Back To Top
Biraz sıradanlaşma çok işe yarayacak

Biraz sıradanlaşma çok işe yarayacak

 - Son Güncelleme: 12.09.2019 Perşembe 17:56
- A +

Siyasi rakip olan iki politikacının görüşmesi veya farklı pozisyondaki siyasi kişiliklerin bir araya gelerek görüşmesi her zaman ilgi çekiyor. İlginin temel sebebi, Türkiye’de diyaloğun, konuşmanın ve fikir alışverişinin istisna olmasıdır. Her demokraside siyasi rekabet ateşlidir ama bizde ilaveten bu rekabetin hayatın her alanına yayılması bir kural gibi gözetilir. Böylelikle siyasetin ve sosyolojinin en zengin sermayesi olan konuşmak eylemi gözardı edilir. Yukarıdaki bu katı kural aşağıya, farklı siyasal kamptan birileriyle görüşmek şüphe uyandırıcı ve gizlenmesi gereken bir işin gerilimi olarak yansır.

Aslolan diyalogsuzluk, gözardı etmek ve mümkünse yok saymaktır. Aksine, iyi niyetli girişimler dahi teşebbüs sahipleri tarafından taşınamaz… Sadece adı konulmuş siyasi partilerin mensupları için değil, bugünlerde yeni siyasi arayışlara yönelen dünün çok makbul görülen isimlerine yapılan muamele de aynı kategoriye giriyor. Ülkenin temel sorunları nasıl senelerdir diyalogsuzluk, empati ve konuşma eksikliğine kurban gidiyorsa, gündelik siyaset aynı hastalıktan kurtulamıyor.

Bu yüzden, birbirlerini hakaretamiz tarzda eleştiren Cumhurbaşkanı ile CHP Lideri’nin senede en fazla iki-üç soğuk tokalaşmaları haber değeri taşısa bile esasında bir anlam ifade etmez. Sembolik önemin sembol değeri taşıması için en nihayet karşılıklı saygının hissedilmesi lazımdır. Bunu olmadığı aşikarken her el sıkışma ya göstermelik olur ya da mecburiyetten…

Eksiğimiz bu kadar büyük olduğu için dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkanlarını Beştepe’ye davet etmesi bu yoklukta kayda değer bir hamle olmuştur. Büyük kısmı Cumhurbaşkanı’nın siyasi rakibi olan ve daha birkaç ay öncesinde meydanlarda birbirlerini karşılıklı hedef aldığı başkanlarla aynı masanın etrafında oturup şehirlerin meselelerini görüşebilmek; niyetler samimiyse ülkenin hayrına bir adımdır. Şehirleri yönetecek belediye başkanlarıdır ama birçok konuda merkezi idareyle yolları kesiştiği için başkanların Ankara mesailerinin hal yoluna koyulması ihtiyaçtır. Üstelik artık, nüfus yoğunluğu olarak CHP ağırlıklı bir yerel yönetim profili oluştuğu için arada güçlü ve iyi işleyen bir diyalog mekanizması kurulması zaruridir. Seçim sürecinde çok tekrarlandığı şekliyle belediyelerin elinin kolunun bağlanması, topal ördek haline getirilmeleri ve iş yapamazlığa mahkum edilmeleri sadece büyükşehirlerin değil genel siyasi tablonun ve kesinlikle Cumhurbaşkanı’nın aleyhine sonuçlar doğurur. Başkanlık sisteminin en kritik sınavı bu ilişkiyi yönetmektir ve Erdoğan’ın bu bahiste adaleti sağlayıp sağlayamadığı toplumun gözetimimden uzak olmayacaktır.

Öte yandan, yeni sistemin geleceği de böyle kritik durumlarda işleme kapasitesiyle ilgilidir. 31 Mart tablosunun apaçık gösterdiği gibi merkezi iktidar ile belediye yönetimlerinin aynı partide olmayacağı bir düzen siyasetin olağan halidir. O halde sistem farklı siyasi temsillerin işlerini yapabilecekleri esnekliği göstermek ve endişeleri gidermek zorundadır. Bu haliyle mevcut tablo birinci yılından itibaren tartışma konusu olmaya başlayan yeni sistemin savunulması açısından da büyük imkan sunmaktadır. Merkezin ve yerelin farklı partilerde olduğu durumda sistemin işlemesi ve adaletsiz sonuçlar üretmemesi sağlanırsa bu en çok başkanlık sistemine katkı sağlayacaktır. 

Erdoğan’ın dünkü davetinin isabetini tekrarlarken, bundan sonra böyle toplu ve ikili temasların, görüşmelerin ve ziyaretlerin sıradanlaşması temennimizi de ekleyelim. Birşeyin sıradanlaşmasının en sıkıcı olmayacak hali, siyasette temasların şaşırtıcı olmaktan çıkması ve hatta haber değeri taşımayacak hale gelmesidir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 17:34
bahçeliyi ne güzel yorumladınız karr tvde. taha beyde harika
Halk yani bizler Karakter yapımızı, Ahlak ,Edeb ile Donatirsak ve bu Bilinç ile İç politakin Üstünde Sadece TÜRK MILLETI fikri ile olur ve Kalırsak, Politikacilarda bizi takip edecektir.Sn Ekrem Imamoglu Seçimleri Halkın bu sezgileri sayesinde kazandı. (Partiler üstü düşünen Halkin önemli kesimi ile).Çevremde gözlemlediğim bu. Oy sadece geçici bir süredir. Ahlak ve Edeb şimdi ve ebediyen seninledir. .Zeki olan Karlı tarafi sever..!..
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 19:18
0
Türk milletine Uygurlar dahil mi?
Zoruna mı gitti. :)) Kim gelirse baş tacı. .Ayrılık, Gayrilik yok bizde. Buyursun, Gelsin Ahlaki -Edebi ile Hak Sofrasinda Ekmeğimizi bölüsürüz. ..Özelliğimiz bizim o..Yaradilani Severiz..Yaradandan Ötürü. .kimseyi ayirmadik, ayirmayiz. Bizleri begenmeyip Gitmek ,Ayrilmak isteyenlere GÜLE. GÜLE. .
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 21:58
0
ne zoruma mı gitti? soruya cevap vermemişsin?
cüneydi 12 Eylül 2019 14:35
taha akyolla niye çıkmadınız yayına.
Süheyl CALISKANOGLU 12 Eylül 2019 14:35
Almanya'da yasiyorum,1 senedir Almanya Basbakani Angela Merkeli TV'de görmedim,bir yerlerde "nutuk'atarken de duymadim.Bu Almanlar neden böyle sessiz sedasiz islerini görürler,Saray'da oturmazlar,neden hergün TV'lerde veya toplantilarda konusmazlar,hala anlayamadim bu Alman'lari vesselam..
kaan 12 Eylül 2019 14:03
Hayat öpücüğü ,nefes bile hayat kurtarır.Yapamadığımız işi zamana bırakmak bile işi kolaylaştırır.Yeni yol ,yeni insan bile çözüm üretir.Adam işten anlamaz ama köşeye kıdemi gereği oturmuş,çözüm üretemiyor.O izinli yerine çözüm ortağı oturmuş,iki dakikada çözüyor.İnsanlarımıza değer verelim, zorlamadan,enerjisini boşa harcamadan çözüm ortağı olalım.Mutlu insanlar çoğalsın.Hayat normale dönsün.
musto 12 Eylül 2019 11:33
Anlaşılan her türlü desteğe çabaya rağmen iki,kere yenemediği rakibi iki kez, koltukla test etti adam koltuğa sağlam yapıştı bir türlü düşmedi bırakmadı daha yüksek bir koltuk istiyor.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 11:24
bu bir diyalog cagrisi miydi?
Süheyl CALISKANOGLU 12 Eylül 2019 10:30
Dünkü Bestepe Sarayi'n daki toplantida Ekrem Imamoglu'nun oturdugu iskemle kirildiginda RTE bu bir "israf'bunu ödeyeceksin demis, RTE'nin "israf' kelimesini hatirlamasi,cok ilginc .Saka da olsa(!) 1150 odalik sarayda olmus bu vaka,gel de gülme.!.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 10:01
Seçimden önce tehdit et zillet de. Samimiyet yok. Bu ikiyüzlülük milleti bezdirdi. Birlikte çalıştığı eski dostlarına demediğini bırakmayan daha da diyecek. Siyasî rakiplerine merhamet edecek. Çoook inandık canım!
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 10:00
MHP kamburu ile çok zor.
Takipci 12 Eylül 2019 09:26
Samimiyet sorunu var...
Süheyl CALISKANOGLU 12 Eylül 2019 09:20
Adli yil acilisi icin Bestepe Sarayi önünde siraya girmislerdi,hakim ve savcilar üstleri aranmisti,benim merakim Belediye Baskanlarinin da üstleri arandimi?Bir kac ay öncesi onlar "topal ördek'onlar calisamaz onlari (calistirmayacagiz) demek istedi,bir yandas firladi ortaya "biz onlara nasil hizmet edecegiz'sorusunu sormustu RTE'ye TV ekranin önünde hepimiz duyduk gördük sahit olduk.RTE'nin niyeti Belediye Baskanlarina ayar vermek,yardimci olmak degil.AKP Belediyeleri sabote ediyor,calismalarini engelliyor,vatandasa kötü hizmet götürülsün diye bütün"yollari deniyor'RTE'de bunlari cok iyi bil
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 06:11
Hani bir söz var "geçti borun pazarı sür eşeği niğdeye". Artık geri dönülmez bir yolla girildi, vakit çok geç. Değişim kaçınılmaz.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 01:11
Keşke keşke keşke. Ama sayın yazar zor bu. Erdoğan yolunu çizdi gidiyor.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 00:27
İmamoğlunun ustalıkla istediği ve zaferi herkesin gözüne sokacak randevuyu insiyatif kimde görün anlamında ustaca savuşturma girişimi değilmi bu toplantı...
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 02:27
13
İmamoğlu bu hinlikle mi randevu istemiş. Oysa biz İstanbul'un sorunlarını görüşmek istediğini sanıyorduk.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 06:55
1
Randevuyu Erdoğan istedi galiba.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 22:07
0
6.55, Randevuyu İmamoğlu istedi, Erdoğan İmamoğlu ile birlikte bütün Büyük Şehir başkanlarını çağırdı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN