Back To Top
Birileri...

Birileri...

 - Son Güncelleme: 18.02.2019 Pazartesi 07:58
- A +

Siyasal, sosyal ve ekonomik meseleleri konuşmak kolay olsa da analiz edebilmek, gerçeğe ulaşabilmek zordur. Gerçeğe ulaşmak, doğru olanı bulmak için çaba göstermek gerekirken, bir taraf adına konuşmak kolaydır ve cezbedicidir. Sıkışınca sloganlar da işe yarar en nihayet.

Öte yandan, sahici bilgiye ulaşmak bilimsellik, araştırma, emek ve elbette fikir hürriyetine hürmet ve farklı görüşlere saygı gerektirir. Hatta, o fikirlerden istifade edebilme kaabiliyeti ister. Hepsinden önemlisi, gerçeği aramak gerçeği kabul etmek ve gerçekle yüzleşmeyi zaruri kılar. Gerçeği tabulardan, geleneğin baskısından ve genel geçer ezberin karşısına koyabilmek sadece maharet değil cesaret de ister.

Gerçek ile yalan, fikir ile slogan ve analiz ile propaganda arasında meşakkat, prensip ve etik farkı vardır.

Bilimsellikten ve özgür düşünce geleneğinden mahrum toplumlarda bu yüzden meşakkat yerine kolay yollar tercih edilir. Başarmanın, huzurlu ve müreffeh olmanın, güven içinde yaşamanın, hak ve hukuktan emin olmanın; yahut da “büyük ülke” olmanın kuralları belliyken bu yola sapmayıp komploya müracaat etmek kolay gelir. Başarıya odaklanmak yerine başarısızlığın hikayesine pasajlar yazmanın şehveti galebe çalar.

Böyle olduğu için, herkes bize düşmandır…

Bütün dünya bizi çökertmek için gece gündüz plan yapmaktadır…

Aslında çok iyiyiz ama oyunlar, planlar bizi geri bırakmıştır…

İstesek neler yaparız ama birtakım mahfiller elimizi tutmaktadır…

Hep önümüze çıkan “birileri” vardır ve bütün işleri kötü gitmesi o birilerinin oyunudur.

Ekonomiyi krize sokan, dış politikada ayağımıza basan, eğitimde kaliteyi engelleyen, binaları yıkan, trafiği kilitleyen, fiyatları artıran, dövizi yükselten, kafaları karıştıran hep “birileri”dir. Hepsi “birileri”nin suçudur. 

Komplocu ve slogancı zihin, her vakaya aynı yaftayı yapıştırdığı için, gerçekte olabilecek engelleri, mücadeleyi ve rekabeti de ıskalar. Hayatın ve dünyanın acımasız bir mücadele sahnesi olduğunu ihmal ettiği için o sahnedeki sahici planlara da hazırlıksızdır. Hazırlığa ne gerek; zaten herkes bize karşı ve herşey karanlık bir oyunun parçası değil mi?

Bir konuşma, bir tartışma, bir analiz gelip “birileri”ne dayanmışsa anlayın ki orada artık gerçek fikirden ve bizatihi gerçeğin kendisinden bahsetmek imkansız hale gelmiştir. Kim olduğu belirsiz bir kaynağı işaret edip, herşeyi “birileri”ne mal eden anlayış gerçekle yüzleşmeyi reddediyor, gerçeği umursamıyor demektir.

Bugünün dünyasında çatışma, rekabet, mücadele vardır ama kiminle çatıştığınızı, kiminle mücadele ettiğinizi, kiminle rekabet ettiğinizi bilirsiniz. Onlar “birileri” değildir, adı sanı bellidir. Adını eşkalini ilan etmek yerine karanlığa kurşun atmak, rüzgara seslenmek inandırıcı değildir.

Daha fazla bilgiye, daha çok araştırmaya, daha fazla sese kulak vermeye ve en nihayet bütün seslere tahammüle ihtilacımız giderek artıyor. İşler yolunda giderken bile buna ihtiyaç vardı, bugün olduğu gibi işlerin tatsız seyrettiği zamanlarda daha fazla…

Zihinlerin, komplo ve sloganın işgalinden kurtulup ne kadar ağır ve acı da olsa hakikatle tanışması sadece gerekli değil, kaçınılmaz ve mukadderdir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:16
Harika bir yazı olmuş. herkes okumalı teşekkürler.
Hasan 20 Şubat 2019 07:58
Bünyede yara varsa sinekler de konacaktır ve yarayı iyileştirmenin çaresini bulmak yerine sineklerle uğraşmak ise yaraların anasıdır. Gerçekten birilerinin müdahalesinden rahatsız olanlar birileri var mı yok mu meselesine yoğunlaşmak yerine bünyedeki yaraları iyileştirmeye yoğunlaşırlar.
Engin 18 Şubat 2019 23:49
San Franciscodan Selamlar.Dikkat ettigim bir husus var bu gazete ve yazarlarinin cogunda bir seyleri saklama ustunu ortme ve algiya hizmet ettiginizin farkindasiniz bunu bilincli yapmanizin gerekceleri yurt disindan gelen emirlermi? Dogrulara canim kurban lakin olaylari bilerek kasitli carpitiyorsunuz sinirimiza ve denizlere bakiyormusunuz?Agizlarin izdan 15 Temmuza tiyatro diyenler ilgili bir kelam goremiyoruz bu arada her sese tahammul edmek nedir? boluculeredemi tahammul edelim?
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 00:49
0
San fransisco kafası böyle demek. Biri farklı görüş söylerse dışarıdan emir demek. Trump mı veriyor bu akılları size. Türkiye sevginiz varsa buyurun gelin. Ülkenin sizin gibi komplo teorisyenlerine burada da ihtiyacı var. Maazallah birileri oyun falan kurar yine.
Amerika'da yaşa özgürlüğün tadına var işsizlik maaşı al imkânlarından faydalan dolarları cebe indir Ondan sonra gel Türkiye'de benim kaderimle oyna San Francisco da hayat nasıl dostum bayağı keyifli Sen herhalde biz burada hiç iyi değiliz dostum asgari ücretle geçinmeye çalışıyoruz kadrolarımız ödeyemiyoruz dostum senin tuzun kuru Benim anlamadığım konu şu yurtdışında yaşayıp da Türkiye'nin işlerine karışanlara ben bir türlü anlayamıyorum arkadaş Madem Türkiye'yi çok düşünüyorsun gel o zaman bizim gibi asgari ücretle yaşa Burada tabii yaşay
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 22:14
"Biriler" olmadan "Digerleri" Olamaz. Nokta.
Yüksel dinçer 18 Şubat 2019 20:54
yazdıklarınızın tamamına yakını benim düşüncemi yansıtıyor ama bir farkımız var siz AKP yı canla başla savunurken benim hep tereddütlerim vardı şimdi gerçeği gördünüz buda bir aşamadır saygılar sayın yazar
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 16:49
Doğru tespit valla
E.K 18 Şubat 2019 14:02
Harika bir yazi tesekurler. Birilerinin tekerimize comak soktugu fikri son zamanlarda iyice moda oldu. Akp ve yandaslari isler ters gidince, hemen cevaplari hazir. Birileri bizim guclu olmamizi istemiyor. Acaba birseyleri biz yanlis mi yapiyoruz? diye dusunmek istemiyorlar galiba.
" Abdulhamit' i anlamak herşeyi anlamakmış".İşte peygamberden öte bir hakikat kutbu tanımlaması.Kainat imamı tanımının bir değişiği.Türkiye' nin ayağındaki saplantı ve safsata prangasını görmek lazım.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 13:38
0
analitik düşünme yeteneğinin öğretilmesi lazım okullarda. bu yetenek olmadan öğrenilen bilgi temelsiz bina gibi. sen üzerine bir şey koymaya çalıştıkça çöküyor.
Ben 18 Şubat 2019 12:30
Kendi beceriksizliği ve yetersizliği sebebi ile başımıza gelen belaları birileri bizimle uğraşıyor o yüzden böyle oluyor diye satmak bu ülkede bilinen bir yöntem. Eskiden de vardı şimdi de var. Jet Fadıl'ından Çiftlikbank tosununa kadar kullanmıyorlar mı bunu? Bunun alıcısı hala varsa müstehakız o zaman biz buna.
Allah razı olsun.D.Cüceloğlu toplumumuz ağırlıklı olarak, yetişkin ergen diyor.Alameti farikası ise, bağımsız düşünememek bağımsız karar alamamak aldığı kararın sorumluluğunu üstlenememek..
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 11:20
15 Temmuz birileri değilmiydi,üst akıl değilmiydi? Gazel okuma yazar!
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 14:04
0
Bir daha oku
arda 18 Şubat 2019 11:14
2013'de AK Parti komplo teorilerine başladığında, sizin yönettiğiniz Star gazetesi de bu koroya katıldığında komplo teorileriyle, iç düşman söylemleriyle ülkede demokrasinin ve barışın biteceğini söyleyenlere ne yaptınız? Gazetenizden attınız, televizyonlarınızda engellediniz. Bugün siz şikayetçisiniz. Çok geç, çok geç.
karar okuru 18 Şubat 2019 11:30
2
CIA, ‘Komplo Teorisi’ terimini 1967 yılında icat etmiştir. CIA, Nisan 1967’de bir rapor hazırlar ve komplo teorileri sözü bu raporla türetilir… Raporda, komplo teorilerinin nasıl kötülenip itibarsızlaştırılacağının tavsiyeleri verilmektedir. Rapor, ‘psikolojik operasyonlar’, 'dezenformasyon’ ve ‘gizli operasyonlar’ adlarıyla etiketlenmiştir. ...UYKUDA OLANLARIN UYARICI OLMASI ZORDUR:))
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 08:57
Ustad Necip Fazil diyor ki: Abdulhamidi anlamak, herseyi anlamaktir! Kiyamete kadar (bir kismi ulkemiz sinirlarinda olan) topraklarin isgali, kiyamete kadar terorle/ekonomiyle/medyayla! vs siyonist-evanjelik sapik hedeflerine ulasmak isteyenlerin oyunu acik oynamaya basladigi bir cografyada "birilerini" yok sayanlar; guneyde sicak catisna icerde pkk/feto mucadekesi surerken komplo diyerek tehlikeyi hafif gosteren gaflet, dalalet veya ihanet icindedir!!!! Makul tedbir ve uyaniklik iyidir
Kararsız 18 Şubat 2019 10:21
3
Abdülhamit kendi parasında önemli bir miktarı Alman bankalarında tutardı,!
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 08:42
Millet gerçekten aç
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 08:41
İmkanı yok bu yönetim ile güzel günler çok zor yapabilselerdi yapmışlardı şimdi
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 08:40
Hocam yapmayın bütün dünya bizi kıskanıyor düşmanlarımız da bi hayli fazla.patlıcan soğan biber domates salatalık... Halcı marketler kasaplar say say bitmez.birazcık aklı olan sormaz mı? Her seçim öncesinde yepyeni taze düşmanlar ilan ediyor iyi güzel de SİZDE HİÇ Mİ HATA YOK???
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 08:32
Çok güzel yazıyorsunuz Mustafa Bey, takdirle okuyorum. Lakin sizin gibi, ya da karar gazetesi okuyucularının çoğu gibi düşünen kaç kişi var bu ülkede.. Seçim otobüsünden bedava dağıtılan havlu için birbirini ezen insanların ülkesi burası.. Meydanlarda bugün ak dense alkışlayan, yarın yok kara dense yine alkışlayanların ülkesi.. Maalesef, hiç umudum yok bu ülke için.. Her millet layığıyla yönetilir..
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 07:32
Birileri?????????Paranoyak şizofreni: hastalığınin normal insanlardan ayırdedilmesi oldukça zordur. çünkü kişilerde hezeyanları doğrultusunda zaman zaman yapabilecekleri davranış dışında etrafa garip gelebilecek çok fazla belirti yoktur. bazen onların sanrılarına inananlar bile bulunur, bütün bir ömrünü bu tip şizofreni ile geçiren ve fark edimeyen insanlar vardır. Bu hastaligin oranida fena değildir.
karar okuru 18 Şubat 2019 11:50
1
oysa bunları Sn.Muharrem İnce açıklamıştı:) hani hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuç bekleyen, millete hakaret eden, seçimden sonra ise trafoda kedi, çöpte oy, ysk da numara, seçimde hile, komplo teorileri dışında hiçbir tabiat kuralını:) kabul etmeyen ... ama hala aynı şeyleri tekrar edenleri ayırmak neden zor olsun ki... sadece kendileri bilmez, kabul etmez:)
sabır! 18 Şubat 2019 07:05
Kırk kere bir adama delisin desen, adam delirirmiş.İki yıl öncesine göre ne değişmiş neyi istiyorsun bulamıyorsun!
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 09:23
0
Özgürlük, adalet, güven, çocuklarının geleceği için kaygılanmamak v.s. gibi soyut kavramlar. Bunların dışındaki her şey var allaha şükür. Gerçi domates patlıcan için kuyruğa giriyoruz ama olsun o da sayın cumhurbaşkanımızın söylediği gibi "yokluk kuyruğu değil, varlık kuyruğu".
Kasım Özdemir 18 Şubat 2019 06:47
Türk ün türkten başka düşmanı yoktur. Bu millet iktidar için kendi öz kardeşlerini öldürmüş bir milletin çocukları. Dün göğe çıkardıklarını bu gün hain,bu gün hain dediklerini yarın göğe çıkarırlar.Birileri yok sn yazar.
06. 47,ye 18 Şubat 2019 11:39
1
Ama neden TÛRK, türke düsman, ? neden Iktidar için öz kardesini öldûrmûs ? DEVSIRME bir toplum millet olusumuzdan
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 06:12
Tam 12 den bir yazı. Bunu önceki beka yazısıyla okumak lazım. Set yapmış yazar. Eline sağlık
Kararsız 18 Şubat 2019 05:13
Bu birilerini suçlama bizde tüm mahallelerde yaygın. Şunu yapıyorlar bunu yapıyorlar senin altını oyuyorlarda sen ne yapıyorsun? Hiç semer vurulmuş aslan ya da kaplan yaygınca görülüyor mu? Fakat konunun en can alıcı kısmı şu ki kendi yetersizlik ve aczi ile yüzleşmekten se ölmeyi bile tercih eder insanoğlu. Ve ona bunu hatırlatan yüzüne vuran herşeyden ölümüne nefret eder. İşte bu “birileri” tam da o neden ile vazgeçilemez ihtiyacıdır eziklerin.
"Birileri" kalkanının arkasına sığınmayan dünya lideri devlet adamları örneklerine ek; Uzun yıllar süren bir çok savaştan yıpranmış, parası, nüfusu, silahı olmayan, ülkesinin çekirdeği hariç her yeri işgal edilmiş bir milleti ayağa kaldırıp; sözde değil gerçekten yedi düvelle savaşarak yeni ve bağımsız bir ülke kuran Mustafa Kemal Atatürk. Yedi düvelin tehdidine, ambargosuna aldırmadan, hamasi konuşmalar ve boş kabadayılıklar yapmak yerine bir gecede Kıbrıs'a çıkan Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan.
Aslında bu "birileri" veya "şer güçler" veya "dış mihraklar" her dönem vardı. Örneğin, Fatih Sultan Mehmet Han döneminde bunlar; kahpe Bizanslılar, komplocu Ceneviz ve Venedikliler, sinsi Papa ve onların işbirlikçileri idi. Fakat Yüce Hakan'ın; "ben aslında bu İstanbul'u fethederdim, ama işte hep bu şer güçler engel oluyor" dediğini duyan olmamıştır. Kimin dünya lideri olup kimin olmadığına bir de bu açıdan bakmak lazım. Tabii ki, Fatih'i sadece elinde kılıç fetih yapan bir savaşçı olarak görme sığlığına düşmeden. Ön yargısız ve samimiyetle
musto 18 Şubat 2019 01:08
Yeni bir ruh ile yeni söylevler ile üzerimizden ölü toprağını atacak şeyler yapmak lazım 10 milyon kişinin elektrik, parasını ödemek ile ülkeyi ayağa kaldıramazsınız tek kişiye bağlı rejimde bir kişi çabalıyor diğerleri dünyalığını yapmış bu çile bitse de gitsek diye sahada dolaşıyorlar.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 01:33
11
Adam sanayi tesvikleri ile ayaga kaldiriyor.eelektrik parasi sosyal destek.normal.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 09:17
0
01:33 Teşviklerle ayağa kalkan sanayi demişsin. Sanayi endeksi eksi yüzde on. Yani sanayi üretimi geçen senenin aynı ayına göre yüzde on azalmış. Sanayimiz yüzde on daha az üretmiş. Ayağa kalkmış hali buysa Allahtan ayağa kalkmış, ya bi de diz çökseydi.
musto 18 Şubat 2019 12:22
0
Yanlış anladınız galiba gerçek sanayici'ye, verilecek teşviklerden bahsediyorum yandaşa verilenden değil. olay sosyal devlet,anlamını yitirmiş batık devlete dönüşmüş.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 00:50
Bu iktidarı harika analiz etmişsiniz fakat unuttuğunuz bir şey var bu iktidar bilimden , sanattan , realist düşünceden kesinlikle fazla hazmetmiyor çünkü bunları esas alırsa elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi olur ve yeni hayali düşmanlar aramak zorunda kalır , bu iktidar bana don kişotu hatırlatıyor her zaman
İlkeli 18 Şubat 2019 00:33
Zamanı ileri saralım ve iktidarın seçimi kaybettiğini düşünelim Yeni iktidar işine gelmediğinde yasaları tanımıyorum dese medyayı kendine bağlayıp olayları çarpıtsa hukuku siyasallaştırsa personel alımlarında torpil yapıp liyakate önem vermese devlet malıyla saltanat sürse yolsuzluk yapanları aklasa ekonomik gerekçelerle sitem edenleri nankörlükle muhalifleri ise illet zillet diye suçlasa böyle bir durumda iktidarı hangi gerekçelerle suçlayabilirsiniz iktidarken bunların bazılarına doğru diğerlerine de bizden önce de vardı dediniz
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 01:20
0
Istikbalde ne olacagi belirsizdir. Kesinkes bilemeyiz. Tahminler yurutebiliriz, onlarin da bir yarari olmaz. En onemli zaman bugundur; icinde yasadigimiz donem. Hukuk yok bu ulkede simdi. Yargi sistemi emir kulu cunku. Hukukun olmadigi bir ulkede kimse emniyette degildir; iktidar da dahil. Adaletsizligin, haksizliklarin sonu gelmez. Onumuzde 2 secenek var: ya boyle bir duzeni cocuklarimiza miras birakacagiz, ya da sozlerimizle yorumlarimizla siddete bas vurmadan hukukun ustunlugu icin mucadele edecegiz.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 00:35
Ya kardeşim anladık ya... Her gün aynı şeyleri yazmak için gazete çıkartılmaz ki yani...
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 01:31
0
Zorlamı gazeteyi aldiriyorlar.zorla mi bu sayfayı açıp okutturuyorlar.Demokrasi var alma okuma.hakikati binlerce kez söylemek duymak niye zorunuza gidiyor.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 09:11
0
Sen git sabah oku, star oku, yeni şafak oku, akit oku. Takma kafanı bunlara. Bunlar nankör ve bozguncu. Harcama değerli zamanını bunlarla. Okumaya üşendiğin zamanlarda da a haber izle. Mutlu ol.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 11:15
1
Star, Yeni Şafak vs okusun ama Akit özellikle de Dilipak eleştiren oldu artık, onu okumasa olur. Yine de ben karışamam kimseye.
Karar Okuru 18 Şubat 2019 00:10
Yalan ve yagir ile bir yere varilmaz. Bu bilgi kirliligi ve gercek bilginin sakinimi caginda bile gerceklerin er gec ortaya cikmak gibi bir huyu vardir. Durustluk en iyi politikadir. Hem her gece rahat uyursunuz hem de mucadele etmeniz gerekirse yaninizda adam gibi adam bulursunuz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN