bir yazı okuyabildik, uzunca bir süre sonra... :)
Çerkez Ethem 20 Nisan 2018 02:03
İnsanın hayalleri olması güzel bişey ! Devam edin... Fakat hayata/etrafımıza bakınca, objektif düşünüp/analiz edersek, varıcağımız sonuç, yakında 3-5 yıl içinde veya sonra, amerika veya rusyanın entrikalarla kendimizi bir savaşın içinde bulcagımız gözüküyor, kiminle savaşırız, bilemem ama oraya doğru gidiyoz ! amerikaya ve rusyaya her 10 yılda , ya iç savaş biryerde yada iki ülkenin birbirleriyle savaşı gerek, ekonomilerini canlı tutan budur 100 yıldan beri ! Ama.... belkide bakarsınız herşey seçimden sonra harika olur !
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 01:25
Yıldıray Bey'in şu cümlesi o kadar yol gösterici ki, buraya koymaktan kendimi alıkoyamadım: ''Ayrıca kendi ülkesinde, kendi vatandaşlarıyla bile böyle problemli bir ilişkisi olan bir siyasetin, o ülkeyi büyütmesi, ileri taşıması da pek kolay olmaz. Ülkenin yarısıyla bir ülke büyük devlet yapılamaz.''
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 01:20
Bahçeli'nin durumu ancak 3. dünya ülkelerinde başarılı olarak değerlendirilebilir. Anladınız siz onu...
Okur 20 Nisan 2018 00:46
Bizimle dalga geçme deriz Mustafa. Bu yazı samimiyetten ve gerçeklerden uzak tipik bir havuz köşe yazısına benzemiş. Oldumu bu yorum ne dersin!?
cevat karakalem 20 Nisan 2018 00:18
Kinayeli bir yazi olmus (ve iyi olmus). aslim beni meraklandiran neden Perincek'in bu ise bu kadar karsi cikti?Istihbarati gucludur ve tarih ne olursa olsun partisinin ala(maya)cagi oy belli. Acaba soyle bir durum mu var:Hukumet ABD ile bircok konuda anlasti ama son 2-3 seneki soylemlerden sonra bunlari gerceklestirip de oyunun ciddi oranda dusmemesi imkansiz.O yuzden secimi bir an once bitirip bu U-donusunu yapmak istiyor.Bu da Perincek'in planlarina uymiyor.Bekleyip gorecegiz.
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 00:12
Sayın Karaalioğlu önüne geleni hain ilan eden 'gazetecilerden' değilsiniz.Durum tespiti yapıp üstüne fikirlerinizi konuşturuyorsunuz.Saygıyı fazlasıyla hak ediyorsunuz.
KARAR OKURU 20 Nisan 2018 00:11
Şimdi veya gelecekte koca ülke sadece bir kişinin ağzına, arzusuna bakıyorsa iyimserlik hafif olur resmen saflık olur..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN