Back To Top
Birbirinden önemli üç seçim

Birbirinden önemli üç seçim

 - Son Güncelleme: 20.06.2019 Perşembe 09:39
- A +

Pazar günü tekrar seçim için sandık başına gideceğiz. Seçimin 31 Mart’taki birinci versiyonu çok önemliydi; şimdi daha da önemli hale geldi. Sadece belediye yönetiminin tarzı, şekli ve felsefesi açısından değil siyasetin genel manzarası açısından büyük önem arzetmektedir. Böyle olduğu için özellikle son günlerde bir seçim sürecinde pek alışık olmadığımız boyutta malzemeler tartışma konusu oluyor. İki parti adayanının saha çalışmaları neredeyse mikroskobik düzeye kadara inmiş bulunuyor. Yine böyle olduğu için, Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta “Sadece bir belediye seçimi yapacağız” dedikten sonra bu hafta meydanlara çıkmış bulunuyor.

Haksız da değildir. İstanbul belediye başkanlığı ülkenin en önemli siyasi makamlarından birisidir ve özellikle iktidar partisi açısından, seçim yenilgisi moral üstünlük kaybı anlamına gelecektir.

Umarız, şu ana kadar pek seviyeli gittiği söylenemeyecek kampanya son günlerde İstanbul’a yaraşır bir kaliteyle devam eder.

***

İstanbul seçimi fevkalade önemlidir ama Türkiye’nin tek önemli seçimi bu değildir. Hatta, Pazar günü yapacağımız tercihten daha önemli seçim ve kararlar kapımıza dayanmış bulunmaktadır.

Bunların başında ABD ile yaşamakta olduğumuz ve giderek tatsızlaşan S-400 krizi bulunmaktadır. Tercihimizi de yapmış bulunuyoruz. Erdoğan açık ve kesin bir şekilde “O iş bitti” diyerek Türkiye’nin ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyeceğini ilan etti. ABD’nin bu kat’i tutuma karşı tavrının ne olduğunu biliyoruz. Sonu yaptırımlara varacak bir dizi tepki girişimi şimdiden hazırlandı bile. Son eşik ay sonunda Japonya’da yapılacak G-20 zirvesi. Zirvede Erdoğan ile ABD Başkanı Trump bir araya gelecek ve Cumhurbaşkanı uzun süredir telefon diplomasisiyle yapmakta olduğu şeyi bu kez yüzyüze deneyecek. ABD Başkanı’nı S-400 ilamının makul olduğuna ve dolayısıyla yaptırım kararı alınmamasına ikna edecek.

Edemezse ne olacak? Bunun cevabı da uzun süredir verilmiş durumda. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, eğer bir ABD yaptırımı sözkonusu olursa Türkiye’nin misilleme yapacağını ilan etmişti… Haklı ya da haksız olmak bu saatten sonra anlamlı değil; bu saatten sonra “güç ve tahammül” aşaması başlıyor. Türkiye de bu oyunu göze almış durumda…

Bir başka dosya da Akdeniz’de açıldı ve giderek kabarıyor. Kıbrıs adası etrafında bulunan doğalgaz kaynaklarının sondajı ile başlayan kriz Türkiye ve KKTC’nin haklarını kullanmak kararıyla şimdi bir krize dönüşmüş bulunuyor. KKTC dünya tarafından tanınmadığı için ada kaynaklarıyla ilgili kararın Rum kesimi yönetiminin hakkı olarak kabul edilmesi. aleyhimize kaçınılmaz bir probleme yol açıyor. Rum Kesimi’nin bulunacak kaynaklardan KKTC’ye pay ödeme vaadi var ama gayet tabii ki bu Türkiye için tatminkar değildir.

Kriz, Türk arama gemisi mürettebatı hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkartılmasına kadar ulaştı. Daha büyük kriz, AB’nin tamamen Türkiye karşıtı bir tutumda birleşmiş olmasıdır. Öte yandan füze savunma sistemi tercihimizle Akdeniz süreçleri birbiriyle ilişkili hale gelmiş bulunuyor. S-400 krizinin gölgesi Akdeniz’e kadar uzuyor. Bu, birisi için birinden vazgeçmek anlamına gelmez elbette ama hassa, ince, sabırlı ve akıllı bir diplomasiyi kaçınılmaz kılar. Türkiye’nin her iki konuda da uluslararası sahada yalnız kalmasına karşı haklı tezleri var ama bu tezleri masaya ustaca yansıtmak mecburiyeti de bulunuyor.

Belki seçim sonrası diplomasi için daha fazla vakit bulabiliriz. “Güç ve tahammül” seçeneğinden önce vakit bulursak iyi olur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 15:21
gündemden iyi bir kaçış yazısı olmuş.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 09:30
S-400 fuzeleri bizim isimize yaramaz. Bunu uzmanlar soyluyor. Nato silahlariyla donatilmis savunma sistemimize entegre edilemez bu fuzeler. Zaten kime karsi kullanacagiz ki bu fuzeleri? Hicbir ulkeyle topyekun savasa girmeyiz. Nitekim Kibris'in Rusya'dan aldigi S-300 fuzeleri de kullanilmadi. Bosuna bunca masraf.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 07:55
Turkiye’ye karsi bir ulkenin ordusuyla saldiri ihtimali ne kadar var, eger biz once saldirmazsak tabii. Sorunumuz genellikle terorle. S-400 un de terorle mucadele ile ilgisi yok. S-400 un kisa ve orta vadede getirecekleri ve gorureceklerini kiyaslamak gerek.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 07:43
Zaten çevremizde bütün bu yaşananlar( arap baharı, mısırda darbe,Gezi, suriye olayları, hendek,15 temmuz vs vs)bu günler içinde. Sevgili yazar! Zaten Türkiye tenniyle akılla diplomasiyle hareket ediyor.Merak etmeyin bu millet daha zorlarınıda başarmıştır. Birilerinin bize dayattığı yeni dünya düzenini kabüllenmek zorunda değiliz.Tarih belkide sadece kitaplardan okuduğumuzdan ibaret olmayıp sınanacağımız bir gerçektir.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 16:26
1
polyannami okuyorsun ülkemiz batıyor bu israf bitirecek
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 07:27
İnce, sabırlı ve akıllı bir diplomasiyi kim kaybetmiş ki biz bulup kullanalım?
Krr 20 Haziran 2019 01:07
Tek bir soru. s400 gibi savunma silahına ihtiyacımız var, bu acil. Lakin bu silahı biz nereye koyacağız. Çünkü saldırı ihtimali olan güney sınırımıza koydunuz diyelim. Sınırlar içine giren amerikan uçağını (natoya kayıtlı olmayan) düşürdün. sonra ne olacak. Veya mersine koyduk. Kıbrıs adası üzerinde ingiliz üssü var. kazara birini düşürdün. sahiden ne olacak sonrası.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 07:34
2
Hakikaten ya bak bunu kimse düşünmemiştir.Eee nolacak şimdi.Almasak mı ki bilemedim
takip'ciniz 20 Haziran 2019 09:50
6
s4oo ler istanbul ve ankaraya yapılacak amarikan b52 bombardıman uçaklarına karşı konuşlanacak,,,adı üzerinde ,,,savunma,,,
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 12:57
0
ABD Turkiye' yi isterse okyanuslardan vurur, b52 gondermesine ihtiyac yok. Ama siz ABDnin Turkiye' yi vuracagi palavrasina nasil inandiniz?
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 01:06
Bunlar yanlis stratejinin sonuclari. Turkiye gibi gelismekte olan bir ulke icin dogru strateji disarida ve iceride barisci/uyumlu politika izleyerek esas olarak iceride egitimin, kurumsal yapinin, hukuk devletinin, ekonominin vb. gelismesine odaklasmaktir. Buyuk ulke olabilmenin yolu budur (geleneksel politika da buydu). Siyasal islamcilar tam tersini yapti. Biz buyuk ulkeyiz havalariyla (gercekte asagilik kompleksi, cunku ancak orta halli bir ulkeyiz), iskembelerindeki anti-bati duyguyla, 21. yuzyil dunyasindan bihaber cehaletleriyle herkesle surtusmeye girdiler. Faturayi ulke odeyecek...
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 07:45
21
Ülke zaten fatura ödüyor yüz yıldır. Korkma kardeş bütün bu yapılanlar senin çocukların daha özgür daha bağımsız bir ülkede yaşasın diye yapılıyor
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 10:48
4
nedir o fatura?
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 16:14
1
07.45'e: egitim kalitesinde sonlardayiz, ulkenin kurum ve kurallari cokmus, hukuk devleti hic olmus, ekonomi battikca batiyor, ozgurlukler tirpanlanmis, yargi iktidarin denetimde, medyanin cogu iktidar medyasi olmus, vb.v.b. Boyle bir ulke nasil daha ozgur ve bagimsiz olabilir? Dunyada ornegi yok!
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 16:28
1
bindik tekneye tekne batıp çıka gidiyor kaptan ise iyi gidiyoruz deyip duruyor
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 00:49
O zaman hepimiz zor zamanların insanı olalım. Hadi bakalim kolay gelsin.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 00:07
Zor zamanlar desene.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN