Back To Top
Depreme karşı çaresizliğimiz hariç gayrısı yalan

Depreme karşı çaresizliğimiz hariç gayrısı yalan

 - Son Güncelleme: 28.09.2019 Cumartesi 09:04
- A +

Bir ülke 20 yıldır depremi konuştuğu halde, o büyük depremin her an kapıyı çalacağı bilindiği halde, o depremin sahip olduğu en değerli varlık olan İstanbul’u yıkıp geçeceği apaçık olduğu halde tedbir alamıyorsa o ülke büyük ülke değildir. 20 yıldır sayısız finansman imkanı yakaladığı halde vatandaşının oturduğu çürük evleri depreme dayanıklı olanlarla değiştiremeyen devlet bir numaralı sorumludur.

Evini güçlendirmek yerine, dönüşümü sonuna kadar zorlamak yerine bir gerekçeyle çoluğunu çocuğunu gerçekleşmesi mukadder depreme karşı dayanıksız evlerde oturtmaya devam eden vatandaş da devlet kadar suçludur.

5.8 bize gerçekte ne olduğumuzu gösterdi. Bütün övünmelerimizin ve tükenmeyen hamasetimizin bir sarsıntıyla anlamsız hale geldiğini suratımıza çarptı. Çapımız görüldü, ölçüldü, biçildi… Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde tekinsiz ve güvensiz yaşamaya mahkum olduğumuz -bir kez daha- anlaşıldı.

Bu kadar deprem konuşup bu kadar hazırlıksız beklemek, akla mantığa sığmaz ama evvela ayıptır. Büyük millet enkaz altında kalacağını bile bile çaresiz izlemez, güçlü devlet halkının üzerine enkaz yıkılmasına müsaade etmez. Oturur bu acil ve hayati meseleyi çözer. İster “dış güçler”in yaptığı gibi, ister “yerli ve milli” formülle… Ama çözer. Beklemez, yorulmaz, geçiştirmez…

***

Depremin kuralı bellidir. Risk varsa önlem alırsın ve güven içinde yaşarsın. Kaç şiddetinde olursa olsun ona karşı dayanıklı binalar yapmak mümkündür. Yapamıyorsan, önlem alamıyorsan gerisi boş laftır. 

Şimdi önümüzde kaç sene var, kimse bilmiyor. En az hasarla, en az ölümle bu mukadder felaketi atlatmak için ne kadar fırsatımız var, belli değil. Belli olan, ne kadar fırsat olursa olsun makul bir yolla bu meseleyi çözme kabiliyetine sahip olmadığımızdır. İstanbul sallandı, korku şehrin üzerine çöktü; gelip geldiğimiz nokta yine ‘kaç toplanma noktası vardı ‘ tartışmasından ibaret… Toplanmadan önce, evlerde güven içinde yaşamak artık bir hedef bile değil…

Türkiye asla bu sınavı veremiyor. 20 yıldır; yani en ağır ikazın üzerinden neredeyse çeyrek asır geçmesine rağmen veremedi. Bir meselemizi de başımız belaya girmeden, zamanında, anlaşarak ve birbirimizden şüphe duymadan çözebilmek hayali uçup gidiyor. Şunu bilelim ki sonradan dövünmek, birbirimizi suçlamak sandığımız kadar cazip olmayacak. Çünkü hepimiz suçlu olacağız…

Şimdiden sonra depreme karşı tek silahımız, muhtemel ve kaçınılmaz bildiğimiz depremin gerçekleşmemesidir. Dua edelim bilim yanılıyor olsun!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 18:35
Türkiye İstanbul'dan ibaret değil. Birinci derecede bu devleti yönetenler sorumlu. Ardından çok kalabalık bir nüfusa sahip olup, aynı zamanda ciddi olarak deprem riski taşıyan bu kente akın etmeye devam edip, üç kuruş daha fazla kazanma uğruna akın eden vatandaşlarda suçlu. Bile bile tehlikenin üzerine gidersen kimseye sitem edemezsiniz.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 13:16
Insan hayatı üzerinden siyaset yapılamazmış. Siyaset yan gelip yatma yeri mi. 1999 dan beri deprem için kim ne yapmış nereye ne kadar harcanmış hangi önlemler alınmış. O toplanma alanlarına yapılan binalara kim izin vermiş. Bilelim. Bu kadar sürede hangi binanın ne kadarlık depreme dayanacağı niye belirlenmemiş. Bedava yaşıyoruz. Sonra takdiri ilahi diyorlar. İyi de kardeşim yaradan ın sana bahşettiği aklını önce can güvenliği sağlıklı yaşam için neden kullanmıyorsun. Bu kadar ihmal olur mu bu ihmaller görülüp gerekli yaptırımlar yapılmaz mı. Depreme karşi can ve mal güvenligi asıl beka sorunu
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 12:55
Hasar yok yıkım yok İstanbul da ama bu depremde akıllarda öyle bir yıkım var ki ya deprem yıkıcı olursa ne yaparız nerelere gideriz hangi telefon ile konuşur hangi yolu kullanir hangi toplanma alanına gider kalırız sanırım bunların hiçbirini yapamaz İstanbul un göbeğinde molozlarin altında ya da çaresizlik ve iletişimsizlikten ölür gideriz
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 17:20
1
Depremden sağ çıkacağını nereden biliyorsun?
musto 28 Eylül 2019 12:21
Belediyelerin spor kulübü kurma aşkı sormayın gitsin.Bir başarıları olsa gam yemem amatörce yap alt yapı kur gençleri yetiştir.Ama ne gezer 10, larca yabancı oyuncu kaçak yapılacak yapılardan bağış makbuzları ile paraları topla göz yum sonra paralar buharlaşsın.Mesala Ümraniye belediyesi topladığı paralar ile spor kulübü yerine mahallelerini depreme dayanıklı hale getirebilirdi vatandaş bu uygulamadan memnun'ki durmadan oy oranını artırıyor. Bizlere de susmak düşüyor.
kaan 28 Eylül 2019 12:13
Depreme karşı çaresizliğimiz doğru,sosyal,ekonomik,ahlak,insanlık,adil adelet,kültürel ,deprem gibi çöküntüye duyarsızız.Şu an acil lambası yanan o kadar olay var ki hemen el atılıp yapılması lazım.Bana dokunmayan olay bin yaşasın durumundayız.
E.K 28 Eylül 2019 12:11
493 deprem toplanma alanininin 416 tanesine insaat yapilmis...Ihtimalen yandaslara peskes cekilmistir..Akp sozcusu "depreme olan hazirligimizla gurur diyoruz" diyor...Komedi gibi ama, gulemiyoruz..Akp genel baskani Sn Erdogan, binlerce toplanma alanindan bahsediyor...Yetkili agizlar sadece 77 tane diyor... Devletin tepesinde oturan zat-i muhterem deprem ulkesininin lideri ulkesinin en buyuk kentinin depreme karsi durumundan bihaber gibi duruyor...Komedi gibi ama gulemiyoruz...Diyanetin butcesi Bilim bakanliginin 4 kati..Saka gibi, ama yine gulemiyoruz...
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 12:04
Yıllardır savunduğumuz yönetim. Ne dertleniyorsun ki.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 09:57
Nihayet, gerçek suçlunun devlet diğer suçlunun buna ses etmeyen insanımız olduğu gerçeğini anlatan bir -cesur-kalem çıktı. Beklenen büyük deprem sadece İstanbul’u vurmayacak, tüm ülke o depremin altın da kalacak. Hem ekonomik hem insani. Hangimizin İstanbul da yaşamayan bir yakını, bir dostu, bir arkadaşı olmasın...hamasetle büyük devlet olunmuyor, değil mi. Tabi ki dua edelim ama dualar ile sonuç alınsa İsrail diye bir devlet olmazdı bu gün.
Köroğlu 28 Eylül 2019 17:23
2
Suçlular sıralaması yaparsak devlet gerilerde kalır. Suçlu İstanbul'da inat eden TÜSİAD. Suçlu İstanbul'da inat eden uluslararası firmalar, özel/devlet üniversiteleri, bankacılar, dağıtıcılar, imalatçılar,... kısaca Türkiye'nin bütün cazip iş olanaklarını İstanbul gibi saçma bir lokasyona yığanlar.
Bir kaç soru 28 Eylül 2019 09:49
Deprem oldu ve üniversiteler tarafından hazırlanan bir sürü rapor hazırlandığı ortaya çıktı. Yetkililerbu raporları görmediler mi, yoksa üniversiteler raporları sakladı Kim görevini eksik yaptı, yapıyor? Kentsel dönüşümden anladığımız yıkılan binanın yerine aynısı veya birkaç kat fazlasını yapmak.vizyon bu kadar demek ki! Köylülükten kurtulamayan toplumuz vesselam!
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 09:42
Bu deprem er ya da geç olacak, kaçış yok. Rantçılığın bedelini milletçe ödeyeceğiz.
Takipci 28 Eylül 2019 09:21
Ozur dilerim ama, Vermeyince Mabut, neylesin Mahmut...
Iki noktayı birleştiren ışın parçasına doğru denir Ve allah doğrunun yanındadır
Cöküse gectik,bizi daha fazla zorlamayin,atip -tutarak-lafla peynir gemisi yürümüyor,anlayin artik..
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 07:35
Yine akıllanmayacağız. Laf üreteceğiz. O laflara da, gerçeklere değil siyasi tercihine göre isteyen inanacak istemeyen inanmayıp diğerini suclayacak vs vs. Benim güzelim memleketim. Nedir senin günahın?
Karar Okuru 28 Eylül 2019 09:50
0
Düşük kaliteli ve gelişmemiş bir topluma sahip olmak
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 07:20
Güçlü devlet edebiyatı çöktü. Takke düştü...
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 07:15
Tam isabet bir yazı. Kesip saklayacağım.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 02:48
Bugün derbi maçı (GS -FB) maçı var. 55.000 kişiye oynanacak ve stat depreme dayanıklı... Neredeyse tüm Türkiye 'de statlar yenilendi. Ve hükümet parayı betona gömmekle suçlandı. Peki bu maç eski stat Ali Sami Yen 'de oynansaydı ve o sırada deprem olsaydı! Çürük statı yenilemeyen Devleti suçlayacaktınız. Depreme dayanıklı hastaneler, statlar, kamu binaları, konutlar... Bunları aman görmeyin..Ke mal eleştirisi yapın :'toplanma yerleri standarta uygun değil'.Depremden sağ çıkmak önemli! Toplanma yerine sağ çıkan gidebilir. Önemli olan depreme dayanıklı bina yapmak.. Betona gömdüler parayı(!)
N. Güzel Eyler 28 Eylül 2019 07:27
1
Maç sezonu da 2 haftada 1 maç olan bir alanda yapılanı gören ama milletin 24 saat yaşadığı çürük binaların tapu alması ve kasanın dolması için daha çok kısa zaman önce yapılanları görmeyen göze karşı neylersin?! Taraf olmak dünya ve ahirette seni kurtaracak mı bakalım amigo! Her sözü mesajı iktidarını tezyif diye algılayanın, iktidarı filan da gitmiştir ayrıca.. Ha, bu arada son lâfım sana değil, Anlayana ;)
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 01:30
Canını sıkma Mustafa bey, Fuat Oktay “Deprem hazırlığımız gurur verici” demiş. Bunlar her şeyi öğle güzel ve tam yapıyorlar ki canını sıkmaya hiç gerek yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN