Back To Top
Denklem

Denklem

 - Son Güncelleme: 13.04.2019 Cumartesi 08:33
- A +

Bir yandan İstanbul seçiminin bitmek tükenmeyen ve giderek demokrasi zemininden çıkan hesapları… Bir yandan ekonominin acil reform bekleyen ama reform cesareti gösterilemeyen stresli yürüyüşü…

Bir yandan dış politikada ABD ile aktif hale gelen kriz, Rusya ile de verimliliği bir türlü sağlanamayan ilişkiler… İlaveten Kuzey Suriye hattı… İlaveten sadece bir hafta içinde Fransa ve İtalya’dan gelen Ermeni meselesi ataklarına karşı kalemiz golle dolarken elimiz kolumuz bağlı izlemek zorunda kalışımız…

Öte yandan toplumun bildiklerini unutmaya yüz tutan, gergin ve endişeli ruh hali…

Teker teker sayıldığında acil çözüm bekleyen bir dizi problem vardır. O yüzden liste yapmak yerine temel probleme eğilmek zamanıdır. Zira, Türkiye’nin irili ufaklı çözüm bekleyen bütün dosyalarının neredeyse tamamı birbiriyle bağlantılı hale gelmiş bulunuyor. Ekonomiden dış politikaya, sosyal problemlerden ifade özgürlüğüne kadar hat boyunca aranacak her çözüm bir diğerinin yolundan geçiyor.

Bu yol da açık ki hukuk sisteminin güçlenmesi ve ülkenin demokratik görünümünün toparlanması mesaisine çıkıyor. Yani hukuk düzenimizi şeffaf, öngörülebilir ve güvenilir bir seviyeye çıkarmak mecburiyetimiz vardır. 

İçeride huzuru bulmanın yolu da dışarıda herbiri kabarık diplomasi dosyalarında müttefik artırmanın formülü de budur.

***

Peki şimdi biz bu kriterin neresindeyiz?

Yakınında bile değiliz...

En başta çözüm sağlanması gereken seçimleri bir soruna dönüştürmüş bulunuyoruz ve bizatihi demokrasinin kalitesini artıracak bu standart üniteyi belirsiz ve güvenilmez hale getirmek üzereyiz. Halkın tercihine rıza kaidesi sarsılırken beraberinde yukarıda sayılan bütün alanlarda aynı anda birden riski artırıyoruz. Mesele sadece döviz kurunun bugünlerdeki kıpırdanması değildir. Daha önce de bu seviyeler görüldü. Mesele, şu anda içinde bulunduğumuz durumun bir veri haline gelmesi ve hiçbir şeyi değiştirmeden bu yolda salimen gideceğimizi zannetmemizdir. Bugün böyle oluyorsa yarın da ertesi gün de olabilir zehabına kapılmamızdır. Söylemeye gerek yok bu yanlış bir kanaattir.

Dahası yine sanılanın aksine Türkiye’nin en büyük zenginliği jeopilitik gücü, nüfus imkanı, turizmi, sanayisi vesaireden daha çok ve öncelikli olarak demokrasidir. Hiç olmazsa ortalama bir demokrasi olmak vasfı muhafaza edilmeden gerisi sadece kendi kendimize propaganda tesellisinden ibaret kalır. Demokrasiyi şeklen değil, ruh olarak korumak ve güvenilir kılmak bir avantaj değil temel sermayedir. Elbette bütün sorunlar bir kalemde çözülecek değildir ama denklemi çözmek için de en garantili ve kalıcı yolumuz budur.

Bu gerçeği daha fazla ıskalamadan, daha çok hata yapmadan ve bilhassa da ülkenin önündeki seçimsiz uzun dönemi hesaba katarak siyaseti güvenilir bir demokrasi zeminine oturtma fırsatını kaçırmayalım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
B 14 Nisan 2019 21:45
Demokrasi ve seçimlere aşırı bir kıymet veriliyor. Alkollü içkilere zam yaptığı için Ak partiye oy vermeyen bir kitle bile var bu ülkede. Sırf kızlar kapanacak diye CHP'ye oy veren önemli bir kitle. Öyle işte. Buna mukabil bir cemaat lideri hapiste olduğu için CHP'ye oy veren koyu şeriatçiler bile bulabilirsiniz. CHP'ye oy veren pkk sempatizanları mı istersiniz. Daha neler neler. Bir ülkenin kaderi böyle bir heterojen bir kalabalığın keyfine bırakılmasına demokrasi diyoruz.
Muhtefi. . 13 Nisan 2019 18:54
Demokrasi cook büyülü bir kelime :))..Demokrasi Çekirdek Ailede başlar Evimizde Çocuklar, Anamız, Babamız, Dedemiz,Ninemiz saygı ve sevgi çerçevesinde birbirimize yüksek Olgunluk ile Birliği Gönülden Muhafaza edebilirsek. .sanırım komşuda, mahallede, ilçemizde sırasıyla gelişir. Mantalite bu olmalı. Yukarılarda bir yerde Demokrasi yoktur. İnsan saygı Vicdanımızdan başlar. .İnsanı yaşatki Devletin var olsun. .işin sırrı burada. Batıya fikir dilenmeye gerek yoktur. !..Tarihi Hazine Sandığımız yeter bize. .!!
Josef Abdullah 13 Nisan 2019 16:57
Bu ülkede iktidarlar iki dönemden fazla iktidarda kalmamak üzere kanunlaşmali ve siyasilerin Atatürk , bayrak , vatan, türklük , Allah , din, kitap, peygamber demeleri yasaklanmali ! yoksa çok beklersiniz demokrasiyi !!
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 15:46
Adalet,liyakat,hoşgörü,demokrasi...hemen şimdi...
Mehmet 13 Nisan 2019 14:50
Gerçek sıkıntı ne.Demokrasi,adalet,liyakat nasıl olacak.Sayin yazar kurumların bağımsızlığı olmadan bu sistemle nasıl bunlar olacak.Samimi bir başkan ama her partiden liyakatsız ve midevi insanlar cevresinde
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 18:29
0
Etrafına sahip çıkamayan, memlekete nasıl sahip çıkacak, "samimi başkan"ın muhibbi ?
tc kafkasi 13 Nisan 2019 13:25
adaletsizlerin tek derdleri çıkarları rantları ülke umurlarında değil ülke yansada kılları kıpırdamaz oldu onun için millet ikaz etti ama anlayana sivri sinek saz
E.K 13 Nisan 2019 13:01
"Demokrasiyi şeklen değil, ruh olarak korumak ve güvenilir kılmak bir avantaj değil temel sermayedir. " diyorsunuz Sn. yazar. Dogrudur. Size en kalbi duygularimizla katiliyoruz. Bu cumle ayni zamanda yazinin can damari. Zaten yasadigimiz sorunlarin kismen Akp doneminde ozelikle su yuzune cikan sark kurnazligi politikalaridir. Hukuk agir bir siyasi baski altina alinidi, guven zedelendi. Ozgurlukler kisitlandi. Medya tekellesti gibi. Iki tarafa bos efelenmeler, hamasi nutuklar, kayirmacilik, liyakatsizlik, geldigimiz nokta belli. Demokrasi, hukuk, ve daha fazla demokrasi...Yazi icin tesekur
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 12:55
Geçti borun pazarı ve atı alan aldı gitti başını. Daha neresini yakalayacağız bu muasır medeniyetin. Kendini avutma sayin yazar.
Karar Okuru 13 Nisan 2019 11:29
İçeride de dışarıda da artık bu kumaş dikiş tutmaz görüşü ağırlıklı olarak yerleşiyor. Yazarın bir makalesinde de değindiği gibi “iş sonunda bugün iyi kötü karnını doyuranın ekmeğine göz dikmeye varır”. Ekonomik önlem programı seçimin ortaya koyduğu görünenden oldukça ağır sonuçtan dolayı ve hele sonuçla oynanırsa varacağı vehametten dolayı şimdiden kadük oldu. Bu durum krizin kendi hacminden çok daha büyük tahribat yaratmaya ve sosyal boyut kazanmaya neden olabilir. Doğulu ülkelerde bu krizler yıllar sürer ve toplum iyice tahrip olur.
musto 13 Nisan 2019 11:32
Kalkınma derneği örneği ile çalışan bir partinin 80 milyonluk bir ülkeyi üyeleriyle yönetmesi toplanan vergileri aralarında paylaşması sonucu kuru soğana muhtaç hale gelmiş hak aramanın yasak olduğu asgari ücretle iş bulabilmek için torpil aranan bir ülkeden ve bu hale getiren yönetimden umut beklemek akla ziyandır.
Hiçbir alet, tamir edilsin diye onu bozana teslim edilmez. Önce parçaları söküp sanayide satan hırsızın elinden geri almalı. Namertten hamiyet umulmaz!
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 09:42
Sayın Karaalioğlu, Bu ülkenin acil demokratik bir yeni siyasi oluşuma ihtiyacı var. Sayın Abdullah Gül, Sayın Davutoğlu, Ali Babacan ve beraberindeki arkadaşlar artık bir an önce sahaya çıkmalıdırlar. Ülkemiz ve insanımız bu günleri haketmiyor. Bütün değerlerimiz dejenere oldu. Asya ülkesi bir Türki Cumhuriyet olmak istemiyoruz.
Şerif 13 Nisan 2019 15:06
5
istepnelerle olur mu diyorsunuz? olmaz olmaz bu iş, istepnelerle olmaz. daha köklü, daha geniş, daha samimi, realist kadrolarla olabilir.
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 08:05
Mevcut sistemden çıkış yolu beklemek gafletinden kurtulun artık. Bu söyledikleriniz, defalarca yazıldı, konuşuldu. Karşıda, ümit veren bir muhatap yok. MHP'nin yaraya merhem olacağını ummak, Erdoğan'ın değişeceğini beklemek hayali, sadece vakit kaybı. Acilen demokratik bir alternatife ihtiyacımız var; buna çağrı yapın KARAR yazarları.
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 08:00
İstanbul seçimi bütün sorunlarımızın sembolü oldu. Bu konuda adaletsizlik yapılırsa gerisi boş.
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 07:58
Bu denklemi kuramazsak finansman maliyetini kaldıramayız.
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 01:49
İçte ve dışta düzinelerle problemle boğuşan bir hükumet bütün enerjisini Büyükçekmece'ye ayırıyor, hukuksuzluğa kılıf arıyor. En çok desteğe ihtiyacı olduğu anda halkının yarısını ötekileştiriyor., tam tersine her bir vatandaşının aidiyet hislerini güçlendirmesi gerekirken.
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 00:20
Allah razı olsun. Aklın yolu bir. Türkiye için tek çıkış hukuk. Her derde deva.
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 00:10
tam hükümet programı olmuş. dost işi ama sayın yazar kim dinler bilemem.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN