Back To Top
Demek ki farklı fikir ihanet değilmiş

Demek ki farklı fikir ihanet değilmiş

 - Son Güncelleme: 21.10.2019 Pazartesi 07:48
- A +

Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmada zikredilen 120 saatlik süre işlemeye devam ederken, etkileri yavaş yavaş sahaya yansıyor. Bir yandan iki ülkede ve ilgili bütün ülkelerde zafer mi yenilgi mi tartışmaları yapılırken bir yandan da süreç ilerliyor. Ve beklendiği gibi PYD/YPG silahlı unsurları güvenli bölge hattını terkediyor. Anlaşılan o ki Ankara da bu gelişmeden memnuniyet duymaktadır. Mesele maksadın hasıl olması; mümkünse tamamı, değilse bir kısmı. Askeri güç devreden çıktından sonra siyaset ve diplomasi mahareti ne kadarına elverirse… Şimdi bunu izlemekteyiz.

Bu açıdan Türkiye için mevcut anlaşma avantajlıdır. İdeal sonucu içermiyor ama başlangıç noktasından ileride olduğumuz açıktır.

Konumuz ise, hem bu hem de bu noktaya gelirken içeride yaşanan tartışmalar…

Evet Türkiye, Cumhurbaşkanı’nın ve hükümetin istediği ve imzaladığı şekliyle, “müzakere”, “mutabakat”, “anlaşma” veya askeri değil diplomatik çözüm” yahut da “savaş değil barış” cihetine gitmiştir. İyi de etmiştir.

Demek ki harekat başladığında bu yolu çeşitli şekillerde önerenler haklıymış.

Demek ki bölgesel ve uluslararası büyük meselelerimiz bu yolla halledilebiliyormuş.

Demek aramızdaki farklı yol tavsiye ederler hain değilmiş, Hatta galiba onlar bir çoğumuza göre daha öngörülüymüş.

Demek ki mesele ne olursa olsun, olmazsa olmaz şart kıyasıya tartışmak ve farklı fikirlere kulak kabartmakmış,

Kimimiz savaş ister haklı olabilir. Kimimiz aman savaş olmasın da nasıl çözersek çözelim diyebilir, haklı olabilir. Kimimiz, biraz güç göstermek iyidir, sonra masayı kurarız diyebilir; o da haklı olabilir.

Nitekim, “Barış Pınarı harekatı olmasaydı ne ABD masaya gelirdi, ne de PYD/YPG  çekilmeyi kabul ederdi” diyenler vardır ve haklı olmadıklarını kim söyleyebilir? Çekilme sürecinin arkasındaki en güçlü faktör açık ki TSK’nın sahadaki başarılı operasyonudur.

Öte yandan, ABD’nin yaptırım tehdidi de neticede etkili olmuştur ki hükümet için bunu dikkate almak da ayıp değildir. Ülkeler avantaj ve dezavantajlarını tartar, fayda-maliyet hesabı yapar ve kendine göre bir optimum noktada karar verir. Türkiye de bunu yapmıştır.

Bırakın kim nasıl isterse öyle yorumlasın. Bu sonuçla yetinmenin yetersiz, hatta yenilgi olduğunu düşünen de, zafer kazandık diyen de; Trump’ın Erdoğan’a mektubunu ya da Türkiye’nin yaptırımla tehdit edilmesini hazmedemeyen de kendince bir haklı yerden bakıyor.

Yarından sonra; yani çekilme işleminin tamamlandığı saatten itibaren de bazılarımız bunun yeterli olduğunu, bazılarımız ise belki göstermelik olduğunu söyleyecek. Hiç olmazsa bu kadar farklı fikre tahammül için kendimizi hazırlayalım. Fikir mücadelesi, harekatta da savaşta da, sahada da masada da ülkenin işine yarar. Tek sesli olmaktan ve toplumu susturmak için “sizin bilmediğiniz şeyler var” demekten çok daha iyidir.

İki lafa, bir çifti söze bakarak, bazılarımızı “hain”, bazılarımızı “vatanperver” olarak yaftalamayı bırakalım artık. İç siyasetin bitmek bilmez iştahına ülkeyi de sinirlerimizi de feda etmeyelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali Kumas 23 Ekim 2019 10:23
Yarası olan gocunur işte böyle..! Fikir ayrılığı fikir ayrılığıdır. İhanet ise ihanet...!
Faik Güleçyüz 22 Ekim 2019 04:46
Yüreğinize sağlık.
Faik Güleçyüz 22 Ekim 2019 04:40
Çok doğru söylüyorsunuz.Sorunlarımızı;konuşmaktan, tartışmaktan; çekinmeden ve hiç kimseden korkmadan;çözüm için başka hayırlı bir yol yoktur. "demek ki bölgesel ve uluslarası büyük meselelerimizi bu yolla halledebiliyormuşuz." Peki;ulusal meselemizi,Kürt meselemizi;ayni yolla halledemez miyiz?
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 03:31
O harekat yapılmayıp Türkiye kararlı davranmasaydı siyasî çözüme başvurmak sonuç getirmeyecekti
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 08:35
0
Bu da bir görüş saygı duymak lazım. Bir haftada anllaşmaya mecbur olup oradan pkk ypg nin karlı çıktığını söylemek de bir görüş. Sen de buna saygı duy.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 21:17
Maşallah
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 21:05
Hükümete muhalefet edeceğim diye devlet ve milletin menfaatine olacak işlere bile karşı çıkmaya kimsenin hakkı yoktur. Çok beğendiğiniz batılı demokrasilerde bile ülke menfaati için çoğu zaman düşülür. Devlet bir karar vermiştir. İktidarı ve muhalefeti ile herkes en azından kahraman ordumuzun arkasında durmak zorundadır
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 18:58
Bu hareket kimleydi ve kimle barış yapıldı tam bir komedi
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 18:56
Bildik ezbere hamasetleri dizip saydirmak adı yazarlık .
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 18:34
Peki Türkiyenin harekatı olmasa bu antlaşma olur muydu?
Sabır! 21 Ekim 2019 17:37
Bize alan bırak eleştirelim diyorsun.Göle maya tutmaz.El yordamı ile ya tutarsa noktasındasınız.2023 e kadar bekleyeceksiniz.%1 mi 2 mi alırsınız.Ondan sonra bir 5 yıl daha bekleyeceksiniz.70 mişlik siyasetçiler için bu enkaz olur.
Fetö ve PKK yok edilsin diyen bir grup var bir de onlara örtülü destek veren veren bir grup var. Münakaşa bir fikir münakaşası değil ki tahammül edilsin...
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 16:49
Itiraz edilen operasyon olmasaydı bu anlaşma olur muydu acaba.karşi çıkanlar pkk lılar öldürülüyor diye karşı çıkıyor du
Muhtefi. . 21 Ekim 2019 15:08
Farkli fikirler Sadece KAFADA/KAFADAN olursa .ANLASAMAZSİN. ..mümkün değil mümkün değil.! Ailede bile olmaz. Akraba, Komşuluk, işte, Camide.vb KABENIN Dibinde bile ANLASAMAZSIN. .Sadece Anlaşmış gibi Maske Takılır. :)...en ufak pruzde herkes Vinnn .Fakat GÖNÜLDE,Sevgide.Anlaşan Herzaman, heryerde, Hastanede,Pastanede Sevinçte ,Tasada ORTAK YOL bulur.Kimsede bozamaz ,yikamaz. İSLAM TEVHİD onun icin Kafadan değil Gönülde Birlik Elzemdir. .Deneyin, gözlemleyin heryerde Meyhanede, Kahvede ,Camide gayet açıktir. Saygılar.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 17:17
2
Kafan da karisik, Turkcen de kirik dokuk. Ne demek istedigin anlasilmiyor. Once cumle dusukluklerine bir care bul. Buyuk harfle yazmak da gorgusuzluktur.
Abdullah hasan 22 Ekim 2019 08:20
1
Farklı fikirlerin konuşulmasını anlamamışsınız galiba, farklı fikirlerin söylenmesinden yarar çıkması için sonucunda anlaşmış olmak herkez aynı fikire benimsemek zorunluluğu yoktur. Asıl yarar fikirlerin söylenmesindedir. Farklı fikirlere benimsenme şartı olmadığı gibi uyma mecburiyeti yoktur kişinin başkasının fikrine saygılı olması için.
Muhtefi. . 22 Ekim 2019 10:02
0
Abdullah Bey,Çok iyi anladım. Esas olarak haklısınız, fakat usul olarak değil. Usul Esastan önce gelir. Mesela Hendek Savaşında Muslumanlar İstişare etti. Peygamberimiz herkesi dinledi usulen,ama Herkes Esasta hemfikir idi ve Karar alındı Arablar arsinda hiç olmayan bir Savunma Stratejisi uygulandı Hendek kazılarak. Farklı fikirler cok, çok güzeldir :)..Esastan kopmadan. Dil bu kadar dönüyor. Gozlemleyelim Başarılı insanları,Toplumları Almanya.! Birlik icinde fakat farklı fikirler bunu demek istiyorum. Saygılar.
Abdullah hasan 23 Ekim 2019 14:31
0
Muhtefi; arakadaş 2. yorumda 1. yorumunu çürütmüşsün, gönül birliğinin en iyi göstergesi farklı fikir sahibinin konuşmasına müsade etmektir. Konuşmasına müsade edilmeyen hiç bir birlik gerçekci değildir yalan hikayedir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 14:51
Kirk katirmi Kirk satirmi,bizimki Boyle bir hesap.
Ehl-i İrfan 21 Ekim 2019 14:26
"Demek oluyor ki,Trump Türkiye farklı fikirlerin olduğunu geçte olsa anladı.Hemen başkan yardımcısını,dış işleri bakanını ve özel temsilcisini apar topar Türkiye'ye gönderdi."Ne mantık....
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 14:02
Barış Pınarı harekatını destekliyorum. Ancak yorumlardan gördüğüm kadarıyla, harekatın savunuculuğunun trollere kalmış olması üzücü tabii. Haklı davayı haksızca lekeliyorlar.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 15:40
2
14.02, Destek için teşekkürler. Ancak ortak payda milli bir mutabakat ise siyasi tartışmalar başka konularda yapılmalı...
karar okuru 21 Ekim 2019 14:03
Bu ülkede "Türk'üm ve müslümanım"diyen herkes devletini ve milletini sever.Hükümetleri ve icraatleri beğenmeye bilir ama söz konusu devletse herkes seve seve canını kanını verir. Türk değilim diyorsa o da bizim kabahatimiz çünkü sevdirememişiz
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 20:10
1
Turkum ve muslumanim diyen herkes seninle hemfikir olmak zorunda degil. Bu ulkeyi sevmekle devleti sevmek ayni sey degildir. Ozellikle demokrasiye ve insan haklarina saygili olmayan, hukukun ustunlugune inanmayan bir devleti severek hicbir yere varilmaz. Senin gibileri cok gorduk. Seve seve canimi veririm dersiniz ama bedelli askerlik yaparsiniz.
mehmet saygaz 21 Ekim 2019 13:44
bu operasyon olmasa barış da olmazdı yanıldığınız nokta budur. Diplomasi eliniz güçlü ise etkili olur. Harekattan önce Türkiye Amarikaya gel beraber güvenli bölge oluşturalım dedi kabul görmedi ne zaman 700 terörist öldü masaya oturak dediler. Kuru kuruya savaşa hayır denilmez
Kim okurdu kim yazardı / Bu düğümü kim çözerdi / Koyun kurt ile gezerdi / Fikir başka başk'olmasa
musto 21 Ekim 2019 12:05
Biraz önce Ülkemizin Cumhur Başkanı 17,18 yıldır iktidarız hiç bir zaman terör örgütleriyle masaya oturmadık diyor.Allahım sen aklımıza mukayyet ol,sana karşı ne günah işledik bunlarla bizleri terbiye ediyorsun.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 12:48
10
12.05, Siyaseten sadece AKP değil hiç bir hükümet terör örgütüyle masaya oturmuş değildir. Sen istihbaratın terörün sonlandırılması ile alakalı yürüttüğü faaliyetlerle siyasi görüşmeyi karıştırıyorsun.
okur 21 Ekim 2019 15:46
1
habur
musto 21 Ekim 2019 15:52
3
TBBM dışlanarak Kandil,İmralı, Dolmabahce arasında Ferfene'mi oynuyorlardı.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 17:29
6
15.52, Şartlanmışsın bir kere. Artık anlaman için davul zurna da az gelir...
Muhtefi. 21 Ekim 2019 20:34
0
Musto 100 % katiliyorum. .Çözüm falan, filanlara BÜYÜK TEHLİKE ATLATTIK. .elinde silah Koskoca Milleti Terörle tehdit etmis yapmadığı Kalleslik, Hainlik kalmamış sadrce Tek Dille konuşulur. Elindekiyle bilmukabele ederek. .!
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 12:06
Terörü ve terör yandaşlarını savunmak fikir değildir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 11:46
Ülkemizi mutlu yarınlara bu bakış açısı götürür.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 10:39
Terör ve yandaşlığı hainliktir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 10:11
PKK ve FETÖ, yüzde yüz haindir. Bunlarla beraber siyaset yapanlarla, bunlara karşı siyaset yapanlar hiç bir olur mu?
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 09:53
Sayin Karaalioglu? Bu ne soygun Millet işsizlikten kıvranırken Ordu Belediye başkanı Hilmi Güler 250 bin TL maaş alıyormuş. AKP demekki her yerde üç dört maaş vererek yandaşlarını besliyor. Adalet mi bu? Seçimi bekliyorum ve bunların hesabını yaparak gerekeni yapacaktır bu aziz seçmen.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 10:20
17
'Alıyormuş '???? 'Fetullah,geceleri uçuyormuş '??? 'İ.Oğlu, hiç yalan konuşmuyormuş '?? 'Şakirtleri cezaevinde 'peygamberler 'ziyaret ediyormuş '?
Süheyl CALISKANOGLU 21 Ekim 2019 12:58
2
Bu hakli yoruma (2)sahis hayir oyu vermis,hangi mantik,hangi vicdanla merak konusu.Kör fanatizmin esiri olmus bunlar,okudugunu anlayamaz olmuslar,Allaha havale edelim,en iyisi..Ordu Belediye Baskani mi?2 defa klik yapti acaba ?..
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 12:08
21
9.53, Kafana Hilmi güler kadar taş düşsün, yalancı.
okur 21 Ekim 2019 09:47
farklı fikirlere hain demek, kendi fikrine güvenmemek demektir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 22:43
0
fikir yok ki güvensin. fikir için önce beyin lazım. sorun ta ordan başlıyor.
Mutlak iktidarlarini sürdürmek icin,hergün yeni bir siyasi yalani duymaktan,yasadigimiz gerceklerin carpiltidigini bilmekten ve aklimizla dalga gecildigini görmekten biktik,usandik gina geldi.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 09:14
Sn. Yazar Terör operasyonu başlamadan evvel, operasyonun başlayacağını/başladığını anlayıp barıştan bahsedenleri sadece fikir beyan eden, farklı düşünen insanlar olarak görülmesini istemek en az onlar kadar kötü niyetli olmaktır. Türkiye ve bölge üzerinde kötü niyetlileri olanlar tarafından desteklendiği sürece kabadayılık yapan bölge halkını evlerinden süren kendilerince hakim oldukları yerlerde ezan okunmasına musade etmeyen hainlere karşı yapılan operasyona karşı çıkanları hümanist ve farklı düşünen insanlar gibi göstermek CHP/HDP sinsiliğine hizmet etmekten başka birşey degildir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 09:09
Kayyum haksızlığına kılıf için yine gözaltılar yapıldı.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 08:56
Farkli fikirlerin ihanet olmadigini bilmiyorlar mi iktidar yanlilari? Bal gibi biliyorlar. Onun icin de bu yaziniza gerek yoktu Sayin yazar. 2 gun sonra tekrar savas baslarsa yine "ihanet, vatan hainleri" diye ciglik atacaklar.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 07:39
Kesip saklanacak bir yazı.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 02:58
Savaş değil terörle mücadele. Terörle mücadele istemeyene hain denir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 09:30
4
Hdp yi teror ve teroristlerle iliskilendirip suraya buraya davet etmeyenlerin teror ve teroristlerin hamisi ile bir masaya oturup anlasmasini nasil yorumlamali.biz orada abd ile mi mucadele ettik te onlarla anladtik abd nin temsil ettigi kitle kim
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 01:36
zaferdir o zafer. Yigidim ne yerse dogrusunu yer. HEzimet digerlerini yaptıklaridir yigidim destan yazmayi bilir gerisini bilmez
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 13:18
1
12:10! umarım bu ülkeye en büyük ihaneti yapan sizlerden başlanır. bir dönemki çekirge istilası gibi, ülkeyi talan ettiniz. ağaçları bile yediniz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 12:10
3
01.36, PKK eziliyor ezilecek. Bu topraklara ihanet eden bütün hainler ezilecek.
Karar Okuru 21 Ekim 2019 00:37
Buradan işler nereye giderse gitsin ülke istikrarsızlığa gidiyor. Bekleyip göreceğiz. Bu arada yaptırımların devleti yönetenlerin yurtdışı varlıklarını araştırmaya kadar varacağı söylentiside ilginç
Farkli fikirlere hain demek o fikirlerle tartisabilecek bilgiden ve ozguvenden yoksunlugu gosterir. Tam bir capsizlik ve seviyesizliktir. Bir ulkeye yapilabilecek en buyuk kotuluktur, cunku ancak sorunlarini ozgurce tartisabilen bireyler, toplumlar, ve ulkeler gelisebilir...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN