Back To Top
Başa mı dönüyoruz yoksa?

Başa mı dönüyoruz yoksa?

 - Son Güncelleme: 09.11.2019 Cumartesi 09:37
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan’a gederken, Suriye sınırımızda işlerin istediğimiz gibi gitmediğini; yani ABD ve Rusya’nın verdikleri sözleri tutmadığını söylemişti. Sözleri nedense pek sansasyon yaratmadı. Erdoğan aynı sözleri bir kez de dönüş yolunda tekrarladı. Bu kez kendisine “Bu durumda Barış Pınarı Harekatı devam edecek diyebilir miyiz?” sorusu yöneltildi. “Kesinlikle” diye cevapladı. Devamında da “Burada son terörist bölgeyi terk etmedikten sonra biz bu işi bırakmayız. Bu işin bir boyutu. İkinci olarak, diğer ülkeler buradan çıkmadıktan sonra biz buradan çıkmayız” ifadesini kullandı.

Hangi kısmı daha önemli bilemiyorum. Cumhurbaşkanı, Barış Pınarı harekatının yeniden başlayabileceğini de söyledi, TSK’nın Suriye’de bulunduğu bölgelerden çıkma şartını da ilan etti. ‘İkinci boyut’tan başlayacak olursak, “diğer ülkeler”in başında gelen Rusya, Suriye’den görünür gelecekte -hatta belki de hiç- çıkmayacağına göre TSK da Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgelerinde aynı sürede kalacak demektir. En azından Türkiye’nin perspektifi budur. Ve bu, Suriye meselesinde Türkiye’den duyulabilecek en önemli cümledir.

Yine de bunu ileride çok tartışacağımız için şimdilik bir kenara bırakarak aktüel olana bakalım. Yani, verilen sözlere rağmen hâlâ sınırımıza yakın bölgede tur atan YPG meselesine… Bir ülkenin böyle bir problemde yapabileceği en büyük iki anlaşmayı (Ankara ve Soçi mutabakatları) yapmış olmamıza rağmen YPG meselesi hallolmadığına göre Türkiye’nin önündeki seçenek Erdoğan’a göre herakatı devam ettirmektir. Bir başka ifadeyle “Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz” noktasına geri dönmektir.

Eğer, durum Erdoğan’ın dediği gibi, harekatın devamını mecbur kılacak kadar tatsız ise bu, Suriye dosyasında en gergin aşamaya geldiğimizi gösterir. Washington ve Moskova başta olmak üzere birçok başkentin istemediği bir girişim tekrardan başlayacak demektir.

Nitekim, Erdoğan’ın mutabakatlara pek gönüllü imza atmadığı belliydi. Çünkü iki imza da ancak Türkiye’nin amaçladığı hedeflerin gerisinde bir seviyeyi garanti edebiliyordu. Bir noktaya kadar bu durum normal karşılanabilir. Sonuçta dış politikanın ‘al-ver’ kuralı vardır. Ne var ki şimdi o hedeflere de ulaşılamadığı anlaşılıyor. Erdoğan da şimdi tepkisini bu noktada dile getiriyor.

Bu yaklaşımın Putin ve Trump’la yapılacak görüşmeler öncesinde öfke ve kararlılık yansıtan boyutunu hesaba katmamız gerekiyor. Harekat yeniden mi başlar yoksa 120 saat ve 150 saat işe yaramadığına göre YPG’nin tasfiyesi bir kez daha kronometreye basılması mı tercih edilir kestirmek zor. Türkiye’nin hiç olmazsa ABD ve Rusya’nın verdiği sözleri yerine getirmesini beklemek hakkı olmakla birlikte onların bu konuda ne dediğini henüz bilmiyoruz.

Cevaplar Putin ve Trump’la yapılacak görüşmelerden sonra alınabilir. Tabii oralardan bu kez de başka soru işaretleri çıkmazsa…

Harekat, anlaşmalar, karşılıklı iyi niyet sözleri derken her şey çok hızlı geliştiği için herkes fazla iyimserliğe kapıldı anlaşılan. Görünen o ki Suriye’de önümüzdeki mesai tahmin edilenden daha çok uzayacak. Üstelik mesainin belirsiz, sürpriz tarafları da bir hayli fazla olacak.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mutlu Ozer 10 Kasım 2019 23:55
Rusya, Suriye devletinin daveti ile Suriye de oldugunu bir cok kez tekrarladi. Suriye de aksini soylemedi. Dolayisi ile Rusya uluslararasi hukuka gore isgalci olmuyor. Turkiye Adana Mutakabati cercevesinde Suriye topraklarinda Teror karsiti faaliyetlerde bulunabilir. Tabi Suriye buna itiraz etmedigi surece. Kendi topraklarimizda Kurt teror hareketini askeri metodla ve Kurt siyasi hareketini de siyasi metodlarla cozmeye calismak yerine yabanci topraklarda Suriyeli ya da Irakli Kurtlerle de savasiyormus gibi bir durum yaratmak Turkiye nin cikarina degildir. Ilk fatura Ermeni soy kirimi tasarisi.
cumhur 10 Kasım 2019 19:53
Yalanla iman bir arada bulunmaz!Yalan söylemek münafıklığın alametlerindendir!
B 10 Kasım 2019 13:30
Türkiye ve idareci sınıfın izlemesi gereken yolu defalarca yorum şeklinde belirtmemize rağmen hala yanlışta ısrar edilmesini, benim aklım almıyor. Evet Suriye'nin doğusunda teröristle çatışmaya girilebilir. Teröristler öldürülebilir. Ama doğrusu Suriye hükümetini desteklemek suretiyle ülkenin huzurunu sağlamayı onlara bırakmaktır. Esad yönetimini kastediyorum. Esad yönetimiyle görüşülerek şunlar karara bağlanır. Güvenliği sen sağla, ben özerklik veya Türkiye'ye saldıracak terörist istemiyorum. Gereken maddi ve manevi desteği ben veririm.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 22:22
Sayın Yazar, dediğiniz gibi başa dönüyoruz. Artık hızlı bir şekilde FETÖ Açılımına dönüyoruz. Sayın Arınç’ın damatı ile ilgili iddiadan yargılananlar hapise fakat torpilliler Açılımdan dişarıya. İşte böylece Açılımlara geri dönüyoruz. Dediğiniz doğru sayın Karaalioğlu. Selamlar
5 sene sonra yoklar 09 Kasım 2019 14:28
Siyonist finas çetesi ABD/israil, Rusya, Avrupa'ya Pkk/Ypg'yi 40 yildir aciktan desteklettiriyor. Ayni ulkelere son 7 yildir da gunduz Işıd gece de pkk elbisesi giydirerek bizimle savastiriyorlar. Onlar ilan etmedikce bizim de ABD/İsrail Rusyaya savas ilan etmemiz gerekmiyor. Ayni zamanda bizi iran'la savastirmak istiyorlar, bu tuzaga da dusmemeliyiz. Bu taktik seviyede ilerlersek 3 yil, en gec 5 yil icinde hepsi çekip gidecekler buralardan. Hem her istedigikizi bize vererek gi de cek ler. Rusyanin Avrupanin ABD'nin dusmani biz degiliz Çin, Hint. Bati kamuoyunu bilgilendirmek zorundayiz
Karar Okuru 09 Kasım 2019 19:29
1
Ne boş akıl yürütme. Senin Çin Hint dediğin onlarca yıl ingiliz etkisinde kaldı. Şu batı dediğimizin braz daha zeki olduğu ortada değil mi?
Karar okuru 09 Kasım 2019 21:52
0
Sayin 5 sene sonra yoklar, petrol ve Israil burada oldugu surece kimse hic bir yere gitmez, cok detaya girmenize gerek yok, yuzeysel olarak buralarin tarihini okursaniz bu konuyu cozersiniz...
Muhtefi. . 09 Kasım 2019 14:16
**Yurtta Sulh ile,Cihanda Sulh olur. Ancak **.bu nasıl olur. Adaletle olur. Kendimizde, Ailemizde, İşimizde, Komşulukta, Akrabada Vatanımızda. Heryerde. !..biz aramızda Yüksek Ahlak değerleri ile hemhal olmamız gerekir, Elzemdir. Başka türlü mümkün değildir. Ornek:Abd DEVASA SILAH ve EKONOMI gücüyle işgal ettiği yerlede tutunamiyor.Emperyalist uckagitcilikla iş görüyor maskeler ardından. :)).Tabi ki 100% kimseyi memnun edemeyiz Vatanımızda *coktaa önemli degil* Adalet, Ahlak ,Merhamet Rehberimiz olsun. Gerisi Evelallah. !
B 09 Kasım 2019 11:44
Suriye'de bazı fırsatlar var ama. Bunları değerlendirmek için akıla ihtiyaç var. Bir kere Rusya ve Amerika'yı aynı kefeye koymak çok yanlış. İkiside Pyd'ye dost görünseler de bu dostluğun içeriği farklı. Bir kere Rusya ve rejimin,ABD'nin desteklediği pyd vey sdg ile savaşacak cesareti yok.Bu bölgeyi tekrar çatışmasız kontrol altına almak istiyorlar. Türkiye'nin ise iyi bir bahanesi var. Terör. Suriye'nin doğusuna girebilir. Hatta ABD ile çatışmaya'da girebilir. ABD, Türkiye ile geniş çaplı savaşmaya cesaret edemez. Bu dünya savaşı olur.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 15:20
1
ABD, Türkiye ile geniş çaplı savaşmayı istemez. Türkiye'yi NATO'da tutmayı tercih eder. Ayrıca Türkiye ile savaşarak kazanacağı bir şey yok. Spor olsun diye savaşmaz. Yani iş o noktaya gelmez, gelse Türkiye en geç 1 ayda ABD'ye koşulsuz teslim olurdu. Bunlar hep ortaokulda matematik ve Türkçe öğrenmemekten.
B 09 Kasım 2019 18:41
3
ABD Türkiye ile savaşmayı göze alamaz. Bu benim teorim. Bunu yazan ben, övünmek olmasın Liddel Hart'ın ikinci dünya savaşını, Guderian'ın bir askerin anıları kitabını, Hitler'in generalleri konuşuyor, kahramanlar, kavgam ve buna benzer birçok kitabı okumuş ve özellikle Afganistan savaşı, Vietnam savaşı gibi yakın dönemdeki savaşları da incelemiş biriyim. Tekrar ediyorum. ABD Türkiye ile savaşı göze alabilmesi için Suriye'ye 100-150 bin kişilik bir ordu getirmesi lazım.
Muhtefi. . 09 Kasım 2019 19:19
3
11:44..Aynenn öyle .çok dikkatli ,zeki olmaliyiz...Abd savasi goze a-la-maz...niye Gücü olmadığı icin degil. Dengeler bozulur. :))...Dünya karışır. ..2..Dünya savasi ile abd ortaya cikti.şimdi Çin,Asya geliyor. Bak Marmaray'a 1.km yakın uzunlukta Trenle geldiler. Yeni İPEK YOLU. :)).artik kimsenin işi kolay değil .Oyun tekrar başlıyor. Biz Adalet, Ahlak, Dürüst vb bu degerler silahimiz olsun.Hakka sirtimizi verelim icte ise sevelim,sevilelim..Yine Yerimzi Aliriz Dunyada..Evelallah .emperyalist *$*Tiyatro bitince .:).Saygılar.
Karar Okuru 09 Kasım 2019 19:39
2
ABD bırak Türkiyeyi dünyanın geri kalanı ile savacak güçte bir ülke. Ekonomisi de, Askeri gücüde takip eden ülkelerin toplamından fazla. Böyle boş değerlendirmeler ile yok Vietnam yok şu yok bu, bunlar boş. Siz hiç Vietnam’a gitmeye çalışırken kaçak göçmen olarak TıR içinde ölen Amerikalı ya da İngiliz duydunuz mu? Geçen İngilterede Vietnem*dan kaçak göçmenlerin cesetleri ile dolu TIR bulundu. Hadi canım oradan. Her kes kendi vatanını sever!
Süheyl CALISKANOGLU 09 Kasım 2019 11:39
Önce konusuyor,yapiyorlar,sonra düsünüyorlar,sonuc genelde"Aldatildik'
28 Mehmet 09 Kasım 2019 11:16
Türkiye AB ile imtiyazlı ortaklık kurmalı. Diplomaside eli güçlenir. Ekonomisi toparlar.
musto 09 Kasım 2019 10:39
Kaşınacak bir yerin varsa,hiç kimse kaşınacak yaranın kapanmasını istemez.kaşağı elinde tutanlar kolay kolay kaşağı,ellerinden bırakmazlar.
Egeli 09 Kasım 2019 15:22
4
Yarayı kapatmanın yolu federasyon. Varsa başka bir yol bilen söylesin.
musto 09 Kasım 2019 18:20
4
Kaşağının dişlerini kırmak yarayı temizleyip steril etmek.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 19:18
3
30 milyon Kürdü mü steril edeceksin? Sene 1915 değil.
Egeli 09 Kasım 2019 10:31
En makul çözüm federasyon
Muhtefi. . 09 Kasım 2019 19:32
4
Sen Egeliysen,,bizde Papua Yeni Gineliyiz. 800 tane dil konuşuluyor burada. Atla gel. ..sen de 801.ncı ol. Zaten basit dil seninki tek cümle. Herkeste cabuk öğrenir. Resmi dil bile olur. Tek cümlelik. :)).Belki Kral bile olursun.Alem/in buysa sen niye Kral olmayasın ki..!..uğraşma küçük ,minnacik işlerle. Okyanuslar sana yakışır.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 09:11
Terör örgütünü imha etmek böylelikle Turkiyeyi rahat ettirmek çok hoş ama boş bir hayal.Kürtleri imha etmenin çekici sevimli yüzü. Fakat Allahın bir ayeti olan kavimler (Beyyine) in imhası kesinlikle mümkün değil. Birileri bunu kan dökmeye iştahlı Irkcilara anlatmalı Yoksa bu ülke cidden yaşanmaz hâle gelir.
ta”kipçiniz 09 Kasım 2019 08:47
Türkiye,,, ypg yi içeriden sabotajlarla çökertmeli/etkisizleştirmelir. Ypg yi ele geçirmelidir.Bir yandan sabotaj diğer yandan para ile satınalma şeklinde,,, Bu uğurda kendini feda edecek bin tane Suriye Irak müslüman kürdü mücahidi de yetiştirilip aynı şekilde aynı amaçla hareket etmeli...
B 09 Kasım 2019 08:01
Eğer biraz vicdanınız varsa şu demokrasi kelimesini ağzınıza almayın. ABD ve diğer Avrupa'nın, müslüman ülkelerde kan dökmesinin tek gerekçesi, yada mazereti demokrasi. Siz demokrasiyle yönetilmiyorsunuz. Haksızlık var. Bende müdahele ediyorum. Buyrun çoluk çocuk İki milyon Irak'ta ölenler. Bir milyon Suriye'de ölenler. Bekleyin bu ölenler az. Biraz daha demokrasi getirelim. Haa petrol mü. O hiç umurumuzda değil. Deyrzor bölgesine gelen iki bin amerikalı askerin canı çölde tatil ve safari yapmak istemiş. Sizin aklınıza hangi hakareti etsek.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 08:09
5
Evet sayın yazar. Bir de demokrasi olmayan ülkelere bakın. Afrika ortadoğu vs. Hepsi huzurlu ve zengin. Ayırca da hiçbirinde kan dökülmüyor. Öğrenin artık bunu !
B 09 Kasım 2019 09:13
3
Türkiye'de demokrasi olmayabilir. Şu Amerika yada Avrupa bir müdahele etse'de Erdoğan'dan kurtulsak. dinciler ve kemalistler birbirine girse. Şöyle 5-6 milyon insan çoluk çocuğuyla ölüp gitse ne iyi olur değil mi? Ankara , İstanbul, İzmir içindeki radikal dinciler bahanesiyle ABD uçakları tarafından bombalansa,harabeye dönse. Ne kadar güzel olur. Uyanın artık be... Bunu yapmayı inanın çok istiyorlar da. Karşılarında savaşçı bir millet var, iyi bir ordusu var. Bir de Türkiye dağlık olduğu için müdahele zor. Petrolde çok derinde ve Irak'taki gibi kaliteli bir petrol değil.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 12:16
0
Neyi ağzımıza alalım... Şeriatımı, koministliğimi, diktatörlüğü mü, teokrasiyimi, monarşiyimi, sosyalistliğimi..... Amerika demokrasi deyip öldürüyorsa bu onun köpekliğidir. Demokrasi ona öldür demiyor. Demokrasiyi uygulamadığı için öldürüyor. Bi tutturmuşsunuz Amerika şunu yaptı bunu yaptı. Güçlü olun engelleyin kardeşim. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Ha bu arada bu düşüncede olanların çocukları yani Amerika'ya küfür edenlerin çocukları (imkanı olanlar) Amerika'da okuyor. Oda başka bir muamma.........
Gormezden gelmek, aslının-tersi soylenen sozlere inanmış gibi yapmak kurtuluş degil, bir sey de kazandirmiyor. Aslının-tersi: Biz/Turkiye Suriyede Yillardir AB-D, Rusya ve İran'la savasiyoruz. Teror orgutunun adı, Işıd pkk/ypg Haşdi her ne olursa olsun sahipsiz bir teror orgutu olmaz. Olamaz. Esad tam dusmek uzereyken, Putin Suriye'ye Avrupa/ingliz/İsrail/ABD davetiyle geldi. Turlu garantiler verilerek getirildi. ABD ve Rusyayla yapilan 150 saatlik anlasmalar PKK/YPG Turkiye sınırlarından cekilsin diye idi! Lagvedilsin, imha edilsin, silah biraksin diye degil. ABD-Rusya bunu bile yapmiyor!?
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 04:57
YPGyi tasviye etmek mumkun degil. Hem ABD, hem Rusya YPGnin tasviye edilmesini istemiyor. Buna ragmen bir harekat daha mi yapilacak? Bence bu olayin Turkiye icin bir faydasi yok, bilakis zarari var. Bunu goremediklerini sanmiyorum. Ic politikada milliyetci duygulari kabartmak icin yapilan isler bunlar.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 04:19
Saraybosna, Mekke, Medine, Kudüs dediler halk coştu. Bir hafta sonra Şam’da olacağız dediler halk çoştu. Bir de baktık apartmanlarımız Suriyeli komşularla dolmuş. Havuz medyasına göre de asrın liderine sahibiz.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 23:54
0
04.19 harikasın.Reis meydanlarda vatandaşa hakaret etse vatandaş gene alkışlayacak.
Karar okuru 09 Kasım 2019 03:16
"Türkiye’nin hiç olmazsa ABD ve Rusya’nın verdiği sözleri yerine getirmesini beklemek hakkı olmakla birlikte... " Bu hakkı görmezden gelirlerse ağlamaktan başka çare var mı? Siyaset öngörebilmektir. İktidara uyarılarınızın sert eleştirilere dönüşmesini bekliyoruz. Çünkü umut beslenir bir yanı yok Mustafa Bey.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 01:51
Senin ağırlığın neyki Trump’la, Putin’le aşık atıyorsun. Ekonomin dibe vurmuş, içerde halkı parçalamış yarısını terörist, vatan haini ilan etmişsin, dışarda “topu bir Türkiye etmeyen” Müslüman ülkeler de dahil arkanda duran yok. Neyinle kime ne söz geçireceksin. Ama besleme basın bir yolunu bulur gene “Batı”yı dize getirdik” diye yazar. Yani eski tas eski hamam.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 01:49
Sizin gobek baginiz Putinin elinde, makas Trumpin. Sizi gidi emperyalist seviciler. Islamci Orban, Putin, Trump sever. Hepside katiksiz irkci. Kan ceker nede olsa.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 01:42
Gene mi aldatıldık?
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 01:17
Putini Suriye devleti yardım için çağırdı.suriye istediği süre de orada kalır.bu kimseyi ilgilendirmez.ama diğer ülkelerin hiç birini Suriye devleti çağırmadı.bana göre diğer ülkeler işgal etmiş sayılır.bahane arıyorlar.aynisi bizim ülkeye yapılsa- ki bu gidiş oraya doğru-biz ne düşünürüz.empati nesnellik yok oldu bu ulkede
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN